Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biidi, 10 Jan. 1903. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. ie Valentin (Zuidkust Ierland) laag ste 749.7 m.M. te Bodo (Westkust Noorwegen). Verwachting tot den avond van 11 Januari Wind afnemende Noord-Oostel. la ter toenemende Noordelijke tot Wes telijken wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking later wellicht neer slag. Temperatuurhooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand, hedenmiddag te 2 uur 770 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 753 m.M. Thermometerstieé te Haarlem. Vrijdag 10 Januari Hoogste gistêren F. 35» Laagste hedennacht F. 24» Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 29o Het ij s. In de Oostelijke ringvaart (via Aalsmeer) zijn de stoombootdiensten horvat. Langs de oevers dezer pol ders is in het Noordzeekanaal veel drijfijs, dat hier en daar opstoppin gen veroorzaakt. De vracht- en pas- sagiersbooten door het kanaal her vatten heden en morgen de diensten. NATIONALE MILITIE Oproeping van verlofgangers in wer- kelij ken dienst. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den mMiicien-verlof- ganger Johannes Pieter Gooien uit de gemeente Amsterdam, van de lich ting 1903, ibehiooren.de tot het 2e regi ment véstimg^rtiililerié, Om /zich op 27 Januari aanstaande, des namid dags vóór vier ure, te bevinden te Amsterdam ibij zajm korps, voorzien wan ai de voorwerpen van kleed en uitrusting, door hem bij zijn ver trek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 131 der (Militiewot 1901, voor den tijd van zes weken' in werkeüjiken dienst te wor den gesteld, wegens het niet naleven van het bepaalde bij art. 130 der ge noemd e wet. WERKLOOSHEIDS COMMISSIE. Hedenochtend heeft de voorzitter der werkloosheids-commissie, de heer Breda Klleymenberg, oeme conferen tie gehad met den burgemeester van Schoten, als voorzitter der Sohoten- sche commissie tot bestrijding der werkloosheid. Deze heeft nl. tot de Haarlemsche een verzoek gericht om Samenwerking. Het onderhoud heeft hét gewenschte resultaat gehad, zoo dat ook de Schotensche werkloozen door de Haarlemsche commisse zul len worden gesteund. MELPOMENE EN THALIA. Deze toon eel vereen Lging zal ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan Zaterdag 18 Januari een feestelijke bijeenkomst houden. Na een ope ningsrede van den voorzitter, zullen de werkende Leden een feestcantate zingen, waarna geschenken en ge- lukwenschen kunnen aangeboden worden. Het verdere gedeelte van den avond; zal met de vertooning van eenige too. neelstukjes aangevuld worden. IJ s b a a n. Bij doorgaande vorst wordt mor gen de Ijsbaan geopend. G e v. V or w Een kindemvantje. nas tïeksch oenen PROCES-AANGELEGENHEID. Men schrijft ons Het bericht onder Stadsnieuws in „Haarlem's Dagblad" van Dinsdag avond voorkomende, onder het op schrift „Ben Erfeniskwestie", had, in dien men het van belang achtte om trent deze rechtzaak aan het publiek mededeel in g te doen,, aldus moeten luiden In Februari 1906 overleed in het Sint Jacobs-Godshuis te Haarlem Th. Esselaar, -gewoond hebbende te Wor- ni.erve er, die het R. K. Parochiaal Armbestuur aldaar tot erfgename had benoemd(dat de man doofstom was, doet tot de geldigheid van het testament niets ai, dat testament wordt trouwens niet aangevallen) Een vrieno, zekere J. Waasdijk, wo nende te Uitgeest had aan E. in 1890 /1500 ter leen verstrekt tegen lage rente, welke geldsom evenwel toen niet in haar geheel, doch eerst f500 en later in twee termijnen de rest, gegeven was, welke leendng opzeg baar zou warden bij het overlijden van E. De erfgenamen, voor wie eerst Mr. F. A. Bijvoet later Mr. W. P. Vis optrad, gedagvaard tot terugbetaling van de geleende gelden, met de ren te. beweerden, in tegenspraak met den inhoud dei' in het geding bruchte Obligatie van 1S90, dat niet het géheele daarin schuldig erkende bedrag, maar slechts 500 verschul digd was. en daarover liep de rechts- strijd. Voor den geldleener W. kwam eerst op Mr. H. Ph. de Kanter als procu reur, later Mr. Th. de Haan Hugen- holtz, maar de pleidooien werden houden door Mr. W. C. Bosman, te Alkmaar, W.'s advocaat. VBREENIGING „HAERLEM'. Het Bestuur der Vereeniging Haar lem" heeft besloten in de maanden Januari en Februari van dit jaar we der een paar Kunstbeschouwingen uit den stedelijken atlas te houden in de zoogenaamde Schneevoogtkamer, Prinsenhof. Uit de Omstreken een paar gym- BROOD- EN KOFFIE-UITDEELING. Deelnemers waren heden 730 kinde ren. 263 volwassenen. Ingekomen gelden Bij den heer H. London N. N. 1. Bij den heer M. van OmmerenC. L. 5, mejuffr. V. 1- Bij den heer H. van Niel Hz., pen ningmeester Brievenbestellers Post kantoor alhier 5.841/2, Dom. v. 12.50. Drankbest rij ding. Donderdagavond hield de afdeel'ng Haarlem van de Nederlandsche Ver- éeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken eene huishoudelij ke vergadering, die, helaas als meer malen, niet best was bezocht. Besloten werd de colportage met de Blauwa Vaan, het orgaan der ver eend ging, nu die in vergroot formaat verschijnt, krachtig ter hand te ne men. Medewerking van de leden bleek daarvoor dringend noodig, meer dan tot nog toe. Tegelijk zal een biblio theekje worden ingericht. Aan de geheelonthouders-zangveree- niging „Kunst Adelt" werd een sub sidie van 25 toegekend. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1968 werd vastgesteld. Als bestuurslid werd verkozen in de plaats van den heer H. Tweehuijzen, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, de lioer G. H. van Daa- lflOa. Een lwmige voordracht van den voorzitter besloot deze gezellige ver gadering. GEMEENTERAAD VAN BLOE- MENDAAL. In de Raadszitting van Donderdag middag ontbraken de heeren Kool hoven en C. Roozen. Na de lezing der notulen sprak de voorzitter een nieuwjaarswenseh uit, waarin hij kart en kraabtig de be langen dier gemeente bij de leden aan beval. Daarna kwam aan de orde die in structie van die gemeente-ambtenaren, die voorgelezen werd, ter gelegenheid waarvan de heer Tideman weder een opmerking maakte over het spreken door het publiek, dat hem 'belette den voorzitter te hooren. De voorzitter sprak o.p hoffelijken toon den wensöh uit, dat het publiek daarmee rökecniing zal houden. Hij zelf had hlet niet opgemerkt. ,Uit de instructie lichten wij een paar Meinigiheden: nl. dat de ambte naren gehouden zijn de ingezetenen, die 'ziidh ter seoretarie vervoegen, be leefd te behandelen. De niet-ingezete- uen tocJh zeker ook? Voorts dat ier tabak of sigaren mo gen 'worden gerookt, tenzij het de niet-rookende ambtenaren hindert. Niemand haJd iets tegen de bepa lingen der verordening. De heer Bij- voet vond haar bijzonder mooi... vooral als al- die bepalingen opge volgd werden. Zoo is het! Het kohier der Hondenbelasting iwerd vastgesteld op 26 50. Het adres van B. en W. op het voor- stel-Tideman in zake de onderwijzers- tractemenben strekte tot aanhouding ervan, omdat door het onderwijs- wetje toch binnenkort een herziening dier minima moet plaats hebben. De heer Tideman had' daartegen geen be zwaar, zoodat het voorstel werd aan gehouden. Het model voor de te plaatsen weg wijzers w/as nog niet klaar, zoodat 't kon worden vastgesteld. Tot ambtenaar van den Burg. Stand werd benoemd de heer Bas Backer, burgemeester. En daarna kregen we 't belangrijk ste punt van de agenda, nl. Aankoop van grond' voor het te bouwen Raad huis... niet, want de Raad ging over in geheime zitting, of beter: in eene met gesloten deuren. Dat die uitdrukking juister was had de heer Tideman al in den aan vang tot den secretaris gezegd, die eenmaal de woorden „geheime zit ting" had gebruikt. HEEMSTEDE. IJsclub. Alhier worden door eenige bekende ingezetenen pogingen gedaan tot op richting van een ijsclub. 1^1907 zijn alhier uitgereikt 54 ar beidskaarten. In de verschillende fa brieken alhier waren op 31 December 1.1. werkzaam 30 jongenfe en 27 meis jes van 12 tot 16 jaar, en 186 Vrou wen, de laatsten allen in de hier be staande wasch- en stxijkiraïchtingen. BEVERWIJK. Door het gemeentebestuur alhier is de levering van schoolboeken, leer middelen en. schoolbehoeftexL opgedra gen aan den heer P. de Lange, te De venter, voor 514.70, en de levering van materialen voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan den heer .1. Bachrach, te Eist, voor 56.75. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw-Vennep gaf het fanfare corps „Crescendo" een openbare uit voering in café Duivenvoorde, aldaar. Hetgeen ten gehoone werd gebracht getuigde van ernstige studie en de verschillende nummers werden vrij zuiver geblazen. Jammer was het, dait er niet veel publiek aanwezig was, hetgeen echter met het oog op het ongunstige w,eer, niet te verwon deren was. De muzieknummers werden afge wisseld door humoristische voor drachten, welke door eenige leden op meesterlijke wijze werdien voorgedra^ gen. De aanwezigen gaven door iuidi applaus hunne ingenomenheid met hetgeen gepresteerd werd te kennen. Als een bijzondere attractie werd door mej. Klomp van Hoofddorp nog een drietal solo-nummers gezongen, die onder adiemlooze stilte werden aangehoord en een daverend applaus verwierven. Te Omstreeks 114 uur keerden al len hoogst voldaan huiswaarts. Door de afd. Nieuw-Vennep van Patrimonium is in een drukbezoch te vergadering met algemeens stem men besloten een arbeidsbeurs op te richten, waartoe in een vorige ver gadering reeds in beginsel besloten was. Door een benoemd* commissi» wr. oen conjcept-regLament vastgesteld, regelende de samenstelling der beidsbeurs en de algemeene voor- waanden voor kie werkgevers en werknemers. Tot administrateur werd benoemd E. v. d. Pol, ten wiens huize de ar beidsbeurs gevestigd wordt. Het bedrag dat voor iedere aan vrage betaald zal moeten worden, gaf aanleiding tot een zeer uitgebreil die discussie. Ten slotte werd vastgesteld' dat een werkgever voor iedere aanvrage 5 ets en een werk nemer 24 ets. moet betalen. Men. verwacht van een dergelijke -gelegenheid ten platte lande goede re sultaten met een weinig medewer king van beide zijden. Onder toezicht van Rijkspolitie zijn ijsbrekers met groote krachtsinspan ning begonnen, om de doorvaart in' de Ringvaart van Haarlemmermeer vrij te maken. Wanneer de dooi blijft aanhouden zullen de stoombootdiensten door de Ringvaart spoedig hervat worden. VELSEN. Door den bouwkundige S. Aardema alhier is aanbesteed Het afbreken en weder opbouwen van een woonhuis aan de Voorstraat K. no. 34 alhier. Raming ƒ1900. Ingekomen waren 8 biljetten. Hoog ste inschrijvers Louw en Lubbers, te Haarlem, voor 2987 laagste in schrijver J. Hart, te Beverwijk, voor 1749. Z ANDVOORT. Door idie politie alhier werden ir 1907 opgemaakt 558 processen-verbaal, waaronder 241 wegens ^overtreding der politieverordening, 76 wegens dronkeoischaip, 72 wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet, 25 wegens j acbtovertreding en 16 wegens weder- spunnigheid. Door mej. de wed. L. Bluys alhier is aan B. en W. verlof aangevraagd voor den verkoop van alcoholhouden den drank anderen dan sterken drank in de gelagkamer van het per ceel aan de Krui sistra at no. 14. Alhier is onder voorzitterschap van den heer J. Beeokman, burgemeester, leen comité opgericht tot tijdelijke verieening van onderstand aan allen, die tengevolge van ziekte of werkloos* heid in moeilijke omstandigheden, verifceeren, onverschillig tot welken godsdienst zij behooren. Het comité zal voorloopig zitting houden in „Ons Huis", eiken Woensdag en Zaterdag, 's avonds van |7 tót 8 uur. Het comité heeft, een be roep doende op de liefdadigheid der burgerij, er krachtig op aangedron gen niemand meer iets aan de deur te geven. Binnenland Letteren en Kunst WILHELM BUSCH. De Berlijpsche berichtgever van het „Hbld." seint d.d. 9 Jan. Wilhelm Busch is heden plotseling overleden. Gisteren deed hij nog eene wandeling, maar klaagde bij zijne thuiskomst over pijn in de zijde. Ge durende den nacht verergerde de toe stand. Doodsoorzaakblinde darm en borstvliesontsteking. (Wilhelm Busch, geboren in 1832 te Wiedensahl (Hannover) werd aanvan kelijk opgeleid voor ingenieur, maar bezocht later de schdidersakademies te Düsseidorf, Antwerpen en München. In 1859 begon hij teekeningen te leve ren voor de „Fliegende Blatter", waarbij hij zelf de gedichtjes schreef. Algemeen bekend werd hij eerst na 1860 door zijn „Max und Moritz", en „Hans Huckebein, der Unglücksrabe". Later verschenen nog zijn humoristi sche prentenboeken„Der Geburts- tag", „Dideldum", „Bilder zur Job siade" enz. In 1875 gaf hij de „B'l- derbogen" uit, een verzameling zijner geschriften, en later het „W. Busch Album", dat reeds 9 herdrukken be leefde). Sport en Wedstrijden GYMNASTIEK. Uit het eere-oomité voor het dit jaar in Arasterdam te houden feest van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond heeft zich een feestcommis sie gevormd, die een meer werkzaam aandeel aan de voorbereiding van het bondsfeest zal nemen. Het feest heeft plaats van 6 tot 9 Junk De burgemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, heeft het voorzitterschap van het eere-comité aanvaard, terwijl als voorzitter der feestcommissie optreedt prof. mr. D. Josephus Jilta, als secretaris kapt G. Potvliet en als penningmeester nota ris H. Wertheim De groote openbare uitvoering zal zijn den tweeden Pinksterdag, 8 Juni. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin had Donderdag aan tafel genoocligdC. A. baron Bentinck, opperstalmeester, en me vrouw don gep. generaal-majooi' A. C. baron Bentinck, kamerheer in bui- te ngewonen dienst, on mevrouw jhr. Repelaer van. Driel, administrateur van hot kroondomein, en mevrouw douairière gravin Vun Limburg Sti- rum, geb. Fagel; jhr. mr. Van Swin- deren, vice-president van den Raad van Statejhr. Vegelin van Claer- bergen, directeur van het kabinet der Koningin. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Pions zijn in de middaguren schier dagelijks aan het strand. H. M. wan delt dan geruimen tijd zoo ook Donderdag langs de zee, gevolgd door Z. K. H., gezeten in de bekende phaeton, bespannen met de beide ap pelschimmels. Bij II. M. de Koningin-Moeder di neerden Donderdag jhr. mr. Van Weede, Hr. Ms. gezant te Wee non, en mevrouwluitenant-generaal Van Er- mel Scherer, gouverneur der resi dentie jhr. H. M. van der Wijck, oud minister van, Marine en mevrouw; de heer Patijn, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland de heer Von Bulow Stolle, huis maarschalk van Z. K. H. den Prins, eai mevrouwen voorts verschillende leden van het civiele en militaire Huis van II. M. de Koningin mot hunne dames. DE CRISIS. Over de crisis hebben de bladen be richten te kust en te keur. Zoo weet „Heit Volk" met zekerheid mede te deelen, dat de voorzitter der oud-libe rale Kamerclub, mr. Tydeman, al» minister van Oorlog in aanmerking komt. Het„N. v. d. D." bevestigt in hoofd zaak onis bericht. Het blad verneemt, dat mr. Th. Heemskerk gereed is met de vorming van een kabinet uit. de rechterzijde. De lijst van ministers zal aan II. M. de Koningin worden voor gelegd, nadat de anti-revolutionnaire en Katholieke Kamerclubs eehst nog over de samenstelling zijn gehoord. Van de ministers, die het kabiruet- Kuypev vormden, zal enkel de heer De Marez Oyens deel uitmaken van het ministerie-Heemskerk. De heer De Savornin Lohrnan blijft builende combinatie. „Het Vaderland" vernam, dat door de leiders der rechterzijde die combi naties van de Departementen van Oorlog en Marine tot een Departement van Defensie errystig overwogen is. Ook is daarbij ter sprake gekomen de wenschelijkheid van een niet-rnilitair als hoofd' van het nieuwe Departe ment. MAILVERZENDINGEN. De directeur-generaal der posterij en en telegraphic maakt bekend, dlati de mailverzetodinigen uit Nederland nfaar Ned.-Indië, via Marseille, per „Rotterdamsché Lloyd", welke op 14 en 15 dezer zouden geschieden, zul len plaats vinden respectievelijk op 15 en 16 Januari e. k. (St.-Crt.) BUITEN OMLOOP GESTELD. Bij beslui tv an 14 December jl. zijn de Surinaamsohe frankeerzegels van 1, 2, 2 1/2 en 3 cent, in liet midden voorzien van het waardecijfer, uitge geven in 1890 en- 1892, buiten omloop 'gestald. Het besluit treedt in werking op 1 Februari a.s. (O.W.) UITBREIDING VAN HET POLITIEPERSONEEL Men meldt uil Leiden Na uitvoerige discussiën, werd door. dien (gemeenteraad besloten), tot uit breiding van liet hooger politieper soneel tmet twee adjunct-inspecteurs. SPEL VAN DE SCHEIDING. Ui t inlichtmgen ons door den amb tenaar van den Burgerlijken Stand verstrekt, is ons gebleken, schrijft de ,.N. Ct.", dat een „spel van de schei ding", als waarvan in ons avondblad van 7 Januari sprake was (en door ons overgenomen. Red.) meer kan voorkomen wanneer er van de zij de der belanghebbenden met opzet leugenachtige verklaringen worden gegeven. Aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand toch is niet de verplichting opgelegd, om die ver klaringen te controleeren of te veri.- fieeren. Den ambtenaar van den Burgerlij ken Stand is zelfs de bevoegdheid ontzegd, de verklaring van partijen te verifieerejnarrest Hooge Raad 24 December 1845 (W. v. h. R., No. 685), zie ook Vaillant-Hartman p. 19 en W. v. A. No. 2624. Tot dezelfde conclusie komt ook prof. Diepthuis, die nochtans aanneemt, dut de A. cL B. S. de bevoegdheid van aange vers mag beoordeelen. De A. v. d. B. S aldus Diephuis is wel niet be last met een onderzoek of de aange ver werkelijk een der in art. 30 B. W. genoetüdie personen is, maar hij mag toch geen aangifte aannemen van iemand die niet, althans vol gens zijn verklaring, tot de daar ge noemde personen behoort. Het blijkt dus, dat de A. v. d. B. S. zich met de verklaring van partij en moet tevreden stellen en dat al leen déze aansprakelijk zijn voor die verklaring en de eventueele gevolgen daarvan. Wtl is de A. v. d. B. S., wanneer hij weet, dat partijen een verklaring af Loggen in strijd met de wet, of, zoo als hier het geval was, leugenach tig, verplicht het huwelijk te stui ten, maar overigens heeft hij zich bij de opgaven van trouwlustigen neer te leggen. Bezwaarlijk zou hij trouwens kunnen controleeren, of partijen misschien vroeger ergens in het buitenland getrouwd zijn geweest en daar gescheiden. Voor zoover dus iemand in ons be richt een blaam op den Burgerlijken Stand hier ter stede mocht hebben gelezen (hoewel die inrichting, wed- te !>oven onzen lof verheven is, door anti niet werd genoemd), wete hij, dat aan hdar het voorgevallene niet is te wijten. Wel herhalen wij, dat contrólc-rnaatregelen tot voorkoming van dergelijk bedrog oois noodig en ook mogelijk voorkomen, al laton wij aan meer bevoegden liet oordeel over li o c dit. het best zal geschieden. ADJ UNCT-COM MIE Z EN-MAR INE Men meldt ons In een gisteravond gehouden ver gadering van den Bond van Ambte naren heeft de volgende zaak een punt van bespreking uitgemaakt Geruimen tijd geleden richtten de adjunct-commiezen aan het departe ment van Marine collectief een adres tot den minister, 'houdende verzoek om lotsverbetering. Op dit adres werd edhter geen beschikking germ- men. Over dit uitblijven nu van deze beschikking vroeg bij de behandieling van het hoofdstuk Marine in de Twee de Kamer die 'heer Hugenholtz den minister om inlichtingen, en moest de minister tot zijn leedwezen mede- deelen, dat zulk een adres hem nim mer had bereikt en zegde hij onder zoek toe. Dat onderzoek heeft werkelijk plaats gehad. Want wat geschiedde? Eenige dagen geleden werdien des middags hij het binnentreden van het departement alle adjunct-commiezen verzocht zich naar de wachtkamer te begeven. Hier eenmaal verzameld, werden zij een voor éen voor een soort enquête-commissie geleid, die hun een 5-tal vragen ter beantwoording voorlegde, ten doel hebbende hit te zoeken, wie aan den heer Hugenholtz een afschrift van het bewuste adres had ter hand gesteld. De ingang tot de kamer, waar de commissie zeteldie, weald zorgvuldii bewaakt door een bode en tevens werd gezegd, dat dte heeren 'geien rugge spraak konden houden, liet onder zoek heeft tot geen resultaat geleid. In do vergadering vato gisteravond is met algemeene stemmen een motie van afkeuirinig aangenomen en be sloten zicli met een adres tot de re geering te wenden. (Vod.) EMSER WATER. Nu het 'aargetijde voor het ge bruik van Eraser,water weder is aan gebroken. m ie enen wij onzen lezers geen ondienst te doen door ex op te wijzen, dat dóór de Königliche Bade- und Brunnendirektion te Ems eene verandering ;s gebracht in haar eti ketten. Die etiketten zijn thans voor de ge heels wereld uniform gemaakt, ge drukt in de Duitsche taal en vo.or Ne derland van een randschrift in de Nederlandsche taal voorzien. DE A. N. D. B. EN DE WERKLOOZEN. De Bond'sralad van den A. N. D. B. vergaderde Donderdagavond teneinde eene beslissing te nemen omtrent de al of niet uitkeering uit de Bandsk'as aan al de weriüoozo leden. Na langdurige besprekingen wercl m'öt 24 tegen. 10 stemmen besloten uit de Bondskas ƒ200.000 voor de vverk- looze leden beschikbaar te stellen. Daarmee rekent men ongeveer drile maanden den nood te kunnen lenigen. Hóe deze som over de leden verdeeld zal worden, kan eerst Maandag a.s. worden meegedeeld. De quaestie der stopzetting van het bedrijf, waarvoor de A. J. V. verga derde, ikwam niet ter sprake. COMMISSIE TENTOONSTELLING VAN ZUID-AFRIKAANSCHE PRODUCTEN. Bij Koninklijk besluit is bepaald te ontbinden de commissie voor een ten toonstelling van Zuid-Afrikiaansche producten, in 1907 te Amsterdam houden, ingesteld bij een vroeger be sluit. TOONEEL 'EN WERKELIJKHEID. Het gebeurde op eeai dorpje in W. Friesland. De rederijikerskamiea: geeft een uit voering in de kolfbaan van het dorps café. Opgevoerd' wordt „Offers" van ds. Sdberm'eitiarn. De spelenden deden hun best. Hevige emoties werden ge wekt. Diep ontroerd zaten de eerst zoo lachende en vroolijk koutende hoeren en boerinnetjes. Het was al len te machtig en de tranen moesten den vrijen loop hebben. Snikken wer den niet meer onderdrukt. Het werd één der spelenden ech ter te machtig. Hen allen daar zoo te zien snikken en weenen. Dat was te erg. Het was immers maar comedie- spul? Begrepen ze dat dan niet? En orn de toehoorders weer tot de werkelijkheid terug te brengen, om hen de overtuiging te geven, dat die groote droefheid toch te erg was, rulkte liiij zich den baard van het aan gezicht en de pruik van het hoofd, onder den uitroep: Ik vertik het, ik speel niet langer, de menschen moe ten veel te veel grienen! 'En... zij, die weenden en zoo snik ten, ze moesten eindelijk weer lachen Lachen om hem, die hen weer had te ruggeplaatst met hungedlachten naar de plaats waar ze waren: naar de kolfbaan van het kleine dOTpje in W. Friesland. EEN DRONKEMANSTOONEEL. Men meldt uit Almkerk aan de H. Ct.: Verleden week hééft men hier op een avond een leelijken streek uitge haald. Eenige personen, waaronder zelfs gehuwden, hebben den reeds bejaar den schippersknecht Van M. 's avonds laat uit z'n kooi geklopt. Men stelde voor elkaar te trakteeren en wijl die man vooral geen vijand is van sin jeur 'alcohol, waren allien spoedig aangeschoten. (Met „dien drank in dien man, de wijsheid in de kan' krwamen die lie ve lui op een prachtig idee. Zonder dat de varensgezel het bemerkte, spra ken ize af hem in dien mast van de schuilt te Mjstihen. 'Met zao'n ijzige® 1 noordenwind zou hij wel oipfrisschen 5 meenden ze. iZoo gedacht, zoo gedaan, M«s treuzelde naar de schuit en de maaj 1 die :in z'n roesige beneveling wéHidh dacht in z'n pas verlaten kooi tereot •te komen, werd een touw om iz'n lij. geslagen en daarna door zijn laches' 1 de jenever-kameraads in den mast g{ hesehen. En om nu, bij die bitten koude, dé maat hunner joviale daat vol te meten, hebben ze den ang- lukkigen man met putsen water na; gegoten. t Is verschrikkelijk, onmensch< lijk, én, als het daarginds ook zó koud kan zijn, een echt staaltje uit' land der kannibalen. De schipper heeft van deze behat deling aangifte gedaan. De politie j iis nu bezig, dit humaan ge zeisehij op te sporen. TYPHUS. Men bericht uit Kampen aan „Msb." Tegen de directrice en een verplei ster van het ziekenhuis te Doornsp is proces-verbaal opgemaakt, wijl hebben verzuimd kennis te geven, in die inrichting een typhus-lijde ter verpleging was opgenomen. Tegen den burgemeester en den sl tionscbef van Elburg-Oldebroek eveneens procesverbaal opgema wijl zij hebben verzuimd den burj meester van Kampen kennis te dat de typhuslijderes naar diens meente was vervoerd. DE ANONIEME „WEKKER". Wij hebben in ons blad een bericj van „Het Vaderland" overgenoraq waarin de naam werd medegedei van den persoon, die naar de ra ndng van Indische autoriteiten I schrijver van de befaamde, in j volksvertegenwoordiging besprok „Wekker'-artikelen in het dagblj „De Avondpost" was. Van verschillende zijden wordt 1 Vaderland lastig gevallen over i openbaar maken van dien naam. zou in strijd met „goed'e peTsmai ren" zijn'. Wanneer een schrijver a! niern wensoht te blijven, moest thans de pers die anonimiteit eerbie gen zegt men. Wij zouden niet gaarne elke „kl jacht" naar een anoniemen schrij goedkeuren. Integendeel. Maar w neer een persoon als deze „Wetkk anoniem een geheele categorie i personen zonder namen te no er van zware misdaden, van eerlo handelingen beschuldigt en er personen in dit geval schrijver ontvanger van de „Vadérland"-bi kaart die dezen anoniemen bescl diger niet zekerheid kunnen aam zen, dan is het naar onze meer plicht van een dagblad op aanwijs van die personen den naam te pu ceeren, zegt het „Ilbld." Het zou een ander geval zijn wieest indien die „Wekker'-lae praat (men leze onzen laatsten At; sc,hen brief en het opstel van So Toel'is., en men zal de qualificatie terpraat moeten billijken) geen ■weinig lezers hadden gevonden. D in dé Tweede Kamer waren dad< eenige lieden bereid om diien la te helpen Verbrei-den. Met gr a werdien de meest krasse wreedht staaltjes van den anonymus door merle den in -de Volksver tegenrwioo ging herhaald. En wat zulk een merlid in de Kamer zegt wij mo al aan zijn woorden minder d'an j waarde hechten is voor het bui land, voor velen in ons Land' zelfs zaghebbend. Al die wreedheden die vTouwenmoorden zijn gebeur het is in de Kamer gezegd' Wij hadden, zoodra die „Wek artikelen verschenen, overwegend den om aan te nemen, dat zij w, geschreven door iemand, wienis V deai, wiens uitgesproken wlensch, wraak te nemen over een beha ling, die hij ondervond!, aan woorden elke betrouwbaarheid namen. Wij hebben daarom onze zers eerst in onze Kamer-vérs! van den „Wekkor"-laster laten nieten. Doch wij juiohen het van harte indien door „indiscreties", die ker" uit zijn laffen schuilhoek v gejaagd, en zouden gaarne er toe dewier ken om den aanklager van mannen, die in Atjeh een moeilijk vaarlijk en ondankbaar werk richten, voor het voetlicht te 1 gen, om te zeggen op welke groi zijn aanklacht berust. Waar het landsbelang eascht, alles worde gedaan om „Wekker" beschuldigingen te doen bewijze! intrekken, heeft het „Vaderland'" ker goed gedaan zich niet e enigszinu buitengewone begr: van pers-hoffelijkheid te laten i houdien, dat landsbelang te dien OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie te terdam, bureau Meermanstraat, zoekt opsporing en inbeslagne van een bericht omtrent verschil tusschen 23 December 1.1. en 3 1908 ontvreemde sieraden en effe o.a. een 4 pandbrief Amste van ƒ1000 3 Theisloten, nummö bekend; 1 lot Rotterdam, nui onbekend; 1 lot Oostenrijk 1858, 3871 no. 99 1 lot Oostenrijk 1871 639 no. 464 loten Paleis voor 1 vlijt no. 28, serie 485, 487, 2 loten Weerbaarheid serie 4K 1 en 2. Schouwburgloten Rotterdam 60 62 71 86 65 66 57 58 59 61 56 67 72 73 74 70 69 68 77 78 79 80 81 84 en 85. 2 certificaten Ned. werk. schi 500, nummers onbekend. 2 Zuidwester sporen, Amerika, mers onbekend. Dezelfde commissaris van verzoekt opsporing en bericht V£ navolgende ontvreemde effecten: twee 4 obligation R 125 Zui terspoor, Rusland, nummers 141 141320 1 lot Rotterdam 3 groot naai 100, no. 60520 1 Théisslot 4 k ƒ100, seri< no. 30; een 4 pandbrief Amsterdam! Jninaal ƒ1000, no. 17297, adm, bank een 3 certificaat nominaal ÏTW ami

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2