NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ker-ie Editie. AGENDA te OM ONS HEEN ri Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7588 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 MAART 1909 A S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRie MAANDEN» ¥cor Haarlem1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),130 franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post s 0.45 üiigave der Vennootschap Lourens Coster. DIrectcer PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstag; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zolder Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclame van buite* het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT Uil ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 20 MAART. I.Schouwburg: Rotterd. Tooneelgezel- schap, 2 maal 2 is 5, 7 1/2 uur. Vereeniging: Concert „Laurens Jansz. Coster" 8 uur. No. 708. De verkiezing van de Ksmsr van Koophandel Vandaag is het verkiezing voor de Kamer van Koophandel. Ik ben een. boon, ais een op de vijf tig lezers (van de lezeressen spreek ik r-ier) dat wist. Zoo'n verkiezing voor dse Kamer van Koophandel brengt- de mensehen even- mii: uit hun gewone nlooi, als bij- voordbeeld de medodeelihg, dialt iik van daag bdkMng ee't met roode kool. Belangrijk vinden ze het niet. En 'hoewel het Donderdag is, dat ik dit schrijf en dus niemand' zeloer wieten kan, hoeveel mentedhem zich Vrijdag le moeite zullen geven om te gaan stemmen', durf ik wel voorspellen, dat het; ier op zijn best, vijftig zullen wie- Te elf uur, dus na 2 uur zittens, bad liet stembureau vijftien kiezers gehad, waaronder twee Beden van "Jdao bureau zelf. Het is niet voor dan eersten lieer, b ik over deze parodie op een ver kiezing schrijf, maar ik koester, met de volharding dïe een journalist be hoort Ite bezielen, nog altijd' hoop,J dat .er eens verbetering in kamera zal. Dat zou toch izoo eenvoudig 'kumniem ge beuren, straks zal ik zeggen hoe. Voorloopig geef .ik dus alleen eecrakoir- w mededeeilirag vain den toestand, die hierop neerkomt, dat 304.. menschen in do (heele .gemeente kiesgerechtigd zijn roor .de Kamer van Koophandel. Waacrom zoo wMniig Moet je, voor ie tot deze 'waardigheid wordt toege laten, eerst aee, moeilijk examen <af- iflteggen? Moet je jaarlijks minstens duizend gulden bijdragen in de belas- üng Moet je een stamboom kunnen M verleggen, die minatens teruggaat de Hoeksche en Kabeljauw'sche tW'^ten of die inneming van Den Irieli? Niets van dat alles. Je moet enkel alleen stemgerechtigd wezen voor len gemeenteraad en minstens gied-u- 081 lemde twaalf maanden bestuurder of medebestuurder zijn van een bedrijf inrichting van handel of nijver- Q<>id. Ziedaar alles. Het kan nauwelijdts leknopter. Alleen is er één voorwaar- ne6 aan verbondenje moet namelijk Kelf komen aangeven. Ambtshalve thrijflt men niemand op bet Stad- in. En ziedaar nu de reden, iarom er bijna geen kiezers zijn. wem ze, dan worden ze van de lijst [ëvoerd. Maar er op gebracht wordt 'iemand, die zich n.%t aanmeldt. En waarom melden de personen, fin de termen vallen', zich niet hrfm? Omdat niemand daarop hun andachifc vestigt. Er is in den tegen- ooTdigen tijd in liet rijke, maar rnklce maatschappelijk lev on. zooveel doem zooveel .om voor te zorgen, het individu zeïf niet alles meer overzien. De tallooze organ/isa- - op allerlei gebied zijn niet toe- i% ontstaan, maar het gevolg van moderne loven, dat voorFchtihg °">digr maakt van de massa door en- &P de Kamer van Koophandel maakt -sa enkele organisatie de belangheb- ftden onmerkzaam. De kiesvereeni- .bgen hebben er geen belang bij, om it de Kamer van Koophandel buiten 'e partiien staat. De vereenlglngen handel en bedrijf hebben er tot fover niet aan gedacht. De Kamer Koophandel zou denkelijk schrik- Q. wanneer men haar vroeg, nu zelf 'ar kiezerscorps eens te organisee- t Ên toch is dat denkbeeld niet zoo dwaas, als het op 't eerste gezicht w°l schijnt. De leden moeten het toch niet aangenaam vinden, dat zij door een handjevol menschen worden gekozen, maar ook gewipt kunnen worden. Het zou waarlijk van breedheid in op vatting getuigen, wanneer zij zelf een commissie samenstelden, die "d zaak ems afdoende regelde. Ook nog om een andere reden. Men schen stellen geen belang in dingen, waarmee zij niets te maken hebben. Zoodra zii er in betrokken worden, komt de belangstelling van zelf. Had de Kamer van Koophandel een flink kiezerscorps, dan zou dus meteen haar bestaan meer worden gewaardeerd, juist door hen, voor wie zij is opge richt, handelaars en nijveren. Op dit oogenblik is de belangstel ling gering. Het moet door de Kamer zelf wel gevoeld zijn hoe gering, dat haar vice-voorzitter, de heer Krelage, blijkbaar na voorafgaande bespre king, in den Raad uiting gaf aan ha re ontevredenheid ten opzichte van Burgemeester en Wethouders. Wat wil men, wanneer het dagelijksch be stuur van een gemeente zulk een col lege voorbijziet, van andere besturen en van particulieren verwachten Jk wil niet onvriendelijk wezen, maar dit durf ik wel zeggen, dat de burgerij het nauwelijks zou gewaar worden, wanneer om de een of andere reden de Kamer van Koophandel plot seling ophield te bestaan. Daarmee is allerminst een aanmerking bedoeld op de personen, die er deel van uitmaken. Er zijn mannen onder, die het goede gaarne willen en dat ook doen, voor zoover het gedaan kan worden. Daar aan kan zelfs de onbegrijpelijke cam pagne van haar voorzitter voor den Greenwich-tijd geen afbreuk doen. Maar de hoofdzaak is, dat de han del en de nijverheid, in Haarlem zich met haar Kamer van Koophandel en Fabrieken niet bemoeien. Zij doen, alsof ze er niet is, behalve eenmaal per jaar, wanneer ze, niet eens uit eigen beweging, maar op verzoek hun grieven en griefjes aan de Kamer me dedeel en. Let overigens op de onder werpen, die in de vergadering ter sprake komen. Behalve eenige advie zen aan B. en W. (naar wij hierbo ven zagen zeldzaam vóórkomend) vin den we in de droge uittreksels van de notulen, die wij in den vorm van ver slagen, in de couranten te lezen krij gen, weinig meer, dan vage belangen van elders, verzoeken om betuiging van adhaesie aan dit of dat, binnen- landsche en buitenland sche belangen rakende, maar bijna nooit die van Haarlem en hare omstreken. Toch is er in onze streek handel en nijverheid genoeg, maar er is geen band tusschen de belanghebbenden en de Kamer. Ik heb al gezegd, dat dit gedeeltelijk is toe te schrijven aan de onvolledigheid van het kiezerscorps. Een tweede oorzaak is de onvoldoen de publiciteit van wat het College zegt en doet. Vroeger was er niets meer dan een toevallige openbaarheid. De pers heeft toen verzocht om tot de bijeenkom sten, voor zoover die in 't openbaar konden worden gehouden, te worden toegelaten. Ze kreeg nul op het re quest de Kamers van Koophandel, zoo heette het, zouden eerlang, als ik weet niet meer welke wet totstand kwam, toch worden' opgeheven. Maar er zou een uittreksel uit de notulen aan de bladen worden toegezonden. Daarmee stelde de pers zich destijds tevreden. Waarom zou zij de Kamer, die immer?, volgens haar eigen ver klaring, toch al op sterven lag, de laatste levensdagen nog hebben ver bitterd door te blijven aandringen op een publiciteit, die zij niet wilde Maar nu is het eenige jaren later, de Kamer bestaat nog en ik heb niet vernomen, dat de een of andere Mi nister van plan is, haar den doodsteek toe te brengen. En zoo bestaat dan ook het uittreksel uit de notulen, onge twijfeld met zorg door den Secretaris samengesteld maar niettemin droog als gort, met enkele samenvattende mededeelingen, zonder namen van sprekers, zelfs zonder vermelding van de hoofdpunten uit het debat. Hoe wil men nu belangstelling bij de groote massa verwachten in een zaak, waarop zij geen invloed kan uit oefenen en waarvan zij zoo weinig hoort Dat is te veel gevergd. Als de Kamer het kiezerscorps orga- niseeren en hare vergaderingen (zoo als elders! in den regel voor de pers toegankelijk stellen wil, zal het wel beter gaan. Doet zij dat niet, dan zullen de 300 kiezers langzamerhand uitsterven en zal de tijd komen, dat de Kamer zich zelf aanvult, een manier van kiezen, die hij hare dan gebleken behoudend heid volkomen passen zal. J. C. P. EEN KEIZERLIJKE OEKASE. De volgende Oekase van den Russi- schen Keizer aan leger en vloot is uit gevaardigd „De heldhaftige verdediging van Port Arthur, die de geheele wereld in verbazing bracht door de standvastig heid en dapperheid der bezetting, werd plotseling afgebroken door de smadelijke overgave der vesting. De Hooge Kriigsraad, die de schuldigen voor deze overgave strafte, herstelde tegelijkertijd de volledige verheven waarheid over de onvergetelijke hel dendaden der dappere bezetting. „Moedige verdedigers van Port Arthur, door uwe heldhaftige daden, door uw zelfverloochenende dapper heid, door uw trouw aan den afge- legden eed. die gij bewezen hebt bij de verdediging van Onze vesting in het verre Oosten, hebt gij onsterfelijken roem verworven en een nieuwe schit terende bladzijde toegevoegd aan de annalen der heldendaden van Russi sche krijgers. „Het dankbare Rusland is trotsch op u en zal uwe daden nimmer verge ten, evenals gij uw plicht tegenover uw vaderland niet vergeten hebt. Nik'olaas". HET DUEL TUSSCHEN FOCK EN SMLRNOF. We hébben reeds gamel di, dat in he,t d«uei tusscheai F oc.k etn Smirraof laatstgenoemde doodelijk gewond is. Over dit duel kunnen nog de volgen de bijzonderheden worden medege deeld Het weegevecht had plaats in de manege van de, garde. Verscheidene garde-officieren on zélfs diames woon den het bij. Het had plaats op twintig pas afstandis. De voorwaarden» waren dat het gevecht zou worden voortge zét tot er bloed zou stro omen. De te genstanders stelden zich in positie zonder elkander te groeten. Een ko gel van Smiïirnof doorboord© de uni form van Fock. Fock's derde kogel trof Smimof in dien onderbuik. Het gevecht werd daarop onmiddellijk ge staakt -etn- die gewonde werd naar .heit hospitaal van de garde vervoerd'. Do kegel was' diep in het lijf gedrongen. Na eien onder zoele van die wond met een Roentgen-apparaat word tot ver wijdering van den kogel besloten. De jongste berichten bevestigen., dat do wonde doodelijk is. Men zal zich herinneren, dat Srnir- nof tijdens de béhandefling van het Port Arthur-process Fock een lafaard genoemd had. Onmiddellijk «na afloop van dit tweegevecht heeft generaal Goerbat- chofslci, een vriend van Smirnof, die ook heit beleg meemaakte, een uitda ging aan Fock gezonden. Deze heeft de uitdiaiging aangenomen. Het duel tufeschiem Fock an Goerbratchiolski zal nog deze week plaats hebben, indien de minister van oorlog er machtiging toe geeft. DE TROEBELEN OP HAÏTI. Een bekendmaking van de regeering van Haïti gedateerd 18 Maart, staat den vluchtelingen op de consulaten toe, zich aan boord van de oorlogs schepen te begeven. President Nord Alexis heeft het gar nizoen van de forten versterkt. Be weerd wordt, dat hij nog steeds be reid is zich te weer te stellen tegen demonstraties A'an de zijde der mo gendheden. Mochten onlusten uitbreken, zoo is tusschen de consuls en de bevelvoer ders van de oorlogsschepen afgespro ken. dan zal een vuurpijl uit het Duitsche consulaat het sein wezen voor de landing van manschappen door den Duitschen kruiser „Bremen" en den Engelschen „Indefatigable". De secretaris van de Duitsche lega tie te Port au Prince moet Maandag door negers omsingeld en bedreigd zijn. Hij had groote moeite niet mis handeld te worden. Door een energieke houding aan te nemen, slaagde hij er in den Brit- schen kruiser „Indefatigable" le be reiken. Uit Port-au-Prjnce wordt nog aan het „Bert. Taigéblatt' gemeld, dat die reigeering van Ilaïtli verklaarde, het vertrek dar vluchtelingen toe te staan., maar daarbij tevens den weraseh uitsprak, dat bij latere op roeren de gezantschappen niet tot. schuilplaats voor de revolutoarmairen zouden strekken. De Fransche vluch telingen begaven zich aam- boord van den Duitschen kruiser „Bremen" en zullen op een der naburige Antillen aiun laind worden gezet Het Fransche oorlogsschip „d'Estrée" blijft de ha ven van Gonaïvea bewaken. Het be sliste ingrijpen der Europe esc-he mo gendheden. heeft een groot aantal menschen- het leven -gered-. Volgens den „Neiw-Yark Herald" speielit de rassenhaat bij hot gebeurde een groote rol. Generaal FirmJin, de aanvoerder den revolutiorunaire par tij, wordt beschuldigd de negers te begunstigen, terwijl president Nord Alexis meer op de hand der mulatten moet zijn. Dat de terechtgestelden uitsluitend negen? waren, geeft in dit verband wel wat te denken. In de r.egeering-skringen van Haïti schijnt een wilde schrik gevaren te zijn. De commandant van het fort van Porit- au-Priraoe heeft een schuilplaats ge zocht in het Fransche gezantschap, de oppen-rechter der republiek volgde zijn voorbeeld. Men dacht eerst, dat de op 14 Februari afgekondigde am nestie voor staatkundige misdrijven een einde zou maken aan- de binnen land,sche onlusten. Maar velen der vluchtelingen, stelden geen vertrou wen iin die amnestie en w.eigerdem d.e gezanltsoha pagebouwen en- consu laten, waar zij veiligheid gevonden hadden, te verlaten. Volgens de opgaven hebben 189 per sonen bij de gezanten, bescherming gezocht. INCIDENT IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Bij de behandeling van de koloniale bogTooting w-erd er, tijdens de rede van den afgevaardigde Erzberger, toen deze Van de onsterfelijke ziel van den neger sprak, op de journa^ liistentrtbune gelachen en ho ho ge roepen. De afgevaardigde Gr ober riep «toen, zich naar de tribune wenden de „Dat zijn dezelfde „Saubengel" van onlangs". Daarop stelden 32 journalisten, een request op aan dan president, waar in zij voldoening eisebteu, in over- «eedstemrading met de waardigheid van den Rijksdag en die van de Duitsche pei's. Daar zij mle-t de gegeven vol doening niet tevreden waren, verlie ten alle journalisten demonstratief de tribune. Daarna vergaderden, zij in de leeszaal van het Rijksdaggebouw, en besloten een uit 5 personen be staande commissie naar den president te zenden met de schriftelijke mede- deeling, dat de door den president gegeven verklaring ter zake van den uitroep van Gröber door de journalis ten niet als een behoorlijke voldoe ning werd beschouwd, terwijl zij overeen) kwamen voor de ontvangst .van een voldoende verklaring de tri bune niet. weder te zullen betreden.. Vrijdagmiddag ifce half één heeft weder een vergadering plaats, waar over de verder aain te nemen! houding zal worden beraadslaagd. UIT DUITSCH ZUIDWEST- AFRIKA Bij den aanval v-ah het expedition- naare corps op Simon Copper in Ka lahari sneuvelden kapitein v. Eroksert, luitenant Ebïnger en 12 manschap pen, terwijl 9 zwaar werden gewond. Do vijand verloor 58 :nan. Simon Cop per is ontkomen, de rest van zijn troep uiteengedreven UIT ORANJERIVIER-KOLONIE. Op liet congres van de Orangïa- Unie deelde minister-president Fi scher mede, dat birm-enlkart een nieu we wet za>l 'V orden afgekondigd, waarbij aan iederen Inniger liet. recht wiordft toegekend een geweer te bezit ten, hij hoopte, dat er een. tijd zou kanten, dialt ieder verplicht zou zdjn een geweer in zijn bezit, te hebben. ■Met aigemeene stemmen nam het congres «eten motie aan', waarin de re- geering wordt verzocht een pensioen toe te kennen aan de heer en Steln en Reiitz. EXAMENS Nuttige Handwerken. 's-Gravenhage, 18 Maart. Geëxami neerd 14 candidaten. Geslaagd o.a. mej. P. M. L. de Graaff, te Sassen- heim. Ned. Credietbaiïik. In de iin April te houden vergade ring van aandeelhouders van die Ne- derlandsche Credietbanik zal worden voorgesteld over helt afgeloopen jaar- 5 pet. dividend, uit te lceeren. Gevonden voorwerpen: Een kat met jongen; een doos inh. tuben lijm: een kinderzak, inh. eenige voorwerpen: een duimstok; een porte- ARTI ET RELIGIONI. Op initiatief van eenige talentvolle Katholieken op muzikaal gebied, heeft zich alhier eene commissie gevormd uit verschillende afgevaardigden der katholieke kerkkoren en het bestuur der R. K. gemengde zangvereeniging „Arti et Religioni". Genoemde commissie heeft, een cir culaire gericht aan verschillende ka tholieke zangeressen en zangers hier ter stede waarin wordt gewezen naar aanleiding van de laatste uit muzikaal oogpunt uitstekend geslaag de jubilé-concerten waartoe men np dit gebied in staat zou zijn, wan neer allen krachtig wilden medewer ken tot vorming en instandhouding van zulk een schoon en krachtig koor, als waarover men toen mocht be schikken. Zeer te betreuren zou het zijn, meent de commissie, wanneer een dergeli'k pogen niet tot uitvoering mocht komen. Om daartoe te geraken worden al len aangespoord lid te worden van bovengenoemde zangvereeniging, en de plannen tot uitbreiding verder te bespreken in een bijeenkomst te hou den op Zondag a.s. in de Vereeni ging. MILITAIRE ZAKEN. Heden werd bij het 10e regiment infanterie alhier examen afgenomen van miliciens, die verzocht hebben bij genoemd korps te worden ingedeeld, om eventueel bij het muziekkorps worden werkzaam gesteld. De kapitein-adjudant Schönstedt van het 10e regiment infanterie, hield Woensdag voor de leerlingen van de school voor Christelijke onderwijzers in de Vrouwensteeg alhier, een voor dracht over het onderwerp: Schietoe feningen tot verhooging van 's lands weerkracht. TREINEN DIE TE HAARLEM NIET STOPPEN. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem is de navolgen de brief geschreven aan Burgemees ter en Wethouders alhier: „In het jaar 1905 werd door Uwen Voorzitter de aandacht van onzen Voorzitter gevestigd op het wensche- lijke, dat meer treinen der Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haarlem stopten dan tot dusver het geval was en gaf laatstgenoemde het gevoelen onzer Kamer daarover te kennen bii zijn schrijven van 7 Maart 1906 no. 2056. In onze laatste vergadering trok de ze aangelegenheid wederom onze aan dacht en wel naar aanleiding van het lste ontwerp zomerdienstregeling der H. IJ.- Spoorwegmaatschappij kwam het ons gewenscht voor dit punt nogmaals bij u ter sprake te brengen. In hoofdzaak meenen wij ons te mo gen refereeren aan het toen boven aangehaald schrijven van onzen Voor zitter. Wij merken daarbij op, dat we derom twee treinen, die thans te Haarlem stoppen, als doorgaande worden voorgesteld, nl. trein 38, Rot terdamAmsterdam, die thans te 5 ure alhier stopt, en trein 39 Amster damRotterdam, die te 6.48 stopt Wat deze laatste betreft, dient intus- schen opgemerkt, dat een nieuwe sneltrein (141) is ingelegd die te 6.24 alhier stopt en 13 minuten vóór trein 39 in den Haag aankomt. Wel worden enkele verbeteringen voorgesteld, nl. AmsterdamRotter dam (no. 47), laatste avondtrein, thans doorgaande, wordt voorgesteld te Haarlem 10.51 te laten stoppen. RotterdamAmsterdam nieuw in te leggen een sneltrein (46), die 8 minu ten na trein 56 (aansluiting op nacht trein uit Bazel en op LondenVlissin- gen), uit Rotterdam vertrekt, waar door de aankomst te Haarlem bij thans vergeleken, met 19 minu ten vervroegd wordt. en RotterdamAmsterdam snel trein (58) thans doorgaand, die voor gesteld wordt te 10.18 alhier te doen stoppen; en Rotterdam-Amsterdam sneltrein (158) thans tot Leiden die voorgesteld wordt naar Amsterdam te laten door rijden, stoppende te 11.23 in Haarlem. Voor een deel moge daardoor te ge- moet gekomen worderr aan het onge rief dat de_ doorgaande treinen voor onze stad opleveren, doch dit neemt niet weg, dat onze Kamer meent te moeten opkomen tegen het systeem volgens hetwelk de spoorbaan gebe zigd wordt voor het laten rijden van doorgaande internationale treinen, met voorbijgang van Haarlem, welk sysleem thans weder tot twee nieuwe treinen staat te worden uitgebreid, en dat naar onze meening geen ander doel heeft, dan om in concurrentie met den Staatsspoor, enkele minuten op het traject te bekorten. Ook met het oog op den postdienst verkeert daardoor onze stad in on gunstige verhouding. Overtuigd, dat Uw College eveneens deze zaak voor onze gemeente van be- j lang acht hopen wij dat door U stap- i pen zullen kunnen worden gedaan, die zoo mogelijk tot verbetering kun nen leiden. R. K. Ziekenverpleegsters. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de vereenigingBond van R. K. Zieken verpleegsters in het Bisdom Haarlem, te Haarlem. Het doei is a. hert bevorderen dei' aiekenveiple- ging door R. K. verpleegsters ib. het bevorderen der geestelijke es stoffelijke belangen van haar, die vart de verpleging eene levenstaak ma- i ken j c. «het din stand houden van een iir- j formatieibureau van R. K. zLekenvem- pleagsterts, dat gevestigd zal zijn te Haarlem. Naar dit doel zal worden gefitreefti met de volgende middelen 1. door het oprichten van afdeehn- gen van den bond op plaatsen, waar zulks mogelijk is; 2. door het openstellen van R, K. I ziekenhuizen ter opleiding van R. K. verpleegsters 3. door het bevorderen van de ves tiging van R. K. wijkverpleegsters; 4. door het verschaffen van goede gelegenheid tot verpleging aan R. K. gediplomeerde ziekenverpleegster* door middel van het informatiebu reau 5. d!oor het houden van vergaderin gen ter bespreking van de belangen der R. K. verpleegsters. MUZIEK- FAT VOORDRACHT AVOND. Alle door onze To ynbee-Vereenig^ng georganiseerde muziek- en voor drachtavonden. slagen naar wensch, maar Woensdag was het succès toch bijzonder Welke medewerkers en -welk pro gramma Mevrouw Marie E. Arntzea. Wafelbakker was uit Amsterdam ge komen, om ons hier van voordracht kunst te laten genieten. Zij introdu ceerdie zich met „de Bandjar", een bekende schets uit MultatuLRs wear- ken, en bewees door de weergave van dit inderdaad moeilijke stuk, behalve een declomatrice van meer dian gewo ne begaafdheden, ook een «uitnemen de MuJLtatu li-kenner te zijn. Die gee- selerade woorden van dien machtigen! taalmeester kwamen volkomen tot hun recht. Indrukwekkend wals vooral de Hoont go dien toon vol schrikb'ra klem, Die 't angstig dal vervult? Het is des stortvloeds donderstem, Die in de bergkloof brult Ademlooze stilte heerschte in do zaal. De voordraagster had haar hoor ders gewonnen, en straiks, als ze in. die kinderlijk-naïeve woorden ging verii/alen het leed van den Javaan, ea haair klacht aan 't Europa uitspre ken, werd menig oog vochtig. Welk' een ontzettend gevoel lag er ook In die woorden: „De Javaan is óók een. memseh 1...." Ook niet de Weergave van „Heksen- lied" had mevrouw WafcJbakker veel' succès, echter niet zooveel lala me* Multatuli's werk, daarvoor was da voordracht èn te lang èn te zwaar voor de meeste (horer hoorders. Toch •étond ook dit stuik wat reciteerkumst betreft,, zeer hoog Een andere Amsterdamsohe dame, mejuffrouw C. Stibbe, liet haar zang talenten bewonderen. Laten we aller eerst mededeel en, dat deze zanger e» veel en oolk welverdiend succès had, maar dan kunnen we toch niet nala ten te vragen, of er voor haar geen Hollandsche dichters en componisten bestaan. Van de zes liederen, die rij voordroeg waTen er drie in bet Fransch, twee in 't Ehiitsch en één (zegge één) in het Hollandsch. O, moedertaal 1 O, moedertaal I.... Helt HoHaradföche Red1 „Ontwaken", van H. van Engelen, vei wierf wei den mearten bijval. Zéker omdat het Hoillamdbch was, want de andere lie deren stonden, wat uitvoering betreft, miustdras erven hoog. Vooral „Viens mon bien armé" van Armond Lafnique en „Mddchenlled" werden uitstekend Mejuffrouw A. Gouwe, van Alk- maar( riool), es de hoeren Jules Wolf van Haarlem (plano) en M. H. Binger, van Overvean (violoncel), ga ven eenige muziekstukken ten besta, Trio op. 11 van L. van Beethoven, etn Trio op. 42 van Niels W. Gade Dit aardige orkestje voor Kamermuziek gaf door zdjn optreden zeker aan ve len eenige oogenblik ken van hoog staand muzikaal genot, en werd door een krachtig applaus daarvoor be loond. Deze laatste To yribee- avond in dit seizoen slaagde dius uitstekend, ook wat die opkomst van het publiek be treft. Om kwart over acht uur was ai geen plaatsje meer onbezet, en velen moesten staande genieten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1