HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. KWART J ES - AD VERTENTI EN Stadsnieuws Haarletnseii Dagboek Binnenland Onze Lachhoek. ONZE VAN VRAAG EN AANBOD. FEUILLETON DINSDAG 17 MAART 1901 '16 Maart. De lezers moeten niet schrikken, maar als déze dagboek-verzuchting ooit nog- effect zal hebben, dan zal ze dat geld kosten. Neen, een collecte ga 'k niet hou den, er wordt al genoeg Voor mijn doel betaalt iedereen of althans biina iedereen 1 even graag en gewillig. Wie loopt er niet gaarne naar 't Pand om zijn dubbeltjes bij den ontvanger te brengen? O, is 't daarom te doen? vraagt u. Weer een nieuw station, of geld voor wat ons station meer kost, of een nieuw soort gas, of.... 'n school? Ja, juist; nu is u er zoo wat... een school. Daar staat in onze stad een school, die er van buiten behoorlijk klassiek uitziet. Het. front heeft iets deftigs, iets Grieksch, zou je haast zeggen. Maar dat front is ook al 't beste wat er aan is. Het ligt op 't Zuiden.... U vraagt natuurlijk of 't betel en lekkerder kan, een school op het Zuiden! Jawel, ziet u.... maar... maar... Ja en nou moet u niet denken, dat ik een schoolhoofden-hater ben., nee, heusch niet, maar.... ik wou zeggen: alleen 't kamertje van 'fc hoofd ligt op 't Zui- 311. Alle schoo 1-lokalen liggen Noord en West en Oost, maar 't hoofdenka- mertje is aan den Zuidkant. En de trappenhuizen. Dat is voor een school toch niet erg lekker. Ik zou de meis jes want ik bedoel de Opleidings school voor Meisjes tegenover de Re- monstrantsche kerk in de Wilhelmi- nastraat toch zoo graag in 't zon netje zetten, heusch!.... De kinderen krijgen in school nóóit de Zuiderzon.. Maar ze hebben dan tóch een flinke peelplaats...? Jawel, maar die speelplaats ia- midden in 't gebouw. Is de hal, waar in rondom de kleeren hangen. Een ;niet al te licht,, een ietwat schemerige ruimte, waarin ze touwtje, springen, •en krijgertje spelen. Gelukkig gaan, met goed weer, de londerwijzeressen er wel eens een mi- jnuut of twintig met haar klas op uit. Maar de school zelf heeft voor 'than jpen van frissche lucht geen gelegen- [leid. Het is toch, dunkt me, een beetje 'g, in ónzen tijd van moderne school- eischen.... Er zijn ouders, die klagen, hun dochtertje het in de vacantie opgedane blosje gauw kwijt is, zoo dra ze weer naar deze school gaat. Als de wethouder eens tijd heeft, na drukke conferenties met de onder wijzers, dan.... We zullen er 't beste maar lopen 1 OBSERVATOR. VERLOF DRANKWET. BuvgemeestSV en Wethouders van laarlem brengen ter openbare ken- dat is ingekomen een verzoek- ichrift van de Naamlooze Vennoot- chap „Melkinrichting Hartenlust" om rerlof tot hét verkoopen uitsluitend tan alcoholvrijen drank voor gebruik er plaatse van verkoop in den win tel van het perceel aan den Kruisweg lo. 70. NATIONALE MILITIE. Versterking blijvend gedeelte. De Burgemeester van Haarlem rengt ter algemeene kennis, dat de linister van Oorlog het verblijf on er de wapenen bij het Wapen der nfanterie gedurende het tijdvak van 7 Maart tot 25 Juli 1908 krachtig renschfc te bevorderen en dit wel door et uitloven van geldelijke premiën. Het vrijwillig verblijf onder de wa- enen op den hiervoren bedoelden oet kan alleen dan geschieden, zoo evoor de daaraan verbonden premie snoodigde gelden door de wetgeven. macht worden toegestaan. De bepalingen welke voor dit vrij- illig verblijf onder de wapenen zul- Q gelden, komen in hoofdzaak hier- neer lo. De miliciens, wien wordt toege- to om van 27 Maart* tot 25 Juli vrijwillig onder de wapenen te imen of te blijven, ontvangen' eene ISO)6 VaU *londei'd twintig gulden Komt vóór 25 Juli 1908 door om- andigheden, van hun wil onafhan- lijk (bijv. door ziekte) een einde U hun verblijf onder de wapenen, t bedraagt de premie één gulden (ƒ1.—) voor eiken dag van hun vrij willig verblijf. 2o. De premie wordt in eens uitbe taald bij vertrek met groot verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wape nen, op 25 Juli 1908. 3o. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalings-oefeningen worden opgeroepen en die tot het vrijwillig verblijf als hiervoren bedoeld zijn toe gelaten, mogen voor het volbrengen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4o. In het geheel kunnen tot be doeld vrijwillig verblijf worden toege laten ten hoogste 2200 man, om het even tot welke lichting der militie zij behooren. Melden zich meer dan het vereisch- te getal aan, dan hebben zij, dffe zich het eerst aanmeldden, den voorrang, boven hen die later komen. 5o. De aanmelding van verlofgan gers geschiedt bij den korpscomman dant per brief, waarin hun volledig adres duidelijk is vermeld en waar bij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter Gemeente-secretarie moet worden aangevraagd. Gegadigden wordt dringend aanbe volen zich spoedig aan te melden zij kunnen ter Gemeente-secretarie (2e Afdeeling) nadere inlichtingen ver krijgen, alwaar desgewenscht zorg zal worden gedragen voor de opzen ding van den brief van aanmelding. Het ligt in de bedoeling, zoodra mo gelijk aan gegadigden mededeeling te laten doen, of zij al dan niet tot het vrijwillig verblijf onder de wapenen zullen worden toegelaten. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin had Zaterdag ten maaltijd genoodigd jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven en me vrouw E. R. baron van Weideren Rengers en mevrouwJ. W. J. baron Taets van Amerongen en mevrouw, uit Monster; jhr. mr. Schuurbeque Boeye, president van de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdamba ron Sweerts de Landas Wyborgh, ka merheer i. b. d. te Rotterdam. Heden-, Maandagavond is er thé dansant ten Hove. PRINS HENDRIK TE VLISSINGEN. Prins Hendrik zal Donderdag a. s., des middags 12 uur, met den gewo nen Hollandschen sneltrein te Vlis- singen arriveeren. Zooals hekend, heeft de komst van Z. K. H. ten doel, het te water laten van het stoomschip „Tabanan", op de werf ..De Schelde" in aanbouw voor de Rott. Lloyd. Na het te water laten van dit schip en het bijwonen van het kielleggen voor een nieuw schip voor de Kon. Holl. Llovd, zal Z. K. H. deelnemen aan een lunch op het Grand Hotel des Bains, aangeboden door de Maatsch. De Schelde". Aan dezen lunch zul- ien verschillende genoodigden aan zitten. ZENDING ONDER ZEELIEDEN. H. M. de Koningin-Moeder heeft den heer G. P. Ittmann Jr. te 's-Gra- venhage, die zich bereid heeft ver klaard giften in ontvangst te nemen voor het zendingswerk onder de zee lieden te Rotterdam, de som van hon derd gulden doen toekomen ten be hoeve van het fonds voor den bouw eener nieuwe Bethel-stichting aldaar, uitgaande van de Rotterdamsche branche der British and Foreign Sai lors Society. HET VERSCHIJNSEL DER TUCHTELOOSHEID. Enkele leden der vereeniging Volks weerbaarheid vatten in 1905 het plan op, in het belang eener verhoogde ontwikkeling van onze zedelijke en lichamelijke weerbaarheid, samen werking uit te lokken tusschen alle vereenigingen. die geacht kunnen worden te streven naar verhooging der zedelijke en stoffelijke kracht van ^ïet Nederlandsche volk, om zoo te ko men tot een stelselmatige bestrijding van de ondeugden en gebreken, wel ke die ontwikkeling belemmeren. De groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond werd aangezocht om de leiding op zich te nemen. Toen haar Dag. Bestuur be sloot zich van de opdracht te kwijten om samenwerking te zoeken met an dere vereenigingen, ter bestrijding der tuchteloosheid, nam het als vast staande aan, dat het gébrek aan tucht een algemeen voorkomend en erkend verschijnsel bij ons geheele volk1 is. Ten einde in dezen strijd eenige eenheid te brengen, werd een verga- dering bijeengeroepen, die Zaterdag te Utrecht plaats had, en waar verte genwoordigers waren van vele veree nigingen. De commissie ging uit van de ban deloosheid van de straatjeugd, maar kwam algemeen tot de erkenning, dat de tuchteloosheid zich onder verschil lende vormen in alle geledingen dei1, samenleving vertoont, dat het heele Nederlandsche volk behoefte heeft aan het besef, dat zonder tucht (ook zelftucht) een geordende samenleving niet mogelijk is. Het A. N. V. en Volksweerbaarheid gaven ieder ƒ100 voor de voorloopigè onkosteneen vragenlijst werd rondgezonden aan tal van vereenigingen en personen, 168 in 't geheel, die aldus was inge richt 1. Wat zijn naar uwe meening de oorzaken van de algemeen erkende tuchteloosheid bij ons volk in al zijn geledingen 2. Hoe kan zij voorkomen of bestre den worden 3. In hoeverre kunnen daartoe mee werken a. het gezin, b. de school, c. de kerk, d. de kunst, e.de gemeente, f.ftde staat, g. de pers, h. vereenigin- g'èn 4. Heeft uwe vereeniging in deze richting reeds een en ander gedaan? Zoo ja, met welk gevolg? 5. Is uwe vereeniging bereid in de zen met ons samen te werken door naar een later te bepalen bijeenkomst een afgevaardigde te zenden? 6. Welke vereenigingen buiten de hierachter genoemde komen volgens u nog voor die samenwerking in aan merking 7. Welke is uwe zienswijze over het vraagstuk onafhankelijk van de ge stelde vragen Deze vergadering nu was bijeenge roepen met het doel de resultaten van het onderzoek, in een boekje bijeen gebracht, nader te bespreken en zoo mogelijk te komen tot de oprichting van een Tuchtbond, die de vraagstuk ken nader zal bestudeeren en zijn macht zal kunnen aanwenden om me de te werken tot a. verbreiding van het inzicht in al le kringen en klassen, dat de bestaan de tuchteloosheid in allerlei levens omstandigheden de belangen van ons heele volk schaadt, en van den aard der tucht, die aan ons volkskarakter past; b. bestrijding van de meening, dat tuchteloosheid en onbeschoftheid blij ken zijn van durf, zelfstandigheid en kracht c. bevordering van al wat tot tegen gaan van bandeloosheid en het aan- kweeken van tucht en zelftucht kan leiden, alsalgemeene en verplich te lichamelijke oefening van jeugd en j ongelingschap, overheidsverplichting om speelterreinen in en buiten de kom der gemeente aan te leggen en te onderhouden, algemeene gelegenheid tot geestelijke ontwikkeling van het volk, kort en snel strafrecht, drank bestrijding, en andere voorname pun ten. Na een openingswoord van den Voorzitter van het Alg. Ned. Ver bond, dr. H. J. Kiewiet de Jonge, werd door vele afgevaardigden het woord gevoerd o. a. ook door Jhr. Graaf land, afgevaardigde van de afd. Haar lem van het A. N. V. die hun sym pathie met het plan uitspraken. (Wondt vervqlgd). HET KUILNET. De vergadering van voor- en te genstanders der kuilnetvisscherij in de Zuiderzee, welke Vrijdag te Utrecht werd gehouden, wa.s zeer druk be zocht. Aanwezig waren o. a. de Twee de Kamerleden Duymaer van Twist, De Waal Malefijt, Nolting en Van Bylandt, en het Eerste Kamerlid Ree kers. Bericht van verhindering had den gezonden de Kamerleden Van Vuuren, Van Doorn en Schaper. PRIJSVRAGEN WONINGBOUW. Door de afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot Bevordering dei- Bouwkunst en door Amstels Bouw- Vereeniging worden gezamenlijk twee prijsvragen uitgeschreven betreffen de de beste plannen voor a. een Derceel ter bewoning van gezinnen uit den burgermiddenstand; b. een perceel ter bewoning van ge zinnen uit den werkmansstand; zoo danig, dat de bouw daarvan tevens loonend voor den bouwondernemer is. ZOU DAT DE KNOEIER ZIJN Men schrijft aan de „Pr. Gr. Crt." Terwijl de lotelingen uit de provin cie Drente zich Vrijdag begaven naai de plaats van indeeling, te Assen, mengde zich onder hen iemand, die aan enkelen het 'voorstel deed, een vocht in te nemen, hetwelk hij ineen flesch bij zich hadze zouden, vol gens hem. hierdoor worden afge keurd. Een zekere som moest vooruit wor den betaald, en later bij afkeuring een hooger bedrag. Een brigadier der marechaussee, in middels gewaarschuwd, heeft tegen dezen persoon proces-verbaal opge maakt en de flesch met inhoud in be slag genomen. BELASTING-PROTEST. Te Hilversum is door huiseigenaren etc. een protestvergadering belegd in zake een verhoogde grondbelasting. Besloten werd een commissie te be noemen, die het vraagstuk der grond belasting-herziening zal onderzoeken en tevens het college zal aanwijzen, om zich met grieven daartoe te wen den. BUITENLANDSCHE LOTERIJEN. Een onzer lezers schrijft ons, dat hij, dezer dagen per 3e klasse naar Den Haag reizende, in zijn waggon aangeplakt vond een biljet van een der Hamburgsche loterij-ondernemin gen (zeven millioen Mark aan prij zen!), waarmee, gelijk men weet, ons land na de invoering der Loterij wet, wordt overstroomd. Hij heeft het re-' clamebiljet afgescheurd en ons toege zonden. Wij gelooven, dat dit een op zich zelf staand geval is en ongetwijfeld geschieden dergelijke aanplakkingen niet met goedkeuring of medeweten der spoorwegbesturen. Intusschen zou het personeel kunnen worden gelast goed op te letten, dat zulke biljetten, mocht het weer voorkomen, dadelijk worden verwijderd, opdat buitenland- sche loterij-reclame althans geen vrij spel hebbe, nu de binnenlandscbe wordt belet. (N. Ct.) INBRAKEN. Naar de ,,'s-H. Ct." verneemt, zijn d vermoedelijke daders van de Vrij dagnacht gepleegde inbraken te 'eHex- tugenbosoh gearresteerd, toen zij Za terdagochtend met den trein van 6 uuir 59 naar Utrecht wilden vertrek ken. Op hen werden ongeveer ƒ150 gevonden, hetgeen een grooter bedrag is, dan door de bestolenen dis opgege ven. De vermoedelijke daders zijn twee beruchte Rotterdammers, W. en L.. de tantste een vroegere Bosschenaar, bijgenaamd „Langbeen". De beide ananmen, die reeds in den trein had den plaaits genomen, hadden de ach terdocht opgewekt van de gemeente politie op het station, die van de in braak nog .niets wist, doch die de twee verdachte personen "uit den trein haaldie en bij fouilleering ihbrekera- werhtUigen en een niet onbelangrijk bedrag aan geld op hen bevond. Daarop geschiedden de arrestaties. De politie vermoedt, dat de gearres teerde inbrekers dezelfde zijn, die on langs die brutale inbraak pleegden bij de firma- Prost Co., op den West- wal. DIEFSTALLEN. Men meldt aan de „Tel." uit 's-Gra- venhage, d.d. 14 Maart Nadat hij op de G/emeecnteWerf om 5 uur zijn weekloon had ontvangen, heeft een- werkman, in dienst der ge meente, izich aangemeld aan een- open bare school aan de Hoefkade, met de boodschap, dat hij nog werkzaamhe den had te Verrichten aan het dak-. Dit bleek echter een voorwendsel, want terwijl de -man eenige oogehblikken op het dak vertoefde, werd hij op hee- terdaad betrapt op diefstal van lood. Hij werd door twee rechercheurs in gerekend! en naar het poM-ttebuneau overgebracht. De man moet meer dan twintig ja ren dienst bij de Gemleentewerf heb ben. EEN BELGISCH BLAD OVER DEN ROTTERDAMSCHEN WATERWEG. In verband met hetgeen de Etoile Beige schreef over den Waterweg en het stoomschip Dortmund, deelt men aan de N. R. Ct. van bevoegde zijde nog mede, dat er gedurende den tijd, dat dit stoomschip voor den Water weg stop gelegen heeft, n.l. van Zon dagnamiddag vijf uur tot Dinsdagna middag drie uur, veertig schepen den Waterweg zijn binnengekomen, waar onder tien groote transatlantische stoomschepen. Niet éen van deze stoomschepen heeft eenigen last on dervonden. De reden, dat de Dort mund aan den grond is geloopen, is dan ook alleen hierin gelegen, dat 't schip onbestuurbaar was tengevolge van koplast. Vreemdeling (die zich bij den dorps barbier een kies wil laten trekken). Brengt ge uw patiënten ook ondeï narcose? Barbier (gemoedelijk). WelneeA dat is niet noodig. Ze vallen vanzelf flauw. Bedelaar. Ik heb honger, juf frouw. Juffrouw. Werkelijk?... Ik ge* loof, dat de trek niet groot bij jou Is, om naar werk uit te kijken? Bedelaar. Toch wel, juf, maar het ongeluk vervolgt me. Ik ben zoo ver-ziend, dat als ik dicht bij het werff kom, ik het niet meer zien kan. EEN VOORUITZIEND MAN. Schatrijk vader. Wat? U komt om de hand mijner dochter? 'fc Kind gaat nog op sehool? Jongmensch. Ja, ziet u, ik wóu er maar wat bijtijds bij wezen voor dat ze in 't gedrang komt. Kijk eens aan, dat noem ik prac- tisch. Zeker een doos om reserve aU- to-banden in te bewaren? Wel neen, hoe kom je er bij, dftti is een doos voor den nieuwen hoed van mijn vrouw. IN EEN KLEIN THEATER. De heraut kondigt na een schette rende fanfare aan: De Koning! Stem van de galerij, Wat! Hij de Koning! ik moet al zes maandéh een kwartje van hem hebben! Waar zijn al je kostbare diamam ten, die erfstukken, gebleven?! Ili hoop toch in de familie? Ja, bij oom Jan. Waarom stal je die fiets? vroeg de magistraat. Een niet weerstaanbaré aan drang, edelachtbare! antwoordde de beklaagde, terwijl hij vrijmoedig rondkeek alsof hem de heele zaak niet aanging. Ja, die aandrang xs een gek omg spra kde magistraat. Zoo voel ik een onweerstaanbaren aandrang jou tot zes maanden gevangenisstraf te veroordeelen. Het is maar zoo'n aan drang ,weet je maar enfin ik doe het: zes maanden de doos In! Welk succes onze KWARTJES-AD VERTENTIÊN hebben, kan iedep zien in onze courant zelf. In de maand Januari plaatsten wij er In de maand Februari, die korter is dat is per dag gemiddeld 71. AFWEZIG. De Minister van. Buitenlandsche Za- ken, jhr. De Maxees van Sw&ndere®-, zaU gedeeltelijk dieze week afwezig zijn, omdat hij zijn gezin, dat eeni gen tijd naar Washington, zijn vroe gere diplomatieke standplaats, tetrug- i keert, tot de Fransche haven, van waar het vertrekt, wmscM te verge- zeilen. MR. v. ZINNICQ BERGMANN. De toestand van mr. v. Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer, blijft onveranderd. Er is weinig ba terschap te bespeuren, zoodat men' dan ook steeds het ergste blijft vree zen. Men kan zich eiken dag voorbe reid houden op de ernstigste berich ten, hoewel de zieke in de laatste paar dagen zeer rustig was. Zijn krachten echter nemen steeds af. GEZONKEN. In de Zuiderzee (niet verre van -Pampusl is Zaterdag gezonken de botter No. 46, van J. Klussen, te Vol- lendam. Het volk is gered. TEGENSPRAAK. Het schrijven uit Venray aan De Geld., ook door ons overgenomen, over den neus van den kleinen Jean Kemps, die na de operatie geheel met haar begroeid zou zijn, is, zoo ver zekert men aan de Res.-bode. geheel in strijd met de waarheid. VALSCH GELD. Te Doetinchem zijn valsche guldens in omloop. Eenige exemplaren zljnïfi beslag genomen. Ze dragen het jaar tal 1901! DIERLIJK INSTINCT. Dooi' de Verfraaiings-Vereeniging Delfia te Delft werden indertijd aan de gemeente geschonken zes zwanen. Deze bewegen zich in de Stadsgrach ten tot op eens drie stierven en de andere drie verdwenen. Een onder zoek heeft uitgemaakt, dat de drie gestorven zijn ten gevolge van het in slikken van water uitgelaten door mo tor-booten. hetwelk een verstopping in den slokdarm ten gevolge had. De drie andere hebben Delft's grachten1, voor hen zoo gevaarlijk, vaarwel ge zegd en zwemmen nu lustig in de iotf Naar Bet Duits Oh, Een zwaarbelaste familie, voor Ver ik daar over oordeelen kan, hetgeen ik weet van de betrekkin- tussehen Roland Wilburg en mijn cliënt, den heer Horaz v. Van Roland Wilburg, die giste- m het ziekenhuis stierf, valt niet I 'goeds te zeggen, maar zijn vader 18?n brave man, en bij is liet, die 1 k opvoedde en uit eenige brieven 1 Horaz v. Malden aan Roland te I eii kwam, dat Lucie de dochter- 1 'van Malden is. ["Roland Wilburg,is dood, en deze spraken worden pas na zijn dood oemd Ik zie van de voortzetting van onderhandelingen af en zal mij e®n anderen rechtsgeleerde wen- die beleefder en minder wan- Wend is. jVeea toch niet zoo uiterst gevoe- cokter. Wees zoo goed en ga weer en laten wij nu de zaak eens ampel bespreken. Tot de familie v. Malden sta ik alleen nog in betrek king door juffrouw v. Malden, de tante v. Horaz. O, die dame moet al heel oud zijn. Bijna tachtig jaar. Staat u mij toe de brieven in te zien, waarover u zooeven sprak? Ik heb ze meegebracht, ant woordde Dr. Rolling, den advocaat 't pakje brieven en het medaillon met de beide nortretten overhandigend. Ja, -dat is het welgelijkend' por tret vaai' Horaz v. Malden, riep de zaakwaarnemer, de portretten nauw keurig bekijkend. En dat zijn brie- vim van hem' Di\ Arudly las ze Zorgvuldig' door. 'Deze brfavien zijn voor uw. zaak van weinig waarde, zei hij eindelijk. Er wordt nergens beslist gezegd', dat hiermee een kind van Horaz v. Mal den bedoeld wordt. Dan zal ik nog! andere bewijzen ziiem te krijgen, die u zullen, moeten overtuigen, zed dr. Rolldmig boos. Ik zal naar Halborn gaan en den eige naar van helt huis, waarin Horaz v. Malden woonde, zien te vinden, ver der de kindermeid, den airits. die haar behandelde en. de® eenen schakel na den a/ndleren aam elkaar verbinden, tot aiien, er niets rneer tegen aan kaïn voeren, opdat Lucie v. Malden de plaats in' kan nemen, die liaar van rechtswege toekomt. Hoe lang over leefde Horaz v. Malden zijn oom Re ginald Bijna Lien jaar. Een jaar naden dood van Reginald v. Malde® trouw de zijin. neef een jong meisje van ge lijke geboorte, dat een ietwat tyran- nieke vrouw geweest moet zijn. Zij sdlronk herni twee zoons en een doch ter. De dirie kinderen stierven nog vóór hun ouders, de vrouw twee jaar vóór haar man. .Horaz v. Malden stierf zeer plotseling zonder een tes- tanient te hebben nagelaten. Vol gens het testament van zijn oom erf de nu Jozef V. Malden, zijn neef, als Horaz geen kinderen naliet. Dus komen de goederen van de familie v. Malden van rechtswege aan Lucie toe? Zeker, als u kunt bewijzen, dat zi j de wettige dochter van Horaz v. Malden is. Vertrouwt u mij deze zaak gerust toe, ik zal er voor doen, wat in mijn macht is. De brieven zal ik dadelijk laten overschrijven, dan kan u de origineele .stukken weer meern-eonen. - Ik zou heel graaig juffrouw v. Malden spreken, de oude dame, bij wile die moeder van Lucie gezelschaps- juffrouw is geweest. Op dit. oogenblik is zij. in Brigh ton. Als u dat wanscht. zal ik u een aanbevelingsbrief voor haar mee geven. Ik neem uw vriendelijk aanbod in damlk aan. Morgen ga ik met mijn verloofde naacr Brighton. Zij lijkt zoo buitengewoon veel op het portret van Judith Pigeon, dat die oude dame het ongetwijfeld dadelijk zien zal. De zaakwaarnemer en Dr. Rolling cairnen in de beste verstandhouding afscheid van elkaar, Andly niet over tuigd v.an zijn overwinoiing, maar be reid ial zijn scherpzinnigheid voor het recht van de_ benadeelde wees aan te wenden,, de arts vol goed vertrouwen op succèjS. HOOFDSTUK XXXIV. Dankmar Wilburg hoorde de tij- dünig van den dood van zijn zoon met de koelbloedigheid van een Romein aan, maar onder deze schijnbare kalmte verboog zich .de diepste smart. De herinnering van den ouden man keerde naar lang vergeten dagen te rug, naar een tijd, waarin het mooie, verstandige gezicht van het kind de eendge ster van hoop aan zijn vreug- delooiz/en horizon was geweest. - Hoe was de knaap zoo gauw op dwaalwegen gekomen vroeg hij zich af. Was het aangeboren slechtheid of de slechte invloed van zijn moe der Eén smart bleef hem bespaard1. Hij kwlaimniette weten, dat de zoon, dien hij eens zoo innig had liefgehad, ge probeerd had1 hem door vergift uit den weg te ruimen. Dat Roland op het punlt gestaan had een vadermoorde naar te worden, wi!st hij., want hij bad het mes gezien, dat zijn zoon tegen hem had opgeheven, maar zelfs dit kon hij nog ais een niet overleg de, in een aanval van razernij uitge voerde daad beschouwen. Lucie, dlie weer bij hem "Was, deed' alle moeite hem afleiding te geven bij die droevige gedachten. Je hemt een goed, lief kind, zeid'e hij, toen hij merkte, wat haai* be doeling was. Je bent altijd trouw en oprecht geweest. Och, grootpapa, antwoordde zij, ik dacht te doen, wat billijk was, maar week juist van den weg van den plicht af. Ik moet u eindelijk bekennen, dat u door mijn schuld be stolen is geworden.. Onzin, kind, je schijnt te phan- taseeren. Neen, neen', grootpapa, ik zeg u de zuivere waarheid, zuchtte Lucie, en verte-lde hem toen, hoe zij den armen zwerver huisvesting had ver leend, en hoe hij misbruik had ge maakt van haar vertrouwen. Schrei daar niet om, Lucie, zei hij geruststellend, ik ben niet boos op jc. Misschien zou ik mij zelf er toe hebben laten verleiden hem te geloo ven, als hij er lang om gesmeekt had. Dus het was mijn zoon, die mij bestolen heeft-. Hij is dood, wij zulle® hem vengeven en vergeten. De oude man ging vroeger dan ge woonlijk naar zijn slaapkamer, en toen Dr. Rolling verscheen, was hij al naar bed gegaan, wat dien jongen arts niet ananngenaam was. Hij bracht Lucie op de hoogte van zijn onderhond met den zaakwaarnemer AnicUy en gaf haai' de brieven en. de portretten van haar ouders. Over eenige dagen wil ik een bezoek met je afleggen bij je oud tante, mejuffrouw v-. Malden, stelde hij voor. Hanna kan ons dan verge zellen. Och ja, ik zou h-aar heel graag leeren kennen. Den volgenden morgen vroeg Dr. Rolling aan Wilburg toestemming voor een reisje naar Brighton. Nadat men hem alles verteld had, gaf hij' zijn goedkeuring over de door Rol ling genomen maatregelen te kennen en vond het uitstekend, dat Lucie zich aan haar oud-tante zou gaan voorstellen. Maaa- zal ik door al deze veran derde omstandigheden mijn klein dochter niet verliezen vroeg hij, zal freule Lucie v. Malden zich niet schamen voor den. armen antiquitei ten-koopman (Wordt Vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5