RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD tJ ■V.\V Raadsels Raadseloplossingen De nieuwe Wedstrijd Brievenbus Land en Tuinbonw DAMRUBRIEK. 1. [Deze raadsels behooren niet bij den wedstrijd, maar zijn alle ingezon den door jongens en meisjes, die ,,Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donder dagmorgen oplossingen zenden, wor den in bet volgend nummer bekend gemaakt. 1. (Ingezonden door Jo en Frans van Egmond). Mijn geheel bestaat uit 7 letters. 1 2 3 4 woidt gebruikt voor versie ring. 3 5 6 4 is een vrucht. 5 6 7 is een lichaamsdeel. 7 6 5 1 is nadeelig voor 't gezicht. 7 2 3 1 vindt men aan den. wijn stok. 2 (Ingezonden door Jan Souverein.) Wat is een schoone daad en toch een laaghartige moord? 3. (Ingezonden door Dirk Boeré). Zoek hieruit een begraven plaats Ik kan dit raadsel niet raden, het is veel te moeilijk. 4. (Ingezonden door R. Beinema). De molenaar komt 's morgens in den molen en vindt op 3 zakken 3 katten en elk kat met 4 jongen. Hoeveel voe ten waren er in den molen 5. (Ingezonden door Bram van Niel). Mijn geheel is een dorp in Noord- Holland en bestaat uit 12 letters. 6 7 8 is een vervoermiddel. 2 3 4 5 ziet mfii iu d-5 bokltrri) 12 7 dragen de dames. 3 4 12 10 is een dorp in Gelderland. Met een 9 10 11 12 speelt men 's win ters. En een 7 8 en een 9 12 4 11 komen ook alleen 's winters voor den dag. 3 4 5 6 11 12 haalt men bij den drogist. 11 12 is een maat en 9 10 11 6 ver koopt de slager. 6. (Ingezonden door Velix van Opij- nen). Maak uit het woord „Waterstaat" twee vragen en de antwoorden op die vragen, dus te zamen vier zinnetjes. Voor elk zinnetje mag je alle letters van het woord „Waterstaat" weer op nieuw gebruiken. 7. (Ingezonden door Johan de Rijk). Ik kom van leven, En heb geen leven En tóch kan ik U antwoord geven Wie ben ik? 8. (Ingezonden door Dirk Bruinier.) Of ik al draai, dat doet geeh goed of kwaad, maar als gij mij keert, dan breng ik rroed of kwaad te weeg. 9. (Ingezonden door Dina Vester). Zet onder elkaar Een muziekinstrument. Een stad in Nederland. Een plaats in Noord-Holland. Hen meisjesnaam. Iets, dat men in de keuken vindt. Een rivier in Duitschland. Een lichaamsdeel. Wat vormen de beginletters 10. (Ingezonden door Jo van Egmond) Mijn eerste is een boom. Mijn tweede vindt men in de stad. Mijn geheel is een straat in Haar lem. De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn 1. Anthonie8traat. 2. Maalstroom. 3. Diefstallen. 4. De schaai'. 5. Reinier. 6 Tabak. 7. De prins. 8. Gaar, haar, snaar, paar, 9. Assen. 10. Raap. Goede oplossingen ontving ik deze week van Marie de Zaayer 7. Anton en Grada van den Bo- gaardt 10. J. G. van Nieuwenhuyzen 6 (van de vorige week 5). Grietje Kwantes 10. Machiel van Marsbergen 7. Diena en Jans Emmer 8. A. Koomen 9. Jan en Gerard Noë 9. Adriaan Bolleman 7. Marie Kolk 6. Piet en Frans Bolle 8. Anton de Kam 8. Johan de Rijk 10. Gerard en Beppie Meyer 6. Jo en Frans van Egmond 7. Harri Rienstra 10. Bram van Niel 10. Nanne Nauta 9. Nico Twisterling 4. Eduard Boeré 9. Neeltje van Opijnen 9. Dirkje Mollema 7. Zus Duursma 10. Inzender zonder naam 10. Anton de Wit 7. Lena Bos 5. Henri Ackermann 9. Martina Bruyn 7. Dirk Boeré 10. Anna Ploeg 6. Mina van Wijngaarden 6. Johanna Reyer 2. Frits Poppe 9. Constant Poppe 9. Mina van Egmond 10. Cornelis en Kees Emmer 8. Arie van Westerhoven 10. Corrie Matla 10. Sieger en Tinus Ronke 10. Bij den uitslag van den wedstrijd had nog aenoemd moeten worden de inzending van Wilhelmina Wammis haar werk hoorde bij de zeer goe- d e inzendingen. Onze nieuwe wedstrijd is een tee kenwedstrijd. Ik zal je vertellen, wat je mag tee kenen. Je kiest het een of andere voorwerp in de huiskamer uit (je mag nemen wat je wilt, een stoel of een tafel of een kopje en schoteltje of een koffiekan of een inktkoker of nog iets anders) en daar maak je dan een teekening van. Het hindert niets of het voorwerp dat je teekenen wilt een voudig is. als de teekening zelf maar zoo netjes mogelijk wordt. Het best zal zijn, dat je voor de teekening stevig wit papier gebruikt, dan mag de teekening niet grooter zijn dan 20 bij 30 c.M. Natuurlijk begrijp ik wel, dat de jongens en meisjes van elf jaar en jonger niet zoo mooi zullen kunnen teekenen als de grooteren, en daarom zijn er voor dezen wedstrijd weer twee afdeelingen, éen afdeeling voor jongens en meisjes van elf jaar en jonger, en een afdeeling voor jongens en meisjes vdn twaalf jaar en ouder. In de eer9te afdeeling zal de eerste prijs bestaan uit EEN SCHILDERDOOS OF EEN SPOOR, en de tweede prijs uit EEN DOOS POSTPAPIER OF EEN SCHETSBOEK. In de tweede afdeeling zal de eer ste prijs zijn EEN VOETBAL OF EEN BOEKENHANGER en de tweede prijs EEN PLANTENTROMMEL OF EEN TEEKENDOOS. Verder zullen in iedere afdeeling nog twee premiën worden toegekend, I die uit boeken in prachtband zullen bestaan. Je maakt de teekening dus zoo net- jes mogelijk (met potlood), en dan schrijf je op den achterkant duidelijk je naam, ie leeftijd, je woonplaats, en een mededeeling of je alleen gewerkt hebt. (Denk er vooral aan, dat je je voor- en achternaam voluit schrijft I). Alle teekeningen moeten aan mij gezonden worden vóór Donderdag 23 April. Denk er n aar eens over, welk voor werp uit de huiskamer je teekenen wilt, en probeer dan maar om 't zoo niooi te doen als je kunt Dagboek van Cesar. (Boor SuBwmna Si die Lange, oud 16 jaar). 16 Januari, Maandag. WöXj heb ik gisteren "n mooi schuil plaatsje 'mtdlektt'k Snap eigenlijk niet, hoe 'k dat gisteren vergaten heb yp to schrijven) Wmneer nu, zoo als 's Maandags altijd gebeurt, do wasch-1 tobbe door Stien i't dienstmeisje) van i aem zolder wordt gehaald, ga ik, zoo gaiuw 'k de kans schoon zie, naar den zo kier. "k Doe altijd mviieirzoekitugs- tnchilen door 't hu its. en zoo ontdekte.' uk diat verstopihoekije. 'k Moet me door to héél nauw en kronkelig: gangetje wringen, dal gevormd wordt door manden en kósten, aan 1 eind1 daar van' moet *k een paar stapjes links ai, en dan wip 'k in 't héérlijkste mandje me(t hom', waarin oodt 'ii' hond je gelegen hoeft. Daar liab 'k nu m'n verblijf .gehouden, en 't is me er bést bevallen, 'k Hoorde allen mo roepeni, buitens- en binnenshuis, on Ik hlieilid me lékker schuil. Tot twaalf uur. 1 Dan is hert koffiedrinken, dus ai.tfem .allien itfnnen, en Stieor zit altijd met den rug naar m'n mandje. Ik héél zachtjes die trappen ufgetrippeid, om óók eens even wat ie muizsen. Toen 'k m'n portie haast ophad, stond Stien op, zag me en riep, dat 't bin nen gehoord werd „Daar heb-je warempel Cees Waar kom jij 53oo opeens vandaan, rak kert Daar gang die kamerdeur open en Loudls en Suró stormden de gang in, langzamer gevolgd door den baas en d-t vrouw, 'n Oogiemblik stond 'k ver-1 blufttoen glipte 'k tusschen Louis z'u hainden, die al uitgestoken wa- i ren om me te paikHcant door, en wipte zoo gauw ik kon, die trappen op, i naar m'n schuilplaat/s. Louis, Stien I en <Suze me na. Louis eai Saize ble- ven op de cerrste verdieping de. kamers nog earns nazoeken. Stilen stofte naai den zolder. Wat heb 'k een schik ge had: 1 Ze liep mie wel, drie-, viermaal voorbij, in 'alle hoeken on gaten, man» i den en kisten' kijkend, behalve waar ik lag. Maar al had zie er gekeken, ze j fti'adl mie tóch niet gevonden, óf ze moeSt dien heeLen boel verschoven hebben, 'k Was wel 'n beetje bang, dat ze dat in di'r hoofd zou krijgen Daar kwamen Louis en Suae de trap op. Toen mei z'n drieën nog eens aan 't zoeken m scharrelen. Toen klopte i m'n hartje toch wel 'n beetje luider. „Hij is hier toch óók niethoorde 'k Suze zuchten'. Stien 'keek naar de vliering (nèt of 'k daar zat), en. zied' „dian moeten we 'm maar 'm sop pie geven als de wasch afgoloopetn ie, DLnsdagmi did ag. „Als .ze me dim maai' éérat gevon den hebben". dacht ik. Ja, 't 'waf, een ongemeen prettige Maandag. (Wordt vervolgd). (Brieven, bestemd voor de Redactie der Kinder-afdeeling, moeten gezon den worden aan Mej. M. C. van Doorn Wagenwee 88 Haarlem). JOHAN F. Gelukkig, dat het de vo rige week met je wedstrijdinzending nog in orde gekomen is, hè Johan-? Doe je met den nieuwen wedstrijd ook weer mee Dan hoop ik, dat ik weer een flinke inzending van je krijg, hoor-! Hoe is 't met Henrietta? Dat is immers een zusje van je? GERARD EN BEPPIE M. Dat is wel wat erg, dat jullie in twee weken geen brief gehad hebben't Is heel best, dat te het boek nog maar een week gehouden hebt, BepIs het mooi, en het nieuwe van Gerard ook De groeten voor jullie tweetjes. MARIE DE Z. Dank je wel voor je raadsel. Het is heel mooi, en ik zal het in de courant zetten, 't Letterraadsel niet, dat kan ik niet gebruiken. Ik vind het heel goed, dat je aan den nieuwen wedstrijd meedoet. Nu kun je mooi beginnen, hè? WILHELM H. Je hebt zeker wel ge zien, dat ik je wedstrijdinzending wel degelijk gekregen had. Was je al bang dat er iets zoek geraakt was Je raad sel wil ik craag plaatsen. Ik vind het knap van ie, dat je dat alleen bedacht hebt, hoor Ik kan dadelijk zien, dat je geen Haarlemmertje bent, want bijna alle Haarlemsche kinderen schrijven schuinvind je dat niet grappig RINA v. d. W. Dank je wel voor de raadselszoodra ze aan de beurt zijn zal ik ze opnemen NICO T. Wat heerlijk, dat je met je verjaardag zoo'n mooie doos postpa pier krijgtZal dat feest al gauw- plaats hebben, zeg? Het raadsel dat je me stuurde, mag ik niet opnemen, omdat het een reclame voor een be paalde firma zou zijn. Moeder zal je wel uitlegeen wat ik daarmee bedoel. Ga je ook meedoen aan den nieuwen wedstrijd HERMAN H. Je vraagt wat we nu voor een wedstrijd krijgen. Je ziet, dat hoef ik nu niet meer te beant woorden, want dat kun je vanavond zelf in de courant lezen. Is 't naar je zin Mijn groeten aan Gerard 1 JOHANNA Al een paar briefjes van je liggen op antwoord te wachten, en nu kan ik meteen beginnen met je te feliciteeren met je verjaardag. Eigen lijk ben ik een dag te laat, maar dat vind je zeker niet heel erg^is 't wrei? Heb je veel plezier gehad Zeker wil ik je ook een boek leenen. Kom er Woensdagmiddag tusschen 1 en 2 uur maar een halen. Dank je wel voor de raadsels, ik wil ze graag gebruiken. Beterschap met Moeder MACHIEL VAN M. Letterraadsels mag ik niet meer plaatsen die vinden de kinderen zoo akeligHet andere zal ik opnemen. Vind je 't vervolg van het boek ook mooi 't Is wel een beet je grooter dan het eerste deel, is 't niet GRIETJE K. Zoo'n verhuizing geeft altijd een heele drukte, hè? Is het nieuwe huis prettig? Natuurlijk wil ik je ook met plezier een boek leenen. Je weet zeker al, dat ik Woensdag middag tusschen 1 en 2 uur thuis ben, dus kom dan maar eens ietsuit- zoeken. Heb je zelf ook veel boeken WILLEM EN PIET H. Ja, 't is goed, dat je het raadsel nog maar eens op geschreven hebt. En dat Piet voortaan ook mee gaat doent vind ik best. Kan hij ook al zoo flink raadsels oplossen als jij DIRKJE M. Woensdagmiddag tus schen 1 en 2 uur mag je een -boek ko men halen. DirkjeWat is de oplos sing van ie raadsel ADRIAAN B. Ten eerste wel be dankt voor je raadsels, die ik graag wil opnemen, ook al weet ik niet of ik er al heel gauw ruimte voor heb. Maar je hebt zeker nog wel een poos je geduld, is 't niet Je hadt de raad sels flink opgelost. BRAM VAN N. Na wat je schreef wil ik wel gelooven, dat het laatste boek meer in je smaak viel dan het vorigeZoo langzamerhand kom ik er achter wat je jullie eigenlijk het prettigste vindt om te lezen 1 WILHELMINA I. Ik kan me best begrijpen, dat door al de drukte met den wedstrijd geen tijd voor de raad sels overbleef. Er was ook zoo veel aan te doen, hè? Hoe is "t met Johan en jou? FRANS EN JO VAN E. Hoe of dat in elkaar zit? Dat zal ik je dadelijk wel vertellen Machiel v. M. had voor de aansluiting van het eerste en laat ste woord van den wedstrijd gezorgd, en daar ik bij jullie werk die aanslui ting miste was Machiels werk na tuurlijk meer waard. In de opgave voor den wedstrijd heeft duidelijk ge staan, dat het eerste en laatste woord moesten aansluitenhad je dat niet gezien ANTON DE K. Ik moest er zoo om lachen, dat je vroeg of ik je de cou rant een beetje vroeger stuurde ;daar kan ik heusch niets aan doen, hoor Je raadsel wil ik wel plaatsen, maar schrijf je voortaan met inkt Dan is 't zooveel duidelijker GRETHA EN CORRIE K. Of ik dacht, dat jullie me vergeten hadt? Ik dacht wel„waar blijven Gretha en Corrie toch?" Maar dat je door Moeders verjaardag niet aan schrij ven toe kon komen, kan ik me wel be grijpen. Was 't een prettige dag? De raadsels zijn goed. HENRI A. Natuurlijk wil ik je wel een boek leenen, maar ik kan je niet beloven, dat ik Zaterdag thuis zal zijn. Nu wil ik wel een boek voor je klaar leggen, en dan mag je 't Zater dag tusschen 1 en 2 uur komen halen. Vind je dat goed? Dank je wel voor het raadselik zal het opnemen. DINA V. 't Is wel wat erg, dat ik je brief nog niet beantwoord heb, hè Dina? Is het kussen nog op tijd klaar gekomen Ja, zulke werkjes nemen een heeleboel tijd in beslag. En hoe is 't met jezelf? Ben je weer heelemaal oeter? Dag Dina, veel groeten FRITS EN CONSTANT P. Had maar dadelijk gezegd, dat je liever een geschiedenisboek hadt, Frits Ik zal nu de volgende week iets moois voor je bewaren, hoor! Wil je Moe der bedanken voor het briefje? Wat zal dat een feest zijn als Oom en Tan te en de Neefjes uit Indië komen Zijn de neefjes zoowat net zoo oud als jul lie, en blijven ze dan ook in Haarlem wonen Hoe is 't met het kleine broertje, dat jarig geweest is? Jullie hadt me nog nooit verteld, dat je nog een broertje hadt. Ik dacht, dat je maar met ie tweetjes was Heb je be halve 't kleine broertje nog meer broertjes en zusjes? JO L. Ik vind het leuk, dat die kra nige wedstrijdinzending van jou be kroond is. Jo Ben je in je schik met je prijs? Wat zul je er een werk aan gehad hebben met het doorzoeken van al de boeken en albums I Ik begrijp wel, dat je het een prettig werk vindt, anders zou je je zeker niet zooveel moeite gegeven hebben 1 AGE B. Gelukkig, dat je oogen weer zooveel beter zijn 't is niet prettig om achter te zijn, hè? Heb ik den nieuwen wedstrijd niet mooi voor je uitgekozen? Ik verbeeld me zoo, dat 't wel iets naar je smaak zal zijn 1 MARIE D. Ik moest er om lachen, dat je me kwam vragen of ik 't je niet kwalijk wou nemen, dat je niet aan den wedstrijd meedeedt. 'k Dacht in eens aan het spreekwoord zeggen en doen zijn tweeërlei zaken! Flauw om je er nu nog mee te plagen ook, hè 'k Hoop ook, dat je met den nieuwen wedstrijd gelukkiger zult zijn F SIEGER EN TINUS B. 't Is flink, dat je je dadelijk over de teleurstel ling heen gezet hebt en weer met nieuwen moed aan den gang wilt gaan I Dank je wel voor de raadsels, al weet ik ook niet of ik er al heel gauw plaats voor heb Wat een prach tige olifant stond er in jullie brief Had Sieger die geteekend Ik heb er met bewondering naar gekeken F JANS JE V. Wat een mooi verhaal stuurde je me Je hebt het keurig op geschreven. hoorWat een slimme jongen was die Wim, om altijd over al een lepel mee te sjouwen, vind je het ook niet In den „Zaterdagavond" kan ik het niet plaatsen, omdat je het niet zelf bedacht hebt. Hoe gaat 't met het raadsels oplossen HUBERTUS B. Ja, ik vind 't heel best, dat ie Woensdag de beloofde zwartjes komt halen. Ik hoop, dat je ze mooi vindtZoo, ben je zoo ver anderd? Als je dan komt mag je wel dadelijk vertellen, dat jij het bent, an ders herken ik je misschien niet eens! Of ben je daar niet bang voor Ik denk wel. -lat ik je nu een erge groo- te jongen zal vinden't Spijt mij ook, dat ik Annie niet ken F Wie studeert, er nu het ijverigste, Annie of jij MARIE) K. Ik ben blij, dat je de boeken mooi vindt, 't Is wel prettig om altijd iets te lezen te hebben, hè? Vind je het raadsels oplossen ook pret tig? PIET EN FRANS B. Daar liggen nn al drie brieven van jullie, en het wordt dus hoog tijd, dat ik je eens antwoord Het raadsel van het stuk land is wel een beetje lastig om in de courant te zetten, maar misschien kan ik het toch nog wel gebruiken. Is Frans blij met zijn premie en zijn jul lie al druk aau het lezen geweest? CHRISTINA B. Wel, hoe bevalt het nieuwe huis? Is het er prettig wonen en kun je flink buiten spelen? Roelof en Cornelis zullen het zeker wel erg druk hebben, maar als al de drukte voorbij is. hoor ik zeker wel eens hoe het afgeloopen is. Ga je ook weer mee doen aan 't raadsels oplossen? ANNIE EN MARIE VAN Z. Ten eer set feliciteer ik jullie met de rappor ten 'k vind het ten minste wel een felicitatie waard, jullie niet? En zoo leuk, dat het gemiddelde van jullie al lebei hetzelfde is Heb je nogal goede verwachtingen van het overgaan? Tot de volgende week, en veel groeten JOHAN W. Dank je wel voor de raadsels ze zijn heel goed, en als je maar geduld hebt zul je ze ook wel in onze rubriek zien verschijnen. Is Wilhelmina tevreden met deze oplos sing van de zaak 't Speet me erg, dat haar naam er uitgevallen was, maar je hadt zeker al begrepen dat 't een vergissing geweest is. BETSY D. Wel Bets, wat heb jij een heerlijken verjaardag gehad I Je bent lang niet vergeten, hoorWat is het postpapier aardig I Draag je het rin getje iederon dag? Ik zal nu maar niet meer met een felicitatie komen aanzetten, daar is het nu toch te laat voor! Vinden jullie den nieuwen wed strijd leuk MARIE L. Nu is ten slotte jouw brief nog overgebleven, en ik wil je toch niet nog langer op antwoord la ten wachten Ik vind het niets erg als je een enkelen keer eens een woord vraagt, dat je niet weet, maar dat is ook heel iets anders dan be paald geholpen worden, vind je ook niet? Dat die kleine Jo met den prijs ging strijkenWas ze niet erg blij, toen ze 't las? Do nog niet beantwoorde brieven komen de volgende week het eerst aan de beurt. Nog even geduld dus I M. C. VAN DOORN. pitó twee gangen. Welke nam de domino Hij moest wachten. Een uitsprin gende muur gaf hem dekking. Toen eindelijk het masker kwam, sloop hij ongemerkt er achter aan. Den corri dor af, weer een trap, over een bin nenplaats ende kapitein kon zijn oogen niet gelooven in het wachtlokaal der Zwitsers. Met snellen tred trad de kapitein binnen, den degen in de hand. Zijn komen had de uitwerking als het hoofd der Medusa. De trouwe Zwit sers, die jui9t hun verkleeden kame raad met een luid hallo hadden be groet. stonden als versteend met van schrift verbleekte gezichten. De kapitein riep den eersten den besten bii zich en liet zich de geschie denis, die eigenlijk heel eenvoudig was, vertellen. De een na den ander hadden de wakkere Zwitsers den do mino aangetrokken en in de heerlijk heden der koninklijke tafel gezwol gen. In vrees en ontzetting liet de offi cier zijn manschappen achter. Hem zelf was het ook wat raar te moede. Zou de koning hem er voor laten boe ten, dat zi'n manschappen die onge hoorde brutaliteit hadden uitge haald Maar ziin bezorgdheid was onnoo- dig. Toen hij hortend en stootendden koning den stand van zaken had op gehelderd barstte Lodewijk XV in een luid gelach uit. Die "rap bevalt me, kapitein. Straf de menschen alsjeblieft niet. Bn met de comtesse verlaat je maar op mij. Veertien dagen later werd de verlo ving van kapitein de Verhelst met de comtesse de Villieurs gevierd. De Zwitsers echter, aan wier dolle mas- kergrap de ionge officier zijn geluk S had te danken, konden op den feest dag aanzitten aan een schitterend, afzonderliik voor hen aangericht feestmaal. Daar konden zij zich, zon der den omweg der verkleeding, naar hartelust te goed doen. DESINFECTIE DER HANDEN. Over dit onderwerp is al heel wat gepubliceerd en de aanvankelijk schijnbaar zoo gemakkelijk te verrich ten desinfectie der handen, is geble ken niet of nagenoeg niet bereikbaar te zijn. Al heeft men ook nog zoo geborsteld met water, soda, zeep, sublimaat et 1.1. q. g., altijd blijft er nog in nagel randen en huidplooien een restje aan wezig, dat niet kiemvrij is. Dr. Dönitz (Berlijn, Chir. Universi teitskliniek), is nu op de gedachte ge- komen, om deze laatste nog overblij vende resten in de huid vast te leg gen en ze onschadelijk te maken, door er een lijmachtige stof overheen te brengen, en de plooien der huid enz. als 't ware te vullen met die stof waaronder dan de nog niet kiemvrije resten blijven liggen en verder geen kwaad meer kunnen doen. Een van de eerste voorwaarden, waaraan deze kittende stof moest vol doen is wel deze, dat ze niet oplos baar mag zijn in lichaamsvochten, alsbloed ascites-vloeistof, etter enz. Voorts moet de huid der handen er ook tegen kunnen en moet de stof uitermate goed aan de huid der han den vastkleven, daar anders de niet kiemvrije resten er onder vandaan kunnen komen en zoo nog gevaar zou den kunnen opleveren. Na verschillende mengsels beproefd te hebben, bleek een mengsel van was en tetrachloor-koolstof een massa te leveren, die aan de gestelde eischen voldeed. Deze stof wordt nu dan ook voor het boven omschreven doel ge bruikt en in den handel gebracht door de firma Krewel en Co. te Keulen en is genaamd „chirosoteer". De stof wordt met een spray op de handen geblazen en ook op het opera- tieveld, maar zulks in dier voege, dat de huid wel vochtig, maar niet ge heel nat er van wordt. Het uiterst dunne laagje, dat op de ze wijze op de huid wordt gebracht, hindert noch in de bewegelijkheid, noch in het gevoel. Een voordeel is ook, dat etter, bloed enz., niet op de huid der handen blijft hangen, maar er afloopt, wat de kans voor infectie voor den operateur aan zienlijk vermindert. Men zij er op bedacht, dat de huid vóór men het chirosoteer er op brengt geheel droog moet zijn. Met water en zeep gaat het middel er niet af, waardoor de huid een fraai, glad aan zien verkrijgt. Aether (of benzine) neemt 't dadelijk af. Bacteriologische onderzoekingen hebben geleerd, dat de nog in de huid achtergebleven kiemen, na desinfectie voor een groot deel door chirosoteer worden onschadelijk gemaakt en bij tal van operaties is het middel reeds van nut gebleken. WATER OP MARS. Aan de „Beri. Lotk. Anz." wordbuit Parijs gemeld, dat de Academie van Wetenschappen aldaar de mededee ling heeft ontvangen, dal het aam den Noord-Amerikaanschen sterre- kumdige Lowell is gelukt, om dioor spectraal analise vast te -stellen, wat tot' dusverre slechts een vermoeden was, dat namelijk op de planeet Matrs waterdamp voorhanden is. GRASSEN. Vele nieuwe graslanden worden te genwoordig aangelegd en oude be staande verbeterd, en het is een ge lukkig verschijnsel, dat de boer daar bij meer en meer breekt met de oude, verkeerde gewoonte om slechts wat graszaad van den hooizolder uit te zaaien, of hoogstens wat klavers en Engelsch zaaigras, en zich de uitgave getroost voor een doelmatig gras- en klavermengsel, aangekocht liefst bij een handelaar, die zijn zaden onder openbare contróle der Proefstations heeft gesteld. Bij de keuze van een mengsel ver- mijde men de soorten, welke zich als minderwaardig hebben doen kennen of minder graag door het vee worden gegeten. Te dezen opzichte heerscht nog veel onkunde onder onze veehouders, zoo dat men in vele, zelfs pas aangelegde graslanden nog grassen ziet, die er niet thuis behooren. Nu de tijd van zaaien aanstaande is, willen we en kele dier soorten noemen. De meeste, zoo niet alle, kan men kennen aan heur taaiheid; kauwt men een halmpje, dan begrijpt men, waarom de dieren ze niet lusten. 1. Wollig zorggras (meelzaai of wit- iebol). 't Is een mooi, lichtgroen gTas, voelt, melig aan vandaar de naam wordt spoedig hard en wordt ook alleen als het jong is, genuttigd, 't Is daarom beter in hooi- dan in wei land. Daar het spoedig de hetere grassen verdringt, neme men er niet te veel, en zaaie het nimmer alleen uit. 2. Zachte Dravik. Levert soms vrij goede opbrengsten, maar is van wei nig waarde; wordt alleen als hooi ge geten. 3. Kam- of Borstelgras. Wordt spoe dig hard, levert vaak niet veel op, mag, ook om zijn snelle verspreiding, niet veel uitgezaaid worden. 4. Schapengras met ruwe halmen en bladeren. 5. Struisgrassen. Levert op drogen grond weinig massa en overwoekert andere grassen. 6. Reukgras.Geurig hooi, maar wei nig voedzaam. Wordt spoedig hard; opbrengst gering. 7. Roodzwenkgras. Voor de goede grondsoorten minder goed; op schra le gronden beter, 't vormt een vrij lichte zode en geeft daar nog vrij wat. Tweede snede is gering. C. B. WENKEN. 't Is niet waar, dat kippen beter leg gen, als er een haan bij is. Men kan dezen dus gerust na den broedtijd wegdoen, als men dit liever wil. De haan houdt losloopende kippen beter bij elkaar. Wie zich beveiligen wil te gen onbevruchte eieren, neme op 10- 12 hennen één haan. Laat de broed- eieren niet ouder dan 14 dagen wor den 1 Te Wageningen zullen dit voorjaar tijdens den bloei der ooftboomen proe ven genomen worden met het beroo- kingssysteem van J. W. Werkman te Gendringen, ter voorkoming van vorstschade. De methode is in ge bruik in de buurt van Colmar in den Elzas en bestaat in het doen heen en weer rijden van een karretje, waarin kootteer brandt, en schijnt veel voor te hebben vooral uit een oogpunt van arbeidsbesDaring, op de methode met hoopen heideplaggen en vochtige den nennaalden. Het Maandbl. t. Vervalschingen zegt: Men gebruike nimmer levensmiddelen uit bussen welke bol staan (z.g. ge bombeerd ziin) en evenmin die, waar bij de fabrikant zich schaamt zijn naam of fabrieksmerk op de etiketten te plaatsen. Vw*ntira©pd0lljÜM redacteurenH. BL LasÜBfs, C. E. Vi»e, C. H. B. TaUcM**. OpiosainpcB in tw Banden aan dian hear H. X. Lamt&nga, Barendsestr. 41. PROBLEEM No. 44 - 20A, ter me dedinging. van de Damclub „Haar lem". Zwart 16 26 86 46 47 48 49 Wit: 17 21 22 24 26 28 29 30 33 34 en 38. Zwart: 1 6 8 9 11 12 14 16 37 en dam op 25. PROBLEEM no. 42 - 19 ter mede dinging is: 42 - 37, 43 - 38, 40 19, 25 21, 36 7. Goed opgelost door de Heeren: J. N. Arendsen, C. Serodini, G. P. Heck en R. C. Broekmeijer, allen te Haarlem. C. Dijksen", Halfweg. S. Groot Vijfhuizen, P. J. Oostwou.- der en J. L. Velde, Overveen. W. H. de Klerk, Bloemendaal. W. A. Z. en II. L. Jr., D. Ruhrort. p po O P DE ZUID-AFRIKAANSCHE OORLOG HERDACHT. Op 15 Maart heeft te Kaapstad da plechtige onthulling plaats gehad van een monument tot gedachtenis aan de regimenten, die in de Kaap werden gerekruteerd om deel te necien aan den Boerenoorlog. Een groot publiek woonde de plechtigheid bij. Siir Walter Hely Hutchienson hieli eene toespraak, waarin hij herinner de aan. de woorden van den presi dent van den Zuid-Afrikoanschen Bond, namelijk dat do eenige weg naar vereeniging van alle Zuid-Aflrl- kaïuare door bloed en tranen leidt De gouverneur merkte op dat, in dien dfrt juist is, er to meer roden be staat degenen te eeren, die in den oorlog hun plicht deden. Hij pleitte verder voor een vereeniging van alle Zuixl»Afrikaunsche stammen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 17