NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7538 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 23 JANUARI 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. AGENDA DONDERDAG 23 JANUARI. SchouwburgGezelschap Paleis voor Volksvlijt ,,De weduwe Hansen" en „Verzoend". 8 uur. •NutsgebouwTheosofische Vereeni- gingVoordnacht M. Reepmaker. 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling 23 uur. Bloemand'aalRaadsvergadering 11/2 uur. Haarlem's Bevolking. H»e z- heet. 31. (Vervolg). In liet vorig stukske onder diezen titel vecschenen werd getracht om die namen der ingezetenen in groepen saam te wegen. Bij elk aar brengend dsua al wat van een «elfden oorsprong schijnt te zijn. Men zou in die zelfde richting nog ■wel iets verder kunnen doorgaan, doch al heed spoedig stuit men op moeilijkheden. Wat moet men dan bv. beginnen met 'n naam als Spook? Of Geldmaker? Of Raadlsohelders? Otf Café? Alleen zon- men schertsend van dien laatste kunnen zeggen, da/t hij a-lMaht een passende buur zo>u we zen war zijn mede plaatsgenootem Koelewijn, Pot de Vin, Bierman, 'Bier- Steker, Dortmund' en Sauerbier. Een overeenkomstige gedachte is daarentegen wel te onderkennen bij' namen als: Mens, GBu/iik, Been, Voet,, Spier, 'Scheen, Kuyt, Duim, Korthals, 't Hooft en Kop. Eveneens bij Broek, Rijbroek?, Van dien Broek, BuSkirug, Hangjas, Hoedi, Sok 'en Klomp. En evenizoo gaat dut ook gemakkelijk bij de vele Haarlemmens, wier naam als 't ware inhoudt een aanwijzing van. rang en stand. "k Telde om maar iets te noemen, 1 Baron en 44 .Prinsen (Prins, Prinse, Prinsen). Voorts 'een. groote menigte getiteld als: Graaf, de Graaf, Burg graaf, Blesgraaf, Handgraaf, Hertog-, Hartog, Veldheer, Ridder, de Ridder, Koning, Kocaingh, van As- sendelft de Comingh, Keyzer, Keizer en Jonker, Huisman, Burger en Baas. Daarentegen islechits 1 'Arbeider, 1 die Heer en 1 Meester. Tot 'één groep laten rich ook inog terugbrengen de vele namen, ontleend' aan het Hollandsdhe Waterland, t Is waarlijk geen wonder, dat de opnaam. stelling ook daar een ruim terrein kan vinden. 'En zoo vindt men onder meer vermeld: Sloot, Vliet, van Vliet, Vaart, Van der Vaart, Meer, Van der Meer, Water;, Beek, iBron, Sluis, Van der Sluis Overtoom, Dijk, Van Dijk, Dijckmeeöter, Bruig, Van Brugge, Van 'der Bruggen, Dam, Van Dam, Van Da-mme, Schuit, 'Schuitemaker, Schip per, Zwemmer, Visser, Visscher, Kap- tein, Kapteyn, Captain, Boot Botter, Bun, Haak, Van Haak en ter Haak. (Natuurlijk Iheeft al dit groepeeren geen ernstige waarde of beteekeni®. Het is grootendeels een. -curiositeit, anders niet. Maar toch, in enkele op zichten kan dat samenbrengen van verwante namen ons brengen op het spoor van merkwaardige -zaken, die voor de bevolking-beweging der stad van belang zijn geweest of nog zijn. Zoo is dat in hooge mate het ge val bij het zeer groot aantal ingezete nen met NAMEN VAN UITHEEM- SCHEN KLANK. Zeer uitheemsch 'klinken Clifford!, Mendes de Leon, Memdes da Costa, Ba- rüch, Pereira, Sequeira en 'Matyai- ovies, Evenzoo: Amdréoli, Petri, Beo- cari, Copini, 'Ottoiini, Folettie Ra- velli, Serodini, Usellino, Piso, Rusco- ni, Giorgis, Balabrega, Girolda, Vietti' en Grandia. De namen, die zoo dui delijk en veelal welluidend den oor- sprocnkelijken landaard aanwijzen, brengen ons nog niet op het spoor van merkwaardige stroomingen in de bevolking der stad. Evenmin doen dit de vele Duitsche en Duitsch klinkende namen. 'De Duitscher bezit van nature enkele trekvogeleigenschappen. In vroeger öjden, toen Duitschland nog niet was gekomen tot den merkwaard igen eco- nomfischen bloei van den nieuweren tijd, noopte de armoede van het land tot landverhuizing. Het voormalig systeem der Duitsohe vakopleiding werkte dat verder in de hand. En het ts algemeen bekend, dat niet alleen in Nederland1, maar ook in de andere ronJdomllggende staten, zich toen een talrijke Duitsdhe bevolking heeft neer gezet. Zeer velen hunner zijn sedert lang genaturaliseerd en volkomen opge gaan in den Nederiandsohen stam. Maar de naam blijft als aanwijzing van den oorsprong en zoo vinden we in -Haarlem's Adreslijst onder meer: Aui der Heide, Haberniehl, Kaib, Kalbfleisch, Kaub, Kraft, Kinrwaüd), F leisel lama®', Fleisciiouer, Freytag, Priederichs, Fröger Frölich, Fuhahop, Kaufmann, Kaulbaclb, Möhringea-, Naohtvvah, lOdenthal, Pfaff, Pfeiffer, Pörtzgen, Rauch, Rooüieb, Sauerbier, Schmier, Schïm'öIlLng, Sohönhiiöh, Schönstedt, Selbaxh, Senft, Sonteg, Ulblenbeok, Ulrich, Utermöhlen. Welsprekend -is bovenal de groote reeks namen van Franschen klonk. Ein de verklaring van dit feiit la altijd eer voor ons land. We hebben hier niet te doen met een volk dat een trekmagekuatuiur bezit.. Evenmin met een natie, welke haar zonen om economische redenen naar buiten zenden moest of moet. Integen deel, het Fransche volk verplaatst zich heel weinig en het Fransc.be land is met zijn (weergaloos vruchtbaren bodem altijd voorbestemd geweest een rijk land tie rijn. Maar er Sis, gelijk mien weet, dan ook een andere ver klaring van. den zoo grooten uMtecM der Fransdlien, Ons vaderland neemt in het boek der historie een roemvolle plaats in. Weinig volkeren kunnen bogen op een zoo glorierijk verdeden, iwamt iklioek en krachitiig heeft ons voonge- sd-acht 'een geheel tijdperk der igje- eohtedlenis gevormd en gevuld. Die roem berust niet alleen op Strijd. Ook de werken des vredes heb ben liet land van Rembrandt en Von del, van Spinoza en Huyigens voor aan geplaatst in de' volkerenrij. En daarnaa-st izal 't door aide tijden heen de glorie van ons Hand zijn, dat het eeuwenlang het vrije en veilige toe vluchtsoord is geweest voor allen, die elders om hun geloof werden vervolgd. De vele namen van Fnamsohem klank in Haarlems adresboek roepen vóór alles de herinnering weer op aan dien grooten tijd. En reeds daar om geeft 't een niet geringe voldoe ning als we Onder meer vernield vin den: Adiée, Bea-uf ort, Bienfa.i t, Bo e age, Boiissevain, Ia Bostide, Buisamt des 'Aimorie Grandpré Molière, Martial la Trois, Ferragear de St. Arnauid. Ar- noud d;e Calavon, Charbon, Oharité, Cheriex, de Oharron, de Chateau, du Chiatirnier, Glit-e-ur, Cassée, Dolié, Don- née, Derogel, Dubois, Dufour, Dumont 'Dumoulin, Dupon, du Pon, le Due, •Duval, le Fèbre, Faret Francois, Jacques, Javaux, Marseille, Mathot, .Matthieu, Montauhan, Huet, Laboy- rie, Laoouirit, Lamarre, Leroux, Mar tin, Papineau, Paré, Peaux, Pélerin, Petit, Perquin, Pre vin aire, Pollé, Pot de Vin, Prosée, Recount, Renaud, Rieu, du Rieu, Sarlet, Sacrée, Serné, Sauterelle, Songet 'Souget, Robin, Vaumont, Vouillaire, Vigier, Verton. 't Is waar verscheidene dezer na men behooren toe aan personen of fa milies, die rich hier in later tijd en om andere redenen hebben gevestigd. Maar toch zijn er zeer veilen ook on der de bovengenoemden, die hun stamboom nog zouden kunnen terug brengen tot den verleden tijd, toen hun voorouders zich in Haarlem heb ben gevestigd-, oan hier de vrijheid te vinden, welke ze in hun voormalig vaderland moesten missen. Oude ge schriften, en wel allermeest het kerk register der Waalsche gemeente, zou den voor meer uitgebreide bestudee ring nog 'heel wat merkwaardigs kun nen aanwijzen. Van oude registers gesproken, deze kunnen ons ook nog op een andere manier den weg wijzen en ons bren gen op het spoor van merkwaardige verschijnselen in de bevolking-bewe ging der 8tad. Daartoe is zeker wel te rekenen het opmerkelijk feit, dat verscheidene ou de, wijdvertakte families, welke "voor heen een zeer belangrijke plaats in namen in het stedelijk bestaan, thans geheel rijn verdwenen. .Terwij] nog weer andere dierzelfde families wed is waar hier nog worden aangetrof fen, doch slechts enkele vertegen woordigers tellen. Op de iStads-Bibliotbeek kwam me in handen een zoogenaamd „Heereboek je" uit het jaar 1763, een geschrift, dat voor dien tijd de plaats innam van. ons tegenwoordig Jaarboekje. Het bevat onder meer een naamlijst van Bungemeesteren, Schepenen en Raden, voorts de bezetting dier amb ten, de samenstelling der kerkbestu ren, der schutterijen, enz. Kortom, het was een officieel adresboek in klein formaat. De naamlijst van het Stadsbestuur noemt verscheidene personen, wier naamgenooten en vermoedelijke na zaten ook thans nog deel uitmaken van Haarlem's bevolking. Bekend Min/ken in onze oorea de namen van toenmalige Regenten, als: Gromme- lin, van Dam, Clifford, van Styrum, Vermeulen, Koek, Berkhout, Heöhuy- zen, van Lennep. Het stadsregister vermeldt die namen ook thans nog, al zijn er bij, die eenmaal slechts voorkomen. Daarentegen zal men nu hier ter 'stede in dat naamregister gefheefl vruchteloos zoeken naar die nakome- liuscSiap van (voormalige 'riadjsbe- stuurders als: Testart, de Raet, Fagel, ■van Sohuylenburch, KuttjS, la Glé, Slidher, Ravens, Huyghens, Parvé, Patiijtu, 'Steenfis, 'Six, Lesitievenoni en anderen. iWiaar al kiie families .toch geble ven rijn? En waar het aan toe te schrijven, dat landere ap hare heuri zoo beperkt bleven? Haar nakomelingschap is .stellig voor een deel verhuisd1, toen treft er al thans' bekende namen bij', welke el ders rijn terug te vinden. Maar ver trek uit die gemeente kan toch nfiei die eenige verklaring zijn voor deze (tat de „gezeten-1 burgerij" foeboorenid)e faimlilieis. Het is dlan ook niet moeilijk na te gaan, dat er verscheidene dier oudie geslachten gedeeltelijk of zelfs ge'heed rijn uitgestorven. Wanneer men, niet alleen van Idle nu genoemde, maar ook van andere oude families, de verspreiding tracht na te gaan, stuit man bijna altijd weer op hetzelfde verschijnsel. Tel kens vindt men afgestorven, loten. Kortom: .groote, zeer sterk uitge breide familiekringen worden er in de stad haast niet aangetroffen. Er zijn wel' uitzonderingen, natuurlijk, doch het aantal uitzonderingen is zóó gering, in verhouding tot de andere, diai ze waarlijk wel bunnen worden aangemerkt 'ais bevestigingen van den regel'. In een tijdsverloop van bijvoorbeeld' -twee eeuwen zou een geslacht, ridh geweldig .kunnen uitbreiden. Werden er in eene famiFe als regel 4 kinde ren geboren (2 zoons en 2 dochters), die op hunne .beurt ook weer gezin nen van dezelfde grootte verkregen, dan ®ou na 2 .eeuwen het aantal man nelijke afstammelingen 228 kunnen bedragen. Rekent men ap grooter ge zinnen, met 6 of 8 kinderen, dan kun nen in hetzelfde tijdsverloop de af stammelingen tot meer dan driedui zend aangroeien. Leg daarnaast nu eens de Haarlemsche famüieregistersl Is dat ontbreken van groote, wijd vertakte familiekringen nu zulk een bijzonder, alleen voor onze stad toe passelijk verschijnsel? Wel neen, 't is algemeen, 't is internationaal. Buiten, op het land, vindt men nog wei van die groote, talrijke families, die over een gansohe landstreek zich hebben uitgespreid. Maar in de stad aoo goed als nooit Alles werkt in de stad mede om de .talrijkheid der families in te pier- ken. Het leven verslapt er, de bevol king wordt er verweekelijkt, zenuw en lichaamszwakte leiden er tot blij vende ontaarding. Voor de stad geldt als eeuwenoude waarheid het zoo krasse woord van Rousseau: Les vil les sout le gouffre de l'espèce hum ai re. Au bout de quelques générations les races périssent ou dégénèrent; il faut les renouveler et c'est toujouxs la campagne qui fournit A ce renou- vehement." (Emile deel I, pag. 36). De stroom d8r plattelanders, welke, zooals te voren reeds werd opgemerkt, onze stad is birmengevloeid, heeft zóó beschouwd niet alleen of hoofdzake lijk tot taak gehad de vulling van ■het adresboek met nieuwe namen. Die toevloed van buiten is een noodzake lijkheid voor de opheffing en voor het behoud van het bestaande. Hier en overal, in elke stad. R. Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Nu de marine-begro oting weldra door. de Doema behandeld zal wor den, neemt de appositie tegen dóe be- grooting toe. Bladen van verschillen de richting, zelfs het conservatieve „Novoje Wrein ja", hebben artikelen, .tegen de bewilliging van de marine- hegrooting. De bladen laken de bevoordeeling van buitenlahdsche finma's, alsmede de verwaarloozing van de lessen van den oorlog met Japan in zake den scheepsbouw en de constructie van het geschut: Men klaagt er ook over, dat het ontbreekt aan een goed af- gewerkt reorganisatie-plan van de loot. Het lijkt ndet onwaarschijnlijk, dit het bij de behandeling der ma- rüne-begrootLng tot een ernstig con flict met de regeering aal komen, waardoor de algemeene toestand nog slechter zal worden en de ontevreden heid toenemen. Ziehier wat „De Roes" schrijft „Onze troepen zijn gedemoraliseerd door leaders als Stössel. Onze marine, of liever het weinige dat er van over is, is muitziek. De cliefs zijn werke loos. Overal heerscht wanbeheer. Het centrum in het Verre Oosten, Wladi- wostok, is volgenis het oordeel van .deskundigen een onbruikbare vesting. Bij een blokikadie heeft deze plaats gebrek aan water, kolen en voorra den. Ze zou het niet zoo lang kun nen uithouden .als Port Arthur. En in- tusschen sluipen de Japansche spion nen weder overal rand, om hun re geering trouw verslag te doen van alles wat in Rusland voorvalt." En de „Swiet" laat zich als volgt uit „Rusland heeft geen matrozen en bij- gevolg geen marine. De aanbouw van de beste schepen doet Rusland ..slechts kwaad, instede van 's lands weerbaarheid te veiihoogien. Ze die nen slechts tolt lokaas voor onzt vijanden. Laat men toch niet derge lijke. praatjes verknopen, als zou onze vloot eens den kamp durven bestaan met d'e Bri-tsche. In den Krim-oorlog vluchtte onze vloot in de havens van Sevastopol eai Kroonstad. In den oor log met Japan vluchtte ze in de ha vens van Wladiw.ostok en Port Ar- itlhur. In die toekomst zal het net zoo gaan, wanneer we te doen zullen hebben niet met de Turken of derge lijke landmogeuidihedan, maar met zec-mogendbeden. En of dit nog niet voldoende is, koimt er nu weder een bericht, dat er een samenzwering is ontdekt onder de officieren van het garnizoen te Warschau. Vele officieren zijn hechtenis genomen. Onder dezen be vinden zich vele dragers van oude familienamen. Door dit alles is de positie van gouverneur-generaal Ska- lon geschokt. Men noemt als opvol ger generaal Reninenkampf. HET PORT ARTHUR-PROCES. Bij de behandeling van het Port Arthur-prooes heeft generaal Smir- nof verklaard, dat Stöseel zich hoofd zakelijk heeft bezig gehouden het opstellen van breed opgezette le gerorders en het uitdeeien van deco- ratiën, terwijl hij ten slotte zijne be voegdheden overschreed door de on derhandelingen over de overgave te openen. Stössel teakende nadrukkelijk ver zet aan tegen Smirnof's beweringen Hij verklaarde, dat het rapp -ri vin j Smirnof, dat indertijd bij de commis- I sio van onderzoek ingediend was en dat de grondslag van de aanklacht vormde, bezijden de waarheid was. Smirnof, zedde Sitössel nog, trad hier niet op ais getuige, maar als aan klager. Hij verzocht, dat alle gedag vaarde getuigen zouden worden ge hoerd er waren van de 137 gedag vaarde getuigen slechts 55 gehoord. Zijn, Stössel's, getuigen moesten ni"t achter worden gesteld bij d:e van Smirnof. De voorzitter verklaarde daarop dat hij met volmaakte onpartijdighe'd te werk ging, hetgeen door den advo- ca:v* Samarin werd ontkend. Volgens een bericht uit St. Peters- burg heeft Stössel een protest tot den Tsaar gericht tegen de partijdigheid van den krijgsraad, waarop de Tsaar zijn vleugeladjudant, generaal Stroe- kcf, gelast heeft het proces bij t< wo nen en hem verslag uit te brengen. DE TOESTAND IN MAROKKO. Den 12den Januari is te Fez een? telling gehouden van de strijdbare mannen. Er werden er 75.000 inge schreven, die verdeeld werden over d? verschillende wijken. Ben Dau-1 werd benoemd tot vertegenwoordiger van den Sultan. El Merani trachf'o de menigte op te ruien de woningen van de leden van den Makhzen ie verwoesten, doch vooralsnog zoDdcr siiccès. Vrijdag wend in het gebed in de moskee het eerst den naam van Mou- lev Hafid genoemd, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat deze de christenen zou verdrijven. DUITSCHLAND INZAKE MAROKKO. De „Süddeutsche Reiehskprrespon dent', het officieele orgaan van den Duitsch en Rijkskanselier, laat zich over de veranderde toestanden in Ma rokko uit. Na er opgewezen te hebben, dat Frankrijk geen hulp aan Abd-el-Azis in den strijd tegen diens broeder kan verleenen, zonder verder te gaan dan de maatregelen, die de Acte van Al- geciras voor de verdediging der kust vaststelde, schrijft het Duitsche or gaan. Dui'tsahland ziet daarom met vol doening, dat Frankrijk opnieuw ver klaarde, met pijnlijke nauwgezetheid de Acte van Algeoiras te zullen handhaven. Dat wil dus zeggen dat Frankrijk geen plan heeft zich te be moeien met den strijd, die tusschen de beidie vijandelijke broeders ite uit gebroken. Frankrijk weef, dus waaraan het zich te houden heeft. UIT PERZIë. De Perzische regeering heeft aan Fiankrijik verzocht een hooggeplaatst ambtenaar te willen aanwijzen, die in Perzischen dienst moet treden, om de financLeelë reorganisatie van Per- zie ter hand te nemen. De Franeche regeeriing heeft daarvoor aangewe zen den inspecteur van. financiën Bi- zot, die tevens den titel van finantie- raad gekregen heeft. DE ZAAK THAW. Het proces tegen Thaw is veiled en woelc verdaagd na een verzoek van Thaw's verdediger, om het verhoor van mevr. Thaw, Eveline Nesbitt van haar zelve, over haar betrekkingen met den vermoorden bouwkundige Stanford White, met gesloten deuren te doeai plaats hebben. Rechter Dowling heeft dit verzoek geweigerd, op grond, dat het geen zin meer .heeft, daar in het eenste proces deze zaak ook in het openbaar is besproken. De behandeling is dus hervat met het hoeren van Tba/w's echtgenoote. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Onbewoonb aa rverklaring. Voorstel van B. en W. tot het om- bewoonhaarverklaren van het perceel SchagoheLstraat 35 E. en de ontrui ming bonnen drie maanden te gelas ten.. (Raadsstuk 11). Bestrating Burgwal1. Onlang9 verzochten bewoners v;_ den Burgwal, om den Burgwal te be straten met de keien thans liggende in den Wagenweg. B. en W. stellen voor iden verzoekers te berichten, dat •in den loop van laar de veld- 'u-ru- k'0*'611 hggende in het Noordwestelijk met B«deeJtte van den Burgwal, tusschen Spaamwouderstraat en Hagestraat, zullen worden vervangen door por- fielkeien en dat de bestrating van hét overig gedeelte van deze zijde van den Burgwal te zijner tijd voor ver betering in aanmerking zal komen (Raadsstuk 12). Gemeentelijke arbeidsbeurs. De Kamer van Arbeid; yoot de Con fectiebedrijven betuigt adhaesie met het adres van de Kamer van arbeid voor de metaal- en hoitfbewierkmg inzake de Arbeidsbeurs. Voorts geeft de Kamer in overwe ging te bepalen, dat de directeur be noemd wordt door den Raad uit een voordracht opgemaakt door B. enW. nadat het Bestuur gehoord is, alsook te bepalen, dat gedurende een beidsgeschil de Beurs voor de door een staking of uitsluiting getroffene onderneming hare werkzaamheid op schort tot na de beëindiging van het geschil. Voorts zou de Kamer het ge- wenscht achten, dat de rechtspersoon lijkheid' bezittende vakvereenigingen e enigen invloed zullen hebben bij de benoeming van de bestuursleden. (Raadsstuk 19). Plantsoen. De gemeente kan een terrein tus schen den Raamsingel en de Tempe- Itersstraat (hetwelk zich zeer goed leent voor de beplanting met jonge boomen en heesters ten behoeve van de plantsoenen) in huur bekomen voor 200 per jaar. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. (Raadsstuk 18). Rubriek voor Rechtsvragen Abonné's van dit blad mogen LUS TELOOS vragen doen, betreki-ng ■hebbende op: BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- EN PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCLALE AANGELEGENHEDEN, als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, 9UCCE9SIE, HYOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van c- iijlks voorkomendien aard. Wanneer deze vragen KORT <=n DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang warden geacht, en voor oplossing vatbaar sohijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord'. Naam en woonplaats van den wager worden niet genoemd, van de stipste geheimhouding kan men zidh verzekerd houden en wan neer de gedane vragen naar de mea ning der redactie niet bij baar, doch elders thors behooren, wordt zulks medegedeeld!. Vraag: Mag men voor een jaar huis/huur, die betaald wordt dn maan delijks óhe termijnen, volstaan, met één plakzege! of moet elke maand een' gel gebruikt worden? Antwoord: Volgens art. 7 E van dia Wet op het zegel kunnen de ondeir- sdheidene, quitant.iën voor de, in min dering van eene en dezelfde schuld vordering of van. eenen en denzelfden huur- of paohtitenmijin ontvangen sommen, achter elk andier of op het zelfde gezegeld (papier geschreven worden. Vraag: Is d)e handteekening van een gdhuwde vrouw, die buiten weten van haar man teekent, geldig? Antwoord: Wanneer de bedoeling dist, dat daarmee den man een verbintenis hou worden opgelegd, neen. Vraag: Waar moet ik mdj vervoe gen, om onbezoldigd rijksveldwachter te worden? Antwoord: Bij dien burgemeester van uwe woonplaats. NAAML. VENNOOTSCHAP. Be Staatscourant bevat de statu ten van de Nuamiooze Vennootschap Handeknaatschij. van A. Res ink, te Haarlem. Het doel is het voortzetten der zaken van wijlen den heer A. Re- si nik, zooals die tot dusverre gedreven werden onder zijn naam in Europa,- bestaande uit een water verf fabriek, het drijven van import-, export-, ei gen- en commissiehandel, in den uiit- gebreidsten zón, benevens een tech nisch bureau. Het kapitaal bedraagt 70.000, ver deeld in 140 aandeelen van f 500, uit te geven in 2seriën A en B, elk be vattende 70 aandeelen a f 500, waar van voorloopig de eerste serie wordt uitgegeven. Hiervan zijn 58 aandee len geplaatst en volgestort. De ven nootschap wordt bestuurd door twee directeuren, onder toezicht van een raad van commissarissen, die is sa- mengetel duit minstens 3 leden. Voor de eerste maal zijn tot directeuren be noemd de heeren C. G. Koen en A. W. G. Minnigjh, en tot commissarissen de heeren mr. P. Brooshooft, F. A. Einihoven en E. Manuel. ROEKELOOS. ■Dinsdagmiddag omstreeks half vijf waagde een jongen zich nog op het ijs in den Raumsingel. Natuurlijk bezweek dit en viel de jongeling te water. Eenige werklieden slaagden er met veel moeite In, den drenkeling op het droge te brengen. Een flinke rammeling was een wel verdiende straf voor dezen roekeloo- zen knaap. Ned. R.-K. Volksbond. Dinsdagavond is in de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond als onder-afdeeling opgericht eene coöperatieve broodbakkerij. Een be stuur weTd gekozen. STATISTIEK. In het iaar 1907 .werden bij het Kantongerecht te Haarlem aange bracht 460 gewone burgerlijke zaken. Het aantal strafzaken, dat aange bracht -werd bedroeg 3586 met een aantal beklaagden van 3698hiervan werden er 3602 veroordeeld. Ten parkette van het O. M. kwa men voor het kanton Haarlem 48-49 processen-verbaal in.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1