Weerbericht Thermometerstand Binnenland Sport en Wedstrijden INGEZONDEN Letteren en Kunst Rechtszaken MEDEDEËLINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 Uur). De. Bii&t, 16 Maart 1908. Hoogste b ar ome t er staixd 767.5 m.M. teCorana (Spanje); laagste 754.0 m.M. te Seyébsfjord. (LIsland). Verwachting tm den avond van 17 Maart Wind zwakke tot matigen Zuidelij- ken, later Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtverander lijk bewolkt, waarschijnlijk aneenw- of regenbuien. Temperatuur iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 764 in.M.- Neiging tot -achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. INGEZONDEN MEDEDEBdJNGBN 4 90 O*, per regel. F. P. Keichert, 17. Anegang 17. ftroote sorteeringEngelactae Petten, Heeren Tilthoeden te Haarlem. Zondag 15 Maart Hoogste gisteren F. 36o Laagste heden nacht F. 32' Hoogste heden tot 2 uur F. 39 Maandag 16 Maart Hoogste gisteren .F. 39„ Laagste heden nacht. F. 32 Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 40® BLOEMEN DAAL. Zondagnamiddag to twee uur hield "do voetbalclub B. V. V. alhier, op ■baar terrein aan den Meerenberg- jschem weg, eon vriendschappelijke!! wedstrijd met A. F. C. II, van Amster dam. Na een heeten strijd verloor A. F. C. II met 14 voor B. V. V. HAARLEMMERLIEDE c.a. Dit jaar zal 1.75 pet. van het belast baar inkomen voor den hoofdeliiken omslag worden gelieven, of 0.38 pCt. meer dan in 1907. HALFWEG. Woensdagavond zal de heer Smeen- ge. lid der 'Tweede Kamer, alhier spreken over de droogmaking en af sluiting der Zuiderzee. ZANDVOORT. Donderdagavond a.s. zal door het Harmonie-Gezelschap, onder-af die eling van de Werkliedenvereeniging „On derling Hulpbetoon", eene uitvoering worden gegeven, waarbij het duet- tistenpaar Voget zijn medewerking zal verleeneh. Zondagmiddag had in Bentveld al hier een voetbalmatch plaats tuis- schen Z. V. V. II van hier en S. D. O. van Haarteim. Met de rust was de stand 20 voor S. D. O. Ook daarna bleef heit voordeel aan de zijde der Haarlemmers, die bij afloop wonnen mei 43. Vele belongstelh-nden woonden deze match bij. Te Haarlem speelde Z. V. V. I van hier tegen Haarlem IV. Deze match werd door Z. V. V. gewonnen met 5-1, Ernstige Brand in het gebouw van De Telegraaf, Door een van de ergste dingen, die een krant kunnen overkomen, is Zon dag het dagblad ,,De Telegraaf' ge troffen geworden: 't gebouw in de St. 'Nicolaasstraat te Amsterdam, waarin haar redactiebureaux, zetterij en druk kerij zijn gevestigd, is Zondagmiddag yoor een belangrijk deel een prooi der ■vlammen geworden. De zetterij met alle materiaal, machines, enzoovoort is geheel uitgebrand; de redactiebu reaux bekwamen aanzienlijke brand en waterschade; en de drukkerij met 'de machines daarin, heeft zeer veel waterschade geleden. De oorzaak van al dit onheil was een kleinigheid: een vlam in een potje wrijf was. De schoonmaakster van het gebouw juffrouw J. M. Oudes, wonende Spaarndammerplein 15, had namelijk voor het wrijven van linoleum op de redactiebureaux. een potje met wrijf- ,was, waaraan zij wat terpentijn had toegevoegd, op een petroleumstel op 'de zetterij te vuur gezet. Toen zij zich even had verwijderd, schijnt de vlam in dit licht brandbare mengsel te zijn geslagen, althans toen zij terugkwam, stond het potje in brand. Bij haar blusschingspogingen geraakte zij zelf ook in brand. Zij ijlde de straat op, waai- de buren de vlammen, waarin zij was gehuld, doofden, en haar ver der hulp verleenden. Zij bleek brand wonden gekregen te hebben aan han den en armen. Per brancard werd zij naar het Binnengasthuis gebracht. Haar toestand is gelukkig niet zorg wekkend. Intusschen was niemand op de ge dachte gekomen, dat mogelijk ook in het „Telegraaf'-gebouw de boel aan het branden was gegaan, wat wel dra maar al te zeer het geval bleek te zijn, want op een gegeven oogen- blik sloegen de vlammen aan alle kanten uit de derde verdieping die der zetter"' van het gebouw. Vermelding verdient dan ook wel, dat de brandweer niet per brand schel werd gealarmeerd, doch tele- pbonisch werd gewaarschuwd, „dat „De Telegraaf" in lichte-laaie stond." Bij haar komst met het noodige ma teriaal vond de brandweer zich dan ook voor een ware vuurzee geplaatst. Onder leiding van den waarnemen- den commandant den hoofdbrand meester J. Nieuwenhuis de com mandant was uit de stad afwezig werd de brand met elf stralen aange tast: drie op een gewone stoomspuit, een op de auto-stoomspuit en zeven op de vechtleiding. Met dezen overvloed van water wist de brandweer het vuur in hoofdzaak tot de zetterij-verdieping beperkt te houden, die echter, zooals reeds ge zegd, volledig uitbrandde. Alleen brandde ook op enkele plaatsen den vloer door. waardoor de plafonds van de (laaronder gelegen redactiebu reaux werden aangetast, terwijl mede de gevels van een paar huizen in de St. -Nicolaasstraat in brand geraak ten, wat echter spoedig door de brand weer werd gebluscht.Een der bewoon sters kreeg door het overslaan der vlammen brandwonden, die in het Binnengasthuis werden verbonden. De inventaris van de redactie-bu- reaux leden zeer veel schade door 't neerstroomende water en door de brandende voorwerpen, die van de zetterij door den vloer naar beneden vielen. De drukkerij van „De Telegraaf" en de steendrukkerij van de Electri- sche Drukkerij v.h. Arndt en Co., die op de eerste étage van het gebouw is gelegen, bekwamen alleen ernstige waterschade Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; het eenige levende wezen, dat in de vlammen omkwam, was.... een poes..' De brandweer was nog den gehee- len dag doende, om haar blusschings- werk te voltooien. De belangstelling van de zijde van het publiek was op dit drukke stadsgedeelte natuurlijk buitengewoon groot. Gebouw en inventaris waren verze kerd. De achter het „Telegraaf'-gebouw gelegen Electrische Drukkerij, die met een overloop van gegolfd ijzer, van het Blaue Erf, met eerstgenoemd gebouw is verbonden, bleef geheel be houden. Do firma Holdert Co., de druk ster van de Echo, waaraan wij deze gegevens ontleenen, stelde onmiddel lijk haar persen en zetterij ter be schikking van „De Telegraaf", zoodat de regelmatige verschijning van haar uitgaven wei..ig of geen stagnatie zal ondervinden. EEN STRAATFIGUUR. Uit Het Vad.: Te Zutphen is een bekend straatfi guur overleden: de koopman, die koopt van alles. Dze man was werkelijk een bijzon derheid. Zutphenaren, die bezoekers van één dag „over" kregen, namen hem even goed in het programma op als de Berkelruïne, de Librye in de Groote Kerk, het Wijnhuis en een wandeling naar „de Laatste Stuiver". Of liever men behoefde hem er niet in op te nemen, hij plaatste er zichzélf op. Want terwijl men zijn bezoeker dit of dat merkwaardigs aan het uit leggen of aanwijzen was, keek deze op eens verbaasd en levendig geïnte resseerd op, bij het hooren van een straat geroep, dat nergens zijn weder gade heeft gehad. Het was: de koop man, die koopt van alles. De eerste woorden van dezen uit roep zette hij zacht zangerig met een tonig geluid in. Maar als de nederige koopman zichzelf aldus bij het pu bliek had ingeleid, steeg het bedrijf zelf met de woorden „die koopt" op eens kaarsrecht een octaaf hoog in den klankhemel op, met de geestdrift der liefde en de stoutheid der verruk king. Dan. wanneer de koopman al dus de ideëele hoogten had bereikt, waarop men „koopt", daalde met een guitige tegenstelling zijn stem opeens weer een zept naar omlaag, om te verklaren, dat hij, ondanks die ide ëele opvatting van het vak, volstrekt niet kieschlteurig was. Hij kocht: van alles. In de Zutpensche Ct. heeft Marius Brandts Buys Sr. indertijd zijn 9traat roep op muziek gebracht. Reeds sedert meer dan een jaar werd de oude koopman niet meer ge hoord. Hii was in weer en wind, on der het dagelijks roepen langs de straat,, zijn stem kwijtgeraakt. Het verlies daarvan heeft hij niet overleefd. Meyer Lipschitz is ruim 80 jaar oud geworden. ONDERAARDSCHE GANGEN. Het verhaal gaat, schrijft J. H. R. in het „N. v. d. D." en het is ook, naar men zegt, beschreven dat er gens in de keldergewelven, onder de Bank van Leening op den Oudezijds Voorburgwal, sedert lang ingericht tot bergplaats van wijnen voor den j wijnhandel van Krasnapolsky, een geheime trap is, die toegang geeft tot onderaardsche gangen, waarvan er 1 één zou loopen naar de... Nieuwezijds Kapel, waar men de plek zou kunnen aanwijzen waar de gang eindigde(?). De kelders, waar Krasnapolsky zij ne wijnen bergt, blijken bij onder zoek zeer groot. Een zeventigduizend flesschen verschillende soorten van wijn, behalve nog een groot aantal fusten wiin, vinden er gemakkelijk plaats, terwijl er nog groote ruimte overblijft voor een soort van kantoor, voor verpakking en verzending. Het zijn mooie verwelven, met op gelijke afstanden kleine nissen. De kelders strekken zich uit van den Oudezijds Voorburgwal tot aan de Nes. „Toen" zoo vertelde er mij de wijnverlater „in 1866 de kelders ge- asphalteerd werden, hebben de werk lieden in den grond aan de Nes-zijde een luik gevonden, toegang gevende door middel van een trap met kope ren leuning. De verpestende walm de kaars ging uit die er uit opsteeg, noopte den werklieden, de opening zoo spoedig mogelijk dicht te maken." Zeker is. dat men, thans op de plek stampende waar de toegang tot de onderaardsche gangen zou zijn, een geheel ander geluid hoort dan dat bij stampen, waai- ook in jden kelder. Deze kelders, de verwelven, waarop in de Middeleeuwen het Mn- ria Magdalena-klooster is gebouwd zijn vermoedelijk berg- en wijkplaats geweest voor de nonnen van dit kloos ter, gesticht in de 14de eeuw. In den eersten tijd der Reformatie hebben- de Gereformeerden in de verwelven, met toestemming van Prins Willem I, kerk gehouden. Amsterdammers kennen vele verha len van onderaardsche gangen, bv. in de Warmoesstraat, Vondel geeft er ook een in „Gysbreght". In het lang verhaal van Gysbreght aan Badeloch, zegt de eerste o.a., dat, toen hij mét levensgevaar van den toren van het stadhuis was afgeklommen, omdat een geheime stem hem er toe noopte, door een geheime gang, onder het stadhuis, naar elders gekomen was in een kelder en zoo op straat geraakt", en van daar in de abdij. DE HARWICH-LUN. De Great Eastern Railway Comp. zal een nieuwe turbine-stoomboot, een zusterschin van de „Copenhage", la ten bouwen, met het doel dit schip nog in 1908 in de vaart te brengen. Wanneer beide booten in de vaart ge bracht zijn zal de reis van Engeland naar het vasteland bijna met een uur verkort kunnen worden, daar de „Copenhage" thans reeds de reis in' korter tijd maakt dan de andere stoomers, welke op de Harwich-lijn dienst doen. De boot zal, evenals de „Copenhage", gebouwd worden bij John Brpwn te Clydenbank. SLECHT VAARWATER. De correspondent te Amersfoort van Het Vad. schrijft Weder ligt de haven overvol met schepen, 't Is niet het gevolg van ex- ceptioneelen toestand op handelsge bied, maar van den onmogelijken staat van het vaai*water. Bij die vaar tuigen waren er, die meer dan veer tien dagen hebben gelegen vóór den mond van de Eem. De zandstrook in de Zuiderzee, van Muiden tot Hardei*- wijk, maakt dat bij Zuid-Westenwind, wanneer dus het water is opgestuwd naar de Friesche kust, de schepen uit de zee niet kunnen binnenvaren. Al leen lange kribben zouden verbete ring aanbrengen. Reeds in 1892 is dit oordeel uitgesproken bij een onder zoek ,dat het rijk heeft ingesteld. Thans is geen verbetering te voor zien, zoolang het Kanaal door de Geldersche vallei in bespreking is. En mogelijk wordt dit weer gebonden aan de drooglegging van de Zuider zee. Wachten, zegt de handel hier ter stede, kan mooie verbetering bren gen, maar ondertusschen kost het ?eld. BEN NIEUW HOSPITAAL TE DJAPARA. Op den 12en dezer, zoo meldt de Zondagsbodc v. Doorn e.o., zijn te Marseille dr. en mevr.Bervoets scheep gegaan naar Indiël Hun nieuw ar beidsveld is Djapara, op de Noordkust van Java. waar zij een nieuw hospi taal hopen te bouwen en waar zij in Juni hopen te komen, na eerst nog' een dienst-reis door Sumatra te héb ben gemaakt. Hun collecte voor dat nieuwe hospitaal heeft ruim f 35.000 opgebracht. Onder den naam „Vriendenkring van Dr. en Mevr. Bervoets-van Ewijck tot steun van het Hospitaal in Djapa ra" heeft zich een commissie gevormd die aldus geconstitueerd is; prof. dr. J. J. P. Valeton te Utrecht, eere-voör- zitter; ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Doorn, voorzitter; H. Philipse te Gorïnchem secret.-penningm., jhr.mr. A. F. de Savornin Lohman Jr. te Haarlem; dr. C. J. C. Burkens te Heemstede; dr. A. K. Kuiper te Am sterdam en de dames jonkvr. S. van Citters te Doorn; H. W. Crommelin en M. van Ewijck te Zeist en D. van Eeghen te Amsterdam. Twee corróspondenten in iedere pro vincie zullen mede de belangen van het hospitaal behartigen. VOETBAL. VELOCITASH. F. C. 4—1. Henny was verhinderd en sein de öf, Van Gogh was 't blijkbaar ook (majar seinde niet af zoo kwam H. F C. in Breda met Uien man, waar ondier nog 2 invallers. Onder 'n kalan sneeuwbuitje ver gezellen wij 't heldhaftige tiental op weg naar de Academie, 't Veld ziet er goed uat, tenminste voor z'n doel, 't is glad maar zonder olassen. De cadetten verschijnen geheel vol ledig, bij H. F. C. is de veteraan Swears na jarenlange absentie weer present. Velocitas: Van Weel (capt.), CoTenbrander, De Bruym Triebei, Crok, Hemmes, De Pauw, Akkersdijk, Bluane, Luiz, v. Galen Last. H. F. C. Ti detm am, Fran eken. Ter Spill, Swems, Van Lenmiep, Van Hoorn, La. Bastide, Cheriex (capt.;, Beymes. Schippers. De Cadetten gaan direct na 't aan- vingssignaal met 'n vaartje af. Na vijf minuten tobben tusschen de blauwwitte achterhoede en de Breda- sohe voorwaarts, dringen de laatste®, plotseling tot bij SchiDpers door, een hevige scrimmage volgt twee ach tereenvolgende schoten Van Len- uep slaat den bal handig uit 't doel: „Penalty", zegt Broukhorst. „Achter de lijm' gestopt", zeggen, de cadetten nijdig BronMiorst, onthiiikt, geeft goal (1of. Een poosje lang woTdt de strijd nu op het midden gevoerd. De H. F. C.- verdediging houdt zich door hard werken staande, Van Hoorn, Van Leamep, Beynes zijn voortdurend in actie, ook Bastide werkt goed. De ca detten aan 't lijntje zijn allesbehalve tevreden, en Velocitas wordt geweldig aangepord, vooral wanneer de H. F. C.-voorhoede 'n bevlieging krijgt en Swens een mooien voorzet geeft. Ge steund door kun middenlinie komen de Bredasche voorwaarts weer terug, en H. F. C. wordt leelijk in het nauw gebracht. Schippers trekt een vastbe raden gezicht en stopt al (Kreet een zuiver wimg-schot van De Pauw. Een bijzonder gevaarlijk moment ontstaat als Cheri-ex een voorzet van rechts mist, gelukkig schiet Blume van vlak bij naast. De H. F. C.-achterhoede heeft veel last van 't „springerige" veld, de bal neemt merkwaardig hup pel-effect, en bezorgt ook Schippers angstig» oogenbltkiken. Een paar cor ners worden door Luiz prachtig voor goal gezet, één belandt tegen de lat e i wordt met wat fortuin wegge werkt. Dan moet ScMppers uitloopen, kan den bal niet krijgen, Cheriex staat in t doel, waar Akkersdijk met den bal op afkomt en op drie meter afstand overschiet. Cheriex glundert, Schippers kijkt dankbaar naar Ak kersdijk, e.n ;t. begint weer van nieuws af aan Direct mist Blume weer i kanis, door naast te schieten, toch zit d< tweede in de lucht, ieder verwacht 'ji puntje dat -echter in 't niet be doelde met komt. T idem am krijgt bij 'i. midden dan bal van Ma®muis, loopt snel langs de lij® cn zet over, even legt Ter Spill den bal stil dian pinkt ie 'm kalm Sn 't bovenhoekje (11). Ieder staat verstomd, Velocitas kijkt naar de tie® blauwwitte® e® schaamt ai oh lichtelijk. Werkelijk val len -ze nu Weer hevig- aan, schot op schot w'cvndlt op 't H. F. C.-dioel gelost steeds zonder succès. Schippers weert zich kranig, de heele achitehboe- do is trouwens in voortdurende act'a Blume, nog wel zoo'® beroemdheid, lijkt ons een. zwak punt bij Velocitas, hij verknoeit door z'n slecht schieten menig kansje, de linkerwïmg geeft et telijke -voorzetten, die on niets uitloo pen. Wanneer Schippers 'is uitgeloo- peta, raalkt hij, met de® bal, 't hoofd van z'n. captain Eindielijk krijigt Blume 'n pracht kans, mikten als de tanen van P.ronkharot's halft.im-e-fluit.je wkg-ster- vem, gaat de bal d'r in. Te IaatMet stand "1—1 trekt het heele gezelschap naar de cant-ime. Als gewoonlijk in Breda, duurt de rust 'n heele poos, ettelijke koppen thee en sigaretten worde® „soldaat" gemaakt maar tenslotte fluit Bromkhorst toch, dat de camtine davert, en we gaan 'm alle maal achterna, langs de levensge vaarlijk steile trap naa-r beneden. 't. Begin is zoo radicaal, dat ons restje hoop op een eenigszins goede® Uifeing -geheel verdwijnt. Van Galen Last loopt 1-angte de lij®, wordt door Beynes aangevallen en schiet van de wing, de bal glijdt langs de lat, komt bij De Pauw die zich geen oogemblik bedenkt en geweldig hard in "de® bovenhoek schiet (21). Direct daarop vangt Akkersdijk een voorzet van De Pauw op en scoort on houdbaar (3—1). 't -Is nu met H. F. C. gedaan, het eenige wiat- rest. dis, om de score te he- ptrkien. En dat 'lukt vrij wel. Uitste kend werk wordt door de blauwwitte verdediging getoond, alles gaat weg, hoewel 't corners regent. Bij de 30, zegge dertig, cornea's ivorden door Ve locitas, moo-i zelfs, genomen', on- geen enkele heeft, resultaat. Werkelijk zij® de cadletten voor doel bijzonder onge lukkig de -enkele ufiitv-allen aan den andere® kant zijn door den geringe®' steun, dien Maavnus van z'n buren ontvangt, nïet bijzonder* gevaarlijk. Akkersdijk headt maar weer tegen de lat, Blume d'r over, 'n mooi schot van Luiz stopt Schippers. Plotseling is 't penalty. Waarom? H. F. C. weet het niet, het publiek niet, wij ook niet., Velocitas misschien ook wel niet alleen Bronkhorst weet het. Mamnus gaa-t in 't doel. Colenbrander ver schijnt 'n -geweldiige kei volgt half vallend stopt Frameken den. bal schitterend, wil verder, wegwerken, glijdt uit Colenbrander loopt toe en trapt in 't Leege doel (41). Daar blijft het hij. W-el blijft Velo citas gevaarlijk, wel moet Schippers telkens reddend optreden (wat 'm uit stekend afgaat), maar puntjes komen er niet meer en met time is 't 41, welverdiend voor Velocitas, dat door haar veel beter,e voorhoede voortdu rend „het beste deel v-an den aanval" hacl. 't Tiental werkte overigens kra nig, als de hesten noemen wij Schip pers, Francke®, Van Hoorn en Ghe- riex, de overige® ook allen goed. Bey nes kan nog een goede back worden. La Bastide is o. veel meer halfback dan forward. Bij Velocitas alle® goed, niemand blonk bijzonder uit, alleen Crok, De Pauw e®. Lutz verdienen wel eehe extra vermelding, 't Geheel combi neerde goed, maar schoot slecht. De spelers, 't publiek en Bronkhorst scheidsrechterden verdienstelijk. HAARLEM II—H. F. C. II. Benige honderden voetballiefheb bers, die hun Zondag niet voetbal loos wilden doorbrengen, waren naar het E. D. O.-veld getrokken, om daar den wedstrijd Haarlem II—H.F.C. II voor de medaille-competitie van den Haartemsohteu. Voetbal-Bord ie zie®. 't Was een interessante wedstrijd H. F. C. II een zwakke combinatie van de tweede klasse, en Haarlem II een der sterkste clubs van de derde klasse! Zooals te verwachten was, waren de partijen vrij goed aan el kaar gewaagd; de Roodhroeken slaag den er slechts in een kleine overwin ning (2—1) te behalen, maar die was dan ook welverdiend. Aan beide zijden werd met vuur speeld, en ook al liet men geen 1ste klasse spel zien, er werd goed en kra nig gewerkt. Voor de rust werd niet gedoelpunt, 't Scheelde wel niet veel, want Haar lem's captein Bijleveld schoot een on- houdbaren bal, net langs de paal. Na de doelverwisseling nam Haar- lem spoedig de leiding. De linkerwing •ging er met den bal van door, er werd mooi overgezet, en Jurry Haak kopte het leder mooi in. Lang duurde Haarlem's leiding niet, want ook H, F. C. scoorde dit dankende aan Van Rijn. 't Was dus weer gelijk geworden, en nu ontstond de groote worsteling, I om het leidende of winnende punt. Haarlem speelde het krachtigst en een mooi opbrengen van Bijleveld stelde Verwey in de gelegenheid dit wenschte troaltje te maken, natuurlijk onder geestdriftige toejuichingen der Haarlem-supporters. H. F. C. spande nog even alle krach ten in, maar begon langzaam te ver slappen, zoodat de Haarlemsche ver dediging niets meer te vreezen had. Haarlem II won dus zoo welver diend met 2-1. Het veld was zeer glibberig; in het laatst haast niet meer te bespelen. OVERWINNING VAN HET WESTEN. De voetbalwedstrijd tusschen een Oostelijk en Westelijk .elftal eindigde in eene welverdiende overwinning door het Westen met 72. Het Nederlandsch elftal zal nu uit, het Westelijk elftal worden samenge steld. De serie wedstrijden om de zilveren medaille zijn als volgt Achilles verloren van Victrix, 21. D. O. S. verloren van Volharding-, 3-1. EmdwedrtvijdVictrix met Volhar ding, gewonnen door Victrix met 3—1. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Om de zilveren medaille Haarlem II—H. F. C. II 2—1 (op E D. O.-terrein). Ie klasse. H. F. C. IVConcordia, 150. IJ. V. V.Klein Haarlem, 2—6. 2e klasse. Z. V. V.Haarlem IV, 51. H. F. C. V—E. D. O. III 1—5, WOESTDUIN. Het hyppisch seizoen is Zondag te Woestduin geopend, na een rusttijd van drie maanden. Alhoewel er van lente-weer geen sprake was, veeleer van herfst waren toch een flink aan tal sportslui opgekomen, die, althans voor een openingscourse flinke velden en spannende strijden te zien kregen. Aangevangen werd met een prij- zendraverij. waarvoor een achttal mededingers aan den start versche nen. Kassier won dit nummer, hoewel dit paard, den grootsten afstand had af te legeen, zonder veel krachtsin spanning, doch moest nog een re cordseconde opofferen, waartoe hij door Evelyn "Nesbitt (galoppeerende) genoodzaakt werd. Sierra fils werd door de disqualifi- catie van deze laatste nog tweede. De inlandsche ren, die nu volgde, was a la merci voor Ixion, ofschoon veel verwacht werd van Neger, die er prachtig uitzag, zeer goed door Killiclc gereden werd en het niet ver der brengen kon dan met drie lengten achter Ixion over de eindstreep te gaan. Voor het eerst zagen wij Knight in den zadel op de oude Helena. Naar onze meening is hij een zeer goede jockey, althans hij maakte een zeer goede course De Abdul-Ameerprijs, een recorddraverij voor Nederland- sche paarden, was voor Graaf Adolf, die met veel overmacht won, en op wiens gang niets viel af te dingen. Kapitein was een uitstekende tweede, ofschoon menigeen teleurgesteld was, dat hij geen winner werd. Voor Glen- dine was het eind te ver, de schimmel was totaal op bij het binnenkomen. De eerste verrassing bracht nu Star- gazer door het winnen der verkoops- ren. De nieuwe jockey van den heer Bult man bereed de oude en lang niet ge makkelijke ruin zeer goed. Knight was in Engeland een zeer goed hin dernisjockey en is zeer waarschijnlijk heden dg beste in ons land. Mrs. Rush, hoe verdienstelijk ook door Al len gereden, bracht het niet verder dan tot den tweeden prijs. Egratignu- re maakte een tamelijk goede course. De eerste klasse-draverij werd door het paard van den heer Geersen ge wonnen, zeer goed door Schönrock naar voren? gebracht. Carentan legde beslag op de plaats. Schönrock kreeg het gelukje bij het ingaan der voorlaatste bocht, door Brunhildëstein binnendoor gelaten te worden. Ten slotte was de hordenren, waarvoor een drietal paarden waren gezadeld, een gemakkelijke over winning voor Vandilo, ofschoon ons diens jockey zeer vermoeid scheen, hetgeen ook het geval was met Mew, doch Young Cooper is daarentegen een zwaar paard om te rijden. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Robert See Sleele-prijs. Prijzendra- verij. Min. afst. 1600 M. I. Kassier (1725 M.), D. Pronk, in 3.4 4/5. 2. Sierra fils (1695 M.(, J. G. de Boer in 3.6. 3. Rapïde Boy (1600-, B. ten Hagen, in 3.13. Evelyn Nesbitt, 2e aankomende, wegens galoppeeren gedisqualificeerd Bat-prijs. Vlakke baan-ren voor Inl. paarden. Afstand 1700 M. 1. Ixion (55 1/2 KG.-, Allen, in 2.01 3/5. 2. Neger (59 KG.Killick, vele leng ten. Abdul Ameerprijs. Record-draverij. Min. Afst. 2000 M. 1. Graaf Adolf 2030), de Jong, in 3.45 2/5. 2. Kapitein (2165), Siderius, in 3.46 3/5. 3. Sierra Fils (2000), J. G. de Boer, in 3.47 1/5. Redcliffe-prijs. Verkoopsren. Afstand 1700 M. 1. Stargazer (55 1/2), Knight, in 2.04 3/5. 2. Mrs. Rush, (57 1/2), Allen, 3 leng ten. De winner bleef voor f 800 aan den eigenaar. Anselor-prij s. Hand icap-draver ij Min. afst. 2400 M. 1. Carmen (2475), Schönrock, in 4.4. 2. Carentan .2500), Pronk, in 4.4 4/5. 3. Brunhildenstein (2400), J. G. de Boer, in 4.8. Ventorillo-prijs. Hordenren. Afstand 3300 M. 1. Vandillo (69), Threlfell in 4.20. 2. Younsr Cooper (65), Mew, 3 leng- ten. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt die 'kopie dien inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dc-zer rub'rüek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 13 Maart 1908. Zeer geachte Redactie! Nu de heer Schönstedt begint met de verklaring, dat hij „op eventueel verder geschrijf" niet zal ingaan, ver- oorlove u mij, mij thans niet tot hem, maar tot u, en in u tot de lezers van uw dagblad, tot de hoorders van den heer Schönstedt te richten. Ik zal niet twisten over de vraag of de heer Schönstedt zichzelf juist citeert; dat doet trouwens minder ter zake. Ik meen echter te mogen zeggen, dat de heer Schönstedt op meer dan één punt in dwaling verkeert. Dat hij opstanding en opva ren verwart, houd ik voor eau gewo ne vergissing. Erger is echter zijne verwisseling van godsdienstige en politieke termen. „Orthodox" toch is een woord, waar mede men een richting kenschetst in het godsdienstig leven. Die richting heeft met de politiek niets te maken. Er zijn liberale „orthodoxen", d. w. z. mensehen, die in het kerkelijke „or thodox" en het Staatkundige liberaal zijn. De heer Schönstedt bedoelt dan ook vermoedelijk, dat Dr. Kuyper be hoort tot hen, die in het kerkelijke de Geref. beginselen zijn toege^.iaj, overeenkomende met de „orthodoxe richting. Maar dat die richting zou leeren, dat het lichaam van den Heer werkelijk, gelijk Dr. Kuyper op pag. 530 van „Om de Oude Wereldzee" zegt, „met zijn vol gewicht, zou van hier zijn opgeheven, en heel de ruim te tot aan. tot boven de verst afgele gen starren zijn doorgegaan," dat is inderdaad toch wel een opvatting, die getuigt van onkunde omtrent hetgeen door dezulken wordt beleden, en wie daarvan zoo weinig weet als blijkbaar de heer Schönstedt, moest zich geene, overigens, ik geloof 't gaarne, nrt; kwaad bedoelde aardigheid veroorlo ven. „Maar wie is er", vraagt Dr. K-.y per, „die dqordehkt en zoo g:ve voorstelling nog koesterm zou?" r-n hij wijst er dan op, dat van hooger standpunt uit niet het lichaam, maar de geest domineert. En van rechtzin nige zijde is die supérioriteit van den geest immer vooropgesteld. Trouwens wel spreekt de Apostolische Geloofsbe lijdenis, die in woord en vorm nog aan den begintijd onzer jaartelling herinnert van „opgevaren ten hemel", maar het Bijbel-verhaal, dat men bij den Evangelist Markus vindt, heeft de uitdrukking „is opgenomen in den hemel", en in Handelingen Ivers 9 lezen we: „werd hij opgenomen daar zij het zagen, en een wolk nam hem weg van hunne oogen." Dit opge nomen' kan toch zeker iets anders beteekenen dan eene „opvaring", aan welke grove voorstelling de schilders der middeleeuwen zeker eenige schuld hebben. Ik geloof dus dat de heer Schön stedt ten onrechte bij Dr. Kuyper eene veranderde godsdienstige overtuiging heeft meenen te vinden. Ware zijn zienswijze juist, dan zou niet alleen Dr. Kuyper, maar zouden de inees- ten zijner gelijkgezinden tot de Lib. Unie kunnen komen... indien., indien de Liberale Unie althans van haar le den eenige bepaalde en dan wel be- paald-moderne belijdenis omtrent den Bijbel en zijn inhoud eischt. Maai* dat geloof ik niet, en dat ge looft ook de heer Schönstedt niet. Daarvoor houd ik de Liberale Unie te liberaal. Want, vermenging van godsdienst en politiek, niet waar?... Intusschen, de heer Schönstedt mag wel voorzichtig wezen, dat hij dooi? zijne aardigheden die trouwens met het volksleger in géén verband staan vooi- die ongewenschte in menging geen propaganda maakt. Ik zal het er thans ook bij laten; en heb de eer te zijn, Geachte Redactie, Uw dw. dn., G. YAN AS. MUZIEKFEEST. Het Fanfarecorps „Excelsior" te Beusichem heeft besloten ter gelegen heid van zijn 10-jarig bestaan, een groot nationaal muziekfeest, voor fanfare- en harmoniegezelschappen te houden op 28 Mei a. s. (Hemelvaarts- }ng dag). Jlij OM EEN CHèQUB. Men herinnert zich de geschiedenis van de chèque, die, aan het verkeerde adres bezorgd, door den ontvanger werd geïncasseerd, die daarvoor, be halve het geld. eenige jaren gevange nisstraf, wegens verduistering, ont ving. Dezer dagen werd voor de recht bank te 's-Gravenhage gepleit in de burgerlijke procedure, die mede het gevolg van dit misverstand was. In 1905 verzond voor een harer cliënten de Deutsche Bank, te Berlijn een chèque van fr. 46.000, op de. Ban- que Centrale Anversoise, te Antwer pen, ten behoeve van de firma Wil- kens, te 's-Gravenhage, die eveneens onder de firma Wilkens Co. zaken deed en door deze werd de brief met inhoud, afgehaald. Wilkens trachtte eerst door tusschenkomst van een toen ter,tijde te 's-Gravenhage geves- tigden advocaat, aan wien hij den wissel har geëndoseerd, betaling te krijgen bi' de Banque Anversoise, doch, wegens een gebrek in het en dossement gelukte dit niet. Daarna werd de chèque door den Haagschen Wilkens aangeboden bij een bankin stelling aldaar. Deze telegrafeerde naar de Antwerpsche Bank, of zij de chèque kon uitbetalen, en ontving per draad ten antwoord„Chèque 46768 en regie si bénéficiaire vous est con- nu". De bank, die Wilkens niet kende, verzocht hem zijn identiteit aan te toonen, of wel zich te legitimeeren, toen dit geschied wa9, betaalde zij hem de frs. 46,763 uit. Vandaar een actie van de Deutsche Bank tegen haar collega te 's-Graven hage, tot betaling van frs. 46.763. De eisch van de Deutsche Bank wex*d toegelicht door mr. J. Mortier Hymans do gedaagde had niet mo gen volstaan, toen zij het telegram uit Antwerpen kreeg, met Wilkens zijn identiteit te doen aantoonen, zij had zich moeten vergewissen of Wil kens gerechtigd was om de chèque tt ontvangen m. a. w. of Wilkens wal de in de chèque bedoelde Wilkens'I had gedaagde moeten opvallen, dat een cheque die zou getrokken zijn, ten ge'g° behoeve van zekeren Wilkens Co., te 's-Gravonhage, was getrokken op Antwerpen en in francsgedaagd! had het begeleidend schrijven moeten vragen een en ander leverde op een zoodanige nalatigheid en onvoorzich tigheid, die den gedaagde verplichten om do uit deze onrechtmatige daad voor de eischeres ontstane schade, ti vergoeden, en daar de Deutsche Bank nogmaals de chèque, ten behoeve van Wilkens 9c Co. te Antwerpen, had moe- htk

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 8