NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 20e Jaargang. No. 7S53 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 10 FEBRUABI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDENt Voof Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer/0.20 Reclames 30 Cent per regd. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenti5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van'buite: het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEBRTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 9 FEBRUARI. Vareeiviging: Bioscoopvooirst eMng Alberts Fxères, 8 wier. De Kroon: NteuweNed. Tooneelrver- een.Tvce» Weezen, 8 uw. Rrongëbouw: Nedërl, Tooneelgezel- edhap: (Het dirama van Marken, 8 uur. Schouwburg: Tooneelgez. v. Ui, Pa leis voor IVoiksvflijit: Do Kléine Lord, 8 uw. KI. Vereenigimg: Speoi aliteiten-voor stelling, uur. Overve&n: Hotel van Ouds Biet CRaad- hufis: Bloemententoonstelling, 13—5 uur. MAANDAG 10 FEBRUARI. Schouwburg: Haarlemsch teoneeü: De Koopman van Venetië, 8 uur. Vergadering Haarlemseflie Hulpbank 3J uur. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN PORTUGAL. De gemoederen komen in Lissabon tamelijk Wel t'ot ru&t. Van openbare Rationale rouwbetuigingen merkt men niet veeldie bevolking 7"s gere geld aan de gewone daigëlijlcsche be- zigiheden, de particuliere huizen zijn zonder rouwteekenen1. De soldaten en officieren dragen geen rouwband en evenmin bemerkt men tets van de Voorbereiding voor de begrafenis plechtigheden. De omgeving van koningin Amélie tracht haar over te bal eau, ter wiMe van haar freaondheid, een paar maan den naar Spanje of Engeland te gaan. De verwijdering der koningin in deze omstandigheden zal die jonge regeering ook meer het karakter ver- leenen van zelfstandigheid het. is echter zeer twijfelachtig of de Ko ningin in zulk een onrustigen tijd haar zoon alleen zal laten HET PORTUGEESCHE GOUVERNEMENT heeft drie belangrijke dlecreten valn Franco vernietigd, t, w, dat, waarbij de pers aan de willekeur der politie wordt onderworpen dat, waarbij po litieke misdadigers onder een speciaal recktsrégime gesteld worden, en dat van 31 Januari 1.1., waarbij de regee- rintg machtiging verkreeg, zonder vonnis alle personen, zelfs afgevaar digden en senaatsleden, uit het ko ninkrijk te zetten en naar de kolo niën te verbannen, wanneer zij ver dacht worden revolutionnaire denk beelden voor te staan. Dit laatste decreet P-af voor den moordaanslag den doorslag. Drie afgevaardigden zijn in vrij heid gesteld. DE LIJKDIENST. Er -woTdit. hard gewerkt in het Pantheon San Vincente do Foro, Waarheen de lijken van den Koning en den Kroonprins werden overge bracht voor den lijkdienst op hedean Het geheele gebouw is met zwart be kleed in het midden van het scihip staan de bedde katafalken. Tusschen deze en het hoofdaltaar zullen cbe Vreemde vorsten en gezanten plaats nemen. Aan beide zijden van de ap sis zijn tribunes opgericht voor de diplomaten en vertegenwoordigers van parlementen. De Koning en de Koningin-moeder sullen aan het hoofdportaal ontvan gen worden door den patriarch van Lissabon en de geheele geestelijkheid. De lijkmis vrordt bediénd door den hoogepriester der kathedraal, de patriarch zal de pauselijke absolutie en den zegen geven. De lijken zullen daarna acht dia gen op het praalbed liggen, en vervol gens in het koningsgraf worden bij gezet. DE GEHEELE ERFENIS VAN DEN KONING bedraagt als men de Diario Popular mag gelooven, f 75,000. Dat is alles wat er overblijft van de levensverze kering van een millioen frs., die bij de Portuaeesche bank als onderpand lag voor voorschotten aan den Ko ning verstrekt. franco. De ware reden van Franco's plot seling vertrek is volgens een vrij aannemelijke verklaring, dat hij nu natuurlijk niet meer beschikt over de talrijke middelen Man bescherming, die als dictator hem ten dienste stonden, Konin» Manuels briefje aan dien minister-president over de civiele lijst luidt als volgt Mijnheer de minister-president, Daar de Cortes volgens art. 80 dér Grondwet bij het begin van elke re geering de civiele lijst van den Ko ning moeten vaststellen en- daar ik wens oh, dat hot Parlement bij het be slissen van die vraag volkomen vrij zal zijn, heb ik vast besloten, dat de administratie van het Koninklijk Huis van geen enkel crediiet zal ge bruik maken, dat niet door het Par lement is goedgekeurd. Geloof mij, steeds uw vriend MANUEL. 5 Februari 1908. Hiermede vervalt een valn de zwaar ste grieven tegen Franco, die dë voorschotten door vroegere ministers uit de schatkist aan den Koning ge daan, annuleerde en de civiele lijst met 1400,000 verhoogde ondier verkla ring, dat zij ontoereikend was geble ken. De brief van den gonigen koning maakt een zeer goeden indruk. De Not'icias (eons.) zegt, dat dit schrij ven eerbied moat in/boezemen dë Corrao d'ei Nod tie (progress) noemt het een welsprekend historisch docu ment de d i&si den t-progre ssistische (links manarchistische) O Dia prijst den .geest van dit schrijven onvoor waardelijk. de conserv. Novidadas schrijft dat dë Koning recht gedaan' he aft aan het o ve rheers chonid verlan gen van het land, en de spons ge haald over het verlecten, diat ntet zal terugkeer en. De in vrijheid gestelde afgevaardig den en rerpublikeinsche journalisten hebban verklaard, dat zij van de ver moording van den Koning en den Prins volkomen orikNa bleven. in dë gevangenis had men hën geheel van de buitenwereld af gezonderd ën uit het gerucht vam troepenbewegingen dat hun door drong maakten zij alleen op dat er iets bijzonders plaats had. Zij dach ten dat d|it betrekking 'bad op de emir derdrukkine1 van een poging tioft op stand. FRANCO GEÏNTERVIEWD. De correspondent van dë Temps" 'had te Ibendaye, het bekende grens station aan de Spaan&dh-Fransche grens, een kort onderhoud met Fran co. Deze herhaalde zijn vroegere ver klaringen. Hij zëidë, vertrouwen tie hebben in de toekomst van Portugal, «n. de regeereudë dynastie. Vervol gens verklaarde hij letterlijk ,,Ik wënscli mij voortaan verre van dë politiek te houden, die ik dan ook voor altijd verlaat. Aan den tijd laat ik het over, een juiSt oordeel over mijn gedrag te vormen." V exder sprak hij niét groote beslistheid het bericht tegen dat koningin. Amélie tot hem dé besohuldiging zou hebben geuit, dat :hij moreel aansprakelijk is voor dëh aanslag op den Koning. KONING MANUEL. Koning Manuel zal de teraardebe stelling niet bij wonën. dezen in een zachtere straf worden veranderd. De onthullingen over de gebeurte nissen in Port Arthur, die tot de aan klacht teeen Stössel cum suis gele'd hebben, zijn vooral het werk ge weest van den journalist Wosjin, die i tijdens het beleg in Port Arthur was I on gelegenheid had den loop van za ken van nabij gade te slaan. RUSLAND EN TURKIJE. In Rusland is bezorgdheid! ontstaan door de voortdurende troepenver plaatsingen door Turkije aan de Kau- kasische eretns. De Nowoje Wremija verneemt uit Tifüs, dat de toestand daar zeer ernstig is. Dat Turkije zich tot den oorlog toerust wordt als ze ker beschouwd, en de Turken zelf ont kennen dat niet. In militaire kringen in den Kaukasus acht men het onver mijdelijk, dat'het tot een botsing met Turkije komt. De Porte heeft voor hët geval van oorlog reeds eenige groote transportschepen van de Oostenrïjk- sche Ll'oyd met krijgsvoorraad naar Anatolie gezonden. In Tifli9 wordt openlijk van een aanstaanden nor-log gesproken. Uit de omgeving van dën stadhouder, graaf Woronzef Daschkof, wordt ge meld, dat deze in tegenwoordigheid van eenige hooggeplaatste ambtena ren gezegd heeft-dat hij zich niet krachtig «-enoeg voelt voor een oor log, en "daarom zijh post als comman dant van het Kaukasisohë leger zal neerleggen. Turkije gaaf onafgebro ken voort troepen naar de grenzen te sturen maar het poogt die troe- pënzendimiren te venbergenl, zégt dë Nowoje Wremija, NIEUWS VAN MACLEAN. I DVnd'v.x'vI'U^ 1>, „vl.i lijk den kaid Sir Harry Made aai natvr het Britsche gezantschap te Tangen, ten einde ziin vertrouwen te bet'oo- nan in de Britsche bescherming, on der wélke hij thans staat. Gezamen lijk dronken Raisoedi en Maclean thee bij .den Rrdtschen gezant en namen toon in dë beste harmonie afscheid van elkander. BEZUINIGINGEN Ook Koningin Am alia zal, evenals de Komus- na de begrafenis bezuini gingen doorzetten en een deel van den hofstaat afschaffen. De sportltef- hebborijen van den yroegeren Ko ning vereischten te Lissabon en el ders het onderhoud van een aantal beambten, die nu overbodig zijn ge worden. De Koningin wil den adel het voorbeeld van een eenvoudige le venswijze geven en hoopt zoodoende aan dé viianden van de monarchie ceri van hun argumenten te ontna men. Uit vrijwillige bijdragen zal een weetshuis met een herinneringskapel opgericht worden. De Koningin heeft aan vertrouwde mannen opgedragen, om orde te brengen in de tamelijk verwarde geldzaken valn wijlen ha ren gemaal. UIT RUSLAND. 't Is niet waarschijnlijk te noemen, dat het doodvonnis inderdaad over StösseJ, Fock en Reis zal voltrokken worden. Reedis de bijzondere commis sie aan welke het onderzoek van de tegen de genoemde generaals inge brachte klachten was opgedragen, had zich reeds voocr dë doodstraf uit gesproken, rdoch tevens voor ver zachtende omstandigheden gepleit. De besluiten der commissie lieten in dertijd ook indirect hun invloed gel den op het geding tegen admiraal Ne- bogatof. Ook Nebogatof, die wegens d© overgave van het tweede eskader aan de Japanners voor den marine- krijgsraad gébracht werd, werd tier dood veroordeeld, doch door den Tsaar bee-enadigd. Hij 'kreeg tien jaar vestingstraf. Heit tegen Stössel, Fock en Reis uitgesproken' doodvon nis, dat den Tsaar ter sanctie moet worden voorgelegd, zal ook wel door DRANKBESTRIJDING. Vrijdagavond vergaderde de afdee- Ojtag Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging (bot Afschaffing van AlCO' hlolSioiudenide Dranken huiishoudëlijlk Slechts 18 leden waren tegenwooadiig. Uit het jaarverslag, dat werd' uiilt- gebrachit, toleed dat, afgescheiden van eenige royementen, feitelijk oivar hët vorige jaar loopende, waardoor het ledental .achteruitging, de afldee- hng niet twee leden was vooruitge gaan. Het bleek, dat de propaganda bet afgeloopen jaar weer diruk was ge- voerd met het houden van vergaderin gen, van één propaganda-wandeiltocht en het verspreiden van 463 geschriften Uit een mededeeling van den voorzat ter bleek, dat eerstdaags een propa- gamdia-feestaMond! is te wadhlten. Aan de algemeene kas werd f 10 Stadsnieuws Een voordracht van den voorzatter besloot deze vergadering. ONDER ONS. Het gemengd koor Onder Ons, dir. de heer Henri Pielage, heef beslo ten deel te nemen aan den wedstrijd te Amsterdam op 7 Juni, uitgeschre ven door de Liedertafels Zanglust en Vereemigde Zangers. Het koor zal uöib- komen in de superieure (hoogste) af- deeling met Harpzangh van- Phillip Loots en Le Vendredi Saint van Gh. Gounod als koren naar keuze. Het ver plicht koor-voor deze afdeeltng word t, naar men verneemt, geschreven door Dan! de Lange. BROOD- EN KOFFEE-UITDEELING. Deelnemers waren heden- 886 kin deren en 268 volwassenen. ZUIDERZEE. De Zuiderroee-vereenigang heeft een boefje uitgegeven, waarin een koTt overzicht van haar werk wordt gege ven en vermeld, wat er over het on langs ingediende wetsontwerp in de Kamers is gezegd. Daaraan is het wetsontwerp zélf toegevoegd, Wie op de hoogte van deze belang rijke zaak 'Willen blijven, zullen dJuis dit werkje im hun bezit moeten heb ben. VERSLAG CREMER. Een verslag van de tooneelvoorstel- li'ng door de vereeniging Cremer zal worden geplaatst iiï ons volgend nummer. PROTESTANTENBOND. Vrijdagavond trad voor de afdeeltng Haarlem van den Protestantenbond, in het kerkgebouw der Luthersahe ge meente, als spreker, op Ds. A. D. Wempe van 's-Gravenhage. Spreker begon met het nut te betoo- gen van waarschuwingsborden lapgs gevaarlijke wegen, die reeds meni gen sportman en wandelaar voor on gelukken behoed hebben, 't, 'Zou ook goed; zijn1, als deze waarschuwings borden ook op onzen levensweg niet zouden ontbreken. De weg, diien we gaan, is zoo gevaarlijk, heeft zulke verleidelijke zijpaadje© en noodlottigs moerassen! Hoevelen zijn al niet door geldziudht en zingenot van den rechten Weg verdoold? Spreker moest zich dezen avond tot één waarschuwing beperken, en zou voor 'ieders oogen met vlammende let ters wijlen schrijven: „werpt uiw ver trouwen oin God en mieinscihen niet wegl" Ach! zoo zucht men, vertrouwen stellen i<n mensahen? Ik ben ree dis zoo vaak bed/rogen en ontgoocheld, dat mijn geloof in de menseden geheel .ge- salioikt is. Ja, veel is hiervan aan, als mep aiët, wat er in onze handelswe reld' gebeurt; alls men aantsahouwf, hoe in het zedelijke leven hoogge plaatste personen van hun voetstuk vallien en zich overgeven aan alles wiat laag en geaneen is; als men bedienklfj, hoe llnet vertrouwen <im de almacöit van het heerlijke recht geschokt wordt, hij liet lezen van dlië sohandprocessetn in naburige staten; als men hoort van die sdliamdelni'V w.wnic nfii weer m Portugal Ihebhen plaats gehadj; als... ®n toch roept spre ker bij' alles toe: „werpt u'w vertrou wen niet weg!" 'Men hoort zoo vaaik: „vertrouwen, ik zeg maar: woest vertrouwd eh ver trouwt niemand!" Zegt dat toclh niët, want als men hét vertrouwen hëeft opgezegd' en weggejaagd door de voor deur, dan sla'ipt het wantrouwen dioor de achterdeur uw hart binnen Wantrouwen is de ergste vijand dier menjgchen, het. héroofit ons vaai de schoonste en heerlijkste schatten', het dooft het vriendelijke lidht door God in' onze zielen ontstoken, breekt het geloof, -verjaagt de hoop en dëodt dë heerlijke liefde. Trouweloosheid en huichelarij zal d'en mensdh' dlan (be springen, zijn leven zal dor en vreug deloos zijn. Laten we God bddldeni, dat we ons vertrouwen bewaren, o dan is er noig zooveel sdhoons en heerlijks iin dit leven, waarvan we kunnen genie ten. Wantrouwen is een vloek voor den mensch en óók voor zijn medo- menschen; vertrouwen is een zegen ■voor den mensch en ook voor allen dfie hem omringen. Spreker had een .talrijik gdioor, dat met gespannen aandacht de ze mooie voordracht volgde. AANTAL BADEN. In het douchebadlbuis aan dën Kou- deuhorn zijn in de afgeloopen week 651 baden genomen. In dat op het Laidsche Plein 630. AMBACHTSSCHOOL. In de onlangs gehouden buitenge wone algemeene vergadering van de Ambachtsschool, zijn tot bestuursle den gekozen, de heeren W. G. H. Ja- oobs en L. C. Duinent, i:n do plaats van de Heeren H. T. Peüteüburg en W. Stolp, die beiden om gezondheidsre denen niet meer in aanmerking wenschten te komen. Voorts is uit het bestuur tot le se cretaris, de heer J. W. Veldheer en tot 2e secret aris dë heer F. L. Janssen ge- GOEDE MELK. Voor dë af deeling Haarlem en Om streken der Holl. Maatsch. van Land bouw zal Dr. L. T. C. Schey, zuiive!- consulent voor Noord-Holland tie Hoorn, Dinsdagavond een voordracht houden over: het verkrijgen van goe de melk voor dë consumptie en de zuYveil'bereidan g. BIOSCOOPVOORSTELLING. Alberts frères geven nog slechte twee voorstellingen heden Zater dag- en Zondagavond. Zij die dus nog willen genieten moe ten aich haasten! In vorige verslagen wezen we reeds, op het vele mooie en Interessante, dat hier geboden wordt, zoodat we een bezoek zeer kunnen aan bevelen. Haarkmsch Dagboek 8 Februari. Weet u nog hoe blij wij, Haarlem- mers, allemaal geweest zijn, toen de alagbooman bij het, toen nog oude station, vielen Ik bedoelvielen om niet weer op te 9taan Met honderden hëhben we 's avonds U Vemielingswerk staan aankijken en elke slag die viel was ons een oarstreeling. bij eiken slag gevoelden wë iets als een zeer verklaarbare uiting van rancune tegen de lastpos ten, die ons zoovele kostbare minu ten hadden geroofd. Die tijden zijn lang voorbij Wati hebben we er voor in de plaats ge kregen Ieder weet hëtprachtige, bree.de tunnels, stoepen eai hekken, èn nieuwe klachten. De tunnel is te donker, vooral die aan dën Kruisweg, en te laag soma, gelijk al meermalen een niet bijster .hoogge laden hooiwagen ondervond, en de zijkanten waren te hoog, zoodat de gemeente al gauw drie opstapjes heeft moeten maken en, maar dit zijn grootendeels denkbeeldige be zwaren, die we vrij gemakkelijk over stappen. - Intusschen is er nu toch wel een zeer wezenlijk bezwaar in de enorm- slechte bestrating van den Kruisweg- tirnnel, die alleen in 't midden schappeliik iS, maar die je ter weers zijden mët enorme gaten en kuilen verrast, zlood'at dë onnoozele wielrij der, die in 't tunn©kluister laagte noch hoogte onderscheidt, zich plot seling naai- een mon'tagtne russe ver plaatst waamt. Wandelaars kiezen de zijpaden en die merken dat''dus zoo niet, maar rechts een schutting, een doodgewo ne schutting, vol met .reclames, die deels op dë schutting geschilderd deels op blik aangebracht zijn. Die geschilderde reclames doen igëën kwaad, en dë blikken opgespïj- kerde zouden zeker ook geen kwaad doen;, hadden de jongens niet de bal dadigheid gehad die dingen aan de hoeken los te trekken. D'r hangen nu hoeken ën vellen bij Gisteren avond zat er een juffrouw aan vast, of eigenlijk, een juffrouw d'r man tel, wat a'l haast even erg is 't Was erg naar voor de juffrouw, maar gelukkig zog ik het net en geeft het droef geval ine gelegenheid er dit dagboekje over te schrijven. Doe nu de politie haar plicht gelijk ik hem deed OBSERVATOR. Vanmorgen viel door het afloopon valn een der wielen een geladen ver huiswagen om, hetwelk verstoring gaf aan het drukke verkeer onder 't viaduct bii de Kruisstraat. De koet sier viel op het paard, doch kwam er met den schrik af. MILITAIRE ZAKEN. In liet ia ar 1908 zullen bij het 10e regiment infanterie alhier 4n garni zoen worden ingelijfd 365 miliciens ter volledige- en 176 miliciens tot1 korte oefening. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdag heeft o. m. eene verkie zing van twee bestuursleden plaats in de plaats van de heeren J. Sturing, die vertrokken is, en E. van Neder- hasselt, die weder verkiesbaar is on verder eene uitreiking van behaal de medailles in de onderlinge tentoon stelling over 1906, en mededeeling van den uitslag der bekroningen over 1907. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. D© tentoonstelling der tapijt teeke- ningen van Colenbrander, alsmede de geknoopte tapijten, die naar deze teekeningen vervaardigd zijn, zullen Zondag a.s. voor het laatst tentoon gesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. De rubriek „Om ons Heen" en eeni ge andere copy blijven wegens plaats gebrek tot een volgend nummer ach terwege. Levend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan den heer G. de Graaf, bloemistkler kte Hillegom, destijds sergeant der infanterie ran l het leger in NederL-Indië, wegens de door hem met levensgevaar verriahte redding van twee drenkelingen uit d6 Dj ambi-rivier, in 1901; HAARLEMMERMEER Bij de politie is aangifte gedaan, door den arbeider K die des avonidë door een tweetal personen was staan de gehouden en mishandeld. De na men van bedoelde personen zijln be kend. Minnenijd schijnt in dea» wql de oorzaak te wezen. De bond van suikerbiet verbouwers heeft besloten den fabrikanten daar mede in kennis gesteld niet te coo- traotëeren indien de prijs niet met f 0 50 per 1000 kg. wordt verhoogd. SPA ARN WOUDE •Tot kassier bij de Boerenleenbaaii alhier is benoemd de heer Tan Heek, hoofd der o. 1. sdhool. BEVERWIJK Ingevolge art. 25 der Gemeentewet, heeft die heen J. van dier Werff, die tofc haven- en marktmeester alhier werd benoemd, opgehouden lid ran dën ge meenteraad te zijn. Met het oog haër- op is tegen Dinsdag 3 'Maart a.s. een verkiezing uitgeschreven. Aangezien in de Roomsah-KatihoJie- ke en ito de vrijzinnige kiesvereeul- gnngën de bestuurders hunne betrek kingen hebben neergelegd, zou dë .er Volkskie®- eens met den raadszetel kunnen gaan strijken. ZANDVOORT Het Amhtenr-gezelschap „Het Spe4 dei- Zee" zal voor zijn volgende uit voering in studie nemen de tooneel- stukjes „De Deserteur" en „De Ge- zJelschapsiuffroU'W" en nog eens op voeren „Mottige Janus", tooneelstuik uit het Hollandsche matrozenlever Binnenbad Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door B. en W. is heden bij publie ke aanbesteding gegund het numme ren der huizen aan P. H. van den Bos voor f107, en de levering van palen eiï straabborden en het plaat sen van straatnaamborden aajv S. P. Adriaanse voor 162,40. Beiden wonen te Heemstede. HILLEGOM. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor mensch- DE EERSTE KAMER lieeft zteh gisteren, bij monde van horen voorzitter, aangesloten bij de gevoelens van deernis, deelneming en afgrijzen terzake van den Portugee- schen koningsmoord aan do overzijde van het Binnenhof uitgesproken. En ook zij heeft de Regeering uitgcroo- digd van haai- deelneming aan de Portugeesche Regeering te doen blij ken. Geen der ministers was tegenwoor dig. De Minister van Landbouw deed schriftelijk mededeeling, dat, aange zien de voorzitter van den Mijnraad geweigerd had een schrijven aan den Minister ook zelfs in hot geheim aan de Kamer te doen overleggen, hij ook geen vrijheid vond om dat met do overige correspondentie ter zake van de instelling van een Mijnbestuur van 3 leden te doem Deze mededeeling lokte de voorle zing uit van een brief van den beer Regout, aan den Minister gericht, waarin deze aandrong op de publica tie deT stukken, met een extract van den brief van den voorzitter van den Mijnraad en van andere volledige in lichtingen, waaruit z. i. zou kunnen blijken, dat de Minister eerst aan de benoeming van een directeur-gene raal had gedacht; dat hij den Mijn raad slechts pour la frime had ge raadpleegd en dat het plan voor een drie-hoofdig bestuur hem (Minister) door bureaucratische handelingen op gedrongen was. Daarmede was het incident geëin digd. Heden te 11 uur beeft de Eerste Ka mer eventjes vlug de Crédietwet voor Oorlog voor 1908 en de aanvullings- Vestingbegrooting door de Tweede Kamer aangenomen afgedaan. DE RUST KEERT TERUG. De beweging onder de voorstander» van het Christelijk onderwijs te Ga rijp, Friesland, schijnt tot bedaren te komenrustverstoring en baldadig-, heden althans blijven achterwege., In eene vergadering van aanhangers van het Christelijk onderwijs, die nog al eenige uren duurde, moet uiteenleg- ging zijn gedaan van de kwestie, die zooveel gemoederen in hevige bewe ging bracht. Het resultaat van het onderling overleg is, dat de heer Lub zijne betrekking van hoofd der Chris telijke school voorloopig tot Mei 1909 zal kunnen blijven vervullen. De onderwijzer Zwart, die velen hielden als ernstig candidaat naar die betrekking, gaat de school ver laten en ziet naar een betrekking el ders om. Ct

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1