Urbanus-Fillen L, J. (xrooteii«torst, Weerbericht MKDEDEELINGEN VAN HET KQNTNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bilckt, 14 Februari 1908. Hoogste barometerstand 778.1 m.M. te Corona (Spanje)laagste 748.2 m.M. te Seydisfjord (IJsland). Verwachting tot den avond van 15 Februari Windzwakke tot matigen Weste- 1 ijiken wind. Gesteldheid van do luchtmeest be- wolkv weinig of geen re-gen. Temperatuuriets "zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 768 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. Thermometerstand ta Haarlem. Vrijdag 14 Februari Hoogste gisteren F. 46 Laagste hedennacht F. S3 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 42* den Franschen oorlog (in een jaar in -Amsterdam ruim 800, nu is voor da !?eel grootere stad 3 in een jaar voel) welke zonderlinge briefjes er op de meeste vondelingen worden gevonden, enzoovoort. Allemaal heel belangrijke zaken, om naar te luisteren, dooh na»- fcuurlijtk minder gesdhikt, om in dit verslag te zetten. Uit alles bleek, hoe plichtsvol de heer Van Voorst -zijn taak als Direc teur van het Stadsbestedeüngenhuis •te Amsterdam opvat, hoeveel liefde hij heeft voor het arme verlaten kind, Boodat hij ongetwijfeld voor deze zeer moeilijke betrekking, die rechte man op de rechte plaats is. De voorzitter dankte 'den spreker voor zijn leerrijke -en onderhoudende lezding, en vond het ook jammer, dat deze om tijdswille -ten slotte bekort moest worden. DIEFSTAL. In verband met -den diefstal van een kistje sigaren in de De Wetstraat, waarvan melding in ons vorig blad, zijn thans behalve de reeds vermelde V,, nog aangehouden de knapen iR. en de gebroeders V., allen oud 17 en 18 jaren. Zij hebben bekend ook schul dig' te zijn aan de verschillende dief stallen, van sigaren, worsten ens. in den laats ten tijd alhier gepleegd. DAMMEN. Donderdagavond had onder zeer veel belangstelling plaats de compe titiewedstrijd in het dlammon tus- schen Haarlem en Amsterdam in de bovenzaal van het Café Neuf. De wedstrijd voor Haarlem wérd getopend door den voorzitter, den heer W. P. J. Overmeer, en voor Amster dam door den kampioen van Neder land, den heer J. de Haas. Zooais men weet. gaat deze wedstrijd uit van den Nationalen Dambond en wordt in ons geheele land gespeeld. De strijd was zeer spannend en de Damclub Haarlem toonde, zoowel in het theoretisch als in het practisch spelen, zeer te zijn vooruit gegaan. Hieronder volgen de namen der 'spelers met het aantal gewonnen punten Haarlem tegenover Amsterdam. Pippijn 1, Van Leeuwen 1: Visse 2, Presburg 0. Lantinga 0, De Jong 2. Broekmeijer 2, Van Schip 0. Strietman 0, Woudenberg 2. Boogaard 1, Rooselaar 1. Tollenaar 1, Mok 1. Bartel 0, v. Broekhuizen 2. Heek 0. Roordlnk 2. Van Oort 0, Homoet 2. Juryleden de "neeren Overmeer,1 uit Haarlem, en Meijer, uit Amsteo- dam. Aldus verloor Haarlem met 7 pun ten tegen Amsterdam 13 punten. Deze strijd 'S voor Haarlem zeer be vredigend. aangezien Amsterdam on der leiding- staat van den Nederiand- schen damkampioen, den heer De Haas. De volgende week trekt Haarlem naar Purmerend, om te strijden te gen de Beemster. A. s. Zondag spelen met minder dan 12 clubs in ons land voor dezen wedstrijd. FIRMA NOBELS. In de gisteren gehouden algemee- nie vergadering van aandeelhouders der N. V. Stoomdrukkerij v.h. Gebra. Nobels te Haarlem, werd aan den Heer J. Fabricius eervol ontslag ver leend als Directeur, en tot tijdelijk Directeur benoemd de heer L. F. No- beis.- NUTTIGE HANDWERKEN. *s Gravenrhege, 13 Februari. Geëxa mineerd 15, geslaagd' 13 candid aten, o.w. mei. A. C. S. A. Kramer, HmuS- 'éeta. UITGANG STATION. We vernemen, dat de uitgang aan1 de Zuidzijde van het nieuwe station reeds in gebruik zal worden genomen Tódr bet geheele station gereed is, en wed met den aanvang van den zomer dienst. Haarlemsch Dagboek 17. 14 Februari. Er hangt een wolk van geheimzin nigheid over de gemeente Haarlem, diibker en ondoordringbaarder dan de mist, dfie voor een paar weken ons een witte wereld schiep. Die geheimzinnige mist, of mist deer geheimzinnigheid zooais go wilt1 wordt dikker met de jaren Uitgegaan van den Stadüiuize, doortrekt ze lang zamerhand al wat officieel en wat niiet officieel is. Daar gaat een sid dering van angst door alle officieele •leden als een hand, tastend en aar zelend, die geheimzinnigheid te door boren tracht, vooral als die hand een jouraatistenhand is. De mist gordijnen der geheimzinnigheid wor den met dikike koorden dichtgehou den D"r komt een voorstel om de nata ri eele archieven te bergen. Waar voor? Waarzoo? Wat kost 't? 't Antwoord versterft in de ondoor dringbaarheid van den mist, raakt ternauwernood de raadsheerlijke ooren. Het archief IS nu van de gemeente. Waar zal 't nu komen Dat -iseen moordgeheim, als je er naar vraagt1) Er is een rapport over de S taai- waterbron. Gunstig of ongunstig? "t Antwoord versterft in de ondoor dringbaarheid van den mister is geheimhouding opgelegd in een zaak, die zoo bij uitstek publiek is. behoort te zijn althans, als deze Wat er tegen te doen I Zet de deuren open, en de vensters, wage-wijd Laat de wind al dat duf gedoe door luchtenlaat frissche stroomen van critiek blazen en waaien, opdat de mist wegtrekke van boven ons Haar- lemscbe leven. I En dan zal er een tijd komen, waar in. de openbaarheid ook herberg vindlt im Haarlem OBSERVATOR. 1) Naar ilk thans verneem, zal het archief worden ondergebracht in de ruimte beneden het vroegere politie bureau in de Zijlstraat. O. G e v. V o o r w. Twee Fransohe -boeken-, een vrou wenzak, waarin e enige voorwerpen. IN HOOGER BEROEP. Door Jac. KoOllaard alhier is ihooiger beroep aamgeteekeud tegen het von nis der Rechtbank alhier, waarbij hij tier zake van' helling (rijwielen en an dere goederen) is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. BROOD- EN KOFFTE-UITDEELING. Deelnemers waren heden 860 kin deren en 209 volwassenen. Uit de Omstreken SCHOTEN. De Staatscourant bevat de gewijzig de statuten van de naaml. verm. Van Dij/ks beschuitfabriek te Schoten. ,,Het maatschappelijk kapitaal be- dlr.aiaglt thans 100.000, verdeeld in 200 aandeeden van 500, waarvan f 67.500 ijs geplaatst. Bovendien worden 150 winstbewij zen uitgegeven. -HEEMSTEDE. Door Ihet -breken van ledni Itloutw kwam een boom, diie -men in het Haar- lemmerhoutpark bezig was te vallen, ■terecht op 'het dak van de villa van den toe-er Smit, waardoor het dak als mede een- hek en een'ig beestenwerk werden beschadigd. - Persoonlijke ongelukken kwamen niet votfr. AERDENHOUT. Een flinke maatregel. Thans is de nachtpolitie alhier even als te Bloemendaal, Qverveen -en Vo gelenzang voorzien van schoenen met gutta percha zolen en hakken, wat bij de nachtelijke surveillance de politie zeer zeker ten goede zal komen. VOGELENZANG. Men is thans van gemeentewege be gonnen met de verbreeding van den Vogelenzangsctoen weg, o.a. bij Ma- riabosch, waar die weg niet alleen 1 verbreed, maar geheel omgelegd: wordt, en waartoe van mevrouw de wed. Blans een stuk boschgrond is aangekocht. HAARLEMMERMEER. •Als een groote bijzonderheid kaai gemeld worden, dat bij den landbou wer W. Pruissen te Nieuw-Vennep, een koe drie levende kalveren ter we reld eeft gebracht, welke te zamen i het kolossale gewicht hadden van 163 pond.- Tot nachtwaotot-brugwachter aan dé brug over de Ringvaart bij Hille- goni, is door het -bestuur van dén H a arlemmermeerpokler benoemd, W. Noordhoek, wonende aan dén ring dijk aldaar. fi ZANDVOORT. Donderdagavond werd door mej. H. Loeff, secretaresse van den NederL Meisjes-Bcmd eene lezing gehouden in „Ons Huis" over de Internationale vereen'iging ter behartiging der belan gen van jonge meisjes, en den Meisjes bond. De zaal was goed be-zet. Spreekster zette in een uitvoerig - referaat uiteen 't groote nut en de ze genrijke werking van de internationa le -vereeniging, die hare vertakkingen over dé geheele wereld heeft. Gaf een overzicht van de werking van- den Meisjesbond, waarvan o.a. hierin den lande te Nunspeet op die Vel/uwe, de stichting Maria aan een 30-tal meisjes om gezondheidsredenen tegen billijke vergoeding plaatsing kan versohaffen. Ds. G. Posthumus Meyjes dankte ais -tolk dei' aanwezigen spreekster voor har© lezing. Drie garnalenschuiten alhier, waar aan men de laatste dagen druk herig .was, ze voor de vaart in gereedheid te brengen, zijn heden weder voor de eersite maal ter vangst zee ingegaan, Op de voordracht voor onderwijzer bij net openbaai* lager onderwijs al hier zijn geplaatst de lieeren C. Daal der, J. Miedema en D. van Santen, respectievelijk onderwijzer te Veen- huizen, Zuid-Scharwoude en Hoog vliet. Door mejuffrouw de wed. J. C. Tril ling is aan B. en W. verlof gevraagd voor den verkoop van aieohodihou- denden drank in den winkel en de daarachter gelegen kamer van het peroeal aan de Spoorstraat no. 24. In verband daarmede heeft die keer A_ Koper Azn. van het aan hem ver leende verlof voor de localiteiten, dd. 2 October 1907 afstand gedaan. Door de leerlingen der 5de klasse van school B is in 8 maanden tijd een kist zilverpapier en thee-lood ver zameld. Dit werd! opgezonden aan Dr. G. te Meulen, voorzitter der ver- eeniging tot het stichten van vacan- tiekolonies. van wien een dankbeur ging werd ontvangen onder mededee- ling, dat de zending een waarde had van pl. min. f 10. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft f 100 ge schonken aan de Haagsche Vereena- ging tot Oprichting -van Kimderbe- waarpliaatsen; H. iM. dé Koningin- Moeder f 75. H. M. de Koningin-Moeder -woonde Donderdagavond- in Cecillia het con cert bij, door Carl Flescto en Julqs Röntgen gegeven. ROUW. De opper-ceremoniemeester -maakt •bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van HareMajesteit de Koning in, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van veertien dagen, in gaande op Vrijdag 14 Febr., wegens het overlijden van Zijne Hoogheid den Hertog van Saxen Altenburg. (St-Ot) DE RUSSISCHE GEZANT TE 's-GRAVENHAGE. Reuter seint ons uit Petersburg, dat dé heer Tsjarykof, Russisch ge zant te 's-Gravenhage benoemd is tot -adjunct van den minister van hud- tenftandscitoe zaken, ter vervanging van den heer Goeb-artof. •AUDIENTIëN. - De audiëntie van deniMiniister van [Buiten!andsctoe Zaken zal voorta-au plaats hebben des Vrijdags van 2j tót 4 uren' des namiddags. De Minister van Finaimciiën geeft kennis, dat doo ihem eiken Donder dag te 12 uren, aan het lokaal van' Ihet Departement van Financiën zul len worden ontvangen diegenen, wél ke hem oarer zaken, het gezegde De partement betreffende, wensctoen te spreken. De Minister van Oorlog brengt bij deze ter kennis, dat hij voor dege nen, die hem in zijne betrekking wan- sdhen te spreken, auldtientie zal ge ven eiken Donderdag, des namiddags te 1.30 uut. te beginnen Donderdag 27 Februari a.s>, in het gebouw van -het Departement van Oorlog. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat hij eiken Zaterdag, te beginnen met 22 Februari aanstaan de, des namiddags te 1.30 uur, in het Departement van Waterstaat, aan toet Binnenhof, allen zal ontvangen, die hem over dé zaken van zijn Departe ment wenschen te spreken (St.-Ct.) OUD-MINISTER RINK Het „Vaderland" spreekt toet be richt tegen, dat mr. Rink zich te 's-Gravenhage als practóseerend ad vocaat zou gaan vestigen. Hij heeft nog geenerlei beslissing genomen. MINISTER IDENBURG. De „Avondpost" verneemt, dat de minister van Koloniën, alvorens hij zij-n ministerambt aanvaardt, eenigea tijd in het zuiden van Frankrijk zal vertoeven om gezondheidsredenen. BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Onder degenen, die worden ge noemd voor het opengevallen bur gemeestersambt dezer stad, staan volgens sommigen vooraanmr. N. de Ridder burgemeester van Leiden, en mr. P. Rink, afgetreden minister van Binnenlandsche Zaken. (Centrum). AANRANDING. Men meldt aan de „L. Ct." De paardenhandelaar De W. te Oudemirden (Gaasterland) ie op den openbaren weg- voorbij Kippenbuxg aangerand en gesommeerd zijne por tefeuille af te geven. De koopman bood f 4 aan, waarmede de aanran der geen genoegen nam. Hij dreigde met een hakmes, maar de aangeval lene verweerde zich met zijn stok en riep luidkeels om hulp. Toen deze verleend werd door een schippers knecht, zocht de aanrander een goed heenkomen. De politie izoekt hem thans. BEDRIEGELIJKB BANKBREUK. Men meldt uit Roermond Verdacht van bedriegelijke bank breuk werd gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht de landbou wer J. H. T.. uit Maasnial. LIJK GEVONDEN. Achter de oude algemeens begraaf plaats te Amersfoort is het in staat van ontbinding veikearend lijk ge vonden van een man, naar schatting 45 jaar oud. Ondanks het uitgebrei de onderzoek is het nog niet mogen gelukken de ident;telt vost te stellen. Ongeveer zes weken moet het lijk in bet water hebben gelegen. (Vad.) MORMONEN IN NEDERLAND. In de laatste dagen zijn in Neder land verscheidene Mormonen-zende lingen aangekomen, die zich van uit New-York naar Hamburg hadden in gescheept. Toen ze merkten, dat hun het verblijf in Duitsctoland verboden was, richtten ze hun schreden naar gastvrijer oorden ze trachten thans in ons land zieltjes te winnen voor hun leer. (TetL) TIETJERKSTERADEEL. Naar de Re&boda verneemt, too eft ds. D. G. Postma, te Voorburg, de hem van antirerv. zijde in het district TLet- jerksteradeel aangeboden candïdaat- stelfting in de vacature-Talma voor dé Tweede Kameraangenomen. ONVEILIGHEID. Men sdhrijft uit Nieuwesctoans aan de „Pr. Gr. Ct." De veiligheid schijnt er hier niet beter op te worden bij een 7-tal in gezetenen op éen na allen winkeliers en bakkers, werden hedennacht de glazen i-nzeslagen, doch bij da mees ten wordt niets vermist. Bij den heer Kleinstra is vie toonbanklade mede genomen on geledigd, in de buurt te ruggevonden. In het hotel van J. Suir, waar mede werd ingebroken, mist men een kistje sigaren en is men bij het buffet geweest. Bij de hoeren J. Groen en A. ter Cock weixl het bezoek tweemaal herhaald. Ook in de school aan het zandpad werd ingebrokentook hier toonden gla zen en banken een nachtelijk be zoek. ONZE VLOOT. Te Weeniem is eene afdeeling opge richt van de Nederlandscihe Vereeni- giug „Onze Vloot". ORGANISATIE DER K. v. K. Door den (thans afgetreden) Minis ter van Landbouw, Nijverheid eniHan- dol is het navolgend schrijven gericht aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën; a-Iet belangstelling werd door mij kennis genomen van de opgaven, mij betreffende nevensivermeldJ onderwerp (betreffende kiezers voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken) door U.H.E.G. verstrekt, Waar de organisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken in hoo gte mate samenhangt met toet vraag stuk der middénstandis-vertegeinwoor- digtag, is toet van veel toeftang, te we ten, welk.-gedeelte ongeveer van de te genwoordige kiezers voor de Kamers van koophandel en fabrieken tot den middenstand geacht moet worden te behooren. Uit de verstrekte opgaven tolijlkit' toilet steeds -duidelijk, of de daarin vermel de bedrijven door de opgegeven kie zers als grootbedrijf dian wel -als Meinbedrijf wonden uitgeoefend!, al moge omtrent sommige bedrijven vaststaan, dat de daarin werkzame ondernemers wel of niet tot den mid denstand behooren. Ten einde een meer volledig én op kennis der lokale verhoudingen berus tend 'Overzicht van de bestaande toe standen te verkrijgen, zal ik het op prijs stellen, door uwe bus sctoenkomst van de betrokken gemeentebesturen te vernemen, -hoeveel van da- op over gelegde lijsten, voor toet jongste diaar- ïin vermelde jaar, voorkomende kie zers voor de Kamer van koophandel en fabrieken hunner gemeente gere kend moeten worden tot den midden stand te behooren, zoo mogelijk met splitsing1 naar de verschillende dn de opgave over het jongste jaar genoem de bedrijven. De ingezonden opgaven gaan /hier toe met verzoek om terugzending, ver gezeld ven een mede terugverzochten inventaris van stukken, hierbij. Mocht het mogelijk zijn, thans over een later jaar, dan in de ingezonden opgave -vermeld', gegevens te verstrek ken, dan zag ik die opgave gaarne met bedoelde gegevens aangevuld, en geldt mijn verzoek met betrekking tot de onder dén middenstand tehuis be- tooorende kiezers ook dat latere jaar. Waar het niet wel mogelijk is, een algemeen voor het geheele land scherp omlijnd criterium voor het (begrip middenstand te geven, is 'het mijne be doeling, dat de -vraag, of bepaalde be drijven en in bepaalde bedrijven be paalde personen al dan niet tot den middenstand behooren, aan het oor deel van elk gemeentebestuur worde overgelaten. De gemeentebesturen toch zijn het beert in staat, de vraag met kennis der bijzondere, in elke plaats bestaande toestanden te beant woorden. Intusschen zial ik toet bij zonder op prijs stellen, mededeeling te ontvangen van de criteria, die eLk ge meentebestuur voor zijne gemeente voor het al of niet behooren tot den middenstand meent to kunnen aange ven en bij ihet verstrekken dér thans gevraagde opgave zal hebben gevolgd. BINNENKOMST VAN DE !,DE RUYTER". Helder, 12 Febr. In Nieuwédiep in Den Heidér zouden we moeten zeggen, maar hoe- we1. de beide namen bedoelen eenzelf de plek, de zeelui spreken van het Nieuwediep en de landrotten van Den Helder in Nieuwediep is hét jaar- lijksch thuisvaren van een of meer ourlogisschepen een ding van belang en geen wonder! Niet velen zijn, er onder de bewoners van Holland's Noordpunt zonder familie, vriend of) kennis bij de Marine, en de meesten hunner hebben bovendien,» direct of indirect, belangen bij de Marine. Als gevolg daarvan is bijna iedereen daar tot o,p zekere hoogte een „marine- specLaliteat", en toet ligt dus voor de hand, dat dé thuisreis van de beide schc-pen, de „De Ruyter" en de „Zee land", door hen van dag tot dag wordt gevolgd. Ruim 700 menschem 'koeren met die bodems, na een Verblijf van drie volle jaren i-n de warme landen, in het va derland bij vrouw en kind en bij fa milie terug, en zoo Ikan helt gebeuren, dat de kleine peuter u zal vertellen, itege-n weLken dag de schepen in een bepaalde haven zullen worden ver wacht en op welken dag zij in het NiemvecLiep zullen binnenvallen. En zoo stond het bij de meeaten vast, datt dé beide schepen, hoewel niet twee dagen verschil uit Indië vertrokken, te zamen moesten binnen komen. Immers, de „Zeeland", het laatste vertrokken, loopt door zijn veel krachtiger machines véél sneller, doch mm vergat dat tegenspoed ook eon factor is, waarmede rekening moet warden gehouden. Nauwelijks 'had zij de „Zeeland" uit toet Soc-zik anaal komende, den neus „in Europa" gestoken, toen zij kennis maakte met een vliegenden sneeuw storm, die haar tot Algiers vergezelde en haar ald-aar eenige averij aan het roer bezorgde, waardoor de winst, op het afgelegde traject behaald, weder verlaren ging. ALs gevolg daarvan kwam de „De Ruyter" hedenmorgen tegen half ne gen toch al Leen aanzetten en door dien de mist in het Engelsch kanaal liet seinen met Dungeness belet had -- nog geheel onverwachts; niemand had op zuo'n vlugge reis gerekend. Kort daarop wordt ter reede van Texel het anker geworpen; aan bak- hnordszijde flikkert een lichte vlam: uh een der kanonnen valt een schot, dat klinkt als een welkomstgroet aan zoovalen aan den vasten wal, aan mannen, vrouwen en kinderen, die daar in spanning liet oogenbl-'k wachten, dat zij touin zoon, hun man en vader, na zoovele jaren weder zullen terug zien. En de opvarenden hebben op de lange reis de dagen en uren geteld, die dat oogenblik nader zouden brengen, en ook in hun har ten trilt een. snaar bij het vallen van dat eerste schot, het hooren van dien welkomstgroet aan het oude Yadex*- lanid Het geduld van de Wachtenden werd ditmaal op wat al te Lange proef gesteldvooraf moest nog voor die commmissi'e van het stoomwezen oen nrck'ftooht worden gehouden, ter in spectie van machines en ketels. Het bleek, dat zij zich in die drie jaren uitmuntend hadden gehouden, en er kon volmondig worden gerapporteerd <dat alles volkomen in orde was en hei schip zoo noodig weder dadelijk zee kon kiezen. Tegen drie uur wordt de roode vlag in den voormast gie-basctoen. als con tra-sein aan de blauwe haivenvlag waardoor het uit- en invaren vloor andere sclie/pen wo-rdt vei-boden en even daarna stevent de „De Ruyter" in een rechte lijn op de haven aan. Di bemanning staalt in gelid aan stuurboordzijde en zoodra het voor schip 'den ingang van de haven heeft bereikt, gaat een donderend hoera uit duizenden kelen omhoog en de stafmuziek heft hot volkslied aan, het leid, dat juist op zulk een moment de vreugde van 'het w-ederzien dubbel iaat gevoelen. Ondanks- de nevelige lucht, den grau wen hem-el, is het binnenkomen een zo-nmag tafereel, dat ni'ef licht door de (thuisvarenden zal worden verge ten het aanschouwen van die dui zenden menschen. hen begroetend met blij gei-aat, moet een indruk' op hen maken om nooit te vergeten. Langzaam stoomt nu de „De Ruy ter" tot heel achter in de Buitenha.- ven, en tegen half vijf dis het schip aan den steiger gemeerd. Het drin gend verbod gaat naar den onder officier aan de valreep, dat voorloo- pig niemand aan boord' mag worden toegelaten, maar d-at verbad is met geen mogelijkheid te handhaven. De loopbrug W'Ordt bestormd door oud en jong en van wijken is geen sprake: in een kwartier tijd zijn een kleine duizend menschen overgewipt en het duurt niet lang, of het groote pant serschip is herschapen in een echt menscheaipakhuis, wiaar echter on danks deze plotselinge overbevolking, ccn prettige en opgeruimde stemming blijft heersclien. Het panltiserschip „De Ruyter"' is in 1901 te water gelaten, heeft een lengte van ongeveer 100 meter, en een ver mogen van. circa 6400 Ind. P.K. De bemanning telt ruim 340 koppen. De k<>sten van toet schip, uitgerust voor z< e beloopeoi bijna 41/2 millioen. Het zal zoo spoedig mogelijk naar F e i j enoord worde n overgevoerd, wa ar liet weder een belangrijke reparatie zal ondergaan. C.Hbld.") ONGELUKKEN. Aan dé Gatetelsehe beetwortelsuiker- fabriék te Stampersgat viel Woens dagavond de zware bok van een hei stelling om en kwam terecht op toet tooofd van den surveillant A. P., die daardoor levensgevaarlijk werd ver wond. DE OUD-MINISTER VAN OORLOG BEDREIGD. Een merkwaardig geval zal zich te Leeuwarden de volgende week voor doen. In de Woensdag, 19 Februari a.s., aldaar te houden zitting van de ar- rondissemeints-rechtbank zal o. m. worden behandeld een zaak legenden 31-jarigen los-werkman Klaas de P., die eenigen tijd geleden door de ge meente-pol itie te Leeuwarden werd aangehouden, en, na verhooT voor den rechter-cornmissaris, in het Huis van Bewaring werd opgesloten. Hij heeft in December den oud-minister van Oorlog, W. F. Ridder van Rap- pard, met moord bedreigd. Hij zond uit Amsterdam een brief aan genoemden heer Van Rappard, I waarin hij schreef dat, wanneer de minister hem geen toestemming gaf om voor Indië dienst te mogen ne men, hij in Den Haag zou komen en wraak nemen. Beklaagde: kon niet bij to'et Ned.- Indiscto leger dienst nemen, tengevol ge vaneen vrijheidsstraf, door hem wegens een misdrijf ondergaan. Drie getuigen, de bedreigde, de raadsadviseur A. J. Doorman en de kamerbewaarder J. C. Feun zullen worden gehooid. Mr. K. J. de Kempenaer, advocaat te Leeuwaiden, zal als raadsman van beklaagde optreden. C.L. Ct.") DOOD DOOR SCHULD Men meldt ons d.d. 13 Februari uit Enschedé De justitie uit Almelo stelde heden een onderzoek in. naar aanleiding van den plotselïngen dood van een kindje van 6 maanden van S., in de Groningsche Dwarsstraat. Bij onder zoek bleek, dat drie vrouwen met het I k*ndje in één bedstede gesflapen had den. Er wordt gedacht aan dood door schuld. Het lijkje is in beslag geno men. iioloiaeo OOGLIJDERSGASTHUIS. Men schrijft aan de „Java-Bode" - un Bandoeng Het is aan de ijverige bemoeiingen van dr. Westhoff, directeur van het Minden-instituut, te danken, dat de gelden, overgebleven van de bijdra gen voor het Indisch huldeblijk aan de Koningin, ongeveer f 40,000 uitma- j kende, door H. M. zijn geschonken aan een te Bandoeng te stiohten oog- lijdersgasthuis', hetwelk haren naam zal dragen. Het zal worden opgericht aan den Hospitaal weg, en men hoöpt met den bouw den Sisten Augustus gereed te komen, om de stichting op Haren verjaardag te kunnen inwijden. Een gevolg dezer stichting zal zijn, dat de regeering een oogarts en verder personeel zal aanstellen, zoodat de verpleging van ooglijders geheel een staatszorg zal zijn. Dit zal zeker -wel eene groote vol doening voor dr. Westhoff zijn, die zoo ijverig- en krachtig naar verbe tering van het lot der blinden in In- die gestreefd heeft. INGEZONDEN MEDEDEBLINGEN 4 80 Cts. per regel. Eischt dit fabrie,kB* merk. VAN UTR£CHT. Volgens het oude en echte bereide recept, zijn zacht laxeerend, bloed zuiverend en slijmafdrijvend, bijzon der dienstig tegen ongesteldheden der maag, bevorderen de spijsvertering, nemen de duizeligheid weg en zijn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. Door vermeerderd debiet tegen den verminderden prijs van 80 cent het verzegelde doosje met gebruiksaanwij zing. Verkrijgbaar te HAARLEM bg Firma v. d. Pavord Smits K, v. Eden, J. J. Göppinge'b en Th, Klinkspoor. Men wachte zich voor namaak en lette vooral op bovenstaand fa brieksmerk op het sluitetiket. Gemengd Nieuws OPSPORING VERZOCHT. Doo rdé Zweedse be- justitie wordt tie opsporing verzocht van. Martin lied- holm, belast met het financieel beheer van de 'Scandinavische Handélsbani te Trelietoorg, die dé wijk naar Ihet buitenland heeft genomen'. De voortvluchtige wordt verdacSi zScto aan verduistering van eeai be drag van ongeveer een millioen kro nen te hebben schuldig gemaakt. Hij is nog al groot van gestalte, baar diun en blond:, blonde knevel, blan/vre oogen, mager, langwerpig gezidht retoete, vrij lange neus, lichtrose g» laatsöint, ongedwongen gang, draa# in dien regel een lorgnet, 40 jaar. Liedholm is 24 Januari j.l. naar Kopenhagen vertrokken, vergezeld van zijne vrouw, die 30 jaar oud is van middelbare gestalte, met asch- kleurige haren, breeden mond, grijfr blauwe oogen, bleek, grijsachtige ge laatskleur gang schommelend. Volgens mededeeling van hf Zweedsche gezantschap, is op de out dekking van den vreemdeling, welft tot aanhouding kan leiden, een pre mie van 2000 -kranen uitgeloofd!, al* mede een bedrag van 5 pet. van hfc' weergevonden geld. Verzoeke opsporing en aanhoudin? ter fine va-n uitlevering, van deJ vreemdeling en bij ontdekking oi> middellijk bericht aan het depart* ment van Justitie. DE DUITSCHE KROONPRINS heeft zicto laten inschrijven als tos- hoorder voor een aantal lessen, voor namelijk op technisch gebied, aaD de Technische Hoogeschool te Ber lijn. Hij verklaarde aan den rector, prof. Kummerer, de geheele maclft nehouwkunde te willen bestudeenefl Voor den kroonprins zullen afzonder lijke cursus-voordrachten worden g* houden. Het is zeker merkwaardig, dat Duitscbe kroonprins, na te Bonn zijü humanistisch-wetenschappel ij ke stu diën te hebben voltooid, thans blij» geeft van zijn verlangen om ook op technisch-wetenschappelijk gebied zelfstandige studiën te cmaken.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2