NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7639 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 24 JAMUARI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENt Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente).130 Franco per post door Nederlandiü5 Afzonderlijke nummers0.O2K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. t*. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel- Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buSer het Arrondissement Haarlem.in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA VRIJDAG 24 JANUARI. Vereenïging: Zangkoor Benedica- mus Domino, Jubilé Concert, 8 u/ut. Beverwijk: Raadsvergadering 9 3/4 OM ONS tlttP No. 6SO. De Werkloos eid in vroeger tijden. liet tegenwoordig levende geslacht fateeft helaas van de jaren, waarop bet Iteerdie onderscheidien en opmerken af, de werkloosheid in de bouwvakken als periodiek terugkeerend verschijnsel gekend. Wat het tijdperk van arbeidis- gebrek waarin wij tegenwoord/ig Se ven zijn bijzonder ernstig karaikter geeft is d/it, dat het niet zooalö an ders gewoonlijk in den winter, maar in den zomeer begonnen is. In bet zo merseizoen van 1907 kon maar een gedeelte van de arbeiders aan liet werk worden igeze/t en gehouden. Ve len, die tot dusver gewoon waren in het gunstige jaargetijde van de ruime verdienste te sparen voor den kwaden winterdag, zijn daartoe dus ditmaal niet in staat geweest en gingen den winter in met leege hamdten en het hart vol bittere zorg. Het is te prij- ze in de Haarlemsdh© burgerijdat zij door een offervaardigheid, waarvan d)e omvang eerst later blijken zaïl, de ze menschen voor dien ergsten nood heeft behoed. Onwillekeurig dringt bij vélen, die d/it alles met bekommering aanzien, de vraag zich op of dat altijd zoo blij ven zal. Of er altoos gedurende een deel van het j aar een deel van de ar beiders tot ledigheid gedwongen zal zijn, afgescheiden van weersomsban- dligjheden, die sommige werkzaamhe den van zelf beletten. Een antwoord op die vraag kan, hoe vreemd het ook oppervlakkig klinke, in liet verleden worden gevonden. Wanneer we we ten, of de werkloosheid1 alleen een verschijnsel: iö van de laatste tien tallen jaren, dlan wél of zij door alle eeuwen been is voorgekomen, kunnen we ons eenig denkbeeld maken van wat zij in de toekomst wezen zal. Nog altijd is namelijk de meening van velen, dat het gebrek aan gere- gelden arbeid is ontstaan sedert de invoering van de machines. In het al gemeen is dit naar het mij voorkomt, onjuist. Wel kan in sommige omstan digheden de noodzakelijkheid om werk door machines te doen uitvoe ren, de hoeveelheid arbeid voor den handwerksman verminderen. Het is inderdaad een fout van onzen tijd, dat zoowel particulieren als besturen er op uit zijn, om wanneer eenmaal tot een werk is besloten, de uitvoering er van te overhaasten, alsof het nieuwe gebouw noodig ware als brood. Die overdreven spoed eischt, dat tal van anderdeelen van het werk worden ge maakt in fabrieken, terwijl de werk man, hadde men dien uitvoerder meer tijd gegund, het met de hand! in de werkplaats had kunnen vervaar digen en daarmee een deel van den hwaden tijd doorkomen, zelfs zonder dat het werk daardoor veel duurder had behoeven te zijn. In zoo'n geval is dus :die machine de vijand van den arbeider. In het alge meen is zij dat met. Het machinaal bedrijf heeft alleen een omkeering ge bracht in de algemeene verhouding, is een maatschappelijk verschijnsel ge weest, waarbij men zich moest aan passen, gelijk men dat onophoudelijk ook bij andere wijzigingen in het maatschappelijk samenstel heeft te doen. Het is onverstandig over die veranderingen te morren en het baat niet, rich er tegen te verzetten. Overi gens is een vraagstuk als dat der werkloosheid zóo ingewikkeld, dat het nooit mogelijk is een van die elemen ten te bespreken, zonder daarbij tal ■van andere in overweging te nemen. Ik zal mij dus op dit oogenblik be palen tot deze concrete vraag, of men in tijden, waarvan onze persoonlijke herinnering niet meer weet, eveneens de kwaal der werkloosheid heeft ge kend. Hi>t antwoord daarop zal, naar lik meen, diegenen diie graag spreken van dien „gooien ouwen tijd", waar in ongeveer alles beter was dan tegen woordig, weinig voldoen. In de oudheid: was* werkloosheid aanvankelijk niet bekend. Zoolang de menschen het land bebouwden om in hunne eigen behoeften te voorzien, kon er alleen sprake zijn. van schul- dige werkloosheid, arbeidsonwiu zou men zeggen, die dan ook bijvoor beeld in de oude wetboeken van Gr ie ken (6 4 7 eeuwen vóór Qhristus) ge streng bestraft werd. (Naarmate even wel de samenleving ingewikkelder werd en er werd .voortgebracht met de bedoel/ing om te verknopen, be stond er gevaar, dat door verstopping van afzetgebied menschen tot werk loosheid werden genoodzaakt. Die -ontstond dan ook, torn de sla- venarbeid opkwam en door zijn goed koopheid den arbeid van den vrijien hunger verdrong of hem noodzaakte, voor een hongerloon te werken. Zoo anoest die overheid Ih Griekenland maatregelen tegen de werkloosheid' barer burgers nemen en eigenaardig is het, dat destijds dezelfde middelen werden toegepast als tegenwooerdig: (emigratie (door kolonisatie in ver overde landen) en het oprichten, van groote gebouwen. In -de vijfde eeuw -ontstond daar naast een soort van „stadlsche wenk- loosheid'Im -allende ba rbaren hadden de akkers verwoest en de woningen ■veriniiedid en toen dezen uit 't land wa- ren verjaagd!, trokken die kleine land bouwers uit hun antiramporueerd bez/ilt naar de stad, .in de (verwachting, dat de staat wél voor hen zorgen zou. Em daar de democratische regeerintgis- vorm de maabt gaf aan de stemmin gen der volksvergadering, -was de ee- niige uitweg, dat die staat, voor zoover hij den werkloozen geen passenden •arbeid geven kon,, steunde. Oip verlan gen van het viofllk geschiedde dift door de toewijzing van. grondbezit in E/u- bea en op Lesbos aan duizende A/theen sohe burgers. Dezen verpachtten' dan den grond weer en leefden daarvan, wel niet weelderig, maar voor hunne bescheiden behoeften voldoende, in de stad. Natuurlijk -kon dit stelsel alfleen dian voortgezet worden, wanneer de staat voortdurend over groote landstreken te beschikken had gehad. Toen deze ontbraken moest naar andere mididle- i ilen -worden uitgezien en kwam men 1 er toe, dien werküoozen kleine som men gelds te betalen, de staat hield Teigelmatiig uitdeelingen van graan en rijke personen, richtten bij godls- d/ienstige feesten groote maaltijden aan. Zoo ontstond een toestand, waar bij duizenden in een stad voortdurend werden onderhouden, j In het oude Rome deden zich soort gelijke toestanden voor. Hier kon de •kleine landbouwer niet op de been blijven, omdat hij door de oorlogen in de verzorging van zijn akker werd ge stoord -en bovendien nog de mededin ging van het goedkoope Siciliaansche graan moest volhouden. Hij vormde, I voor zoover hij niet in de ambachten werk vond, met zijn lotgenooten in Rome een werkloozenmassa, die wel dra moreel te gronde gingen, voor iedereen beschikbaar waren, die hun w-at aan kon bieden en den Romeiin- sohen Gesars brood en spelen, p ar nemet eiicenses afdwongen. !Toen naderhand die toevoer van slaven ophield en de bevolking door i allerlei redenen afnam, ontstond in hef oude Rome het tegenovergestelde euvel, namelijk gebrek aan handen, 1 die arbeiden konden. 1 Toen in de middeleeuwen in de rijken, die bij de groote volksverhud- ring gesticht waren, de steden wer den gebouwd, was er een tijdlang voor iedereen arbeid te vinden. Maar toen eenige eeuwen la/ter die steden i een zekere uitbreiding hadden ver- i kregen, -de gilden het aantal bedrij- ven beperkten en tevens den omvang van elk bedrijf, kwamen de arbeiders, I die in deze vakvereenigiingen geen plaats konden vin-den in 'n zeer moei lijke positie, vervielen onverdiend in j werkloosheid en gingen vaak in va- gebondage en bedelarij te gronde-. De gezel, diie in het gilde was opgeleid, kreeg wanneer hij al tot werkloosheid verviel, averal steun. Trok hij er op uit om werk te zoeken, dan kreeg hij in elk geval daar waar men hem boerin niet helpen kon, een paar da gen vrij logies en de kost, benevens een reispenning. Daartoe droegen eerst de gezellen aan een soort van voorzorgkas bij, naderhand gaven de patroons een bijdrage of betaalden gezamenlijk de geheels benoodigde som. Dat was al een verzekering te gen werkloosheid, hoewel zij iederen grondslag müste. Natuurlijk gaf dit reizen en trek ken -velen aanleiding om landloopers te worden. De wetge"ver maakte met hen niet veel omslag, onderscheidde alleen bedelaars, die gesehaikt waren of ongeschikt waren om te werken en bestrafte de eersten, zonder rekening te houden met de oorzaken hunner werkloosheid, met gevangenis, te- protKksteiling en geeseling. De middeleeuwsChe gemeenschap zocht zooveel mogelijk te verzekeren vastheid van -productie en afzet, een breeden, sol id en burgerstand en een arbeidersmassa, dóe door de gilden een verzekerd bestaan genoot. Wie zich dus niet aan de harde leerschool en de strenge reglementen der -gilden had kunnen onderwerpen, werd een voudig ailshedelaarbesohourwd en door de overheid met -ijizeren hand bestraft, omdat zij in het verband der toenma lige beschouwingen niets dulden ken, wat geen regelmatig bestaan had. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TSAAR OVER DEN TOESTAND TE ODESSA. Bij de ontvangst van- dén heer To- maitoh-ofj, -onlangs benoemd tolt pre fect van Odessa, deel-de volgens eeh Reuter-bericht van daar, de Tsaar dieeem medé, dat hij telkens hoogst onaangenaam werd getroffen, wan neer e>en bericht over ernstige rust verstoringen te Odessa hem bereikte en hij voerde daaraan toe te hopen, j dat thans -de rust hersteld' zou zijn. J De heer Tomatchof antwoordde, dat dit helaas nog niet het ge-val was, jwa-aro,p de Tsaar hem opdroeg de strengste maatregelen te -nemen tegen de rustverstoorders. ,,De plaatselijke I overheid" zei Nicolaas II, „moet -de bewoners behandelen volgens de gel dende wetten, zonder eenig onder scheid te maken tusscben de natio naliteiten." EEN NIEUWE 'MINISTER. De nieuwe Russische minister van onderwijs en volksontwikkeling, Von Schwartz, heeft bij zijn optreden een soort programma medegedeeld van de I wijze, waarop hij zijn ambt denkt waar te nemen en zijn departement te beheeren. Hij verklaart daarin, dat hij niet tot dé reactionnairen behoort maar liberale opvattingen -huldigt, j Hij is voorstan-der van uitbreiding der volksontwikkeling en zal trachten de volksscholen onder het directe be heer de-r stedelijke besturen of de I districtsbesturen te plaatsen. I Hij verklaart verder, dat die hooge-' scholen geen politieke instellingen zijnde staatkunde moet buiten dé college's blijven. Onlusten, van wél ken aard ook, onder de studenten, zal hij niet toelaten. De nieuwe minister j verklaarde zich eveneens tegen de aanstelling van privaat-docenten aan de -hoogescholen. De bestaande wil hij geleidelijk afschaffen, i Hij verklaart zdch ten slotte volko men homogeen met zijn ambtgenoo- ten van het kabinet-Stolypin. j De minister-president is ernstig on- gesteldhij lijdt aan influenza, UIT PERZIë. De berichten uit Aserbei-dsjan en de stad Tebris zijn nog steeds zeer ver ontrustend. De bevolking is woedend op de Turksche Koerden, die den in val deden en den gouverneur omsin gelden, maar niet minder op de Rus sen, die een kozakkenafdeeling naar Dsjoelfa zonden, om dit belangrijke punt te bezetten. Een telegram uit Teheran meldt„Elke verbinding met Tebris is gestoord. H;er is be richt ontvangen, dat *n de straten der stad hevig Wordt gevochten. De bevolking is in twee groepen ver deeld, de constitutioneele en d-e Rus- sisch-gezinde. De Russen zoeken naar eene gelegenheid om de grenzen over te trekken. De regeering maakt zich zeer ongerust, en vreest, dat ook het Turksche optreden in Perzië een ge volg is van Ruslands houding." Het „Tageblatt" teekent hierbij aan diat de toestand in Aserbeidsjan ge heel naar den geest der Russen en Turken mo/et zijn. De regeering te Teheran staat daar machteloos tegen over. Men vreest, dat deze gebeurte nissen opnieuw tot een conflict zul len leiden te meer, daar bliikens de berichten uit Teheran de Russisch- gezinde partij in Tebris zich verbon den heeft met de reactionnairen, waaruit de Russische invloed op de binuenlandsche verwikkelingen 'n Perzië merkbaar is. UIT MAROKKO. De Dépêche Marocaine geeft opmer kingen wéér van iemand, die tot het Magzen behoort. Volgens dezen moet men geen beteekenis hechten aan de uiit/roepinis' van MoeLay Hafid tot Sul tan in Fez. Hafid zou daar nooit zijn intocht houden d/e bevolking is daar ongeduldig en moedeloos en zou ten slotte El Merani, den oom en tegieii- woordilgen stadhouder van Hafid te Fez, tot Sultan uitroepen. De invoe ring van hervormingen was het eeni ge middel, om de zelfstandigheid van Marokko te bewaren. Kadi's en oele- ma's doen moeite om een rechterlijke beslissing uit te lokken, die de uitroe ping van Moelay Hafid van nul en geen er waarde zal verklaren. De Petit Parisian verneemt uit Tanger, dat Abdel Azis van plan is dén bijstand van rijn ouderen broe der, Moelay Mohammed, dien hij se dert veertien j-aron in het paleis te Rabat gevangen houdt, -in te roepen^ om den tesrensultan Moelay Hiafid af- do ember te kunnen bestrijden. DE KIESRECHT-INTERPELLATIE IN DEN DUITSCIIEN RIJKSDAG. De Duitscbe Rijkskanselier Von Bü- low1 weigerde in den Rijksdag te ant woorden op de interpellatie der so cialisten omtrent de verklaring over het kiesrecht, door hean als Prui sisch minister-president in dén Land dag afgelegd, daar dit alleen tot de bevoegdheid der wetgevende organen in Pruisen behoort, en een binneii- lundsche aangelegenheid van den Pruisischen Staat vormt.". Over 'het tweede gedeelte der in terpellatie. d/e vraag of de Rijks kanselier «roedkeurt dat op 12 Janua ri met doel zoo noodig op te tre den, de soldaten in de kazernes ge consigneerd waren? verklaarde Bü- low „Op grond van haar Staatsrechter lijke bevoegdheid zijn door de Ber- lij nsdhe politie op 12 Januari de maat regelen "gnomen, die noodlig waren om straatrumoer te voorkomen. Voor zoover troepen in de kazernes bijeen gehouden waren is dit geschied ter uitoefeiiine' van het militaire recht van commando." Hij waarschuwde tegen straat-de- momsitratdesde aanleggers er van kunnen ter verantwoording geroepen word/en, zeide hij. Zijn woorden werden door de lin kerzijde met gejoel,, door de rechter zijde met bravo-geroep begroet HET PROCES-NASI. Het proces tegen den éud-minister van onderwijs Nasi en zijn secreta ris is voortgezet, onder het voorzit terschap van den senator Manfredi. Honderd en negen leden van het Hof waren aanwezig. De voorzitter ver klaarde, dat men de behandeling, on derbroken door de gebeurtenissen die het gevolg waren van het nederleggen van de verdediging van Nasi, zou voortzetten. Er waren maatregelen genomen, dat in ieder geval de zit ting zou kunnen doorgaan^ ook al lieten de nieuwe advocaten hun cliënt in den steek. Mr. Muratori, de verdediger, ver klaarde, dat hij volkomen den ernst van zijn taak inzag. Hij verzocht het Hof hem te willen beschouwen als medewerker in het belang der justi tie. Geen van zijn daden of woorden zou ten doel hebben het recht te ver tragen. Daarop ging men over tot het hoo- ren van de getuigen betreffende Na- si's uitgaven gedurende zijn reizen. Stadsnieuws Vrijdag 31 Januari 1908 zal eene al gemeene vergadering plaats hebben der Roomsah Katholieke Kiesvereni ging, cwaarin als spreker zal optreden de heer A C. A. van Vuuren, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. VERMIST. Sedert Zondagmiddag wordt alhier vermist de kappersbediende G. Snel lens woonachtig alhier. Het vermoe den, dat hij zich te Amsterdam zou bevinden bij een vroeger en patroon is niet bewaarheid. Daar hij al zijn gereedschap en kleederen bij zijn pa troon heeft achtergelaten, doch zijn schaatsen niet aanwezig bleken vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn signalement luidtgroot en stevig, blond, grijsblauwe oogen, blonde snor, dikke mond. De jonge man ziet er uit als iemand' van een kleine dertig jaar. Bij 't spreken stot tert hij een weinig. Rubriek voor Rechtsvragen Abonné'8 van dit blad mogen LUS TELOOS vragen doen, betrek^-mg hebbende op: BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- EN PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN, als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE, HYOTHEKE en dergelijke onderwerpen van p- llijks voorkomenden aard. Wanneer deze vragen KORT p.n DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geacht, en voor oplossing vatbaar schijnen, worden rij zoo spoedig mogelijk, beknopt en dluddeilijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet genoemd, van de stipste geheimhouding kan men rich verzekerd houden en wan neer de gedane vragen naar de mee ning der redactie niet bij haar, doch elders thu:6 bebooren, wordt zulks medegedeeld). Vraag Al/s de vader schuld heeft bij iemand' mag deze dan de schuld af houden van het 'loon van den zoon, die hij hem werkt? Antwoord: In het algemeen nat/u/u/r- Lijik niet, maar vrij kunnen hier de ernstandigheden niet, weten dus niet of er, toen de schuld ontstond, een voorwaarde is gemaakt enz. Een protest aan Gedeput. Stalen.. Bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ae gi&teren een protest inge diend namens de erven van wijlen jhr, Rutgers van Rozenburg, omtrent het bouwverbod door den Itaad van Haarlem, 8 Januari j.l. gelegd op een deel dér gronden, aan die erven toe- behooremde, beoosten de Amsterdiaim- schic vaart. Bij dat protest is overgelegd ©en kaart, die den toestand van het heden volkomen juist weergeeft en duidelijk aantoont, dat het motief, waarop de Raad het gedeeltelijke bouwverbod op die gronden legde, namelijk dat het bouwen over de grenzen daar van slechts toekomstmuziek zou zijn, niet is gemotiveerd. (N. R. Ct.) MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de rotonde van het Museum van; Kunstnijverheid zal van 25 Januari .af tot 8 Februari eene tentoonstelling geopend worden van teekeningen en eenige naar die teekeningen geknoop te tapijten uit de Koninklijke Deven- tersche Tapijtfabriek. Deze tentoonstelling is vooral merk waardig wegens de ontwerpen en tee keningen van den nestor onzer sier kunstenaars, den heer Colenbrander, wiens werken door hunne oorspron kelijkheid bijzonder uitmunten. Diefstal aan den Koningin neweg. Van der Weijden en Vaal (de da ders van de inbraak bij mevr. v. d. Eist aan dien Koninginneweg) werden ra-pectievelijk veroordeeld tol 3 en 1 jaar gevangenisstraf. BROOD- EN KOFFIE-UITDEELING. Deelnemers waren heden 862 kin deren en' 253 volwassenen. Ingekomen gelden. Bij den heer W. B. Guskens Op hoop v. Zegen 1 bij den heer II. LondenJ. v. <L V. 10, Collecte verjaardag S. 21 Jan. 1.55bii den heer A. F. H. v. d. Vaart: Van Jan f 1.66; bij den heer H. v. Niel Hz., penningm. M. B. ƒ1, Sch. ƒ1, lett. P. P. 50. IJSBAAN. De ijsbaan, diie heden geopend zou worden, is nog gesloten gebleven, omdat door het nieuwe terrein liet water eenigszins was weggeloo- pen en dit er nu weder opgepompt moest worden. Waarschijnlijk gaat de baan mor gen open. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 15 tot en met Dinsdag 21 Januari zijn te Haar lem voorgekomen 2 gevallen vauDiph- theritis en 1 geval van Roodvonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van Roodvonk. Te Hillegom 1 geval van Typhus en febris typhoidea en 1 geval van Diph- theritiB. Vaart heropen d. Heden is de vaart op Rotterdam via Leiden weêr heropend door vier boo ten van W. Bus' Stoomboot-Maat schappij, alhier. KINDERFEEST. De kinderen van de Bron-abonné e hebben Woensdagavond feest gevierd.- Onder leiding van de heeren Martin voor zulke feestjes onverbeterlijk! hebben ze gedanst, gezongen en ge sprongen, dat het een aard had. Vooral het dansen was hoofdzaak. Je had dé kleuters heel galant moeten •zien springen „broekemannetjes"- van zes jaar walkten met h/un „da mes" van evenveel lentes, dat het een liefhebberij was! Het waren echter niet alle kleuters, ook zag je meisjes mei half opgestoken haren, die het o zoo jammer vonden, dat er... aoo wei nig „heeren' waren. Hoe dat toch wel komt? Houden dé meisjes wellicht meer liefhebberij in het dansen dan de jongens? Onder de twee honderd meisjes waren misschien nog geen 40 jongens. De heeren Martin waren ook nu on uitputtelijk in het bedenken van aar dige spelletjes, die m het 11-numme- ri/ge balprogranima een aangename afwisseling brachtén. Zoo herinneren we aan de welgeslaagde „rozengalop' en het ringsteken. Nadiat het kinderfeest was afgeLoo- pen vonden de abonné's nog gelegen heid om een dansje te makjn. DE AMBACHTSSCHOOL. De Vereenïging De Ambachtsschool zal op Dondeixlag 30 Januari een bui tengewone vergadering houden ter •veitkiering van twee bestuursleden. PROZA EN POèZIE. De mannenzangvereenaiging „Pro» za en Poëzie" heeft besloten, mede te dingen en wed in de 3d© afdeeding voor mannenzang, in den wedstrijd uitgeschreven door de vereenógingen De Vereenigde Zangers en Zanglupt te Amsterdam. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING. De aid. Haarlem houdt eene leden vergadering op Maandag 27 Januari, in de Gr. van Prinstener-school, o.a. ter verkiezing van een bestuurslid. Vereenïging tot Bestrijding van hét NIEU W-MALTHUSIAN ISME. ,De afd. Haarlem vergadert Vrij dag 24 Januari in het Nufsgebouw, o.a. ter bespreking van verslagen en t©r verkiezing van bestuursleden. VOLKSWEERBAARHEID. Zaterdag a.s. te half negen uur na middag, zal de vereeni ging Volksweer baarheid, afdeelimg Haarlem, een velddienstoefening houden in de rich ting van Aerdenhouf. De oefening zal aanvangen bij het 'statin Overveen en zal te ongeveer 11 uur namiddag zijn afgedoopen. MILITAIRE ZAKEN. Heden werd door de officieren van het 3e en 4e bataljon, 10e regiment infanterie alhier, eene tactische oefe ning op de kaart gehouden, ontbar leiding van den luitenant-kolonel jhr.- Van Spengler. De oefening werd bijgewoond door den kolonel regiments-commandant en door den generaal-majoor De Mees ter, commandant de rle divisie Aan den milicien A. P. Platteexiw van het 3e bataljon, 10e regiment in fanterie alh'er, is door den Minister, van Oorlog vergund zich tot 1 April 1910 op te houden in Nederlandsch' Oost-Indië. DRENKELINGEN. Woensdagnamiddag omstreekB een uur zijn in het water van het zooge naamde Vuilrak nabij de cacaofa briek van de firma Droste aan den Veerpolder, twee jongens van 16 ja ren, werkzaam op genoemde fabriek' door het ijs gezakt en met moeite ge red door een paar werklieden van de gemeentereiniging. Zij zijn genaamd Van Tongeren en Van Kempen. Laatst genoemde is per politiebrancaard naar het St, Elisabeths Gasthuis overge bracht, daar zijne toestand niet bul ten gevaar was. Heden was zijn toe stand ietjs beter. AANBESTEDING. B. en W. - hebben het leveren en liét maken van in 1908 benoodigde munt- ineterleddingén, waarvan de openbaa rs aanbesteding op 7 Januari j.L heeft plaats gehad, gegund aan H. Koning en Zoon, loodgieters, alhier.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1