Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenlr.tf INGEZONDEN iMEDBDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Ongemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 25 Febr. 1908. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. èe Horta (Azoren); laagste 749.6 m.M. te Bres! au (Duitsohland). Verwachting tot den avond: van E6 Februari. Wind: matige tijdelijk krachtige iWestel. tot NoordAVestelwind. Gesteldheid van de lucht: ©waar bewolkt, hagel- otf regenbuien. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 754 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 749 m.M. te Haarlem. Dinsdag 25 Februari Hoogste gisteren F. 43. Laagste hedennacht F. 37 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 43<> NAT VEREEN. TOT STEUN AAN MILICIENS. De aid. Haarlem hield Maandag avond haar jaarvergadering onder presidium van den heer E. H. Hy- mans. Na lering der notulen bracht de beer mr. C. W. Thöne als secretaris verslag uit. waaruit bleek, dat door 60 miliciens ondersteuning of hulp werd gevraagd, en aan een tiental verleend, Teneindle de miliciens met de Vereeniiginis- bekend te maken wer den in de cantines der kazernes cir culaires opgehangen, terwijl in hun belang contact Werd gezocht met de Arbeidsbeurs. Het ledental was op 't einde van het Vereenigingsjaar 63. Den secretaris werd dank gébracht voor zijn verslag De heer Binger bracht verslag uit over den toestand der kas de inkom sten bleken ƒ233.55, het batig saldo 93.47, De heer Doekes rapporteerde namens de Commissie voor het na zien der rekening, dat die in orde be vonden was. zoodat de penningmees ter ontlast werd van zijn beheer. Bij de rondvraag deelde de secreta ris rsog mede, dat binnenkort vanwe ge het Hoofdbestuur een reclame boekje verschijnen zal, dat geschre ven is door dr. Ritter. Aam 't slot der vergadering ejprak de voorzitter een woord van dank tot den secretaris, die zich veel moeite heeft gegeven om voor miliciens plaatsen te zoeken door den slechten toestand in de bedrijven gelukte dat slecht, docik de voorzitter hoopte, dat dit hem niet ontmoedigen zou om op den ingeslagen weg voort te gaan. HOOGE RAAD. Voor den Hoogten Raad werd be handeld 'het cassatieberoep van den officier van justitie te Haarlem, te gen een ypnnis der rechtbank aldaar, waarbij ontslagen was van rechtsver volging een kaas ven tershaas aldaar, H. M. A. M., ter zake van overtre ding van de verordening op de hon denbelasting, door twee als trekhon den aangegeven honden in strijd met dte verordening te laten losloopen. De rechtbank had n.1. de dagvaar ding opgevat in dezen zin, dat bekl. een paar honden heeft laten losloo pen zonder dat blijkt dat deze dezelf de waren als de als trekhonden aan gegeven honden, en nu overwoog de rechtbank, dat het laten losloopen van honden op zichzelf niet strafbaar is. Met 'het oog op die uitlegging dier dagvaarding achtte adv.-gen. do te gen het ontslag van rechtsvervolging aangevoerde cassatiemiddelen onge grond. Uitspraak 23 Maart. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den ar chitect W. F. Doe-glas alhier aanbe steed Het gedeeltelijk verbouwen van perceel no 107 aan de Ged. Oude gracht, hoek Schagchelstraal Ingeschreven werd als volgt T. M. v. Deursen ƒ4988. J. Turkenburg ƒ5888. J. J. Derr f7143. C. Groot ƒ4996. H. A. v. Emmerik ƒ5425 .T. Kroon van Diest 4424. C. Rol ƒ5290. .H. Meeuwig, Schoten, ƒ4878. J. N. v. d. Vlerk 5657. G. L. Zantvoort ƒ5700. J. E. A. Kaub en A. Bierboom, ƒ5167.79. J. Vink f5724. H. Schiphorst en J. Philips 5863. J. Verhagen f5798.50. J. A. Lukas ƒ5860. H. Visser ƒ5100. J. Miezerus 5749. C. A. M. Jonckbloedt 5900. W. Hoek 5715. W. J. Neuteboom ƒ4840. J. W. Roozen, Santpoort, 6200. De inschrijvers bij wie geen woon plaats is vermeld, wonen alhier. Het werk is »an den heer Van Deur sen gegund. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De uitslag der verkiezing van 30 leden der Beroepings—commissie zal niet eerder bekend worden gemaakt, ftan a.s. Zondag tijdens de godsdienst- bef en Sng. DE HAARLEMSCHE GRE Dl ET BANK. In de Maandagmiddag gehouden buitengewone vergadering van aan deelhouders werden wegens uitbrei ding van het college van commissaris sen. gekozen dé heenen: D. Bremer W.zn., directeur van de Maatschappij „De Nieuwe Fortuin", te Haarlem; cbr. P. Oringa, geneesheer, Haarlem; M. J. Doorenbos, directeur van De Eerste Nedériandsciie Verzekering Maatsch ap het Leven en tegen Invaliditeit, Amsterdam en D. J. Boom, Gep. Ka- piitedin ter zee te Arnhem'. Reeds vroe ger waren gekozen de heer en: M. J. F. Boldördajk, particulier, Haarlem; H. G. Meynars, lid der kassiersfir- ata Meyners en Go., 's-Gravenhage en Joh. Terpstra, li dder Bankiersfirma Ubbens, "Wiersma, Dijksterhuis Co. té Groningen. Het collége van com missarissen bestaat thans uit zeven personen waarvan de heenen M. J. F. Bolderdijk, dr. P. Oringa, en D. Bre mer Wz.n. alfe Raad van Toezicht op treden, krachtens besluit dér verga dering van commissarissen, direct na afloop dér uandeeiih ouders vergade ring gehouden. Tevens werden nog ee nd ge statutenwijzigingen aangebracht Het bedrijf der vennootschap werd in dien zin uitgebreid, dat voortaan ooik gelden in deposito rullen worden ge nomen. BLOEMEND AAL. Maandagavond schrikte oen paard bespannen voor een rijtuig van den stalhouder Zwart alhier, op de Kle verlaan, en sprong- op een ijzeren hek, zoodat de punten van dat hek. 'diep iu "het vleesrh drongen. Do koet sier, die op dien bok whs blijven zit ten, kwam met den schrik vrij. HEEMSTEDE. Gezondheidscommissie. Door B. en W. is voorgedragen tot lid der Gezondheidscommissie zetel Bloemendaal 'Mr. (P. Tideman, al daar. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdag, 27 Februari 1908, des na middags om half acht uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing der leden van dé Kamer van Arbeid voor de Bloembol lenteelt. 2. Vaststelling eener verordening tot aanwijzing van stemlokalen. 3. Voorstel der Plantsoenen-Com missie omtrent beplantingen. 4. Voorstel van B. en W. tot bestra ting van den ingang der Meeaterlotte- laan bij den Heerenweg. 5. Wijziging der verordening rege lende de jaarwedden van het onder - wijzend personeel. 6. Ingekomen stukken en mededee- Ilngen. SCHOTEN. Onze tklok. Hedenavond: kondigde de nieuwe Mok in het Raadhuis met klinkende slagen haaT voltooiing aan. Het kan voorzeker een groot gerief genoemd worden, daar onze gemeen te zoo'n nuttig voorwerp tot heden niet rijk was. Conflict. Maandagmorgen waren een zestal veldwachters in de Scheeperstraat op gesteld, De oorzaak hiervan was, dat een 10-tal grondwerkers, die Zater dagavond geweigerd' hadden (men sprak dooi- een misverstand), de open Sleuven in de straten te dichten, door de dineatie ontslagen werden geacht Aangezien dé werkzaamheden met gr ooien spoed voortgang moeten heb ban en een gedeelte der werklieden Zaterdag aan het werk was gebleven, vreesde de direciie voor moeilijkheden en had de hulp der politie togeroe- roepen, die door haar aanwezigheid zeer zeker groote moeilijkheden heeft voorkomen, aangezien een oogenblik toen de 'ingenieur ter plaatse ver scheen de werklieden een rumoerige houding aannamen. De luatste berichten waren echter weer bemoedigend, daar na een con ferentie met de direatie, deze vermoe delijk de werklieden weer zal lateer, beginnen. Er is echter den geheel-en dag en des nachts politie ter bewaking ach tergebleven Raadsvergadering op 27 Februari 1908naim. 6 1/2 uur. AGENDA: Benoeming stembureau verkiezing Kamers van Arbeid. 2 Suppl. begrooting, dienst 1907. 3. Bouw woning directeur der gas fabriek. 4. Verslag commissie tot. wering van schoolverzuim. 5. Ingekomen stukken HAARLEMMERMEER. Tof. gemeente-secretaris te Diepen veen is benoemd de heer M. H. Eg- gink te Haarlemmermeer Door den storm j.l. Zaterdagavond werd een hondenkar, waarmede de gebr. Blokker te Nieuw-Vennep van Abenes huiswaarts reden, opgenomen en in de langs den weg gelegen sloot geslingerd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats doch de kar met inhoud was aanmerkelijk beschadigd. Bij den landbouwer G. aan de oofdvaart ontstemd door roetaanla- dïng een schoorsteenbrand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanz'en, doch door eigen middelen gebluscht werd. G. ondervond nogal water schade aan zijne goederen. I - "k SLOTEN. Vanwege den Ned. Geheel Onthouders Bond is in de school alhier een open bare propaganda vergadering gehou den, waarin de heer J. van den Berg uit Deventer als spreker optrad. De vergadering was druk bezocht. Alhier wordt eene afdeeltog van den Bond opgericht. Tijden? deze vergadering werd de hulp van den chef-veldwachter Ver- pianke ineeroepen in een gezin, waar de man door drank verhit, zijn meubilair geheel had vernield, om dlaarna zijne vrouw te lijf te gaan ZANDVOORT. Dezer dagen zal Ds. G. Posthumus Meyjes in Ons Huls" een lezing hou den. Het onderwerp luidtPastorale Schetsjes. Aan school B alhier is tijdelijk werkzaam gesteld de heer D. Klees. wonende te Zijpe. Op 9 Maart a.s. zal door de H-oiL Uz. Spoorweg Maatschappij worden aanbesteed!: Het maken van een hoofdgebouw op een reeds uitgevoer- den cement ijzeren onderhouw, een goederenloods, een gebouw voor elec- trische •verlichting' en watervoorzie ning, een privaat/gebouwtje en een wisselpost, ten behoeve van het nieu we station nabij de Zeestraat alhier. Het werk wordt geraamd op 92.600 HOFBERICHTEN. Het thé dansant ten Hove zal plaats hebben op Maandag 16 Maart. Aan het diner der civiele autoritei ten op heden ten Hove zullen deelne men de presidenten der beide Kamers der Staten-Generaal, de Ministers, de departementshoofden, de vice-presi dent van den Raad van State, de pre sident en de procureur-generaal van den Hoogen Raad, de president der Algemeene Rekenkamer, de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het Kabinet der Ko ningin en de burgemeester der resi- dentie. De Koningin en de Koningin-Moe der woonden Zondag te 's-Gravemfaa- ge de voormiddag-godsdienstoefening bij in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. L. C. Schollier tot Peursum, predikant te Amsterdam. EEN AFSCHUWELIJK GEVECHT. Een afschuwelijk gevecht heeft te Emmer Compascuum, onder den in vloed van Schiedammer, plaats gehad. Een tiental personen namen er aan deel, met blanke messen. Een van hen, T. B., werd zoodanig gewond, dat 2 dokters hem moesten verbinden. Nog vier werden zwaar gekwetst. De hoofd daders zijn over de grenzen ontvlucht. TENTOONSTELLING OPVOEDING VAN HET KIND. Te 's-Gravenhage zal in Augustus van dit jaar een tentoonstelling „Op voeding van het kind" gehouden wor den door de volgende vereenigingen of haar Haagsche afdeelingenVer, van Hoofden van openb lagere scholen Ned. Onderw. Genootschap Bond v. Ned. Onderwijzers; Volksonderwijs I Volksonderwijs II; Ver. t. b. v. h. Onderwijs in Handenarbeid in Neder land Museum ten b. v. h. Onderwijs Vereeniging v. Onderwijzeressen in handwerken, te 's-Gravenhage 's Gr. Ver. v. Gymnastiekonderwijiersafd. t. b. v. li. Vreemdelingenverkeer der Ver. v. Handel, Nijverheid en Gemeen tebelangen Bond v. Onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs; Vereen, voor meer uitgebreid Lager onderwijsafd. 's-Gravenhage v. d. Ned. Ver. t. b. v. h. Schoonheidsbeginsel in het Onder wijs en de Ned. Ver. t. b. v. h. Schoon heidsbeginsel in het Onderwijs. Het doel van de tentoonstelling is a. een beeld te geven van de opvosding van het kind van 354 jaar b. een overzicht te geven van oude en nieuwe leermiddelen, en inrichting en ver siering van schoolgebouwenc. een volledige, gezonde, harmonische op voeding te bevorderen; d. aan te moedigen, onze leermiddelen en schoolgebouwen te doen beantwoorden aan de eischen van practijk en schoonheid. BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Naar de Tel. verneemt, komt voor het burgemeesterschap van Utrecht ernst'g in aanmerking de heer mr. F. A. C. Graaf van Lyndon van San- denburg. te Neerlamgbroek, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht KAMERGANDI DATUREN Door de afdeelingen dier S. D. A. P in het district Tietjerksteradeel (vac.- TaJma) is voor de Tweede Kamer de finitief candddaat gesteld W. H. Vlie gen. AUG. BELINFANTE. In den ouderdom van 66 jaar is te 's-Gravenhage plotseling overleden de heer Aug. Beiinfante, boekhande laar en irtgever. sinds 1 Januari 1859 als zoodanig opgetreden onder de firma Gebr. Belinfante, thans naam- looze vennootschap, welke uitgevers zaak rich onder zijn leiding door ha re vele belangrijke uitgaven van stan da a rdwerke n en periodieken, hoofdzakelijk op rechtsgeleerd ge- bi: .1, een welverdienden naam heeft verworven. De verdiensten van den ontslapene jdfie 1 Januari van het volgend jaar i zijn gouden jubilee als uitgever zou hebben gevierd, vonden van Regee- ringswege erkenning bij zijn 40-jarig feest als zoodanig, door zijne benoe ming tot. Ridder in de Oranje-Nas- sau-orde. ONGELUK OF MISDAAD. Gisternacht heeft onder de gemeen te St Michiels-Gestel een hoogst ern stig ongeluk plaats gehad. Door de extra-stoomtram van 's-Boscb naar Eindhoven, die 11 uur 10 uit 's-Bosek vertrok, werd in de Hoogstraat onder St, Michiels-Gestel de 26-jarige land- bouwerskniecht H. van Bixtel, uit die gemeente, dfie op de tramlijn lag over- reden. Do dood trad terstond in. De machinist had nog met zoo'n kracht gereand, dat de tram ontspoorde, doch "t mocht hem niet gelukken het on geluk te voorkomen. Kort nadat het ongeluk had plaats gehad waren bur gemeester en de veldwachters Van Run en Tielemans ter plaatse, door welke beide laatste® het lijk per voer tuig naar het lijkhuis te St. Michiels- Gestel tot nader onderzoek werd overgebracht. Nader wordt gemeld dat door den ontboden geneesheer dr. K. Verzijl ook nog een paar messteken werden geconstateerd, één in de zij, en één in 't hoofd, terwijl het lijk zonder jas was, cn met slechts één schoen en •Ofc Is hier misdaad of een ongeluk in 't spel? Dit zal nader onderzoek moe ten uitmaken. ('sdlert. Ot.) DE POLITIE TE PAPENDREOHT. Het Volk kan mededeeden, dat het Kamerlid, de heer Hugenholtz, den voorzatter van de Tweede Kamer ver zocht heeft den minister van Justitie de volgende vragen tos te zenden: Is de ministe rvan Justitie bereid: lo. een gestreng en onpartijdig on derzoek uit te lokken .aangaande de ter terechtzitting van het Gerechtshof te 's Gravenhage op 20 Februari j.l. door een aantal getuigen medegedeel de ernstige mishandelingen welke zou den zijn gepleegd ctoor de politie te Papendirecht; 2o. daarvan mededeeling te doen aan de Kamer? EEN SLACHTOFFER VAN DE „BERLIN"? Zondagavond spoelde aan het zee strand nabij het Noorderhoofd te Hoek van Holland het lijk aa® van een man, in verregaande® staat van ontbinding verkeerend. Het lichaam was nog in zijn geheelaan de voe ten bevonden zich nog kousen. Dit is waarschijnlijk nog een slachtoffer van de ..Berlin". Het lijk werd Maandagochtend naar de begraafplaats te 's-Graven- zande overgebracht. SERGEANT EBING. De op 27-iarigen leeftijd, op het eiland Soerribawa gesneuvelde ser geant T. Ebing. wiens ouders te Bar- neveld wonen, is ongeveer zeven jaar geleden als gewoon soldaat naar In- die vertrokken. Door goed gedrag en dapperheid wist hij daar betrekkelijk spoedg tot sergeant op te klimmen. CONFLICT TE KROMMENIE. Zondagmiddag was het weer niet erg veilig te Krommenie. Omstreeks vier uur wandelde de chef-drukker Sondaal met den onlangs aangekomen drukker uit Arnhem met een derde (vreemdeling), die men eveneens voor een onderkruiper hield. Onmiddellijk kwamen een aantal jongens achter hen loopen, die het Socialistenlied floten. Een drietal Rijksveldwachters vatte post bij den spooroverweg om het volk tegen te houden, dat een uittartende houding tegen Sondaal aannam. Op den terugtocht werd de menigte ge keerd bij de grens der gemeente, zoo dat de 3 personen, bij-wien zich ook de timmerman Rol had aangesloten, ongehinderd het huis van Sondaal konden bereiken. Toen de veldwachters meenden dat Sondaal ongeveer thuis kon zijn, kreeg de menigte verlof het dorp in te gaan. Lang bleef het zeer woelig op straat. GEVAARLIJK SERUM. Door den heer prof. Ritzema Bos is onlangs, op een vergadering van ver schillende landbouwvereenigingen, aan den Langendijk en omstreken, de aandacht gevestigd op het Rijksserum, ter verdelgiag van ratten, die alhier zooveel schade aan de groeutenveldeu aanrichten, en tot wier bestrijding honderden guldens worden uitgegeven. Er werd daarbij verzekerd, dat het geen gevaar voor besmetting bij de menschen oplevert. Op een schriftelijk ingesteld onder zoek, door den burgemeester van Oud- Karspel, den heer Kroon, is evenwel door het Staatstoezicht op de volks gezondheid geantwoord, dat het be doelde middel bacillen bevat, die bij den raensch ziekteverschijnselen kun nen teweegbrengen, die doen danken aan Febris typhoïdea. Alle voorzich tigheid wordt dan ook te dezen op zichte aangeraden. DE STORM VAN ZATERDAG. Zaterdagavond ongeveer zeven uur is de 60-jarige melkvaarder J. v. d. Meer op de Noorderee bij Woudsend verdronken ten 'gevolge van den he iige® storm, waardoor zijn zeilbootje tegen ondérgelocpen buitenland vast liep. Door de 'melkkannen overboord He zatte®, heeft hij nog getracht rich te uedkten. Het schijnt dat hij1 in het buiswater is gestikt. De overledene i laat een weduwe achter met een paar kinderen. Te Helder is door de windhoos zoo zal men den krachtige® windstoot wel kunnen noemen, die Zaterdag avond te half zeven allen deed op schrikken heel wat materieele scha de aangericht. Behalve een aantal schoorsteesnen en ontelbare dakpan nen, die naar beneden zijmi gekomen, werden aan den Kanaalweg en de hoofdgracht twee zware hoornen gé- heel door midden gebroken, met het gevolg dat hun kroon op de telephoon geleiding neerkwam en déze op bedde plaatsen vernielde. De aan het Weer kundig Observatorium gedane waar neming gaf aan een windsnelheid van 2 meter per seconde, gelijkstaan- dé met een druk van ongeveer 115 Kg. op den rierk. -M. Zaterdagavond is te Arnhem een wielrijder, toen hij Achter den Toren bij de Kippen markt kwam, door een rukwind gegrepen en van zijn flets geslingerd. De man kwam juist te-: gen een spiegelruit van een café, zoo dat de ruit brak en de wielrijder op minder gewone wijze cafébezoeker werd. Hij kwam er met gering letsel tl Tijdens den hevigen storm werd op het emplacement der Tramwegmij, Zutphen— Emmerik te Doetlnchem een deel der zinken bekappdng van de rijtuigloods, groot pl.m. 90 vierk. M. door een windvlaag opgenomen en neergeworpen in een tuin op onge veer 50 M. af standi Te 's-Heerenberg werden van genoemde maatschappij fcwee personenrijtuigen, die op de lijn stonden, door den wind omvergewor pen. Te Eindhoven ging de storm verge zeld van een. paar hevige dondersla gen en krachtige® hagelslag. Te Tongjelre sloeg de bliksem li® dén kerktoren en verbrijzelde een groot st.uk muur. Men meldt uit Rotterdam. Tengevolge van den hevigen wind, Zateidagavondj'l. zijn (in het noor delijk en oostelijk stadsgedeelte een 2ötal spiegelruiten .ingewaaid. Te Delfshaven werd een geheele stelling voor een in aanbouw zijnd: pand om vergeworpen. Op de rivier Maas is een tros van 7 Rijnsdbepen van de ankers gesla- >gen en stroomopwaarts gedreven. Door de ankers te laten vallen kon den verdere ongelukken voorkomen worden. Door dén storm van Zaterdagavond werden te Harderwijk twee zware boomen staande bij de Sneepoort, ont wortaLd. De een kwam dwars over den weg te liggen, tegelijk alle tele graafdraden afsnijdend, zoodat de verbinding verstoord werd. De ander vaal op het brandspuithuisje, dat daardoor in zulk een to est arid1 geraak te, dat het afgebroken moet worden. Daar de passage voor voertuigen gé stnemd was, moest dadelijk met het oprufiming-swerk worden begonnen. ONGELUKKEN. Men meldt uit Rotterdam Zondagmiddag 's de 54-jarige sto ker C. Meal'rug, die zich aan boord wilde begeven van de Harwich-boot „Amsterdam", liggende in de dokha ven van Wilton, van een ladder op de railing en vervolgens te water ge vallen. Door een hofmeester werd hij na gesprongen en gered. Hij bleek to- wendige kwetsuren bekomen te heb ben, waarom hij naar het. Diacone-s- senhuis werd vervoerd, alwaar hij Zondagavond is overlieden. Van ingezonden stukken, geplaatst1 of niiet geplaatst, -wondt die kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek ricit de Redactie zich niet aansprakelijk. Aan den Heer Redacteur van Haarlem's Dagblad, WelEdele Heer, In het, met uwe imitiaile® ondertee kend, hoofdartikel van uwe courant van 22 dezer, geeft u verschillende be schouwingen ten beste en lucht een drietal grieven naar aanleiding van liiet onlangs verschenen rapport aan den Raad van de Staaiwaterbron- commdssie en hetgeen daarmede is voor gevallen. Aangezien die commissie haTé laat ste vergadering heeft gehouden, acht ik het als oud-voorzitter daarvan nut tig uwe beschouwingen in dit schrij ven toe te liidhten, met verzoek dat .in zijn geheel ais .ingezonden stuk te publiceeren in een der eerste num mers van uw blad. lo. Waarom meende de minderheid der Commissie, dat deze haar taak als 1 afgeloopen kon beschouwen, toen ge bleken was dat de voorgestelde ver- g.rooting van Haarlems grondgebied) in de eerste jaren geen feit ml wor den? Het hoofdargument voor <üe mee ning was dat de plaats -waar d'e ver schillende inrichtingen, noodig voor een „Kurbad Haarlem", enkel te vito den ware geweest- aan den Westelij ken oever van het Zuider Buiiiten- Spaarme (thans Haarlemmerhout- park) en dat, nu die terreinen blijven bebooren tot de gemeente Heemste de, alwaar het gemeentebestuur van Haarlem niets te zeggen heeft, zij dfie het kapitaal voor (de onderneming vinden moesten, derhalve niet enkel met het gemeentebestuur vani Haar- le mte contracteeren en -t'e overleg gen. zouden hebben, doch in dé uit oefening van hun bedrijf to -ruime mate afhankelijk zouden zijn van een geheel ander gemeentebestuur. Wil men van eene gemeente een „Kurort" maken dan dient men aan de Kurdirecti e een zeer groote m acht te verkenen. In sommige bloedende Duitsehe badplaatsen zijn beide be sturen: gemeentelijke- en Kurort-be- «tuur feitelijk in één hand vereeriigd. Het scheen der minderheid derhalve absoluut buitengesloten toe dat aan zienlijke kapitalen te vinden zouden zijn voor een staaibad! Haatrlemr, waarvan d'e terreinen en .gebouwen onder Heemstede zouden liggen. 2o. U hebt het rapport driemaal ge lezen en niets kunnen vinden in zake de door u gezochte rentegaranüe door de gemeente Haarlem U schijnt dus gemeend te hebben, dat de commiasie aan den Baad a priori gevraagd zoude hebben: „Hoe- veoL ia het u waard dat van Haarlem een badplaats gemaakt zal worden?" Het stellen van deze vraag zoude m. i. hebben doen denken aan het be kende gezegde omtrent één gek en zeven wijzen. Het ligt toch voor de hand, dat men eerst dan financieel e onderhandelingen met de gemeente Haarlem zoude hebben kunnen voe ren, nadat dé finanoieele combinatie gevonden ware, die rich to principe bereid verklaard had de zaak te tola- moeren. In het -kader der be moei to gen- van de commissie zoude de beant woording dezer vraag derhalve eerst dan hebben gepast, zoodra het samen brengen van het 1/3 van het benoodig- de kapitaal door Nederiandsahe fi nanciers aan dé orde ware gesteld. 3e. Bij herhaling beklaagt u zaïdh, dat de bijlagen, beboorende bij het rapport der commissie, niet aan 3tet .publiek bekend' gemaakt rijn. Mij dunkt, dat de Raad, die to de ze te beslissen hadi, te dier zake be slist heeft, zooals de welvoegölijkheid' voorschreef. De Gommissie heeft, zooalis in haiar rapport te lezen staat (Ihatgee® u/wé aandacht zeker niet ontgaan zal zfijri) de meest uitgebreide inlldhtiugen ontvangen o. a. in zake het geheede be heer der Maatschappij tot Exploitatie van St aalwaterbronnen. De boeken dier Maatschappij zijn geheel ter be schikking geweest van den accoun tant, die daarover een zeer uitvoerig rapport heeft uitgebracht. Publiceertog van al dfie gegevens aan den volke ware m. i. een daad ge weest van verregaande onbescheiden heid. Die daad! zo-ude daarenboven kwaad hebben kunnen. Stichten en. absoluut igeen nut opleveren. „Kwaad: ikunnen stichten", -omdat daarmede een precedent zoude zijtn geschapen tengevolge waarvan, hij later onderhandelingen tusschen da gemeente en particulieren of maat schappijen, to .samalaire gevallen, de ze laats ten zeer zéker niet aan het gemeentebestuur volledige gegevens zouden verschaffen, noodig -ter be- oordeeling door den Raad van toe standen die het algemeen beïafig ra ken. „Geen nut opleveren", omdat al Üde bij Jagen dan toch voor de ruim 30 Raadsleden ter inzage liggen en, dat dé burgerij wel aan die (talrijke, door haar gekozen, vertegenrwoordigeils kan overlaten ziicfli een- oordeel te vor men over en eene conclusie te trek ken uit het werk, dat door dé com missie werd -verricht Hoogachtend:. Uw dw„ Ch. VAN DE POLL Haarlem, 22 Febr. 1908 Onder dankbetuiging' aan den ge- achten. -inzender voor zijn antwoord acht ik hel nuttig nog eveu van re pliek te ktienen. Omtrent punt I kan d'k kort zijn. De meerderheid der Commissie deelde dat bezwaar niet en met die meer derheid blijf ik het eens. Zelfs het vestigen van Kurgehouwen te -Heem stede zou mij niet verschrikt hebben, daar 9r geen enkele reden is om niet aan te nemen, dat het Heemateedsahe •gemeentebestuur minstens even wed- willend zou zijn geweest al6 het Haar lemlsche. Hat heeft mij -intusschen wel ee- niigszins verwonderd, dat de voorzit ter der Commissie, die omtrent punt I nauwe connectie tusschen gemeen tebestuur en baddixeotde onafwijsbaar noodig acht, niet eveneens van mea ning is, dat de medewerking van ons gemeentebeistuur had moeten rijn in geroepen, vóórdat de indiening van het rapport aan alle mogalijkbedén een einde maakte. Het ts mij, die de finesses der onderhandelingen niet ken, op dit oogenblik niet doen lijk te zeggen hoe. Toch wil ik één geval stellen en wel ddt, dat de Ant- werpsche bankier op het toelaten yan een speelbank niet meer, of niet meer zoo sterk, zou hebben aangedrongen, wanneer de Commissie een rentega- ran/tie van de gemeente had kunneD aanbieden. Ik zeg niet, dat het zoo is, dk opper de mogelijkheid. In U algemeen heb ik dit bedéald te zeggen: tijdens de onderhandelin gen zou dergelijke daad vaa "t gemeen tebesLuur van invloed kunnen rijn geweest. Nu is 't te laaL Ten slotte een enkel woord over punt 3o Dat ik niets onwelvoeglijks noch iets indiscreets verlangde, zal mem Avel willen gelooven. 'Bevat inderdaad het rapport over de Maats, tot Expl. v. Staalwater- (bronnen zulke geheimen (wat mij haast niet denkbaar voorkomt na de puMici'teat, dfie zij zefif ieder jaar aan den stand van hare zaken geeft) dan had de commissie zeer zeker d)it rap port van openbaarheid kunnen uit- zondecnen. Daaruit behoeft evenwel nog niet te volgen, dat ook de andere bijlagen géheim moesten blijven. De geachte inzender zal wel niet verwachten, dat ik het eens ben met rijn laatsten volzin. Op die manier wordt namelijk de critlek van de pars geheel ter zijde geschoven en de vrije gedachtenwigseling onder dé in gezetenen onmogelijk gemaakt Bij na zou dk durven zeggen: de heer Van de Poll meent 't zelf zoo niet Immers volgens het principe, dat de RaaxTbfj zulke aangelegenheden de burgerij voldoende vertegenwoordigt, zou ook publicatie van het rapport zelf over bodig rijn geweest. En zoover wil de voorzitter der oommissie tod» zeker niet gaan. J. G. P.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6