NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7644 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 30 JANUARI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN] Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, directeur Jf.PEEREBOOM. ADVERTENTIÉN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 30 JANUARI. Sdhouwburg: Fieestrvoanstelilmg Jn- bilé Julia van Lier-Cuyipere, 8 uiUur Vereeniiging: Concert Gnescendb, 8 uur. Café Nenf: Damclub Haarlem: Cau serie J. de Haas, 8 uur. ProtestantenbondVereen, gewijd aam onderzoek op geest gebied. Le afing mevr. van Holtfie tot Echten Kuiper van Harpen, 8 uur. Groote Kedk: Orgelbespeling, 2—3 u. Gemeenteraadsvergadering, uur iSiohiouiwtRurig: Bioscope, Pa/tihé Fre- re®, 8 unm OM ONS HEEN No. 683. Keien of Kiiokers. Morgen, Donderdag, komtV in dien Raad' aan de orde het tweede gedeelte van het voorstal van den heer Snee tje® betreffende de bestrating van dien Wagenweg met klinkers. Zooais onze lezers zicih zuilen herinneren is in een vorige Raadisvergadering daartoe in beginsel besloten, maar nog geen be- «dtrag beschikbaar gesteld, omdat men niet precies wist wat 'het kosten zou. Dat iis nu bekend. Een som van 10.300 zal nooddg wezen, om de be staande keibestrating op te ruimen en er een Mimkerplaveisel aan te leggen. Zal de Raad, of liever de meerder heid van den Raad, b zeggen nadat zij a gezegd heeft? Zal zij heusch er toe overgaan om voor meer dan tien duizend gulden een pas gelegde be strating door een andere te vervan gen? Het aal moeilijk wezen om dat te doen en. moeilijk om het ma te la ten. En het zou mij dan look ni'ejti verwonderen, -wanneer wé van de dis cussie in den Raad' nog verrassingen beleven. Men' weet hoe ik er over denk. En al ben ik het rniet eens met Foouctbé, die na den moord op den hertog van Enghien zei: „C'est pluis qu'un crime c'est une faute" (Ihet is erger dan een misdaad', het is een fout) aan een noodlottige vergissing bunnen we toch wel geLooven. De Latijnen zeiden: „Concordia res parvae ores cunt", of in bet Nederlandsch: „.eendracht maakt macht," maar ik voor m.ij be weer, dat gebleken is: tweedracht maakt klinkers. Want was de Raad eenparig van oordeel geweest, dat de Wagenweg, (die immers nagenoeg onmetelijk breed is en wel volgens den beer Modoo tot den Kiemen Houtweg toe loopt) met keien behoorlijk be straat is, dan zou het klinkerrequest van de Wagenwegbewoners zonder twijfel zijn afgewezen Maar er waren teedere snaren in Raadsheerlijke zielen aangeraakt. Voor de bewoners zelf was het rijtuig en vrachtwagen verkeer op dien. Wa genweg te Ini'idrudhtig en hunne logés konden er niet van slapen.. Dit Kaait- ste zou een bezwaar kunnen zijn. Lo gés dié niet slapen., zijn overdag geen prettig gezelschap. Evenwel, 's nachts bon daarvan geen sprake wiezen, daar het gerij eerst dn de vroegte be gint. En wat zeggen nu de autoritei ten., die ik over dlit onderwerp heb 'opgeslagen: Des morgens lang te slapen1, Te geeuwen en te gapen, Staat KeeMjk voor een kind! 'En bij deze vermanende (woorden! van den braven Hteronymus van Al phen shiit zioh aan het gedicht van een anderen niet minder emstligen Nederlander: De wetenschap steekt in geen bed van pluimen, Wie leeren wil, moet vroeg de veereu ruimen. En als derde komt daarbij de op merking van den braven Amerikaan Franklin: „Early to bed and! early to rise, Makes a man healthy, wealthy and wise." (Vroeg naar bed en vroeg op maken den memsdh gezond, rijk en verston- Big). 'Naar ik meen tie mogen zeggen., is hiermee het logés-argument uitgeput. 'Maar de bewoners van den Wagenweg zullen er op wijzen dat, wanneer de Raad met hun logés geeu medelijden heeft, zij. zelf dan toch nog overblij ven en zeggen het met een kleinen va riant den ouden Camphudjzen na: Och wanen alle Raadislui wïjis en deden daarbij wel, 't Whs hier een küinkeiparadKjs, nu iis 't een kedenfael. Gij1 vergist u, antwoorden daarop de keienvoorstandérs uit den gemeen teraad. Diezelfde Franklin dien we daar zooeven (hebben aangehaald, waarschuwt ergens anders: Koop wtat gij niet noodig hebt ien weldra zult gij het noodJige moeten verkoopen. We zouden u, «die. goede burgers .en belas tingbetalers ziijt, wiel een genoegen willen doen, maar vergeet niet: ,,,Bei GeMfiragen hört dlie iGemüfhlMcIhlkieiit auf" (bij igieldquaasitiies houdt idle ge- moedJedlijMieid op), ,wiat reedis in. 1847 door zekeren Uanseirmann dln demi Pruiisischen Landdag is gezegd. Bo vendien herinneren we u aan ihet izoo ware woord van de Latijnen „lanjs longa vitia brervis", wat we voor deze speciale gelegenheid aldlus willen, ver talen: de kei dluurt lang, de 'klinker kort. En wanneer ge u beklaagt, o Wagenwegbewoners, dat gij de be strating niet krijgen kunt die uw hartewensoh is, dan herinneren iwlij u aan het zoo juiste woord van Schil ler: „Auf den Bergen ist Fraiheib," met andere woorden: beneden in (het vlakke polderland moet je je schik ken naai- de openbare meenimg en d/ie is niet voor klinkers op den Wa genweg." Zoo. kunnen de keienvrienden im den Raad spreken en al mompelen de Wagenwegbewoners, die immers tien en honderdduizenden ieder jaar uit de gemeentekas zien uitgeven aan. al lerhande zaken: „aan een boom zoo vod geladen, mitst men vijf, zeis pruim pjes móet," vele (Raadsleden zeggen het met een kleine wijzigiitmg diein goe den, oudien Borger na: „iEmi nu, ilk kan mijn centen, teilen. Maar wie telt mijmer schuil denial!" Want de gemeente Haarlem heeft im de laatste jaren müUioenen geleemd en al zijn de meesten productief, het is toch wenschelijk om de som voor rente en adlossing niet hiooger te ma ken, dan bepaald en onafwijsbaar moodJig is. En terwijl de keilwiemdem, vol vertrouwen op den. uitslag van de stemming op morgen denken: Al is de klinker nog zoo snel, De kei die achterhaalt haar wed, zijn de voorstanders van de klinkers, wees er maar zeker van, niet in hun overtuiging geschokt. Ze herinneren zich, hoe de groote veldheer van wel eer sprak: „Als ik Alexander niet was, zou ik Diogenes wallen wezen en zeg gen het hem op hun manier na: als ik geen klinkervriend was, zou ik een keienvoorstander willen wezen. Wan neer overigens Diogenes de wijsgeer nog in leven was en in Haarlem aan den Wagenweg woonde, zou hij' wan neer (hij op klaarlichten dag met een lantaarntje rondliep, niet meer zeg gen „ik zoek menischen", maar „lik zoek 'klinkers". De vraag is: walt zegt vader Tollens1, dien wij Nederlanders graag eens raadplegen1, wed van dit geval? Europa zag verbaasd1 het rijzend wonder wassen, Het ongekend kleinood, verscholen in moerassen, •Uiii wier en dras geweld, dat onbe vlekt en schoon), Welhaast als keurgesteent' zou fomklen aan haar kroon. Hiervan worden we niet veel wijzer, want of Tollens nu met dat keurge steent' de Waal/klinker of de porphyr- kei bedoelt, blijkt daaruit niet. Mis schien heeft hij, in een vooruitziende buii, toen hij dit neerschreef aan.... asphalt gedacht, evenals blijkbaar zijn collega Schiller beeft gedaan, toen hij in zijn gedicht „die Burg- schaf t" de woorden schiep: „Ioh sei, gewahrt mir die Bitte, In eurem Bunde der Dritte." (Mag .ik de derde in uwen bond zijn?) En zéker, wanneer we maar vrijuit in den buidel konden tasten, dan zou een asphaltbestrating nog aangena mer wezen dan kei of klinker. Zelfs moet er een Raadslid wezen, dat dit aangename plaveisel als ideaal in zijn banier draagt. Mocht de meerderheid van den Raad zi;ch> ooit daaronder scharen, dan zullen onze portemon- naies onaangenaam wonden .aange daan. Zal de kei rustig in den Wagen weg blijven liggen? Op dien Wagen weg, waar vlak bij elkaar de namen van drie huizen: „Vredevreugd, Post rust, Rusthoven" aan kalmte en rust doen denken en waarlijk met aan dem wensch, dat een geheele straat, die goed' iis, maar weer zal worden opge broken. „E pur se muove" (en todh beweegt zij zich) zei Galilëi, maar niet van de keien van den Wagenweg al leen1 Overigens, 'al heeft de (hiarde (klei mJijtn volle sympathie, ik hoop ld (af ier morgen geen harde wio'oTdien zuilen vallen. En ihlij dlie die meerderheid' ver- kirijgrfc, moge bedenken, wat Staring „Bischt harde pligfc, dat gij een1 uriietnd bevecht, Verwin! maar geen trofee bldjv' ter gend opgeregt! En mócht hij die het verliest ziidh bitter beklagen, dat aldus zijn beste bedoelingen miskend worden, hij her- itnnere zich, dlat men streven moet naar datgene wat men goed aeM, zonder wensah naar belooning. Of zei niet de d,ichlter al: Die zorght en waeckt en slaaft en ploeght en zwoeght en zweet, Ten oirbaar van het lant een lastig ampt bekleet, En waant de menschen iaën zijn vroomheyt te verbinden. Zal zich .te jammerlyok in 't end be drogen vinden. Van 't wispelturi'gh volck, dat veel te los van1 hooft Genooten dienst vergeet en 't ergfb- ste liefst gelooft. Maar daarbij zij. d!am teveni9 de (Les van de Genestet bedacht: Als u het hiart tot spreken dringt, Zoo spreek, Maar wat gij spreekt., af preekt of zingt. Hou tsteek. En hiermee basta! Over vier en twintig uur zullen wij Weten, ,wfte diet gewonnen heeft: KEI OF KLINKER. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE POLITIEKE CRISIS IN ARGENTINIë. In «de sToote Londensohe bladen wordt de volledige tekst van het decreet, waarbij de buitengewone zit ting van het congres te Buenos Ayres werd ontbonden verklaard, me degedeeld. Uit dit stuk blijkt, dat de regeering tot. krachtig optreden werd genoopt door de nalatigheid van het Congres om de begrooting voor 1908 in behandeling te nemen, of een der andere door de regeering belangrijk en spoedei.schend geachte wetsont werpen in behandeling to nemen. De regeering oordeelt, deze nalatigheid van de vertegenwoordiging gevaar lijk, wijl zij de financieele huishou ding van den staat desorganiseert, en het moreele gezag van de uitvoeren de macht ondermijnt. Een en ander kan meent die regeering een bron worden voor anarchie en bur geroorlog. Daar nu de President, krachtens de grondwet^ de hoogste leider des volks is, behoort hij te wa ken voor de instandhouding van vre de en openbare rust en voor het goed werken der regeeringsmachine. Aan het slot van het regeerings- besluit, dat de begrooting over 1907 ook van .kracht maakt voor 1908, wordt nog verzekerd, dat het besluit te zijner tijd in een gewone zitting van het Congres aan het oordeel van de leden der volksvertegenwoordiging zal worden onderworpen. Het besluit draagt de ouderteeke- ning van den president, Figuerroa Alcorta, en van de ministers Availo- neda, Leballos, Irionda, Aquirre, Betbéder, Ezcurra en Ramos Mexia. Waar een zóó scherp conflict is ge rezen tusschen de volksvertegen woordiging en de regeering, als nu te Buenos Ayres, moet het wel zeer ongelegen komen dat de Argentijn- eche hoofdstad juist diezer dagen be zoek krijgt van de groote Amerikaan- sohe vloot, welke de Aigentijnsche hoofdstad met duizenden dwarskij kers zal overstroomen. Dat moet, on der de gegeven omstandigheden voor de Argentijnsche regeering niet aan genaam wezen. Welken indruk moet i met Doli tic-agenten omgeven en voor de leden gewelddadig gesloten Parlementsgebouw wel maken op de bezoekers uit de groote democratie van het nooTden Zondag 1.1. zijn reeds zes Ameri- kaansche torpedobootvemielers ter reedé van Buenos Ayres verschenen. DE TOESTAND IN PORTUGAL. Franco, minister-president van Portugal, heeft aan den verslaggever van de Matin te Lissabon o. e. dit gezegd U kan aan de lezers van uW Mad zeggen, dat er niets waar is van de onrustbarende berichten over Portu gal. Wel hebben wij bewijzen gevon den van olamnen tegen de openbare ord'e en daartegen onze maatregelen getroffen. Wij hebben de voornaam ste onruststokers gevangen, genomen en zullen er misschien nog meer ge vangen nemen Zij zullen voor den rechter verschijnen en naar alle vharschijnlijk'heid zullen zij eenvou dig over de grens worden gezet, zoo- als' in Frankrijk met Déroulède en zijn vrienden is geschied. Wanneer de rust hersteld is, mogen zij terug komen, maar orde moet er eerst we zen. Het buitenland moet ook gerust gesteld worden. Die onrustbarende berichten maken de politieke en fi nancieele hervorming, dlie wij in Portugal willen bewerkstelligen, moeilijk. Ten slotte gaf de minister den verslaggever volmacht, de berichten over oproerigheid in het leger na drukkelijk tegen te spreken:. TURKIJE EN PERZIë. In verband met het Perzisch- Turksch co-.011sgeteh.il wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat de Russische gezant Sinowjef bij de Porto den Per- zischen eisch ondersteunde, om het uitbreken van een conflict tusschen Turkije en Perzië te voorkomen, dioor het onderwerpen van de quaestie aan een scheidsgerecht. De Porie had op het bericht,, dat 12,000 man Perzische troepen gereed gemaakt werden oan d'e Turksche grens te bezetten, aajn cle Perzische Tegeering kennis gegeven, d'at zij niet zou aarzelen in dat geval aan Perzië dien oorlog te verklaren. Bovendien heeft ide Turksche minister van oor log aan het vierde legerkorps (Er- zindscha/nl en het zesde legerkorps (Bagdad) bevel gezonden zoo spoedig mogelijk hunne troepen naar de Turksch-Perzische grens te zenden. Rusland bood, om een uitbarsting te voorkomen, gaarne aan de beide mo gendheden vriendschappelijke bemid deling aam. POLITIEKE PROCESSEN IN RUSLAND IN 1907. De Petersburgsche „Nash Wjek" be vat een statistisch overzicht vam de politieke nrocessen in 1907 gevoerd. In het geheel werden im dat jaar 11,066 personen wegens politieke overtredingen veroordeeld. Hiervan werden 1692 ter dood veroordeeld, welk vonnis aan 748, dat is 44.2 werd voltrokkenin 344 gevallen of 20.3 wierden die vonnissen veran derd in dwangarbeid of andere straf. Het lot van 500 ter dood veroordieél- dien is volkomen onbekendt Voorts iwerdem uitgesproken 444 maal le venslange dwangarbeid 1978 maal dwangarbeid voor een bepaalden tijd; 413 maal verbanning; 3311 maial ge vangenisstraf 1041 maal tuchthuis*- straf en 981 maal vestingstraf. De veldkrijgsraden spraken 212 doodvonnissen uit, tegen 32 vonnis sen tot dwangarbeid, 2 tot verbanning en 1 tot andere straffen de krijgsra den 1480 .doodvommissem, 1890 t.ot dwamgarbeid, 234 ter verbanning, 1830 tot andere straffen. De overige rechtbanken spraken geen doodvon nissen uit. Wegens deelneming aah volksbewe gingen werden 207 personen ter dood gebracht. 805 tot dwangarbeid, 123 tot verbanning, 1862 tot andere straffen veroordeeld wegens deelneming aan agrarische onlusten 2 tor dood, 39 tot dwangarbeid en 2805 tot andere straffen veroordeeld. Het grootste aantal doodvonnissen werd uitge sproken wegens terroristische hande lingen en gewapend verzet 686. We gens het deel uitmaken van politieke vereenigingen werden 55 persomen ter dood gebracht, 628 tot dwangar beid. 258 tot verbanning en 1392 tot andere straffen veroordeeld. Tijdens de zitting der tweede Doe- ma nam het aantal vonnissen in ster ke mate af, na de ontbind/ing em on der het bijeen zijn der derde Doema mam het aantal vonnissen, voorna melijk dat der doodvonnissen, iweder zeer toe. Onder de veroardeefldiem bevonden zich 4400 boeren, 2130 soldaten, 446 studenten «en leerlingen, 176 redacteu ren van bladen... Gratie werd slechts geschonken^ en dit is teekenend voor den toestand, aan 107 ledem van de „Zwarte Hon derd", die wegens deelneming aan progroms veroordeeld werden, UIT DE FRANSCHE KAMER. Nadat er een aantal interpellaties van geringer belang behandeld wa ren, zeide Jaurès, dat hij steeds ge kant was geweest tegen een militair optreden in Marokko, terwijl hij de FTansch-Engelsehe „■entente" met geestdrift had aanvaard, onder voor behoud echter, dat «de gevoeligheid! van Duitschland ex niet door zou worden opgewekt. Hij had altijd ge zegd, dat onder voorbehoud der rech ten voortvloeiend uit den blijven den] gerechtiglhieidszin de toenadering van Frankrijk tot Duitschland noodzake lijk was voor den vrede in Europa. Jaurès onderwierp daarop die verkla ringen van minister Pichom omtrent de Marokkaansche Keening aan criu tiek en haalde zinsneden aan uit brieven van dir. Mauchamp, waaruit schijnt ongemaakt te kunnen wor den, dat Frankrijk oorspronkelijk op de hand van Moulay Hafid! was. Hij verklaarde verder, verzekerd tie zijn, dat de tusschenkomst van Frankrijk de voortdurende anarchie te Marok ko zal verergeren. (Toejuichingen, al leen bij de uiterste linkerzijde). In antwoord aan den heer Jaurès zeide minister Pichom dat de .regee ring aan piemeraal d'Amade opdracht gaf om met zijne troepen zich bu ten die binnenlandsche geschillen te houden, geen onderscheid te maken tusschen de stammen,, die hij tegen over zich mocht hebben en op dezelf de wijze te Tv-eitk te gaan als gene raal Lyantey op de «grens om de Ch.auja's tot rust te brengen. Er wier den een aantal moties» imycuicuj.u. i>o prioriteit wordt toegekend aan die van Duboef met 454 stemmen tegen 62. Deze motie luidt aldus De Ka mer, vastbesloten om de acte van Al ge cir as toe te passen., en de verdedi ging van de rechten cu belangen van1 Frankrijk in Marokko te verzekeren zonder tusschen béide te treden iu de binnenlandsche politiële van het rijk van den Sultan., keurt de verklaring van de regeering goed, spreekt haar vertrouwen uit, brengt hulde namens de natie aan de officieren en solda ten van de land- en de zeemacht, die in Afrika strijden en verwerpt iedere toevoeging. De eerste zin tot aan „liet rijk van den Sultan" werd met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede gedeelte, waarbij de ver klaringen der regeering werden go gekeurd en vertrouwen in haar wierd uitgesproken, werd aangenomen met 428 stemmen tegen 92 en het 'laatste' gedeelte met 495 stemmen tegen 44. De geheele motie werd aangenomen met 436 stemmen tegen 51 en daarna werd de zitting opgeheven. DE BEGRAFENIS VAN DEN PARIJ- SCHEX AARTSBISSCHOP. De teraardebestelling van kardi naal Richard, in den leeftijd van 89 jaar overleden, zooals we reeds meldden, zal Zaterdag plaats hebben. In verband met de scheidfrngswiert zal de regeering niet vertegenwoordigd worden. Opvolger van aartsbisscliop Richard wordt monseigneur Amette, than® coadjutor. UIT MARQKKO. Aan de „Morhimg Post" werd dien 26en uit Tanger geseind, dat de stam' der Anflious «zich voor Moulay Hafvdl verklaard heeft. Het plan is te trach ten de instelling der politie in Moga- do'r te verhinderen. Men vreest nieu we ordeverstoringende Fransché consul heeft oorlogsschepen aange vraagd. De vertegenwoordiger van den „Ma- tin" hij het leger van Moulay Hafid meldt aan zijn blad, dat diens troe pen steeds aangroeien en spoedig 20,000 man zullen bedragen. De Chanja's zeiden tot den opperbevel hebber .Nu kennen wij de wijze van oorlogvoeren der Fran9cheni, wij hebben alleen kanonnen en mitrail leuses noodig en dan zijn wij zeker van de overwinning en die brengt gij ons". De correspondent zegt, dat allen vrede willen onder voorwaarde dat de Qhauja's niet belet worden, Moulay Hafid als Sultan te erken nen. De Sultan stelt zich dan borg voor het. herstel der rust. Willen de Franschen echter Sultan Abd-el- Azis aan Marokko opdringen, dan wordt het een strijd op leven en dood UIT ZUID-AFRIKA De Kaaosche verkiezingen zijn in vullen gang, dat wil zeggen die ver kiezingen voor dien Wetgevenden Raad, het Hoogerhuis. De uitslag is nog niet volledig bekend, maar uit de tot dusver openbaar gemaakte ne* sulfaten blijkt, dat de Afrikaandera ook hier aan de winnende hand zijn., De stand is thans reeds Zuid-Afrt- kaansohe partij 15, unionisten 5, ob- afhankelijken 1. De vorige Wetgevende Raad telde elf leden van de Zuid-Afrikaansche partij en tien unionisten. De uitslag van de verkiezing voor vijf zetels onte breekt nog. Men verwacht, dat de Zuid-Afrikaansche partij, die bijna' uitsluitend uit Hollandse he Afrikaan- dens bestaat, in den nieuwen Raad! een meerderheid, van ten minste acht ■stemman zal hebben. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Een ontevreden .gasverbruiker. De winkelier Amdiries Agsteribbel (Spaarnwouderstraat 114) had voor't benedengedeelte zijner' wioning een muntgasmeter, en gebruikte onge- veer 1000 hub. meter gas per jaarbo-' ven het minimum der verordening (200 hub. meter). Adressant vroeg aan de Lichtfabrieken op de boven* verdieping zijner woning één licht aan te brengen, maar dit werd ge weigerd. Voor de bovenverdieping moest een afzonderlijke meter ge plaatst wiorden. terwijl de beambte' adressant mededeelde, dat hij boven geen 200 kub. meter gas behoefde te gebruiken, als door de beide meters maar te zamen 400 kub. meter werd! geleverd. De tweede meter werd in 190o geplaatst, en tegen de afspraak werden voor den meter der boven- verd'epine de gewone suppletiegel- den in rekening gebracht1.67 over 1906 en f 1.27 over 1907. Adressant "weigerde te betalen en poogde her haaldelijk den wethouder Dr. Nieu- wenhuizen Krusoman te spreken te Lriteftn. vynf hem «vOiter ntef. ov-IitTt- te. Op deal 8en Januari werd toen de muntgasmeter voor de bo venverdieping weggenomen, en in den loop van dien zelfden dag, toen adlressant nogmaals weigerde die qui- tamtie te voldoen, ook de meter vooil de benedenverdieping. Protesten van den winkelier mochten niet haten, de beambten der Lichtfabrieken gingen hun gang. Dien dag kon adressant geen mid dageten gereed' maken, terwijl hiji 's avonds geen licht kon branden en zijn winkel moest sluiten. Zonderlin ge praaties werden toen in omloop gebracht over faillissement of ande re credietondermijnende omstandig heden. Op 9 Januari is adressant door Dr.. Nieuwenhuizen K ruseman ontvan gen. Deze raadde hem aan eerst te betalen en dan te reclameeren. Adres sant heeft toen de ƒ3.94 voor sapple- ti egelden betaald, en ook ƒ1 om zijd meter, voor de benedenverdieping, weder te Maatsen. Nu heeft adressant zich tot den Raad gewend, met ihet verzoek hem' deze ƒ4.94 terug te betalen, benevens 50 schadevergoeding en te bewer ken, dat ook de meter voor de bo venverdieping weer geplaatst wordt, opdat dan 'door hern weer gewoon gas verbruikt kan worden, zonder hem suppletiégel den in rekening te brengen. BROOD- EN KOFFIE-UITDEELING. Deelnemers waren heden 872 kin deren, 260 volwassenen. Ingekomen gekten Bij den 'heer II. IxmdonI, II, III Stelplaaits en Tenderbankw. C. W. P.. H. S. M. ƒ11.85, Locomotief-poetsers C. W. P. H. S. M. 1.75. Bij den heer A. F. II. v. dl Vaart: afdeeiimg Haarlem Bond van Neder- landsche Onderwijzers ƒ10. VACANTIEKOLON3ES. De afdeolilng, Haarlem en Omstr.- van het Centraal Genootschap voor KinderhersteJlings- en Vacantiekolo- nies houdt a. s. Vrijdag hare alge meene vergadering, waarop de ver slagen van de secretaresse en depen- ningmeesteresse worden uitgebracht' en eene verkiezing van bestuursleden plaats heeft, wegens de periodieke af treding dier heeren Dr. Kersbergen, Dr. Brongersma en W. L. Schram. KENNISGEVING. s De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 24sten Januari j.l. executoir verklaard kohier op de Grondbelas ting dezer gemeente, dienst 1908, op heden aan den ontvanger der direc te belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastinschuldigeü verplicht zijn hunnen aanslag op dep bij de wet bepaalden voet te voldoen.,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1