NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7662 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 20 FEBRUAAI 1908 A AARLEN! DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRSB MAANDEN! Vooï Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur 1.tï. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 5C Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft.—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 20 FEBRUARI. Bron gebouw: Voorstelling J. J. Cra mer, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 23 u. Protestantenbond: Vereen, gewijd aan ihiet onderzoek op Geestelijk ge bied. Lezing H. >N. de Fremery, 8 uur. Bloemend&alRaadsvergadering, 2| uusr. Kerk d. Broedergemeente: Nat. Ohlr. Geheel-Ontlh. Vereen. Lezing Ds. de Haas, 8 uur. Stadhuis: Vergadering gezondheids commissie, 3 uur. OM ONS HEEN No. 693. De Makelaars in Onroerend» Goederen. v De vorige week, Woensdagmiddag tusschen twee uur en half drie, is op het Prinsenhof een geheel geslacht uitgestorven, hoewel en dat is het merkwaardige de laatste vertegen woordiger daarvan in leven bleef en, naar ik gaarne wil hopen, ook nog lang blijven zal Dit raadseltje, dat er op liet eerste gezicht onoplosbaar uitziet, kan niet temin gemakkelijk worden verklaard. Het geslacht dat uitstierf is dat van de makelaars in vaste goederen, de laatste vertegenwoordiger is de heer P. Droste, die Woensdag in de Raads vergadering op zijn verzoek, eervol als zoodanig werd ontslagen. Misschien stellen mijn lazers, van wie menigeen wel met een makelaar in onroerende goederen te doen zal hebben gehad, er belang in te weten, hoe em waarom diezen plotseling door onzen Gemeenteraad' niet. meer zijn benoemd' m hoe naderhand de zaak gel o open is. Tot het jaar 1861 schijnt er geen wolkje aan de lucht te zijn geweest. De menschen verzochten om een be noeming als makelaar in onroerende goederen en wanneer de Gemeente raad geen bezwaren vond tegen hun personén, werd' deze ook verleend. Totdat in liet jaar 1861 in den Rotter- dam'schen gemeenteraad' werd be toogd, dat deze benoemingen onwettig waren en dus niet langer mochten plaats hebben. Mr. W. S. Reesema hield een lange redevoering om aan te toonen, dat makelaars behooren tot den handel en ten dienste van den handel worden aangesteld. In het wetboek van koophandel wordt even wel niet gesproken van vaste of on roerende goederen. De koop en ver koop daarvan geeft slechts aanleiding tot civiele, niet tot commercieele ver bintenissen. Met deze beschouwing kon de Rot- ierdamsche Gemeenteraad zich veree- nigen. Aan drie adressanten werd dan ook bericht, dat de Raad geen termen had gevonden tot het benoe men van makelaars in onroerende goeder eau Het lag voor de hand, dat toen een anaal dit bezwaar was opgeworpen, het ook in andere gemeenteraden zou worden aangevoerd. Amsterdam volgde het gegeven voorbeeld, toen in 1863 de Ministers van BinnenLandsche ZaJken en van Justitie aan den Am- sterdamschen Gemeenteraad te ken nen hadden gegeven, dat zij. de be noeming van makelaars in vaste goe deren niet bestaanbaar achtten met de wiet Eigenaardig is het, dat de Haar- lemsche Gemeenteraad zich daaraan klaarblijkelijk niet heeft gestoord. Althans ik vind na 1863 nog vier be noemingen van makelaars in vaste goederen. Eerst in het begin van 1868 (men leefde veertig jaar geleden nog zoo haastig niet als tegenwoordig) kwam de zaak in Haarlem's vroed schap ter sprake, toen A. F. Bala- brega vervocht als makelaar in roe rende en onroerende en Gare! Weijen bergh als makelaar in onroerende goederen verzocht benoemd te wor den Het was toen de lieer F. L. Kist, Later Wethouder van 'die gemeente, die toen een voorlstel dééd' om geien ma kelaars" ini onroerende goederen meer te benoemen. Hij vond die in strijd niet. laillleen met de letter, maar ook met die geschiedenis en den geest der wieti, op dezelfde gronden als in Rot terdam waren aangevoerd1. „Indien de wetgever die aanstelling van ma kelaars in vaste goederen noodig ge oordeeld had, zou daarover gehan deld zijn in het Burgerlijk Wetboek", betoogde de heer Kist. Maar hij ging nog verder, dooi* de stelling te verkondigen, dat zulke be- Hijcemingen niet zijn in hét algemeen beiumg. .,De voortduiénde aanstellin gen van makelaars in vaste goederen dcor dén gemeenteraad", zoo schreef hij, „bevestigen 'n oud plaatselijk ge bruik. Een gebruik, waardoor de kosten van koop en Venkoop werden vermeerderd em veel hooger zijn, dan elders, waar makelaars onbekend zijn. Nu kan daartegen wel worden aangevoerd, dat het gebruik maken van de tusschenkomst van makelaars facultatief is, doch liet is niet. tegen te spreken, dat de bevestiging van een plaatselijk gebruik door de gemeente besturen. het publiek op een dwaal spoor brengt." Met negen tegen zes stemman (de Raad was toen heel wat kleiner, dan tegenwoordig) werd dit voorstel ge steld in handen van de rechtsgeleerde Commissie. Deze was liet begrijpelij kerwijs met den heer Kist volkomen eens, maar de meerderheid kwam bovendien tot de wonderlijke conclu sie, dat dan ook de benoemingen als makelaar in onroerende goederen, die vroeger geschied waren, zouden moe ten worden ingetrokken, dia ar ze op een dwaling hebben berust. Er. wa ren er niet minder dan dertien, na melijk de iieeren Brinkman. Van der Vlugt, Elserihorst, Tombergh, Beets, Bannier, Westerkappel, Waalewijn, Van BemmeL, Van Wijk, Dro9te, Poortman en Van der Linden. Het hééft inderdaad een haartje ge scheeld, of dit merkwaardige voorstel was er doorgegaan. De stemmen staakten negen tegen negen. Burge meester Iondens, die toen nog Raads lid wias (later is zijn mandaat als zoodanig niet vernieuwd) behoorde onder de voorstemmers. Geen wonder, dat de dertien bedreigde makelaars hi 't geweer kwamen en een request aan dan Raad zonden, waarbij zij verzochten, wanneer de Raad het aan tal makelaars al wou beperken, toch hunne benoieming niet in te trekken. Zij waagden zich daarbij zelfs op juridisch terrein door als hunne mee- ning ua| te spreken, dat de wet wel degelijk makelaars in onroerende goe deren kent, daar toch in de wet van 31 Mei 1843 gesproken wordt van waardeermg van onroerende goede ren door makelaars, op den eed, bij den aanvang hunner bediening afge legd. Merkwaardig is het, dat verschil lende Raadsleden bij de nieuwe stem ming blaken te zijn omgevallen. Had den den eersten keer de stemmen ge staakt (9—9), ditmaal werd het dra conische voorstel tot intrekking van de benoeming der reeds fungearende makelaars, verworpen met 12 tegen 6 stemmen, maar aangenomen het voorstal-Kist^ om voortaan geen nieu we makelaars in vaste goederen nneer te benoemen, met een toevoe ging van! Jhr. Salvador, aldius lui dende „dat de Raad tevens van oordeel ,,iis, dat'het gebruiken van make laars bij vcrikoop van onroeren- „do goederen niet verplichtend is". Garel Weijenbergh ging dus onge troost naar huis en Balabrega kreeg alleen de benoeming tot makelaar in onroerende goederen'. Sedert dien tijd hefeflt de Raad dus geen makelaars in vaste goederen meer aangesteld. Het aantal van der- t/en verminderde ih den loop dier ja ren. Geruimen tijd waren er slechts drie moor over, de heeren Tombergh, Droste en Van der Linden, welke bei de laats ten eenige jaren geassocieerd waren, zoodat de Veiling van vaste goederen toen in zeer weinige handen zou zijn geweest, wannéér niet nieuwe maatregelen waren genomen, hierin bestaande, dat de notarissen een soort van ballotage instelden voor de makelaars, di'e zij; wenschten toe te. laten in hun ve-rkooplokaal de Gou den Leeuw. Hooft jhr. Salvador bij het indie nen van zijn amendement mdertijd gemeend, dat het publiek gebruik zou maken van den wenk en de diensten der makelaars versmaden, dan heeft hij zich wel zeer vergist. Plaatselijke gebruiken worden maar niet zoo door oen verklaring van een gemeenteraad op zij gezet. Het eenige verschil van den tegemvoondigen mei den vroege- rea toestand is dit, dat de invloed van de notarissen grooter is geworden. Maar de makelaars zijn gebleven. Evenals trouwens in Amsterdam, waar iemand op eeu openbare veiling zelfs niet koopen kan, of hij moet een makelaar in den arm nemen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht UIT PORTUGAL. Het Parijsche „Journal" verneemt, dat het gerechtelijk onderzoek inzake den moord op koning en kroonprins, niet alleen ernstig wordt voortgezet in Portugal, maar ook in Parijs. In een Parijsch magazijn toch zou de karabijn gekocht zijn, waarmede Buïssa de daad bedreef. Het fabrieks- nummer stond op het wapen, en nu hoopt de Portugeesche recherche door middel var dit nummer den kooper te vinden. Die ontdekking hééft echter tot nu itoe tot geen resultaat geleid'. De kofning van Portugal en de ko ningin-moed ar hebben de moeder van Dei Costa,, bij vergissing door de po litie als koningsmoordenaar gedood, bij zich laten komen en haar getroost; zij zouden ook voor haar zorgen. UIT RUSLAND. In de Moskousche Adel sVergadering werd verleden week beraadslaagd over een adres van loyauteit aan den Tsaar. Door zeistig leden van dien adel werd tegen het adres protest aange- teeikend, omdat het door zijn inhoud in strijd is met de Grondwet en met het October-manifest, en slechts ten doel kan hebben den terugkeer tot den vroegeren toestand mogelijk te maken. Dit protest, is onderteekend door de meest invloedrijke loden van den Mos- kouschen adel, onder meer doorgraaf Uwarof, prins Galitzin, prins Mesch- tscherski, baron Krüdenar, graaf Scheremetjef en graaf Gudowitsj. ONTEVREDENHEID. Er moet groote ontevredenheid heer9chen onder de officieren van het garnizoen te St. Petersburg over de terechtstelling van drie cavaleristen, dde mot anarchisten hadden geheuM. Eerst was bepaald, dat de soldaten opgehangen zouden worden, maar do Tsaar gelastte dat. zo gefusilleerd zou den worden in plaats van opgehan gen. Het is thans voor de eerste maal geweest, dat cavaleristen wegens een politiek vergrijp moesten vervolgd worden. ARM FINLAND. De Tsaar heeft gelast, dat alle troe pen van hot district St. Petersburg die thans in Finland zijn, onmiddel lijk ter beschikking moesten worden gesteld van den gouverneur-generaal Beckmann UIT TURKIJE. Oorlogsplannen Ondanks de officieel© tegenspraken houden in RuJssische en Turkeche kringen.' de geruchten over oorlogs plannen en oonloig!9taebereid9eleoi steeds aan. De Russische bladen blijven voort gaan', met het wijzen op da Turksohe mobilisatie in den Kaukasuis en voor zien daarvan een aanval op dé Ruis- sisché grens. UIT DEN FRANSCHEN SENAAT. De heer Gaudin de Vilaine interpel- Leerdte Dinsdag de regeering over don toestand van het expeditie-corps in Marokko. Hij critiseerd'e het optreden van Frankrijk in Maroikko, waarop de heer Estournelles de Constant antwoorddeWij hebben de Marok- kaansobe quaes tie niet in het leven geroepen, wij hebben ze geërfd, en hebben van Europa ©en mandaat ont vangen. Wij moeten niet op verove ringen uitgaan, ons koloniaal bezit is reeds groot genoeg, wij moeten ons bepalen tot arbeid in het belang van de orde en deen vrede. Het tegenwoor dig kabinet is voldoende in staat dit werk te volbrengen. Donderdag voortzetting der besprer king. UIT MAROKKO. Eil iMokri, die nu 21/2 millioen voor Abd-el-Azis heeft weten los te krij gen, zou er nog gaarne 4 millioen bij hébben'. Hij verzekert, dat het geld alleen en uitsluitend gebruikt zal worden, om de troepen te betalen, die per maand 500.000 fres. noodig hebben als Abd- el-Azis maar in slaat is gedurende 8 maanden zijn leger te onderhouden, dan i's hij zeker Fez te zullen her overen. El Mo'kri schijnt alle kans te heb ben om te slagsan. De „Temps" constateert, dat de ge- beurtenissan in Marokko voor Abd-el- Azis 'eeai zeer gunstige wending ne- tnen, nu hij ook aan geld wordt ge holpen. De zwakheid van Moulay Hafid en zijn dubbelzinnig optreden tegenover de Europeesohe mogendheden wordt steeds duidelijker zichtbaar. Stadsnieuws ALGEM. NED. WERKLIEDEN VERBOND. Aan het Jaarverslag over 1907 van deafdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Werklieden Verbond ontleenen wij Ook de afd. leed, zij het dan ook indirect, onder de<n druk der tijden. Toch zijn ook voorvallen te boeken in gunstigen zin, meer zelfs dan voorspoedige jaron. Allereerst op po litiek terrein de afdeeling nam deel aan verschillende verkiezingen en mocht telkens de door haar aanbevo len can did aten gekozen zien. Vooral de periodieke gemeenteraadsverkie zingen eischten veel werkkracht voor huisbezoek en verspreiding. Bén punt kan niet "éheel bevredigen, n.l. de actie voor verlaging der gasprijzen trok niét genoeg de aandacht in de toonaangevende kringen, toch is er wel zooveel nota van genomen, dat wij in deze den moed niet behoeven op te geven. Qp filantropisch gebied handhaaf de de afd. haar ouden naamhet laatste besluit was een gift van f 10, voor de Lighal voor Tuberculoselij ders. Tevens heeft' dé afdeeling zich aangesloten bij de commissie voor de Tentoonstelling van Huis-indus trie. Op de Pinksterdagen genoot de af deeling voor de eerste maal de eer do Jaarvergadering van het Verboni te mogen ontvangen. Goed werk verrichtte de afdeeling in zake de agitatie voor dén 10-urigen arbeidsdag een der oudste eischen van het Verbond. Eerst! werd het bleekersbedrijf afgewerkt en de gege vens opgezonden aan het Nederl. Vak-Verhond, daarna werd het bloem bollen- en tuindersbedrïjf ter hand génomeu en gegevens verzameld te Veisen, Bloemendaal, Schoten, Haar lem, Heemstede en Hillegom het re sultaat werd aan hét Centr. Bestuur van het Verbond opgestuurd en al daar met lof besproken. De afdeeling heeft dus niet stil ge zeten en kan met voldoening, on danks de slechte tijden op 1907 terug zien. Gehouden werden 8 leden- en 14 be stuursvergaderingen. Het Ledental bleef stationair. In het bestuur had slechts een verandering plaats, com missaris Van Dijk, niet herkiesbaar werd vervangen door J. Hille. De an dere aftredende bestuursleden wer den herkozen. Het ondersteuningsfonds, heeft we derom .getoond een der beste stich tingen vau de afdeeling te zijn en kon de opgelegde taak naar behooren vervullen. In eindcijfers luidt het jaarverslag van het ondersteuningsfonds als voilgt Ontvangen 1023,27, uitgaven. 890.45 1/2, voordeelig saldo ƒ132.811/2 'kassaldo vorig jaar 1397,201/2; te zaanen 1530.02. Uitbetaald aan' zie ke leden f751,50 DIEFSTAL. Donderdagmiddag ls door dé poli tie procesverbaal opgemaakt 'tégen een persoon, dte uit een wijnwinkel in de Duvenvoordéstraat een fiescih wijn had ontvreemd en deze in een oafé op dé Botermarkt had verkocht. De winkelierster, die nog niets van dezen diefstal (had ontdekt, werd door dé politie daarop opmerkzaam ge maakt, waarop men' tot de ontdekking kwam, dat de dief eenigen tijd te vo ren in den winkel was geweest met de vraag: „Weet u ook waar de heer... woont?" en 'in dien tussefcentijd de flesch bij zich had gestoken. Rubriek voor Rechtsvragen Abonné's van dit blad mogen KOS TELOOS vragen doen, betrekking hebbende op BURGERLIJKE RECH TEN en VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- EN PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE EN SOCIALE AANGELEGENHEDEN, als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE, HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dage lijks voorkomenden aard. Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belatag worden geadht, en voor oplossing vatbaar schijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vra ger worden niet genoemd, van de stipts te geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wanneer de ge dane vragen naar de meening der re dactie niet bij haar, doch elders thuis behooren, wordt zulks medege deeld. Vraag: Mijne vrouw is overleden Ben -k nu verplicht voor het opma ken der aangifte voor het recht van successie, de hulp van een notaris 4n te roepen? Antwoord: Eene verplichting'"s dat niet. Als u 't zelf kunt., wat wij natuurlijk niet kunnen beoordeelen, ga dan gerust uw gang. Vraag: De stationschef sürak mij aan tot betaling van schadevergoe ding, die ik om moedbe te voorkomen betaald, heb. Bij een veetransport had een paard, in een hekkenwagen geplaatst, hekwerk stukgebeten. Door transport in icn gesloten wagen) had men dit kunnen voorkomen. Behoor de de Maatschappij hiervoor niet te zorgen en kan dit geen aanleiding geven om terugbetaling te bekomen? Bij herhaling van het feit heb ik weigerd te betalen. Antwoord: Wend U met een be leefden brief tot den Raad van Ad ministratie der H. IJ. S. M. te Am sterdam. Zet daarin de feiten nauw keurig en uitvoerig uiteen en vraag teruggaaf van betaalde en vrijstelling van g-eëisohte schadevergoeding. Mis schien helpt het viel. VOOR HET LIGHALFONDS. Door de Vereeniging „Ziekenzorg" is uit haar kas 25 geschonken aan het Lighalfonds. Onder hartelijken dank is deze bijdrage aanvaard en hoopt de Lighal commissie, dat dit goede voorbeeld van „Ziekenzorg" vroeger reeds gegeven door „Eensge zindheid" Ziekenkas werklieden H. IJ. S. M., bij hare Zu stervereeni gin gen 1. d. sr. navolging moge vinden. Het Lighalfonds tooh beoogt even zeer de „zorg" van „zieken", wel is waar uitsluitend tuberculose-lijders, doch zooals bekend, maakt de tuber culose meer slachtoffers dan alle an dere ziekten te zamen en telt zij ha re patiënten juist het meest onder den werkenden stand. Eene zieken- vereeniging, die den strijd tegen een ernstige, volksziekte als de tubercu lose steunt als „Ziekenzorg", werkt in dubbele mate nuttig. Tevens nog ontvangen voor het Lig halfonds eene gift van 12.60 van de heeren De Haan en De Lange, welk. bedrag werd gecollecteerd bij eene uitvoering in cbe zaal van de Kleine Vereeniging en waarvoor de Commis sie eveneens hartelijk dank zegt. Arbitrage in de zaak van den heer H G. van Alfen te Haarlem, contra de N. V. „Drukkerij de Spaar- nestad", aldaar. Gelijk wij kortelings in ons blad gemeld hebben, is het békende geschil (tusschen den heer H. G. van Alfen, oud-directeur van de N. V. „Drukke rij de Spaarneslad" en deze maat schappij aan aano scheidsrechterlijke uitspraak onderworpen. De Commissie van Arbitrage be stond uit de heeren W. C. J. Pas- stoors, lid van de Tweede Kamer der Staiten-GeneraalW. E. Lippits, fa brikant; J. J. Beijn.es, grootindustri eel W. A. J. v. d. Kamp, lid van den Haarlemsohen Gemeenteraad, en B. J. C. Seignette, notaris te Haarleam Na nauwkeurig onderzoek van de feiten, die tot bet geschil aanleiding hebben gegeven, heeft naar „Het Centrum'' uit goede bron verneemt de commissi» als haar oordeel uitge sproken, dat door de N. V. aan den heer Van Alfen moet worden uitge keerd a eene som van ƒ2500 tegen over gave van 5 obligation b. eene som vau 3000, tegen over dracht van 30 aandeelen f 100en c. eene schadevergoeding van 2750. BELANGRIJKE DIEFSTAL. In verband met den diefstal van tin nen specie-platen -ten nadeele deer fir ma Enschedé alhier, kunnen wij nog mededeelen, dat de reéheraheure van Halst en Brunt op hun onderzoek bij de firma Van Zijl aan Ihet Srpaar- nie toevallig twee gToote zakken ge vuld met s/pacieplaten met bestem ming naar Rotterdam aantroffen. Spoedig werd nu de herkomst dier platen 'bekend, alsmede de persoon, die zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. De man, düe reeds meer dan 20 jaar in dienst dear firma wan, is da delijk ontslagen. Het gestolane moet eenige duizen den bedragen LANGS DE STRAAT. Koopvrouwtj e. Vijf-en-twintig sinaasappelen had den ie mee gehad, moesten 'r vijftig cent voor terugbrengen. Vijf al verkocht, nog twintig Zag, ga jij hier 'cs vragen, me- schien koopen ze wel 'k Durf niet... 'Nou, toe, vooruit, as je 'n boel verkoopt krijgen we 'n dikke boter ham, écht 'tGrostere zusje meisje van twaalf jaar duwde 't rondo mandje met sinaasappelen, licht-oranje appe len, al tegen 'r tenger lijfje aan. Zeg maar twee-en-'n-halve cent, ze kenne 't best betale. 't Kleine meisje aarzelde. Toe nou Schuchter liep ze toen naar „bet greote huis", met „al die wapens op do ruite", tripte binnen 'r mandje stevig cm dér haar armpje vasthou dend. Bij de diur blééf ze staan, durfde niet verder. 'n Soldaat zag 't bleöke, armoedig gsekleede meisje, zag 'r sinaasappelen. Janges, sinaasappelen Vier, vijf, zes soldaten stonden om 'r heen. Wat kosten ze vroeg 11 fourier met zware stem. Twee-'n-halve cent. Geef me 'r twee Mijn ooit Mot jij ze niet hebben, zeg, Ger- rit.? 'k Heb geen cente Nou, 'k zal wel voorschiet© 't Kleine meisje liet maar uitnomen, 'hield 'r handje op, voor cente. De juffrouw van 't Militair Tehuis was 'r ook bij komen staan, nam, toen de „jongens" betaald hadden, 't Ikind mee naar 'n tafeltje voor het buffert. Hoeveel heb je d'r al verkocht? vroeg de juffrouw7 moêlijdecnd. Twalof, klonk het zacht van d'r bleeke lipjes. Van wie moet je daarmee loo- pen Van me vader Werkt die dan niet? Hij heb geen werk Hoeveel moet je 'r voor tbuia- Vijftig cente Nou, dan zal ik 'r ook maar 'n paar koopen, dan ben je ze bijna kwijt. 'n Flauw lachje plooide om de blee ke lipjes van 't meisje, bolde de zach te wangetjes van 'r fijn besneden ge zichtje op. Uit haar kleine, blauwe oogjes straalde zacht geluk. Nog n paar soldaten 'kochten. 't Mandje was leeg. Hoeveel geld heb je nou Ze haalde 'r smalle, tengere schou dertjes op. Laat mijn maar es kijken In 'r mantelzakje tastte zo. legde de centen op 't tafeltje drie dubbeltjes waren 'r bij De juffrouw telde Twee-en-zeventig-'n-hatve cent I Nou, jonges, dan allemaal nog wat 'r bijriep 'n soldaat. Ieder gaf wat. Is je vadier al lang zonder werk vroeg weer de fourier. U Kind, met 'r donkere oogen, goe dig aankijkend. Acht weke Zoo, en héb je geen broers, die kunne verdiene? Nee Nou mag je de soldaten wel vriendelijk bedanken, zei de juffrouw. Even lachte ze, schuchter. cl'Aardige juffrouw" rolde het geld in 'n stuk papier gaf 't aan 't meia- je. Niet verliezen hoor I Weg tripte ze. met 'r mandje onder ir armpje. Nou ga je meteen naar huis, hè? vroeg nog de vriendelijke stem. Ja, juffrou En ide kleine blauwe oogjes straal den van stal geluk. SCHOUW RIOLEN. De schouw over de riolen in den Hout zal plaats hebben op Vrijdag 20 Maart

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1