Weerbericht Van 't Kantongerecht Rubriek voor Rechtsvragen Uit de Omstreken Binnenland Leger en Vloot Kerk en Schood INGEZONDEN ÜMEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do Bildit, 12 Maart 1908. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. .te Haparamda (Oostkust Zwieden) laagste 749.1 m.M. te Neufahrwassecr (Oostzeekust Duitechilamd). Verwachting tot den avond vaat IS Maart Wandzwakke tot matigen, veran derlijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest zwaar bewolkt., weinig regen. Temperatuuriets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 762 m-M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand tie 2 uur 752 m.M. De heer Van der Schaaf heeft ge zegd, hier zou iets nieuws komen. Spreker ziet in deze winkeliersschool niets nieuws. Het onderwijs is geheel gelijk aan dat op de Handelsscholen. Dat is ook begrijpelijk, want de be hoeften van de winkeliers en andere handelsmenschen zijn vrijwel gelijk. De winkelier heeft speciaal een win keliers- of koopmansgeest noodig. Een handigheid om tien lastige koo- pers met één artikel tevreden te stel len, moet men van vader erven. Er is een lacune in ons onderwijs, een leegte, die aangevuld moet worden, 't Zal moeten zijn een Handelsschool, waar toegelaten worden leerlingen, die de school voor M. U. L. O. of H. B. S. met 3-jarigen cursus doorloopen hebben. Op zoo'n dagschool, die eeni- ge jaren duurt, kan de leerling goed handelsonderwijs ontvangen, en kan dan goed theoretisch onderlegd in den handel zijn practische ervaring opdoen. Aan zoo'n Handelsschool zou men op groote schaal avondcursus sen kunnen verbinden, die aan jon gelui, die niet in de gelegenheid zijn om de H. B. S. of school voor M. U. L. O. te bezoeken, nog eenige theore tische kennis te kunnen verschaffen. Zoo'n inrichting zou succes hebben, en daarom geeft Mr. Thiel der Han delsvereniging in overweging, de oprichting van zoo'n avondschool nog eens goed te overwegen, De heer Van der Schaaf heeft gezegd 't zal een schoon kleinood aan de kroon der Handelsvereeniging worden. Spre ker vreest, dat 't een onechte diamant zal worden, die niet past aan de sier lijke kroon der Vereeniging. (Ap plaus). De heer C. HEIJMAN was 't met den heer Thiel grootendeels eens. Spreker had gedacht, dat de Handelsvereeni ging een gewone avondcursus in lar ger handelsonderwijs zou wenschen. Daarvoor is zijns inziens wel plaats, zooals ook in andere plaatsen is bewe zen. De heer VAN DER SCHAAF gaf den heer Thiel gelijk, dat 't ge- wenscht is, goed onderwezen leerlin gen toe te laten. Maar niet alle jon gelui kunnen de school voor M. U. L. O. of H. B. S. bezoeken en voor die jongelui acht spreker de door hem beoogde avondschool gewenscht. Het onderwijs is niet te hoog. Dat het les geven in warenkennis onmogelijk is, ontkent soreker. Met genoegen heeft de heer Van der Schaaf bemerkt, dat de wethouder van onderwijs voorstander is vaneen Handelsschool in Haarlem. Dat be looft voor ons Handelsonderwijs in Haarlem een beteren toestand. Een speciale opleiding voor winke liers is wel noodig. Wil men het Han delsonderwijs dienen, dan moet die splitsing gemaakt worden. De eischen voor den winkelier zijn anders dan voor den kantoorbediende. Al komen de jongens als loopjongen in dienst, ze worden ouder, worden eerst jong ste bediende, dan tweede bediende, en klimmen zoo op. De heer THIEL verklaarde nog eens dat hij hier gesproken heeft, als ge woon belangstellende in handels- en onderwijszaken, niet als wethouder van onderwijs. Spreker merkt nog op dat zijn indruk is, dat het ontwerp van den heer Van der Schaaf te een voudig is opgevat voor de menschen, die een goede opleiding kunnen be kostigen, en te hoog voor de eenvou- digen, die dit niet kunnen. De kleine man, die 't in de avonduren moet vin den, moet eenvoudig onderwijs heb ben. Mijn ideaal zou zijn een flinke dag-Handelsschool voor de meer ge goeden en rijk-gesorteerde avondcur sussen voor den eenvoudigen man, aldus eindigde Mr. Thiel. (Applaus). De heer VAN DER SCHAAF is van meening, dat men het ijzer moet sme den als het heet. is. De winkelier heeft hier in Haarlem iets noodig en daar om moet niet gewacht worden tot de verwezenlijking van de grootste plan nen. Komt later iets beters, welnu, dan kan het eerste vervallen. De Voorzitter acht, dat dit een be langrijke avond in geweest. Vooral wat de heer Thiel gezegd heeft, is van groot belang. Ook al heeft Mr. Thiel het niet gesproken als wethou der van onderwijs, hij is toch dezelf de persoon, en nu we weten, welken flinken steun we van den heer Thiel kunnen verwachten, nu we weten, wat de heer Thiel vermag, zal de Handelsvereeniging zeker niet nala ten, een adres aan den Raad te zen den, om hier de door den heer Thiel bedoelde Handelsschool met avond cursussen op te richten. We zullen niet in dat adres zetten, dat de heer Thiel het in deze bijeenkomst heeft be loofd, (gelach^ maar we rekenen nu toch op zijn gewaardeerde medewer king. (Applaus). Met een woord van dank aan den spreker, den heer Van der Schaaf, sloot de Voorzitter hierop de vergade ring. Onder Ons. Gaarne voldoen wij aan een tot ons gericht verzoek, om de aandacht te veistigjem op het in omzie adrviertentiën igekomdigde concert van „Onder One". Waai- echter onze muzaek-recemsemi, de 'heer Philip Loots, in zijn laatste verslag spreekt van „élite concerten", is naar onze meening elke aanbeve ling van redaciiomeale rijde vrijwel overbodig. Heit nieuwe station_ Naar wdj vernemen zal het nieuwe stationsgebouw eerst in den loop van dit jaar, vermoedelijk omstreeks Au gustus, in gebruik worden genomen. Jubilea. Den 3en Mei a. s. zal de heer A. v. Tuijl, werkzaam in de rijtuigbank- werkerij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag herden ken, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. Den len April a. s. hoopt de brie venbesteller G. Neuman den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Posterijen. Centr. Werkplaats. De uitslag van de gehouden verkie zing voor vijf bestuursleden van het Zieken- en Ondersteuningsfonds der werkplaats der H. IJ. S. M., is, dat gekozen is de heer Rohdens, en dat herstemming plaats zal hebben tus- schen de heeren v. Dokkum, v. Solin gen, De Geest, Kool, Otteloo, Somme- ling, Creemers en Marchand. De her stemming zal plaats hebben op Dins dag 17 Maart a. s. Militaire Zaken. Aan den sergeant Kreule® Van het 3de baitaljon 10e regiment infanterie alhier, is op rijn verzoek ontslag uit, den dienst verleend; terwijl de vo lontair Van de Wetering van het In structie-bataljon op zijn verzoek wendt overgeplaatst bij het 10de re giment infanterie, te Haarlem in garnizoen. Wegens bet incompleet aan militai- r" koks is thans een burgerkok, na melijk de heer J. J. de Graalf alhier, a's kok bij de onderofficiers-menage werkzaam gesteld. „Nederland en Oranje". De a.-r. fcieevereeniging „Neder land en Oranje" houdt eene ledenver gadering op Vrijdag 13 Maart 1908, des avonds 8 uur, in de Groen van Prinsterenschool, Jansstraiat. Aan de orde komt o.a. een voorstel van het bestuur tot geregeld behan delen van aotueele onderwerpen, en voortzetting van het debat over de inleiding van den heer H. B. Weij- land Jr. „Kan onze Kiesveneemdgimg in bepaalde omstandigheden de can didate®. der S. D. A P. steunen V' SLECHT OF ONGEKEURD VLEESCH. Woensdagmorgen werden voor den kantonrechter verschillende slagers- zaakjes behandeld. Een slager had in zijn winkel een paar pond gehakt en1 zeven rolpensen voorradig, welk vleescb in staat van rotting verkeerde. Tegen hem edsekte die ambtenaar van het Openbaar Ministerie 10 gul den boete of 4 dagen hechtenis. Een slagersknecht had uit de Haar lemmermeer 12 K.G. ongekeurd kalfs- vleesch ingevoerd. Eisch 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis. De patroon van dezen knecht werd vervolgd, omdat hij dit ongekeurde vLeesch in zijn huis heeft gehad. Tegen hem luidde de eisch 15 gul den bojete of 5 dagen hechtenis. UITSPRAKEN. Woensdag werden de navolgende uit spraken "-edaan A. Th. J. te Haarlem, overtr. Drank wet, twee geldboeten van ƒ5, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete. A. de G., te Spaarndam, P. C. te Noordorp, C. S., te Heemskerk, C. H., en C. S. te Haarlem, overtr. Leer plichtwet. resp. ƒ5 of 3 dagen hecht., ƒ2 of 2 dagen hecht., 1 of 1 dag hecht., ƒ3 of 3 dagen hecht., en ƒ2 of 2 dagen hecht. D. K. te Velsen, en 4 anderen, overtr. Jachtwet, resp. ƒ10 of 4 dagen hecht. A. J. D. te Zandvoort, overtr. Wa penwet, ƒ5 of 5 dagen hecht. D. K., te Haarlem, overtr. Alge meen Reglement Vervoer, ƒ5 of 5 da gen hecht.. H. de V. Tzn., te Wijk aan Zee en Duin, nachtrumoer verwekken, vrij gesproken. H. V. te Haarlem, en 12 anderen, overtr Wetb. v. Strafr., resp. ƒ5 of 3 dagen hecht., ƒ3 of 3 dagen hecht: en ƒ1 of 1 dag hecht. F. K. te Haarlem, en 19 anderen, overtr. Motor- en Rijwiel-Reglement, resp. ƒ1 of 1 dagen hecht., en ƒ0.50 of 1 dag hecht. Voorts werden er nog 27 personen wegens dronkenschap veroordeeld, resp. tot 3 dagen hecht., en tot geld boeten van 3 of 3 dagen hecht., ƒ2 of 2 dagen hecht, en ƒ1 of 1 dag. hecht. Volksweerbaarheid. Op Zaterdag a.s. zal door de veree- nigingen Volksweerbaarheid en Bloe- mendaal Commando wederom eene velddienst oefening worden- gehouden, thaus in die richting van Driehuizen. De vereen igi-ngen zullen rich verza melen om 81/2 uur n.m., op de gewo ne verzamelplaats (station O verveen). Vrijgesproken. Door de Arrondissements-R ec ht- bank alhier wegens oplichting ver oordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf, is Cornells Huisman, te Haarlemmermeer, bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam te dier zake ilni hooger beroep vrijgesproken. BLOEMBOLLENCULTUUR Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling Haarlem der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur onder voor zitterschap van den heer J. C. van Meeuwen in het café Neuf. Allereerst werden eenige leden ge balloteerd. De afdeeling heeft on langs het denkbeeld geopperd, aan de arbeiders, dio bij de leden-patroons een 25- of 50-jarig jubileum vieren, een zilveren of gouden medaille te schenken. De Vereeniging verwierp dit voorstel, waarom de afdeeling be sloot, per circulaire een enquette in te stellen, om met deze kostenbereke ning opnieuw een voorstel aanhangig te maken, 't Is echter gebleken, dat de kosten van dit onderzoek te hoog zullen zijn, waarom de zaak voorloo- pig werd uitgesteld. Voor de schenking van een partij bloembollen voor de plaatsing in den Hout, is een dankbetuiging van B. en W. iD gekomen. Het bestuurslid, de heer Titus Bak ker, heeft op zich genomen op Maan dag 30 Maart voor de leden een voor dracht te houden over „de plaats van de bolgewassen in het bloemenrijk". De oprichting van een vakcursus voor de arbeiders der leden is nog in onderzoek en in voorbereiding. Als plaatsvervangend afgevaardig de voor de algemeene vergadering (in de plaats van den heer C. H. J. de Graaff, die de benoeming niet heeft aangenomen) werd de heer L. C. Mooy gekozen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de op 23 Maart te houden alge meene vergadering besproken. Bij de bespreking van de plaats voor de Rijkstuinbouwschool werd eenparig de wenschehjkheid uitgesproken, dat deze te Haarlem zal worden geves tigd. De afdeeling kon zich verder ver eenigen lo. met hel voorstel van het hoofd bestuur om de groote vijf jaarlij ksche tentoonstelling te houden in het jaar 1910 van ongeveer half April tot half Mei in den Hertenkamp en omgeving te Haarlem 2o. met het voorstel van het hoofd bestuur om 500 toe te staan als bij drage in het tekort over de tentoon stelling door de afdeeling Sassenheim in 1907 gehouden. Eveneens kon de afdeeling zich ver eenigen in afwachting van mede- deelingen in de a. s. algemeene ver gadering met het advies van het hoofdbestuur om niet meer te doen dan nu reeds is geschied ten einde de bezoekers van de Gentsche tentoon stelling aan te sporen de bloembol lenstreek hier te lande te bezoeken. De vergadering werd daarop ge sloten. NOODELOOS ALARM. De oor respondent Van de „Nieuwe RotJt. Courant" meldt het volgende^ ,,De gemeente stond, indertijd f 500.000 toe voor den stati onabouw. Naar wij vernamen, zal de som. nog met een niet onbelangrijk bedrag worden overschreden." Dot zijn va® die nieuwtjes, zoo als men esr dertien in een dozijn heeft. De gemeente feeeiit indertijd met de H. IJ. S. M. eene overeenkomst aan gegaan, waarbij zij zich verbond tot betaling van ƒ508.000 als bijdrage in de kosten voor Statdonsbouw tot af stand van eendgen grond voor omleg ging van den Oostersingel, en waar bij voorts nog enkele noodige schik kingen werden getroffen Iedereen weet, dat het Station eai wat daarbij hoort, veel meer kost dan een half millioen. Maar al kostte het ook 10 milLioen meer, de ge meente behoeft in geen geval1 méér te betalen dan waartoe rij rich verhoud. Dat meerdere is voor de Holl. IJzeren Spoo|rweg Maatschappij, en als die maatschappij eventueel bij de ge meente zou komen, en zeggen ,,'t Is oca zoo tegengevallen, geef ons er nog een ton bij 1", dan zou het ant woord waarschijnlijk, en zeer terecht, rijr Geen cent 1 Het nieuws van de ..N. Rott. Ct." is dus geen nieuws, maar noodeloos alarm! Hot RangenstelseL Op Zaterdag 28 Maart a.s. bespreekt d': heer F. L. Oasendorp, algemeen voorzitter van den Bond van Neder- landsche Ondier wijzers in eene bui tengewone vergadering der afdeeling Haarlem het onderwerp: Te water. "W oensdagochtend te 11 uur had. op de Schalk Burgerkade een ernstig onge luk plaats. Een kar met zand bela den, waarvoor een paard gespannen, reed achteruit en kwam daardoor te water. De voerman Tichelman wera gelukkig gered, doch het paard Ver dronk. Het was verzekerd. Vraag. Mijne moeder ite overle den. Mijn vader werd, na jarenlange opsporing, vermoedelijk overleden verklaard. Welke papieren heb ik nu noodig voor een huwelijk, en hoe lang moet ik onder de geboden staan Antwoord. Welke stukken u noodig hebt, hangt geheel af van om standigheden, die wij niet kennen. B.v. hoe oud u zijt. of u in verband daarmede onder voogdij staat, enz. U kunt dat in een ommezien te weten komen, wanneer u zich even vervoe gen wilt ten' raad-huize op het bureau van den burgerlijken stand. De amb tenaren staan u daar met de meeste bereidwilligheid ten dienste. Vraag. Als ik een huis tot Mei heb gehuurd en e>r wegens riekte uit moei, vervalt dan mijn huurcon tract Antwoord. Neen. G e v. V o o r w. Een hond, een onderstuk van rijtuiglantaarn, een armband, duimstok, een colbertjas. Vermist. Dinsdagmiddag ging de loopknecht van. den apotheker V. alhfier, zekere F. W., oppassende zoon van een we duwe, met eenige kwitanties voor zijn patroon: uit. Sinds is hij niet terug gezien ,7.oo dat men vreest, dat hem iets overkomen te. HEEMSTEDE. Naar wij vernemen bestaan er plan nen, om een auto mobieldienst voor pc r.soiien en goederen In te stellen tusscbe® Aalsmeer, Hoofddorp, Heem stede en Haarlem, ear terug. SCHOTEN. Waarschuwing. Woensdagmorgen hadden schooljongens de onvoorzichtigheid, om achter op de .buffers der stoom tram mee te rijden. Een surveillee- iwide veldwachter,' liet gevaar zien de, waarin de bengels verkeerden, kon neg tijdig deai conducteur waar schuwen, die de tram stoppen liet, waarop de rakkers ontkwamen. Voor de ouders is het echter eene waarschuwing, hunne kinderen op het groote gevaar ;te wijzen van zulke waaghalzerij. ABRDENHOUT. Een geweer met een verlengstuk. Dat strooper,s meestal vuuanvapens van a&etr slechte constructie gebruiken is van algemeene bekendheid-, "maar een jachtgeweer zooals thans door een berucht Haarlemsch strooper wordt gebruikt, behoort tot de zeld zaamheden-. Deze man had, om het geweer goed onder zijn jas te kun nen verbergen, een. stu'k van den. loop laten -afneunen, maar nu bleek,, d-ait hij- daarmede op eenigen. afstand geen welgericht schot kon lossen, waarom hij dan maai* besloot een verlengstuk er aan- to laten maken, zoodanig, dat het door hem er aam -n afgeschoven, kan worden. De juist heid van het schot laat Merdoor veel le wenschen over, en. er bestaat veel gevaar voor uit elkaar springen van het geweer, maar ter wille van een stukje wild, wordt door een strooper op rijm veiligheid niet veel acht slagen. BENNEBROEK. Woensdagmiddag had o-p eenvoudi ge wijize de bijzetting in den1 familie grafkelder plaats- van het stoffelijk overschot van den heer J. H'. Wil link van Bennebroek. Te ruim half twee uur begaf de droeve stoet, waarin ondier meer werden opgemerkt de Burgemeester, de meeste raadsle den, de secretaris e,n de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, ziich naar het kerkhof, waar zich nog eenige personen, alsmede het bestuur van het Fanfarecorps aansloten. Ook was een talrijk publiek tegenwoordig. Na de bijzetting dankte -een der aanwe zigen voor de laatste eer, den over ledene bewezen. Ingevolge den wiensch van den over leden© werden op het graf geen toe spraken gehouden- en waren geen bloemstukken gezonden'. BEVERWIJK. Bij die Woensdag gehouden stem ming voor een lid van den Raad wtixlen uitgebracht 645 stemmen-. Hiervan verkregen P. Barendresjt l(lib.) 173, J. Eijking (Kaïth.) 338 an E. de Vries (arb. partij) 105 stemmen;, zoodat de lieer Eijking gekozen is. RELLETJES AAN BOORD VAN DE „SARAMACCA". Men meldt aan. de „Tel." u-it IJmufi- dem d-d. 11 Maart Even. drie uusr. kwam de „Saraanac- ca" in de nieuwe sluis alhliier. Dever- wncöiting, dat het stoomschip oormid del li jlk zou vertrekken, wend teleur gesteld. Ondier het sitokerspersoneel heersehte anarchisme, gevolg van al coholisme. Een had zich reeds ernstig verwond, waarvoor geneeskundig© hulp anoest worden ingeroepen: Een and eaj, half dronken, werd met pak en zak van boord gezet. Toen eindelijk het personeel wafc aangevuld en men vertrekken zou, kreeg een der equipage-leden weder een ongeluk, waarvoor opnieuw ge neeskundige hulp moest worden ge haald. Ten einde raad is het stoomschip, nu ongeveer zes uur in de nieuwe isluib geflegen te hebben, daar weder uitgetrokken door sleepbooten, om binnen vast to maken. TWEEDE KAMER. Woensdagmiddag werd het debat over de Regeeringsverklaring ge opend. Allereerst nam de heer Borgc- sius het woord, die ter bepaling van de gedragslijn voor de partijen jegens het nieuwe Kabinet van de Regeering een nadere preciseering van den hui- digen politieken toestand noodig achtte. Van een man als den heer Heemskerk begreep spreker volkomen dat hij was opgetreden als forma teur, hij, onder wiens leiding aan den vorigen minister de doodsteek werd toegebracht, begreep, dat hij die af breekt ook moet trachten op te bou wen. Spreker zal den heer Heemskerk er geen grief van maken, dat de sa menstelling van het ministerie lang geduurd heeft, spreker kent de moei lijkheden daaraan verbonden, maar wel zal de heer Heemskerk door de thans opgedane ervaring tot een zachtzinniger oordeelvelling zijn ge komen, dan in 1905 van hem gehoord werd. Nagaande de samenstelling van 't nieuwe Kabinet oordeelde spreker, dat de heer Heemskerk het door hem in 1905 gegeven recept thans zelf niet heeft gebruikt. In verband hiermede stelde spreker verschillende vragen, onder meer of het Kabinet nu werkelijk is samenge steld uit die fracties, dat er op een Kamermeerderheid kan worden gere kend. Welke zijn die groepen dan? Zijt gij van hare meerderheid over tuigd Het nieuwe ministerie kondigt zich aan als een Kabinet van rechts, het wil regeeren overeenkomstig de be ginselen, levende in de partijen der rechterzijde. Worden die beginselen dan ook eedeeld door die nieuwe be windslieden, wier richting nagenoeg niet bekend is en speciaal ook dooi den minister, die zitting had in het vorig Kabinet, dat toch niet als een rechts Kabinet optrad. De Regeering hoopt op samenwer king, maar dan moet zij voortwerken in vrijzinnige richting. Maar dan wekt aanstonds bevreemding de in trekking van vele gewichtige voorstel len op het gebied van de sociale her vorming, een bevreemding nog groo- ter, wanneer men ziet, dat de regee ring zelfs niet overtuigd is, dat ver sterking van de middelen noodig is. Deze onzekerheid is alleen te verkla ren als de Regeering eenvoudig niet meer weten wil van die sociale her vormingen als verzekerings-ontwer pen. En wat zijn nu de hervormingen, welke het nieuwe kabinet toezegt? Subsi dieering van het middelbare on derwijs, strenger bestraffing der on zedelijkheid, wijziging- der gemeente wet op den grondslag der Staatscom missie. Maar dit wenschte het vorig Kabinet immers ook, dit rechtvaardigt dus geenszins het optreden van het nieuwe Ministerie. Zijn deze hervormingen echter slechts een begin Welnu, spreker verzekert, dat hij niet zal vragen door wie die hervormingen worden voorgesteld, maar alleen zal letten op hetgeen wordt voorgesteld. Echter dient de Regeering dan ook klaren wijn te schenken en te toonen reke ning te houden met de wenschen en rechten der minderheden. Echter de voorstellen betrekkelijk het „blijvend gedeelte" getuigen niet minder van verzoeningsgezindheid. De heer Tydeman achtte het optre den van mr. Heemskerk als forma teur gerechtvaardigd. Tegenover het nieuwe Kabinet handhaven spreker en zijn politieke vrienden hun volle onafhankelijkheid en vrijheid. Het schijnt, dat het Kabinet zaken wil afdoen. Een generale intrekking van ontwerpen heeft niet plaats gehad. Uit de zinsnede over de grondwets herziening blijkt zelfs, dat de nieuwe ministers eventueel na 1909 willen voortarbeiden. Gaarne wil spreker's partij bevorderen het totstandkomen der voorstellen van de nieuwe Regee ring, echter ontveinst spreker zich niet, dat 'de verhouding jegens deze Regeering niet dezelfde is als de ge zindheid dezer partij ten opzichte van het min.-De Meester, dat voortkwam uit de linker concentratie van 1905. Spr.'s partij zal afwachten en waak zaam zijn. De heer Schaper zei, dat op een goed deel van de natie dit parlemen taire steekspel en al wat er aan voor afging. een hoogst onverk wikkelij ken indruk zal maken. Een aantal wets ontwerpen is weer ingetrokken. Na 1901 is op sociaal gebied bijna niets gebeurd. Vervolgens leverde spreker een cri- tiek op het beleid van het vorige Mi nisterie, dat bezuinigingen op mili tair gebied had beloofd en deze belof ten niet is nagekomen. Men heeft nu de vrijpostigheid te gen ons te zeggen Ge zijt mooie po litieke menschen, want ge wilt geen ministersplaatsen aanvaarden. Maar men heeft ons nooit in tijden van crisis geraadpleegd. Ook de vrij-libe- ralen wilden geen zetels aanvaar den. Maar men heeft ze toch geraad pleegd. Maar ons heeft men noch bij de formatie van het kabinet-De Mees ter, noch thans geraadpleegd. En nu dit Kabinet. Vergist spr. zich niet, dan gaan we een vroolijke par lementaire periode tegemoet. Men zou dit Kabinet kunnen verge lijken met een houten loods voor tij delijk gebruik. E'en soliden indruk, parlementair en constitutioneel, maakte het zeker niet.. Het steunt op een meerderheid niet hier alleen in de- Eerste Kamer. Daarop kan het Mi nisterie zijn positie niet vestigen. Hebben we nu een rechts Ministerie De premier zegt het. Maar er zijn drie leden in, van wie dit moeilijk kan worden volgehouden. De heer Drucker vraagt of er inder daad in dit Kabinet homogeniteit be staat. Te meer is er aanleiding tot die vraag, waar van gezaghebbende zijde i- gemeld, dat. de ohristelijk-histori- sche richting in de formatie van het Kabinet niet is gekend. Spr. verklaart overigens, dat zijn partij tot samen werking bereid is. Onder de voorstel len van het Kabinet, ook onder de nieuw aangekondigde, zijn er die geen principieel bezwaar bij ons vin den. Dit geldt ook voor het subsidie der bijzondere middelbare scholen en de bestrijding der openbare onzede lijkheid. Doch spr. wenscht eenige klaar heid over hoofdpunten van staatkun dig beleid en voorts over den Raad van Defensie. Wat de sociale wetgeving betreft., schijnt de uitbreiding der Ongevallen wet te worden gehandhaafd. Maar hoe is dit mogelijk nu de Ziekteverze kering wordt ingetrokken? Eindelijk het kiesrecht, en de Grond wetsherziening. Ter rechterzijde vin den thans op het gebied van bet kiesrecht zelfs zeer vooruitstrevende denkbeelden weerklank. Spr. en zijn politieke vrienden wa ren geen bewonderaars van het be leid van den vorigen minister van Oorlog, maar wat nu wordt aange kondigd, is niet veel beter. Was het ontwerp-Grondwetsherzie- ning aangenomen, dan hadden we een belangrijken stap vooruit gedaan naar een finale regeling van het kiesrecht-vraagstuk. Spr. zegt ten slotte veel te verwach ten van concentratie der democrati sche elementen, maar hoopt toch op vele punten met het Kabinet te kun nen samenwerken. De heer Lohman zegt, dat uit het feit dat de chr.-historische partij niet heeft meegewerkt tot de vorming van het Kabinet niet mag worden afge leid, dat er geen chr.-historische in zitting heeft. Dit Kabinet is niet opge treden ten gevolge van de verkiezin gen, maar ten gevolge van een Ka mervotum. En nu moest de forma teur vrij zijn in de keuze zijner man schappen zonder afhankelijk te zijn van de partijen. In dien zin is dus de chr.-histori sche partij als zoodanig niet in het Kabinet vertegenwoordigd. Toch zien we het Kabinet met groot genoegen optreden, omdat het beginselen digt, die ook de onze zijn. We stei dit Kabinet met meer warmte do: vorige. Spr. meent, dat de intrekking de ziekteverzekering een verstan daad was van dit Kabinet. Had de sociale vei zekeringsontwerpen het Kabinet-Kuyper in 1905 niet trokken, dan waren we nog ej klaar gekomen. We gaan nu w langzaam vooruit op den goeden En wat het kiesrecht betreft, 1 spr., dat als dit Kabinet het ooi herzien, het zulks zal doen in vér met een algemeene herziening ons staatsinrichting. De Voorzitter deelt nog mede, het afdeeüngsonderzoek omtrent men. voor leifd luina In lieald werl baidl- de z vijl gezo en c nen Bi bov«e noodwet voor het blijvend ged nog niet in alle secties is afgeloi Met het oog daarop zal hedenoch te elf uur sectie-onderzoek plaats ben en het debat heden te half worden voortgezet. vrot u gi lierc kan èelij zoek zelf O] moe GEHEIMZINNIGE INBRAAK Woensdag ikwiaimi de heer W. do Hoop, Weesperzijde 38, half twaalf op rijn, kontoor en, z« zijn niet geringe verbazing- <ali< deal: p d=* grootste vamoadie. Il«t bureau opengebroken en postzegels dia ontvreemd. Laden en boeken 1 over den igrond verbpnedd. De bi kast was op de deurzajde gewei ;j zoo dat de .rug boven lag. Een gat had men uit den rug gfchaki stri*i dezelfde an ander als bij de firma wey en een waarde van 10.000 diem-anton ontvreemd. Lucifer! {^f. kaarsen vond men echter iilier Vermoedelijk hebben d© dieven gas opgestoken, of hebben bij licht van lantaarns gewerkt. Verder verneemt men nog, dat! dienstmedsj-e om zeven uur koant goen enkel spoor van braak vondh.or, moeten de inbrëkens zich met va jp. 1 sleutels toegang verschaft do brutale inbraak geschied rijn schen drie en zeven uur. DE NAUTILUS. v D( in r Ibesl ken leni deed &8J. de 10. per of li anrt iwa »el kwa Hr. Ms. inbiruotietschip Naul laa comm. de k-a.pt.-luit. ter zee F. diuin is te Helle.voieitsfl.uis te-ruggei -p* na een vijfmaand (scheen tocht in Nooi'dier ML'antaschen Oceaan, schip kwam dadelijk op de ma haven. De taitrnmjor van dezen brei- de-rn bestaat verder uit den lui'.GOO, zee le kl. H. G. Surie, ©erste offi au de luits. tor zee 2e kl. A E B<: R. H. Haautjems, B. J. HdlbroJgten C. L M Bijl de Vroe; den off. vas le kl. F. Sikkema, den off. Yan 2e kl. J. Mager, de adelborsten j W. K. Maurits_, H. J. va® der W. - Wijnaemdts, M. W. Etty, IiWaa Greve en J. A. Rom Colthof f. Ghf%e equipage was schippeir J. P. A Qiiwe; -Alles wel aan boord. [0 GER. KERKEN. Beroepen te Heerjansdam de J. H. Rietberg, candidaat te Wit wijk. 4 lalf Van ingezonden auikkeu, geplm?' of niiet, gepjaatst, wondt de kopwjj inzender ruet teruggegeven. 1 Voor den inhoud deaer rubriek da Redactie zich niet aan^prakel WAT IS HET UGHALFQNDSÏE M. de R.! 'g ij. Iw. M St. Doel en antwoord! dezer vraag del/ijk uit te leggen, is m/ij- bij het zetten der kwiitantieboeikjes voor werven v,an begunstigers voor „Kwartjeslighialfonda, ten behoovi verpleging van Tuberculose-lijdur 11. en O.", noodzakelijk geblekei beleefd verzoek ik u, mij. in. het lang van het goede doel'daarvoor plaatsje i.n uw blad af te staan. dat ik klagen wil over weinig a werking, integendeel, i-k onder ran haar in ruime mate en zeg daar hartelijk dank. De algemeene i pat'hie voor het doel is genoeg bel en blijkt zeer gelukkig voortdoe toe te nemen, 't Eenige, wat ik. ec gaarne zou "WilLe®, is dat iedtereei strekking van- het Fonds. Eerstens de verhouding "toisst^1 Lighal-Commissae en Veroenigine Bestrijding der Tuberculose. D© site heeft zich gevormd tot steun de tweede. De Vereeniging bepaal gehouden onderzoek, voor welke handeling een tuberculoselijder aanmerking komt en neemt onder re hoede de behoeftige patiënten, -in die termen vallen voor verplq in eigtèn woning. Zij heeft een Coi tatie-bureau aan de Ged. Oude GriPf 148, waar behoeftige tuberculos_ dars uit H. en O. eiken Dinsdag Donderdag van 45 uur mam. kosteloos kunnen laten onderzoo! Bc Dit onderzoek moet evenwel st zooveel mogelijk met medeweten dien huisdokter plaats vinden, w ich elke tuberculose-lijder blijft oaSc behandeling vian zijn eigen dokter ich De Lighal-Commissie nu neemt iN. hare rekening de patiënten, die ctch de VereenigiLng zijn aangewezen; verpleging in de Ligibal. Zij werken dus samen, vullen eb der aan, doch hebben elk een -ei bedrijfskapitaal. Velen verder beschouwen heft. lij fonds meer uit een philamtrop oogpunt, zoo als dikwijls uit hun woord blijkt of mij werd medegede zij denken te oppervlakkig, niet genoeg na over de beteekenSs van 5e: Fonds. Dit is jammer en valt zeeri- betreuren, want alleen o-vertui strijders moeist het leger tellen dair'l gen dl© Tuberculose wordt uiitgerA Geen -overwinning is anders 'denkb Het geldt hior, een strijd te voerei "a geen armen te verzorgen. Een st D> bovendien zóó groot, zóór ernstig 'd' noodzakelijk, dat over d-e geheelep'> schaafde wereLd de medici thane 1 onderlinge samenwerking zijn vcorbereiding van één grootan ki 1 tocht tegen de vreeselajkste aller ie gen van het menschdom, de Tube! ar lose. De hulp van ons allen te daarbij onmisbaar. Immers, zij i V pen zich op als aanvoerders, wij h erne® hun troepen, het leger. Zool ul de strijd duurt, .kan de een ntet k ten den. ander, geen o ogenblik- 4 Veel, zeer veel wordt in de gegc k standen non gymnastiek en: alle f-, sport gedaan, om een gezond! kr«h

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2