Weerbericht Thermometerstand Uit de Rechtszaal Haarlemsch Dagboek Uit de Omstreken Binnenland MKDEDF,F.I.1NGEN VAN HET E.QXLNXL. NED. MET. INSTITUUT, i (Opgemaakt voorna. 10.50 una*.) De -Rikte, 6 Februari 1908. Hoogste barometerstand 782.0 m.M. te Valencia (Zuidkust Ierland); laag ste 728.8 m.M te Haparakida (Oost kust van Zweden). Verwaidhiti'ng tot den avond van 7 Februari: Wind1: meest zwakke, Wéstel. /in bet Zuftdén Zuid'aL wind. Gesteldheid; van de ktchit: nevelig, waarschijnlijk dlroog weer. Temperatuuriets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 778 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige gland te 2 uur 777 m.M. te Haarlem. Donderdag 6 Februari Hoogste gisteren F. 40 Laagste hedennacht F. 34 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 45° EEN DIEFACHTIGE SCHIPPER. De 33-jarige schippersknecht Jac. Hamans was op 10 September in dienst van den zandvaarder E. van den Berg te Noordwijkerhout, en lag met de schuit in de Leidlsche Vaart alhier. De baass ging even de stad in, en van deze afwezigheid maakte Jacobus gebruik, om ook te verdwijnen; met medeneming van een fokzeil, een trek lijn en een jas, alles aan Van den Berg toeböhoorend. De jas werd verkocht voor 35 cent, de treklijn voor 75 cent, en het zeil voor ƒ4.10. De opbrengst w/as dus *5.20 De redbercbeur Van Halst kreeg aangifte van den diefstal en wist de bewijzen tegen Jacobus in handen te krijgen. Onderwijl is Jacobus echter naar Duitschland uitgeweken, en Het beden verstek gaan. Het Openbaar Ministerie vorderde een gevangenisstraf van drie weken. DIEFSTAL EN AFPERSING. D. J. Zweerman. de redacteur van de Amsterdamsche Lantaarn, die te Haarlem een oud-officier geld tracht te af te persen, onder bedreiging an ders een beleedigend artikel te plaat sen, welke truc echter niet gelukte, waarop Zweerman zich uit de voeten maakte, met medeneming van eene pendule en een wekker, werd veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf, onder aftrek van de preventie ve hechtenis. De eisch wals twee jaar en zes maanden-. HELING. De rijwielhandelaar N. L. van ScbagBn te Haarlem, die van eenige leden der dievenbende voor f 10 een nieuw rijwiel kocht, onder beding; dat de verkoopers op de kwitantie, ƒ25 zouden zetten, werd veroordeeld tot drie maanden. De eisch was tien maanden. MISHANDELING. Eenige jongelui te Velsen hadden met elkaar ongenoegen, en zouden het uitvechten. Eerst werd met de handen gewerkt, maar later kwamen de mes sen ook aan de beurt. D. Wennis ont ving een steek in den arm, welke •wonde nogal ernstig was, en door dr. Heslinga verbonden moest worden. Var. deze mishandeling werd beschul digd de 18-jiarige bloemistknecht Cor nelia Lurutz te Velsen. Beklaagde ontleende. Toch achtte het Openbaar Ministerie bet ten las te gelegde bewezen en eisch te drie ma anden gevan genisstraf SFOORWEGDIEFSTAL. Een loodgieter was ai eenige maanden zonder werk en leed volgens zijn zeggen armoede. Ten einde raad nam hij zijn toevlucht tot oneerlijkheid, en kaapte van het ter rein der H. IJ. S. M. aan de Baljuws laan een negental stukken ijzer. Het Openbaar Ministerie vroeg een maand gevangenisstraf. De beklaagde, vader van twee kan- deren. toonde veel berouw. EEN RIJWIEL GESTOLEN. Hieraan maakte zich de 20-jarige Haarlemmermeerder Simon P. A. Booms schuldig. Hij kaapte het rij wiel op Zaterdag 21 December te Hillegom ten nadeele van J. Huyg- "sloot, en verkocht het te Haarlem aan den handelaar Staven-ga voor ƒ5. De politie kwam al heel spoedig den tiief op het spoor, en toen Simon dit metric te, ging hij naar Stavenga, om (het rijwiel nog terug te koopen, en weer terug te brengen. Een vervolging kon echter niet meer uitblijven. De eisch luidde twee maanden. De beklaagde is vroeger reeds tet drie weken gevangenisstraf veroor deeld, dus werd hem recidive ten las-] te gelegd. WEERSPANNIGHEID. Job. Koorts te Velsen was op Maan-1 dag 23 December dronken en maakte het den voorbijgangers lastig. Toen de politieagenten Ter Haak en Wag ner hem wilden arresteeren, heeft hij rich ook nog verzet. 't Zal hem tien dagen gevangenis straf kosten, althans als de Recht bank den eisch van het O. M inwil ligt. UITSPRAKEN: J. Hulsbergen, reiziger te Haarlem, te weinige RijksbelaiStang, 5 boete af 2 dagen hechtenis. E. de Vries, koopman te Amtstar- dam, feit en straf aisvoren. W. C. Roezen, bloemiboHerihahde- laar te Bloemend aai, feit en straf als voren. A. Veensüra, schoenmaker, te Ha-ar- liean, feilt aJllsvoren, 3 boete of 1 dag hechtenis. L. de Koning, boekbinder te Haar lem, verduistering, 10 boete of 1 maand! tuchtschool. H. A. Roest, letterzetter te Haar lem-, verduistering vrijgesproken. J, Porssifus, houtzager, P. Kok, tos werkman B. Schouten, houtzager, al len te Zaandam, mishandeling en ver nieling, de le seven, de 2e vijf dagen gevangenisstraf, de 3e 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. de Jong, -los werkman ,te Haar lem, opzettelijke vernieling, 10 dagen gevangenisstraf. ROEI- EN ZEILVEREEiN-IGING „HET SPAARNE". Op Zaterdag 8 Febr. a.s. is door het Bestuur van deze vereenilgimg eene algemeen e vergadlecring bijeengeroe pen. De voornaamjste aauleidlinig (hiertoe is een voorstal, ingedltend! dotor een tiental leden, om het bij Raadsbesluit van 8 Ja/n. goedgekeurde bouwp-l-an voor het nieuwe schiu/itenthuis te ver vangen d'o-or een ander. De volgende heeren dienden diiit voorstel in: J. H. la Bastide, W. la Bastide, M. B. Tidteman, A. iH. G. Fokke,T K. C. A Valken, J. Dozv, P. van Bork, W. de Comi-ngh, H. A. van Loghem en W. Rutgers v. d'. Loeff. Bioscoopvoorstelling. Het nieuwe programma, dat de heeren Alberts Woensdagavond voor het eerst afwerkten, is inderdaad keu rig. Fr wordt een rijke verscheiden heid ter bewondering gegeven, beel den gekleurd en ongekleurd, komisch en. ernstig, boeiend en leerzaam. Eenige uurtjes bij de gebroeders Al berts te gast, krijgt men veel te zien. waar anders geen deaike-n aan is. Je maakt een reis door Ierland, beziet daar verschillende stede-n, zeeplaat sen en bergen. Een andere filim laat u een vloot-revue voor den Keizer van Duitschland aanschouwen, of stelt een wilde zwijnen-jacht in Lim burg voor. Komisch zijn zefker de beelden, zoo- als: „Een nieuwe machineschrijfsfer", Will-eon's kracht op straat", „Ivoks- droomen" en nog vele andere. Prachtig zijn de gekleurde beelden: ,,Een moderne illusioniste" en I;-Ju- pcnsche acrobaten", die wonderlijke toeren te zien geven. Maai- laten we niet het geheele programma overschrijven. Dat was ons doel niet, we wilden u alleen nieuwsgierig maken, en opwekken om zelf ook eens een kijkje te nemen. Heusch, niemand zal zich zoo'n uit gaansavond je betreuren. .MONSEIGNEUR LANS. In de kerk van O.L. Vrouwe Onbe vlekte -Ontvangenis („De Posthoorn") waarvan het priesterkoor in rouw ge huld' was en door tal- van kaarsen verlicht, iwerdlen Woensdagavond d'e Metten gezongen bij het stoffelijk overschot var» mgr. M J A Lans, de ken- van Amsterdam, kanunnik van het kapittel te Haarlem en- geheim- kameriieer van Z. H .den Pa-us Na afloop der plechtigheid, waarbij mgr. L. Jansen, pastoor der kerk, of ficieerde, defileerden hondercüen langs den overledene. UITREIKING VAN PRIJZEN. Naar wij vernemen zullen de prij zen behaald in dén tooneelwedstrijd, gehouden door de tooneelvereenigtng ..Door Inspanning Uitspannig" alhier, uitgereikt worden op Zondag lo Mrt. a.s. in het Brongebouw alhier. Liberale Unie. In de Woensdagavond gehouden le denvergadering dier Liberale Unie is behandeld een motie- van thet hoofd bestuur in. zake het kiesrecht voor de Tweede Kamer. De verschillen/die paragrafen daier motie wierden behoudens eend-ge tech nische wijzigingen, die men wensclie- lijk achtte aan te brengen, door de vergadering aanvaard. Ten aanzien echter van de slot-paragraaf der mo tie, w-elke zegt., dat met invoering van algemeen kiesrecht behoort gepaard te gaan invoering van stemplicht, en van evenredige vertegenwoordiging, besloot de vergadering met groote meerderheid den afgevaardigden der kiesvereeniging op te dragen ter al- gemeene Unie-vergadering, op 8 de zer te Amsterdam te houden, bij wij ze van amendement voor te stellen dit punt vooralsnog aan te houden, omdat men een voorstel van zoo wij de strekking nog niet genoegzaam heeft kunnen overzien, om daarover reeds nu een gevestigd oordeel uit te spreken. Mocht dit amendement wor den verworpen, dan zullen de afge vaardigden hun stem tegen het voor stel hebben uit te brengen. Tot afgevaardigden werden be noemd de heerein J. L. E. I. Breda K ley memberg en G. Smits, en tot plaatsvervanger de heer A. van der Voort AiZn. VOLKSWEERBAARHEID. Bij' d'e op Zaterdag a.a te houdjen velddienstoefening door de vereenti- gingen Volksweerbaarheid en Bloq- m end aal-Commando zullen de 3 ad- spiranten voor korporaal t.w. de hee ren E. J. Schoo, A. Traan-berg en P. Steftens, die daartoe gedurende de zen winter werden opgeleid, practisch examen afleggen; het examen zal Maandag e.k. in de sohermzaal van het 10e regiment infanterie wonden voortgezet. XIL 5 Februari. Het is treurig, maar een feit, dlat het eigenbelang van den mensoh toch een zeer machtige factor is tot be weegkracht. Om u de waarheid te zeggen al dlurf ik haast niet uit vrees voor dan stek eligen M u g, die on l angs de pers muskieten taoo onbarmhartig aanviel om iu de waaxibedki te zeggen, voel de ik heel weinig voor d-e feesten van den A. N. W. iB. dn de stad Haarlem. W-at heb je aan die kouwe diruiktte? Aan idlie wen-teilende wieletjes, die je keien en klinkers maar smeer dan noo- dig is, doen slijten? Waarom zullen we onze rustige rust laten storen door een paar d/uiaendl wiedtrappars, die hierheen alleen komen (zouden om te fuiven? Hangt het wel en wee, de bloei onzer stad, van die paar dagen la waai af?... Zoo hèb ik gedacht.. Maar ik moet zeggen-, dat ik begon te wankelen in deze mijne meening, toen ik zag dat er als die feesten niet liter kwamen veertig duizend gulden verloren zouden gaan. Dat is n-og al iets. Veertigduizend- gulden! Veertig bescheiden menschen kun nen er een jaar van leven! Stel je voor dat ik een van die veertig kon zijn... Na/tuurliijik ben 'fc toen na déze over weging, vol .sympoitlhile vo-or liet plan naar Brinkmann -gegaan. Ik heb me laten proppen in het volle tuanaaal- tjo, i-n rook en smook van sigaren en pij'peai.. Ik Qteb er eerst op een stoel gestaan, en l-ater op -een tafel... Ik heb al mijn beschikbare -kamers één aangeboden-, en ik heb mee gestemd voor de mooie -verklaring van. me neer Van dis Kamp. Zie je, dat welkt je geestdrift! Veertigduizend gufdlom en dan zulke kranige enthousiaste re devoeringen, en dan zelf staande óp een tafel, hoog, hoog, ja in de aller hoogste sferen van- geestdrift...! Natuu-flijk komen de feesten nu hrierr.. En de veertigduizend ook... Ten minste... Een kwaadspreker zei dat jé het niet gelooven moest.. Het Bestuur van den A.N.W.B wou per se niet in Haarlem! Kom nou, wie gelooft d,at? Ik niet. Leve de A.N.W.B... en de veertigduizend-! A propos, ik kon -vannacht niet in slaap komen;Ik heb liggen denken aan -de tafeitjes en de stoelen- in de tu-inaaal' van Brinkmann. 't Was daar een losse beweging. M&g kja/t? Een openbare vergadering, met debat en wélk een debat! -in een zaal met lósse stoelen!!! Meneer Brinkmann, mag dat? Commissaris van politie, mag diat? 'k Heb niets tegen meneer Brink mann, en nog minder dam niets tegen d'en Heer Commissaris de hemel beware me, hoop ik! maar wat -in de Kroon, in den .Schouwburg, in de Vereeniging niet mag,... mag dat in het Tuinzaaltje van Brinkmann wel? OBSERVATOR. OVER DE „KAMERS VAN ARBEID." In het orgaan „de Kamer van -Air- beid" worden door de Redlaotie de volgende opmerkingen gemaakt over Overbodigheid der Kamers Van Ar beid?" „Naar. aanleiding van een- verzoek van de K. v. A. voor die -metaal- en houtbewerking te (Haarlem, werd door den gemeenteraad aldaar een com missie ingesteld, ten eindie -te onder zoeken, op welke wijze het best- maat regelen kunnen worden getroffen te gen de geldelijke gevolgen van. ge dwongen werkloosheid. Deze com missie, van welke een secretaris ee- ner K. v. A, de heer J. Gerrifez, se cretaris was heeft onlangs een uitvoe rig en belangrijk rapport uitgebracht. Zij heeft een- zeer uitvoerig onderzoek bij -patroons- en werkliedtenvereem- gin-gen en op -andere wijize ingesteld naar dén- omvang der gevolgen van de werkloosheid en dient ontwerpen in voor een verordening tot instelling van een arbeidsbeurs en een fonds tot verzekering tegen de g-eikMijke gevol gen van werkloosheid. En nu treft het, dat (bij düit alles, no$h bij- het on derzoek van' de wierlaLooisheid, noch bij de regeling der nieuwe instellin gen, van de Kamers van Arbeid, -die toch ook te -Haarlem bestaan, met geen enkel woord sprake is. Zij sdbij- nen niet geschikt te zijn om hulp te verleenen bij een dergelijk, juist op haar gebied liggend onderzoek en evenmin geschikt om mede te werken bij het beheer van de arbeidsbeurs en- het verzekeringsfonds! Zooa-ls onze le zers in het eerste nummer van dezen, jaargang hebben kunnen zien; is er ten opzichte van de arbeidsbeurs reeds verzet gekomen van een K. v. A (Be- doeldl wordt de poging der Kamer v. Arbeid voor de Metaal- en Houtbewer king om een nieuw reglement voor de Arbeidsbeurs te ontwerpen. Red H. D.) Maar wij: achten het toch teek enend, dat de zaak iziic-h geheel bui-ten de K v. A. en doordat men ze overal buiten zijn-, (hee-fit afgespeeld De oorzaak? Men heeft -geen vertrouwen in- de K. y. A. en od'ordat men ze overal buiten houdt, hebban ze ook geen gedegen heid het vertrouwen op te wekken... die cirkelgang, het oude liedje!' INBRAAK TusSchen g5 steren avond 7 en heden morgen 7 uur is -ingebroken in een bergplaats van de huidenaouters J- J. Bak en Co., gelegen in een poort aan den Burgwal, no. 51 en daaruit ont vreemd ongeveer 300 konijnenhuiden ter waarde van plus minus 25. De dief of dieven ihdbhen zich toe gang verschaft door middel van een valsehen sleutel. Noch aan, de poort- deur, noch aan de bergplaats zijn sporen vam braak te zien. De politie doet onderzoek. IN DEN VAL GELOOPEN. Gisteren werd door de politie alhier ter zake verregaanden dronkenschap op een wagen naar het bureau ver voerd een. schar ertslij per. Hedenmor gen, toen hij na zijne ontnuchtering zijn naam enz. moest opgeven, bleek dat hij nog 20 dagen te goed- had we gens openbare dronkenschap, waar voor hij in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd. Hij, is naar liet Huis van- bewaring overgebracht. DE FEESTEN DEiR A. N. W. B. Een definitief besluit omtrent de plaats waar de feesten zullen gehou den worden, was hedenmiddag nog niet door het Hoofdbestuur genomen. De consuls hebben alles in het werk gesteld om Haarlem aangewezen te krijgen. BROOD- EN KOFFIE-UITDEEL1NG. Deelnemers waren heden 885 kinde ren, 265 volwassenen. Ingekomen gelden: Bij den Heer H. Jhondon, van- een werk hebbendie 10, postwissel v. dL H. R., 2.50; Locomoti-efpaetsers C W.P. H.S.M. f 1.61. Bij den Heer iM..v. Ommeren: II. C t 5. Biji den lieer H. v. Ni-el Hz., penn., N. N. 5. „Liegen" 1.10; Naaml. Venn, de Eendracht, co-U. ja-ar vergadering f 6.38 1/2; Kleermakersvereeniging On derling Hulpbetoon 5. HET STADHUIS. - Het bordje aan de pui van ons Raadhuis, waarop de Museum-uren vermeld staan, is niet meer te lezen, zoo verveloos als het is. Maar als het nog te lezen was, zou men zien, dlat het niet deugt. Want de Raad wijzigde -dagen en uren voor het Mu~ seumbezoek. maar nog altijd is er aan 't bordje niets veranderd. Dat is dan ook een werk, dat maar niet zoo i-n oeneu te doen is 1 Gelukkig zal, naar we vernemen; dè hoele vestibule van ons Raadhuis wonden opgeknapt- en geschilderd, en ■dlan 'krijgt 'liet bordje ook een beurt. Bij dein concierge zijm tegenwoor dig toegangsbewijzen v-oor 't Museum verkrijgbaar. DE FRANSCHE REVOLUTIE. Me/juffrouw V. d. Veer de Vere, uit Parijs, hield Dinsdagavond i-n dien schouwburg voor een paar hon derd ledige stoelen en een 30-tal hoor ders een voordracht over de Fran- sche Revolutie. Het spijt ons. dat we niet veeJ goeds van dezen avond kunnen schrijven. Van acht uur af tot bijkans elf uur is deze dame aan het woord- geweest, om', zonder de minste stemverende- ring een saaie en dorre opsomming te geven van de gebeurtenissen in de Revolutiejaren. Waarlijk, in menig geschiedenisboek, vindt men de ge schiedenis samenhangen der en ook veel onderhoudender opgeteekemd 't Eeniee interessante was de ver- tooming dier lichtbeelden, maar bok 't genot daarvan werd bedorven. Bij eiken persoon, die op het doek gepro jecteerd werd en dlat waren er heel watMonk hetDat is die m'n- heor of die en die dame, daar en, «daar geboren, zoon of dochter var, kleinkind vanmaakte zich i|ni de revolutie bekend doorwerd toen en toen bevangen genomen]...., ver oordeeld.. en in dat en dat jaar, op diien en dien -dag, op dat en dat uur op het schavot gedood. Eens ging dé spreekster in haar statistische nauw keurigheid zelfs .Zoover, dat zij bij een onthoofding, behalve het jaar, den datum den dag en het uur, ook het aantal minuten (10 minuten over 10 uur in den voormiddag, let wel mededeelde. Alleen ontbraken de se conden nog Eerlijk oezegd was het moeilijk om daarnaar drie uur lan(g aandachtig te luisteren. Enkele toehoorders ko zen dan ook lang vóór het einde het hazenpad terwijl van het oiverige publiek bijna uitsluitend jonge da mes en dito Iveerenvelen grapjes zaten te maken en te lachen. •DIEFSTAL MET GEWELD. Dé Officier van Justitie aJMer beeft hloo-ger beroep aanigeteekend tegen hiat vonnis van- d'e Arr. Rechtbank alhier:, wiaari>ij ter zake van den diefstal met geweldpleging in d'e herberg van de wed- Klein in de KI. Houtstraat alhier, H. Warnaar, tet 10 maanden gevan genisstraf en H. C. van Wort tot 2 jaren gevangenisstraf rijn veroor deeld, en Aibertus de Jong is vrijge sproken. STAATSPENSIONEERING. Op de Dinsdag 4 Februari gehou den vereadéring der Provinciale Noordh. Federatie van- den Bond van Staatspensioneering te Purmerend- werden de volgende bestuursleden ge kozen B. Kanis, Amsterdam, yoorz.; G. Kleuver, Velsen, secretarisJ. Wenthoit Haarlem, penningmeester; Ds. P. A. Vis, Beemster, C. Haring huizen, Wieringerwaard, K. Vrugte, Nieuw-Vennep, en K. Tol, Beverwijk. Arme dieren! Vanmorgen vielen in de Zoutman- igtraat dé paarden, gespannen voor een steenkolenwagen. Bij de pogingen, ara de dieren weer op de been te brengen, sloeg men er den zweep nog al duchtig overheen, zoodat udt bet publiek geprotesteerd werd. Met ver eende krachten slaagde men er ten slotte in de beesten weer op te zet- Jten De Snel post. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de postduivenvereenigmg „De Snelpost" te Haarlem. Do vereeniging stelt rich ten doel de bevordering van de postduiven sport. Zij tracht, dit doel te bereiken door: a het houden van wedstrijden en tentoonstellingen van postduiven b het deelnemen aan wedstrij den en tentoonstellingen van post duiven. E. N E. T. De conducteurs van de E. N. E. T. en de E. S. M. worden allen geduren de eenige weken geoefend ih het be sturen van de wagens. G ev, V o o r w Een handschoen, een ponitemonna/ie -met. -eendg geld, een rijkspos-tepauT- hnnkboekje, een horlogeketting. SCHOTEN. Men is in verschillende straten van het stadskwartier reeds begonnen met het neerleggen van de gasbuizen. Er wordt dus wel voortgang gemaakt. Woensdagavond wend in het ge bouw voor Christel. Belangen ïn de Colensostraat, onder leiding van Ds. Montijn eene vergadering gehouden, -tot o-prichitang eener Herv. Evangeli satie, aangesloten bij den Herv. Ker- keraod van Spaaradam. Door -uitbreiding van liet Scfooter- •wari/iecr achtte de vergadering het noodlïg, dat ook van Pro-testan-tsche zijde wat moest worden ged'aan, diaar /Spaarn-dam, op een uur afstand te vjer verwijderd ligt,. De verspreide cincuil'aii'ries hiadldlen een goed resultaat, waartoe ook Haar lean veel- bijdroeg; zoo-dat een- -bestuur werd gekozen, bestaande uit 5 l-eden, Waarvan 2 uit Haartem en 3 rifüt iS-cihotén. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw Vennep had heden de pu blieke -verkooping van den- onlangs af gebeurden, welbekenden- dekhengst Victor van dé Hengst en-associatie Nteuw-Vennep en Omstreken plaats. Kooper werd de landbouwer Th. C. de Vlieger, aldaar,, voor 195 En- was weinig kooplust. Bij F. te Nieuw-Vennep -heeft een hond des nachts zes jonge kippen •doodgebeten,, wia'arvan er vier door het beest rijn begraven. "Voor F. een groote schadepost SLOTEN. De verkoop van bouwterrein aan de Etectris-c-h-e Spoorbaan iSloterdlijlk Amsterdam gaat reeds niaar wensch; voor meer dfan een ton is -reeds ver kocht; behalve een R.Jv. kerflc, zal er ook een postkantoor (van Rijkswege) wo-rden gebouwd. IJ MUIDEN. Caecilia. Onze- correspondent schrijft Woensdagavond word door -de ge mengde zangveneeniging „Caecilia" rn d'e tooneelzaal van het hotel „De nfieuwe Willem Barendsz" een nog weinig bekende oorspronkelijke Hol- landsc.he operette ten gehoore ge bracht. n.l. „Klokketonen", muziek van den lieer Sam. Vlessi'n-g, libretto van den heer W. Mets. De weinige bekendheid dezer ope rette ligt zeker in deze twee redenen Het libretto is weinig geschikt en de muziek stelt zéér ho-og'e erisohen. Inderdaad loont. o. a. d-e muziek in helt 4e bedrijf zoo ho-Og, dat slechts door uitstekend geschoolde sopranen- die muziek goed op toon -gehouden kan, wordé-n. 't Moet dus een goed ge traind koor zijn-, dat die vele moei lijkheden te boven weet te komen. Daarin is Caeoilda Woensdagavond vrijwel geslaagd. De verwachting van de uitvoering -was niét bijster groot, maar 'het resultaat is geweest, diat alle hoord'ers ten zeerste voldaan waren. Twee goede maatregelen wa- i'en nl. getroffen. Men had de parlam- do's er uit gelaten en -gaf de operette in concert-vorm bij de tekstboekjes een korten inhoud gevende en men had zich van de welwillende mede werking van -eenige goede zangers uit Beverwijk voorzien. '•Zoo is de opvoering van deze ope rette voor de vereeniging een beslist succes geweest en -niét -minder voor deert componist, die -de opvoering bij woonde. Mevrouw Swart, van Bever wijk, die de belangrijke en -veel- eisoh'endé oartii van Liesijé, de doch ter van d'en Klokkenist, vervulde, werd met bloemen gehuldigd. Een welverdiende 'buldé. 't Is voor Caecilia, dlat den iaatstiem tijd wat .kwijnende Was. -een begin van -een nieuw, frisoh leven, en ze heeft de sympathie van alle ingeze tenen, die in grooten getale de uit voering hij-woonden,, herwonnen, eni dat wil wat zeggen te IJmuiden, waaT men maar matig met door eigen gege ven kunst is '"ogenomen. Na dezen ge notvollen avond hield uw plaatsge noot, de te IJmuidén geliefde en zeer gewilde balletm-eester, de heer J-. W. D. SchmLtz de jonge en ook de oude lui nog vele uren gezellig bijeen. Zijn alleraardigste verrassingen bij de verschillende dansen hebben hem inogmaals doen kennen -als een dans- onderwijzer eni balletmeester,, die zijn vak en zii-n volkje kent. Caecilia kan inet groote voldoening op den afgeioopen avond terugzieto- ZANDVOORT. Aan den dam wedstrijd te Haarlem, uitgeschreven dlo-or de Haarlemsche 'Damclub, zal van hier deelnemen de heer J. v. d. Werff. DE KABINETSCRISIS. Hét Centrum verzekert, dat het nieuwe Kabinet „niet tot een onmid dellijk beroep op de kiezers zal over gaan, maar alleen tot Kamerontbin ding zal besluiten; indien het een linkerbloc dwars op zij-n weg vindt." EEN ZWEEDSCH GEZANTSCHAP. De Z weed sob e afgezanten, belast met de officieele bekendmaking aan het Neder]andsohe Hof van den dood van Koning Osoar en de troonsbestij ging van Gustaaf V, rijn Woensdag avond te 8 1/2 uur te 's-Graveiïhage uit Brussel aangekomen, aan het HollanclscUie Spoorstation begroet door 1 u i ten an Her-zee le klasse jhr. Voin Mühlen, -den liaar door H. M. toegevoegden adjudant. De tzending bestaat udt admiraal Palancter dé la Yoga, gnaaf Wacht- meister en kapitein Thurdiu, adju dant van den admiraal. Admiraal Palander voerde liet be vel over het. poolschip „La Vega", dat met de expeditie-Nordenskjold in 1880 den no-ord-ooste,lijken doortocht vol bracht. Ter 'herinnering aan dit be langrijke feit werd dé koene eeevaiair- der in don adelstand verheven' en gemachtigd (den naam 'De La Vega: aan zijn geslachtsnaam toe te voe gen. EEN HOLLANDER VERMOORD. Te Zamboango op Mindanao werd bericht ontvangen, dat George Case, te Manilla welbekend als de „Cum- benmmi Of Basil an" met rijn compag non Vermendt, een Hollander, te Point Mantagail op het eiland Basi- lan, waar ze zich met bosch-exploT- tatie onledig lnelden, door vijf uitge weken Soeloeëus zijn vermoord. De Japansche vrouwen der beide slacht offers, 'hoewel zwaar gewond, wisten te ontvluchten, en werden door be vriende 'Moros uit de buurt naar Zambiango gebracht, waar zij dén gouverneur Bliss met het voorgeval lene in kennis steldde. ONGELUKKEN. Na twee dagen d'reggens is in- (het -Oranjekanaal bij Odoornerveon het lijk van -Steven- Jager opgehaald-. Hot horloge stond op hadf drie, zoo- da.t hij zeer waarschijnlijk om dien tijd te water -is geraakt. Ten ihuize van den schilder P. W., te Loohem. heeft een gasontploffing plaats -gahad1. Na het afnemen eener gaislannp in een der kamers, was dé opening niet vo-ldoende afgesloten en ontsnapte er gas. Toen W. met een brandend- lampje in de kamer kwam, volgde de ontploffing, waardoor de ruiten en het heele plafond vernield werden. W. kwam met den schrik vrij HULP AAN SCHIPBREUKELINGEN. Uit Hoek van Holland wordt ge meld, dat zich aldaar op aanstichting van dr. S. Diamant een comité ge vormd heeft, dat zich ten doel stelt uit idie burgerij een co-rps van geoefen de personen samen te stellen voor het verleenen van eerste geneeskundige hulp aan schipbreukelingen VALSCHHEID IN GESCHRIFTEN. Vanwege het departement van Jus titie word.t bij ontdekking bericht ver zocht omtrent Pierre Zamboni, advo caat, dié door de justitie te Venetië vervolgd wordt ter zake van valsch- heden in wisselbrieven. Beklaagde, die voortvluchtig is, heeft een mid delmatige ineengedrongen gestalte, bruin-bleeke gelaatskleur, zwarte oogen, zwarten baard en knevel, en houdt zich gebogen onder het loo- peii, alsof hij gebocheld is, terwijl hij zich schommelend voortbeweegt. Zijn uitlevering is vanwege de Italiaan- sche justitie gevraagd. Dr. J. v. d. BRINK. Metn schrijft uil Breda aan de Msb. dat -in onderwijzerskringen, hét ge rucht loopt, dat dr. Jan v. d. Brink rich -voorbereidt om bij de eerstvol gende gelegenheid examen af te leg gen .als onder-wijzer L. O. Slaagt hij, dan zal te Breda een bijzondere school- geopend worden.:, waar dan als hoofd zul optreden de ex-pater Coe- lestimes (II. J. van Vorst). Deze heeft hoofdakte en akte Fransch naar men beweert. ONGELUK OP DEN RIJN. Naar uit Keulen aan het „Nieuws" wordt geseind, is op den Rijn het Rotteixlamsche stoomschip „Union II" in een sneeuwstorm aangevaren. Dï kapitein ijlde naar de kajuit om zijn vrouw en kinderen te redden. De kajuit stond reeds vol water. De vrouw van den kapitein is gered. De drie kinderen zijn verdronken. De naam van den kapitein was Coymanshij woonde te Rotterdam. GEARRESTEERD Maandagavond werd uit de vesti- bule van hét stadhuis te Deventer tea 'nadeele van een commies ter secreta rie een rijwiel ontvreemd!. De daidieir nog in 'hét bezit daarvan, werd gróteren door de politie te Hil versum aldaar gearresteerd, en- ge vankelijk naar Deventer overge bracht. EEN ONTPLOFFING. De bakker P. de Groot, te Waddinx- veen had de onvoorzichtigheid met een brandenden lucifer bij de. opening van een gasketej (waarin hij uit car bid licht stookt), die nog gedeeltelijk met gas gevuld was, te komen, waar door een hevige ontploffing ontstond De Groot en zijn knecht werden ern stig gewond aan hoofd en gezicht; beiden zullen een oog moeten missen, terwijl van den knecht waarschijnlijk een arm zal moetpn worden geampu teerd hij is naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. PROF. DR. J. H. GALLéE. Maandagavond is te Utrecht in den! ouderdom van 60 jaren overleden! prof. dir. J. H. Gallée, ho-ogleeraar in! de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit aldaar. Hij overleed' aam de gevolgen van eem nierziekte, waaraan hij reeds een paar j'aar lijden d'e was. BRANDEN. Te Kruisland bij Rozendaal is het huis met schuur en stal van P. Roe- landis door onbekende oorzaak afëe" brand. Ook de inboedel ging verlo ren. .Alleen een paard, een koe en een kalf konden gered worden. 1 De oorzaak is onbekend. Assurantie -j dekt de schade. Op het gehucht 't Haantje onder dezelfde gemeente is mede nog eea T arbeidershuis afgebrand. Ook hier j ging alles verloren, doch te niets ver- v zekerd. i

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2