Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 17 Febr. 1908. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. te Corunma (Spanje) laagste 746.9 m.M. te Malin Head (Westkust Enge land). Verwachting tot den avond vah 18 Februari Windmatige, tijdelijke krachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtveran derlijke bewolking, regenbuien. Temperatuuriets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur /;>4 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. Thermometerstand ts H&aitem. Zondag 16 Februari Hoogste gisteren F. 45" Laagste heden nacht F. 34; Hoogste heden tot 2 uur F. 47 Maandag 17 Februari Hoogste gisteren .F. 44* Laagste heden nacht. F. 36 Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 40" HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. In de Zaterdag gehouden Raadsver gadering waren do heeren Faas en Kroon met kennisgeving afwezig. De voorzitter sprak den. raadsleden een woord van -welkom toe en uitte \n deze eerste vergadering van 1908 de beste wenschen voor personen, gezin nen en gemeente. Van de 16 ingekomen stukken, waarbij verschillende goedgekeurde besluiten, rekening en begrooting, zij alleen vermeld, dat door dem Com missaris der Koningin waren be noemd tot buitengewoon veldwach ters P. van Laar en J. Bakkerdat de bevolk'ng der gemeente is geste gen tot boven 3600 zielen, en dat vóór 1 Januari a. s. de verordening deron- derwijzersjaarwedden zal worden herzien. De vorige Commissie-leden van den ligger der wegen, zijnde die hee ren Vriesekoop, J. Vink en Cos, werd ook thans weder benoemd, in zake het nieuwe 'liggerblad van den Veeiweg. Den Rijksveldwachters Rijndesrs te Halfweg, en Boorsma te Spaarndam, werden gratificatiën verleend, res pectievelijk van 25 en 15 een voor stel vaai den heer Biesheuvel, om ook den Rijksveldwachter van Heemstede een gratificatie te verleenen, werd verworpen. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd voor den genie enteveJdwachter Siwonneker, wegens diens 30-jarigo dienstvervulling op 2 Januari j.l.„ 15 beschikbaar gesteld voor een cadeau, terwijl eveneens met algemeene stem men werd goedgevonden, om den Veldwachter Krohn .wegens verhui zing naar het stedelijk gedeelte f75 meer vergoeding voor huishuur te geven. De heeren Bos en Van Heek wer den door den Raad benoemd tot hoofden van het herhalingsonderwijs te Houtraikpolder en Spaamwoude. Van de Gezondheidscommissie was een advies ingekomen om twee wo ningen a. d. nieuwe brug in eigen dom behoorende aan zekeren Oskam, onbewoonbaar te verklaren, waartoe de Raad ecbter niet besloot, omdat in die huzen de gewenschte verbete ringen waren aangebracht. Naar aanleiding van een ingediend adres aan de E. S. M. om een wach- huisje op het Kerkplein te Halfweg, welk adres aan het Gemeentebestuur was gezonden, om de plaats aan te wijzen werd besloten tusschen de rails (waar de Maatschappij liet wenschte) pen stukje grond in bruik leen voor dat doel af te staan. De heer Vnesekoop drong hierbij aan tot plaatsing van zoo'n huisje ook bij de tweede haltehetgeen zal worden verzocht. Langdurige besprekingen onistoi.- den naar aanleiding van een ingeko men adres van den heer De Voogd, om verhooging zijner jaarwedde als keurmeesterblijkens verslag waren in 1907 100 keuringen meer verricht dan in 1906, dat veroorzaakt wordt door de keuringen van eigen ge slacht vee. Gevraagd werd of B. en\V. last gaven, daaroo zoo nauwlettend toe te zien. en betwijfeld of dit wel de bedoeling der verordening was. Nog werd opgemerkt, dat adressant bij de laatste verhooging beloofd had geen verhooging meer te zullen vra- gen. Nadat do heer Vriesekoop in overweging- gaf de verordening te herzien, werd het verzoek in .stem ming gebracht en met 5 tegen 4 stem men verworpenvóór stemden de heeren Van Warmerdam, Baren- dregt, Hartgerink en Cos. Goedgekeurd werd een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan van ion hoogste 1500, noodig door het groote bedrag liet Rijk inzake veeziekte voor geschoten. Vastgesteld werd het kohier Hon denbelasting, dienst 1908, nadat op mededeeiing der betrokken Raadsle den de aanslagen van Lucas R. L. Nolis, Burggraaf en A. Kats, door het houden van meerdere honden dan was aangegeven, waren verhoogd. De heer Biesheuvel vroeg bij de rondvraag naar het verslag der plaat selijke Schoolcommissie, of die Com missie oo-k toegang had tot de bijzon dere scholen en of hot niet wensche- lijk was aan de school in den Hout- rakpolder. in plaats van den Woens dagmiddag den geheel en Zaterdag1 vrij te geven. Het bedoeld verslag zal in geheime zitting worden behandeld, de Commissie heeft ook recht tot be zoek aan die scholen, terwijl het laatste voorstel van spr. in overwe ging zal worden genomen. Op verzoek van den heer Hartge rink zal 'n den SchaLkw ijkerweg nog een 40 M. van het bestaande paarden, pad worden opgehaald. Do lieer Cos vroeg, waarom aan dan lKmoemden ambtenaar ter Se cretarie, den heer Stute, eene beloo ning was toegekend, welke toch vorige titularissen ook niet genoten hadden, waarop de voorzatter opmerkte, dat hij in de plaats was gekomen van de ambtenaresse, die f200 genoot, ter wijl <le heer S. bovendien nog gedi plomeerd is. ZANDVOORT. Zondagmiddag had in Bentveld al hier een voetbalmatch plaats tus schen Z. V. V. I van hier en Wilhel- mina van Haarlem. Met de rust was de stand 00. Daarna bleek Z. V. V. de sterkste te zijn en won bij afloop met 50. Vele belangstellenden woonden de zen .wedstrijd bij. Terwijl de arbeider' C. D. bezig was zand te iaden aan de tramlijn der E. S. M. had hij het ongeluk tusschen twee zandwagons bekneld te geraken. Inwendig gekneusd werd hij naar zijne woning overgebracht, alwaar hij direct onder geneeskundige behan deling werd gesteld. VLLSEROORD. Zaterdagmiddag werd de Nieuw? Burgeravondschool alMer door den heer burgemeester der gemeente Vel- seu geopend. Aanwezig waren o. m. de nieuwbenoemde direoteur, de heer J. Koopman, en de l'eeraren G. ten Napel, M. Vader en H. Kingnia. Voorts de leerlingen, die het on derwijs zullen volgen, met hunne ouders. De- heer De Groot, inspecteur van liet M. O., uitgonoodigd, was niet gekomen, en van den wethouder van Ouderwijs, den heer F. Netscher, was bericht gekomen, dat hij door onge steldheid verhinderd was. In zijn warm en toepasselijk ope ningswoord herdacht de burgemeester liet feit, dat dit de eerste inrichting voor middelbaar onderwijs in de ge meente Velgen is, en deelde mede, dat' de bouw onder zeer voorspoedige om standigheden heeft plaats gehad. Eén bijzonder woord van dank bracht hij daarvoor aan den bouwkundige, den heer Cramer, en den aannemer, den heer Van Heyst. Zij hebhen een goed gebouw afgeleverd. De school maakt zoowel van buiten als van binnen een zeer prettiigen in- druik. Er voor staande zou men hert voor een één-verddepings villatje hou den,, en van binnen doet hert met zijn heldere electrische verlichting vrien- jdelijk aan. Behalve een vergaderlok aal voor de leeraren is er een ruim, groot school gebouw, voorzien van withouten ta fels en banken. De ontelbare electrische lichten ook da ai' aangebracht., zullen het hand- werkonderwijis zeer ten goede ko men. Behalvie deze twee lokalen zijn aan de andere zijde nog aangebouwdle. een politiepost, 2e. oen vergaderka mer voor het Armbestuur en gemeen te-ontvanger, en 3e. twee nrrestan- tenlokalen, terwijl tegen de voorzijde aangebouwd is de woning van den gemeente-veldwachter, tevens con cierge. Nadat de geheele inrichting door de aanwezigen was beziohtigd, 9prak de directeur den leerlingen en ouders toe, hen aansporende zooveel moge lijk van het onderwijs te gaan profi teered Heden vangt het onderwijs aan met voorloopig elf leerlingen. Binnenland AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den Mi nister van Oorlog zal op Donderdag 20 Februari e.k. niet plaats hebben. DE NIEUWE MINISTER VAN OORLOG. Luitenant-generaal Sabron heeft zich bereid verklaard, om in Neder land onder de tegenwoordige om standigheden de portefeuille van Oor- l'og op te nemen Niet een prul-offi cier. die zonder een zweem van ernst het „ook wel eens wil probeeren", maar een ernstig man, die een zeer goede reputatie te verliezeu heeft. Zal ons geheel gedemoraliseerd! krijgswezen door dezen generaal ter stond in orde worden gebracht? i We gelooven, dat zij, die dit ver wachten, streven naar iets onmoge lijks. Geen enkel man, die in onzen Janboel als minister van Oorlog op treedt, en naar schatting maai' an derhalf jaar zijn leven zeker is, zou onder de bestaande omstandigheden, op wetgevend gebied met iets groots kunnen komen. Het is goed, dat maar dadelijk te constateeren, schrijft de Tel. Generaal Sabron zal, als hij hef. mogelijke beproeven wil, zich ge noodzaakt vmden, al aanstonds af te zien van de zoo broodnoodige her vorming van de grondslagen. En als hij een noodwetje weet tot stand te brengen tot voorloopige wijziging van do meest aanstoot gevende be palingen in de militie- en landweer- wetten, zal een ieder reeds zijn be leid moeten bewonderen. Als we ons al dadelijk in dat on vermijdeiijk fatum goed indenken, zouden we onze groote verwondering er over moeten uitspreken, dat gene raal Sabron zich tot zoo'n ondank baar, en zoo weinig kans op succes biedend werk heeft geleend, als niet een vermoeden bij ons rees, dat Z.Ex. iets anders op het oog heeft. Er is, zondar tusschenkomst van de zoo traag werkende wetgevende ma chine, zeer veel fe verbeteren, dat onder de bevoegdheid vr.n een mi nister ligt Allereerst b.v. herstel van de fouten, door den ambtsvoor ganger gemaakt, o. a. met de bui tensporige benoemingen van luite nant-generaals. Generaal Sabron is een van de wei nige menschen, die het departement van Oorlog grondig kennen. Zelf is hij, in den kapiteinsrang, van ver schillende ministers de adjudant, en als hoofdofficier hoofd van de ,.,af- deeling" generale staf van het depar-' bement geweest. In zijne adjudants functie vooral moet liem duidelijk zijn geworden, hoe de tegenwoordige omslachtige organisatie van dat de partement. met het voortdurend toe nemende aantal ambtenaren en schrijvers, en zijn verdeeling in ne gen afdeelingen, sommige met dupli caten in den vorm van inspectiebu reaus, als een blok aan het been hangt. De verbijsterende uitzetting elk jaar van 't Receuil Militaire, vaar telkens weer gansch overtollige din gen in worden gedrukt, tarieven, die noodeloos herhaaldelijk gewijzigd worden, en waarvan maar enkele be hoefden kennis te nemen. Weer 48 bladzijden met een dorre opsomming van weerbaarheidsvereenigingen, niets'dan noodelooze uitgaven voor druk- en correctieloon, noodelooze prijsver hooging en toegeven aan breedsprakigheid. De onleesbare inrichting der Oor 1 ogsbegrootingen Voorzeker, als de minister eens wat olie in die machinerie weet te bren gen, zal hij zich al heel verdienste lijk hebben gemaakt. Ook weet misschien niemand be ter dan deze oud-gouverneur der Kon. Mil. Academie, hoe buitensporig veel geld wordt weggeworpen aan onze driejarige cadettenopleiddng, waar aan voor een deel nog een tweejarige te Alkmaar vooraf gaat. Zouden we in ons land niet, in navolging van Duitschland. de militaire opleiding van jongelui met eindexamen H. B. S. tot 2e-luitenant voor alle wapens tot één jaaT kunnen reduceeren Maar ook hiervoor zou wetswijzi ging (de wet op 't militair onderwijs) noodig zij.n, en wie .durft ook maar de flauwste hoop koesteren, dat zoo iets nu aan de orde zou kunnen ko men Wat wol nu een man, als generaal Sahron, een man. waar men onder normale omstandigheden inderdaad Wel eenige hoop op zou mogen hou wen, thans uitvoeren?. Zeker, als hij den Augiasstal, die departementvan Oorlog heet, eens in orde brengen kom en er een vlot werkend atelier, met minimum per soneel, van maken, dan zou hij ge wis na voltooiing kunnen zeggen ,,d'avoir hien mérité die la patrie". Maar pas een volgend minister zal daar dan 't profijt, van kunnen heb ben. ONZE WEERBAARHEID. Jht. J. H .Ram haeft in dfe Aula van •het 'Stedelijk Gymnasium te Amster dam voor een aantal jongelui en eenii-. ge directeuren van middelbare ondar- Wiijisiingiiiohitingeai genoodigdien van de afdeetlimg Amsterdam1 der Ned. Weenbaahbeadsvareeniglng, een voordracht gehouden over het doel dier veneeni.giiinig. Spr. herinnerde aan het historisch gezegde „de Pruisische schoolmeester heeft den slag van Sa- doiwa gewonnen," en hij voegdie er aan toe: de Duitse he dien bij Sédan. Een kenmerkend verschil vertoornen de beide legers uit dien tijd. Terwijl het Fransche meerendeells uit remplakan ten bestond, vertoonde het Dmtsdhe in izdjm samenstelling de .gunstige in vloeden van den olgemeenen dienst plicht. Dit onderscheid stelde spr. zijn hoorders nadier en scherp ondier de oogen, zonder daarmede te Willen be- toogen, dat wij in alles den Duitschen soddaat van thans hebben ha te boot sen. Geenszins En men zoekt hier te lande dan ook nog steeds naar het ty pe van den soldaat, dat geheel beant woordt aan de moderne eischen. Voor spr. is het ideaal: de 'burger- soldaat. Noch de huurlingen, geiijik .het Indische leger ze kient, noöh het Transvaalsche type lacht hem aan. Hij behoeft den soldaat met vader landsliefde, want zonder die eigen schap is z. i. geen goede krijgsmacht saam te stellen. Dat ons volk in dat opzicht de noodzakelijke eigenschap pen zou missen, weigert spr. te ge- looiven. Hij wijst er op dat wij, wat be treft onze militaire opvoeding, nog in den tijd der mazelen zijn. Ons moder ne leger (bedoeld wordt het leger se dert de invoering van den persoonlij ken dienstplicht.) is nog maar tieq jaar oud. Wij leven nog op de traditie van het vorig geslacht, dat groot ge bracht werd' met het remplag anten- stelsel. MaaT die overlevering zal ver dwijnen. Er zijn resds verschijnselen die wijzen op herleving van ons natio naal bewustzijn, o.a. zich uitend door den beginnenden strijd voor taalzui verheid. En zoo i|s spr. dan ook vol goeden moed ten aanzien van het weerbaarheidsvra agstuk Jhr. Rami besloot, met een warm pleidooi voot de toetreding tot de Weerbaarheids- vereeniging. EEN ONTPLOFFING. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werden de bewoners van een gedeelte der gemeente Stratum opgesohrikt door een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat in de stoomtrijpfabriek der firma Leo Schellens te Stratum, een zoogenaamde appreteer-trommel uit eengeslagen was. Reeds onmiddellijk kon gemeld worden, dat bij dit voor val igeen persoonlijke ongelukken te beireuren waren, doordat er op het oogenblik van het ongeval geen werk lieden in de betrokken afdeel ing aan wezig waren. Wiel kregen een paar in de nabijheid zich bevindende arbei ders, eenige stukken dakpannen op het lichaam, doordat doelen van den trommel door het dak sloegen op een plaats waar aiföh geen zoldering be- vond, doch zoo als gezegd, werd nie mand gekwest. De trommel, een toe stel van buitenge wonen diameter en dienende tot drog'ng en glanzing der trijpstoftfen, rvvas geheel vernield!; groote koperen en ijzeren bouten la gen her- en derwaarts verspreid; de ruiten in de bewuste afdaeling waren alle stukgeslagen; het overige gedeelte der fabriek beliep geen schade, inge volge dé uitgebreidheid dJer 'inridW- ting en de goede afsluiting der afdee- lingen. Als een bewijs van de kracht der ontploffing dien^ dat tr, een metse- laarswerkipl aats, op eenige minuten afstand der trijpfabriek gelegen, de ramen trilden en de arbeiders ont steld van het werk liepen. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. EEN JUBILé. Onder zeer veel blijken van belang stelling -vierde de kunstschilder Smits te 's-Gravenbage zijin 85en verjaar dag. Zeer verrast en vereerd was de nestor onzer schilders, toen hij een zeer ihairtalijk telegram van geluid- wan solving mocht ontvangen van (H. K. H. de Vorstin-weduwe van Wied, geboren Prinses Marie der Nederlan den, .aan „haar ouden teekenmees- ter", zoo als het in het telegram heette EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Het Haagsch Weekblad schrijft: Het klinkt verbazingwekkend, maar men kan ons op ons woord gelooven er is een tijd geweest, dat aan het département van Oorlog naar spo-ken is gezocht. Gezocht.... door de politie! Want te drommel; het „spookte" in een dér werkkamers. Hoeden werden voor pet ten verwisseld en omgekeerd; er wer den onwelriekende souvenirs achter gelaten, maar wat erger was, er raak ten stukken weg. Een spionnagedlenst en diat aan Oorlog! werd ingesteld1. Geen resul taat. De politie werd in den arm ge nomen. Dezelfde uitkomst. Verdacht-en genoeg, maar geen da ders. Totdat een der militaire ambte naren van zijn detiacheering aan Oor log werd ontheven en naar een- regi ment werd gezonden. Tom was hlet met hel) „spoken" gedaan. 'Aflleatei personen, vooral minderen, werden in eer hersteld. De bewuste -persoon gin'g evenéeris vrij uit, Men snocht hem verdenken bewijzen kon men hem niets. De afge treden minister van Oorlog moet van een ep ander op dé hoogte zijn ge weest en daarom mag het vebbazem,, meer nog, mag men er hem een grief van maken., dat onder zijn minister schap deze ambtenaar weer aan heit departement Is werkzaam gesteld. WOESTELINGEN. Naar wij vernemen is de zaak der „gele rijers", die j.I. Zondagavond den boel opschepten, door de mil-itaii- re autoriteiten in onderzoek geno men. Da korporaal M., die zoo'n slechit voorbeeld gaf, zal voor een. krijgsraad terecht staan, terwijl die andere sabeltrekkers, klompen- en flesschenwerpers hunne straf ook riet zjulllien ontgaan. („N. A. Crt.") EEN TROMP-MUSEUM. R-eeds een achttal jaren geleden wenden in verschillende plaatsen van ons land' gelden ingezameld, met het dool te Brielle, de geboorteplaats van. den grooten vlootvoogd Maarten Har- pertzoon Tromp, tot oprichting van eer. museum te geraken, hetwelk den naam van Tromp-museum zou dra gen. In dit museum zou dan tevens de uitgebreide platenverzameling van vijlen den heer VerHnell, aan de stad Brielle geschonken, en welke zichten stadhuiize .bevindt, een plaats worden ingeruimd. Langen tijd hoo-rdé men niets meer van de voorgenomen plan nen en men meende, dat van het een en ancler w-el niets zou komen. Thans hoopt men de voorgenomen plannen eindelijk verwezenlijkt te zien, al thans het voornemen moet bestaan de vroegere teekenschool te Brielle er voor in te richten. HULDE AAN DEN ROTTERDAM- SCffEN EX-HOOFDCOMMISSARIS. Dezer dagen is den afgetreden hoofd commissaris van politie, den heer W. Voormolen, namens ongeveer 150 no tabelen van Rotterdam een aanzien lijk geschenk in couvert aangeboden, met verzoek den inhoud een bestem ming naar keuze te geven. Bij dit geschenk was gevoegd een album van wit leder, waarin op kin1- stige wijze het wapen van Rotterdam is gesneden, liggende op oen prachtig uitgevoendem lauwertak. Op het titel blad er van, op artistieke wijze door Roevers in kleuren en goud gecalli- grafeerd, prijkt de volgende opdracht: „Aan den WelEd. Gestrengen Heer W. Voormolen, afgetreden hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. wordt dit aandenken aangeboden als erkenning zijner groote verdien sten en als blijk hoezeer de uitsteken de wijze, waarop hij gedurende zij-n 15-jarig verblijf allhier dit gewichtig ambt heeft vervuld, te wijden kring wordt gewaardeerd. Rotterdam, Januari 1908." Dan volgen de namen van burge meester en wethouders, van alle hoofd ambtenaren ter seretarie, van den gemeente-ontvanger, de officieren van justitie, tal van hooggeplaatste perso nen en velé vrienden. UIT MONTFOORT. Ten stadhuize te Montfoort vervoeg de zich Vrijdagmiddag een jougdig paartje, d - ?awp rte^r tte banden des huwelijks verbonden wilde wor den. Edoch, ambtenaren van den Bur gerlijken Stand waren momenteel niet voorradig'. Twee lagen te bed mèt, no. 3 was op reis zander influen za. Per saldo uitstel der trouwplech tigheid to-t influenza benadering der ambtenaren van den Burgerlijken Stand gedoogt. („Tijd") ONGELUKKEN. Men meldt uit Stavenisse Vrijdagavond was de gemeenteveld wachter, tevens onbezoldigd rijksveld wachter J. Stoel met zijn collega J. Khppel op surveillance, toen hij on verwacht door een schot getroffen op den gTond viel. Op zijn hulpgeroep kwam K., die zich op eenigen afstand bevond, toesnellen. S. w^as boven den én-kiel getroffen door een schot nit een zoogenaamd revolverkanon, dat daar was geplaatst tot het vangen van hazen en konijnen. Op het daartoe gespannen touw had S. getrapt en het schot was afgegaan. Op een kruiwagen werd S. door K. thuis gebracht. Zaterdag zou getracht worden do hagelkorrels uit den voet te verwijderen. Het kanonnetje be vindt zich in het bezit der politie. Te 'I Veld (N.-H.) ie bij het boenen te water gevallen en verdronken de 18-jarige dienstbode T. Timmerman. Er 1 reeft Donderdagmiddag te Alk maar een droevig ongeluk plaats go- had. Tenwijil twee kleine meisjes u't liet .gezin W. in de Snaarmanslaan een oogenblik alleen waren, schijnt het oudjste, een vierjarig kindje, de 'kachel te hebben geopend, om er ko len in te werpen. Blijkbaar is de vlam uit de kachel geslagen, althans de moeder, die zich op een plaatsje bevond;, zag plotseling, dat de kleer tjes van haar kind in brand stonden. ,Zij blusehte de vlammen met water- Een dokter, die gehaald* werd, oor deelde opneming in bet ziekenhuis noodzakelijk, het kind werd naar het Stedelijk ziekenhuis gebracht, waar het aan de bekomen brandwonden is overleden. („Alkrn. Ct.") GOUVERNEUR VAN SURINAME. Na hert Vertrek van minister Idfen-' buirg zal de betrekking van Gouver neur van Suriname tijdelijk op gedin gen voorden, aan mr. Hofstede OruiLl, .procureur-generaal van bet Hof van Justitie. EEN ERGERLIJK STAALTJE VAN CHANTAGE. Een ongemeen stukje op het ge baar dei' Chantage heeft zich te Am sterdam afgespeeld. Een jonge dame van zeer goeden huize, musicienne, had hij ongeluk kamers gehuurd! bij den bakenden Henri David! Luppens Propping die bet perceel Prinsen- graClilt 692 bewoont. De gemeubileer de apartementen waren tegen ƒ30 per maand gehuurd. Na twee en een hailve maand daar te hebben gewoond had gezegde jonge dame goede re den van adres te willen veranderen. Het beviel haar heedemaal miert en zij wenschte dus te vertrekken, na vol ledig© voldoening natuurlijk aan ha- ie financieele verplichtingen. Zij had echter buiten den waard, i. c. Lup pens Propping, gerekend. Ofschoon dé huur betaald was, weigerde hij de huurster haar piano, goederen, muziek, kleederen, bijouterieën, tnz. af te geven of te doen vervoeren. De ketting bleef stevig op dè deur van het huiis. Prinsengracht 692, alleen de jonge dame had toegang, maar mo'cht haar eigendommen niet mee nemen I Dit spelletje heeft zoo ongeveer een. maand geduurd. De vent eischte 300 huur voor de overige tien maan den van het jaar, dan zou hij den boel afgeven. Hij had intus- schen bij opzegging hoogstens opeen maand huur, dus 30, recht. Bij den officier van justitie vonden kLachten van cte huurster geen gehoor. De of ficier vond in ons Wetboek van Straf recht geen termen om op te treden. De jonge dame wendde zich daarop tot mr. C. Frikkers, die met veel ge duld eerst pogingen aanwendde, om tot een minnelijke schikking te gera ken. Deze mislukten, waarna mr. Frikkérs door den deurwaarder G. D. Dammers revindicatoir beslag deed leggen op de piano. Toen dè deur waarder met zijn opdracht tor plaat se kwam. werd hem toegang tot het perceel geweigerd. Dies verzocht hij dén president der rechtbank om poli- tie-hulp. dewelke verleend werd. Zoo klopte deurwaarder Dammers ten tweeden male met zijn getuigen aan, thans onder bescherming van een commissaris, een inspecteur en twee agenten van politie. Eerst nadat een smid op last des deurwaarders poog de het slot te openen, verleende de „lieer" Luppens Propping toegang. Beslag op de piano werd gelegd, en daarbij constateerde men, dat de kostbare Mignon-vleugelpiano was verplaatst van de gehuurde kamer naar de keuken, waar het fraaie in strument om geen kou te vatten, wat al te dicht hij het fornuis stond- De twee bewaarders, die aangesteld wer dén, ontdekten eenige dagen later, dat de overige goederen der huurster (die zich zelf in het perceel niet meer wagen durfde) eveneens gedeeltelijk naar de keuken, anderdeels naar het kolenhok (sic) waren verplaatst. Op gericht hiervan deed mr. Frikkers ook op deze goederen beslag leggen. „Meneer" Propping, voor geen klein geruchtje vervaard, voeTde al lerlei onhebbelijkheden uit. De kok. die den bewaarders eten bracht, werd misleid, zoodat het soms een paar uur later koud terugkwam. Brieven werden n'et bezorgd, 'n Cassette van de huurster werd geopend en brieven daaruit werden overgeschreven. Om de chantage meer kracht bij te zet ten, werd'de jonge dame met dit laatste feit door den dader in ken nis gesteld. De rechtbank heeft gelukkig op energieke wijze een einde aan dit schandaal weten te maken, door te be vei en, dat alle goedieren der huur ster, niettegenstaande verzet, en des noods met den sterken arm, utt het perceel Prinsengracht 692 moeten worden verwijderd en in veiligheid gebracht. Deze gebeurtenis heeft Zaterdag- 1 morgen ulaats gehad. De voorberei- b ding geschiedde in d!e Noordenstraat. Daar kwamen te zanuen een zestal pootige kruiers met twee karren en het noodige gereedschapde hoer Du- waer, van de piano-firma Duwaeron Naessens, om als deskundige even- tueeie vernieling van het instrument J te constateeren, met zijn helper en een pianokar; de inspecteur van poli- tie, de heer H. J. Versteeg, met twee rechercheurs, en toen ten slotte de deurwaarder Dammers met zijn ge tuige op het rendez-vous was gearri- j veerd, kon klokslag 10 uur het spel beginnen. Door de Noorderstraat trok de „karavaan' op de vesting af. t 1 Viel meê. „Meneer" verzekerde .,de 1 wet te kennen' en zou zich niet ver- zetten, liet het groote gezelschap, dat i 1 hem overviel, dus binnen^ en daar 1 vond het ten overvloede versterking door de beide bewaarders van het niet beslag belegde goed. Het uitsjomven van de eigendom men der jonge dame begon. „Meneer" sputterde nu en dan heftig, ,,me- j vrouw" beet leelijk van zich af, gooi de steeds weer de buitendeur in het slot. De „iongeheer" drukte zijn neus je tegen de ruiten, keek den boot nieuwsgierig met vragende hogen aan. Op straat werd het steeds yoI- Sr. Plotseling klonken heldere muziek- lonen naar buiten, 't Was de heer Duwaer, die vóór dat het instrument .vervoerd werd, als deskundige dé piano bespeelde. Het tliéele gezelschap i concentreerde zich om den vleugel te. de keuken en de kruiers vooral had- 1 dén enorme pret bij de vroolijke tnop- pem in déze komische situatie ten beste gegeven. Meneer eo mevrouw I Luppens Propping keken alleen „ont stemd". Het instrument bleek geen irawen- i djijge sohad© te hebben bekomen en kon derhalve worden uitgedragen. De deurwaarder bood den verhuur der hij exploit nog een maand huur aan. Da brutale kerel vroeg hem nog om een sigaar en toen informeerde een niet minder brutale kruier of „mijnheer" nog iets had De onderneming was prachtig ge- j slaagd. De heer Luppens Propping was klein gekregen had uit de kost bare piano zijn 300 guldentjes niet kunnen uitkloppen, en zag zich met nauw verbeten woede de buit ont gaan. De goederen werden bij een familie lid der jonge dame op de Heeren- gracht), in veiligheid gebracht. Er zijn vroegere huurders geweest, dlLe reeds ohantagestreken van mijnheer I Luppens Propping die voor de jus- titde geen onbekende is hebben on- i' dervonden zoodat men thans ernstig voor dien kamerverhuurder van on begrensde brutaliteit is gewaar schuwd (Tel.) DOOR HET ONGELUK ACHTER VOLGD. Een wferklooze ging Maandag naar i Osniabrück, in. Pruisen, waar hij ar beid v.onid, nadat hij hiér 12 weken niets had verdiend. Zaterdag ontving zijn vrouw het treurig bericht, dat hij den vorigen dag onder den arbeid (plotseling dood was gebleven, OOK AL „ONDERKRUIPERS". Op den avond tegien 7 uur kwamen voor eenige dagen een paar armé kinder eau bij een familie in da The- resiastraat te Den Haag aanbellen, en vroegen Klagelijk am wat eten. Heel hun uiterlijik bewees, dat dde lclacht gerechtvaardigd was. Met een schaal vol restantjes van den juist afgeloo- pen maaltijd' gingiem ze heen. Als:, ze den volgenden dag den schabel terug brachten, zouden ze weer wat hebben. Dit had een geregeld weghalen van warm eten ten gevolge, gedurende de volgende avonden, door hetzelfde tweetal. Eergisteren verschenen echter twee gr o uiteren, even armoedig, eveneens zichtbaar uitgehongerd. Waar die vandaan kwamen Uit hetzeflfde huis gezin, oudere broer en zuster, de an- demen waren zieken zoo werd hun het eten verstrekt Gisteravond vertoonde zich het Kleinere tweetal weer, iets vroeger dan gewoonliijik. „Ben jelui ziek geweest?" „Nee, juffrouw „Dait zeiden toch je broer en zus-ter gisteravond ..Gelogen, juffrouw'Dat bennen on derkruipers. Wij „werkten" gister avond op Duinoord, ziet u, en daar thebben zullie dé lucht van gekregen. Maar wij komen nou weer geregeld hier." („top.") Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen liet beroep te Haas trecht door ds. E. van den Broek te Assendelft. Bedankt voor het beroep te Kage (toez.) door den heer P. J. de Jong, cand. te Scheveningen. Beroepen te Ruurio (toes.) ds. R- Oorfc te Berkhout; te Veen wouden ds. P. J. Bakker te Goingarijp en Eroeik. Aangenomen het beroep te Bussum "door dis. B. J. van Heyningen. te Delft Uit de Arbeiderswereld DE STAKING TE ALMELO. Hot hoofdbestuur van den Textiel ar beidersbond Do Eendracht, besloot al- Leen aan dóe stakers van de textielfa briek te Almelo steun te verleenen, die lid van den Bond zijn. Dit zajn er slechts acht. Het hoofdbestuur ver bond daaraan de voorwaarde, dat de ondersteunden geen lid mogen zijn van het stakdngscomi téTwee leden- van den Bond, die van dat comité Kd zijin zullen daarom moeten, bedanken, willen zij steun ontvangen utt de bandskas. De directie dér Textielfabriek neemt naar men ven roemt allo nood? gs maatregelen om de fabriek vooxlcopig stop te zetten. Do volgendé woek zul-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2