Weerbericht F. P. Eeichert, 17. Anegang 17 Salzschlirfer Bonifacius, Binnenland Uit de Omstreken Rechtszaken Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN KET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt worm.. 10.50 uur). De Bildt, 20 Maart 1908. iHo<*g!ste 'baro meter stand 773.8 m.M. te Riga (Rusland)'aagste 750.0 m.M. to Seydisfjord... Yerwiachtatog t.ot den avond van 21 Maart: Windzwakke tot matigen Oostelij- ken wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot bewolkt, weinig of geen neer slag. Temperatuuriets zachter. Thermometerstand te Ha arlem. Vrijdag 20 Maart Moogste gisteren F. 400 Laagste hedennacht F. 34 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 41 BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 769 m_M Stilstand. Vorige stand to 2 uur 759 m.M. INGEZONDEN 89 CtasL par nagsli. Hienwate Heeren Yllthoedea i 2.00, 2.60, 2.76, 3.00, 3.60, 4.00 enz. een voortreflelijk water tegen Jiehtj Rheuwatiek en Galsteen., Braohure verkrijgb. aan het Qen.-Depót: „Internat. Apotheek'' Amsterdam DIE VLOOG ER LEELIJK INI Er kwam hedenmorgen een oud- manneke voor den Raad van Beroep, om z'n zaak te bepleiten. Hij was in 1905 gevallen en had z'n schouder ernstig geblesseerd. Eerst bad de Rijksverzekeringsbank hem 66 van zijn loon betaald, maar nu ,was 't tot 42 verminderd. Daar was hij tegen. De voorzitter snuffelde in de papie ren en trok een ernstig gezicht, zeg gende: Manneke je kan je linkerarm immers niet optillen, probeer 't eens.... Tt Manneke probeerde het, maakte 'de ijselijkste grimassen, maar 'tging nietl... 't Gezicht van den Voorzitter werd nog ernstiger... Nu moeten de heeren de hand eens zien, aldus de Voorzitter. Dat magl 't Manneke kwam voor de groene tafel en... lichtte z'n arm zoo hoog op, als een gewoon sterve ling dat maar vermag!... De heeren aan de groene tafel lach ten, dat 't een aard had; één mom. pelde: ,,die zit er ook leelijk inl" Nu kwam nog de controleerend ge neesheer der Rijkeverzekeringsbank Dr. Bijleveld om als deskundige te verklaren, dat 't met de stijfheid van den arm niet zoo heel erg meer is. De voorzittter; Dat weten we al, de man heeft 't zelf gedemonstreerd! Gelach! Ne<L Credietbank. In de ito April te horneten vergade ring van aandeelhouders van ds Ne- dariand'sche Credietbaxuk zal worden vlooTges&eld over het afgeloopen jaar 5 pet. dividend uit te keeren. Ei Nu tts Handw. Utrecht. 19 Maart. Geexamineera 10 candidates Geslaagd o. m. mej. J. E. Beaufort, te Haarlem. 'e-Gravenbage, 19 Maart. Geëxami neerd 15, geslaagd 12 cand&daten, o. w. mej. C. van der Ham, fce Hille- *gam- Deze heele stapel verordeningen; werden artikelsgewijze behandeld. Wat een werk haast niet te door worstelen! Enfin we zijn er gekomenl Geluk kig waren de heeren niet al te spraak zaam, anders.... was 't nachtwerk ge-, worden 1 1 Lang werd gedebatteerd over de raag ,of de gascommissie uit drie of vijf leden moet bestaan. Alle sprekers waren voor drie, maar de heer Teeu- wen sputterde met alle macht tegen; hij wou er vijf hebben, omdat... het beter klinkt] De heer Hooy en de voor zitter ontraden dit ten sterkste; zoo zou de commissie een wassen neus worden, want de Raad telt maar 7 leden, en als de commissie dan 5 le den heeft, zou het eigenlijk de Raad in een anderen vorm zijn. Toen het op stemmen aankwam, gooide men het op een accoordje en bepaalde het aan tal leden op vier. Als leden der gascommissie werden gekozen de heeren: de Graaff, Vink en Nelis. De Voorzitter zal benoemd worden uit het College van B. en W. Waarom de heer Hooy die zoo ijverig in deze voorloopige commissie heeft gewerkt niet in deze commis- e is benoemd, is wel raadselachtig. De leden der voorloopige gascom missie werden door den voorzitter be dankt voor hun werkzaamheden in 't belang der gemeente verricht. Besloten werd, dat de rekening en de balans der gasfabriek 's jaarlijks door een accountant zal worden na gezien. De heer Hooy was hier tegen, dan kon men ook wel de gemeente rekening na laten zien. De heer Teeuwen: Dat is niet noo- dig, die zien Ged. Staten wel na, mis schien beter dan een accountant.... (Gelach). Hierna kwam in behandeling de herziening der onderwijzers-japrwed- den. B. en W. stelden de volgende re geling voor: Hoofd der school te oud-Schoten: 900 met 5 jaarlijksche verhoogingen tot 1100 benevens 250 vergoeding voor huishuur. Hoofd der school in 't Schoterkwar tier 1100 met 5 jaarlijksche verhoo gingen tot ƒ1300 benevens f 250 voor huishuur. De onderwijzers zullen genieten 600 met 5 jaarlijksche verhoogingen tot. 900. Voor de verplichte hoofdacte wordt 200 bovendien gegeven, voor niet verplichte hoofdacte 100, en tevens voor elk verplichte bij-acte 50. Gehuwde onderwijzers krijgen 125 als tegemoetkoming in de huishuur. Het geven van herhalmgsonderwijs wordt beloond met 0.75 per lesuur. Nu was de aanvangswedde van on derwijzers f 500, hetgeen dos met 100 verhoogd is. De verhoogingen worden gerekend te zijn ingegaan op 1 Jan. 1908. De heer Hooy stelde voor het sala ris van het hoofd in oud-Schoten met 50 te verhoogén. Spreker heeft de salarisregeling van het personeel der R. K. bijzondere school voor zich; daar steekt de gemeentelijke regeling te veel bii af. Dit werd door den Voorzitter ont raden omdat de financiën het niet kunnen Iiiden en de ontworpen rege ling toch niet te laag genoemd kan worden. Het voorstel van den heer Hooy werd toch aangenomen; voor stemden de heeren Van Schie, Nelis, de Graaff en Hooy. Ten slotte werd de instructie van den gemeente-opzichter vastgesteld. Het salaris van dezen ambtenaar zal 1000 bedragen, benevens het uitvoeren van aanhestedingswer- ken 1 der aannemingssom. Ten slotte werd de heer Meerman (benoemd tot Makelaar in vaste goede ren. haaldelijk opwekten. Vóór het slot nummer nam de beschermheer, de heer C. Kruysmulder, het woord en bracht in goed gekozen woorden na mens de aanwezigen, dank aan de le den, en in het bijzonder aan den di recteur, den heer Van 't Hoff, voor de ijverige studie. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. Volgens het verslag van de commis sie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente over 1907 werd tot lid dier commissie in 1907 gekozen de heer Jb. Koning Czn. en zulks in de plaats van den heer C. H. N. Tates, die bedankt had; voorzitter dier com missie was de heer H. C. Voet, secre taris de heer M. Teekman. Er werden 13 gewone vergaderingen gehouden, waarvoor waren opgeroepen 22 ver zorgers van kinderen, die de school ongeregeld hadden bezocht. Het aan tal mondelinge waarschuwingen be droeg 5 en dat langs anderen weg 17. BLOEMENDAAL. Donderdlag-avond om 7 uur ontetond Lij de familie Dane, aan de Klever laan alhier, een begin van brand op <Ie slaapkamer. De vrouw des hui- zis was neg even te voren op die (kamer geweest meit een brandende petroleumlamp, om Meeding uit i kast te halen. Vermoedelijk is zij; met dflie lamp te dicht bij Licht vlam vattende stoffen geweest, dioch zij heeft daar zelf niets van gemerkt. Door eenige voorbijgangers werd het ontdekt, die onmiddellijk de be hulpzame hand boden, en dm brand itot de slaapkamer wisten te beper ken. De schade te niet groot. UIT SCHOTEN's RAADZAAL. Alles present. Een stapel verordeningen. Een nauw keurige accountant. Onder wijzers-] aarwedden. Gemeen te-opzichter. Alle heeren waren present! Allereerst kwam in behandeling de 'door de gascommissie ontworpen .verordening betreffende de exploitatie 'der gasfabriek, daarna de verorde ning regelende de werkzaamheden 'der gascommissie door den Raad be noemd, vervolgens de verordening re gelende de openhare straat verlichting. voorts de verordening re gelende de gaslevering aan particu lieren, ten slotte de verordening voor het leveren van muntgasmeters. HAARLEMMERLIEDE. Door de toenemende bevolking in het stadskwartier dezer gemeente bij Haarlem is de gemeente-veldwachter Krohn van Haarlemmerliede, daar heen geplaatst (Fr. Helmerstraat). SANTPOORT. In eene op Donderdagavond 1.1. druk bezochte vergadering, gehouden in het 'lokaal van den heer Enzerink, welke op verzoek geleid werd door den heer ds. W. Bax, kwam in be ginsel tot stand het stichten van een Protestantschen begrafenisbond. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Ds. W. Bax, F. Bremerkamp en G. Mulder. HAARLEMMERMEER. Door -cLen veehandelaar A. Duiven voorde te Nieuw Vennep zijn ter uit voer naai- Frankrijk 109 stuks jong rundvee (pinken) in deze gen aangekocht en reeds verzoenden. De prijzen varieerden van 90 tot ƒ135. Een klein meisje van B., te Nteuw- Venm/ep viel in een onbewaakt oogen- blüik in de Hoofd.vaart te water. Reeds was het zinkende, toen het werd opgemerkt door den arbeider Nienweruhaiizendie zonder zfich te bedenken te water begaf en het kind' vaat een wissen eteod redde. 20 H.A bouw- en weiland, beboe rende aan. do Spaarkas te Dordrecht, gelegen aan de Hoofdvaiart, in de na bijheid van Hoofddorp zijn in bu- blïeke veiling verkocht voor ƒ28500. KooperGijzenberg, alhier. UMUTDEN. Influenza. Alhi»er heerscht veelvuldig influen za d/ie zich voornamelijk openbaart In keel- en borstaandoeningen. Ze is evenwel niet kwaadaardig en long aandoening komt zelden voor. ZANDVOORT. Donderdagavond wer din Café-Res taurant Zomerlust voor een flink be zette zaal, door het Harmoniegezel schap, onderafdeeling van de werklie denvereniging „Onderling Hulpbe toon" een uitvoering gegeven, die zeer DE PRINS TE VLISSINGEN. (Vervolg). Na afloop van den lunch in het Grand Hotel begaf de Prins zich we der naar de Buitenhaven om er de mailboot van de Maatschappij „Zee land" te bezichtigen. Het was zeker wel toevallie dat voor dit bezoek was uitgekozen de mailboot „Koningin Wilhelmina" want het was werkelijk louter toeval dat juist deze boot. Don derdagmorgen was binnengekomen en dus het gemakkelijkst voor de ont vangst van den Prins in gereedheid kon worden gebracht. Al de in de Buitenhaven liggende mailbooten waren gepavoiseerd. Na dat de Prins onder de hal bij de aan legplaatsen der mailbooten was aan gekomen, werd Z. K. H. opgewacht door de directie van de Zeeland. Aan de loopplank stonden schipper Schroe vers en schipper Jilleba van de red dingsboot de bekende helden die zoo veel van zich hebben doen spreken door de heldhaftige redding van de schipbreukelingen van den Engel- schen schoener „Doris". De Prins, die reeds zoo herhaal delijk blijk heeft gegeven dat hij hel denwerk op zee verricht met groote belangstelling volgt, wenschte ook met deze onverschrokken zeelui per soonlijk kennis te maken. Beide red ders waren versierd met de medail les, die hun voor deze redding waren geschonken en de Burgemeester stel de Schroevers en Jilleba aan den Prins voor. Met blijkbare belangstel ling onderhield de Prins zich eenige oogenblikken met de redders en daar na begaf Z K.. H. zich aan boord, al waar werden voorgesteld enkele hoofd ambtenaren en de commandant C. M. W. Kan aar. Na het bezichtigen der mailboot, waar gedurende het verblijf van den Prins de koninklijke stan daard in top was geheschen, werd naar Middelburg gereden. Door de directie van „De Schelde' is aan H. M. de Koningin een tele gram van hulde gezonden. Men meldt uit Middelburg: Om halfzes kwam Prins Hendrik van Vlissingen hier aan. Op zijn rij toer door de stad naar de Abdij werd de Prins herhaaldelijk toegejuicht en in de Abdij vooral, waar een groote menigte was saam gestroomd, weer klonken luide hoera's. De maaltijd bij den Commissaris der Koningin was strikt intiem. Even 7 uur reed de Prins naar het station. Oo knu waren allerwege in de stad honderden belangstellenden, de vestibule van het station werd de burgemeester van Middelburg aan den Prins voorgesteld. Op het nerron werd van den Com missaris der Koningin afscheid geno. men. PRINS HENDRIKDAG. Het bestuur van de Vereeniging Ko ninginnedag te Utrecht deelt mede. dat deze Vereeniging op 21 April a.s. den verjaardag van Z. K.H. den Prins zal vieren met een grooten kunst avond met welwillende medewerking van: het Nederland9che Lied (Coer' Liederenkoor), Mannenzang-ver. Or pheus, Mandolineclub Ultrajectina, de solisten George Enderlé, pianist, en raej. Jacoueline Spaan, violiste, in de groote zaal van het Park Tilvoli. DE TWEEDE KAMER behandelde gisteren, nadat de heer Van der Voort van Zijp als nieuw lid was toegelaten en beëedigd, de reeds lang aanhangige wijziging der Boter- wet, een verscherping op sommige punten. De eenige spreker in het al gemeen debat, de heer Van den Bergh (Rotterdam) achttte die verscherping onnoodig. nu de Rijksbotercontróle zoo uitstekend bleek te voldoen. Hij zag meer heil in een verbod van uit voer van niet gecontroleerde boter 'dan in henalingen die, tegen deknoeie rijen gericht, belemmerend zouden zijn voor de belangrijke margarine industrie. Dit, voor zoover de heer van den Bergh, die nauwelijks hoorbaar was, te volgen -was. Minister Talma, het nut der boter- contröle volmondig toegevend, be twistte dat een zoodanig uitvoerver bod prartisch mogelijk zou wezen. Hij deed uitkomen, dat tegenover het bui tenland, dat onze contróle vertrouw de, te scherper naleving van de bepa lingen der wet gewenscht was. Het doel dier wet was om knoeierijen te gen te gaan, die bij de bestaande be palingen nog mogelijk waren geble ken (o.m. opvoering van het waterge halte tot 50 pet.), zonder de margari ne-industrie onnoodige belemmerin gen in den wee te leggen. De natuur boter moest tegen bedrog worden be schermd maar daarom mochten voor dekunstboter dan ook niet de kenmer kende eigenschappen van natuurboter worden toegestaan (vetzuurgehalte). Bij de artikelen handhaafde de heer v. d. Bergh. door den Min. van Land- Verworpeh werd, met 56 tegen slechts 2 stemmen (men ziet dat de be langstelling der Kamer gering was) een amendement van den heer v. d. Bergh om de voorschriften betreffen de de veroakking te verslappen. De Minister zeide vervolgens toe: te zullen onderzoeken of voor margari ne een rijksmerk ware in te voeren en de kosten van het toezicht te zullen verminderen voor de kleine margari ne-fabrikanten, die tevens natuurbo ter maken. Aan den heer Helsdingen is verlof erleend den Min. van Binnenl. Za ken te interpelleeren over de houding van den waarnemenden burgemeester van Krommenie, in verband met de daar plaats gehad hebbende werksta king. Heden 1 uur: vervolg van de Boter- wet. DE WERKZAAMHEDEN OP HET LOO. Bij die werkzaamheden aan de Ko ninklijke stallen melden zich dage lijks velen aan, doch de aanvragen overtreffen- Verre de benoodiigdem, zoo- dat velen afgewezen worden, en dus de werkloosheid in de verschillende bouwvakken nogal groot blijft. Men zal spoedig een begin maken met het bestraten van de nieuwe schuine lanen, het in orde maken van den uitgebakenden verbindings weg van de stallen met het perron. Thans is Ir er langs dezen weg de Wa terleiding-Maatschappij be zig met het aanlegg-e® van d waterleiding^ Men hoppt, voor dat bet koninklijk echtpaar terugkeert, de nieuwe we gen geheel in gereedheid to hebben ;g|e>bracht. De naaste omgeving zal een groote verandering ondergaan. Ook de sobu'me laan, welke naar het station Het Loo voert, zal eea grondige verbetering ondergaan. (,,N. v. d. D.") BEDRIEGLIJKE BANKBREUK Dinsdag zijn door de politie te Geulle, ten huize J., weer in heislag genomen een vijftal kisten, afkomstig van het faillissement J. te Maastricht. Twiee dier kisten bevatten 30 KG. bus kruit, terwijl één test schuttersgewe- reoi, een andere jaobtgeiwaren en derde revolvers inhield. De kisten met vuurwapenen zijn op hec politiebureau gedeponeerd, ter wijl het buskruit in een magazijn in de'stad fn veiligheid is gebracht. Nader vernemen wij nog, dat er te Nederweert eveneens nog meer kisten ui beslag genomen zijn. („Iianb. K") EEN GRIEZELIGE VONDST. Dezer dagen waren er eenige kleu ters van 4 en 5 jaar aan den Nieuw- 1 andersingel bij do Bleekersloot Alkmaar aan het spelen. „Kijk", zei er een, „daar ligt een heel klein kindje in het water." Een volwassene hoorde dat, ging er op af en zag inderdaad het lijkje van een pasgeboren kSJnd, dat gewikkeld was geweest in oen nummer van de „Tele graaf, ito het waiter liggen. De politie Wend gewaarschuwd. DE R. K EN DE KIESRECHT- QUAESTIK In eene te \s-Gravenhage gehouden vergadering van de R.-K. Kiieevereeni- ging in district II werd inert 36 tegen 5 stemmen, ma liet aanbrengen van een paar wijzigingen van onderge schikt belang, aangenomen die beken de mioitle in zake het kiiesrecMv-raag- •stuk, waarbij wordt voorgesteld aan die algemeene vergadering van den Bond, om niet over te gaan tot het aannemen van eene practdsche con clusie. DE ENGELSCHE VREEMDELINGEN WET. Vanwege het Departement van; Jus titie wordt medegedeeld met betrek king tot die uitvoering van de Engel- scbo Vreemdelingenwet, dat het door de Engelsohe Overheid; bij instructie gestelde Vereischte, dat ieder in En geland aankomende persoon in het bezit moet zijn van 5 pond sterling, is ingetrokken. De betrokken Engel- sche ambtenaren hebben zich slechts te vergewissen, dat de emigranten in staat zajn te voorzien in hun- onder houd en in dat van hun gezin. INBRAKEN. V-oor bet gerechtshof te Dm Haag stonden in hooger beroep terecht .twee personen, de derde was niet opge spoord, door de H'aagsche rechtbank, •veroordeeld tot 6 jaar ieder, wegens inbraak, braak in de brandkast (diefstal van 1219.55 ito het hulppost- kantoor, Parkstraat, Den Haag. De chef der recherche, waarnemend com missaris van politie, kreeg een com pliment wegens de tactvolle wijze van zijn onderzoek in diezen, waardoor de diefbtal voornamelijk aan- het licht werd gebracht door het krijtwit, dat kleefde aan de bij de toenmalliige ver dachten in beslag genomen muntstuk ken welke kleefstof zich bevond in dr geforceerde braindkast. Een -der beklaagden trachtte door simulatie van krankzinnigheid zicïi van. straf te onttrekkeneen- ander poogde dtoor verregaande brutaliteit het Hof -te itotiimideenen. Het O. M. eischite bevestiging var u - vonnissen. Uitspraak over 14 dagen. ONGELUKKEN. De vrouw van den landbouwer G. te Lemele had het ongeluk in een put te vallen. Toen de huisgenooten haar vonden-, waren de levensgeesten reeds geweken. Zij leed den laatsten tijd aan duizelingen. Zekere Gradus Wolters, in de buurtschap 'Zei-dam, is een put ge vallen en levenloos opgehaald. De on gelukkige was 25 jaar oud, onge huwd, en leed aan vallende ziekte. Te Breda is Dinsdagavond de 23-j-a- de reis te kunnen maken. Hij teel echter en kwam tusschc-n de rails te recht, met het treurig gevolg, dat hean één. zijner voeten werd afgere- HL De jongen is in het Binnengasthuis opgenomen. DE CLUB DE BI ENF AI SAN CE Het „N. v. N." houdt met stellig heid staande, dat de dub de Bien- faisanee door een buitenlandse he combinatie onder leiding van den heer Jos. Vélu is overgenomen of ver huurd. Reedis zouden drie beambten uit Spa, zoogenaamde „croupiers'" naar Amsterdam vertrokken zijn, om daair de spelen- met name de lette met zero" te leiden. „Heel erg in 't groot doet de Club de zaken echter nog nnet, want toen verleden week iemand uit Antwerpen, groothandelaar in kunstmeststof fen, in de Club het tot een winst van frs. 5000 had gebracht, moest de bank het spel stakende kas was leeg. Op telegrafische aanvraag is toen dade lijk van- de nieuwe combinatie nieuw geld ontvangen. De bank had rich in to sschien genoodzaakt gezi-em, een paar dlagien, wegens gebrek aan kas middelen, viac-anti© te houden." De heer Pulitzer zou frs. 200 daags ontvangen- van de nieuwe combinatie. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN LYNDEN. Donderdagmiddag werd te Utrecht eene buitengewone Raadsvergadering gehouden, waarin de installatie plaats had van den nieuwbenoemden burgemeester, ma*. A. F. baron Van LyncLen. Bijna alle 'leden van; den- Raad wa ren aanwezig, Uitgezonderd de hee ren Duf our, Coblijn, Van Straat-enen Wvtiteveen. De publteke tribune was geheel ge vuld, terwijl op gereserveerde plaat sen de eohtigenoote van mr. Van Lyn- der en verschillende vain diens fami lieleden hadden plaats genomen. Nadiaft de waarnemend hurgea ter, de wethouder mr. L. van Lier, de vergadering had geopend, verzocht hij den secretarie der gemeente, mr. Rooi, voorlezing te dóen van de mis sives van den Commissaris der Ko- n-iYgtkn in de provincie Utrecht, hou dende mededeel ing van de benoeming en de eedsaflegging van den-nieuwen burgemeester. De waarnemend voorzitter noodig- <ie hierop den gemeente-secretaris uit den heer burgemeester bómmen, leiden. Toen die burgemeester de Raadszaal binnentrad, verhieven alle leden zich van hunne zeiels. Mr. Van Lier, de waarnemend voor zitter, overhandigde baron Van Lyn- den dJen voorzittershamer en hield daarop eene toespraak, die door den burgemeester werd beantwoord. De heer Mr. J. F. de Beaufort, oud ste lid' van den Raad, sprak hierna nog den burgemeester toe. De voorzitter dankte dm heer De Beaufort voor zijn hartelijke woor den -en sloot hierop de buitengewone algemeen© vergadering. Na afloop der vergadering bood de nieuwe burgemeester gelegenheid om kennis met hem te maken, waaraan d!oor tal van autoriteiten, rijks gemeente-ambten aren, door 'den- Se ar aat der Universiteit., den Senaat van het Utrechtsch Sfcudtentencorps en af gevaardigden van verschillende cor- gestyaft met gevangenisstraf van tfg ïoogste vijf jaren. Deelneming aan een andere, bij wet verboden vereeniging wordt straft met een gevangenisstraf t ten hoogste zes maanden of geldboe van ten hoogste drie honderd guldei Ten aanzien der oprichters of stuurders kunnen deze straffen een derde worden verhoogd. BRAND. Men meldt ons uit Zes Gehuchtet Door het omvallen van een petrc; umlampje op de slaapkamer der kj deren, ontstond Dinsdagnacht om uur brand in het huis van den he J. Govers. en bewoond door P. Pa man, op Hulst onder deze g welke spoedig zoodanigen omva; nam, dat in korten tijd het huis uitbrandde en de bewoners na welijks den tijd hadden in nacht; waad het brandende gebouw te o vluchten. Toen de buren op het hulpgeR van brand kwamen toegesneld, niets meer te redden, zoodanig den de vlammen in korten tijd zich heen gegrepen. Huis en inboedel zijn tegen brai schade verzekerd. ('s-Hert.Ct INGESTORT. Woensdagmorgen heeft in de Ja Houttuinen te Amsterdam een luk plaats gehad, dat. vrij goed is geloopen. In perceel 68 is de Israë tische coöperatieve Paaschbroodl kerij gevestigd. De bakkerij is ov dekt met een glazen lantaarn die halftwaalf met donderend geraas stortte, doordat de achtergevel vai belendend perceel doorbrak en o sloeg. De geheele bakkerij werd ruïne. Toevallig werd in de bakl niet gewerkt. Het Bouw- en Woni toezicht stelde onmiddellijk een derzoek in. EEN „GESJADJEND" HUW BLIJ De Rechtbank te Rotterdam heet vrouw, die gedagvaard is tot beta! van f 300 voor commissieloon bij sjadjenen van haar huwelijk, van faillissement verldaard. EEN HUUR-QUAESTIE Het, gerechtshof te Arnhem heeli spraak gedaan in de volgende zaal Een hotelhouder te Zwolle had den tijd van 6 jaar een hotei en gehuurd, doch huurde er voor verstrijken van den huurtermijn een huis bij, waarin hij zijne i overbracht. De eigenaar van het: ste perceel ziende, dat het onbewo was en vreezende, dat na verloop de 6 jaren het niet meer mogelijk zijn daari neene zaak te drijven, dat de affaire dan verloopen zou daagde den huurder voor da bank te Zwolle en eischte oafcbint van het huurcontract. De rechtbank besliste, dat op aangevoerden grond de eisch niet worden toegewezen, omdat niets huurder verplichtte in het gehu het hotelhoudersbedrijf uit te oeie Tegen deze beslissing kwam de naar in hooger beroep. Het gerechtshof heeft nu beslist, men niet straffeloos een perceel poiraties wend gebruik gemaakt. Vo-or liet stadhuis stond een talrijke huren" waarin eene affaire wordt mieujigte die komst van den burge-1 geoefend, om dan gedurende meester af te wachten'. Uilt verschillende gebouwen wap perde de driekleur. HET BLIJVEND GEDEELTE. Het bericht van Het Centrum, dat bij eventueele aanneming door de Sta- ten-Generaal van het betrekkelijk wetsontwerp, het vereischte aantal der 2200 man vermoedelijk reeds nu verzekerd is door vrijwillige aanmel ding tegen de voorgestelde premie, wordt „van zeer goed ingelichte zij de" aan het N. v. d. D. bevestigd. Er hebben zich, zegt het blad, reeds een voldoende aantal vrijwilligers aange meld om het blijvend gedeelte tot 25 Juli te versterken. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk Dinsdag in de Kal mer behandeld worden. Uit het regeeringsantwoo^fi betref fende het blijvend gedeelte blijkt, dat de regeering zich verklaart te^en het denkbeeld dat alle niet tot de eerste of tweede ploeg aangewezen huurtermiin opzettelijk de nerinj in te doen verloopen. De huurder zal gehouden zijn de gehuurde zaak gebruik te ma indien dit voor de instandhoudt van noodzakelijk is, mede omda verhuurder recht heeft het percee afloop van den huurtermijn tert) vorderen in den staat, waarin hij leverde. En waar als vaststaande worden aangenomen, dat een 1 en cafézaak door niet^gebruik in de achteruitgaat, werd aan den ai leerenden eigenaar toegestaan getuigen te bewijzen het door hen stelde. Om dit getuigenverhoor houden werd de zaak naar de l sche rechtbank teruggewezen. VOOR HET KANTONGERECE Leerplichtwet. (Vervolg). Dit vangt aan met een stippellij Het eerste bedrijf avondblad eergisteren speelde in de zaal öet kantongerecht. Daarop 6ti schappen der lichting zouden worden tjeS- jweede bedrijf op de Wete «.„„♦„I,? schans bii het Leidscheplein. 1 bedrijf in de gemeente Watergi meer. De gezonde flinke meid, die moeder eens was, dat die „gen lui" haar niet naar school r krijgen, is gisterochtend toch klas verschenen. (Lezen ze de ve gen misschien?, Doch 't is te vr« dat het schatje spoedig weer zie! zijn. Ze had tenminste al een veii om de rechterhand! lm gesteld in het genot van een tijdelijk, in plaats van een groot verlof. De bepaling nopens de wijze van uitbeta ling der nremie is gewijzigd In dier voege, dat op verzoek van den mili cien door den korpscommandant kan worden bepaald, dat de uitbetaling kan geschieden per week of per maand. VERVOLGINGEN TEGEN DE ANTI MILITARISTEN. Wij meldden dezer dagen, dat bij den secretaris en den penningmees ter der Afd. Amsterdam van de Int. Anti.militaristische Vereeniging huis zoeking is gedaan. „Het Volksdag blad" kan thans mededeelen, dat te gen deze beide personen een strafver volging is ingesteld ter zake van deel neming aan een verboden vereeni ging. Beiden moesten hedenochtend voor den rechter-commissaris mr. W. A. v. Woudenberg Hamstra verschij nen. Art. 2. van de Wet 22 April 1855 tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en ver gadering zegt: De Vereeniging strij dig met de openbare orde is verboden en art. 3: Met de openbare orde wordt strijdig geacht elke vereeniging, wel ke ten doel heeft: lo. ongehoorzaamheid aan of over treding van de wet of eene wettelijke goed geslaagd mag heeten. De muziek bouw en den heer Van den Heuvel be- nummers weiden uitstekend gespeeld streden, dan ook niet zijn amend, om er is vooruitgang bij dit gezelschap voor margarine een hooger vluchtig merkbaar. Het duo Voget, dat zijn me- j vetzuurpercentage dan werd voorge- dewerkine- verleende, gaf heel aardige j steld, toe te laten, voordrachten, o.a.: Teuni6 de Kippen- Enkele technische wijzigingen lok- dief, ten beste, die de lachlust her-ten kort debat uit. r'ge werkman J. Schrauwen, bank-1 verordening; werker, door een drijfriem gegrepen"°- aanranding of bederf der goede en rondgeslingerd. Daarbij bekwam zeden; hij ernstige verwondingeneen been 3o. stoornis in de uitoefening der werd namelijk gebroken en inwendig had) !h/ij ernstige 'kneuzingen. Onge veer alle kloefen werden, hem van het lichaam gescheurd. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Aan het Centraalstation te Amster dam wilde gisteravond een jongen in het W. v. S. zegt: den bagagewagen van een vertrekken- eene vereeniging w dor trein springen, met hot doel, gra-heeft het plegen van misdrijven wordt rechten, van wie het ook zij, De bedoeling zou zijn, zegt het blad, de Anti-Militaristische Vereeniging te rangschikken tot bij de wet verboden vereenigingen waardoor elke deelne ming strafbaar kan worden gesteld. Wat de straffen betreft, Art. 140 van „Deelneming aan DIEFSTAL. In de zaak van C. K, 'koopmai J. M. v. d. K, suikerwerkerco Th. M. S., koopman, allen te vetohuge, door do Rechtbank ai ieder tot 6 jaar gevangenisstraf oordoeild wegens diefstal door ff van braak en inklimming in eet ning aan de Rijnstraat te 's-Gr hage, werd. door het Hof até n in hoofdzaak hevestigd. VEROORDEELD. De verantwoordelijke redaeiey „Berlixuer Mcrgenpost", K Schmidt, is wegens de in dSst opgenomen artikelen over het p: Hau, die beleedigen 1 worden schouwd voor Hau's sohoonsust»' ga Molitor, veroordeeld tot 9 o den gevangenisstraf. DE KONINGSMOORD, Uit Lisa abort wordt gemöM, >lgians het progressistische „Correo da Noite" de rechter rti structie o.a. ook den directeur - het nationalrtische dagblad „B die tot oogmerk gal" en van het orgaan van Frs misdriiven wnrdt„Diario Illustrado". in verhoor

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6