HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. 4 lanzoMerKewetes BEURSBERICHT IE.RENS TIEIEMAN Stadsnieuws Haarlemscfa Dagboek Uit de Omstreken Binnenbnd FEUILLETON WOENSDAG 11 MAART 1908 VAN 11 Haarlem, 9 Maart 1908. De beurs was heden zeer stil behal- t voor Amerikaansche waarden, elke de aandacht in hoofdzaak tot ch trokken Van Staatsfondsen waren binnen- mdsche vaster, daar het aanbod der erige week vrijwel heeft opgehou- fcn. Voor aandeelen en lappen N. Vestern Pacif. Hyp. Bk. openbaarde |ch heden nogal eenig animo in Jerband met hernieuwde voorspellin- n van een hoog dividend. Cultuur- aarden stil met weinig variatie, Kfed. Handel-Mij. verbeterde nog on- veer 1 Tabaksaand. lusteloos met tokkelende koersen naar aanlei- ng van ongunstige beoordeeling der jak, welke deze week in veiling mit. Mrol. aand. voor Koninklijke iets (er door opruiming in verband met Interrum débacle, welke laatste nd. heden opnieuw 4 daalden. Tarakan vast met 2 avans even- Perlaks, welke 137% sloten; het ftdend zal, naar men zegt, ruim bedragen. Mïjnaand. vast voor tahoens, welke 5 verbeterden, e Amerikaansche markt heeft tot sverre ten volle beantwoord aan de ede verwachtingen, welke wij se- rt eenigen tijd daaromtrent koes- rden. Ofschoon wij geenszins ont- nnen, dat er nog talrijke onzekere jtoren bestaan en wij het dan ook 'it onwaarschijnlijk achten, dat in naaste toekomst zich nu en dan jeurtenissen zullen voordoen, die delijk een storing ter beurze zullen veegbrengen, gelooven wij toch dat 'lange periode van rust, welke ach- ons ligt, gevolgd zal worden door n geleidelijk koersherstel van alle arden, waarvan natuurlijk in de rate plaats de betere aandeelsoorten obligaties, met name de converti- bonds, zullen profiteeren. foor het oo&eniblik aal <te techaü- le positie der' markt., welke door bcgtaan van zeer Uitgebreide lisse enjga®eaneuvten zeer ten gunste r hausse partij is, een der hr ach ate dlrijjfiveeren voor ean eventueeile zang' (mrmsein, dioch buiiten en he lve dit, (kan het mdt ontkend woa- n,, dat (etr tziüch. gedurende den iaajt- itSjd verschillende oxn^tandighe- hebben voorgedaan, -die er op wij- v, dat de oecomomdsche toestand'in Vereemgde Staten aan het verke ren is, aJ zal de politieke agitatie rmtoedelijik notg eeniigm 'tijld een te- gkaeir tot normale verhoudingen in li weg staan. Die financieel e posiltdle zooaJis iedere week uit den staat iNetw-Yorksche banken blijkt, gnn- g te noemen. Het vertrouwen keert araJ terug en. die aanwezige specie- oiT-aad la dan ook groot er dan ooit HbVoam. let, surplus der reserve bedroeg j.l. terdag iiudan 30.000.000 dollar, of 000.000 meer dan in Ide oveirieein- mst%e week van verleden jaar, wijl ook bij de trast-maatschap- s «eiv een zelfde verbetering waar- etnbaar is. percentage der reserve tot de JOHiito's bedroeg bij deze. toch 30 tegen 25.7 pet. verleden week. de gunstige ontwiMcelizrig van di mdiustrieeleax toestand hebben j j dn de afgeloopen week berhaal- ijk gelegenheid' gehad te wijzen, wat de spoomviegohtAiaaigstiear Qj irefti, oofk hierin den laatsten tijd iT^v wending ten goede fis gekomen, tarvo-or -ais bewijs kan dltetten, dat j™ bruto vermindering over die laut- week van Februari bij' de voor- ^msbe spoorweg-mijlen. slechts 3.74 toedtroegfen, tegen; circa 16.78 pet. <ie 2o. en 3e week. Neemt men «Is in, aanmerking', dht het Iookits- H|eau zeer laag is, dan mag men elijkjerwijze wel een 'herstel ver- thten. De markt van j.l. Zaterdag een opgewekt verloop, en dehan- avas levendiger dan .sedert lang geval geweest was. De gunstige raming, welke e-r heerschte. vond. deren steun in het bericht," dat de ckerbocker Trust op 26 Maart ha- Mken zal hervatten'. De meeste rten wijzen een kracbtöge verbete- g aan en liet slot was op vrijwel hoogste koersen van dien dag. De idhaving van het dividend dier Car ou.ndry schijnt ook in New-York ral erirtaek te hebben uitgelokt., te er waar thans bericht wordt, dat e Maatschappij a.s. Dinsdag hare lieken in St. Louis zal sluiten, geleben bij- andere industrieels aaden bleef de koers van dit fonds Zaterdag dan ook ten achter, e hoqge New-Yorksche slotkoersen en eveneens zeer vaste Landensche noteeringen. brachten ook in onze Amerikaansche afcLeeüng eene opge wekte stemming teweeg. Het koers verloop was iinitueschen eenigszins uiteenloopend', daar enkele shares, ispeciaal! Cars en Steels, door bin- TDenJandsche winstneming ieits terug laepen:. terwijl daarentegen andere, als- Unions, Gulfs en Missouri's op de hoogste koereen sloten met lokale vraag, ten deeie voor dekking van contramine, waarvan enkele zich juist op het zoozeer verlaagde niveau gewaagd hebben. Geld 3172 pet. 10 Maart. Hoe men ons volk weerbaar maakt? Daarvoor schijnen tegenwoordig al lerlei zonderlinge middelen te dienen. Zekere heer Vrucht maakt een nieuw Volkslied, waarvan de grootste verdienste is, dat Tollens saaie Wien Neerlandsch Bloed op nóg saaier wijs tot drie verskes wordt ingekrompen. „Ook stijg' voor Haren Prins-Gemaal Een bêe ten hemel heen; Blijv' onz' Oranje-Koningin Met Prins en volk steeds een. Ja, zelfs in tijden, droef en bang, Weerklink' aan allen kant: Bewaar de Koningin en Prins En volk en Vaderland." Zoo luidt het derde couplet als be rijmden catalogus van ons vaderland, 't Is prachtig! En in Amsterdam gaat de vereeni- V olksweerbaarheid"schieten, schermen, turnen....? Zou u denken? Neen, ze gaat een zangafdeeling oprichten. „Het Bestuur der groep hoopt nu maar, dat de toeloop van nieuwe le den zeer groot mag zijn, opdat de leden onzer afdeeling ook in het zin gen van onze nationale liederen .weerbaar" worden en niet meer hun toevlucht behoeven te nemen tot de vervelende dreunen van „bokkie bè" en dergelijke". Om 't volk op deze wijze „weer baar' te maken, haalt men dan iedere week de menschen uit den gezelligen huiselijken kring, naar de leegheid van een repetitiezaaltje boven een koffiehuisl O Weerbaarheid, wat een mallig heid in naam uwer noodzakelijkheid! OBSERVATOR. HET „VRIJWILLIG GEDEELTE" - De Minister van Oorlog heeft aan ;de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën mededee- ling gedaan, dat de regeering een wetsontwerp heeft ingediend betrek king hebbende op het blijvend gedeel te. De Minister schrijft daarbij „Bij dit ontwerp zit voor de ge zindheid om de verkregen rechten, waarvan hiervoren sprake was, zoo mogelijk "-eheel onverkort te eerbie digen. In dien gedachtengang beoogt het ontwerp in de eerste plaats de be schikking te verkrijgen over de noo- dige gelden, ten einde door het uitlo ven eener betrekkelijk hooge premie het verblijf onder de wapenen gedu rende het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli 1908 krachtig te bevorderen. Al leen, zoo onverhoopt dit middel niet of niet in voldoende mate tot de ge- wenschte uitkomst leidt, bevat het ontwerp tevens eene bepaling, waar» bij den Minister van Oorlog machti ging wordt verleend om de verplich ting tot het onder de wapenen komen voor het blijvend gedeelte alsnog op te leggen. „Voor de aanwijzing van hen, die door evenbedoelde verplichting zou den worden getroffen, zal al9 grond slag dienen de in Juli 1907 bij de korpsen plaats gehad hebbende lo ting voor het blijvend gedeelte, ter wijl de aanwijzing zal beginnen met den houder van het laagste nummer der derde ploeg. „Uiteraard kunnen deze plannen eerst definitief tot uitvoering komen, zoodra meer vermeld wetsontwerp wet zal zijn geworden. „De beslissing over dat ontwerp is echter niet eerder dan kort vóór 27 Maart a. s. te verwachten. Werd het nemen van maatregelen uitge steld, tot dat die beslissing zou zijn gevallen, dan zou er tijd te kort ko men om na te gaan, of en in hoeverre het uitloven der premie doel zou tref fen en zou dan reeds dadelijk moeten worden besloten tot het minder ge- wenschtc middel van oplegging eener nieuwe verplichting. „De regeering, er op bedacht dit laatste zoo mogelijk geheel te vermij den, oordeelde het daarom doelma tig, dat reeds de bepalingen nopens het toekennen der premie werden ont- worpen. „Het behaagde Hare Majesteit, het ontwerp van Besluit, houdende die be palingen, voorloopig goed te keu ren en daaraan toe te voegen de machtiging om aan die bepalingen reeds thans dadelijk algemeene be kendheid te geven onder beding, dat bij die bekendmaking mededeeling wordt gedaan van het voorbehoud dat het vrijwillig verblijf onder de wape nen op den hier bedoelden voet al leen dan kan geschieden, zoo voor de daaraan verbonden premie de benoo- digde gelden door de Wetgevende Macht worden toegestaan. „Die bepalingen, welke, zooals uit het vorenstaande reeds bleek, alleen betrekking hebben op het Wapen der Infanterie, komen, met de daaraan door den Minister van Oorlog toege voegde uitvoeringsvoorschriften, in hoofdzaak op het volgende neer „lo. De miliciens, wien wordt toe gestaan om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komen of te blijven, ontvangen eene premie van honderd twintig gulden 120.—) „komt vóór 25 Juli 1908 door om standigheden, van hun wil onafhan kelijk (bijv. door ziekte) een eind aan hun verblijf onder de wapenen, dan bedraagt de premie één gulden (ƒ1. voor eiken dag van hun vrijwillig ver blijf. ,,2o. De premie wordt in eens uit- betaald bij vertrek met groot-verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wape nen, op 25 Juli 1908. ,,3o. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen en die tot het vrijwillig verblijf als hierboven bedoeld zijn toe gelaten, mogen voor het volbrengen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli on 'er de wapenen blijven. „4o. In het geheel kunnen tot be doeld vrijwillig verblijf worden toege laten ten hoogste 2200 man, om het even tot welke lichting der militie zij behooren. „Melden zich meer dan het ver- eischte getal aan, dan hebben zij, die zich het eerst aanmelden, den voor rang, boven hen die later komen. „5o. De aanmelding van verlofgan gers geschiedt bij den Korps-Com mandant per brief, waarin hun vol ledig adres duidelijk is vermeld en waarbij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter Gemeente-Secre tarie moet worden gevraagd." De Commissarissen der Koningin hebben nu op verlangen van den Mi nister van Oorlog den burgemeesters in hunne provincie verzocht deze be palingen spoedig ter algemeene ken nis te brengen bij openbare kennis geving en bovendien op de wijze als hun dienstig zal voorkomen. Voorts worden de burgemeesters op 's ministers verzoek uitgenoodigd tot het welslagen der bepalingen hunne medewerking te verleenen, hetgeen, volgens den Minister, zou kunnen ge schieden door a. den inhoud der openbare ken nisgeving ook te doen opnemen in de plaatselijke dagbladen, inzonderheid in die, welke in handen komen van het publiek, voor hetwelk eene pre mie van ƒ120 kan geacht worden eenige aantrekkingskracht te bezit ten b. in de kennisgeving te bepalen, dat gegadigden ter gemeente-secreta rie nadere inlichtingen kunnen ver krijgen en dat aldaar desgewenscht zorg zal worden gedragen voor de opzending van den brief van aanmel ding; c. vooral in de kennisgeving op spoedige aanmelding aan te dringen. VERGUNNING DRANKWET. Burgemeester ear WeiTioudeits van Haarlem brengien ingevolge art 12 den wet van 28 Juni 1881 (StbL No. 97), 'Zooals zij laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 1 November 1907 (Stbl. No. 291), ter openbare kennis, diait is ingekomen een verzoekschrift van H. C. van Gasteren, echtgenoot© van H. Jansen, om vergunning, ingevolge arft. 55, le liid Lett, a dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop in het benedenlokaal van het perceel aan de Meesterkmtelaan 41. GEMEENTELIJKE GASFABRIEK EN WATERLEIDING TE VELSEN. Rapport van den heer W. E. Cra mer, directeur van de Gemeentelijke gasfabriek te 's-Gravenhage. Onze correspondent schrijft: Zooals reeds met een vroeger raads besluit medegedeel dwerd, besloot de Raad van Velsen in principe tot den bouw van een gemeentelijke gasfa briek annex waterleiding. Alvorens tot de definitieve oprichting over te gaan, werd besloten advies van een deskundige te vragen, hetwelk ver zocht werd aan den heer W. E. Cra mer, directeur van een gemeentegas fabriek te 's-Gravenhage. Heden verscheen diens zeer uitvoe rig rapport, waarvan we door de welwillendheid van den wethouder der gemeente eisen, den heer Frans Netscher, die gelukkig eens wil breken met al dat geheimzinnig ge doe in een gemeenteraad, inzage kre- gen. Aan dit met even groote zorg als voorzichtigheid samengestelde rap port ontleenen we dit korte uittreksel. Voor de plaatsing van een gasfa briek en waterleiding in de gemeente Velsen, heeft men op een drietal ter reinen het oog geslagen, n.l.: le be noorden het Noordzeekanaal ten wes ten van de spoorbrug, een terrein toe- behoorende aan den Staat. 2e. Op het terrein ten Zuiden van het Noordzeekanaal, nabij den spoor wegovergang tegenover de Kennemer Electrische Centrale, en 3e. Op een terrein achter de voormalige kalk- en steenfabriek aan den straatweg van Velsen naar IJmuiden. Al deze ter reinen waren voldoende groot, doch tegen het le pleitte het nadeel, dat bij den bouw aldaar duikers moesten worden gelegd door het kanaal, zoo wel voor gas- als voor waterleiding; het tweede terrein bleek zeer hoog in prijs, waarom de keuze viel op ter rein 3, dat matiger van prijs, ook gun stiger gelegen is in het midden van IJmuiden en Velseroord. Dit terein heeft een oppervlakte van 1 H.A. 18 Are, en behoort aan den heer R. van Vendeloo te Amsterdam die der gemeente Velsen het recht van voorkoop heeft gegeven tot 1 Jan. 1909 tegen den prijs van 0.80 de vierk. Meter. Waar dit terrein geen toegang heeft tot den openbaren straatweg, zullen enkele oude woningen aan den straat weg geamoveerd dienen te worden, om een zijlijn van de H.IJ.S.M. naar het terrein te verkrijgen en de Direc teurswoning aan de straat te kunnen bouwen. Een onderzoek naar goed drinkwa ter werd ingesteld en op verschillende plaatsen boringen gedaan tot 40 50 M. beneden het maaiveld. Bij alle boringen werd uitstekend drinkwater bevonden, terwijl bij een onderzoek aan het scheikundig bu reau v. d. Sleen te Haarlem werd ge constateerd dat 't water nabij de Ken- nemer Electrische Centrale het minst hard werd bevonden. Bij het ontwerp werd vooropgesteld één Centrale inrichting voor gas- en waterleiding. Voor de gasfabriek wordt wederom aanbevolen gebruik te maken van steenkoolgas. De rapporteur, in aanmerking ne mende, dat zeer velen in de gemeente Velsen gebruik maken van het elec- trisch licht van de K. E. M., meent, data het gasgebruik gebaseerd moet worden op den voet van gemeenten van kleiner zielental. Tot vergelijking heeft hij daarom genomen gemeen ten als Maassluis met 8600 inwoners, dat in 1905 409.000 kub. M. gas ver bruikten, Beverwijk met 650Ö inwo ners in hetzelfde jaar 476.000 kub. M. en Goes met 7400 inwoners met 412.000 kub. M. gasverbruik. Gecon cludeerd wordt daaruit, dat Velsen, ofschoon op 1 Januari 1908 17.100 in woners tellende, in den beginne niet meer zal verbruiken dan 520.000 kub. M. per jaar. De kolenaanvoer zal per spoor moe ten en kunnen plaats vinden. Het buizennet, dat niet langs den Rijksstraatweg, maar langs den Zee weg naar Santpoort gelegd zal wor gen, geeft aan voor IJmuiden buizen van 20 c.M. voor Velsen en Velser oord van 17 c.M. en over Driehui zen naar Santpoort van 15 c.M. Gerekend wordt op een aanvanke lijke aansluiting te IJmuiden van 500 perceelen, te Velseroord 100, te Vel sen 60, te Santpoort en Jan Gijzen- vaart 100, te zamen 760 aan deze zij- de van het Kanaal en op 110 te Wij- keroog aan de overzijde. Het gemid deld jaarverbruik wordt geschat op 350 tot 550.000 kub. M. Voor de straatverlichting zijn ont worpen aan deze zijde 240 lantaarns en te Wijkeroog 50, die berekend zijn per jaar voor 2500 branduren en 300 kub. gasverbruik, Ernstig wordt aanbevolen het ge- deelteWijkeroog van gas en water te doen voorzien uit Beverwijk. Berekend is dat bij een jaarproduc tie van 520.000 kub. M. gas, de ont vangsten zullen bedragen 55.800 gld., bij een jaarproductie van 1.000.000 kub. M. 105.450 en bij de volle maxi mum-productie van 2.000.000 kub. M. 207.700, naar de maatstaf van een gemiddelden prijs van 8 ct. per kub. M. te weten voor kook- en motorgas 7 ct., voor lichtgas aan particulieren 9 ct. Voor muntgas zal één cent per kub. M. meer betaald moeten worden. De winsten worden geschat bij een jaarproductie van 520.000 M. op 2810 gld.; bij een jaarproductie van I.000.000 'kub. M. op 20390 gld. en bij een vol bedrijf van 2.000.000 kub. M. gas op 58840 gld. De totaal aanlegkosten worden ge schat voor de eerste productie op 295.600 gld.; voor de tweede productie een vermeerdering van 48.400 gld. en voor de volle bedrijfsontwikkeling wederom een vermeerdering van 253.700 gld. DB WATERLEIDING. Bij een zeer uitgebreid onderzoek in een groot aantal gemeenten werd bevonden, dat he twaterverbruik in 31 gemeenten van nagenoeg gelijken omvang was n.l. 45 L. per dag per gezin zooals bekend is heeft het Rijk voor het benoodigde water aan en in de Visschershaven een eigen duinwa terleiding. Bij informatie is gebleken, dat een gemeentelijke waterleiding mag rekenen op de levering tot he den door het Rijk gedaan, gemiddeld tot een hoeveelheid van pl.m. 70.500 kub. water, te weten: aan schepen in de visschershaven 40.000. kub. M. aan particulieren in de halpakhuizen 2700 kub. M. en voor de liften in en het schoonmaken van de hallen 27.800 kub. M. Het rijk zal dan ophouden met de levering van water aan schepen en aan particulieren. Het voorloopig verbruik wordt ge schat op 140.000 kub. M. of 465 kub. M. per dag. In den te bouwen watertoren zal daarvoor noodig zijn een waterreser voir met een inhoud van 500 kub. M. Bij de begrooting van de kosten is voor gemeenschappelijke werken be rekend 23.000 gulden, dus voor ieder II.500 gld. De aanlegkosten voor de gebouwen worden geschat op 154.000 gld., voor het buizennet op 118.000 gld. te zamen 272.000 gld. Dit bedrag zal met 13.000 guld. verminderd kun nen worden, indien Wijkeroog uit Be verwijk het benoodigde water kan be komen, omdat dan geen duikers noo dig zijn. De buiswijdte van de fabriek tot den straatweg zal zijn 25 c.M., langs den weg van Velsen tot IJmuiden 20 c.M. met vertakkingen van minder wijde buizen. In het. geheel wordt berekend dat 28.835 M. buis noodig zullen zijn. Een belangrijk voordeel, waarme de tevens het brandblusschingvraag- stuk zal worden opgelost zal zeker zijn, dat 200 brandkranen in de ge meente zullen worden aangebracht. Ten einde den aansluitingsprijs ten naastenbij te berekenen, werd In an dere gemeenten een onderzoek inge steld, waaruit de gevolgtrekking is gemaakt, dat bij het zielen-aantal van Velsen na het derde exploitatie-jaar 2700 aansluitingen zouden kunnen zijn, waarvan gerekend wordt op voorloopig 40 nl. 1100, die dan ge middeld 8.50 per aansluiting zullen moeten opbrengen. Berekend wordt dat na een 10-ja- rige exploitatie het aantal aansluitin gen te Velser., zal bedeagen 3600, waarvoor de op te pompen hoeveel heid water wordt gesteld op 200.000 kub. M. nl. voor de visschershaven 70.000; voor de gemeente 20.000; voor particulieren 100.000 en voor spuien pl. m. 10.000 kub. M. Zooals men zien zal, is de bereke ning zeer voorzichtig, daar de rap porteur het te verbruiken water aan de visschershaven op één hoogte laat. De prijs voor het water zal niet per kub. M. berekend worden, doch per aansluiting. Voor IJmuiden worden 540 aansluitingen geschat, voor Vel seroord 180, voor Velsen 160, voor Santpoort en Jan Gij zenvaart 180 en voor Wijkeroog 140, waarom gere kend wordt op een waterverbruik te IJmuiden met inbegrip van gemeen telijk verbruik van 59500 kub. M. te Velseroord van 19400 kub. M. te Vel sen van 6400 kub. M., te Santpoort en Jan Gijzenvaart van 19400 kub. en te Wijkeroog van 15300 kub. M. Als de kosten van 't water op 6.27 ct. de kub. M. worden getaxeerd, zullen de kosten voor de visschershaven be dragen 4740 gld. tegen een ontvangst van 3500 gld. ad 5 ct. per kub. M., alzoo een schadepost gevende voor loopig van 1240 gld. 's jaars. De beer Cramer berekent, dat bij een driejarige exploitatie met een jaarverbruik van 200.000 kub. water en prijzen van 5 cent per kub. M. voor de visschershaven, 10 cent voor de gemeente en ƒ8.50 voor particulie ren per aansluiting, de winst per jaar zal bedragen 3350 (de binnenlei ding niet op kosten van de gemeente aan te leggen). Na een 10-jarige exploitatie zullen de prijzen zijn voor de visschersha ven 5 cent, voor de gemeente 7 cent en voor particulieren 8 per aanslui ting, waarbij een winst berekend is van 9900 per jaar en na een 20-jari- ge exploitatie met respectievelijke prij zen van 5 cent, 5 cent en 7.50 een winst van 14400 gld. Waar in de ge noemde tijdvakken de winsten van de gasfabriek worden berekend op res pectievelijk 2810 gld., (verbruik 520.000 kub. M. gas per jaar), 20390 gld. (verbruik 1.000.000 kub. M. gas) •*n 58840 gld. (verbruik 2.000.000 kub. M. gas) blijkt <^t elk der inrichtin gen zoowel op zich zelf als gecombi neerd zeer rendabel zal zijn. De heer Cramer komt daarna tot de conclusie reeds in ons vorig nummer medege deeld. HEEMSTEDE. Zondag j.l. is alhier op het land goed van jhr. Deutz van Leamep de ooievaar gearriveerd: Een welkome verschijning HOFBERICHTEN. De Koning van Wurtemberg is Maandag een familiebezoek komen brengen bij de Koningin-Moeder en blijft eenige dagen logeeren. Het in cognito wordt in acht genomen. Elke officieele ontvangst blijft achterwege. Behalve H. M. de Koningin, is ook Z. K. H. de Prins voornemens hel' concert bij te wonen dat door de Zangvcreeniging Haagsch Mannen koor, heden, Dinsdagavond gegeven zal worden. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit is, ter beloo ning van hen, die zich onderscheiden' hebben fn de residentie Tapanoeli, hoofdzakelijk in het eerste halfjaar 1907: I. benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde: de Amboineesche fuseliers J. Roti kan (algemeen stamboek no. 59865) en A. Lohij (algemeen stamboek no. 53744); II. bepaald, dat bij afzonderlijks dagorders, zoowel in Indië als in Ne derland, eervol zullen worden ver meld: de Europeesche sergeanten der in fanterie G. F. A. Reichenbacher (al gemeen stamboek no. 43487), E. J&ck- le (algemeen stamboek no. 55054) en J. F. Diesenroth (algemeen stamboek no. 60655): III. bevorderd tot officier in de or de van Oranje-Nassau: de eerste luitenant der infanterie, L. van Vuuren; allen van het leger in Nederlandsen Indië. Mr. VAN ZINNICQ BERGMANN. Naar de ,,'s-Hert. Ct." meldt, is de toestand van mr. E. van Zinnic<| Bergmann zeer verergerd. De nacht van gisteren was zeer onrustig. Men vreest het ergste. EEN JUBILEUM. Op 1 Januari 1909 viert de Zang- en* Muziekvereeniging de „Adelaar" van de Koninklijke Cacaofabriek C. J. v. Houten haar 25-jarig bestaan. De ver- eeniging omvat vrouwenkoor, man nenkoor en harmonie. Er is besloten deze gebeurtenis feestelijk te vieren en is hiervoor een feestcommissie sa mengesteld, bestaande uit de leden P. Jacobs, M. Portman, J. Prins, Naar Het Duits Ch, Ja, mijn arme Lucie heeft wel verandering van- lucht en od- £k olijMng noodig, zei hij. ook is het I d, dat zij haar nieuwe bloedver- '^ten leert kennen. Maar zij zal caiet zoo lang wegblijven, beste ||Éter? Hoogstens een week. Zij stemde lis op mijn herhaald aandringen jjfltoe. u te verlaten, antwoordde dr. ling. Toen vertelde hij den ouden i\ dat- hij plan had axaar Rouaan laan. Als het je gelukt die ingewikkel- I geschieden?'s te ontwarren,, zucht- WïUbuug, d'an heb je een moeilijk k werk volbracht. Mij zelf zou helt igenaam zijn de waarheid om- H de afk-omist van het kind te we- te komen. /T Jr. Rolling nam afscheid van den len heer met de belofte, dat hij ie<t> spoedig mogelijk weer terug zou nen. Met Lucie sprak hij het uur iQ® vertrek op den volgenden mor- af. Op zijn terugweg ging hij langs het bescheiden steegje, waarin Wyndham en zijne vrouw nu woon den. Hij beschouwde het als zijn plicht de menschen zoo spoedig mogelijk weer in hun oude omstandigheden te rug te brengen en hun eer van alle vlekken schoon te wasschen. Hoe laat het ook was, hij wilde hen toch nog hedenavond opzoeken, om Wyndham te verklaren, dat iedere verdenking tegen hem verdwenen en iedere twijfel aan zijn eerlijkheid op geheven was. Ik was er te vlug bij hen aan te klagen, zei hij tot zichzelf, nu zal ik er ook vlug bij zijn om mijn dwaling te bekennen. Wyndham en zijne vrouw zaten juist voor hun sober avondeten, toen Dr. Rolling bij hen binnen kwam. Ik kom, riep hij de beide ouden toe, u vergeving vragen, dat ik u zoo groot onrecht heb aangedaan. Van daag ben ik de volle waarheid te we ten gekomen Het gestolene is dus gevonden? vroeg Wyndham met bevende stem. Neen, maar ik weet, wie de dief is, en dat jij het niet bent. Goddankik zou niet rustig heb ben kunnen slapen, als u en mijn meester mij voor een dief gehouden hadden. Tranen rolden den ouden man over de gerimpelde wangen, die hij met een punt van zijn versleten zak doek afdroogde. Ik heb nog een verzoek aan je, ging Dr. Rolling voort. Mijn huis houdster heeft mij den dienst opge zegd, zouden jij en je vrouw niet bij mij willen komen Voorloopig kan ik je nog geen hoog loon betalen, maar dat zal later beter worden. Je vrouw zal zeker den slag hebben mijn huis houden goed te bestieren en met mijn Lucie zullen jebeiden het zeker ook wel kunnen vinden. Het echtpaar Wyndham nam ver heugd het voorstel van den arts aan. Zoodra hij van de reis terug zon zijn, zouden zij bij hem komen. HOOFDSTUK XXIX. Lucie was verrukt over het bekoor lijke landschap, dat zij aan de zijde van haar verloofde doorspoorde. Wat was de sombere, vuile Shadrack- straat vergeleken bij deze groene vel den en bosschen, deze lachende dor pen. Lucie, zei Dr. Rolling, nadat ex- op haar luide opgetogenheid stilzwij gende beschouwing gevolgd was, kun je mij niet iets van je allereerste her inneringen vertellen? Zij waren alleen in de coupé en kon den daarom ongestoord samen spre ken. Ik geloof, dat het eerste, wat ik mij herinneren kan, de zee is. Je woonde dus vlak bij de zee Ja, mijn kindermeid tilde mij dikwijls op, als wij in onzen tuin gin gen wandelen om mij die groote, glinsterende watervlakte te laten zien. Kun lij je nog iets van die kin dermeid herinneren Ik weet, dat zij een hooge muts droeg en een taal sprak, die ik nooit weer gehoord heb, sinds ik in de Bondstraat kwam, waarschijnlijk een of ander Fransch dialect. Herinner jij je nog Iets van je moeder Zeker, zij is voor mij het dier baarste wat mij uit het verleden over bleef. Leek je moeder op dit portret? vroeg Dr. Rolling, haar het portret in het in den brief gevonden medail lon toonend. Ja, dat is haar, 'dat is mijn moe der riep zij uit. Hoe kom je aan dat portret Je grootmoeder heeft het mij ge geven. En van wien is dat andere por tret Herken je het 'niet? Neen. ik herinner mij alleen uit: dien tijd nog maar het gezicht van mijn moeder, niet eens dat van mijn kindermeid. Wel kwam er dikwijls een heer, die met mama ging wande len, maar hij bleef nooit lang bij ons. Van een of andere omstandigheid, die op den dood van mijn moeder betrek king had, herinner ik mij niets, noch van haar ziekte of begrafenis. Ik weet alleen, dat mijn vader mij op zekeren morgen mee op reis nam en ik den volgenden morgen In de som bere kamer in de Bondstraat ont waakte. Grootpapa vertelde mij la ter, dat mijn moeder gestorven was. Arm kind I Denk je, dat je zuster ons van het station komt halen? Ik hoop van wel, ik heb vanmor gen vroeg getelegrafeerd met welken trein wij komen. Is je zuster weduwe Neen. maar zij leeft gescheiden van haar man, die een schurk is. Daar zijn wij er al. Wat is die reis mij kort ge vallen 1 Een paar minuten later werd Lucie door Hanna omhelsd, en toen haar verloofde 's middags afscheid nam, was zij wel bedroefd, maar vond troost in het bewustzijn in zijn zuster een oprechte vriendin gevonden te hebben. HOOFDSTUK XXX. Het was nog heel vroeg op 'den dag, toeti Dr. Rolling in Rouaan aan kwam. Hij ging dadelijk naar da smalle, afgelegen Jeanne d'Arcstraafc waar het zoo stil was, dat het derf vreemdeling moeite kostte zich hier vlak bij een drukke stad te weten. Tot zijn voldoening ontdekte Dr. Rolling ook eenige winkels in heli straatje. In het huis naast nr. 16 waa een horloeewinkel gevestigd. De arts ging daar binnen en trad op defc eigenaar, een kleinen, ouden man met sneeuwwit haar toe. De horlogemaker beantwoordde zijn groet met groote beleefdheid. Het spijt mij u te moeten zeggen, zei Dr. Rolling niet zonder eenige ver legenheid, dat ik niet als klant kom, maar om inlichtingen te vragen over menschen, die misschien al lang over leden zijn. Hebt u al lang in deze straat gewoond? Ik ben in dit huis geboren, even als mijn vader. Hebt u ooit gehooi-d van men schen in deze straat, die Pigeon hee- ten? De Pigeons, die hier vlak naast woonden, bedoelt u Ja, wonen zij er nog? Alleen Sylvia Pigeon leeft nog, zij is echter eenige jaren geleden naar Parijs vertrokken. Als het van" belang voor u i9 haar adres te weten te komen 1.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9