Rechtszaken SCOTT'S Emulsion lonies ald-a-a: te beaoeken. Ka onge veer een jat>. denkt ds. Lonkhuijzeu terug te komen, can alsdan zijne we der waardigli eden te boek te Stollen. OUDJES. De oudste ingezetene van Middel burg, mej. de wed. Westenberg, 'heeft den llen dezer haar lOlsten r jaardag herdacht. De wed. C. Verkerk, geboneffi Van ASourik, te Zoelmond, zal den 24en a. s., den lieeftijd van 100 jairep. be reikt hebben. VOOR 430.—. Ongeveer twee weken geleden stond In een der Amsterdamsche bladen een advertentie, waarin iemand gevraagd werd, liefst een gepensionneerd mili tair, voor administratief werk. Zij. die op deze advertentie schreven, kregen, aldus meldt „Het Volk", een gehectografeerd briefje terug, dal al dus luidt Almelo, 28-12-'07. WelEd. Heer Gelieve mij s.v.p. mede te deelen la. uw leeftijd; 2e. of u tot eenig kerkgenootschap behoort 3e. of u sociaal-democraat is 4e. of u bij evmtueele benoeming genegen is tegen een jaarlijksche be looning van 430 (vier-hondterd-der- tig gulden) van 'e morgens half negen tot 7 uur 'saivoudis, met ruim 2 uur ▼rij, tusschen 1 en 4 uur, afwisselend de kantoorwerkzaamlieden van klerk op u te nemen bij don heer Wilder- vanck de Blécourt, notaris alhier, en .bij mij, benevens eenige particuliere bezigheden voor den notaris als ver» Borging van een hond, schoonhouden van een fiats en huishoudelijke bood schappen. Hoogachtend, De Betaalmeester te Almelo J. H. v. Gonggrijp Bungenherg. „Het Volk", dat dit briefje een •taaltje „van ergerlijken gewetens dwang" noemt, meent, dat de hou ding van den betaalmeester strijdt tegen art. 5 der Grondwet. THERMOMETER. Zoodia weer dooi weder intreedt ia het de juiste tijd onzen thermometer te verifieeren. Door hem eenrge mi nuten in de smeltende sneeuw te hou den moet hij het vriespunt aanwij zen, wat hij doet als 'hij' de tempera tuur nauwgezet aangeeft. WAARNEMEND BURGEMEESTER. In „De Gemeentestem" wordt deze vraag gesteld Ter vervanging van dien oudsten wethouder, die gedurende langer dan eene maand het ambt van burgemees ter, wegels ongesteldheid van de- aen, waarneemt, is een tijdelijk wet houder benoemd, die eveneens deze functie reeds gedurende langer dan eene maand waarneemt. Deze laatste heeft nu m. i. aan spraak op de jaarwedde en het pre sentiegeld van den len wetiho-udier, terwijl deze noch op de jaarwedde van den burgemeester, noch op die van wethouder of op het presentiegeld als zoodanig aanspraak heeft. Is dit ook üw re voelen? De redactie teekent hierbij het vol gende aan De artt. 78 en 90 gem. wet laten geen andere opvatting dan die van den inzender toe, a1 valt het niet te Ontkennendat deze wetstoepassing eene groote onbillijkheid tegenover den waarnemend en burgemeester op levert. OOK EEN OORDEEL OVER ONS LAND. Kon men dezer dagen lezen hoe 't publiek in Frankrijk wordt ingelicht betreffende een hongersnood, die in onis land zou beerschen, waardoor de Hagenaars gedwongen zijn hon den te eten, in een Zwitsersche ver- eeniging van kaasmakers hield de voorzitter, de heer Schmutz een voordracht waarin een ander beeld van ons land wordt ten toon gesteld. De heer S., die ons land tijdens het zuivelcongmes te 's^Gravetnhage be zocht en den landbouwstand op zijn Zondags heeft gezien, vertelt, dat onze koestallen netter zijn ingericht dan de meeste woonkamers in de Zwitsersche boerderijeno. m. zijn de vloeren met linoleum bedekt. De kaas wordt gemaakt in fabrieken on der leiding van directeuren en hoofd directeuren en ofschoon de Neder landse he boeren minder per L. melk ontvangén dan hunne Zwitsensche collega's, zijn zii toch zeer welge steld velen zijn millionnaira. Was het maar waar WETBOEKEN. Naar het W. vl h. R. van goed in gelichte zijde verneemt, is een wets ontwerp, houdende herziening van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en wijziging van daarmede samenhangende artikelen in andere wetboeken, bereids sedert ccnigen tijd hij den Raad van State aanhangig. DENKT ER OM! Wij lezen in de „Stichtsche CrL' Uit de statistiek over het kiesrecht dn'1907 blijkt o.a., dat in het vorige '-<*ir niet minder dan 31.391 personen '-^recht verloren hebben, door- -*ór of op 1 Maart, hun afgeloopen dienst- r ■rfn met EENE ROODE KRUIS-TENTOON STELLING. Het voornemen bestaat in den loop van dan aanstaanden zomer ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan ▼an hot Mannen-comité van het Roode Kruis voor Den Haag en om atreken een tentoonstelling te hou den, met eene afzonderlijke afdee- ling voor het reddingswezen. KWARTJESVINDERS. Naar aanleiding van de „kwartjes-- vinderij" op het ijs walker eruccè» hij toeschrijft aan bevriezen van het denkvermogen zegt de Haagsche Sprokkelaar van het „Utr. Dbl." Intusschen heb dk een vraag te doen. Dat het voor da poiitia zeer moeilijk is, althans voor de dienaren in uniform, om die kwartjesvinders op strafbare praktijken te betrappen, spreekt van zelf. Daar zijn het op lichters voor. Maar zou 't niet zaak zijn, eens een methode te bedenken desnoods met een beetje Duitsch- proktische arbitraire machtsuitoefe ning, om dat boevenpak op doel treffende manier achterna te zitten en onschadelijk te maken? Er wordt, naar sommiger oordeel, in Nederland soms zeer ruim gebruik gemaakt van de bevoegdheid om verdachten voor- loopig in hechtenis te stellenwaar om wordt dit nu niet, ten goede, toe gepast op die straatroovers Als men ze later w)eer moet loslaten, d'an zou den zii zoo tenminste iets beet heb ben van hetgeen zij verdienen. SURNUMERAIR BU DE POLITIE TE AMSTERDAM. Op een nader te bepalen dag in Fe bruari zal aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam examen wor den afgenomen aan jongelieden van i22 tot 26 jaar, die als surnumerair bij den gemeentelijken politiedienst wenschen te worden benoemd, ten einde in de verschillende takken van het politiewezen te worden opgeleid. Sollicitante» kunnen hunne schrif telijke aanvrage, zoo mogelijk voor zien van aanbevelingen en nadere in lichtingen, richten tot den hoofd commissaris van politie vóór 1' Fe bruari. ONGELUKKEN. Uit den Amstel bij Halfweg It Kalf je is opgehaald het lijk van den eeni ge dagen vermisten heer E. de G., te Ouderkerk a. d. Amstel. De heer De G. verdronk bij het schaatsenrijden. In de branderij van den heefc' C. Th. Windhorst aan dem Nooiidyest- singel te Schiedam liep Zaterdagmor gen een brandersfcnecht, door d:en stoom misleid, in den boerenhek, ge vuld met heete spoeling. Over 't ge- heele lichaam met brandwonden be dekt, werd de ongelukkige per bran card naar het ziekenhuis overge bracht. Te Beets is in een wak verdron ken gevonden de U-jarige zoon van den landman P. Klomp aldaar. De' 61-jarige L. Postma, uit Gouda, die Donderdagavond bij het Wieegper- pöortstation te Amsterdam door de Gooische stoomtram werd overreden, ■waardoor hem een been moest won den geamputeerd, is in het O. L. Vrouwegasthuis té Amsterdam aan ■die gevolgen overleden. BRANDEN. Te Winkel is afgebrand het huis van den heer P. Heymans, bewoond door zekeren Dijkman. Oorzaak was het omschoppen van een petroleum lampje op den zolder. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Leersum brandde het huis van den heer Van Holland af. Verzeker ring dekt de schade. Te Ureugel (N.-B-r.) is de woning van den klompenmaker J. S. met den ge- he el en inboedel tot den grond afge brand. Eén der bewoners, eene be jaarde vrouw, kon slechts met Ie vensgevaar gered worden. Alles was verzekerd. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het Leven, 3de jaargang No. 2. Dit nummer opent met een artikeltje over ijs, ijsfeesten en ijpfoto's, Daar na vinden we een artikel over Neder landse he journalisten, eenige bijdra gen over Tooneel en Opera, een Schets uit Indië over de rijst en d- thee (met mooie foto's), terwijl eenige schetsen en verhaaltjes amusante lectuur bieden„De ziekte-ziekte", door Bernard Canter. „Een angstige oudejaarsnacht" door S. NL, „Kazer neleven", door A. C. Jager, „Waarom hij (haar Liefhad", uit het Engedbch vertaald door „Hajem", „Van 'toude en 't nieuwe te Parijs" door Enika, en „Verlangen" door H. v. H. Eenige mooie foto's sieren ook dit nummer. Koloniën HOOGE RAAD. Contr act-br euk De Hooge Raad verwierp het cas- saitie-beroep Ingesteld tegen het aiv lest van het Hof te Arnhem, waarbij aan den geneesheer van het vegeta risch sanatorium Mariënboom te Nij- ~n~ -megen zijn vordering was ontzegd tot 'teling door de eigenares van die '"<r van 115,000, zijnde dit be- - ingekomen boete, in- reden een der -brak. igestel- delijken >Ol KERKEN, s. J. D. Wie- 4CE KERK. ds. J. C. Sctïrö- EEN DIEF GEVAT. Men schrijft uit Buitenzorg aan de „Java-Bode" Het dobbelen leidt velen ten ver-; derf. Dit ondervond Ars an, een be-- kende dief, die indertijd inbrak bij dr. K en jhr. De G. Hoe de politie ootk zocht, Arsan. liet zich niet pak ken, dan was hij hier, dan daar ge zien; op elk feestje was Arsan pre sent met het tolletje, imitatie-roulette iMomte Carlo, doch als de politie ver scheen, zorgde Arsan tijdig te ver dwijnen. In kampong Tjikondang, op het land Kedoeng Halang, werd een par tijtje georganiseerd, speciaal met het doel, om Arsan daarheen te lokken, en de speler was zoo dom, dn deze fuik te loopen. Lustig draaide het tol letje met de revolver naast zich fun geerde Arsan ais tolbaas. Stil nader de de Buitenzorgsche politie, het huis werd omsingeld, de deur opengebro ken. Alles vloog op Arsan aan. Een geregeld gevecht volgde, worstelende rolden oppasser en dief het huis uit, de sawah in. Bang dat de gezochte nog zou vluchten, loste een der op passers twee revolverschoten, waar na Arsan, die bemerkte, dat 't mee- nens was, zich' dood hield. Men trok hem uit de sawah: erg voorkleeligzag de tolbaas er niet uit. Vol slijk en bloed, het laatste uit hoofdwonden, door slagen met de kolven van de re volvers veroorzaakt. Zijn revolver werd ook meegenomen, en door vier man gepiekeld, kwam Arsan Bogor binnen^ Onmiddellijk werd hij naar den de- mang gebracht, wa.ar men hem wildé ondervragen, doch het eenige ant woord was een allerakeligst gekreun, zoodat men veronderstelde, dat Ar san bezig was den laatsten adem urt te blazen. Een dokter werd geroepen, die den gewonde onderzocht Geea der kwetsuren bleek gevaarlijk. Een niet vriendschappelijk toegebrachte opstopper had een uiterst gunstigge- volg. Als een losgelaten veer sprong de boef op, zeker hopende te kunnen ontvluchten. Doch dat was mis, de sbirren pakten hem beet, sleepten hem naar den put, waar hij schoon gespoeld werd, om daarna in de boei te worden opgenomen. Daar pie kert hij nu over het vergankelijke in het ondermaansche. Gisteren nog tolbaas, de zakken vol geld, de ver liefde lonkj-es beantwoordende van jonge vrouwtjes, die wisten, dat de winnende speler royaal is. Heden op een brits in een nauwe cel achter dikke tralies niet spiedende mandoers die nu en dan de cel onderzoeken, want de geslaagde ontvluchtingen uit de gevangenis te Semarang maken, dat men thans uiterst nauwkeurig toekijkt. Gemengd Nieuws IN HECHTENIS GENOMEN. Te New-York is bericht ontvangen, dat de onderdirecteur Rodrigue, de kassier Ponce en tien andere beamb ten van de bank van Yucatan in hechtenis zijn genomen onder verden- iki-ng verschillende sommen tot een gezamenlijk bedrag* van 740,000 dol lars te hebben verduisterd. SNEEUWSTORM. Uit alierleii Duitsclie plaatsen ko men berichten van sneeuwstorm, die gTöote stoornis teweeg gebracht heeft. Te Berlijn heeft het langdurig gesneeuwd. Het verkeer op den spoor weg tusschen Insterburg en Tilsit is door sneeuwhanken gestremd. Op den spoorweg tusschen Iubeck en Trave- münde moest de dienst wegens hoog water gestaakt worden. Te Wismar heeft de zee de havenkaden oveirv stroomd. Op de reeJde van Travemiin- de is waarschijnlijk een visdhstoom- boot vergaan. Men heeft haar tem minste 's middags in het gezicht ge kregen, maar Donderdagavond was zij nog niet binnen. Zij had zes man aan boord. HET DRAMA TE ALLENSTEIN. De verdediger van kapitein v. Goe- ben, de man die majoor v. Scthoexte- beck te Allenstein heeft vermoord, heeft weiten gedaan te krijgen, dat er een onderzoek naar de geestelijke vermogens van den kapitein zal in gesteld worden. De kapitein zelf moet gezegd hebben, d at hij den moord in eein aanval van iiefdesrazerüij ge pleegd heeft. EEN TRAGISCHE DOOD. De arts dr. Meriting, te Birkenfeld, was er op uitgetrokken om in een na burig dorp een ziek kindje te bezoe ken, waarop hij de gevaarlijke lucht pijpsnede moest verrichten. Op het o ogenblik dat hij de snede had gedaan, zonk hij, tot ontzetting van de hem bijstaande personen, door een beroerte getroffen, dood ter aarde. Het geopereerde kindje stierf aan verbloeding. OP ZOEK NAAR DE IERSCHE KROONJUWEELEN. Nadat de En gel sche detectives zich maanden lang hebben afgebeuld, om een spoor van d'e dieven deer kroon- juweolen uit Dublin Castle te -vinden, heeft thans de Iersche iegeering een commissie benoemd, die de -nadere omstandigheden bij deze geheimzin nige aangelegenheid nauwkeurig moet onderzoeken. De commissie bestaat uit den graaf- schapsrechter Shaiw, den rechter in' het graafschap Cork, ror. StarMe een een hooggeplaatst ambtenaar van d'e Lomdiensche politie, waarmee waar schijnlijk de detective-inspecteur Ka ne is bedoeld. EEN STUURBALLON VOOR 100 PERSONEN. Graaf Zeppelin is voornemens om, zoodra hij zijn thans op de werf staanden stuurballon heeft afgebouwd een ballon te doen vervaardigen, die met gemak een honderdtal personen zal kunnen vervoeren. Dit klinkt wonderlijker dan het is. De oude ballon, die nog niet was uitgerust met de krachtigste en licht ste motoren, heeft bij zijn tochten 11 man gedragen, benzine en koelwater ▼oor 24 uren en nog 1500 kg. ball ast meegevoerd. Dit luchtschip was 126 mieter lang en 11.7 meter in doorsne de, terwijf de inhoud ongeveer 11.300 kub. M. bedroeg. Bij een lengte van 150 M. en een doorsnede van 14 M. wordt de draagkracht mei niet min der dan 8000 kg. verhoogd, terwijl (le -gewichtsverm eer dering der groote- re constructie lang niet in diezelf de mate stijgt. Met een dergel ijken ballon kunnen dus al holniderd perso nen worden vervoerd. De Oostenrijksche vakman majoor Hoernes geeft in dit verband nog veel hoogere cijfers om van te dui zelen, maar die technisch gesproken volstrekt niet onmogelijk zijn. Boüw eien ballon van 400 M. lengte en 50 M. doorsnee, zegt de majoor, en ge kunt er 250,000 kilo mee lich ten. VERGIFTIGD. Een dertigtal personen uit 't-dorpje Rowska. bij Agram, zijn vergiftigd door het eten van hazen, die zij op liet veld hadden gevonden, en die waren omgekomen door het opeten van vergift, voor hen neergelegd door eenige landeigenaars verschei- dienen hunner zijn reeds gestorven er is een onderzoek ingesteld. EEN ONTPLOFFING. De laatste vorst, schrijft hel „Han delsblad van Antwerpen", heeft te Spa veel -schade toegebracht aan de gasleiding. Dezer dagen zocht men naar eene groote gasontstoapping in de Amouviillestraat. Men groef een gracht, toen eensklaps het houweel hevig in aanraking kwam met de buis. Er ontstond een vonk en deze stak ontsnappend gas in brand. Eene vreeselijke ontploffing volgde, die een deel der stad schokte. Zoo hevig was de ontploffing, dat de deksels der riolen weggeslagen werden. Een gordijn van vlammen steeg op in de straat, maar alles werd snel uitgedoofd door de werklieden. Nog een" aantal kleinere ontploffingen volgden, die grooben schrik onder de bewoners der nabuurtschap ver spreidden. Gelukkig is er enkel stof felijke schade. VERGAAN. Een Duiiseh schip bracht te Tan- ger de tijding, dat op de reede van Rabat twee barkassen zijn gezonken, waarbij ongeveer 40 personen, onder welke verschillende Europeanen, ver dronken AARDSCHOKKEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden te Lysekil in Zwe den eenige aardschokken waargeno men, eerst een hevige en daarop een zwakkere. De aardbeving, die ge paard ging met een sterk onder aardse h -gerommel, duurde 25 secon den. OP ROLSCHAATSEN NAAR BUREAU. Sinds -eenigen tijd rollen of zwieren de ambtenaren van de regeeringsbu- reaux der Vereenigde Staten, te Washington, naar hun bureaux. Op rolschaatsen namelijk. De president dei- republiek is indirect verantwoor delijk voor, althans oorzaak van de ze nieuwigheid, die zelfs in Amerika eenig opzien baart. Wat toch is hJet geval President Roosevelt, die niet alleen voor de belangen van land en volk in 't algemeen, maar ook voor hei particuliere welzijn van medebur gers hoofd voor hoofd wil zorg dra- is te weten gekomen, dat de le gerofficieren, die een zittend leven leiden (de zoogenaamde Fat-briga de") onrustbarende afmetingen be gonnen aan te nomen als officier waren de he.eren vrijwel onmogelijk, althans onpresentabel. „Te paard met hen klonlk het be vel van den president en 't werd een wonder gelïikSlank en lanig door hun dagelijksch ritje buiten de bureau-uren. zijn de heeren wreere&n waar sieraad voor het Amerikaan- sche leger geworden. Dat heeft klaar blijkelijk de aandacht getrokken van hun ambteen/ooten van de burgerlij ke- afdeelingendie zijn aan 't zin nen gegaan of zij de militaire ambt- genooten met zc-uden kunnen over troeven. Per fiets is veel te ouwer- wetseh.; oer auto voegt niet eiken ambtenaar te paard is niet voegzaam voor een burgerlijk ambtenaar en dat zou bovendien op naaperij lijken." Dus er is. na kort overleg, een bond tot. stand gekomen van ambtena ren, welker leden zich onder eede verbinden, om dagelijks per rol schaats van huis naar het bureau en van bureau naar huis te rijden. Daar bij' zal dan vermoedelijk gebruik ge maakt worden van schaatsen, voor zien van wieltjes met luchtbanden, die reeds vóór enkele jaren in Enge land op den weg gebruikt werden, maar 't daar nimmer tot eenigie po pulariteit hebben weten te brengen. DIAMANTEN MAKEN. De Franschman Lemoine had einde lijk het xtoddel gevonden ctm diaman ten te maken. Werhher, de man van de De Beers, stelde er van zelf groot belang in en wou er zich van over tuigen. Lemoine liet Werhher tot zijn laboratorium toe en daar maakte hij voor de oogen van den dlarnanimag- naat een e-roote steen, die, naar vak mannen later getuigden, van het zui verste water was. Geen wonder, dat Werhher bereid ways Lemoine, die bijna al wat hij bezat aan zijn proef nemingen ten koste had gelegd, gel delijk te steunen. Zoo trok de uitvinder gaandeweg, haar 't heet, een 800,000 van Wem-, her. Maar Wernher werd achterdoch tig, verlangde dat Lemoine nog eens voor hem een diamant zou maken, maar in 't bijzijn van getuigen. Le moine weigerde en het eend is, dat hij nu in hechtenis is. Prof. Bordas en Bardon zullen de uitvinding on derzoeken. Intusschen is men alvast te weten gekomen, dat Lemoine in 1902 wegens oplichting met valsche bandteekeningen (voor een bedrag van 107,000 francs) toit vier jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. De De Eeers en de Premier mijnen kunnen voorloopig gerust zijn. DE LCXNDENSGH* RATTENPLAAiG. Twee jaren geladen maakte de be loerde Enigeksdhe medicus, sir James Cridhiton-Brawme, c<p een congres van hygiënisten, de opmerking, dat d« spartliefhabbenij hier te lande voor een nuttig doel kon worden aange>- wencL Namelijk, tot uitroeiing van den rattenplaag! schrijft de Londern- ecihe correspondent der Tel. Dat woord, vond bij alle klassen weerklank. Een raltemjaioht! Wat een zegen en wat een genot. Genoeglijk vooral voo ihen, die nimmer kunnen dleelnemen aan de jaeht op herten, vossen en korhoenders. En daarbij is de rat een veel grooter vijand van de menschen-maatschappij dan die vos. Deze mag op het land nu en da» een hoentje stelen, maar diaar blijft, het dan ook bij. De rat echter bedreigt het stedelijke leven, woekert in groo te mate voort, verslindt jaarlijks heel was, is em griezelig dier, valt des noods alles aan en verspreidt onder de mensch.cn de gevaarlijke kiemen van de pest. Dit laatste, waarover men liet in die wetenschappelijke wereld nog niet een9 blijkt te zijn, maar ten gunste waarvan in 1904 op het jaarlijk&ohe congres van EngelsChe gezondheids- inspeoteurs, vrij wiat bewijzen aan gevoerd warden, gaf sir Grichton- Browne hoofdzakelijk aanleiding tot zijn oproep aan de sport-liefhebbers. Zij lieten zich in den aanvang niet onbetuigd. Hier en daar werden dubs opgericht, Waarvan- da leden ijverig aan het werk togen. Ook indivMueele krachten rwerdien err voor ingespan nen. Men toonde elkander met trots bundels Staarten van doodgeslagen ratten. De campagne tegen dit onge dierte beloofde heel wat, ook te Lon- den, waar man in de dokken en de groote wiarenmaga,zijnen aan de ri vier het meest van dat ongedierte heeft te lijden. Maar, hertlaij: de lust er afging, of dat men, bij die talrijkheid van liet viervoetig gespuis, de hopeloosheid1 der jacht inzag, van de anti-ratten- campagne bleven alleen nog over de professioneel e rattendooders, die met dit bedrijf een zoet winstje maken. Thans is er andermaal een nood kreet opgestegen. En wederom treedt sar 'Cridhton-iBrofwne ails gangmaker op. 'Ditmaal zal echter dia zaaik ern stig en stevig aangepakt wondien. Daarvoor werd een nieuw genoot schap opgericht, een vereendging tot exterminatae dier ratten. De eerste vergadering daarvan werd' in het def tige hotel Mietropoie gehouden. Sir James pnasideerdle, ontvouwde die be- "oenis van deze beweging; en dioor die vergadering zal er schrik onder de langstaariige bevolking der rivier oevers zijd gebracht ■Het is geen 'kleine taak, die da nieuwie vereeniging op zidh genomen heeft. Daar valt een heirleger van vij anden te overwinnen en te verdelgen. Een telling heeft men nog nimmer in" Londen's ratten wereld kunnen hou- dien. Maar hare bevolking wordt op een paar maal honderdduizend staiar- ten geschat Bij tienduizenden wor den zij jaarlijks omgebracht, bij tien-; duizenden vermeerderen zij* zich, wor dan door groote handelsschepen van het oosten aangevoerd, en of- scfliioon een groot deel dezer un desirable aliens voor het aan wal zwemmen worden 'gedood1, weten er zeer velen te ontkomen en zidh over die stad te verspreiden. Des zomers emigneeren zij bij troepen in marsch naar de moerassen van Essex, maar 's winters dagen zij weer op. Lang genoeg zijn ze geduld, veel kwaad hebben zij gesticht, groote schade aangericht, thans is hun laatste uut geslagen. Van morgenmiddag af zal er tegen hen' een onverzoenlijke en aanhoudende verdelgingsoorlog ge voerd worden. Het gespuis uit den grond van ons hart verfoeiende, wenschen wij sir Gridhton-Browne met zijn leden van het anti-rattengenootsdhap good luck! SLACHTOFFERS DER CHOLERA Uit Konstan'tin opel wordt aan de N. R. Ct. geschreven: De igeheele „hadfsjd" (bedevaart) is besmet door die cholera, welke sinds eenige weken die pelgrims bij honder den wegmaait, te Medina, te Mekka en op de wegen daarheen huishoudt zooals in jaren niet het geval is ge weest. INla de Oholera-epidemie van 1892( waarin, meer dan tienduizend' bede vaartgangers het leven lieten, en de pe.st, welke in 1897 insgelijks duizen den slachtoffers maakte, was de jaar lijksche bedevaart voo rzulike zware rampen gespaard geblevem Wel kwa men er de meeste jaren eenige spo radische gevallen van de eene of an dere dier ziekten, of ook wel van bed de, voor; doch zij veroorzaakten geen epidemie, hetgeen voorzeker in de eer ste plaats te danken is geweest aan dk uitstekende maatregelen tegen mo gelijke verbreiding, dadelijk door den Internationalen Gezondheidsraad te Konstantinppel voorgeschreven, en de geestkracht en den ernst, waarmee dit lichaam is opgetreden om de Turk sche .re-geering er toe te bewegen, dat die maatregelen ook werkelijk uitge voerd en door de plaatselijke overhe den geëerbiedigd worden-. Ook dit jaar heeft de Gezondheids raad al het in zijn macht staande ge daan en beproefd om het dezen keer van twee zijden dreigenden cholera- gevaar van uit Rusland' zoowel als. van uit Brit9oh-Indië van de bede- i vaart af te wenden; en het is voor zeker niet aan den Raad en zijn le den te wij'ten dat zuilks niet is gelukt. De schuld daarvoor treft hoofdzake lijk die regeering en haar organen, door den onwil, voortspruitende groo- terwieels uit een meer of minder aan- zienlijke dosis vrees om de pelgrim^ onaangenaam (te wiezen en Sn de vol. brenigang van hun hei'Wgeni g-odiadllenst plicht te berkmeren. NU karnen' er in de Hedsjas reeds 1 over de 200 (bekendeé doodelijke choJ te «agevallem per week voor, welk ge tal, bij het nagenoeg geheel ontbro ken van eenig gezag om de pelgrims tot he tin acht nemen van eenige hy- giënische voorzorgsmaatiegeleai te noodzaken, Klagelijks izat toeneahen. In de dagen van het Koerbam-Bairam feest (14 tot 17 Januari, als wanneer bij den berg Arafat, 24 KM. van Mek ka» ai de aspiranUhadsdjis, meer dan honderdduizend, vereenigdi zullen zijn om de „Sjoetba" de leerrede te hoorei), en het verplichte offer j te brengen, zal de ziekte ongetwijfeld duizenden, slachtoffers mialken. Na die plechtigheid keeren d)e nieu we hadsdjis zoo spoedig mogelijk I naar hun haardsteden in de verschil- lende oorden der wereld terug en.... zullen d'an de kiemen der vreeselijke ziekte overal meedragen. De zware, zoo hoogst verantwoor delijke plicht dar sanitaire over heden in de verschillende lan den bij ons dus in onze Oostlndliscbe bezittingen vangt nu aan. Men zal zonder verder verwijl de noocBge maatregelen moeten tref fen om die besmette benkomsten in de havens van aankomst aoodani- ge behandeling te doen ondergaan, dat ze de ziekte niet zullen binnen brengen, en alles er op moeten voor bereiden, opdat die maatregelen tl hun geheel streng woavleu toegepast. De Intern. Gezondheidsraad beeft reeds een .en ander in dien geest voorgeschreven. Hoe zeer zulke maatregelen noodlg zijn, en hoe eveneens de grootste nauwgezetheid bij het toezicht over de richtige uitvoering ei' van noodiig iis, bewijzen biet voorkomen van een geval van cholera en van een voexr- l'oopig verdacht allooi, hier in de buurt van Kassim-pasja, baj die kie(i- riijke marinewerf, bij een werk man van die werf en een zijner huis- genooten. De ongelukkige had ge werkt aan boord.... van een der boo ten van de gouvernements koopvaar- idijsohiepm^maatsichappij „Mahisoiöa- sah", welke, na een lading Russische bedelpielgrnms van hier naar Dsjed- dah te hebben vervoerd, hier terugge keerd in bet dok was opgenomen om 'te wordlen schoongemaakt en opge knapt. EEN OUD GILDE OPGEHEVEN. Dezer dagen is te Bergen op Zoom opgeheven beft oude Anbeddeipgildé, dat daar van omstreeks 1500 af mioet hebben bestaan. Kwam. er een schip in de hiaven binnen dan werd aan het Spuihutis de bengel geluid en kwa men van alle kanten de Leden van genoemd gilde aanloopen om dit schip te lossen en de geloste goede ren aan bun adres te bezorgen. In de laatste jaren nam bed ledental ech- rvoorfduremdi -af, ofschoon genoem de bengel tot voor korten tijd nog steedis bij het binnenkomen van een schip geluid werd, maar dit ook door andere sjouwerlieden werd gelost. Reeds lang had dit gilde dan ook rijn recht van bestaan verloren; maar wel iis het jammer dat die daaraan toebehoorend'e bekers, schilden, pen ningen en boeken- niet bijtijds op het ■Stadhuis bij andere oudheden opge borgen- rijn, om nu in de te Bergen op Zoom welhaast in te richten Oud heidskamer een plaats te vinden en niet, zooals thans waarschijnlijk wied liet igjeval rijn zal, verloren te gaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Gts. per reg#l. Moeders, die kinderen aan de borst hebben, zullen verrast en verrukt zijn door het gevoel van kracht en opgewekt heid, dat door aan hen geschonken wordt. SCOTT'S Emulsion is aangenaam van smaak, verzachtend en heilzaam voor de maag en een verwonderlijken opbouwer van gezondheid en kracht Hierbij komt nog, dat het kleintje veel voordeel van dit middel zal trek ken en als een roos en Eisch altijd de mollig op zal groeien en S3SLSS'..dÏ meer dan ooit een geluk ^f^ scorr voor de moeder zal zijn. proc«! Bij alle apothekers en drogisten. FAILLISSEMENTEN. O pg«h even: Ml Borgh'stijn, openbare koop vrouw en modiste, en haar echtge noot J. van der Maas, beiden te Zie- rikz-ee. („St.-Ct.") Uitgesp r o ken: 's-Gravenhage, 10 Januari. Mej. S. Wiefering, huisvrouw van Th. H. v. Reijsen, aldaar. Rechter-commissaris jhr. urn Rh. Faith. Curator mr. J. L. Ch. van Meerwijk. W. van. der Zwan Jr., huisschilder te Scheveningen. Rechter-commissa ris mr. P. Polvliet; curator mr. J. Limburg. C,Va<L") Uitgesproken Amsterdam, 10 Januari. G. Groen, aldaar. Rechter-commi'slsaris mr. C. van der Zw.eep, curator mr. H. W. J. M. Keuls. Opgeheven H. J. W. Kool van Heereus, laat stelijk te Hilversum. A. A. P. Veerkamp, te Amster dam. („Hbld.")

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6