HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. IERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenbad Onze [Lachhoek. FEUILLETON DINSDAG 28 JANUARI 1908 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 24 Januari 1908. Geld op prolongatie was heden zeer ruim en a 3 3/4 grif te hekomen, hetgeen voortgezette vraag voor No (ierlandsettle staatsfondsen in liet te ren riep, 'waardoor de koea-sén zi'dh a 3/8 Ihoogtr stelden. Inxfacttie QiitUurwaaixlen stil dooh voor zoo- ;>ier hot tot affaire kwam honger ge noteerd. HaaidJels Mij. vast, ten deele to ver band «net de rijlztog to' belegigfi'ojgs- jondsen waardoor haar belangrijk foe- aan effecten to; waarde stijgt. (Pe troleum-aand. aanvankelijk vaster, later .weder reageeirendi Tabaksaandt bij lustelooze stemimtoig! verder to re actie, Van Mlijna'and. trokken alleen Cohövs de aandacht; door groote te kale vraag tot ;141£ opgei» open bleef de koers ten slotte 139 1/4. Aandeelen en obldïgiaties Zeeland ifederom gevraagd en dientengevolge hooger, de meest veriharde Hoekvaar- iers verklaren' to het vervolg over Vlissingen te vallen reizen. De diiéconto-uertaiging van. een vol percent bij die 'Engelsche Bank beeft gisteren sledhts een voorbijgaanden bvloed gehad op de markt te Naw- ibik, welke den geheelen dag to een fEdrukte 'stemming verkeerde. Nleü iat er zich speciaal ongunstige fac- ttren hadden; Voorgedaan, doch waar ie (hausse-partij blijkbaar hare aioto fiteit .gestaakt (heeft, (hadden de be richten vam de heersdbemde stagnatie in handel en todiuistrie meer invloed Ion, verleden week het geval was. Vooral1 geldt zulks ten opzichte Van Je staalindustrie en op 'de verwddh- dlat to den Dinsdag te verscblij- len kwart aalstdat der .Steel Corp. de tilstaiDdl .van zaketn zich soherp zal tódlrtïkken, heepsoht voor de aandee- emder Mij. reedis sedert eemige dagen' 5éo zwakke temden®. Hoe gering de activiteit op het oo- jeöbtok fs blijikt het .beste uit de bestel ingen voor stalen rails, welke eendier elangrijkste producten der Corp.. ijs. )e totale productie 'Van dit .artikel be joeg in het afgeteopen jaar ciroa 1860.000 ton, in 1906 3.977.000 ton en h 1904, eveneens een jaar van groote öalaise. 2,28-1.711 ton. Sedert 1 De- amber werden eohiter slechts 50.000 on afgeleverd hetgeen dus naar dien naaf staf van nog geen 600.000 ton to iet jaar zou zijn of minder dan 1/6 fer .normale productie. De ontvangsten over de loopende laand beloven dan ook een laag re- ordcijfer te maken en worden op iet meer dan 3.000.000 pond sten ig geschat tegen 12.840.000 pond feeling verleden jaar. Zooals echter Ier ter plalatse reeds vroeger opge- ïerkrt is, wordt in vakkrtojgen ailge- aeen een verlevendiging van zaken D die tweede helft. va!n liiet loopende aar verwacht. Buitendien bevindt de fee] Corp. zich in een bij uitstek racihtige positie, zoodat er voorloo- geen gevaair voor een. passeiertng fan het dividend bestaat, Spoorweg- sand. verkeerden eveneens to reactie en tem opzichte van e enige zWaklce dijen. liepen weder de bekendis ge nii ten. Berichten, die wij uit N.-Y. letreffende die daling in Southern Ry. shs. ontvingen, laten zich ongunstig fit over de vooruitzichten dezer on- fememine. Het is zeer noodzakelijk iat de Mij. zich spoedig middelen «schaft. ten einde aan. hare ver lichtingen in de komende maanden t kunnen voldoen. In Februari ver- fallen 300.000 pond sterling equipment obligaties en moet een half jaar inte rest voldaan worden oip de uitstaan- ie 15.000.000 pond sterling. 5 notes waarvoor 375.000 pond sterling ver- eiscM wordt. In April heeft de Mij. ie volgende verpLichtingem een half aar rente op 20.000.000 pond sterling, igernl. Mge Bonds of 400.OOt pond sterling, op 16.000.000 pond sterling, 5% Collateral honds of 400.000 pond Barling, terwijl een verdere 170.000 pond sterling equiment notes verval en. In Mei vervallen wederom 542.000 pond sterling dezer bonds. Te lanien dus tusschen nu en ulto Met 2,000.000 rtond sterling. Bovendien tieeft de Mij. een vlottende schuld, welke op 30 Juni 1907 3.500.000 pond sterling- bedTtoeg en, te allen tijde op gezegd kan worden. Tenzij de Mij; geholpen wordt en in hare behoeften in de komende maanden kan voorzien schijnt een receiversship onvermijdelijk. Wat overigens de markt van gisteren betreft, vermel den wij nog, dat de secretarte der schatkist 10.000.000 pond sterling re- geeuingsdeposito's heeft aangezegd, welk bericht bij de heerschende geld- ruirnte geen nadeeligen invloed had en veeteer gun stip- werd daar het een terugkeer tot nqrmale toestanden beteekent. Het slot der markt was evenwel zwak en met ge ringe affaire. De stemming in onze Amerikaam- sche afd. was lusteloos op lagere' koersenook Wabasih Pittsburg Ter minal verloor nog 3/4 tengevolge van eenige amgstvierkoopen, terwijl1 daartegenover begrijpelijkerwijs wedt nig vraag bestaat. Geld 31/2 4%. HARDRIJDEN VAN MOTORRIJTUIGEN. Door den Minister van Justitie is per circulaire aan de burgemeesters verzocht om (aan zijn departement terstond opgave te doen van alle pro cessen-verhaal, die door de politie op gemaakt worden ter zake het be hard rijden met motorrijtuigen. Ook van de gevallen waarvan alleen door die politie rapport maar geen- proces-ver. baal wordt opgemaakt, moet mede- deeltog aan genoemd departement ge- daian worden. WERKLOOSHEID TE HAARLEM. De commissie te Haarlem ter beistrij ding van de gervollgen van gedwongen werkloosheid, lieeft nu 'reedis vijf we ken lang ongeveer .f 3000 per week st eun verleend. En nog breidt izlidh haar arbeidlsvedld! uit, daar zich nu ook komen; aanmel den dlte arbeiders, die zoolang mo- geiijjk .op eigien (krachten hebben ge steund. Gelukkig dat idle toestand der kas van- (djien aard Is, dat oiok nu nog steun kan verleend! /wiOTdlen. VDoopsgez. Gemeente. Emeritaat is gevraagd tegen 1 Juli door ds. J. de Vries te Haarlem. BEVERWIJK. Het bestuur van de Katli. Kiesver- eerigtog te Beverwijk, heeft ontslag genomen, tengevolge van de benoe ming tot haven- en marktmeester van het Protestantsche raadslid den heer .T. v. d. Werff, tegenover den heer J. Vessies, diie bestuurslid der ktesver- eetogtog is. De Raad bestaat uit 11 leden, waar van 7 liajültuQlek, wit nu meent meit de meerderheid van ontrouw te kun nen beschuldigen, door hun stem aan den heer Vessies te onthouden', die slechts 3 stemmen verkreeg. De raadsleden zullen nu door de Kath. Kiesvereeniging ter verant woording worden geroepen. Met be langstelling wordt de loop van deze kwestie tegemoet gezien'. IJMUIDEN GEÏSOLEERD. Het volgende telegram ontvingen wij Zaterdagmiddag, te Laat om in ons 'nummer van dien dag op te nemen uit Amsterdam. Wij deelden het daarom per bulletin mede. Do inhoud is „IJmuideu is geïsoleerd. Alle tele grafische en telefonische gemeen schap i® verbroken. Vrijdagavond zijn zonder ongelukken te veroorzaken negen telefoonpalen gebroken. Er heersohte een ware pandek. Aan den Minister van Marine zal ge vraagd worden om een oorlogschip met draadlooze telegrafie. De visch- handel ligt .stil, de scheepvaart heeft groote vertraging." IJMUIDEN UIT HAAR ISOLEMENT VERLOST. Nader meldt men uit IJmuiden De telegrafische gemeenschap IJ muidenAmsterdam is hersteld. wel Vrijdagavond de toestand weinig hoopvol werd ingezien, de zieke nacht kalm doorbracht en de onge rustheid ©enigszins verminderd was. De Koningin kwam persoonlijk naar den toestand informeer en. de Kabinetscrisis. Men schrijft uit Amsterdam aan de „n. r. Ct.": Wij stelden Zaterdagmorgen aan den kabinetsformateur,, mr. Thi Heemskerk, de vraag, of in zijn te rugkeer naai- de hoofdstad, tot voor- locpige 'hervatting van zijn werkzaam heden als wethouder van financiën, eene 'aanduiding mag gezien worden, dat de mtoisterieele crisis haar einde is genaderd of Weldra nadert. Het. antwoord van mr. Heemskerk luidde ontkennend. Er valt op eene spoedige oplossing niet te rekenen. De tusschen tijidsohe overeenkomst houdt verband met de noodzakelijke afdoening van allerlei gemeentezaken, waaiwaai de behandeling .geen langer uitstel Lijden kon. HOFBERICHTEN. Prtos Hendrik is Zaterdagochtend wegens den zeer zorgelijken toestand van dien opper-hofmaarschalk baron Clifford, nog niet naar Duitschland vertrokken. Zaterdagochtend luidden de berich ten omtrent baron Gif ford, dat, hoe ,,De Standaard" meldt Uit liet door ons medegedeelde feit, dat mr. Heemskerk de opdracht tot Kabinetsformatie heeft aanvaard, is door enkele bladen afgeleid, dat 'mr. Heemskerk reeds met de samenstel ling van een nieuw ministerie gereed zou zijn, doch die samenstelling om lohtveke redenen vooralsnog geheim bieid. Dit nu is onjuist. Indien wij wel zijn ingelicht heeft mr. Heemskerk zica tot 16 Januari met niets anders bezig gehouden, dan met de behande- img van cle vraag of de opdracht tot Kahmebsformatie door hem moest wenden aanvaard, zoodat hij derhal ve vóór dien tijd geen stap tot uit voering der opdracht heeft kunnen doem. HULDE AAN REDDERS. Men meldt un't VHsstogein De redidods van de schipbreukelin gen van de op 14 December op de Rassen olnder West-K a,pel l'e gestran1- de Engelsche schoener ^Dorls" zijn reeds op verschillende wijze gehul digd. Echter ging deze huldiging tot hog toe uitsluitend van particuliere zijde uit. Vrijdagmiddag echter droeg dipze een meer officieel karakter, daar tih!nns de Zuid-Hollandsche Maat- sdhalppij tot reddtog Van schiobrtuke- Lingen de redders zoowel" de be manning der reddingsboot „Koning Willem Til1' als de familie Schreevers een blijk van hoogachting wensch- te aan te bieden. Te 2 uur 'waren hiervoor op dte so ciëteit van het Nederlandsctti loods wezen de redders en verschillende autoriteiten en genoodigden bijeen en Werd hun onder hartelijke toespra ken een blijvend aandenken aange boden. Uit Vlissingen meldt men Zaterdagmorgen werd door den burgemeester van Vlissingen ten staonuize aan uen joug-on jucvu van Ketterïi en zijn moeder meege deeld, dat het Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden heeft behaagd als blijk van Hoogstdeszelfs waardee- ring voor 't aandeel dat hij hejeft ge nomen in de dappere en menschlie- vende daad der reddtog van drie menöchen van de bemanteling van de Doris, 50 te voegen bij het bedrag, dat naxnenis de hukligtogjsoommissie op e en nos tspaarbankboek j e vo or 'hem is "'ngescihreven en waarover hij op dezelfde wijze zal kunnen, beschik ken als over het bedoeUde bedrag der huldigingsc ommissie. ARMOEDE. Een huisbezoeker van de commissie uit de burgerij tot steun van werk- loozen trof in een gangetje in de Ro zenstraat te Amsterdam een heel treurig gezin aan. Een jonge, krach tige man, vrouw en 8 kinderen onder de 10 jaar, zoo goed als naakt, sleohts enkele lompen en bloote voetjes. Op een houtvuur stond een pot mét aard appelschillen en op den grond de overblijfselen van een.... kat! Van wege het comité is dadelijk hulp ge boden, doch dit feit kan weder die nen als bewijs, dat veel noodig is om. de heerschende ellende te lenigen. De commissie rekent er op, dat gif ten ruim zullen inkomen bij den pen ningmeester, den heer K. van Lenmep, Keizersgracht 203. EEN INBREKER. Een wel gevolgde methode der die ven is tegenwoordig een gebouw of woning binnen te sluipen en zich ge durende den tijd, diat de bewoners aanwezig zijn, verborgen te houden totdat dazen zich tea" ruste begeven of het hiuiiis verlaten wordt. Dan eerst komen zij te voorschijn om een on-schreven en over de wijze waarop dit derzoek to loco to te stellen. Zoo ook [aftreden kenbaar gemaakt, name- de man, die zich to de fabriek vanj uii, op de Elands- door .het aan de dagbladen nog de firma Van Litli op de Elauds- gracht te Amsterdam liet insluiten, De buit was echter niet groot In een door hem opengebroken lessenaar werden slechts wat klein geld' wat podtzegels gevonden. GEEN SOCIALE WElEK. Wij vernemen, dat op een Woens dag door de Katholieke Sociale Actie in Utrecht gehouden vergadering, te besloten^ dit jaar geen sociale weck te houden. Een voorstel dat van liet Cf i traal Bureau reorganisatievoor stellen' vordert, is aangenomen. („Tijd"). VEREEN,KLING VOOtR LUGHTVAART Onder leiding van den heer C. J. Snijders is te 's-Graivemhage de con- stitoeerendje vemgadering geflioudien van de Ned; VereenigLng voor luclhlt vaart. Zij, .weid id/oor een groot aantal 'belangstelienden bijgewoond, o.a. djoor de ouduninisters Eland en Co hen Stuart, ingenieus, officieren en sportbeoefenaren. De vereenigingtelft reeds 278 leden. Blijken van instem ming zijn o.a. gegeven door het Kon. Instituut van ingenieurs, de Automo biel-club, den Algem. Nederl. WieMj1- derabond, enz. Te Rottendam is 1700 bijeenge bracht als eerste bijdrage voor stichting van een fonds voor schaffing van luchtballons enz. Dr. Wegrner, van Frankfort, heeft aange boden, met den heer Rombaldii met diens ballon uit Duitschland hier te komen. Men vleit zich, dat de eerste opstijging zal kunnen geschieden in April. De (heer Goekoop .heeft het ter rein op Zorgvliet, van. het concours hijppique, beschikbaar gesteld. De statuten izijn vastgesteld. Zij bevatten o.a. een 'bepaling omtrent beschikb aarstellling van materiaal enz. voor de regeertng to tijden van oorlog en dergelijke. Het denkbeeld! van. den heer E. Bergsma, om mogelijk te maken, dat ook .vereentgingen, maatschappijen en dergelijke lichamen, waarvan het aantal leden meer dan 200 bedraagt, lid van de vereenig,ing (kunnen wor- vond bijl de vergadering geen meerderheid van stammen. Onder die aangenomen artikelen is er o.a. een, bepalende, dat de leden der vereeniging, zoowel in Nederland als in die koloniën, bavoegd zijn plaat selijke afdeelingen te vormen. Een plaatselijke afdeeling moet bestaan uit minstens tien gewone leden vam de vereeniging. Dnor het faoofdlbe- nan worden toegestaan, dat van dit voorschrift wordt afgeweken. Vervolgens werd het huishoudelijk regieunent vaatje crboia Daarna was aan de orde de verkie zing van een dleftoiitief bestuur. Op voorstel van generaal 'Eland werd bij acclamatie besloten., de leden -dep commissie een plaafe te geven in het definitieve hoofdbestuur. Dit .thamis benoemde hoofdbestuur zal' in de aanstaande Ma'artvergade- riln'g, deftoittiiieve voorstellen dloen. tot aanvuilitog van zijn college, to gevol ge die dienaangaande reglementaire Be voorzitter de ©Me nog xned'e, dlat doordien' die heer Van IRtokhuyzen, secretaris der commissie, gemeend., heeft geen zitting in het hoofdbestuur te moeten aanvaarden, het seoretai- riaiat voorloopig zal wordep. waarge nomen door den heer Romiballidi', als tijdelijk eerste secretaris en door den heer Ram als tweede secretaris. ■RECHT EN PLICHT. In de jongste vergadering van de antó-sociaal-democratische vereeni ging van Nedierlandsch spoorwegper soneel \Recht en Plicht, te 's-Gr aven is, naar aanleiding van (het af treden van den bonds adviseur pater Weyers, door die leden J. van Weers, A. Rovers en J. Timmermans, de vol gende motie voorgesteld en aangeno men: „De .vergadering, enz. vernomen hebbende, dajt die weleer waarde heer pater Weyers als 'advi seur van den bond, waartoe hunne vereenigtog behoort, is afgetreden; betuigt haar diep leedhvezen over die woorden, waarin dat aftreden lis o(m- eerdie» rmede (te d'eelen dan dat de bondsleden (het uit hun eigen orgaan bonden vernemen; spreekt hare goedkeuring uit over de wijize waarop het bondsbestuur tot nu toe den bond hééft 'bestuurd en vertrouwt ten volle, dlat onder zijne bedachtzame leiding, de juiste weg is ingeslagen', Idlie .tot volmaking van de zedelijke en stoffelijke rweJ/vaart van het Nedarliandsch spoorwegpersoneel moet leiden; besluit, dat deze motie zat werdén kenbaar gemaakt in de eerstvolgende vergadering van het bondsbestuur, op 29 Januari ,1908, te Utrecht, en gaat over tot de orde van. dén dag." 'SCHAKING? Uit (Roermlond méldt mm aan dé N, ;R Ct.: De familie van een 22-jarig meisje alhier, genaamd K., verkeert sedert acht dagen omftrent het verblijf vain idit Mhd to -gestadige onrust. Na met eenigp dagen verlof hier rertoefd te hebben, vertrok ze Zaterdag der vori ge week weer naar Antwerpen, ten einde aldaar bare betrekking als dienstmeid te hervatten. Sedert zijn acht diagen verloopen. Tot heden, weet men nog niet, 'waar het meisje geble ven is. De familie te Antwerpen, bij wie ze in dienst was, heeft haar, se dert ze met verlof naar huis gegaan is, niet weergezien. Een ingesteld 'ondlerzoek heeft ge leid tot het vinden van een haar toe- beboorend handkoffertje aan den oever der Schelde, in meergenoemde stadL In diit koffertje was haar .portret Vermoed wbndlt, dat hier schaking in het' spejl is. NAT VEREENIGING VOOR VROU WENARBEID. In een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had eene buitengewone ailge- meene vergadering plaats van boven genoemde vereeniging. De presidente stelde voor urgent te verklaren een1 voorstel om aftredende directrice tot eere-presidente der ver eeniging te benoemen Zij herdacht daarbij de aftredende directrice met waardeerendé woor den. Het. voorstel werd met algem eene stemmen urgent verklaard en bij ac clamatie aangenomen, d« ^«dsnde^gius, werd dae -virfteml als zoodanig. Tof van het bureau uerd benoemd, voorloopig voor drie maan den, maj. IJzenhoed' Greveltok, jur. caudidJa'at te Amsterdam. IJZEL. TELEPHOON. WATER LEIDING. Te Oldlenaaal brak Vrijdagnamid dag been groote ijzeren telephoonpaal door onididien ten geviolge van de zwaarte dier draden dioor dien ij zei. De paal sloeg met de draidlen tegen 'liet heérenhuis van den apotheker Nieuwenhuis, verbrijizeld'e een groot raam op de eerste verdieping geheel en maakte -eén groot gat in den. muur. Ook andere ijzeren telephoon- palen begonnen daarna een „drei gende" houding aan te nemen, waar om men het een oogenblik wensclie- iijk achtte het gevaar van den ijzel te bezweren door de draden eens flink met een paar slangen op de hoogdrukwaterleiding te bewerken. Maar blijkbaar zag men in, dat men hierdoor van kwaad tot erger verviel, want men liet dit paardenmiddel spoedig Varen, zette het gevaarlijkste gedeelte der straat door politie af en begon de tettephoonpalen weer „in po sitie" te brengen. EEN NIEUW GESTICHT VOOR IDIOTEN. Door B. en W. van Leiden wordt aaJn den raad voorgesteld, te beslui ten tot die uitbreiding van het ge sticht „Endegeest", met een afdeettog voor jeugdige idtotan, bestemd voor 100 patiënten, op te richten op het weiland naast Endegeest, onder be paling, -dat idé stiChtingskosten niét mieer mogen bedragen don f 200,000. Als ik zóó mager was, zei een jon gen, terwijl hij een buitengewoon dun Japannertje nakeek, dan zou ik nooit in de tram gaan, maar ging ib den wind staan en liet mij zoo dè straat afwaaien. Op een plein stond eon maai met een groot bord Voor de borst.. „Doof stom las een voorbijganger er op. „Ik zou wel wat willen geven", zei hij toft een vriend, die hem vergezel- dé, „maar hoe kan iik weten of hij wezenlijk doofstom is Wel", zei de bedelaar, „dat staat toch pp het bord SpoorwegambtenaarIs dit de man die den trein voor de botsing heeft bewaard StemmenJa, hij is het. Spoorwegambtenaar (aangedaan) Vriend, gij hebt honderd mensohen- levens en kostbaar materiaal gered. Ik zal er voor zorgen, dat gij beloond wordt. (Tot een ondergeschikte) Houd dadelijk een inzameling ander de reizigers. Zeg eensriep iemand toornig uit, ik zal u vervolgen om schadevergoe ding. Kijk naar mijn hoofd. U hebt mij voorgespiegeld Een ooeenblik, viel de fabrikant van haarbalsem hem in de rede. Wij adverteeren alleen, dat wij gedeelte lijke kaalheid genezen on niet Welnu, ik Was gedeelteflijk kaal, toen ik uw middel ging gebruiken en nu heb rk geen haartje meer. Maar dan is u toch van uw gedeel telijke kaalheid genezen-, zou ik aeg- gén, Noen, verklaarde dé winkelier in schoenen ernstig, ik zal het niet döen. Nooit heb ik iets op valsche voorspiegelingen verkocht en diaar mee zal i'k nu niiet beginnen. Hij zweeg een oogénblik en de bé- dliienide, die voor hem stond, kon zien, dat hij een towendigen strijd voerde.. Neen, herhaalde de oude man.' op nieuw, ik zal het niét doen. Het is een mindere soort schoen en ik zal het niet voor beste qualiteit verkoo- pen. Hang er maar een kaart aan: .Een schoen geschikt voor een kor ninigto" en leg hem dan in 't Ven ster. Een koningin, weet jei behoeft niét vpel te loopen. De mensch heeft op deze aarde maar weinig noodig zei de kostjuf- frouw wiistgeerig. -r' En dat kan hij hier e6ïl zucht.- hongerige kosf— een bus noodi" van weet-ik- •at-er-to-zit zei iemand, die grappig wou wezen, iu een winkel. Als het u blieft, zei de winkelier, en overhandigde hem een bus Amërï- kaansch vleesch. Karei, zei de jonge mevrouw Klaas- sen, ons kleintje probeert weer te praten, 't Is merkwaardig, hoe hij diaiarin op je lijkt. Waar praat hij dan over Ik denk over politiek, hij begint heel kalm. maar een minuut later 1b hij kwaad en rood in zijn gezicht. Kent u dlien mijnheer Thomassen, mét wien ik daar juist sprak vroeg op een partij een dame aan een an dere dame, wier naam zij bij cfa voorstelling niet verstaan had. O ja. Zegt hij oomplimentjes tot alle da mes, die hij ontmoet? Tot- mii niet. Heuscli niet En u kent hem toch Zeker, ik ben zijn vrouw. DE BEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. „Land en Volk" verneemt dat rhett in de Eerste Kamer voornemens is, de begrootings-ontwerpen voor 1909 niet meer met het demissionair Ka binet in behandeling te nemen. Het zou ons verheugen, als dit be richt juist bleek, schrijft 't HbkL DIENSTWONINGEN SPOORWEG PERSONEEL. In het jongste nummer van (het or gaan van de Nederl. Vereen ilging voor spoor- en tramwegpersoneel wordt *t volgende vermeld: „Door de geaondttioidsc ommissi e ls onbewoonbaar verklaard de dienst woning van diep haltedherf te Rutoer- wv>ld. De commissie heeft den bewo ner aangezegd1, 'dlat hiji uiterlijk 1 Naar het Duitse». 13} Lucie ontving hem met een heel vriendelijk glimlachje. -r- Men zou er op zweren, dat u leen Engelsche is, zei Dr. Rolling in «n loop van het gesprek. Alles aan herinnert aan het Zuiden. -• Mijn grootmoeder van vaders zijde was in Spaansc-h Amerika ge- teren, mijn moeder was een Fran- ïaise. Dat zal de reden zijn, waarom [ik een Zuidelijk type heb. Zooals ik gisteren merkte houdt veel van muziek, maar ik kijk hier [vergeefs naar een piano rond. Mijn grootvader heeft een voor oordeel tegen iedere soort van mu ziek, daarom is zij uit dit huis ver- piïhen. Er zijn weinig menschen, die zoob vooroordeel zou dien willen be kennen. Misschien is deze tegenzin over oau gekomen, omdat omdat hij ach lang geleden met. iemand bronil- lee-rd'e, dile een bijzondere muzii'ek- vriiemd Was. Maar dat i!s tochl geen raden Mïng iik u nu den weg naar de slaapkamer van mijn grootvader wiijr zen Hij feoimjt zelden vóór twaalf uur van zijn kamer. Dr. Roilli'ng volgde haar een dón kere gang over. Dit is de kamer van grootpapa, zei ze, op een deur wijzend, en vlug weer verdwijnend. Ook deze kamer was zóó vol Van kostbare oudheden, dat er slechts een smalle gang over bleef, waarlangs Julius Rolling zijn patiënt kon nade ren Het bed van den ouden man stond in een hoek naast den schoorsteen mantel. De patiënt lag achterover ge leund in een met goudleer overtrok ken -leunstoel, het lange grijze haar met een fluweelen mutsje bedekt, de magere gestalte in een versleten da masten chambercloak gehuld'. Goedenmorgen, beste dokter! riep Wilburg, van zijn courant op kijkend. Een beetje nauw hier, niet waar? Wtodham moet weer eens cenige stukken naar beneden in de voorzaat brengen. Windham Ja, Alfred Windham; mijn oude factotum. Heeft u hem nog toet ge zien? Hij' huist hier ergens in de achtengiebouwen. Overigen® zoo trouw als goud. Vroeger hielip hlij' mij dik wijls in dé zaken Hier is> liet zijn grootste genot in mijn schatten rond te snuffelen. Denk ©enSs aan:, ik hieb (hem d'e laatste zeven jaar niets be taald. Hij blijft bij mijl uit een soort van aanhankelijkheid, en omdat Mj. toét weet, waar hij anders zal heen gaan. Zijn vrouw doet voor mij het huishouden. En nu over mijn kwalen, beste dokter. De pijn in de zijde is vandaag wat erger geweest Dr. Rolling begon te onderzoeken. Met zijn gewone vriendelijkheid en groot geduld vtroeg hij den ouden man hém eens precies te vertellen, wat hem scheelde. Het geval was niet zondier ernst. Een algemeen verval van krachten en chronische gebreken zouden vroeg of laat den dood tenge volge kunnen hebben. Hij was nu zestig jaar. u moet uzelf voortaan meer ont zien, zei de arts, zijn stethoscoop weer bij zich stekend. Krachtige voe ding en goed, oud bier is alles, wat ik u vooreerst voorschrijf. Ik zou wel ,eeu paar woorden met uw klein dochter wallen spreken, want in een geval al® het uwe hangt er veel van een goede verpleging af. Daar heb ik niets tegen, miaar in mijn tegenwoordigheid. Ik hond. er niet van als een kind behandeld' te worden. Als u een doodvonnis heeft mede te deelen, zal ik het met de grootste (kalmte aanhooren. De duur van uw leven hangt ge heel van uw eigen voorzichtigheid af. Op het luiden van de bel verscheen Lucie, en Dr. Rolling bracht haai" van de verelschte maatregelen op de hoogte. De patiënt beloofde alles te zullen doen, wat hem werd aanbe volen De arts ging met Lucie weer naar de woonkamer terug. Hoe vindt u den toestand van mijn grootvader? vrod& Lucie ang stig. Ik geloof niet, dat u reden heeft u ongerust te maken. Goede verple ging kan zijn leven aanmerkelijk ver lengen. Hij heeft zich veel te weinig ontzien. Ja, antwoordde zij treurig, hij heeft veel zorg gehad, waar hij nog niet overheen is. Als de lente komt, laten wiij zeg gen half April, zal ik u dringend ver andering van lucht voorschrijven, misschien naar Hasting®. Grootvader zal nooit kunnen besluiten, zooveel geld uit te geven. Wij zijn heel arm Wat jammer, dat u zoo'n een zaam leven moet leiden. Het huishouden en mijn boeken geven mij verstrooiing genoeg, en menige herinnering aan het verleden leidt mijn gedachten van het tegen woordige af. Dan was uw verleden zeker niet 'droevig, Het zijn 'herinneringen aan mijn kalm leven op een' kotetschool to Yorkshire, waarheen ik gezonden Werd, toen ik nog heel jong was, en waar ik tot mijn zeventiende jaar bleef. Daar had ilk leeraressen en mede scholieren, waarvan ik hield en groe ne heuvels en bosschen, die mij bijna niet minder dierbaar waren als mijn vriendinnen. Dat wals het begin voor verdere confidenties. Lucie vertelde van haar jeugd, Dr. Rolling van de zijne. —Vertel mij eens iets van Ameri ka, zei ze plotseling. Ik zou zoo graag alles weten wat u daar beleefd heeft. Iemand, waarvan ik veel hield, is naar Amerika gegaan. Dus u heeft niettegenstaande dit eentonige leven toch gelegenheid ge had te leeren, wat liefde is. De persoon, van wieai ik spreek, heb ik nooit meer gezien, sinde to zeven jaar oud was. Ik meen u wel te mogen vertrouwen, dokter? Heeft uw grootvader mij niet het recht gegeven mij als uw broeder te beschouwen Hat is hier verboden den naam te noemen van hem, over wien ik sprak, maar deze wreedheid kan toet maken, dat ik hém vergeet. De herin nering aan hem is mij er te dierbaar der otrn. Hij is mijn vader. Och, de zoon1, dffleoi uw grootva der verstooten heeft? Toch zekert* toeft zonder rédlem? Misschien niet, antwoordde Lu cie, wier oogen zich met tranen vul den. Hij kan wel sohbld gehad heb ben. Mijn grootvader heeft mij nooit gezegd, wat de oorzaak van huïi breuk is geweest, maar mij alleen verzekerd, dat zij elkander hadden leeren haten, vóór zij leerden elkaar te vergeten. Ik was te jong, ommeer te weten, dan dat mijn vader altijd goed voor mij was, en ik hem van harte lief had. Hij was veel buitens huis, meestal tot diep in den nacht en ik bleef met een oude dienstbode alleen in het hu te van mijn grootva der in de Bradstraat, waar wij ge woond hadden, zoo lang ik mij her inneren kan, ofschoon ik daar toet geboren ben. Mij ontbrak lucht eri zonneschijnalleen als papa zoo nu en dan kwam en mij een sprookjé vertelde, werd het licht om mij heen en ik voelde mij gelukkig, het meest, als papa iets voor mij op zijn viool speelde. En weet u heelemaal toet, waar over de twist tusschen vader en zoon liep? Zelfs kinderen van zeven jaar zien scherper uit hun oogen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5