NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 7652 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f\.—elke regel meer/0.20 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiter het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 8 FEBRUARI. Schouwburg: „Een dag KhaM", 7^ uur. Vareenigvag: Bioscoop Alberts Frè- res, 8 uur. Brongebouw: Concert Kun'st Adelt, 8 uur. Kleine Vereeniging: Uitvoering Na arbeid Kunst, 8J uur. O verveen: Hotel Van Ouds het Raad.' huis: BloeanontentoonstelBng 105 <u. OM ONS HEEN No. 688. Indische zaken. Het ligt niet in mijn plan, iets te zeggen ovéai, maar dmitriewt Indische a angielegenli eden. Ik voel miaar al te goed, dat ik ver standig dee met geen oordeel te zeg gen oVer deze dingen, onidlat iik er geen verstand' van heb Maar toch zou ilk aan den le&en' eenige bedenkingen willen voorleg gen over 'de manier, waarop over In dische aangelegenheden tegenwoordig gesprokén en/ geschreven wordt. Die lijkt me namelijk bijzonder bedenke lijk. Wij' Nederlanders hebben, uit pure zelfverkleining, wegkrimpend als 't ware voor zooveel grootere rij ken, die gewoonte, alles wat onze land genoot, eru ihiier of daar doen, te criti- seeren met 'een heftigheid', waar over een buitenJiandieir verbaasd' Staat. Een Engelsahnmn bijvoorbeeld is heel an ders. Die vindt alleen goed, wat En gel sch is, de rest deugt niet. De Ner de rl ander, precies andlerbonr, stemt alleen in mot wat ni'et-Ntederlanidsch is Déze eigenaardige karaktertrek verlaat ham volstrekt niet, wanneer hij naar onzen Oost stoomt. Integen deel], heit schijnt of de eigenischap er zich nog verder ontwikkelt. Komt het door de hitte, die he.ni hoe hij zich ook aanpast toch .altijd min of meer blijft hinderen Is liet te wijten aan de eigenaardige samenstelling van zoo'n tropische samenleving, ver van de middelpunten van maatschap- pel ij leen strijd', van gee stesontwikke- ling, van kunst, een kleine samen leving zonder financieele zorg, zon der verfrissohing van denkbeelden nagenoeg, waarbij dus van zelf kleine bezwaren worden uitgesponnen tot groote moeilijkheden en kleine griet jes opzwellen tot bergenhooge klach ten? Misschien is het een met het ander in het spel. Maar dit is wel zéker, dait de critiak in Indië op het algemeen bestuur veel scherper, veel feller dau in Nederland zelf. Omdat de on derwerpen van discours er beperkter zijn, worden die weinige dan ook als een citroen beknepen en weer bekne pen, totdat ze geen sop meer afge ven. De zure smaak, die nablijft, is er des te scherper om. Sommige van die pruttelaars ver geten, naarmate de boot van de Ne derland hen verder van Insulinde's kusten wegvoert, hun grieVen en be>- zwaren. Andere brengen 2» in Neder land mee terug en maken hier, wil lens of onwillens, stemming door hun hart uit te storten inonze Neder- landsche onwetendheid. Zoo komen er tientallen Nederlan ders, die met groote autoriteit critiek Oefenen op het beheer van onze kolo niën, landen nota bene, die niet kei hemelsbreed, maar in alle op zichten, klimatisch, economisch, maatschappelijk van hun eigen land verschillen. Stel u voor, dat een negerkoning uit Midden-Afrika naar Nederland over kwam en daar zag, hoe onze samen leving in elkaar zit. Wat zou hij een pret hebben over die domme blanken, die een misdadiger zorgvuldig ineen hokje zetten en te eten geven. Hij, in Midden-Afrika 'slaat ze eenvoudig dood. Wat zou hij lachen om het con- stituüoneele koningschap met zijn ministère en Kamerleden Hij zwarte werelddeel bevieelt en het ge schiedt En 'let wiel, nu wil ik Nederlandsch Oost-Indlië niet met een negerstaat vergelijken, maar dit alleen betoo- gen, diat nilemand Indische zaken kan beoordeelen uit een Nederlandsch Standpunt. in bet' Dut is toepasselijk op de mannen des ATedes, de ambtenaren, en dat is.niét anders met de mannen des zwaards. Niemand' zal van mij een verdediging van eten oorlog verwachten ik vind hem een gruwel, een afschuwelijkheid er» alles wat er gedaan kan worden, om deZen vorm van verdwazing uit te roeien, heeft mijn sympathie. Maar we moeten billijk zijn tegenover alles en tegenover allen. En nu zijn er, dunkt me, twee wanbegrippen bezig in te burgeren, die alleen steunen op onkunde en sentimentaliteit. Het eerste i-s ditdat kolonisatie diefstal is en tengevolge heeft, dat vrije volken, dié voorheen gelukkig waren, wonden gebracht in een staat var onduldbare overheersching. Nu is er weinig tegen te zeggen, .dat onze voorouders geen recht hadden op Ja- Boraeo, Celebes, Sumatra en de ceit heel en Indischen Archipel, dan het recht van d'en sterkste. Maar dat zij den inlander uit een. 'ideaal na- tuurbestaan zouden hebben geslin gerd in een beklagenswaardige sla vernij, i$ volkomen- onjuist'. Demachit van de inlandsche hoofden, was vroe ger even onbeperkt, als die van- den neoiP'Tkn-nnnio- -iw* AtmUna riten ik als voorbeeld aanhaalden Zij re geerden als despoten, deden met hun onderdanen wat ze verkozen en oor loogden eindeloos ondier elkander. De persoonlijke vrijheid, de veiligheid, het beziiit (hoe gering 'liet dan ook wezen moge) van don inlander in ge koloniseerde rijken zijn veel grooter, dan vroeger, toen zij alleen1 aan hun eigen hoofden onderworpen waren. Hét tweede dwaalbegrip is dit, dat de Indische oorlog zou kunnen wor den gevoerd naar, Europeesche be grippen. In de beschaafde maat schappij (althans voor zoover een samenleving, waarin oorlog gevoerd wordt, nog beschaafd kan he eten) is de krijg meer een staatkundige, ge voerd door massaas, in Atjéh, is bij, dc-or de kleine troepjes, die hem zoo wel van den ©enen all's van. den ande ren kant voeren, meer een persoonlij ke. waarbij haat en wrok veel meer naar boven komen. Iedere soldaat, iederé officier vooral, weet dat van alls zijden de vijand op hem lolert, hem het mes in de borst steekt als hij kan, geen veinzerij ontziet om hem ongemerkt te kunnen naderen en, als 't mogelijk is, den doodel ijken stoot toe te brengen. Nog onlangs konden we lezen, hoe bij het visiteer en van palssen van een voorbijtrekkend At- jeher, de eenige beveiliging hierin ligt, dat de officier of onder-officier twee man het geweer laat aanleggen op des inlanders borst en eerst daar na met tal van voorzorgen het papier aanneemt. Dat heeft de ervaring zoo voorgeschreven. Meermalen kostte dit eenvoudige onderzoek den Ne derlander het leven, want bliksem snel flikkerde de kris in de vuist van den schijnbaar onscbadelijken vijand en doorboorde den gehaten blanke. Is het wondér, dat er bij den soldaat te veldö een zenuwachtige spanning ontstaat, dat hij, op lijfsbehoud be dacht, wel eens een beweging ver keerd uitlegt en te vlug klaar is met gewieer of revolver Dat hij vrouwen en kinderen neerschiet, wanneer ach ter hen de rij and en nadersluipen. die hem zullen dooden als ze kunnen? Nogmaals, de oorlog, elke oorlog is een gruwel, maar wie een zaak goed beoordeel en wil, moet beginnen met zich te verplaatsen in alle omstan digheden. En kan hij diat niet, omdat hem de gegevens ontbreken en de er varing, dan behoort hij zich van cri tiek te onthouden Ik hoorde eens een gesprek tue- 6chen een Indisch officier, pas in Ne derland teruggekomen, en een Ne derlander, die nooit in Indië was ge- van politiek af, die op ons land be- tjmkking had. Beleefd, maar beslist, bracht de Nederlander hem onder het oog, dat hij. die pas in 't land was, die zaak niet goed beoordeel en kon. Maar esen kwartier naderhand gaf hij op hoogen toon een oordeel over den Atjeh-oorlog ten beste. De offi cier glimlachte, maar zweeg. Zou hij niet het recht hebben ge had, den ander met gelijke munt te betalen DaL ik tot deze opmerkingen kwam is een gevolg van een artikel in een tijdschrift, dat ik ontving, 't Heet „Der Barakferott der ethischen Prin- zipien in Niederlandisoh Ostindden" (Het bankroet der ethische beginselen Nederlandsch Oost-Indië), komt voor in het tijdschrift „Das freie Wu-rt" en is geschreven door E. F. E. Douwes Dekker, 1© Bataria. Wanneer we dat lezen, schijnt er niets goeds meer aam het Nedërland- sche bestuur. In eén bladzij of wat heeft de heer Douwes Dekker kans gezien, den staf te bréken over ons heel© heleiidi. En dat nog wel in een Duits ch tijdschrift (want dat het vertaald zou -zijn, staat -er niét bij), met de bedoeling dus om te worden .gelezen door Duitschers, die gelijk heer Dekker wel kan Weten onze1 Nedeiiamclscbe gewoonte, om in eigen ingewand te wroeten, te weinig ken nen, dam dat zij niet zouden veron derstellen, dat het wiel inderdaad heel erg anoet wezen, omdat ^immers een Zijn naam wekt bovendien, herinne ringen op aan een ander, die zdjn •loek slingerde naar 't Nederlandsch- Inidisch bestuur, aan zijn naamge noot, die zich Multatuli heeft ge noemd. Wij, die ver genoeg afstaan van den tijd waarin Multatuli schreef, weten nu w.el, dat hij beter letterkun dige dam (ambtenaar is gewleest en dat had men hèm het biets-tour van Indië (opgedragen de zaken voor waar niet beter zouden rijn geloopen. Integendeel I Wie lust heeft mag nu den aanval jvjau zijn zoon of kleinzoon lezen. Ik wil er alleen nog dit van zeggen, dat hij mijn opmerking bevestigt, dat de Nederlander wat 'hij zelf in rijn 1 and- heeft, helaas gaarne omlaag haalt. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE JEUGDIGE'KONING. De bijzondere berichtgever van den Matin" te Lissabon heeft een onder houd gehad met een staatteman, d'e in den nacht na hot bloedig drama rich naar den jeugdigen koning begaf om zich gehoed en al tot diens be schikking te stellen. Hij werd, zoo verhaalde 'hij, door dezen met de vol gende woorden ontvangen „Ik ben totaal terneder geslagen door den dood van mijn vader en mijn broeder, vooral door diien van mijn broeder, omdat deze veel geschikter was om ite regeeren dan ik liet ben. „Zijn opvoeding was er geheel .al op aangelegd om hem voor de re- geeringstaaik te bekwamen. Zi^n laat ste reis naar de koloniën was een der middelen, die tot dit doel moesten leiden, terwijl ik, zooals gij weet, gis teren nog muzieklessen nam. ,.Ik ben in het geheel niet opgeleid voor het koningschap. Maar ik zal mijn hart, mijn leven, al wat ik mocht verwerven, in dienst stellen van het volk, ter bevordering van zijn geluk em zijn welvaart." Groote bewondering, zoo schrijft dezelfde correspondent, verdient de koningin, wegens de buitengewone waardigheid, den grooten moed en de energie, die zij in de jongste dagen aar» den dag heeft gelegd. Sinds de vreeselijke catastrophe heeft zij zoo goed als niet geslapen, met haren zoon heeft zij tot laat ir den nacht gearbeid, en overleg ge pleegd met staatslieden. Toen een der dames uit de omgeving haTe be wondering te kennen gaf over de energie, die de koningin betoont, ter wijl ze toch zoo zwaar door het nood lot getroffen is, gaf rij het eenvoudi ge, maar roerende antwoord j i ,',Ik heb geetn tijd om te huilen, er is zooveel te doen." weeöt. De officier keurde een KEN BRIEF VAN DEN KONING. De Staatscourant deelt een brief mede van den koning aan den presi dent van den ministerraad, waarin daad "hij verklaart te wenschen, dat de thesaurie van het koninklijk paleis alleen de beschikking zal hebben over de middelen, toegestaan door het parlement. EEN KENSCHETSING VAN KONING MANUEL. Omtrent het karakter van koning Manuel II kan het volgende worden medegedeeld Do jonge koning is zeer intelligent, trolsell en edelmoedig; hij is zeer ge hecht aan zijn moeder, die 'hij steeds Uwe Majesteit noemt. Manuel II spreekt Fransch, Engelsch en Itali- aanscli. Hij heelt verklaard, slechts één wensch te hebbenzijn leven te geven voor de Portugeesche natie, die luj gélukkig wil maken-. FRANCO AFGEREISD. Te Lissabon loopt liet gerucht, dat Franco de hoofdstad per automobiel TJliet, naar Spanje vertrekkende. I)E LAATSTE EERBEWIJZEN TE LISSABON. Men is thans druk bezig te Lissa- bon de rouwkapel in gereedheid te brengen, die, geheel met zwart flu weel-en draperieën afgezet, mét goud franje behungen wordt. Breede goud- borduursels, met zwart gesoutachëerd versieren deze sombere pracht; die ook liet koor en het hoofdaltaar om- jfieft. De grond wordt mét een zwart ■apijt bedekt, Aan liet plafond wordt een koningskroon bevestigd, waar van lange crêpe lonten, dié op de ga lerij en tegenover het koor samenko men, afhangen. Gedurende de expositie der lijkkis ten neemt de koninklijke familie op de rechter-, het corps diplohiatique op de lïnikergalcrij plaats. Het hoofd altaar verdwijnt bijna géhéel onder de decoratie; alleen de heilige tafel, waarop hoog© zilveren kandelaars prijken, blijft zichtbaar. Midden op Jfnor..zijn do ulaaisen. waar jte reedihldld] gebracht. Overal staan zilveren kandelaars. Boven de kisten zal een groot.crucifix gehangen, worden. In de omgeving dier kapel hoerbcht dooidséhe Stilte, slechts verbroken door het klokken spel, dat nu en dan eten d'oodien-psalm laat hooren, waarop de klokken der andere kerken met somber gelui ant woorden. De „MatiaV'-correspoiidênil geeft van zijn bezoek aan het koninklijk paleis te Lissabon, dat slechts voor officiee ls personen en houders van speciale kaarten toegankelijk is, de volgende beschrijving. Na eerst een binnenplaats met pra chtige palmen overgestoken te heb ben, komt men aan een trap met een rood en looper belegd. De muren, rijn met krip bekleed. Boven hebben hel lebaardiers de wacht betrokken. In twee antichambres liggen de regis ters, waarin gedurende dé laatste da gen tailooze handteekeningen ge plaatst zijn. Van deze kamers uit leidlt een deur naar dé vestibule, waarop het ko ninklijk vertrek uitkomt, In het mid den hiervan staat de kist met hét lijk vaiv Dom Carlos; daarnaast de stof felijke overblijfselen van den kroon prins, beide in een vlag gehuld; waar door men ternauwernood de gezich ten onderscheidén kan. Een wacht, bestaande uit twee of ficieren en twee hoogwaardigheids- bek leedérs, vertoeft voortdurend inde kamer, terwijl aan het altaar door zes zilveren kandelabras verlicht, de hof dames haar gebeden zoggen. In de koninklijke stallen bezichtig de de correspondent vervolgens het rijtuig, dat op den ongeluksdag brudkt werd. Twee kogels drongen in bet hout, vlak bij de kristallen ruiten, die verbrijzeld werden. Eén der ko gels kon in zijn geheel er uit verwijd derd worden. In de morgue zag hij vervolgens de lijken der koningsmoordenaars Buissa maakte op hem den indruk van een beschaafd manDa SM va zag ei- minder gesoigneerd uit. HET NIEUW E MINISTERIE. Over de nieuwe ministers worden de volgiende bij zonderheden medege deeld W. dé Lima (Buitenlandsche Za ken) is pair. en een der bekwaamste hoogleeraren aan de Polytechnische School. Als lid der regeneradores was bij een van de meest gewaardeerde medewerkers van Hintze Ribeiro. Hij ruim 50 jaar, zeer vermogend gezien. Na den opstand to Oporto in 1890 hersteldé hij daar ondanks groo te moeilijkheden de orde. Espregneira, minister van Finan ciën, had diezelfde portefeuille in bet kabtoet Luciano de Castro. Hij is ingenieur en heeft te Parijs gestu deerd. Espregneira is een kundig eco noom en een der meest gezaghebben de leden van het Heerenhuis. Ook de nieuwe minister van Justi tie. Campos Henriquez, is pair. Hij had de portefeuille van Marine in al le kabinetten van Hintze Riheiro. was daarin een groote kracht wegens terrein van het gevecht van zijn invloed in politieke kringen. Ook als rechter is Henri quez zeer_ gezien. Admiraal del Castilho, directeur- generaal der Marine, is voor de eer ste maal minister van Marine. Hij telt ruim 60 jaar en is de meest be varen officier in de Portugeesche loot. Steeds heeft hij zich buiten de politieke partij en w.eten te houden. Zoon van den blinden dichter, wiens verzen door Victor Hugo geprezen werden, is 'liij zelf een schrijver van naam. Generaal Sebastiaan Telles (Oorlog) pair, progressist, is zeer bemind ;n het léger. Cal vet Magalhaes (Openbare Wer ken), progressist, is voor de eerste maal minister. Ook hij is ^en zeer bekwaam man. DE PORTUGEESCHE PERS. .Seculo", een belangrijk dagblad, (dat te Lissabon verschijnt, waar deert in de volgende woorden het be sluit van de regeering,,met betrekking tot de vernietiging van de dictatoria le verdragen „Dit alles is mooi en goed, maar het voldoet, niét aan den algemeenen wensch van liet volk. Men mpet den koning ndiet tot halve goedheid en halve genade aansporen. Men moet gebruik maken van de gelegenheid, 0111 hét volk en de monarchie weer met elkaar te verzoenen. Die verzoe ning kan. niet volkomen tot standi komen, dan op hét gebied der groot ste vrijheid. Te Liksabon is het volkomen kalm. De troepen, die het plein en.de stra ten in het midden Van de hoofdstad sedert den aanslag bezet hielden, zijn geheel terug getrokken. De republi- keinlsche en revolutionnaiire agitatie is op het oogenblik tot staan geko men. De regeering besluit gratie te verleenien aan de matrozen van de om hen te begenadigen, naar het bagno in de Afrikaansche koloniën Werden gezonden. Bovendien, zullen allen, die onder dé regeering van Franco werden gevangen gezet, wor den vrijgelaten,, behalve rij, die dén koningsmoord bewerkten, of er mede plichtig aan waren. Allé kranten, die door Franco gieschorst werden, zullen weer mogen verschijnen. Machado, het hoofd dier republi- keinsche partij, legt dé volgende ven Qcl a ringen af „De repubiikeinsche partij is eene partij met grondbeginselen,, die dis cussies houdt, propaganda maakt, maar geen misdaad wil. Ik heb dik wijls aan de monarchisten herhaald, dat die vrijheid! van drukpers, van vereeniging en van verkiezing, nood zakelijke vrijheden zijn. Dat het volk zich ni/tspréke, welke regeering aan d'e algemeene opinie voldoet. Wij wen schen sléchts een republiek té vormen, langs vredelievendien en wettelijken weg." Uil SPANJE. De republikeinen hebben een audiën tie bij den koning aangevraagd, om hem een verzoekschrift aan te bieden ten gunste van Nahens en de andere veroordeelden tengevolge van den aanslag van den 3den Mei 1906. DE VLOOTQUAESTIE IN RUSLAND. Het lot van het vloot-ontwerp schijnt beslist te zijn. De beraadsla gingen der partijleiders laten weinig ,hoo(p meer, dat het ontwerp za.1 wor den aangenomen. Toch zal de weige ring der credieten, naar men denkt, nog niet leiden tot een conflict met de regeering. Men verwacht, dat de minister van marine liet ontwerp te rug zal nemen en een nieuw ontwerp zal indienen, waarin meer rekening werdt gehouden met de wenschen der Doema-meerd erh'eid. UIT DEN FRANSCHEN SENAAT. De Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waaiibij de eerste oefe- nrngstijd der reservisten wordt be- Ipaald op 23 dagen, de tweede op 17 dagen en de oefeningstijd voor het territoriale leger op 9 dagen. FRANKRIJK EN MAROKKO. In den ministerraad van Donder dagmorgen gaf minister Pichon overzicht van den algemeenen toe stand in Marokko. Deze is, zeide hij, zoowel in militair als in diplomatiek opzicht, sedert het jongste débat het parlement- niet gewijzigd. Deze regeering houdt zich geheel aan de motie van de Kamer en er heeft zich geen enkel incident voorgedaan, dat op eenige wijze kan worden uitgelegd als een teeken van een andere hou ding. Het is, zeide Pichon ten slotte, volkomen onwaar, dat er sprake zou rijn van de oprichting van een kolo niaal legerkorps voor Marokko. Een telegram van generaal d'Ama- de, gedagteekend uit Zaouia van 5 dezer, meldt dat hij twee colonnes heeft uitgezonden naar Zaouia op het 2 Fe bruari. De cavalerie en de Ghoum's dreven een sterken wachtpost van den rijand in den sector El Ouremi terug. De Fransche troepen betrokken een lang bivak. Een kwartier na midder nacht dieed de vijand een aanval, die gemakkelijk werd afgeslagen. DeMe- halla trok op Setta terug. De Fran- schen hadden zes licht gewonden de verliezen van den vijand schijnen ernstig te zijn. UIT HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Lord Gurzon sprak een scherpe kri tiek uit over het Engelsch-Russisch verdrag, vooral uit een Britsch han dels oogpunk Lord Fitzmaurice ontkende, dat het verdrag (schadelijk w?as voor de Brit- sclie belangen en verklaarde, dat er geen gevaar bestond voor toeneming van de binnenlandsche ongeregeld heden in Perzië en de moeilijkheden aan de Turksoh-Perrische grens, nu Groot-B rittannië en Rusland een zelf de staatkunde volgen. Het debat wierd Verdaagd tot den lOden dezer. Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen Abonaié's van dit blad mogien KOS TELOOS vragen doen, betrekking hi-bbende op BUR0ERLIJKE RECH TEN en VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- EN PROCESRECHT STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE EN SOCIALE AANGELEGENHEDEN, al», mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE. HYPOTHEKEN en ivunx eii DUIDELIJK zijn gesteld, van' genoeg zaam belang worden geacht, en voor oplossing vatbaar schijnen:, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van dien vra ger worden niét genoemd van de stipste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wanneer de ge dane vragen naar de meening der re dactie niet bij baar, doch elders thuis belmoren, wordit zulks medege deeld. Vraag. Is een huurder van een huis verplicht bij publieke verkooping lallen liefhebbers, dia komen kijken, dat toe te staan, of kan de huurder dat weigeren of er vergoeding voor Vragen'? Antwoord. Indien daarom trent geen bepaald beding is ge maakt, is de huurder zeer zeker niet verplicht om iedereen ten allen tijde toe te laten. De wet verwijst omtrent dergelijke zaken naar de billijkheid en het plaatselijk gebruik en het is dus eene zaak van overleg met den verhuurder, die b.v., in afspraak met den huurder, bepaalde dagen en uren kan stellen. VRIJDOM GRONDBELASTING. De Burgemeester van Haarlem, doet te weten dat de Staat, aanwijzende de uitkomsten van de meting, dé Schatting, de afschrijving van belast bare opbrengst, de verbeteringen en de regeling van den aanvang der ter mijnen van vrijdom naar de wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) be trekkelijk de grondbelasting is inge komen en met ingang van heden ge durende 30 dagen op de secretarie (4e afdeeling) voor belanghebbenden ter inzage is nedergelegdi Belanghebbenden kunnen ingeval zij bezwaren (tegen dé gedane me ting of schatting hebben, gedurende dien termijn bij een aan Gedeputeer de Staten gerioht op ongezegeld pa pier geschreven verzoekschrift herme ting of herschatting ten koste van on gelijk vorderen, alsmede hermeting van eigendommen, die vóór het in werkinjg tpedan van bovengemelde wet onnauwkeurig rijn gemeten. Haarlemsche Lighal. Door den heer en mevrouw Jhx. Mr. J. W. G. Bareel van Hogelandon is te hunnen huize aan den secretaris der Lighal-oommissie, den heer Th. limperg, ter hand gesteld eene som van ƒ825, als gift voor het Lighal- fonds, bijeengebracht ter gelegenheid van de muziekuitvoeringen, welke ten behoeve der Lighal gehouden werden op 27 en 28 Januari j.l. ten huize van Jhr. Boreel van Hogelandon. Voor het geschorikene zegt de Com missie hartelijk dank. 1 Matinée. Eerstdaags zullen de heeren Casals, Flesch en Röntgen hier eene matinée geven.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1