NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ^AGENDA Buitenlandsch Overzidiï De Moord op den Kooing vaa Portugal en zijn Zoon 25e Jaargang. No. 7548 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 4 FEBRUARI 19C8 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN] Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap I.ourens Coster. Directeur i. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclamevan buiter het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 4 FEBRUARI. Schouwburg: Voomdraoht Mej. v. d. Veer de Vare chvot da Framscbe revo lutie, 8 uur. Vereeuiging: Bioscoop Alberts frè- res, 8 uur. De Kroon: Volksbond: Voordracht F. W. Drijver, 8 uur. Groote Kerk: Orge-I/bespeliing 12 u. Zondag kwam plotseling het be richt, dat door een bende gewapende mannen midden op den dag v in de straten van Lissabon een aanval is gedaan op die koninklijke familie, die per rijtuig terugkeerde van Villa Vi- <jösa, met het ontaettenidi gevolg, d(at de Koning en zijn oudste zoon de Kroonprins do odelij k werden getrof fen en, toen zij in het. marine-arse- niaial werden binnongedriagens(poe- diig den' geest gaven. Omtrent den Koninginscoid kunnen <Ie volgende bijzonderheden wolrdeji «remeld Tegen vijf uur Zaterdagnamiddag keerden Koning Carlos met de leden der kotnünkJijkö familie naar Lissa- bolm terug van hun verblijf op de ViMaVicosa. Op het oogenblik, dat het gesloten hof rij tuig nit de Arse naal straat op het Handelsplein kwiatai, loste een troep mannen, met karabijnen gewapend, eenige schoten op dien Kohlng en den Erfprins. Bei den werden stervend het marine-ar senaal binnengedragen, waar zij wel dra den meest gaven. Kort na den aanslag schoot de po litie drie der koningsmoordenaars dood. De Koning bevond zich met Ko ningin Amalia, den Erfprins en den Enfant. Manuel id Iheüzelfde rijtuig. De Kuning en de Erfprins werden door drie kogels getroffende Infant Manual werd gewond, echter niet ernstig-Koningin Amalia bleef on gedeerd, hoewel ze opstond om met haar lichaam den Kroonprins te be schermen. De minister van Buitenlandscha Zaken weet het volgende mee te De moordenaars van den Koning van Portugal waren tetn getale van aes, gewapend met karabijnen en re volvers. Men verneemt, dat de ko- ningsmo ordenaars betaald werden door politieke agitatoren, vijanden der regeering. Onder de gedoodenis een Franschman, in wiens gordel men gjeld vond, waarschijnlijk -het loon voor den moord. Een gewapende troep trachtte het huis van den dictator Franco aan be vallen. In de stad! werden hevige ge weersalvo's gehoord. Het stoffelijk overschot van den Koning en dat van den Erfprins wer den in twee hofrijtuigen naar het koninklijk paleis gebracht, geëscor teerd door de gemeentelijke cavalerie. Een der moordenaars zou een Span jaard zijn uit Cordova, de zoon van een libortein, een ander zou in de gevangenis zelfmoord gepleegd heb ben DE POLITIEKE GEVOLGEN. De politici van alle koningsgezinde partijen, zelfs de meest conservatie ve zijn bet volkomen eens, dat een vrijzinnige monarchie gehandhaafd dient te blijven», en dat mem de rust moet herstellen. INFANT MANUEL TOT KONING UITGEROEPEN. Bern supplement van het officieele Staatsblad bevat een proclamatie van Koning Manuel II, die dan aan- filag veroordeelend zegt, dat, nu hij door de constitutie is aangewezen, om de belangen van bet koninkrijk voor te staan, hij alle krachten zaï inspannen voor 't welzijn des vader lands hii zweert den Katholieken ©eredienst te zullen handhaven en de grondwet voor oogen te houden en voor oogen te stellen hij verklaart tevens, dat het hem behaagt, het te genwoordig ministerie te behouden. De proclamatie is geteekend Dom Manuel II en eveneens door de mi nisters van hun halndteekentogen voorzien. Onze lezers weten uit onze buitern- lalmdsöhe berichten van de laatste we ken, d'at het in Portugal gedurende den laatst en tijd lang 'niet alles pais en vree was. De republikeinsche par tij was sterk gekant tegen de eisehen van den Koning, die naar het schijnt verhooging verlangde van zijn civie le lijst. Reeds sedert maanden duurt die gespannen verhouding. Het was in Mei van het vorige jaar, dat de Ka mer den eersten Minister een votum van vertrouwen weigerde, waarop zij ontbonden werd, In tusschen werden geen nieuwe verkiezingen uitge schreven. Krachtig trad die thans éénhoofdig? regeering tegen het ver zet op. Tal van bladen van allerlei richting werden geschOESt. En het woelde en kookte overal. Tweemaal sprong een bom; den eersten keer zander iemand te deren, den tweeden keer kostte 'hij het leven aan een leeraair en een arbeider. Meer dan eens werd ook een complot ontdekt, dat tot doel had den dictator uit den wog te ruimen. Deze, «een nog jonge man, met een vastberaden uiterlijk, aan wien zelfs zijn vijanden een groote mate van persoonlijken moed niet otntzeiglglen, heeft aanvankelijk getracht door per soonlijk optreden de om'tevredemlhiedd te doen bedaren.. Het mocht hem even- viel niet s-élukken. En zoo is allengs een toestand ontstaan^ dlie hoogst ge^ Spannen was en die in andere landen niet zonder ongerustheid werd gade geslagen. Vooral voor Spanje was de loop van die Portugeesche zaken van het grootste bellang. Toch sciheen het i'n dien laat/sten tijd, af de dictator met behulp van do politie de moeilijkheden overwinnen zou. Althans volgens die hialtf officiee le berichten, zoo a Is er bijvoorbeeld) nog in de laatste dagen van Januari een verspreid werd. Het luidde ails volgt .„Meer en meer wint de meenilng veld, dat ministerr-predident Joao Franco in staat zal zijn, al'le moei lijk he den te overwinnen. De politie zet haar nasporingen voort en blijft de troepeln bewaken. Zij verhoort verschillende hoofden der republi keinsche nartij en van de progresstis- tiisdhe dissidenten. Sommige republi keinen maken zich gereed Portugal te verlaten." „Uit dit officieuse telegram, zegt de „Vossische Zeitung", blijkt wel, dat het op het oogenblik spant in Portugal. Dit is de eerste keer, dat in een halfambtelijke rnededeeling er kend wordt, dat er moeilijkheden be staan'. Tot nog toe vergenoegde men zich er mede, den tegenstand tegen Franco's dictatuur als volkomen ern- beteekenend voor te stellen. Ook de miededeeling, dat de politie de troepen bewaakt, geeft veel te denken. De militairen zijn dus niet te vertrouwen. Als dé bedoeling van den afzeinder van dit telegram geweest is. Europa gerust te stellen over den toestand in koning Carlos' rijk, dan heeft hij het tegendeel hiervan bereikt." Deze opmerking van. de ,,Voss. Zt." krijgt in het licht van de ver schrikkelijke gebeurtenissen de bo- teekenis van een groote juistheid. Maar zeker heeft niemand kunnen denken, dat de ontknooping van dit alles zou zijn deze, afschuwelijke aanslag op den vorst, die in elk geval een schandelijke mis daad is. Blijkbaar voorzag ook de Koning zelf dit gevaar niet Hoe zou het anders aan een troep mannen met geweren gewapend, mogelijk zijn geweest zijn rijtuig zóo dicht te naderen Het is duidelijk, dat hij zonder of althans met een zeer ge ring escorte door de straten van zijn hoofdstad reed. Van wie nu de aanslag het werk isvan de oppositie in het land zelf, of van anarchisten van elders, die in dit troebele water hebban willen vis sollen, is vooralsnog niet gebleken. De aanwezigheid van een Spanjaard bij de moordenaars geeft in dat op zicht wel te dénken. Zooveel is zeker, dat er in den Laat- srten tijd méér in Portugal is voorge vallen, dan daar buiten bekend werd. Ook de onderstaande berichten aan de „Daily Mail" doen reeds zien, hoe ernstig de toestand in de vorige week w»s. De Daily Mail van Zaterdag had nl. een telegram uit Lissabon, dat 29 de zer werd verzonden, doch bij de ver zending vertraging ondervond. Hoe die „vertraging" kon ontstaan wordt niet nader opgehelderd. Het telegram luidt aldus „Gisternacht (Dinsdag) ia in het centrum dor stad zwaar gevochten tusschen republikeinen en politie- Er werden twee bommen geworpenook is met revolvers ge schoten. Er zijn verscheiden gekwet sten. De betoogers hadden gehoopt, de gevangenissen open te breken, waar in sommigen hunner leiders opgeslo ten zatenmaar de toeleg faalde. De in hechtenis genomen manifestanten werden in gesloten rijtuigen, onder cavalerie-bewaking, overgebracht naar de Cascaes- an Taagforten. Lissabon verkeert in staat van be leg. Op straat mogen geen groepen bijeen staan praten. Na zessen des avonds worden op straat geen vrou wen meer gezien in de winkels blijft het leeg." Het blad deelt wijders nog mee, dat een decreet des Koningt» zou wor den uitgevaardigd, waarbij de re- gctring wordt gemachtigd leiders van. hét verzet te verbannen. Dat de creet is inderdaad afgekondigd, zoo ais blijkt uit een Reuter-telegram in dit nummer. Nog werd in een der buitenland- sche bladen het volgende vermeld „Het schijnt dat de aanvallen tegen de politie, in den nacht van 28 op 29 Januari, gelijktijdig hadden moeten geschieden op het sein van een kanon schot, gelost dioor een op de Taag voor anker liggend schip. Er zou van den wal eerst een licht signaal gegeven worden, van een ver trek dier Nationale Bibliotheek uiten (het was diaia/r dat de leiders Alfonso Co-sta, burggraaf da Ribedra en de douane-luitenant werden aangehou den. De voorzitters der republikeinsche wijkcommissies zijn ontboden om in lichtingen te verschaffen. Het schijnt, dat hot doel was Joao Chalgas en dir. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. Het bericht van don koningsmoord to Lissabon werd in Engeland met groote deelneming en afschuw ont vangen. De koning en die koningin, ten zeerste bewogen, seinden Ko ningin Amalia om haar hun inni ge deelneming te verzekeren. D'o minister van Buitenlandsche Zaken seinde aan het ministerie te Lissabon betuigingen van deelname. Ten gevolge van den moord te Lis sabon ziet het Britsche koningspaar van de voorgenomen reis naar De nemarken en Noorwegen af. Ook de hoffeesten, waarvoor de toebereidse len .reeds gemaakt zijn, worden afige- AUicbt zal het onder deze omstan digheden den lezers aangenaam zijn iets meer over het land zelf te verne men. Portugal had in 1900, behalve in zijn koloniën, die leilandengroep der Azoren en Madeira, een bevol king van ruim vijf millioen zielen. Gedurende de laatste eeuw is de be volking lang niet zoo sterk toegeno men, als in andere landen en merk waardig is het, dat de vrouwen er veel talrijker zijn, dan de mannen. Dit verschijnsel is toe te schrijven aan de sterke emigratie, vooral van jonge mannen, hoofdzakelijk naar Brazilië. En dit is weder een gevolg van den minder igunstigem toestand van het land. Van de 8.600.000 hecta re land), die geschikt zijn voor den landbouw, liggen er niet minder data 3.800.000 braak, omdat i!n Portugal geen goede landbouw-wetgeving be staat en geen kapitaal daarvoor be- Almeida uit de gevangenis te bevrij- den. De aangehouden Kamerleden zijn Pin to dos Santos, Egaz Moniz, burg graaf da Ribeira Brava, burggraaf Pedxalsa. dissidenten en progressivis- ten en Antonio Almeida en Alfonso Costa, republikeinen. De aangehoudenen erkennen, dat zij niet hoopten een revolutie te kun nen uitlokkenoverigens was alles te snel in zijn werk gegaan." Deden deze bovenstaande berich ten reeds niet veel goeds ver moeden, dat op denzelfden tijd, dat die berichten in Londen aan kwamen reeds een moord op Koning en Kroonprins was gepleegd, had ze ker niemand kunnen denken. In ons Zondagsblad van 15 Dec. j.l. kwamen de portretten voor van Koning Carlos en den Kroonprins Don Luiz Filippe, benevens van Ko ningin Amalia en van den eersten Minister Franco. In het bijschrift wierd er toen reeds op gewezen hoe de revolutie in Por tugal voor de deur stohd. Tien jaar lang was het rustig geweest in Por tugal, toen scheen de republikeinsche haan weer.... „president" tie gaan willen kraaienwant „Koning" kraaien mag niet iin een republiek. Maax dank zij1 het leger, is Kooning Carlos, die zijn weerbarstig Parle ment ontbond en den minister-presi dent Franco dictatoriale macht gaf, de baas gebleven.... totdat Hij on zijn zoon nu door sluipmoorden aarshan- den gevallen zijn. seliikbaar is. De bodem bergt veel koper- en ijzererts, maar er wordt lang1 niet genoeg van geprofiteerd. Sedert de laJatste halve eeuw zijn meer dan duizend concessies ver leend, maar op het einde van de ne gentiende eeuw waren er nog maar ruim 400 geldig. Onder den invloed van hooge in voerrechten heeft de industrie zich vooral in Lissabon en Porto, flink ontwikkeld. Vooral -wol weverij en, ijzergieterijen, kurkfabrieken een fa brieken van geconserveerde levens middelen zijn er talrijk. Ook de han del is in de laatste jaren voortdu rend. toegenomen. De Oortes (Staten-Generaal zou den wij ze noemen) bestaat uit de Kamer der pairs, onze eerste Kamer, en de Kamer van afgevaardigden. Zij geven de wetten, waaraan de Koning zijn sanctie verleent. De eerste Ka mer bestaat uit den Kroonprins en zij<ne broeders, dertien prelaten, honr derd door dén Koning voor levens-, lang benoemden en vijftig personen, d.ie gekozen zijn door gedelegeerden van de districten, van de universi teit en andere wetensdfrappelïjke in stellingen. De leden van de Tweede Kamer, 120 in aantal, worden voor vier jaar gekozen. De regeering bestaat uit zevetn mi nisters. Biina ieder jaar wees de sta atsbegrooting een nadeellg over schot aan. In 1892 was het noodig ge worden, de rente der binnetnlandsehe leeningen te verminderen tot 70 pro cent en die Van de buitenlandsche tot 331/3 rvrocent. In 1902 bedroeg de binnen landsche schuld meeïr dan 521 milllioen gulden, de (buiterilandsche meer dan 1356 millioen. .De bevolking van Portugal bestaat uit een vermenging van de Germaan- sche Sueven en de Romaansche im migranten uit Frankrijk. Later heb ben zich ook Arabieren en Israëlie ten, negers en Indiërs gevestigd. De Portugees is beleefd, vooral tegen over vreemdelingen., van wie hij de- telfdle hoffelijkheid) verwacht, leer gierig, matig, vaderlandslievend en kerkelijk van aard. De geschiedenis van het lonkt is in het kort deze, dat in 1095 het graaf schap Portugal werd gevestigd onder H'endrik van Bourgontdiië. In 1640 vestigde JoAo (Johan) n de dynastie Braganiza. waartoe ook Koning Car- lo/s behoorde. Laatstgenoemde trad in 1889 als koning op, in opvolging van zijn vader Lodewijk I. Onder de moeilijkheden, 'die Ko ning Carlos gedurende zijne negee- ring lieeft te bekampen gehad, waren vooral de koloniale aangelegenheden. Portugal, diat evenals alle kleine landen een leger van geringe betee- keriis en zoo goed al's geen vloot be zit, moest het lijdelijk aanzien, hoe andere mogendheden deden wat zij verkazen. Door de Congo-acte moest het aan België een belangrijk deel van bet benedanrCongogebied overla ten, China nam Macao in bezit en de uitbreidingsplannen van Elngeland in Zuid-Afrika, ten ko9te o. a. van Portugal., hebben "Wel jamen lang de nationale gevoeligheid zeer gekwetst, maar door de Engelschen toch door gezet. Tiidens den Zuid-Afrikaan- scllien oorlog toch beschikte Engeland over Bei ra en Moz ambique, alsof het er heer en meester was. Toen naderhand Portugal met Eh- gieland een verbond aanging en Ko ning Carlos daarvan medodeeling d/eed bij die komst van een Engeilsch eskader te Lissabon to 1900, watte men in Europa diezen stap algemeen meer o|p, al90f Portugal' van "den noocl oen déugd maakte. DF, BLOEDIGE ZATERDAG IN LISSABON. In zake Portugal valt vandaag fei telijk alleen de vraag op te lossen, Waarin ,,le beau geste", waarmee da halve koningsfamilie werd uitgeroeid, schuiltin de wijze, waarop het groepje schutters hun karabijnen aanlegden, of in de wilde wijze, waar op een of andere politieke konkolaar dien dag te voren geld strooide ondier het hoopje huurlingen, schrijft „De Courant". Tenzij men de zaak beschouwt van het standpunt van Don Miguel van Braganza, dien Oostenrijkschen hu zaren-officier met de onverwoestbare ambities tegenover dien troon van Portugal - ligt er in het gansche bloedbad van Zaterdag niet de min ste logica. Niet zonder reden wordt de aanslag beschouwd als een antwoord, op de dictatuur van Franco. Maar nog steeds is niet aangetoond, dat koning Carlos daarmede meer dan ten halve ingenomen was. En zeer overtuigend is bewezen, dat althans de zoon zich een beslist tegenstander van de dicta tuur toonde. Van ernstige tooneelen tusschen vader en zoon over dat twistpunt werd den afgeloopen zomer reeds bericht. En zelfs werd als een der oplossingen van de dictatorale impasse, waarin het land verkeerde, aangegeven een troonsafstand van den vader ten behoeve van den zoon, die. desondanks Zaterdag door de verblinde troep karabijn-moordenaars werd neergeschoten. Wat den derden mannelijken ko- ninkl. Braganza aangaat, 't arme 18- jdrige schaap, dat zijn kakebeen er bij inschoot, zal politiek nog wel volko men maagdelijk zijn, zoodat ook hij den verbitterden politici als offer voor een doelbewuste wraak niet heeft kunnen dienen. De moeder, die met 'ets van de heroiek, die meerma len in de geschiedenis in koninklijke harten bleek te sluimeren, prachtvol ontwakend in het oogenblik van ge vaar, haar kind trachtte te bescher men, stond met de koningin-moeder bekend als een aanhangster van den corstitutioneelen regeeringsvorm. Noch onder de slachtoffers van den blaedigen Zaterdag, noch onder de koningskinderen, die dien dag het anti-monarchistisch gevaar in den vorm van geweerkogels op zich aan hebben zien suizen en werden ge spaard, is er dus een, diie geacht kan worden een welbewust medeplichtige te zijn aan datgene, wat minister Franco misdeed. Bovendien, zelfs Don Carlos volko men verantwoordelijk stellend voor Franco's daden, kan in hem niet veel 1 schuld worden gezien. Men zegt, dat de doode koning een uiterst weelderig leven leidde en vei/klaart daardoor zijn verlangen naar een aanzienlijke verhooging van zijn civiele lijst, wel ke wensch in Franco een trouw die naar vond. Dat is het eenige; daarin kan toch waarlijk zelfs een anarchistisch complot, dat de rechter- taak uitoefende, geen halsmisdaad zien. Zeer terecht hoewel niet veel nieuws gevend wordt in een vaa da Reuter-berichten opgemerkt, dat de moordenaars moeten zijn omge kocht door „politieke drijvers". Als uiting van een volkswil, of zelfs als poging een heerschende volksontevre denheid om te zetten in een revolutie, kan de moord niet worden beschouwd. Het Portugeesche volk was niet onte vreden; de geest van het volk in Portugal was door Franco voor den koning gewonnen, door de kracht, dia de dictatuur ontwikkelde tegenover de verkwistende bureaucratie en de wijze waarop de aldus bespaarde gei den werden aangewend ten bate van onderwijzers, lagere staatsambtena ren en officieren. Met deze maatrege len scheen voor maanden reeds het gevaar voor een revolutie geweken* Zaterdag en Zondag hebben aange toond, diat het inderdaad en bijha, absoluut geweken is. Een poging, om Franco's huis "te bestormen, mislukte- De straten van Lissabon waren rus tig en leeg het leger deed zijn plicht, als beschermer van het be staande regime. En waar de koning viel, bleef Franco ongedeerd. Aangenomen mag worden, dat een onmiddellijke versterking van de door Franco ingevoerde censuur voorloo- pig alle directe berichten uit Lissa bon zal tegenhouden. Indien dus de telegraaf zwijgt, bewijst dit niet, dat de orde absoluut is, wel dat het gezag onder dien toagebrachten schok niet geleden heeft. Franoo is alzoo, voor het moment, de eenigte, die van de situatie profi teert. Zijn autoriteit, die een geweldi ge crisis doorstond, zegeviert. Da volkshaat, die zich in dergelijke ge vallen steeds aan de zijde van da slachtoffers schaart, lcomt natuurlijk! Franco mede ten goede. Men weet, dat Engeland de Portu geesche politiek sedeiit jaren contro leert, en dus onder de tegenwoordige omstandigheden een remmende kracht zal zijn, die wellicht Franco hoe Napoleon-achtig zijn gevoeléhs van daag ook mogen zijn zal bewegen,, doodkalm den wettigen erfgenaam van Don Carlos den troon te latem bestijgen. Daarmee verwerft Franco zich don1 meteen de medewerking van Spanje, waar het republikeinsch element ster ker is dan in Portugal, en dus een tweede republikeinsche nabuurstaat nog erger gevreesd wordlt dan.... Don Carlos. Inderdaad werd als vrij officieel verzekerd, dat Spanje het uiter&ta zou doen om de vestiging van een Portugeesche republiek te voorko men. Onder zulke overwegingen stijgt de bet eekenis van Franco, nu hij alleen een zeer jeugdigen koning aan zijn zijde heeft, nog aanzienlijk. Het feit, dat een aanslag op zijn persoon mis lukte, maakt hem tot mandataris van het grootste deel van het volk. De om standigheid, dat het buitenland geert republiek wil, maakt hem officieus tot gevolmachtigde van Spanje en EDgeland. Er staat hem dus indien bij zijn machtsbegeerte weet te beheersöheo, niets te doen dan den jeugdigen Ma nuel te laten kronen, de dictatuur ta handhaven en den koningsmoord aan te grijpen als motief voor een uit stel der Verkiezingen met nóg eenige maanden. MIQUEL DE BRAGANZA. Als. het in Portugal waait, steekt Don Miquel zijn ooren tot luisteren op stormt het er, dan komt hij naar de Portugeesche grens en een enkel maal op het gevaar af, dat het zijn. Leven kost (hij is verbannen) wel eens over de grens. Don Miquel zou zich zelf en zijne voorvaderen al zeer moeten verloo chenen als hij op het oogenblik niet reeds in Spanjo of Zuid-Frankrijk vertoefde. Het zou echter een onrechtvaardig heid tegenover zijn ridderlijke natuur zijn, hem te verdenken van medeplich tigheid aan den koningsmoord. Liet hij indertijd niet bekend maken, dat, zoolang de toestand in het land. van zijn vaderen rustig is, hij zich zou onthouden van daden, die overigens direct uit zijn pretendentschap voort vloeien Beweren dat het thans in Portugal rustig is, kan alleen 'n Reuter-tele- gram. Toch is er alle aanleiding voor Dcm Miquel, om zijn post aan do grenzen te betrekken, den post, van waaruit het vaderland zich redden laat, of niet laat. In de eerstvolgende dagen zal het dus gaan tusschen Miquel en Franco. Don Miquel is thans 54 jaren oud. Bekend is, dat hij in voortdurend con tact met zijn aanhangers staat, en tevens, dat de herinnering aan zijn populairen vader nog levendig wordt) gehouden in het land. Bovendien werkt de sprookjesachtige armoede,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1