NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. tei 25e Jaargang. No. 7532 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDEBDAG 16 JANUABI 1908 flflRL S DAGBLA ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: joor Haarlem 1-20 foor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 ü'ranco per post door Nederland,1-65 Afzonderlijke nummers0.02H jefllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 iöltgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM* ADVERTENTIÊN; Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /I.—, elke regel meer ƒ050. Reclames 30 Cent per re?? Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Aavertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. pe plaatsin; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie; Groote Houtstraat 55. Ifttercommtraa&i Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie Tl Drukkerij: Zolder Bultenspaaniê 8. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE EDITIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 16 JANUARI. Vereenigiag: Concert van de Wog- nummers, 8 uur. Schouwburg: „Het Ned. Tooneei", Twee gelukkige dagen, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 u. Haarlemmermeer: Raadsvergade ring 10^ uur. Halfweg: Wedstrijd In het Schoon tijden. - IJS. „IJs en weer dienende" luidt de voorzichtige en geijkte term. Immers, we willen nu eens iets schrijven over „ijs"; maar, als deze regelen verschijnen, is het haantje van den toren misschien weer begon nen met zekere grillige bewegingen, die op „dooi" duiden. Hoe "t zij, 't is haast onmogelijk, dat 's menscihen gedachten thans op iets anders dan op „ijs" zijn gericht. 't Ging ons als wijlen de Veer. Ons heeft een onzichtbare hand het puntje van den 'neus afgesneden; niet toen wie het 's morgens vroeg buiten de gor dijnen staken, want gordijn n vindlt men in hoofdtaak nog maar 'n een museum yam oudheden. Toch is het 's morgens vroeg voorgevallen, toen die helderheid van den geest nog niet over het dommelige lichaam triom feerde. En toen wij onzernrante reken schap vroegen van de geleden schade en tot de ontdekking kwamen, dat het afgesneden puntje er weer aange groeid was, kwamen wij langzamer hand: tot heit besef, dat er dan toch IwieiL iets gebeurd moest zijn, om zulk een zonderlinge gewaarwording te veroorzaken. Iets? Och,, het had dien nacht eenvoudig 26 graden F. gevroren! Och, zeiden de oudjes, dan had je eens een ouderwetse hen win ter moeten believen! Een ouderwet- sdhe winter; alsof ons geheugen geen achttien jaar ver meer reikte! Neen, van ouderwetsche winters behoeven de oudjes ons heelemaal niets te ver tellen. En 9edert? En thans? Waar lijk, de ervaringen die we op dit bied opdeden zijn rijk genoeg om ze desnoods aan onze kleinkinderen mee te de el en, en die zullen zich dan mis schien nog meer verbazen over onze verhalen van winters waarin men... geen ijs in de sloot zag; d i e worden nu eerst recht ouderwetsoh. Inderdaad is het een zonderlinge gewaarwording, wanneer men bij het ontwaken, op elk deel van het lichaam die eigenaardige prikkeling gevoelt, die niet terstond pijn veroorzaakt en toch irriteert; die herinnert aan de on ophoudelijke aanraking van tal van zeer fijne lichaampjes. Het is dezeli- die omgeving van steedis, waarin wij ons bevinden, en toch ;s bet een an dere. Een natuurlijke zucht naar zelfbe houd vervult ons en doordringt ons van het besef, dat elke seconde ver traging onzen toestand slechts verer geren kan. Eén blik op de ruiten vol tooit den indruk. Een bloemenmaak- 6ter of fruitverkoopster heeft er baar weüvoorzienen winkel opgesla gen; maar 't is er een uit een toover- land, waar men witte andijvie en kristalkleurige varens kweekt, We beginnen ons te bewegen met een ze- I Buwachtige vlugheid, waartoe wij ons aal ven te voren niet in staat hadden geacht. Op de waschtafel beginnen fil dadelijk de ervaringen een v a s t en vorm aan te nemen. Alles bevroren! Een bijt moet gehakt, wil men, zoo goed en zoo kwaad als het kan, zijn toilet maken, waarbij van voltooien hoegenaamd geen sprake is. En zóó sukkelen wij den dag in en dan. Niets dan koude en ijs, tenzij in de zeer onmiddelijke tegenwoordigheid van de zwarte juffrouw, die ons ergert, door een geheel fortuin door iden 8dhoorsteen te jagen en er een flauw denkbeeld van warmte voor in de plaats te stellen. Straks is het gebel begonnen, waar bij alles draaft en trippelt. De bakker is bevroren; de melkboer doet het hem na; de groen ten man hee.t een beweeg baren ijswinkel meegebracht; allen, e wonder, vergeten ze de gewone, da- gelijksahe conversatie en bepalen zich tot de ontwijfelbaar juiste, maar he den eenigszins misplaatste opmer king, dat... het koud is! IJs overal. Bij dag en bij nacht, in elk voorwerp dat men aanmakt, op elk gezicht dat men ziet, in elke bete broods die men nuttigt. Men werkt met bibberende handen en sidderende ledematen. Men staat op het ijs, slaapt op ijs, zit op ijs. 't Is een ontzaglijke afkoeling; algemeen en daarom strikt pech/vaardig lijden. Alles is gemas kerd, toegetakeld, recht, stijf, onge naakbaar, rheumatisch, kregelig n vervelend; in één woonde... bevroren! Maar dat zeggen zij ons niet na die, als door de vleugelen van den wind gedragen, zich voortbewegen op den gekristaUiseerden (waterspiegel en daar den roem van oud-Holland hoog houden. Naast ijsleed, staat ijsver maak, en gelukkig alweer met dlie strikte rechtvaardigheid, die niemand spaart en die niemand vergeet. Nu, we gunnen oud en jong van har te liet eclht vade landsch vermaak, dien arme zijn baanvergersbaantje en den winkelier zijn extra-voordeeli:re maand. Tot voorzichtigheid aanma nen zou maar kloppen wezen aan eens dooven mans deur. IJs, zegt het spreekwoord, kost mensohenvleisch. Tt Is maar al rte waar, en, 't is jam mer, omdat het nr'et waar behoefde te zijn. IJs overal; laat ons maar hopen n i e t in de harten. Als het zóo wezen mag, dan verzoent ons dit weer met den toestand, wetende dat er een plaats is waar de geduchte winterko ning niet regeert. Blijft (het hart maar vorstvrij, dan zullen zijne sla gen minder worden geweld en zullen ook die wonden beter worden geheeld. Br zijn mensahen, 't is alweer de Ve e r dfie het zeide, die half be vriezen in een tochtige hut; maar er aijn er ook in deftige huizen, bij vine t hart, 't gevoel, 't geweten toe vriest, en dlie zijn meer te beklagen, dan de arme met zijn verkleumde handen. Wij gelooven het ook, maar... wij vreezen tevens, dat de arme het meer aal voelen, vooral ook wanneer zijn maag niet al te best gevuld is; en daarom zouden wij zeggen: zorgt toch vooral dat de kadhel in de nabijheid van het hart goed brandt en de tocht blijft afgesloten. IJs mag er zijn, overal; behalve juist daar en daar alleen. Zoo'n koude dag is een vreeselijk ding, maar voed van het vreeselijke zal worden wegenomen, als het hnrtebloed zijn natuurlijken loop maar behoudt in de menschelijke borst. iAI loeit ook idle winter En dreigt met den blik, Al siddert het beekje, En stolit van den schrik. Al staat er geen bloempje, Geen kruidje op t veld, Ail ligt heel natuur ook In de iishoei i Zoo spreekt Menschikof over den minister-president, die tot voor kor ten tijd nog door de „Nowoje Wremija" als de redder van Rusland uit het moeras van constitutioaialis- me en revolutie werd gevierd. Is nu zelfs Stolypin niet reacücn- nair genoeg meer, en moet een an dere, nqg conservatiever ministerop treden, om het Menschikof en zijn blad naar den zin te maken Wan neer Stolvpin reeds onder de Kadet- tetn wordt geteld, dan is het moei lijk de plaats te bepalen, waar Mil- joekof of Moeromzef moeten staan. De uiterste linkerzijde der revolutionai ren is dan voor dege Kadettenleiders nog te veel rechts. RUSSISCHE TOESTANDEN. Bij Siedlce wend een trein door een 'gewapende bende aangevallen er volgde een geregelde slag, waar bij 5 soldaten gedood en vele ande ren gewond werden. Het spoorweg station werd bijna geheel verwoest. Eindelijk gelukte het, de roovers uit een te jagen, zonder dat ze zich van 't geld konden meester maken. Dan prijkt toch een tuiltje, In jeugdigen bloei, •En, spot met den winter En lacht met zijn boei. HENRI. Buitenlandsch Overzicht DE „NOWOJE WREMIJA" EN MINISTER STOLYPIN. In de „Nowoje Wremija" heeft Menschikof een lang artikel geschre ven, dat een voortdurende® aanval bevat op den minister-president Sto- Jypin. Stolypin. zoo zegt Menschikof, is eigenlijk in zijn hart e>en Kadet. Al les wat door de tegenwoordige regee ring gedaan is ter versterking van het aanzien der autocratie behoort niet op het credit van Stolypin ge- schreven te worden, daar het meest- al tegen zijn zin is geschied. Steeds drong Stolypin aan op een bestuur in den geest van het October-mani- I fest, onder den Invloed van de Ka- detten, die als ambtenaren aan zijn departement verbonden zijn. De be- langrijke besluiten, de instelling der veldkrijgsraden en de represaille maatregelen werden voornamelijk genomen op aanraden van Schwane- I bach, den controleur der Rijkstinan- I ciën en deze vorweet Stolypin her haaldelijk zijn pogingen, om met de I Kadetten saam te werken. Het denk- beeld tot ontbinding der tweede Doe- ma en tot wijziging der kieswet dan ook, naar Menschikof mededeelt, niet van Stolypin uitgegaan, maar 1 van Schwanebach. Het landgoed van den der tweede Doema, Golowin, is ver brand, waarbij zijn belangrijke boe kerij een prooi der vlammen werd. Ook op de bezittingen van den afge vaardigde Maklakof is brand uitge broken, die groote schade aanrichtte. Men vermoedt met uitingen van re- actionnairen haat te doen te hebben. Te Odessa zijn 24 revoluti omhaal- ,ren gearresteerd, die het paleis van den gouverneur-generaal Kaul'bars en het gebouw der gendarmerie in de lucht wilden doen vliegen. FRANKRIJK EN RUSLAND. Volgens den „Éclair" zou er een; ztekere verkoeling plaats hebben. ïh de oetrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland. Ditmaal zouden de Tsaar en president Fallièn&s niet de ge bruikelijke hartelijke telegrammen op Nieuwi aarsdag gewisseld hebben, In ministerieele kringen wordt het be nicht van een verkoeLinig tusschen Rusland en Frankrijk teigengesprei ken erkend wordt, dat er geen tele grammen gewisseld izijn, doch dit, gebeurde sinds het aftreden van president Loubet niet meer. De heer Pichon bliift steeds het Framsch- Russiscbe bondgenootschap beschou wen als .een der voorname factoren van de buitenlandsch© politiek. UIT DE FRANSCHE KAMER. In zijn toespraak tot de Kamer bracht de ouderdomspresident hulde aan de strijders in Marokko. De heeT Brisson werd tot presi dent gekozen met 329 van de 375 uit gebrachte stemmen. De 'heer Jaurès zal een interpellatie indienen over't optreden in Marokko en verzieken deze te behandelen onmiddellijk na de verkiezing van het bureau van de Kamer. Tot vice-presidenten werden gekozen de heeren Etienue. Ber- teaux, Rubier en Mougeoti MAROKKO-BESCHOUWINGEN. De beschouwingen van sommige Engelsche bladen over het gebeurde te Fez en elders in Marokko kenmer ken zich door zekere spijtigheid, en kele ook door kinderachtigheid. Wat b.v. te denken van de volgende uitla ting van de Daily Express. „De eenvoudigste oplossing van de moeilijkheid zou zijn, dat Frankrijk lieel Marokko onderwerpt, de beide Sultans gevangen neemt en verbant, Raïsoeli ophangt en dan een werke lijk bekwaam regeerder aanstelt on der Fransch .protectoraat. Ongeluk kig wordt Frankrijk daarin oemoei- lij'kt. door de akte van Algeciras". De Daily Graphic oordeelt, dat Abdel Azis' rampen uitsluitend te wijten ziin aan zijn onderwerping aan de akte van Algeciras en aan Frankrijk. Indien het rijn broeder ook al mogelijk is geweest, zich in zijn plaats te" stellen, dan kon dat enkel en alleen omdat dfe Fransche regeering er op heeft gestaan5 dat hij (Abdel Azis) naar Rabat is geko men can daar met den officieeden vertegenwoordiger van Frankrijk te onderhandelen. Daarom is Frank rijk aan zijn eer verplicht, een mili taire macht naar Fez te laten opruk ken om den Sultan op den troon te herstellen." Ook de Daily Graphic dus be schikt met zekere gemoedelijke on verschilligheid over Fransche solda ten en millioenen. Over de uitroeping van Moelay Hafid te Fez verneemt het Journal des Débats nog "het volgende ,,De oei ©ma's, die haddein trouwge- zworem aan Abdel Azis, werden ge dwongen, zich te verklaren vóór de zienswijze van het volito, dat hen onder bedreiging met de doodstraf heeft gedwongen, zijn besluiten te aanvaarden. De menigte liet den oelema's een half uur om te beraad slagen, in plaats van een halven dag, zooals zij hadden verwacht. Alle voorwaarden, aan Moelay Ha fid opgelegd, bewijzen, dat het de wensch is der bevolking, ontslagen te raken van de Europeanen." UIT PERZIë. Blijkens een telegram uit Teheran, is het xrtet de igoede betrekkingen tusschen de Perzische regeering en oarlement reeds weder gedaan. Ook boginnen de politieke clubs zich we der te roeren en eischem zij vervul ling van de door den Sjah op 22 December j.l. gedane beloften. Zij verwijten den gouverneur en de po litie der hoofdstad hun weinige door tastendheid bij de vervolging der be drijvers van verschillende moorden en eischen instelling van een 6tede-, lijke garde en een nachtelijken vei ligheidsdienst. UIT NOORWEGEN. Het Stontihg is voor zijn tweede zitting bijeengekomen. De koning hield de troonrede. Hij sprak over den gnnstigen toestand der geldmid delen het tekort van het vorige fi- nancieele jaar is bijna gedekt. Hij kondigde o. a. wetsontwerpen aan ter regeling van het bezitrecht van vreemdelingen op wouden en water vallen, ter hervorming van de lands verdediging en voor den aanleg van spoorwegen. DE KIESRECHTBETOOGINGEN TE BERLIJN. Von Moltke, de minister van bin- nenlandsehe zaken, heeft in het Pruisische Huis van Afgevaardig den medegedeeld, dat er Zondag bi' de straatbetoogineen te Berlijn van ie politie ©en" bereden officier om drie agenten en van de menigte on geveer 30 personen gewond zijn. De minister bevestigde, dat er twee maal op dé politie geschoten was, nrnar dat zij niet teruggeschoten had. De minister waarschuwde, dat een nieuwe poging om de orde op straat te verstoren, „met de uiter ste middelen" onderdrukt zal wor den. FISCUS EN WANBETALER. In hooger beroep stond voor het ge- BACH. 1 Het Baohconcert van Dinsdag avond bracht als hoofdwerk de 2e Symphonie van Brahms. Of dezei Symphonie bij ons concertpubliek de Zaandam terecht, die door meest aantrekkelijke is van de vier,rec^l">iuik te Haarlem veroordeeld weet ik niet, maar er zal toch wel i wer<l *°t maanden gevangenisstraf niemand onder de toehoorders ge- j weSens t*®* beschadigen van go ede- we est zijn, die niet zeer onder de be- 1-611 j wélke door een deurwaarder der reohtshof te Amsterdam een inwoner de Stadsnieuws DE WOGNUMMERS. Op het Dondlerdagavond a.s. te ge ven concert in de Soc. Vereend ging zuilen twee nieuwe composities ten gehoore worden gegeven: één van Ed. Erdelmann, (di1 re>ctour van de Muziek school te Dordrecht), „Aan de Toon kunst" en één van Bernard Zweers „Gebed van den Nacht". Kippen gestolen. Ten nadeele van den spoorwegar beider Ter Metz, wonende aan de spoorlijn bij de Werkplaats zijn Dins dagnacht alle kippen (10) gestolen-; blijkbaar waren ze mét zwavel be wusteloos gemaakt. GELOOF EN WETENSCHAP. Om te voldoen a^n het verlangen van velen uit den meer gegoeden stand en uit de burgerij, wil het bestuur van het Plaatselijk Comité van Kath. Sociale Actie te Haarlem Omstreken, eene Vereenlging stichten op de grondslagen van de alom bekende Vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam. Reeds mocht dit Bestuur de voor- loopige goedkeuring van Z. D. H. den" Bisschop ontvangen. De eerste vergadering zal binnen kort gehouden worden. Alsdan zal de Zeer Eerw. Pater F. Hendrichs S. J., president van de Vereenlging „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam, het doel van de op te richten Vereenlging nader uiteen, zetten, waarna er een bestuur kan gekozen warden. 'N AMATEUR- 's Middags op de ijsbaan. Op oen hoek van de tent staat 'n Italiaansch orgel, zendt z'n klate rende tonen over 't. zwierende schaat senrijdersvolkje nit, helpt de stem ming d'r in houden en wakkert •kunstgevoel aan'n Kunstlievend jongeling, lid van de ijsbaan, ver schijnt, en neemt 't baantje over. De zeer ongemeen© deunen van 't piano- orgel gaan nu op het ongemoti veerds te oogenblik van 'n wals in 'n treurmarsoh-tempo over. 't Ge val trekt de aandacht, de menschen Wijven staan, en bewonderen den artist, die op nog fantastischer wij ze z'n variaties annbrengt.... hij heeft succes. En er bij staat de orgelmoeder, met hi goedig glimlachje op 'r ge rimpeld gezicht hoe graag zou zij ook amateur wezen koring is .gekomen minstens van het heerlijke zangthema van het eerste deel en het lieflijke Allegretto. Voor velen met mij zal evenwel 't machtige werk in zijn geheel een overrijke bron van 'hoog muzikaal genot geweest zijn. Maai- zij werd dan ook door het Amsterdamsche orkest subliem uitgevoerd en door Mengelberg die de geheele parti tuur in ziin hoofd bleek te hebben meesterlijk gedirigeerd- Dit te ver melden heeft hier eigenlijk geen zin wij zijn sedert lang van de kunste naars uit de Hoofdstad niets min der dan de hoogst bereikbare vol maaktheid van uitvoering gelwoon. Ik zal daarom niet stilstaan bij de artistische wedergave der „Parsi fal "-fragmenten (Vorspiel, Charfrei- tagszauber en Verwandlungsmusik). Alleen schenen mij deze fragmenten voor Ide concertzaal, en zeker als slotnummer, niet gelukkig gekozen. Als soliste hoorden wij mevr. Her mine Bosetti, zangeres uit München. Zij gaf in het eerste -deel de aria „Martern aller Artên" uit Mozart's tEntführung aus d-ern Serail". Daar in frappeerde deze dame voorname lijk door haar mooie, gezonde stem en haar buitengewoon ontwikkelde techniek. In het tweede deel zong zij drie liederen „Verborgienheit", van Hu-go Wolff, en ,,Ein Ton" en „Komm, wvr wandlen im Moniden- schein", van P. Cornelius. Uit deze voordrachten en wel voornamelijk uit Wolff's lied bleek, diat do zan geres toch nog over iets anders ook beschikt dan oveir volmaakte tech niek alleen., n.m. het vermogen een ziel te doen spreken uit haar stern. De aria door het orkest, de liede ren door den heer Mengelberg op de piano, en alles even voortreffelijkbe- PHHTP LOOTS. AAN HAARLEM. Wat ail festijn de laatste dagen, Wat al festijn in zaal en huis Wat al cewoel bij vriend en magen In 't prettig heerlijk feestgedruisch! Maar denkt ge wel, als g'alle dagen De vreugd des winters blij genoot, Hoe vaa-k er -armen schreeuwend klagen, Bij 't snakken naar een stukje brood Geeft, burgers, God zail 't u ver gelden, Geeft aan de armen slechts, want weet. Of menschen niet een daén ver melden, Ik denk, dat God ze niet vergeet F. C. D. Verkiezing s-vergadering der S. D. A P. Als deze courant gelezen wordt, zal do strijd om de drie vacante raad6- zotels waarschijnlijk reeds beslist zijn. Daarom geven wij slechts eene beknopte mededeeling omtrent de vergadering der S. D. A. P., die Dins dagavond in de Kroon-zaal werd ge houden, en waarin de drie raadscan- didaten der S. D. A. P. het woord voerden. De voorzitter sprak bij de opening der vergadering zijn leedwezen uit over de slechte opkomst, waaruit bleek, dat de arbeiders niet begrijpen wat in hun belang in dien Raad te doen valt. Achtereenvolgens spraken de hee ren Van Daalen, Kaptein en Joosten. Gaf de eerste een algemeene, ietwat filosofische uiteenzetting van het verwordingsproces der maatschappij naar de sociaal-democratische inzich ten, waarbij hij zich als ©en gemak kelijk te volgen, eenvoudig en meest al 'ogisch spreker deed kennen, de andere sprekers traden meer in bij zonderheden over het karakter van den arbeiderestrijd bij de stembus voor den gemeenteraad, daarbij de practische gemeente-politiek bespre kend. De zaal was beneden slechts half bezet. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Modoo en Schram, die door de heeren Van Daalen er Joosten werden beantwoord. POPULAIR CONCERT. Het muziekkorps „Laureus Jansz. Coster", dir. de heer K. H. Kerkhoff, geeft Zondag a. s. een Populair Con cert in de Soc. Vereeniging. Het mu ziekprogramma bevat een achttal nummers, terwijl het Duo Voget en de heer A. M. Vrugi eemigie voor drachten ten beste zulk® geven'. direct© belastingen in beslag waren genomen, en over welke goederen hij als bewaarder was aangesteld. Be klaagde had' zijn ©belasting niet be taald, en toen zijn» meubelen waren opgeschreven, was al Les gaaf, doch toen de goederen zouden worden weg gehaald, bleek alles apijkervast aan wand en vloer te zitten. Een kast stonjd met schroefbout-en vast aan den muur genageld, in kleed en zeil wa ren ongeveer 400 draadnagels gesla gen en 4 platen in lijst waren van den wand niet te krijgen, aangezien door boven- en ondierlijst twee lange spijkers ze aam den muuir bevestigd hielden. Een smid werd gehaald, doch zelfs met een nijptang kon hij de spijkers niet uit den muur halen, en zoo wer den dan kast en platen van den muur getrokken met vereende krachten, waardoor zij natuurlijk nog meer be schadigd werden. Drie stoelen waren met lange draadnagels aan den grond1 vastgespijkerd:; ook deze moestem met geweld worden losgemaakt. De ^ehee- Le achterkant van de kast t p.ef aan den wand- hangen, en oe waarde der mieulbeleu was door de beschadiging in dfie mate verrn-indiend1, dat de op brengst van alles slechts was f 5.19; de geschatte waarde vóór de beschadi ging bedroeg f 35. Beklaagde beweerde, dat reeds apijkervast was geweest, toen de in beslagneming had plaats gehad; hij en zijne vrouw gingen des morgens om 6 uur ieder naar hun werk, en 5 kleine kinderen bleven dan in de wo ning achter. Die kinderen speelden vroeger met de stoelen, vielen over het losse zeil, en nu was een en an der vastgespijkerd, om de meubelen voor beschadiging te vrijwaren. De draadnagels staken echter een heel eind uit de pooten der stoelen, en kwam er visite, dan werden ze los gemaakt en kon het gezelschap rond om de tafel plaats nemen. De pleten met lijst waren vastgespijkerd, om dat die lijsten geheel vergaan waren. Tegenover dez© voorstelling van za ken .verklaarden de deurwaarder en een persoon, die als getuige had ge fungeerd, dat bij de inbeslagneming geen enkele spijker in het zeil zat, de kast los stond en de andere meube len van hun plaats te brengen wa ren. Trouwens, de buren hadden op een Zondag een aanhoudend hamer- geklop gehoord; toen was alles vast gespijkerd geworden. Adv.-gen. requireend© bevestiging van het vonnis der rechtbank. Over 8 dagen zal het hof arrest wij zen. Brooden Koffie. Deelnemers waren Dinsdag: 729 kinderen en 257 volwassenen. Ingekomen gelden: Bij den Heer H. London: Mevr. W.- f 10, 3. v. <L V10, afdeeling Rijtimar kerij C.W.P. H.S.M. 7.-90; le draaie rij idem, f 5.10 en 2e draaierij idem, f 4.37 en wagenmakerij idem, f 6.25; N. N. 4. B ijidlen heer W. B. Guskens, Pers. firma Beijnes f 17.93^, mevr. C. f 2.50, werklieden H.S.M. K.K. B.C. 2.55; ins tram. makerij en electricians der H.S.M. 4.65 Bij den Heer A F. H. v. d. Vaart E. 10, J. L. fl. Bij den Heer M. van Ommeren: Bij eengebracht door twee dienstmeisje» f 8.14; letft. C f 5; mevr. H. K. f 2.50; B. f 1,nieuwe smederij C.W.P. H.S.M. f 4.55. Bij den Heer II. van Niel Hx., pen ningmeester: N.N. f 10; afdl oude smederij C.W.P. d. H.S.M. f 3.371; ke telmakerij C.W.P. H.S.M. 6.40 van een koperen bruiloftsfeest J. J. V.- 2.50 en Whist-clubje 5. Deelnemers waren heden 720 kin deren, 230 volwassenen. Ingekomen giften Bij den heer W. B. Guskens Za del- en zeilmakers der Centrale Werk plaats H S. M. 2.75. Bij den heer H. London: N. N. f2.50, I, II, III, Stelplaatsen en Tender- bankw. Centrale Werkplaats H. S. M. f 13.60, gezamenlijke locomotief-poet sers H. S. M. 1.75. Bij. den heer A. F. H. v. d. Vaart uit de brievenbus f 5. N. N. f 2 50. B. ƒ5, N. N ƒ1.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1