Rechtszaken Sport en Wedstrijden Koloniën Letteren en Kunst Land en Tuinbouw Gemengd Nieuws Stoomvaartberichten SLACHTOFFERS VAN HET IJS. j In Drente heelt hel ijs zijn eerste slachtoffer geeischt. Een zoon van den winkelier Jansen te Barger-Com- pascuum ne>ed op een der wijken in een wak, waaruit hij levenloos wend opgehaald. Bij een wak in de ringvaart onder Leek werd Woensdag een pet gevon den. Later is opgehaald het lijk van don 16-jarigen A. Kok aldaar. Een pet op het ijs nabij de Purmer- forug te Monnikendom deed Woensdag müèdag vermoeden, dat iemand ver dronken of in een wok was gereden. De politie, die Donderdagmorgen met een dreg een onderzoek deed, haalde hot lijk boven van C. Bier, wonende in den Amsterdamsc-hen pol der. Woensdagavond zijn twee boeren jongens, Hendrik Nijmeijer en Albert Venema, die op schaatsen naar hun woonplaats, Nijeveen, wilden terug- keeren, op de Smildervaart door het ijs gezakt. A. Venema is gered, ter wijl eerstgenoemde is verdronken. INBRAAK. Het beruchte „Trio", dat sinds we ken Amsterdam met rijn inbraken terroriseert heeft bot oude .in het nieuwe jaar gevierd met een inbraak in de Nieuwe Huishoudschool in de Gabriël Mefzuistraait aldaar. Heel de vaoantie was er personeel in het gebouw gebleven en louter toe val. was liet, -dkait den Nieuwjaarsnacht de school onbewoond was. Utt alles blijkt, dat het beruchte „Trio' ook bier rijn slag heeft gesla gen Door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het schoolge bouw is men binnengekomen. In jhet kantoor stond die brand kast. Deze werd uit het kantoor naar den gang gesjouwd en daar op deal kop neergezet. Het gelukte vervolgens den dieven de bodem er uit to breken, waardoor ze 10 aan specie en vermoedelijk ook e enige bank biljetten hebben buii ge maakt Een binnenkust., Waarin veel zil ver was geborgen, iis niet opengebro ken. Blijkbaar rijn ze gestoord. Overigens wepd op kantoor en in enkele kamers de 'boel' overhoop ge haald, goederen doorzocht enz. maar van dit «lies werd niets medegeno men. De vraag was uitsluitend naar geld: Naast die tradirt/ionerie douceur liet (hei Trio ook 'hier een paar briefjes achter met de noodige brutaliteiten. Het handschrift komt avereen met elders gedeponeerde 'briefjes. Hei wordt hoog tijd, dat de politie deze bende weet te knippen. Het bestuur der Huishoudschool heeft ter geruststelling van interne leerlingen en personeel aanstonds •een panrt&oua&er nachtwaker aange steld. ONGELUKKEN. Men meldt uit Vlissingen Dinsdagavond viel de 19-jarige D., werkzaam in den scheepsbouw aan de Kon. Mij. ,,De Schelde" in de ko lenbunker van 'het aldaar op die Werf in aanbouw zijnd stoomschip Suma tra. Met bekomen schedelbreuk werd hij per brancard naar hel gasthuis vervoerd zijn toestand was becleni- kelljk en thans nog dezelfde. Zijn ouders verloren onlangs mede een jongen op noodlottige wijze. Van drie personen, die te Boskoop oudejaarsnacht m de lier-berg wat al te goed gevierd hadden, geraakten op weg na air huis twee in de Gouwe. De éen w'st zich te redden, die ander, een' 54-jarig gehuwd man, was reeds overleden, toeoi men hem uit het wa ter baalde. Dezer dagen overkwam den land bouwer Brouwer uit Polsbroek een ernstig ongeluk. Toen hij met zijn tentwagen van Jaart/veld familiele den van de boot had gehaald, ge raakte hij op de hoogte van Fulke- brug, door het schrikken van het paard, met tentwagen en de vier in- ri tienden te water. Een tbjarig meis je schoof onder 't ijstoen het na ongeveer twintig minuien door Abr. Jonkers van Lopik er onder vandaan werd gehaald, waren de levensgees ten geweken. HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad werd be handeld het cassatieberoep van G. Vleesenbeek em N. J. Heyer, stuc a- doors te 's-Gravenhage, door het ge*- rechtshof te dier stede laatstelijk ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens doodslag op Van der Kwast in de Van Ostadestraat Adv.-gen. mr. Ort, concludeerde tot niet-ontvankelijk verklaring van het beroep voor zoover dit gericht is te gen dat deel van 's Hots arrest, waar bij de reguiranten van een deel der aanklacht rijn vrijgesproken en ove rigens tot verwerping van het be roep. Uitspraak 6 Januari. UtEIZIBRIG REISGEZELSCHAP. Vroeger was hij veehouder, thans Is hij caféhouder, maar, merkte de voorzitter der Rechtbank te Amster dam op, ik was imaax liever veehou der gebleven, want de jenever deugt heek-maal niet voor je. En wat op den T8én Augustus met hem is voor- gewdkm, toont maar ad te zeer de juistheid dier opmerking aan. Mei ofa tegertwoordigen zwager was hij van CreMd naar Amsterdam gereisd en beiden haddon druk de jeneverflesch aangesproken. In Hil versum was een groenteruk»opman met zijn vrouw dan trein ingestapt En do caféhouder, die vroeger vee houder w«s, had zich toen allerlei liederlijke fcvsJ stegen diie vrouw ver oorloofd Dat gaf natuurlijk aanlei ding lot onaangenaamheden. Een reis genoot waagde zelfs de opmerking: „Het lijkt wel dat jullie geen kerels maar kwajongens rijn". De man had met die woorden niets te veel gezegd, maar ze zouden hem toch duur te staan komen, want in den tunnel van het Centr aal-S tat ion wend hij ineens door den vroegenen veehouder een jonge man als eon boom bij d .n kraag gepakt. Reeds was hij op ge voelige wijze in de keel geknepen en was hem een slag op den ar.r toe gebracht, toen de ge welden', ar d io» een beambte van die Havenpolitie ge- ai resteerd werd. Voor de 4e kamer der recht'Vr k ie Amsterdam terechtstaande, gaf bekl. zooveel te kennen ais dat hij de aw- gjawahlene was en dat man het Moor- zien had op rijn gouden dasspeld, die hij .in die worsteling verspeelde. Het getuigenverhoor bevestigde die lezing afflienmonst. Zelfs de getuige a diécharge niemand minder dan be- klaagde's zwager, die de reis naar Orofeld. met hem gemaakt had kon dienaangaande niets vertellen. Hij bleek zóó dronken te rijn geweest, dat hij van niets meer afwast. Het O. iM. jhr. mr. Qu-intus, edsoh- te 45 dagen gevangentsst-mf DIEFSTAL VAN GRAMOPHONE- PLATEN. De 4de kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde de werkster, die ten nadeolo van de naaml. vennoot schap „De Nederlandse-li-Amerikaan- sche Muziek- en Spreekmachine-Com- panie" 4500 groote en kleine gxamo- phoue (Odeon) platen, toit eene ver- koopiswaarde van f2000, zich toe eigende, tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De buurvrouw, die 53 van zulke platen voor de werk ster verkocht en van de opbrengst ƒ22.721 '2 genoot, werd wegens heling veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf. DIEFSTAL. In de tweede helft van het vorige jaar werd in luet departement van Landbouw, Nijverheid en Handel aan het Toumooiveld te Den Haag eendge keeren geld gemist. Eenmaal was een kistje weggenomen, waarin ruim hon derd gulden, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, een ander maal was een doosje -met twintig gul den verdwenen, toen waren er weer vijf gulden weg, en ten laatste een zakje met achttien door de politr gemerkte rijksdaalders en een briefje van tien gulden. Deze laatste diefstal gaf aanleiding tot de ontdek king van J. H., vaste knecht bij bo vengenoemd departement, diie zich thans voor de Haagsch rechtbank ter zake van diefstal met braak had te verantwoorden. Beklaagde bekende op verschillende tijdstippen geld te hebben weggeno men. Een ijzeren kistje met ruim hon- iderd gulden had hij bij een smid la ten open breken etn lessenaar waar uit hij 20 gulden had gestolen, had hij zelf met een schaar opengemaakt5 gulden had hij uit een zakje weggeno men en het kistje, waaruit hij de 18 gemerkte rijksdaalders en het bank biljet had ontvreemd, had hij openge maakt met een sleutel van de brieven bus van het departement Substituut-officier van justitie, mr. Van Lookeren Campagne, betoogende dat hier volstrekt geen aanleiding voor de diefstallen bestond, daar de beklaagde ongehuwd was en een goe de bezoldiging genoot, eischte 1 jaar gevangeni sstraf VOETBAL Het laat zich aanzien, dat bij aan houdende vorst, alle voetbalwedstrij den, zullen worden afgelast, zoowel van Nedieriandsohe, Amsterdamse he als alle andere provinciale en plaat selijke bonden. Offioieefle mediedeeJingen zul Jen Zaterdagavond worden gedaan INTERNATIONALE ONTMOETING. Quick (Nijan.)Genmania (Dünen), 8-1. Deze wedstrijd werd geleid door den heer Mauritz. De uitslag bewijst voldoende, dat tusschen beide elftal len oen reusachtig verschil in kracht bestond. De voorhoede van Quick, dat enkele invallers telde, doch Blu- me in zijn midden had, vertoonde vol maakt samenspel, speciaal tusschen den laatste en Van Steenvelt. Met rust was dte stand reeds 50, waar van Blume 3, Steenvelt 2 punten maakte. Na de rust was Quick over wegend sterker. Gennania vertoonde echter veel beter spel dan in het eer ste dleel, zoodiat Quick nog driemaal hei Duitsebe net vond. Ten slotte werden de Nijimegenaars onverschil lig-nonchalant en gaven hierdoor den gasten gelegenheid het eenige tegen- punt te maken. German ia sloeg in haar competi tie „Rh. Westf. Spied verband d)u Kölmer F. C. 99" met 32 in Keulen. LOMBOK. DE ONLUSTEN IN OOST-LOMBOK Hieromtrent worden aan de Loco motief' van den 25en November jl. de voegende bijzonderheden gemeld: Den 13en November werden te Se- long 42 gevangenen aangebracht, ter wijl in den nacht van 14 op 15 No vember 11 prodijoerits naar Poert.jod vertrokken, ter versterking van de daar aanwezige pradjoerits van het district Praja in Mataram. Het doel was om die hoofden van het oompiot aldaar op te lichten, maar er werd geen resultaat- bereikt. Den 15en en den 19den November jl. werden rasp. 62 en 20 gevangenen aangebracht, terwijl den 22en No vember een bendehoofd zich vrijwil lig overgaf. Den 22an November werden nog 3 gevangenen aangebracht, benevens 15 geweren, vele lansen en krissen in geleverd. Dootr die onlusten, stond de handel veie dagen stil, maar thans begint men weer wat zaken te doen. De ge vangenis te Sekxng is nu orvervuld met gevangenen; een bendehoofd houdit zich nog schuil, doch verwacht wordt, dat hij rich wel meidien zal. Bij het verzenden van dit schrij ven was alles rustig, maar van onze rijde wordt de waakzaamheid nog die- gelijk in acht genomen. Den 18en November jl. kwam de ■resident van Bali en Lombok, de lieer G. F. de Bruyn Kops, te Selong aan en vertrok dten 31en cLa.V, naar Pringabaja. Nader werd aan- het blad geseind, dat ook dit laatste bendehoofd rich heeft onderworpen,, zoodiat thans de tegenstand als gebroken kan worden beschouwd. VIJFDE SURINAME-EXPEDITTE. Van den leider, den luitenant t. z. 2e kl. C. H. de Goeje, die met rijn tochtgenooten behouden te Parama ribo is teruggekeerd, ontving die com missie tot wetenschappelijk onder zoek van Suriname een rapport be treffende den gang van zaken na aan komst te Majoli op 2 September, waaraan fhet volgend» is ontleend „Óp den tocht heeft men uitslui tend met Trio's te doen gehad. De oostelijke dorpen van dezen stam vindt men aan boven-Paloemeu en bou ven-Paroe de westelijke aan Coran- tijn en Trombetas. Er zullen allicht een 20 30 verschillende dorpen zijn, door voetpaden onderling verbonden. De dorpen Iangoe en Apikoll telden elk een 30 of 40 rieten, zoodot men' het getal Trio's op een kleine 1000 kaai Schatten. Evenals die Oj-ana's maken zij herhaaldelijk nieuwe dor pen en verleggen de verbindingspa den. Indien op Langoe voldoende voedsel verkrijgbaar ware geweest, had men nog enkele dorpen kunnen bezoeken, doch men verkrijgt daar bij in den regel slechts luttele topo grafische segevfcms. terwijl de paden en dorpen zelve misschien na eeni- ge jaren verdwenen zijn. „De> 'Oost-Trio's spreken en ver staan ten deele het Ojana, en allen weten zich goed uit te drukken in het Joeka-han delsdialect. ,,Op Anikoll echter kan men met liet Ojana in het geheel niet meer te recht en het handelgdi aiect verstaat men er slechs onvolkomen. Aldaar ontmoette men ook een Akomnjana, die echter buiten zijn eigen taal Trio sprak en verstond. ,,De West-Trio's worden ook wel ..Saloemati" genoemd, daar ze in voortdurend handelsverkeer staan met de Saloema-Indianen. De dorpen van deze worden meermalen bezocht door blanken, die er levensmiddelen komen koopen. Vermoedelijk zijn dit kaoutchouk-inzamelaars of gouddel vers van de Amazone. ,.Het schijnt, dat echten- ook enke le handelsartikelen van de Saloema's uit het verre Westen komen, van Es9equebo af Rio Brantco." De verkenning van hot brongebied van de Suriname-rivier, die thans aan de beurt is, (hoopt de commissie tot wetenschappelijk onderzoek in Juni 1908 te kunnen doen aanvangen Aan het voornemen van de heeren de Goeje en Bisschop van Tuinen' om ook die taak na terugkomst te Para maribo op rich te nemen kon geen gevolg warden gegeven, daar hun ge zondheidstoestand zulks niet meer toeliet. Ze zullen thara met de „Prins Willem IV", die 1 Januari van Paramaribo vertrok, naar Neder land terugkeenem. Mr. A. POLAK. Het Handelsblad brengt de tijding dat de heeren A. G. Baisse vain en rnr. J. Kalff Jr. tot hoofdredacteuren zijn benoemd. De eerste blijft onder directeur en heeft volmacht gekregen om voor de directie te teékenen. Over den afgetreden hoofdredac teur mr. A. Polak leest men ;n het zelfde nummer „Wij allen aan het Handelsblad be schouwden mr. A. Polak steeds als onze vraagbaak, als een Konvertsa- tions-lex:kon, een wetboek en een chronologische tabel in één band ge bonden. Aan een geheugen, dat weinig laat ontsnappen, paart hij een ordenen- den geest. Hij onthield veel, omdat hij veel zag en veel begTeep en dus hét eigenaardige, het kenschetsende van elk onderwerp als het ware in zijn geheugen voor oogen heeft. Mr. A. Polak was journalist en wenschte niets anders te rijn. Hij maakte van zijn dagblad niet een strijdpaard, dat hem moeat voe ren naar overwinningen als lid der Kamer of minister. Hij had geen hoo- ger eerzucht dan die van het Han delsblad met onwankelbare eerlijk heid en rechtschapenheid te handha ven als een orgaan der liberale par tij en als een beweegkracht ten goe de in het land. Eenvoudig en eerlijk ging hij zijn weg." TUINMAN OP ZÉE. Naar aanleiding van hert bericht, dat aan boord der booten van dc- Haihburg Amerika Lijn wintertuinen zijn ingericht, en de zorg voor de planten aan een vakman, dns een tuinman op zee is opgedragen, schrijft die bekende tuin-archltect Leon. A. Springer in „Onze Tuinen" -. Zoo'n scheepstuinman nu is niets nieuws. Ik meen er vroeger in een onzer tuinbouwbladen op gewezen te hebben, dat dergelijke betrekkingen m de 17de eeuw reeds bestonden. Zoo was George Meistern in 1676 op een der Oost-Indiëvaarders als scheeps tuinman aangesteld. In zijn werk Der Orientalisch-Indianische Kunst- und Lust-Gartner, u. s. w. (1692) ver haalt hij, hoe hij als soldaat dienst nam op oen der schepen, daar er op andere wijze geen gelegenheid wals, naar Oost-Indië te gaaai, en verder „Even voor wij onder zeil gingen, Liet onze admiraal, Michael Roos, den oppfr-t'mmerman 4 groote kisten ver vaardigen, 2 aan stuurboord, 2 aan bakboord, deze werden daarna achter op de campagne, waar de vlaggestok staat, op de stuurmanshut gezet; zond ook eeauge matrozen me<t een boot naar land, liet de beste tuinaarde aanvoeren, daarmede de kisten op vullen, met het doel, dat men daarin gedurende de reis wat salade, en al lerhande eetbare kruiden kon plan ten. Ik werd, omdat niemand op het 6dhip iets van het tuinieren ver stond, aangewezen, en als sclieeps- tuinman aangesteld, wat niet veel om bet lijf had, doch een genoeglijk tijd verdrijf gaf en ik van alle mil'taire dienst gedurende de reis bevrijd wias." Latei- deed hij talrijke reizen, om planten te verzamelen voor den heer med. dr. Andreas Cleyers, Raad van Justitie in Irwlië, dde hem uit den krijgsdienst kocht. Een en andier is in gemeld boek verhaald. Het was toen ook de gewoonte, dat veie bewindvoerders der O.-I. Com pagnie of rijke kooplieden den schip per of gezagvoerder van een schip de opdracht mede gaven, planten uit de Oost med.e te brengen, en diaar men toen nog weinig begrip had, hoe men planten moest overbrengen, werden gewoonlijk te allen tijde planten ver zameld en op liet schip gedurende de reis verzorgd door den scheepstuin man. DE MOORD TE ALLENSTE1N. De kapitein Von Goeben, die in hechtenis genomen was in verband met den moord op majoor Van Schö nebeck te Aliens te in, heeft een volle dige bekentenis afgelegdhij heeft dien majoor doodgeschoten. Over het hoe en waarom bewaart de justit'e nog het diepste stilzwijgen. Onmid dellijk na de bekentenis werd d- vrouw van majoor Von Schönebeck in hechtenis genomen. Het „Berliner Tageblatt" weet mede te deelen, dat het huwelijksleven van majoor Von Schönebeck zeer ongeluk kig was, en dat rijn vrouw den kapi tein Von Goeben heeft overgehaald den majoor te do oden. Tegen Von Goeben zal een vervolging worden in gesteld wegens moord., tegen mevr. Von Schönebeck wegens aanzetting tot moord. Het geval heeft in Allenstejn, en in hetgeheele Duitsche leger, groote ont roering gewekt. DE SPRONG VAN DE BRUG. Er is te Madrid een viaduct, die een behoorlijk kijkje geeft op 't dal van den Mauzanares en rich wegens rijn aanzienlijke hoogtie bovendien nog in een bijzondere voorliefde mag verheugen van den kant dier Spanjo len, die het aardsche leven meer dan zat zijn. ..Een sprong van deze brug maakt me vrij", plegen de doodscan- didaten met talloozo tooneelhè'lden te denken. De Madrileenen Weken der overheid toch echter van een al te springerige natuur te zijn, en sedert eenigen tijd staat thans op de via duct een oalitie-agent geposteerd, die van ambtswege er gestreng over moot waken, dat de burgers kalmpjes huns weegs gaan en .niet door waagholzage zijsprongen het lijstje dor hoofdstede lijke belastingbetalers pogen te ver minderen. De bewaker der al gem eene orde en veiligheid was nu dezer dagen juist bezig zich door middel van een siga ret in zijn verantwoordelijken dienst wat te verzetten, toen hij een indivi du bemerkte, dat op een verdachte wijze tegen de leuning o(pkl au einde. Snel sprong hij op den zelfmoorde naar toe om hem terug te houden. „Laat. me los", riep de levensmoede uit en trachtte zich in woedlendle spartelingen los te rukken. „Ik ben een wanhopige „Dat gaat me niks an Zelfmoord is hier verboden schreeuwde de diendter en klemde zich met. allé macht aan den zich woest verweren- den man vast. „MaaT het leven is voor mij lijden en ik vil er een eind aan maken „En ik héb de opdracht om jouen iedereen dat te verhinderen De worsteling tusschen beiden was steeds verbitterder en gevaarlijker ge worden. Reeda dreigde de zelfmoor denaar den onwelkomen redder mee in de diepte te sleuren, toen de agent tot het uiterste gedreven, naar zijn revolver p-reep en met vervaarlijke stem riep „Wanneer je niet direct van de leuning afkomt, schiet ik je een ko gel door ie kop 1" Die vreeselijke bedreiging had ha re uitwerking. Doodelijk verschrikt liet de levensmoede zijn voornemen varen en volgde mak en zonder te genspraak rijn beschermengel naar den naburigen politiepost. EEN PANIEK. Gedurende de voorstelling in een bioscoop-theater te Valencia riep iemand uit het publiek, die rook zag opstijgen, >n doodsangst uit, dat het gebouw in brand stond. Het gevolg was een nanlek, die een meisje het leven kostte, terwijl verscheidene an dere kinderen meer of minder ern stig gewond werden. WERKLOOZEN. In New-York loopen op het oogen- blik, volgens verklaringen der centra le vakgenootschappen, 125,000 werk- looze arbeiders rond. BRUTALE INBREKERS. De Dao Merces-kerk, in het hartje van Lissabon gelegen, werd in den vroegen morgen door bandieten ge plunderd. Een priester, die den mo vers zulks wilde beletten, werd door hen onschadelijk gemaakt, en eerst uren later, toen de roovers zich reeds lang met hun kostbaren buit uit de voeten gemaakt hadden, bewusteloos non den voet Van liet altaar gevon den. Terwijl een van de bende in den biechtstoel plaats nam, ten einde de aandacht van den dienstdoenden geestelijke af te leiden, J>egonnen de overige schurken zich meester te ma ken van de kostbare gouden en zil veren voorwerpen. Doordat de zware gouden l>ekers, die voor het avondmaal gebruikt wor den, tegen elkander stieten, werd de priester, die toevallig uitmuntte door een herculische gestalte, opmerk zaam op wat er gebeurde. Onmiddel lijk brak hij een ijzeren sitaaf van een. der vensters en wilde hiermee de in dringers te lijf. Een van hen echter had rich achter de koorstoelen ver borgen en deze viel den priester van achteren aan. Door een slag op het hoofd stortte de geestelijke bewuste loos neder. De roovers maakten rich meester van de armenbussen. Verscheidene duizenden mil reis aan contanten vie len hun in handen. L>e waarde der gestolen kerkgoede ren, waaronder heiligenbeelden uit zuiver goud, valt moeilijk te taxee- ren. De diefstal is vooral daarom zoo brutaal, omdat riak tegenover de kerk eesn irroote kazerne staat. Dr. LIEBKNECHT. Op een verzoek van den, wegens het schrijven eener brochure tot ves tingstraf veroordeelden afgevaardigd- dr. L-iebknec-ht, om een substituut te mogien aanstellen voor het waarne men van zijn praktijk, is door den minister van justitie in Pruisen af wijzend beschikt., met de mededeeling diat een onderzoek wordJt ingeeteld naar de mogelijklie.id, om Liebkneclrt heit recht te ontzeggen als advocaat op te treden. EEN WON DER IJ J KE REIS. Op Nieuwjaarsdag is te Londen iemand, die zijn naam geheim houdt, eene wonderlijke reis over de wereld begonnen, indien de lieele geschiede nis geen verzinsel is en de man het bij een dag vertooning laat. Met een Amerikaansch millionair was hij een weddenschap aangegaan, om met een ijzeren helm op en een kinderwagen voortduwende de wereld om te wandelen. Hij zou onderweg zijn geld verdienen met den verkoop van prenten en geschriften. Hij moet eerst heel Engeland door en verder Schotland, Wales en Ierland aan doen onderweg een vrouw vinden, enz. Te Londen wekte de rare verschij ning veel bekijks. EEN ZALIG UITEINDE EN EEN- GOED BEGIN! In den nacht van 31 December op 1 Januari hebben rich in enkele oor den van die Voreenigde Staten zon derlinge tooneelen afgespeeld Met het nieuwe jaar zijn in <ïe staten Geoiigië, Alabama en Oklahoma nieuwe, zeer krasse drankwetten van kracht ge worden. Het zonderlingst en tegelijk het schandelijkst gang het toe in Oklahoma-City, waar klokslag 12 voor de verschillende restaurants en kroe gen de nog aanwezige wijn en bier werden uitgegoten. Deze etablissementen werden name lijk met ingang van 1 Januari geslo ten verklaard. Daar dit ook algemeen verwacht werd, stond het voor de drankgelegenheden zwart van de men8chen met kruiken, kannen, kop jes enz Zoodra de goten waren ge zwollen van den drank, begon de me nigte zich, met of zonder vaatwerk, meester te maken van het vocht. Velen lagen eenvoudig met het gezicht in de goot en slurpten de vuile massa naaT binnen. Spoedig lagen overal in de straiten de Lichamen, van stomdronken menschen en kinderen. OVERVALLEN. In een )>ericht uit Pieternmritzburg heet nu het opperhoofd van de Zoe loes, die in de laatste dagen van den Boerenoorlog te Holkrans een lager Boeren, onder wie eenige Hollanders, o vendel en, en uitmoordden, Sikobo- ko. Zijn kraai ligt in de buurt, van Vrijheid. Naar het heet is hij op het opontbod van kolonel M'Kenzie niet verschenen, en nu schijnt het plan te bestaan hear, te gaan vangen. Als Sikoboko gepakt en de zaak volledig .en in het openbaar onderzocht wordt, kunnen er over dien overval rare din gen wor de Engelschen aan den dag iomen. EEN AANSLAG VERIJDELD. Uit Petersburg wordt eene nieuwe poging tot moord en doodslag gerneid. Nu heeft de gendarmerie van Kief weer een bende van 40 man gevangen genomen, die op het punt stonden een wei-overlegden aanslag te plegen op dein gouverneur-generaal, den vestang- commamdunt, den rector der universi teit en den chef der politie. Het plan besitond deze vier autoriteiten tegelij kertijd te vermoorden. Er werd Levens een géheele stapel plaats van bommen, wapenh en ver giftigde kogels gevonden. VERWARMDE SLAAPKAMERS. In „Mjofleschott w?ordit die vraag: maat het verwannen dier slaapka mer niet stedk ontraden worden, is 't lïi'ert veel gezonder in een ftrisscihe slaapkamer ite slapen? aldlus beant woord: „Ge moet frisch en koud niet met. elkaar verwarren. Alen [kaTL fris- sohe, zuivere lucht inademen en een verkwkklcerwien slaap genieten, als de temperatuur der kamer niet lager dlan 12 a 14 c 'C. of 53 a 55 o F. is Bij een dergelijke temipera/tuur zal men niet zoo licht koude va tten bij heit uit- of aamkleedSen of bij het bloot woelen. Bij een dergelijke tempera tuur zal men. zich aangenamer en be ter kunnen wasschem. Men wordt wlél goed' wakker vian bijna bevro ren water, miaar goed: wasschen d>et men aicih daar niet roede. Des te kouder luet water is, des te minder lost het vu/ii op. Ten onrechte meent ge, dat koude re lucht frissoher, versober, zou rijm. De. ventilatie van een kamer is beter, naarmate het verschil in temperatuur met de buitenlucht grooter is. Ls 't in een kamer net zoo koud als op straat dian is er toijima geen vemt/iliatiie, dan wordt de lucht er dus niietd'ooa' ver- sche vervangen. Is de temperatuur van een slaapkamer ongeveer 12 o C dan zal de uitgeademde lucht dus wel, door frieschene vervangen wor den, alis het buiten vriest. Aan het sdapen in ee:. koude kamer is geen enkel voordeel verbonden, trouwens gedurende het slapen rijn <to meeste meuschen zoo ingestopt, dal ze toch nonets bemerken van de koud». Voor zoover [ge het hoofd niet ^ok onder de dekens hebt 'gestoken, ademt ge dan koude ludht. Ook dit heeft, geen voordeed. Wie hert doe» kan, en er lust in heeft, kaai dtus gerust zijn slaapkamer verwanmen; voor kinderen en oude ren van dagen ia het aalfs zeer aan te bevelen. Door goed te verwarmen en befvens een raam open te laten '(met een hor 1achter een gordijn eniz.) be zweert, men bet gevaar voor kalen- damp." STEMRECUTSVROUWEN IN ENGE LAND. De Engelse he stemrecJitvrouwen heb ben, nu zij met het verstoren van ve-rtgaderingen weinig bereikt hebben, besloten, een bewteging tot weigering van belastingbetaling op touw te zet ten. De weigerachtigen zullen den ontvanger tmededeelen, dat rij geen belasting kunnen opbrengen, voor de vrouwen in 's lands bestuur vertegen woordigd. zijn. Er zullen ongetwijfeld vele weigeraars giegijtzeld worden, maar dat willeu de stejmechtvrou wen juist. De gevangenissen moeten zoo vol worden, dat men, aan de eischen van de vrouwen aandacht gaat schemkm. UIT GH3NA. Wel is waar neemt de Chdneesche regeering de houding aan, alsof rij rekening wil houden met de moder ne opvattingen, ook op staatkuaudig igjefbieid, miaair waan' dtie dlenk- beatden in praktijk imöeten worden gebracht blijft rij in gebreke. Zoo is er thans een keizerlijke verordening ■versdhem'en, waarbij1 die oprichting van vereentginigm teer bevordering van een grondwettige regeering ver boden wordt. "Wel belooft die regee ring provinciale volksverteganwoor- digingen in het leven te roepen, maar deze zuillen slechts het nreoht ion pe titie hebben. DHit besluit beeft, hlij- kens mediediealiinjgen uit' Sjanghai, een zeer anguiistigen kudiruik gemaakt op de bevolking. De Wadefn verkla ren de hoop op invoering van hervoT- minigen Winnen afzienbaren rijd te hebben verforen. EEN GEHiEÉLE FAMILIE VER GIFTIGD. Een Mteunte orfaanrieniliijikie dood)en Jopen heeft leene gcttueelLe faantltié im 't ongeluk gestort. In het plaatsje Irisd- za@ aan- de Duöfsche grens werd de géheele famiüiie van een spoorwiegbe- amüte, Goulsdor genaamd1/.riieik. De vrouw en baar zesjarig dochtertje rijn reeds gestorven, Gousiocr en rij- ne twee zomen verkeeiram in groot-ie- vercsigeivaar. Door onderzoek- Mcmd mem, dat die vrouw van Gouslor ge- djujrtendle luet kookem-een 'löodem ïetp'I in die spijs (hJaxl' laten v/aMJön, zondier het te bemerken. De faaWilie werd dus ziek door loodvv^jftigimg. SNEL VERKEER Dear kie dlirec/tüe van do Badenscilie spoorwegen rijn proeven genomen met een locomotief van 88 tontakn- on een tender van 51, waaranedte een snelheid- 'kan wanden verkregen van 110 KIM. in het uur. De afstand'/van. 257 KM tusschen .Mannheim en. Ba zel met een trenirn, bestaande uit 13 wagenis, wegende 460 ton, werd cifge- llegd' in- 3 1/4 uur VERNIELD. Het beursgebouw te Rome is door een gasontploffing gedeeltelijk ver nield. Een bediende, die in rijn ka mer een sterke, -gasluc-ht had waar genomen, was niettemin onvoorzich tig genoeg om een sigaret aan te ste ken, waaron de ontploffing volgde. De zoldering van do groote voor hal viel in puin en in eau der mu ren werd een geducht gat geslagen; de trap is verbrijzelde ruiten en "deu ren zijn vernield. Gelukkig had het ongeluk ma beursttijd plaatsca be palen de persoonlijke ongelukken zich tot verwondingen van een twintigtal beursbedienden, van wie echter één stervende is. DE AMERIKAANSCHE VLOOT is van Port'Of Spain (Trinidad) ver trokken, op weg.naar Rio de Janeiro. F AI LLISSEMEN TEN Uitgesproken: 's-Grnvemhage. 31 Dec. J. Visser, huisvrouw van J. J. Aarts, winke lierster te s-G ra vemhage, Reciiter- commiiwsariis: mr. P. PolVldet: cura tor: mr. D. W. Möühuijsen. Amsterdam.. 31 Deo. F. W. Koo ning, koopman en wnrnkelier in fruit, aldaar. Recbter-rommrtlssajris: min. R. L ..Sdholten; curator; jhr. rnr. W. R. Op ten NootL II. v. d. Veen, rij wielhaaudeliaiar, en wtrfkeflier in sigaren, aldaar. Rech- ter-comntüsgairisrnr. R. L. ScJuolten;, curatort mr. T. H, Fokker. Opgeheven J. H. S. van. dier Sluys, te Amster dam; C. Th. van Be, lef-terzetter," al daar; L. T>eeni, koopman in naTide- werk én: 'houder van een hoerhuis, aldaar. 'HbUdO A. Overcs, te Alfen; G. B. C. Spoel- der. Den Haag. (V$d,) Het «d. SnJak. van Rotterdfim naar Java, arriveerde 1 -Tun. te Batavia. Het st. Gedé, van Botterdam naar Jnva, arriveerde 1 Jan te Marseille. Hel. ét.. Djocja. van Java naar Rot terdam, nasseeido 31 Dec. Periin. Het st. Wilis, van Java naar Rot- tej-dom, passeerde 1 Jan. Kaap del Armi. Het st.. Sloterdijk, van Philadelphia naar Rotterdam, passeerde 1 Jan n.m. 6 unr 40 min Li/and.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6