NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Een Vraag ter Beantwoording. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7641 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 27 JANUABI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDBNt Voor Haarlem1.20 Voer de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur ti. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van Öüiter het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76.78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Naar aanleiding van de roekeloosheid van kinderen en opgeschoten jongens om zich, in weerwil van herhaalde waarschuwingen, toch op het zwakke ijs in de grachten te wagen, stelt Fidelio in zijn Zaterdagavondpraatje van heden (zie derde biad) de vraag Mag of moet de rader ran een gezin, die tegenorer dat gezin plichten te rerrntlen heelt, zijn leren wagen om een roekeloozen jongen te redden? Antwoorden op die vraag kunnen worden geadres seerd aan de Redactie van ons biad, Groote Houtstraat 53, en zuilen in een der eerstvolgende nummers, zonder ver melding van de namen der inzenders, worden medegedeeld. Van ongeteekende antwoorden kan evenwel geen notitie worden genomen. DE REDACTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 26 JANUARI. Vereenigmg: BemedüeamTus Domino, Juibillé-Conoert, 8 uur. Brongebouw: Vereendigde tooneelMis- tem: Genoveva van Brabant, 8 uur. De Kroon: BioscoopvoorsteLLing Fa- tfhé Frèrea, 8 uur. KI. Vereaniging: .Specialiteiitemvoor- etellling. 1\ uur. MAANDAG 22 JANUARI. Schouwburg: Italiaansdhe opera: Cao-men, 8 uur. De Kroon: Bdoscoopvoorateillliihg Pa- thé Frèrea, 8 uur. OM ONS HEEN No. 681. De Werkloosheid ia vroeger tijden. n. We hebban in het vorige artikeltje gezien, dat werkloosheid in den ouden lijd en iin de middeleeuwen., zij het flam ook om verschillende redenen, wel degelijk aanwezig was. Toen in de zestiende eeuw in Engeland een laken industrie ontstond, die sued toenam, ging daarmee al spoedig een belang rijke werkloosheid gepaard. De lamxL- hêeren vonden het namelijk voordee- liger om schapen te houden, dan den landbouw te beoefenen. Waar vroeger talrijke boeren bun brood gevonden hadden was nu één schaapherder vol doende. „De schapen", zoo Waagt Thomas Morus, die in diezem tijd leef de, „zijn ran zachtmoedige dieren verscheurende beesten gewonden, die zelfs mensohen verslinden en velden, buizen en dorpen opeten of ontvol ken." Natuurlijk in figuurlijken zin. Hierdoor werden bijvoorbeeld tij dens de regeering van Hendrik VIEI 50.000 hiuunboeren van het land ver dreven an daar zij in de steden niet alen als arbeiders in de nijverheid werk konden vinden, werden zij bede laars of dieven. De laatsten wenden zonder veel omslag opgehangen, de eersten waren er weinig beter aan toe, daar tegen hen een ware bloed wet werd ingesteld, die hen strafte voor een verandering van levensom standigheden, die zij niet zedf gewild hadden, maar die men hun aange daan had- Van de «es-tiende tot de achttiende ®euw was het kwaad der werkloos heid ernstig, hoewel het op 't vaste land meer voortsproot uit de ontaar ding van de gilden, dan uit de ont wikkeling der industrie. Eigenaardig is het wei, dat men nog altijd den werklooze aks een misdadiger bleef beschouwen. In 1777 werden krachtige mannen, die arbeiden konden en zes maanden lang geen werk hadden, met galeistraf bedreigd en in Polen wer den werkioozen, die geen geneeskun dige verklaring van ongeschiktheid konden overleggen, eerst vier weken gevangen gezet en dan tot openbaren arbeid genoodzaakt, waarbij hun lede ren Vrijdag bovendien nog vijftig sla gen met de roede werden toebedeeld. Uit deze krasse maatregelen kan overigens wed afgeleid worden, dat tal van. werkloozara. tot bedelarij en land- looperij vervielen en daardoor een ge vaar werden voor de openbare wen ligtheid. Imtussdhem. nam de vrijheid' van ar beid niet, zoo als men gehoopt en verwacht had, d/e werkloosheid' weg. Dat vond zijn oorzaak in de catastro- piben of crisissen, wanneer het name lijk onmogelijk bleek te zijn, de ge produceerde waren tot die daarvoor bepaalde prijzen te verknopen, of het bedrijf in zijn ouden omvang voort te zetten. Fabrikanten en kooplieden le den diaardoor zware verliezen, go? raakten zelfs wel tot faillissement, in eülk geval rawest de productie beperkt worden, waardoor duizende arbeiders buiten hun scihiuild' uit (hun betrekking geraakten. Het zou mij te ver voeren miee te deeflen, wat in het Handwörten- buch der Staatswissen- schaft en, waaraan ik verschillen de van de vermelde bijzonderheden ontleende, bovendien nog over 't ont staan en verloop van een dergelijiken crisis wondt meegedeeld. Een enkel woord noig over de zoo-genaamde sei zoen-werkloosheid, waarmee wij op dit oogenbiik in Haarlem hebben te doen, de werkloosheid ondier de bouw vakarbeiders. Toen in vroegere eeu wen de steden nog klein waren en dus het aantal arbeiders in de bouwvak ken gering, bestond de seizoenwerk- loosheid ook wel, maar had een ge ringen omvang. Toen de steden zich uitbreidden en legers van bouwvak arbeiders noodig waren, werd dte plaag van gebrek aan werk in den winter evenredig grooter, We zien dus hieruit, dat de werk loosheid' geen verschijnsel *s van den iaatsten tijd, zelfs niet van de laat ste eeuw, maar dat zoolang als er een samenleving bestaat, de werkloosheid daarvan een schaduwzijde is geweest Althans van het oogenbiik af, toen de menschen niet meer den grond be bouwden voor hun eigen onderhoud. De stelling kan dus aangenomen wor den, dat met handel en nijverheid werkloosheid1 altijd gepaard is ge weest, al zijn in verschillende tijden de naaste oorzaken van de werkloos heid ook weer andere geweest Waren het vroeger de oorlogen, die verwoes ting stichtten era daarmee werkloos heid ten gevolge hadden, thans be staat deze reden niet meer, want het ïs inderdaad waarschijnlijk, dat door zijn vreeselijke gruwelijkheid de oor log tussehen beschaafde volkeren ei genlijk niet meer mogelijk Is. Maar daarvoor zijn andere oorzaken in de plaats gekomen en het is dus zeker geen al te stoute conclusie, dat ook in de toekomst werkloosheid zal blij ven bestaan, zooals ze tot dusver be staan heeft We mogen nog maar ho pen, dat ze zich tot de seizoenwerk- loosheid bepalen zal, want wanneer een crisis ontstond, zooals ik die hier boven noemde, en waardoor ook de industrie een deel van haar arbeiders moest ontslaan, zou de ellende nog heel wat grooter worden Wat den arbeid in de bouwvakken betreft staat het er dezen zomer even min gunstig voor. De domme specula tie in Amerikaansche fondeera, waar aan grooten en kleinen zich in het laatste halfjaar iin Nederland ver gaapten, heeft de koopkracht en de kooplust zeer benadeeld. Zelfs wrie persoonlijk niet getroffen werden, neigen tot voorzichtigheid m hunne uitgaven en gevoelen allerminst lust, om villa's of landhuizen te laten bou wen of zelfs maar belangrijke veran deringen aan hunne huizen te laten brengen. Hoe de geschiedenis der sa menleving zich in hoofdtrekken her haalt, kan blijken uit wat op het laatst van de achttiende eeuw in onze stad! plaats had. „Ook toera warrem er," zegt Henrietta Roland Holst in haar boek Kapitaal en Ar- 'bei d, „vedem, die gaarne wiMera werken, maar geen arbeid vonden..." En in 1789 sprak de stedelijke regee ring van Haarlem, opwekkend' tot mil de gjiftera aan bu/i/tengewone koltókten, van het dtroevig gebrek en de armoe de, waarin zooveel honderde personen en huisgezinnen met hun kinderen zich bevinden." Op de vraag, wat dan moet worden gedaan om de treurige gevolgen van •werkloosheid te keer en, moet geant woord' worden met een vingerwijzing naar de verzekering tegen werkloos heid. Bij zijn Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester onlangs een daartoe strekkend voorstel aangekondigd. Een ieder begrijpt licht, dat het daartoe dan ook komen moet. De uitfceeringen I van geld, die op dit oogenbiik woav den gehouden en waarbij zeer zeker zooveel mogelijk de behoefte in aan- I marking wordt genomen van hen., die er aan deelnemen is een nood-maatre gel en kan ook niets anders zijn, dam dat. Als durende bestrijding der gevol gen van werkloosheid kan een derge lijke uitkeering nooit ernstig in aanmerking komera. Waarom raiiet laat ziali begrijpen. Henrietta Roilandl Holst geeft er een antwoord op door te beschrijven, hoe in de achttiende eeuw werkioozen uit de hand werden onderhouden. iZij citeert daartoe uit het weekblad' de Borger van 1778 een en ander: „Het werkvolk raakte buiten arbeid, liep Ledig, verviel tot gebrek en bood van alle zijden de treurigste en aan doen li jkste tafereeilen vara' behoeftig heid era ellende aan. Hunne rijke me deburgers waren te goedhartig en mio- dedioogzaam, om hen -in dezen jam merlijken toestand te laten. Maar reedis aan genietingen zonder arbeid' en leegzitten .gewoon kozen zij (na melijk de rijken) wederom den gemak- ikelijksfteu weg era zoodanig een wijze van bijstand, als t minst hun lieve rust en gemakkelijk leven verstaren kon." j (En 't gevolg? De gesteuinden „ver kazen welhaast het sober bestaan, dat zij met niets te doen uit de bedeeün- gen konden trekken, boven het ruime bestaan, dat zij zich met werken zou den hebben kunnen bezorgen. Ook zij hielden grootendeels op met werken en werden, evenals de rijken, die er hun beide door voorbeeld en onder stand den weg toe baanden, enkele, doch armoedige verteerders'. Zelfs kwam het zoover, dat er ten slotte geen handen waren, die lust hadden om dien arbeid die dringend noodig was, te verrichten, j Onze tegenwoordige toestanden zijn natuurlijk anders, maar het gewaar voor verslapping van den arbeider, die uirt de hand wordt onderhouden, is van alle tijden. Iedereen, van wel ken rang of stand ook, die voortdu rend van gaven leeft, verliest daar door èn zijn fierheid èn zijn energie. Lk weet, dat er onder hen, die thans gesteund worden, velen zijn wien het tegen de borst stuit, dat rij dden on derstand wel moeten aannemen. Het woord: „ik heb nog nooit de hand opgehouden", klinkt als een pijnlijke verzuchting van protesteerende on macht. Voor hen zelf en in haar eigen be lang moet de samenleving hen om hoog houden. Daarom is de verzeke- ring tegen werkloosheid een dringen- de eisch van dien tijd. Ze is ons aan gekondigd, we wachten haar met spanning, in de hoop dat ze 8 p e- d i g verschijnen zal en aldius, nu dé werkloosheid zelf niet te ontgaan is, althans hare gevolgen zullen kunnen bestreden worden op een wijze, <Jie den arbeider niet schaadt ln rijn ener gie, noch in zijn gevoel van eigen waarde. J. C. P. VAN DE DERDE RUSSISCHE DOEMA. De werkzaamheid der Russische Doema draagt niernands tevreden heid weg. In de bijeenkomst van voor zitters der Doem a-commissies, onder lei'ding van den Doem a-president Chomjakof, sprak deze zijn afkeuring uit over de langzame wijze van wer ken, waardoor niets tot stand komt. Een soortgelijke klacht uitte Chomja kof in een onderhoud met een mede werker der „Nowoje Wremija". Hij gaf de schuld er voor aan de onver schilligheid der Doema-leden, die de vergaderingen van de comin'ssies of van de Doema niet of zeer ongeregeld bijwonen. En dat waar een berg wets ontwerpen behandeld moet worden de begrooting, de rechterlijke hervor ming, de uitzonderi ugswtertten, een voorstel ter uitbreiding van het bud getrecht der Doema, en alle Agrari sche wetten, door de Regeeriug uit gevaardigd die, naar Chomjakof op merkte, niets waard zijn en geheel en al moeten worden omgewerkt. Behal ve deze wachten 510 wetsontwerpen op behandieling. Zelfs wat afgedaan is blijft liggen. Geen der elf ontwerpen;, door de Doema behandeld, kam naar den Rijksraad worden doorgezonden, om dat de Commissie van redactie, die die ontwerpen moet doorzien, nog geen enkele maal vergaderde. Op die wijze acht Chomjakof werken miiet mogelijk. DOEM A-ONTBINDING De beide eerste Doema's, die wel werken wilden, werden hiertoe niet in staat .sresteid, en ontbondende derde Doema, het, troetelkind van de regeering. overstelpt met wetsont- j werpen, blijkt niet in beweging te krijgen Moet ook deze Doema omtbon- den worden De „Roess" verwacht het: „Zoo de Doema het onaannemelijk vloot.plan der TCgeering, dat zelfs in reaction- naire kringen wordt afgekeurd! ge tuige de bekende woorden van Poe- risjkewitz. door de Doema wordt ver worpen, dan is (haar lot beslist. Sto- lypin heeft het geteekende ontbin- dingsbesluit in zijn portefeuille. meldt het blad. Ook de Octobristenleddér graaf Uwarof verklaarde officieus verno men te hebben, dat de Doeana zal wor den ontbonden als de vlootvoordracht verworpen wordt. Toch besloten de Octobristen tegen die voordracht te stemmen. De Kadetten hebben zich daarvoor hij de Octobristen aange sloten. In Ruslland is een Doema nooit ze ker van haar bestaan, schrijft het. HET PORT-ARTHUR-PROCES. Niet alleen generaal Stössel staat terecht wegens zijn houding tijdens het beleg van Port-Arthur, ook zijne vrouw is als beschuldigde in hechte nis genomen. Op aaniklacht van de vrouw van kapitein Rutzki is me vrouw Von Stössel gearresteerd, ver dacht van verduistering van koeien, die aan het hospitaal te Port-Arthur behoorden. Zij had die koeien aelf in. eebruik genomen, de melk voor een roebel per liter verkocht en heit geld gehouden. Na het einde van het be leg had mevrouw Stössel getracht de koeien te verkoop en. UIT DE FRANSCHE KAMER. In de Kamer interpelleerde de lieer Jaurès over de Fransche staatkunde in Marokko en de instructies, giege-- ven aan -generaal d'Amade. Jaurès verzocht der Kamer Frankrijk te be vrijden uit het gevaarlijke avontuur. De beide Sultans hebben zich beur telings verheugd in de gunst van Frankrijk, daar wijlen dr. Mau- champ aan Jaurès had geschreven, dat hij de officieuse tusschenpersoon was tussehen den minister van bui- tenlandsche zaken en Moulay Hafid. Minister Pichon ontkende en zedde, dat Frankrijk voor geen dier Sultans partij mas' kiezen en zich moet bepa len tot bescherming der havens door Europeesche schepen, zonder in het binnenland door te dringen. Toen de heer Jaurès een toespeling- maakte op de door Delcassé gespeel de rolvroeg deze het woord. De hoer Jaurès kwam verder op te gen de geheime overeenkomst tus sehen Frankriik en Spanje, waarhij Marokko wordt verdeeld. De heer RL bot bestreed de oplossing van Jaurès. Frankrijk moet, zonder zijn posities op te geven, voortgaan met het be schermen van landgenoot en vreem deling, zonder tussehen beide Sul tans oartii te Wezen. Hij vroeg op heldering aangaande het gerucht van een Marökkaansche leaning ten be drage van 150 millioen. De heer Del cassé verklaarde de geheele verant- i woordelijkheid van de Marökkaan sche quaestie op rich te nemen. Frankrijk mocht niet toelaten, db£ andere mogendheden zich daar ves tigden, wat een bedreiging voor Al giers geweest zou zijn. Frankrijk kan op zich zelve vertrouwen. (Levendige toejuichingen.) De heer Delcassé ver klaarde zich te verheugen over de conferentie van Algeciras, want daar door zijn gelukkige wijzigingen, ge komen in den toestand van Europa- De heer Delcassé werd geluk ge- wenscht met zijn rede. Ma and aét voortzetting. DE TOESTAND IN iLAROKKO. In antwoord op de afkondiging van dien heiligen oorlog door MouLey Ha fid, komen diageliiks groote afdeel in- gen soldaten Marakesch binnen uit Tafilalet era uit Zuid-Marokko. Woensdag zijn te Tarager brieven aangekomen van Moulay Hafid era zijn stadhouder in Fez, waarin aan den vertegenwoordiger van den Sul tan, El Torres, de troonsbestijging van Moulay Hafid wordt aangekon digd, met het verzoek, dein nieuwen Sultan ook in Tanger te proclamee- ren. 4 v De hooajere ambtenaren en notabe len belegden hierop een vergadering, waarin besloten werd, rioh eerst te verzekeren van de neutraliteit der mogendheden in deze binnenlandsche aangelegenheid. Een telegram van generaal d'Ama- die zegt, dat de Fransche bezetting van Bouz-nika voeling heeft verkre gen met de voorposten van den Makhzen te Kasbah-Siira. De generaal spreekt in 'het telegram niet over het weder bezetten van Settat door de mehallah van Moulay Rechid. HET PROCES-NASI. Het krachtige en voortvarende op- treden van den President heeft liet proces-Nasi tot eera gewoon proces te ruggebracht, waaraan voor het pu bliek niets aantrekkelijks meer is. De tribunes zijn haast leeg. Het is te voorzien diat het spoedig afgeloopen zal zijn de verdedigers mogen niet meer interrompeeren. Nasi trachtte tevergeefs den gang van zaken te on derbreken. <le President belette hem eenvoudig te spreken, zegigiende, dat hij zijn advocaten zijn opmerkingen moest laten maken, waarop de oud minister antwoordde „Dan moesten wij meer in elkaar's nabijheid zitten" de beschuldigde zit rad, op een ta- meliik grooten afsitandJ van zijn ver dedigers. Ook het Openbaar Ministerie Werd door den heer Manfredi beleefd ver zocht zich voorloopig niet in cl)e be handeling te mengen later zou hij de heeren wel aan het woord laten. Het getuigenverhoor werd ook af gehamerd. Voor de pleidooien wor den twee dagen berekendwaar schijnlijk zal 8 of 9 Februari het von nis worden uitgesproken. Museum van Kunstnijver- heid. Het Museum van Kunstnijverheid ontving ten geschenke van de firma Wefers Bettink te Utrecht, verschil lende jaargangen van een aantal bui- tfr.landsche tijdschriften, op het ju weliers-, het rilversmids-, het kick en horlogemakersvak, betrekking heb bende. Daar de boekerij op bovengenoemd gebied nog weinig werken bezat, en dergelijke werken veelvuldig werden aangevraagd, voorziet dit geschenk in eene bepaalde behoefte. De directie van het Museum is dan ook zeer er kentelijk voor de belangrijke bijdra ge, die zij ten behoeve der boekerij mocht ontvangen, en hoopt, <lat het gcede voorbeeld van de firma Wefers Bettink navolging moge vinden. NAAR HET CONCOURS. Aan het dat jaar, einde Juli1, te Baarn te houden, nationaal concours voor Harmonie- en Fanfaregezel- schappen, zal door het muziekkorps Laurens Jansz. Coster" alhier war den EEN GOEDE MAATREGEL. Bij den dikken mist dier laatste dia gen had de Electrische Spoor bij de overwegen en kruisingen tussehen HaarlemSloierdijk waohter6 ge plaatst. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- deDhorn zijn in de afgeloopen week genomen 613 baden; in dart. aan het Leiidscbe Plein 608. MIST. Sedert Vrijdagavond komen de trei nen in vertraging. Tal van telegraaf draden riin gebroken en seintoestel- len buiten werking. Jubilé Concerten. Vrijdagavond1 was de groote taal van de Sociëteit Vcreemigirag gevuid met een groote schare belangstellen den in 't jubilé-comoart, dat daar ge geven werd ter eere van tiet gouden priesterjubilé van Paus Plus X. In do zaal was nauwelijks eera plaatsje meer te vinden. Op het podium had zich een sdbarae zangeressen era zangers van 280 personen opgesteld, leden vara het zangkoor Benedicamus Domino, waarvan hert initiatief tot deze feest viering was uótgegaan, versterkt met andere goede zangers en de beste so pranen en alten, die in de R. K. fa- mihën van onze stad te vinden zijn. Vóór hert podium prijkte een groot portret van den Paus. De directeur van Benedicamus Do mino, de heer P. J. van Kessei, be klom het podium en deelde aan de toehoorders mee, dat verzonden was bet navolgende telegram: Aan Zijhe Heiligheid Pius X. Rome. Nu dit jaar de vijftigste ver- jaardig gevierd wordt van Uw* opneming in het Priesterschap, brengt hert zangkoor Benedicamus Domino van de H. Antonduskenk te Haarlem, Diocees Haarlem Holland;, met instemming van Zijn Door]. Bisschop Mgr. Augus- tinus Cal 11 er, door eene openbare en- feestelijke zanguitvoering aam Uwe Heiligheid zijn betuiging-era van liefde en stuurt vurLee gebeden op tot God den Almachtige, voor het welzijn vara Uwe Heiligheid. (w..g.) ROYAKKESS, Pastoor." Daarop wend het navolgende oratt- woord ontvangen: „Eotw. Heen- Royakkers, Pas toor van St. Antonius, Haarlem Holland. Zeer aangenaam is den Aller- heiligsten Vader de door het zang koor Benedicamus Domino toege zonden betuiging van ki'ndierliijlke liefde en Hij zegent U en die ge- loovigan van ganseher harte, (iw.g.) CARD. MERRY DEL VAL. Deze telegrammen werden met Idla^ verend applaus begroet. Onmidldeldljlk' diaarop verscheen, levendig toege juicht door publiek en uitvoerenden, de feestdfirooteur, dé lieer :Phiilii(p Loots op de plaats van den dirigent en begon door het versterkt. Haar- lemsöh Muziekkorps (o.a. speelde de öieer Kriens zelf altviool mee) de in troductie tot de Piu® X Hymne voor koor, orkest en harp. woorden van G. A. A. L. en muziek van. Philip Loots. Een frisch werkje van rijkera klank, diat door hst koor inert toewij ding werdl gezongen en bij de toe hoorders een welverdiend succes ver wierf. Het hoofdlnummer van de muEtókuit- voering was evenwel een ander werk van onzera talentvoll en stadgenoot Loots, namelijik: Tafereelen uit hert Leven van Pius IX, waarvan de woor den zijn gedicht d"oor eera anderen stadgenoot, den heer Frans Vos. Dit uitgebreide werk i)s, naar de muziekliefhebbers weten, reedis vroe ger in dezelfde zaal opgevoerd. De dichter heeft door eera tekst vol afwis seling, ook in den vorm, dén compo nist gelegenheid! gegeven tot het scheppen van een werk vol kleur en afwisseling era de heer Loots heeft daarvan dan ook ruimschoots partij" getrokken. Mannenkoor, gemengd koor, klein solo-koor wisselen elkan der af era een plaats, zij het ook geen groote, is 'ngeruimd aam sopraan-en alt-solisten. Aam Mevrouw Rebalüo Siewe van Rotterdam en Mej. de Bruijn uit Keulen, waren deze par tijen opgedragen. Belangrijker rol is in het werk toebedeeld aan tenor en bariton; de man voor wien de tenor partij blijkbaar geschreven is, cfe heer Rogmans, nam ook nu weer op het podium plaats, terwijl een jong zanger uit Arasterdam, de heer Karei Butter, met de soli voor bas was be last. In de pauze kwam de heer Vara Kes sei, aan 't hoofd van het bestuur van Benedicamus Domino, op het podium en sprak daar componist en dücfetar hartelijk toe, waarna bij den heer Loots, onder uitbundige instemming der aanwezigen, een fraaien lauwer krans aanbood. Van de uitvoering kan niet (rodere

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1