NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht 208 Jaargang. No. 7649 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 5 FEBRUABI 1908 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl -Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummersQXt2yt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. t'. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer a 20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DOT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 5 FEBRUARI. De Kroon3de Seance voor Kamer muziek Tan Joh. Steennuan, 8 uur. Bron gebouw Concert Haarlemscfa Muziekkorps, 8 uur. VereenigingBioscoop Alberts frè- res, 8 uur. OM ONS HEEN Kt). 686. De Bank van Leening. Morgen, Woensdag, viert, zooals onze lezers al weten, de heer G. Moer beek, directeur van die Haarlemsche Bank van Leening, zijn 40-jarig jubi leum 'als ambtenaar bij die instelling. Op vrij jeugdigen leeftijd /werd hij be noemd* als tweede klerk in 1868, v^erd naderhand achtereenvolgens eerste klerk, schatter en boekhouder en ten elctte op 1 Mei 1892 directeur. „Het $9 een eigenaardig bedrijf, d/at n-an de Bank van Leening", vertelde mij iemand, die het wieten kon. „Er zijn eenige jaren nooldig, voordat iemand er de routine vian heet gekre gen kleeft. Daarom was, toen in 1892 de ouxiie heer ZitegeU'eft" stierf, Moer beek de man, dien men hieihbetn moest om hem op te volgen'. Hij was in1 't vak doorkneed), connect administra teur, geschikt oun miet riet publiek om te gaan' en tegenover zijn personieiel een welwillend en humaan Chef." Waar dit van' ieanand' op den dag] van zijn feesst mag worden getuigd, daar wal ik er die ihoop bij uitspreken', •dat de heer Moerbeek nog" vele' jaren <le betrekking .zal vervullen, die liij: blijkbaar met eiere bekleedt. Intufcschen wil ik van de gelegen heid gebruik makeni om eens iet© meer mee te deelen van. het bedrijf voor zoover het Haarlem in 't hij zonder aangaat en van de banken van lea ning in. 't algemeen. Niet altijd worden ze vriendelijk beoordeeld. Tal van personen in de kringen, die er geen gebruik van ma ken, hebben er iets tegen omdat ze misbruiken in d'e hand zouden werken. De Maatschappij tot Nut van 't alge meen heeft in 1904 een uitstekend: rapport uitgegeven, waarin de ban ken van leening en hare stiefzusters, de inrichtingen van koop met recht van wederinkoop, zeer uitvoerig wor den bezien. Daarin w/orden de ieenin- gen, die er gesloten worden, duidelijk onderscheiden in twee soortende verbruiksbeleening en de productieve beleening. Een venbruiksbeleening is die, waarbij geld op goederen wordt geleend met het doel om dat te ver bruiken, de productieve leening" is die, wiaarbij de beleener tijdelijk af stand doet van iets. dat hij. bezit, om met het verkregen geld te handelen en winst te maken. Ik weet niet, welke vorm van be leen! ng in Haarlem het meest voor komt. Noodig of niet, maar de ad ministratie verschaft zoo weinig in lichtingen, dat wie zulke dingen we ien wil, er maar naar raden moet. Alleen vermoed ik, dat onder ver- bruiksbeleeniug de meeste panden vallen. De weekpanden bijvoorbeeld kunnen niet anders zijn en daarvan heeft elke Bank van Leening, ook de Haarlemsche, er vele. Natuurlijk mag daaruit niet worden afgeleid, dat het misbruik groot is. Werkloosheid, ziekte, staking, vermeerdering van het gezin, enz., kunnen den onbe middelde noodzaken, tijdelijk geld op te nemen. En al spelen bij deze soort van beleening zucht naar vermaak, naar drank, neiging tot verkwisting een rol, ik heb het misbruik, dat al dus van de Haarlemsche Bank van Leening gemaakt wordt» op een van de vijftig gevallen hooren schatten. Vandaar dat ook alleen dit mis bruik het bdeenen in een Bank van Leening stempelt met het schand merk, dat velen er nog altijd in blij ven zien. Bemiddelde heden beleenen, wanneer zij gereed geld noodig heb ben, hunne effecten. De arme bezit die niet, hij beleent dus wat hij wel bezrtkostbaarheden', meubeltjes die hij missen kan, of feestkleedij. Het verschil is maar. gradueel en de re lden, dat de klanit van de Bank van Leening zich daarvoor schaamt, is waarschijnlijk een gevolg hiervan, dat niemand graag aan de groote klo/k hangt, dat hij arm ós. Want hoe wel er in den grond van de zaak tus- schen het heieenen door rijke eoi door arme menschen geen verschil bestaat, wijkt het eene toch in zooverre van helt andere af, dat de een beleent zijn overvloed en de ander dikwijls een deel van zijn bezit, waar hij moeilijk buüten kan. Bij de zoogenaamde productieve be leeningen speelt de Bank feilbeiijk voor bankier. Tal van kleine nering doenden, die zonder of nagenoeg zon de:' kapitaal hun zaakje drijven, vim- den groot bezwaar in de omstandig heid, dat zij zoo goed als oontant moeten betalen en zelf dikwijls een poosje op betaling moeten wachten. In dat geval is de Bank van Leening de reddende instelling. 't Is waar. voor deze mentschen is ook de Haarlemsche Hulpbank ge sticht. Niet altijd kunnen, zij daarvan gebruik maken, want de hulpbank eftseht borgen en dlie heeft niet ieder een. Daarbij bevat onze Bank van Lee ning voor de beleeners gunstige be palingen. De paniden worden pas ver kocht veertien a zestien maandlen na den dag van beleening. Langer dan een jaar heeft dus Id'e beleener den tijd, om duet pand terug te krijgen. Door idle voorgeschreven rrenite te be talen kan de beleener dezen termijn zelfs nog weer .met een jaar Verlen gen. Een andere bepaling verdient niet minder de aandacht. Wanneer een pand bij de verkoopiug niet heeft op gebracht wat er op voorgeschoten', plus die renitle en de Vedïkiosten, dan draagt idle Bank de schade. Heeft het meer opgebracht, dan blijft het meer dere gedurende 20 maanden ter be schikking van den eigenaar en /wordt eerst daarna in de gemeentekas ge stort. Hole hiet hiermee gaat in onze Bank weet ik niet. ZooaHs ik z'ed, iis het heel noeilijk oan iets over de Bank te we- teu te kametn, waarom, begrijp ik niet recht, daar toch het eenige, dat nood zakelijk geheim moet blijven, de na men van de beleerters zijn. Eigenaardig is het wel, dat dit recht bij de beleeners over 't algemeen wei nig bekend is. Het Nutsrapport, waar van ik hierboven sprak, zegt dan ook, dat daarvan niet zoozeer de beleener© zelf profiteeren, maar de opkoopers van beleenbriefjes, die er natuurlijk des te beter van op de hoogte zijn. Er iis nog een andere en zeer be langrijke reden, waarom de Bank van Leening een nuttige instelling moet worden genoemd. Ze voorkomt groo- ter kwaad. De kleine man, die van dag tot dag, of hoogstens van week tot week leeft, kan niet buiten een instelling, die hem helpt in tijd van nood'. Is er nu geen gemeentelijke Bank van Leening, dan komt de be leener van zelf tot de huizen van ver koop, met recht van wedexihkoop, swaar hij in veel minder gunstige voorwaarden verkeert. Vooreerst neemt deze particuliere inrichting veel hooger rente, gewoon lijk 4 k 5 cent per gulden en per maand, wat gemiddeld driemaal zoo veel is, als een gemeentelijke Bank van Leening eischen zou. Vervolgens wordt, wanneer de beleent!jd om is, het pand door den eigenaar verkocht, zond-er dat de beleener liet meerdere, dat het mocht opbrengen, terugkrijgt En ten derde heeft de beleener veel geringer waarborg, dat bij. lossing hetzelfde goed in denzelfden toestand wordt teruggegeven en bij brand een liehoarlijke vergoeding wordt ver leend. Merkwaardig genoeg voelen de be leeners zelf dto nadoelen niet. Van het surplus weten ze. zooais ik deed opmerken, niet af en op de zooveel hoogere rente latten zo niet Die is, meen en ze, van later zorg, de hoofd zaak is wat het voorgeschoten bedrag is. En dat kan in deze huizen, die weinig of geen onkosten hebben, al licht hooger zijn, dan in de Bank van Leaning. Maar er zijn nog andere moeilijk heden,, die in deze huizen den arge- loozen beleener wachten. Schijnbaar bij ongeluk worden de beleenbriefjes een of twee dagen vroeger geda teerd, bij verlenging na den verval tijd wordt de nieuw ingetreden maand dubbel gerekend, de lossing of verlen ging van een voordeelig pand wordt zelfs verhinderd door op den laatst en dag, waiarop die verlenging verwacht kan worden, de zaak gesloten te houden. Som© wordt wel het beleende pand vóór den vervaldag door dien verkoophuishoudar ten eigen bate verkocht Dit is geen verduistering, omdat hij het voorwerp gekocht heeft. Hoogstens kan de verkooper er een civiel proces over voeren maar dat zal hij. zelden doen, omdat hij immers niet graag békend wil hebben, dat hij in relatie staat met zulk een buis van verkoop. Ook worden voorwerpen, vooral kleeren, wel aan derden verhuurd, wat toch zeker de waan1,die daarvan zeer benadeelt. Wat er in deze soort van inrichtin gen omgaat, is oneindig oneer dan men denkt. De Nuts-commissie schat het op evenveel als er gebracht wordt in de gemeentelijke banken van lee ning, dat is ongeveer 21/2 millioen panden per jaar, die een gezamenlij ke winst opleveren v-an 625.000. Dat is dus het reusachtige bedrag, dat. de particuliere pandjeshuizen, zuoals ze veelal genoemd wox'den, aan de meenendjeels behoeftigen verdie nen. De gemeentelijke instellingen zijn natuurlijk zoo voordeelig niet. In 1906 werd te HaairLem f 857.91 als opbrengst van de Bank van Leening ontvangen, voor 1908 wordt een ont vangst van slechts f 700 geraamd. Al kennen vele menschen ze niet, ook Haarlem zal wel zijn pairtiiculie- de instellingen hebben. Van beteeke- nis zijn ize evenwel zeker niet. Maar zoo dra- de gemeentelijke Bank van Leaning eenis werd opgeheven, zouden we de particuliere inrichtingen uit den grond zien opschieten en was de kleine man overgeleverd aan de vrijheden, die ze zich vaak veroorlo ven. Dat is een van d!e redenen en een belangrijke, waarom de Bank van Leening moet blijven bestaan. Zij beschermt den kleinen man tegen kwade praktijken, al is h-ij ik moet het erkennen daarvan niet altijd doordrongen. Hier geldt dat men het goede doen moet, omdat h/et goed is en niet om loon of dank. J. C. P. De Koningsmoord in Portugal Toen Hintze Ribeiro. hoofdman der reganeradiores, tot deni koning van Portugal het verzoek richtte, hem toe te Staan, zonder Cortes te regeeren, antwoordde Koning Carios, dat hij dit verzoek moest weigeren, „De verantwoordelijkheid", zoo schreef de Koning aan Hintze Ribei ro, „zou bovenal! op dein Koning val len, wat slechts dienen zou om het koningschap schade toe te brengen. Met dit dekreet (tot vestiging der dic tatuur) zou de regeering zich slechts kunnen handhaven door geweld en schrikaanjaging, en wel ongelukkig is de stelling van regeeringen, die zich slechts met zulke middelen staande kunnen houden." Het is nu ruim anderhalf jaar gele den, dat Koning Carios deze gedenk waardige -woorden schreef. Noch de schrijver, noch de ontvanger van den brief is meer in leven. Hintze Ribeiro is op bet ziekbed gestorven. Koning Carlos is Zaterdag gestorven in zijn rijtuig, riidende door zijn hoofdstad, omgebracht door kontogsmoorders. Zij zijn niet meer in leven om te ge tuigen, hoe droevig juist het was, wat daar stond in dien brief van Mei 1906. Maar in Portugal en buiten Portugal klinken de volkannen dos Konings na als een sombere voor spelling, schrijft de N. R. Ct Eten jaax nadat Koning Carlos Hintze Ribeiro de dictatuur geweigerd had, stond hij Franco toe, zonder Cortes te regeer en. Met het dekreet tot vestiging der dictatuur heeft de regeering van Franco zich slechts kunhen handhaven door geweid en schrikaanjaging. De verantwoorde lijkheid is bovenal op den Koning gevallen. De moordenaars hebban echter niet slechts den Koning, maar ook biet koningschap wallen treffen. Zij hebben geschoten op de komdniklïj- ke familie op al wat des Konings was; en die kroonprins, nauwelijks volwassen nooit in de .gelegenheid geweest politieke fouten te begaan, is zijn vader in den dood gevolgd'. Zooals wij reeds in ons vort? num mer uitvoerig hebben uiteengezet, was reeds lang de staatkundige toe stand in Portugal verre van roos kleurig. Ela juist in de laatste dagen w-ais de spanning zeer toegenomen. De politie had een samenzwering ont dekt, die in den nacht van 28 qp 29 Januari moest uitbrdke®. Vele lei ders der respublikeinsche en progres- sistïs/cjie partijen waren' ita hechtenis genomenparlementsleden; pairtij- mlanndn, journalisten, officieren wer den uit hun bed gehaald en naar de gevangenis gesleept, of poogden zich door d'e Vlucht aan die arrestatie te onttrekken. Dat strekte niet om de didtaüu-ur populair te maken. Hntse- géndeel, in alle volkskringen nam de Verontwaardiging toe over de wijze waarop Franco van zijn volmachten misbruik maakte. Nu is het zeker, dat in zulk een po- Mtiieken strijd aan beidie zijdien fou ten en misslagen worden begaani, en in Portugal was dlat niet minder het gevall: dlan elders. De oppositie schoot in haar streven om de dictatuur ten val te brengen, vaak het doei voorbij. Zij stelde den toestand vain! hiet land, i'n economisch en financieel opzicht zolo sleehit mogelijk voor, poogde de negeering te benadeeil-en door het land ih'dtscrediet te brengen; 'trachtte dloor de fitna.ncieele operaties die re- ge ering te bemoeilijken, den dicta tor ten val' te brengen. Dit 'alles ideed die verbittering over 'en weer toene men en bijna zeker werd dims de woes te diaad der voorbereid. Dom Calrlios is als soldaat gestor ven. Op zekeren dag, dot Franco riem ontslag vroeg, weigerde hij. Hij her innerde hem aan den Potsdamschen grctnladier. d'ien Frederik die Groote verroiste, op het oogentiflik dat hij er van door wil die gaan. Frede/rik zei- de tot hem Blijfwij zullen morgen samen vechtenen, wanneer wij ver slagen worden, zullen wij er samen van doorgaan. 'Dom Carlos is er niet van doorge gaan. Hij is op zijn post gestorven, midden in den slag. Reeds Lang waren er ongunstijge .VOORTEEKENEN. Sinds eenigen tijd needs werd in de debatten in de Portugeesche Kamer een zeer heftige toon door de repu blikeinen aangeslagen, bijv. op 21 November, toen de republikeinsche leider Alfonso Costa, dien Francode vorige week in hechtenis liet nemen, naar aanleiding van aan den ko ning verstrekte voorschotten zich als volgt uitliet „Ik verklaar, dat het land, welks beheerder en vertegenwoordiger de minister-pre© ident ia, onmiddellijk volledige afrekening over deze voor schotten eisöht en dat hij den per soon, die d'e voorschotten heeft ge kregen, zal zeggen, dat het noodza kelijk is alles terug te betalen met de rente en dat hij, nadat alles be taald is, dien persoon moet zeggen „Senhor, trek u terug, begeef u naar het buitenland, omdat ik u anders in d|e gevangenis moet zetten"." Toen de spreker door den presi dent werd aangemaand deze uitdruk king In te trekken, werd, hij nog hef tiger en zeide hij„Ik trek mets m, voor minder dan hetgeen Dom Car los heeft gedaan werd Lodelijk XVI ter dood gebracht". Daarop werd onder (groot rumoer van de tribune de afgevaardigde op bevel van den president door solda ten naar buiten geleidL Zondagmiddag deed een talrijke bende gewapende republikeinen een aanval op de woning van minister president FraJnco. De aanval 'Werd afgeslagen door manschappen van de stedelijke garde, dlie een aantal republikeinen wondden. DE ANARCHISTEN IN PORTUGAL. (De Matin" deelt mede, dat de moord oo den koning van Portugal en den kroonprins vele te Parijs wo nende Portugeezen slechts matig .heeft verrast, daar zij ieder oogen- blik zooiets verwachtten. Maar wat hun bevreemdde, dlat was de onge looflijke brutaliteit der boosdoeners, die deze schanddaad op helderlich ten dag durfden plegen op het druk ste punt van Lissabon. Een Portugeesch vluchteling, geen anarchist die zich staatkundig ge compromitteerd had en het daarom beter vond zijn vaderland te verlaten deelde aan den „Matin" o. a_ mede „Onder de moordienaaois woxxjt ge noemd; een zekere Cordoba, de zoon ,van een bekend anarchist. Bij mij staat het vast, dat niiet die zoom in de misdaad betrokken was, maar die vader. Deze laatste is iemand, dïein de anarchistische beweging reeds se dert lang een rol heeft gespeeld,." „Sinds geruimem tijd reeds", zoo ging de zegsman van den „Maiffln" voort, „wist de .politie te Lissabon, dat er samenzweringen op touw wa ren gezet tegen het leven van dan ko ning. En het hoofd dar politie, cfcq heter Veiga, die geen kans zag mees ter van dan toestand te blijven, meen de daarom, ongeveer een jaar gele den, zijn ontslag te moeten indienen en werd vervangen door dan zeer energieken Alves Ferpöiha, die vol komen het vertrouwen van minister Franco genoot. „De anarchistische beweging to Portugal d'agteekent trouwens niet van vandlaag of gisteren, maar ia reeds ons-eveer 12 jaren oud en be gon indertijd roet leen (onbeholpen] aanslag van een zekeren Maltos, die een steen, naar het koninklijk rijtuig slingerde en daarop in hechtenis werd. genomen en naar een' krankzin nigengesticht overgebracht. Benige dagen later ontplofte er een bokn voor het huis van dr. Cid, toevallig een naamgenoot van een >dar ko ningsmoordenaars, die dien aanran der voor ontoerekenbaar had vjea> kl'aarfcL Entrusschen werd de ariaddhistidché propaganda krachtig doorgezet en werden verschillende revodtutionn'ai- re bladen opgericht, waarin het ge wéld' werd verheerlijkt. „De kontog echter scheen er beha gen in te scheppen to dOeni of er geen. .gevaar beptomd. Telkens rlaed hij met den kroonprins in een open rijtuig uit. En toen de chef der po litie hem eens opmerkzaam maakte op liet gevaar, dat hij liep, gaf hij onverschillig ten antwoord„Laait mij toch met rust. Wat mij moet over komen, overkomt mij toch." Dit werd ook. dien politiechef te erg eh hij taam evente-ens zijn ontslag." DE LIJKEN WORDEN TEN TOON GESTELD. De gewoonte aan het Portugeesche hof om de lijken der vorstelijke per sonen voor ieder ten toon te Stallen blijft ook thans gehandhaafd. De begrafenis heeft waarschijnlijk dén tienden Februari plaats. De koningin-moeder van Italië, wier'geniaal, zooals men zich rierto- nerön zal .eveneens door moorde naarshanden viel seinde de Portugee sche koninginnen„Niemand is be ter to staat uw smart te begrijpen, dan ik". De hertog van Oporto, die oom van den nieuwen koning, is thans troon opvolger geworden. KONING MANUEL II, De infant Manuel, hertog van Beja, dien het noodlottig toeval geheel on voorbereid op den vorstentroon roept is, zooals men weet, eerst aohttien jaren oud. Van zijn prilste jeugd af Mdde de koningin ook de opvoeding van haar tweeden zoon, evenals zie dat bij den kroonprins deed. Tot zijn tiende jaar leidde de moeder uitsluitend het on derwijs van den knaap, daarna ver vingen knappe professoren haar plaats. Wiskunde behoorde steeds tot zijn geliefkoosde vakken, doch vóór alles trok de zee hem aan. Op zijn veertiendie jaar maakte de infant Manuel een reis naar Grieken land, Bgvpte, Kcmstaütiinopel en Pa lestina, die een. onvergeteüjken in druk hij hem heeft achtergelaten. Wat de overleden kroonprins be treft. deze betrok drie jaar geleden de polytechnische school te Lissabon wier colleges bij tot aan zijn plotse- libgen dood bijna onafgebroken volg de. DE EERSTE TOESPRAAK VAN KONING MANUEL Als voorzitter van den Staatsraad, de bijeenkomst van dat lidhaam ope nende, hield Kontog Manuel een toe spraak, waarin hij o. a. het volgende zeide„Ik ben nog zonder ervaring to de kunst der pohtiek, en geetf me dus geheel en al in uwe handen over, rekenend op uw vaderlandsliefde en uw "wijsheid. DE INDRUK TE LISSABON. Zoo als van zelf spreekt, heeft het ontzettende drama, dat zioh binnen de muren der Portugeesche hoofd stad afspeelde, een ontzetting teweeg gebraoht, die elke beschrijving te bo ven gaat JUist in dè laatste dagea waren de gemoederen "weer eemigszina gekalmeerd, en de Beurs was beteer don in langen tijd. Men verwachtte de vreteselijke ge beurtenis zóó weinig, dat bij de lan dingsplaats van de veerpont en op het Handelspleto, waar, zooals men weet, de etoet voorbijtrok, betrekke lijk weinig publiek op die been was.- Bijzondere voorzorgsmaatregel en had de politie dan ook niet genomen. Na den aanslag deden allerlei va ge geruchten de ronde, en het was reeds laat in den avond, eer aDerwe- ge de ontzettende omvang vah de raimp bekend wajs. FRANCO TREEDT AF? De correspondent van de Temps" te Lissabon seint, dat Franco gister avond zijn ontslagaanvrage bij da koningin-moeder indiende. Franco zal heden Portugal moeten verlaten.- Ben heftige manifestatie voor zijn. woning saf dan doorslag tot het be sluit van aftreden. Adkniraal Ferreira, die mam', die Franco zou opvolgen, heeft volgens een beridht uit Lissabon zijn minis terie al 2X»o goed als bijeen. Het nieuwe ministerie zal waarschijn lijk alls volgt zijn samengesteldad miraal Ferreira do Amarol, eerste- irrtinister zonder portefeuille Mat thias Mines, oorlogAlpoim, justitie; Texeira die Souza, financiënBeiraa Binnenlamidsche Zaken; Wencesiai Li ma, buitenlandse he zakenJosé Aze- Vedo, openbare werken; Antocnio Ar- bual, marine. PERSSTEMMEN. D» onafhankelijke 'bladen, zooals de „Seculo" de „Diaro Noticias" en die officialise „Diaro liliustrado" lo ken den moord ten zeerste. De icpu- bï;ik«a(insche organen veatmjeddeini de féilten, zonder commentaar. De mees te monarchistische bladen van de op positie waren reedis sedert Vrijdag geschorst De „Dia", het orgaiain dier pnogresr- sistische dissidenten laat, even ais *n groot aantal particulieren, de vlag hal'fstoks waaitjn. Over het algemeen roemt het pu bliek den overleden kontog ais goed hartig en intelligentook den kroon prins betreurt men zeer. 't Was eetu, .verstandige jongen, die door zijn moeder o-n waardige wijze tot zijn toekomstige loopbaan was voorbereid FRANSCHE, SPAANSCHE EN ENGELSCHE PERSSTEMMEN. In de Framsohe pers Wordt vrijwel eenstemmig verontwaardiging uitge sproken over de schandelijke diaadL- De „Libre ParoJe" kan echter, venij nig als altijd, niet nalaten den zoo ongelukkig «omgekomen Vorst rbog een hatelijkheid toe te voegen. ,,De gewelddadige dood van een menech» wie het ook zij", zegit het amti-semie- tische blad, „boezemt altijd medelij- dien to, maar gezegd moet worden, dat behalve .zijn 'tragisch uiteinde, de overleden koning niets had, dat hem interessant maakte." De Spaansche pers, het gebeitode in het zusterland besprekend» stelt over hiet algemeen Franco verant woordelijk. „Wij", zegt de „Liberal", „veroordeelen dezen moord en ver- klaren, dat de daders^ ai werden hun idoor staatkundigen hartstocht .de wapens in de hand gedrukt, ge meen e misdadigers zijn. Toch dient gezegd, dat d'e Portugeesche regee ring door haar despotisme de open bare meaning heeft uitgedaagd. Wat .Franco betreft, die de moreele aan leiding tot het gebeurde is, achten wij het vaststaande, dlat, wanneer de wroeging hem niet reeds heeft ge dood, hij zich toch uit liet openbare leven zal terugtrekken." De „Emnarcial" laat zich als volgt .uit„De v.loek der eerlijke lieden zal komen over het hoofd der bedrijver» van deze vloekwaardige daad." „De dtwialingen in de leiding dier politiek van Portugal", aldus de A., iB. C„ „rechtvaardigden een bewe ging, zelfs een revolutie, maar niet een moord, die algemeen verontwaar diging zal wakken, en de zaak, die de misdadigers voorstonden, «den doodsteek heeft gegeven." Ook de „Pais" geeft aan Fratoooy de schuld van het gebeurde. „De on gerijmde staatkunde van Franco", rtegt dit blad, „heeft reeds vruchten gedragen, want de tijd, <iat volken toch ongestraft lieten kjnavelon, is .voorbij. De revolutions aire formule luidde.het land redden met of te gen den koning. Ongelukkigerwijze koos de koning de partij van Fran co. Wij zullen zien of dom Manuel een gelukkiger keus zal doen". Onomwonden eer geven de Engelse he bladen hunne verontwaardiging te kennen. De „Times" bijv. zegt„Por tugal zal. als het terugblikt op de re- geering van koning Carios, tot de

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1