HAARLEM S DAGBLAD. l TWEEDE BLAD. 1ERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnen!»',(1 Onze Lachhoek. jFEUILLETON DONDERDAG 12 MAART 1908 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 10 Maant 1908. Jttgaaindte van de Amerikaainsche gtót wals heit animo ter beurze audeweg toenemende, 'an Staatsfondsen waren Holland- iö flauw en een kwart a een balf lagfer. In de lokale markt was de 1 tóaicht lieden hoofdzakelijk g&ves- I op tabaksaandeelen, waarvoor 1 stemming in verband met zeer lage &ties gedecideerd flauw was, zoo- de meeste koersen zich aanmer- ijk lager stelden, en o-p bet laag- pimt sloten. Als voorbeeld; ver- tóen wij een taxatie van 64 ets. 30? pakken der Amsterdam Lang- Co.. hetgeen wel zeer ongunstig eeki bij een taxatie van ca. 1.80 jaar geledende aandfeelen dezer Btscbappij. welke gisteren reeds w avaren, verloren dan ook nog procent. fooi ziet bet er voor de tabaks- kt. inderdaad niet uit, maar men wie toch.' niet dat de makelaars cht zeer voorzichtig getaxeerd kot, 'erwijll volgecb sommigen wel betere partijen te wachten. jtroleum-aandeelen voor Koninio- na flauwe opening 1 pet hooger, Periaks nog andei'half pet. be- In temian sluit met 41/2 pet. ber in. betere tendenz, nu een krach- groep zich voor de ondierneanimg tesseegt, staat zij er beter voor sedert lang het geval was, de s werd toen dan ook kunstmatig iliouden. 'eat Cohars zeer vast en 5 pci. eer, in sympathie met die Ameri- asohe markt. En.' zal ons, hopen wij, ten goede len, wanneer wiij miet eeaiige vol ding- gewag maken van de aan- ijke koeTSverheffing, wélke de ite dagen op de Amertkaansche kt hieeft plaats gevonden. Wij lért to onze gums-tige opinie de af- operu week versterkt doordat wij een dar meest conservatieve nilssdelhuiiizen in New-York een es ontvingen dat in zeer optirans- ie bewoordingen was vervat. Of- on wij in den regel ten opzichte ,,tips:' Vrij sceptisch gestemld meenden. wij ditmaal, waar het opinie van inisiders betrof, eene metering te 'moeten maken, en en wij dan ook j.l. Donderdag telegram van oinize New-Yorkische tóeni hier ter plaatse imed'age- De inolrkt te New-York begon ieek' in willige stemming en vrij- zondier uitzondering konden de iwaardeax krachtig in prije ver en. lig aanbod, dat later op den dag ond, werd zonder moeite geab- lerd en het slot, was in zeer vaste nz en op de hoogste prijzen van lag. Zonder dat wij onze gunsti- linie omtrent de markt wen- te wijzigen en integendeel bij meening blijven, dat een verder :1 slechts een quaestie van tijd eenen wij, wanneer de rijzing te groote afmetingen mocht jmen. tegen overdrijving te moe- aarschuwen. Men mag over de mst. nog zoo optimistisch denken ertuigd zijn, dat na. de verkie- een krachtige herleving van waarschijnlijk is, toch mag niet. vergeten, dat het land bezig |fi van een zeer ernstige crisis te Hen en dat er afgescheiden van Jitieke quaestie nog tal van on- factoren bestaan. Mocht daar- rijzing in de eerstvolgende da-; 1 te schielijk zijn, dan zouden jdelijk tot. verkoopen geneigd laov na een krachtige verbete- lenige ïeactie waarschijnlijk en gezonde ontwikkeling van ook wenschelijk is. Wij betwij- eehter of de con tramine-partij, zoowel in binnen- als buiten- n de laatste maanden hare po- zeer heeft uitgebreid in de toe- ooit in staat zal zijn hare en- idjlenten met winst te dekken. Wij bij iedere reactie aankoop ad- in. In de spoorwegfondsenafdee- voven Harrimanwaarden an- .1 de ,,feature". De aanzienlij- ing in deze fondsen staat ver- lijk in verband met geruchten, it plan een Holding Company fondsen-bezit der U. P. te [i thans ernstig overwogen Den aandeelhouders zou in j val een aanzienlijke bonus te ?n staan. Van Industrials wa-j speciaal Steel shs., welke de iht trokken. De berichten om- 3e staalindustrie blijven zeer luiden en meer en meer wordt het duidelijk, dat verlevendi ging van zaken zich verder zal uit breiden. De Corporation werkt thans met 53 harer capaciteit tegen 18 in December. Nieuwe orders bedra gen van 13.000 tot 15.000 ton per dag tegen gemiddeld 8000 ton per dag in de afgeloopen maand, hetgeen, de om standigheden in aanmerking geno men. een zeer gunstige ontwikkeling van zaken is. Ook koper shs. verkeer den in vaste tendenz, terwijl Cars wederom in koersavans ten achter bleven. In onze Amerikaansche afdeeling ontbrak het niet aan aanbod voor winstnemiug, doch bleek de lokale vraag toch per saldo overwegend te zijn. Het slot was dan ook heden op enkele uitzonderingen na vast op on geveer de hoogste noteeringen. Geld 3%. Haarlemsch Dagboek 11 M a a r t. Voor hedein knip 'ik en plak iik iin mijn Dagboek in, een behartigens waardig artikeltje van J:am Veth over het (mooi onzer steden. „Bedreigde schoonheid. 1", waarschuiwit 'bij. „Ik heb er niet enkel hét oog op, dat men oveirai in ons goede vader land, in de steden em op het Land, tal- looze nieuwe huizen van het beden- ikelij-fcst allood riet vemjaem, die in geen enkel opzicht met de eenvoudige leeDingen van ons cultuur-rijker ver leden rekening houden. Dat uien pro portie looze huizen en gehouwen ziet optrekken uit iik weet niet wat voor rare materialen van minderwaacdige kalkrzandi'steen, en ik weet iidlet wat voor .griezelige kleuren van meesten tijds opdringende glazuurrstfceen. Dat men liet vermagerde hou tweak aan diLe misbaksel-s van 'huizen beschil dert met de meest onwiaarschijhlajke edities van schavotrood, gal-geel, stijf- •seliblaiuw, rioolbruto, ossenbloed, weeïg zeegroen, erwtensoep-derrie, bessensap-roze, vla^-vliolet, en wart; dies misseliijilas en in weldra-verschoten of besmoezeldein.' toestand nqg misselij- ketas meier zij.... „We levien in :een vrij land; en' we ■moeten ze dan in 's hemels naam maar vrijuit laten knoeien, die bouw meesters en diiiè schiLderisibaizefni en die artistieke juffrouwen, die zulke mo derne valschighiediaa meertietoeai' he- denken'. We zullen, ons aan die nacht- meirriieh moeten gewennen, die zij' ons helpen bereiden, en dietnein er ons bij neea* ,te Leggen, dat een voir, waar leien koioristie.schie genie uiit gespro ken heeft als uit geen ander, pp het oogenblik wel .specialiteit dreigt te worden in de meest giftige beleedi- gingen voot het Simpelst kleurgevoel. „Maar wiat zetter niet duldbaar kan woirdetn geacht, het is dat ook d;e schoone stoeten en stadsgedeelten, die ons uilt smaakvoller tijden mochten' resten, in- zooverre zij, nog -niet door niets ontziende. ikonoklasten aaniden lijve zelf wonden, gelschondeai, door de/zie kleurtjes saamknoeieinjde ïmiiur- befclacMe.ns met hun kleverige dekalko- nnaniös worden, bestreken. „En dit ook. al daianom, omdat men. aaai oeh igezond oiganisch geheel aanieit een idieel kan i'ieüvalschen zonder liet ganbebe aan te- tasten Zoodat men ni'et de afzond erlij'ke kleur en alléén van oaitoearchitectuur dreigt tie be derven, maar ook, haar hanmonlische itegehsteliliiig en daarmee liet edele gehalte van haar onderling verhand. „Straks zail men nog, wanneer men niieit' bijtijds tot, inkeer komt, de klas sieke binnenplaats van het Amster- daimscibe Burgerweeshuis, dait aller- koöteiMjkst pand van Holland's kleur- o rohiteetuur, gaan bezoedelen met de giitilge gi'oen-en-ge el t j es en de blaigee- rende hlamven en die grove rooden en met hee-l den loozen en lorriglen kleurtj es rommel uit de kakelhomie moderne santebraam. En, van dat middelpunt uit kan de victorie begto- nen, .die definitieve victori'e door heit gansclie Land been, van die rede- looize ontreddea-iing, de labbenlorttige ontaardiinig en den misbakken wan smaak, die, niet tevreden er mede, dat zij zelfs drakerige gedrochtelijk- heden bunnen doen verrijzen,, ook de handen willen slaan aan het beste, wait begaafder en en wijizenen etai ster keren ons. stumperige talenjtloozen, geschonken hebben. „Maar ai zal niert, ik, noch wel licht een ander dien, treurigien stroom kuninen breken, ik wil althans één enkele maal een waarschuwend woord hebben laten hooren tegen' dat drei gend algemeen bederf, tegen dien on dergang van een van Holland's ele mentaire -schoonlieden. en zulks omdat ik tenminlste niet geheel mee verantwoordelijk zal behoeven te staan, wanneer wij. ons welhaast met 'het .aspekt dor .iim 'alles bedolven Hol- lamdsche steden, als ganscheüjk on- waardigen, heelénai en te eenenmale zullen hebben te schamen, tegenover de eeuwige, ernstige defligliieid van Holland's heerlijk welvenden hemel zelf." Men zal moeten erkennen, dat deze waarschuwing niet overbodig is. OBSERVATOR. ACTIE POST- EN TELEGRAAF- BE AMBTEN. Do Ring Amsterdam van den Ne- derlandsohen Bond van Post- en Te- tegraafbeambten „De Post", omvajt- tende de afdeeltogen Amsterdam, BusBum, Hilversum, Haarleanmer- meer, Heemstede, Ivennemerland, Zaandam, Zaanstreek, Puirmerend, houdt Zondag hier ter stede eene openbo/re vergadering. Als sprekers zullen oiytneden de' heefren W. P. G. Helsdingen, (Lid van de Ikveede Kamer Staten-Gene raal), met het onderwerp: „De ioon- standaard van het lagere personeel der Posterijen en Telegrafie, in ver band met het duurder worden der wo- nünghuren on levensbehoeften". en Th. M. Ketelaar, (Lid van de Tweede Kamer Staten-Genenaal), met het on derwerp: „De noodzakelijkheid der op heffing van het Klassestelsel." SCHOTEN. Heden is door liet Rijk overgeno men een. koe, toebehoorende aan de wed. P. Vltok alhier, welke koe lij dende was aan tuberculose. Dit is van 1 Janiuari 1908 af liet 7de lijdende rund'. HOFBERICHTEN. Z. M. de koning van Wurtemberg zal heden weer uit de residentie ver trekken. H. M. de Koningin woonde Dinsdagr avond hert concert, van het Haagsch Mannenkoor bij. De terugkeer van de Koningin en den Prins naar Het Loo voor bet vas te verblijf aldaar gedurende het ver dere gedeelte van, dit jaar, is thans bepaald op Zatter dag 4 April a.s. Z. K. H. de Prins der Nederlanden kwam Dinsdagavond te 's-Gravenha- ge uit Oldenburg terug. TWEEDE KAMER. REGEERINGSVERKLARING. In de zitting van Ddnsdtag hield: de Minister van Bdninieniandsobe Zaken (de heer Heemskerk) de volgende ne.de: Mijnheer de Voorzitter! Heb zij mij vergund miijne ambtge- nieoten en mij met een kort woord bij •de Kamer in te leidem Tort, ons leed wezen aijni wdji nog, miet voltallig, daar den met. ingang van 20 Mei. benoem den. minister van koloniën wegens, ge zondheidsredenen tot diien diaitum ver lof moert worden' verleend. Wij hebben ons verplicht geacht de roeping te aanvaarden om het bewind te voeren en wel overeenkomstig de beginselen, levende in de uarf.ijen der rechterzijde. Wij, meeaiiden' oins aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steunendte op een geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen Het Kabinet wil trachten door de toepassing zijner beginselen' zooveel mogelijk bevrediging te schenken. Waar principieele tegenstellingen' zach voordoen,, zal het die niet mogen ont wijken, doch het oordeelt die moge lijkheid te moeten, aannemen, dat om trent verschillende onderwierpen, die rijp zijn, voor hehandeling of die aan hangig moeten worden gemaakt zon der verzaking van beginselen, ook in deze Kamer voldoende overeenstem ming kan worden, verkregen. to dien geest wens cht de Regeering dan ook gemeein overleg te plegen mét de S'taten-GeneraaJ aangaande do onderwerpen waarvan de behande ling thans het meest voor de hand ligt. Door de werkzaamheid der Ka binetten van 1901 en 1905 zijn ver scheidene wetsontwerpen in deze of in de andere Kamer in staat van wij-' zen eai derhalve vatbaar om. ten, dee ls wellicht na eenige wijziging, in openbare behandeling te komen. Kan omtrent andere het gemeen overleg met de Starten-Generaal wor den voortgezet e,n kan van een aantal, andere het onderzoek in de afdeel in-, gen plaats hebben, ik zou op Uwe lei ding, Mijnheer de Voorzitter, vooruit- Icopen, door thans van clie wetsont werpen een opsomming te geven Ten aanzien van eenige wetsontwer pen, zooals bv. dat tot aanleg van een gedeelte der afsluiting der Zuiderzee eu indijking en droogmaking van de Wieringarmeer, moet de Regeering ziöh nadere overweging voorbehouden. De Regeering hoopt harerzijds bin nen een niet te lang tijdsverloop nog eenige wetsontwerpen te kunnen in dienen, waaronder: tot wijziging en aanvulling van het- Wetboek van Strafrecht, met name van de bepalingen tot bestrijding der openbare onzedelijkheid; tdt subsrtdieering van bijzondere middelbare scholen en tot wijziging der gemeentewet; ter vefrruiming van hot belasting gebied der gemeenten zooveel moge lijk in aansluiting aan het voorstel dier Staatscommissie voor de gemeen- teftoanciën, waaromtrent evenwel nog advicfe van Gedeputeerde Staten, is gevraagd. Wijziging der rijksuitkeering aan de gemeenten eischt met het oog zoo- wel op de zorg voor de Rijiksfinanciën nis op de maar al te zeer uiteenJoo- pende meeningen aangaande dit ont werp groote omzitchtigheid. In zake wettelijke bescherming van arbeiders hoopt de Regeering binnen kort voorstellen te doen tot nadere Tegeltoig der inspectie van den arbeid, ten einde eene betere naleving der be staande bepalingen en tevens een be hoorlijke voorlichting hij de voorbe reiding der nieuwe bepalingen te be vorderen. Inmiddels wordt de indiening voor bereid van eenige voorstellen die daar voor rijp kunnen worden geacht. De Regeering heeft gemeend het ontwerp van wet tot wettelijke ver plichting van vaste werklieden om zich en hunne gezinnen te verzekeren tqgen geldelijke gevolgen van ziekte en betvalling en dat tot wettelijke ver plichting van werklieden) om zich en hunne weduwen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom te moeten intrekken. De ouderdomsver- zekertimg moet naar hare nieening worden beschouwd en geregeld als on derdeel der inva'liditedti&vei^ekering, terwijl! tegen het ontwerp voor de -zaokteverzekering hij' haar bezwaren bestonden die een zoo ingrijpende om werking noodzakelijk maken, dat zij meende de tot standkoming eeneir weit het best te bespoedigen door niet af te wachten tot het voorloopiig verslag dezer Kamer haar zou wordlen xnede>- gedeeld, maar die omwerking aan stonds ter hand te nemen. Naast de ziekteverzekering is de On gevallenwet 1901 in hare werking een onderwerp van overweging. Het te kort, waarvoor bij helt- in deze Kamer ingediende wetsontwerp dekking is gevraagd, maakt urgent het ant woord op de vraag of niet door wijzi ging van 'de geldende bepalingen een herhaling van een dergelijk deficit is te voorkomen. De Regeering hoopt de daartoe noodige voorstellen te kunnen doen; tegelijk met andere wijzigingen -in de Pingevialitenwe<t, Waarvan de voor,bereiding zoover gevorderd is, dat indiening binnen niet al te langen tijd kan weerden te gemoet gezien. Met >de 'beschikbare krachten .zal intusschen gewerkt worden aan de voorbereiding dei' invaliditeitsverze kering. Wij hebben ons verplicht gezien om, gem.achtigd door Hare Majesteit de Koninginnog ieernilge wetsontweapen in te trekken, waaronder: die tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in het 3de en het 4de Hoofdstuk en in de a-dditioiuneele artikelen' der Grond wet; die tot heffing een-er inkomslenhe- ïarttog en tos telling van radlen van beroep voor de directe belastingen; id'ie houdende nadere bepalingen be treffende den accijns op de swker en verhooging van den. accijns op het ge distilleerd. De ingediende voorstellen tot grond wetsherziening konden niet worden gehandhaafd, dewijl de Regeering zich daarmede geenszins kan veree nigen. Zij acht <le tegenwoordige par lementaire periode te ver gevorderd om te pogen het vraagstuk der herzie ning, dat in ieder geval een nader on derzoek vereischt, binnen deze periode nog tot oplossing te brengen. De vraag of en op welke wijze ver sterking van 's Rijks middelen in de eerste toekomst noodig is, eischt na dere overweging. Dat de Regeering overwegende be zwaren heeft tegen de inperking van het blijvend gedeelte zooals die in de j aren 1906 en 1907 is tot stand ge bracht, zal de Kamer hebben ont waard uit de indiening van het ont werp eener Noodwet, Jen einde in het tekort voor dit seizoen aanstonds te voorzien. Bij het in. te dienen wetsont werp tot vaststelling van Hoofdstuk 8 der Staatsbegrootimg A-oor 1908 zal dan ook op een blijvend gedeelte van dezelfde sterkte worden gerekend als hij de wet tot voorloopige vaststelling van dart, Hoofdstuk. Ten einde aan de bezwaren, voort vloeiende uit de bestaande wettelijke bepalingen aangaande het blijvend gedeelte, zonder te groot nadeel voor andere belangen zooveel mogelijk te gemoet te komen, stelt de Regeering ach voor eene wijziging in de Mili- tiewet aanhangig te maken, welke, wordt zij aangenomen, een opkomst der militie hij de onbereden wapens in twee ploegen mogelijk maakt. Evenwel zal, ook bij gunstig verloop van -den daartoe verrichten vetg«ven- den arbeid., de nieuwe wettelijke rege ling voor het eerst van toepassing kunnen zijtn op de lichting die in 1909 voor eerste oefening onder de wape nen komt, zoodat ook hij de begroo ting van, Hoofdstuk 8 voor 1909 voor de<n tijd van zeven maanden gerekend zal moeten worden op een blijvend ge deelte als hierboven voor 1908 werd' aangegeven. De Regeering wensoht de hierbedoelde wetswijziging slechts als een hulpmaatregel en dus niet als afdoende herziening van de Militiewert. te zien aangemerkt. Zij stelt zich voor, zoodra mogelijk, eene meer ingrijpen de herziening van de Mili tie- en Lnnd- weerwet ter hand te nemen. In overeenstemming met het vrij al gemeen uitgesproken gevoelen wordt het in heiteren staat brengen der kust verdediging noodzakelijk geoordeeld. Het noodige wondt daartoe voorbereid Met het oog op de aan die verbetering verbonden korten wensoht de Regee ring den aanbouw van groot materieel voor de verdediging van Nederland zooveel doenlijk te beperken. De Regeering is voornemens met be kwamen spoed en alvorens tot het in dienen van de 'Voorstellen, die ik de eer had zooeven kortelijk aan te dui den, wordt overgegaan, een Raad van Defensie in het leven te roepen, waar in opperofficieren en vlagofficieren,' zitting zullen hebben eni ook het bur gerlijk element niet aal ontbreken Wettelijke regeling is in overweging, Inmiddels acht de Regeering het in stellen van dien Raad bij Koninklijk Besluit gewienscNt. De Regeering meent op dllt oogen- blik geen meer uitgebreid program te moeten geven. Wat ik opnoemde en het ban uit den aard der zaak niét volledig zijn geeft reeds zoo veel stof, dat er in de naaste toekomst werk te over zal rijn. De Regeering toeent te mogen vertrouwen, dat de Kamer met wederzijdisch behoud van beginsel tot samenwerking bereiid zal Op voorstel van den Voorzitter werd besloten het débat over deze Regeering,sverklaring te doen plaartls hebben, Woensdag te half twee. De geloofsbrieven van ihieit nrouiwge- kozen lid den heer jlhr. J. W. J. C. M. van1 N(ispen tot Sevemaietr wenden goedgekeurd, zoadat deze heer geïn stalleerd werd. De Voorzitter gaf kentrtis, van den Poriugeeschen gezant namens den Korving en de Koninklijke Familie van Portugal mededeeling te hebben ont vangen van hun dank voor de instem ming door de Kamer betuigd met de® voorzitters woorden naar aanleiding van den afschuwelijken -aanslag op den Koning- en den Kroonorins" van Portugal. KIPPENDIEF. Men meldt uit Enschedé Een sluwe kippendief, zekere J. K., uit Losser, bijgenaamd Blauwbaard, is door de marechaussees te Glaner- brugge aangehouden en naar Almelo overgebracht. Deze maakte er werk van in de omliggende plaatsen kippen te stelen, verkocht ze dan aan parti culieren, waarbij hij de inrichting der hokken rnoteen naging en stal ze dan weer terug. KINDERMOORD. Te Cuyk bij Nijmegen is door de rijkspolitie gearresteerd als verdacht van kindermoord de 26-jarige M. J. G. Volgens hare aanwijzing is er eene huiszoeking gedaan, doch heeft geene resultaten opgeleverd. IN GEZEGENDEN OUDERDOM. Maandag overieed de oudste in woonster vsn- Amsterdam, de 103 1/2- jarige mevrouw1 de weduwe Van Aken-Bruyère. Zeker 'heer kwam op zékeren dag laat in -een provinciestadje aun. Na lang zoeken voaid 'hij eindelijk nog plaats to een tweede-rang hotel. Vóór hij zich naar zijn kamer begaf, ver zocht de hotelhouder hem zijn naam iu het vreemdelingenboek te zetten. Terwijl 'lüj bezig is, ziet hij, dat een zeer verdacht wanddiertje naai- de /plaats loopt, waar hij bezig is zijn naam te zetten. Hij gooit zijn pen weg, grijpt zijn» redstasch en loopt heen. De hotelhouder heeft hem inge haald, npg vóór hij de deur uit is, en vraagt Waarom gaat u weer dadelijk, heem, mijnheer? Wel, zegt die reiziger, mij is ai wel overkomen, maar dart, de wand- beestjes in het vreemdelingenboek het •nummer van je kamer komen den, dat heb ik nog nooit beleefd. ER IN GEVLOGEN. Hoeveel kippen hebt ge bij u vroeg een oud pensionhouder op de ir.arkt aan zijn leverancier. Twaalf, was het antwoord. Best. Mijn commensaals zijn on- verzadél'i i ke eters. Zoek-nu maar de negen taaiste kinnen van den voor raad uit. De man dead dat en legde de drie beste kippen op zij. Toen stak de oude heer de drie malsche kippetjes iin een gtrooten zak, en zei goedig Re zal vandaag deze drie maar nemen VERANDERDE TIJDEN. iHea-imuer je je, lieve El, vroeg hij, teen ze in het hosch op eéb bankje zaten dat ik drie, Wier jaren gele den de letters van je naam to dien boom daar heb gesneden? Neen, George, zei ze zacht Dat weet ik niet meer. Ben je daar wei zeker van Hij stond op, liep rondom den boom en inspecteerde dien zorgvuldig. Ja, zei hij, terwijl 'hij weer ging zittent is dezelfde boom, maar toet was een ander meisje. Ach, edelachtbare, sprak de man onderdanig na de veroordeeling idoo met mij wat u wilt maar zendi mijn vrouw niet Paar de gevangenis1. Laart. haar vrij Onmogelijk, antwoordde die ma gistraat. Gij. rijt tot dwangarbeid) veroordeeld m zij tot drié jaar een zame opsluiting. Mooi, netjes Dank u izeerIk was zoo bang, dait u onls to dezelfdto cel zou zetten EEN SLOT MET KNAL-EFFECT. Criticus. Ik zou u raden, uiw) Stuk zoo rtle veranderen, dlat de held rich niet vergiftigt., maar zMn dood1- schieit. Treurspelschrijver. Waarom Criticii s. Dam wordt het publiek weer Wakker. EEN SCHRIJVEN VAN MINISTER BEVERS. Minister Bevers heeft per circulai re aan alle conferentiën van den H. Vincentius Paulo kennis gegeven' van zijn ontslagname als president! van den ÏToofdraad der vereenlging van den H. Vincentius Paulo in Ne derland. De groote en zware verplich tingen van het ministerambt makeö het hem t.en eenenmale onmogelijk 't presidentschap te blijven vervullen. (Msb.) PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Te Weesp had de verkiezing plaats voor een lid van de Prov. Staten (va cature mr. Th. Heemskerk). Candi- daat werden gesteld de heeren D. J. van Houten (lib.), V. H. Rutgers (ant.- rev.) en A. N. Veen, gesteld door da nieuwe partij der erfgooiers. SOCIALE WEEK. Naar „De Maasbode" meldt* zal da dit jaar te Rotterdam te houden So ciale Week uitsluitend gewijd zijn aan de behandeling der „Sociale Ge meente-politiek", welk vraagstuk door diverse sprekers in al zijn onder deden zal worden beschouwd. SECRETARIS-GENERAAL VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Tot secretaris-generaal van het de- pariemctnjt van Binmenlolndsche Za ken, in de plaats van mr. A. F. ba ron van Lynden, thans burgemeester vain Utrecht, zal worden benoemd Jhr. rnr. J. H. J. Quarle® van Ufford, thans administrateur aan genoemd departe ment Na&r het Duttsoh, root belang I n kan ik het u misschien wel ifen. dank u zeer voor uw groote lijkheid. U zou mij buitenge- irplichten, als u mij alles wil- Uen, wat u van uw vroegere 'eet. it genoegen. De oude Robert was een tamelijk vermogend jne vrouw stierf op nog jeug- leftijd aan de tering. Van de ihters was de jongsteeven s de moeder. De vader, een is tiran, maakte voor de kin- et huis tot een hel, zoodat al- oudste het bij hem uithield, p Judith gingen echter heen er vreemden haar brood te Judith kwam als gezel- iffrouw bij een Engelsche da- eenigen tijd met haar broe- louaan gewoond had. Zes jaar a den dood van haar vader, terug, onmiskenbaar tering achtig, zooals haar arme moeder ge weest was. Eenige maanden later ver liet zij dit aardsche tranendal. Ontving zij nooit bezoek van een heer, een Eugelschman U schijnt haar geschiedenis be ter te kennen dan ik. Ja, zij kreeg be zoek van een Engelschman, die, zoo als Sylvia mij vertelde, de man van Judith was. Hij had haar in Enge land getrouwd, hun huwelijk moest echter geheim gehouden worden ter wille van een oom, die zijn neef ont erfd zou hebben, als hij gehoord had, dat de jonge man met de gezelschaps juffrouw 'van zijn tante was ge trouwd. Langzamerhand begin ik er alles van te begrijpen, zei Dr. Rolling, ter wijl hij den horlogemaker de beide portretten in het medaillon liet zien. Kent u éen van die twee menschen? Ik leen ze allebei. De vrouw is Judith Pieeon, de man haar echtge noot uit Engeland. Hoe heet deze Engelschman? Ik heb zijn naam nooit gehoord. Ruth, de oudste zuster van Judith, is twee jaar geleden ook gestorven, al leen Sylvia leeft nog. En denkt u mij het tegenwoordig adres van die dame te kunnen ver schaffen Ja, het huis hiernaast behoort aan haar, en de tegenwoordige huurder moet haar adres kennen. Als u van avond weer hier wil komen, zal ik u de gewenschte inlichtingen geven. Tk dank u van ganscher harte. Weet u misschien ook, waar de En gelsche, wier gezelschapsjuffrouw Ju dith geweest is, hier in Rouaan ge woond heeft? De oude dame was hier maar tij delijk op haar doorreis in het hotel „De gouden Ster". Zij was ziekelijk en wilde een beschaafd meisje bij zich hebben. Haar broeder wendde zich tot den hötelhouder en deze, een goe de kennis van de familie Pigeon, be val Judith aan. De oude dame zag haar, was opgetogen over haar en wilde haar nooit meer missen. Haar broeder scheen zeer verheugd, haar zoo volkomen bevredigd te hebben. Dus in „De gouden Ster" woon den die Engelschen Ja, mijnheer Dr. Rolling kocht eenige sieraden bij den praatlustigen horlogemaker, waarvoor hij zonder tegenwerping den bedongen prijs betaalde, om hem eenigszins voor zijn belangrijke mede- deelingen te beloonen. De aardige sie raden wilde ,hij voor Lucie als ge schenk van dè reis meebrengen. 's Avonds kwam hij weer in den horlogemakeiswinkel. De oude heer gaf hem het adres van Ruth Pigeon. In het hótel „De gouden Ster" was het toeval hem ook gunstig. De hö telhouder. die met den vader van Ju dith Pigeon bevriend was geweest, herinnerde zich de jonge dame te hebben aanbevolen aan zekeren heer Reginald Malden als gezelschapsjuf frouw voor diens zuster, mejuffrouw Beatrix Malden. De Engelsche heer en dame hadden zich op hun terug reis uit Zwitserland eenigen tijd bij hem opgehouden. H. M., de echtgenoot van Judith Pigeon, was dus hoogstwaarschijn lijk de neef van Reginald Malden en zijn ongetrouwde zuster Beatrix. Den volgenden morgen ging Dr. Rolling naar Parijs. Sylvia Pigeon ontving hem koel en met wantrouwen uit vrees, dat hij om een ondersteuning voor de doch ter van haar zuster kwam vragen. Op dit punt gerustgesteld, was zij bereid haar onbekende nicht, Lucie Malden haar volkomen sympathie te schen ken. Zij gaf hem een pakje brieven, wier inhoud zijn vermoedens beves tigde. Horaz Malden, een jong edel man, was in 't geheim met de gezel schapsjuffrouw van zijn tante ge trouwd. Dat het kind van het jonge paar aan Roland Wilburg was toe vertrouwd. stond duidelijk in deze brieven. Judith Malden wenschte op 't oogenblik, dat zij den dood voor oogen zag, vóór alles de zekerheid, dat haar man zijn dochtertje niet zou verloochenen. Horaz Malden was blijkbaar een zwak, maar volkomen eerlijk karakter. Leefde hij nog, dan zou hij zeker geen oogenblik aarzelen zijn dochter de plaats te laten inne men, die haar toekwam. HOOFDSTUK XXXI. Het was laat in den avond, toen Dr. Rolling weer in Londen aan kwam i in weerwil daarvan reed hij nog naar het spookhuis. Toen de vi- gelante voor de poort stilhield, was hij verbaasd een vrouw met een bun del goed onder den arm en een mand in de hand, aan de bel te zien trek ken. Hij sprong uit het rijtuig en kwam naderbij. Zuster Rudolphriep hij ont steld. Vergeef mij, dokter, ik was al leen maar naar huis geloopen om wat schoon linnengoed te halen, veront schuldigde zich de verpleegster ver legen. Het is tegen onze afspraak dat u den zieke alleen laat, antwoordde Dr. Rolling streng, en vooral tijdens mijn afwezigheid. Ik ben op zijn hoogst twee uur weg geweest, dokter. Juffrouw Brant had intusschen de poort geopend. Zij zag er weinig op haar gemak uit. l£ weet niet, dokter, of ik goed gedaan heb iemand tijdens uw afwe zigheid binnen te laten, stamelde zij, maar Natuurlijk was dat heel verkeerd. Wat moet dat alles beteekenen? Zus ter Rudolnh komt pas na een afwe zigheid van twee uur terug, eif u is ongerust en opgewonden, alsof er iets niet in den haak was. Ik zou het ook stellig niet gedaan hebben, als er geen bevel bij geweest was. Welk bevel? vroeg dokter Rol ling ongeduldig. Toen hij voor den eersten keer belde, zei ik hem, dat het ons streng verboden was, iemand wie dan ook binnen te latenhet zou mij en mijn man onze betrekking kunnen kosten. Maar hij liet mij een bevel zien van den huizenverhuurder Amar, wiens hand ik precies ken, omdat ik al zco dikwijls met hem te doen heb gehad. De heer Amar verlangde, dat wij den vreemden heer, die het perceel wenschte te koopen, om er een fabriek op te zetten, toestemming zouden ge ven alles te bezichtigen. O, hemelriep Dr. Rolling ont steld dan heb je juist den man bin nengelaten, die tot geen enkelen prijs hier binnen moest komen. (Wordt Ttrrolfd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9