NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25a Jaargang. No. 7596 Versefeip! dagelijks, behalve ag Zon- en Feestdagen DINSBAG 31 MAART 1908 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDENl tyoo? Haarlem 1.26 Vgot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H (fieïHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Yt jj „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ftelke regel meer /0.80 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing? 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Hootstraat 55. Intercommnnaaï Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij? Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclame", van buiter het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NtfMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 31 MAART. Vereeniging: Gymnastiek- en Scherm- uitvoering voor het Lighalfonds, 7^ uur Groote Kerk: Orgelbespeling 12 u. Velsen: Raadsvergadering, 10?,- uur. Buitenlandsch Overzicht RUSLAND'S FINANCIëN. In een bijeenkomst van leden der Centrumspartij uit den Russischen Rijksraad heeft graaf Witte een voor dracht gehouden over de Russische financiën, die hij aan scherpe kritiek onderwierp. Hij verklaarde, dat de staatsuitgaven reeds voor den oorlog grooter waren dan de inkomsten, en sedert is het nog veel erger geworden. A's thans nog de kosten voor het aan bouwen van oorlogsschepen worden goedgekeurd, zal Rusland in de eerst volgende zes jaren minstens een mil liard moeten leenen. Witte verklaarde zich derhalve te gen uitbreiding der vloot en meende dat Rusland zich moet beperken tot versterking en reorganisatie van het landleger. FOCK EN RE1SS. Uit St. Petersburg wordt thans be richt, dot de generaals Fock en Reiss, beiden gecompromitteerd door het proces over de verdediging' van Port- Arthur, een wenk hebben gekregen, om ontslag te vragen. Reiss heeft er Jn toegestemd, maar Fock heeft ge weigerd om redenen van krijgstucht, daar het onderzoek inzake zijn twee gevecht met Smirnof nog hangen de is. OMKOOPERI.JEN BIJ DE POLITIE. De senator Garin, aan ien een on derzoek was opgedragen naar de praktijken der politie te Moskou, heeft o.a. ontdekt, dat de chef der geheime politie aldaar zich aan om- kooperijen heeft schuidig gemaakt. UIT SERVIë. Het Hof van Cassatie te Belgrado besliste Vrijdag in de quaestie van den moord op de gebroeders Novako- witsj, dat de rechtbank in eerste in stantie nog meer getuigen moet hoo- ren, en dat de strafrechterlijke ver antwoordelijkheid rust op den pre fect Zerowitsj en op den commandant der gendarmerie Woesakowitsj. De rechtbank zal moeten beslissen, of dezen in hechtenis zullen worden genomen. Blijkt verder, dat de mi nister van binnenlandsche zaken per soonlijk het hevel tot den moord heeft gc-geven, dan moet de rechtbank te gen dezen de noodige stappen beve len. MOORDEN IN DEN BALKAN. Steeds nieuwe gevallen van moor den worden uit de Macedonische landistricten gemeld. Te Van schoot ee i bende Armeniërs op een huis, be woond door een rasgenoot, verdacht een bende revolutionairen te hebben verraden. De man werd gedood, ver scheidene zijner huisgenooten wer den zwaar gewond. De Basji-Bazoeks rukten ter ontzetting aan, en richt ten een ware slachting aan onder de aanvallers, waarvan 33 werden ge wond en 8 gedood, terwijl nog ver- scheidenen worden vermist. Tenslot te kwam een af deeling Turksche troepen, die een einde maakten aan de slachting. ONGEREGELDHEDEN TE NEW-YORK. Door de politie werd Zaterdag een menigte van 10.000 man, die deel wil den nemen aan eene botooging der werkloozen, uiteengedreven. Enkele betoogers droegen vaandels met anarchistische opschriften. Nadat de menigte uiteen was gejaagd, wierp een man een bom, waardoor een aan tal menschen werden gedood en ge wond. De politie verklaart, dat een zekere Silberstein, die stervende werd opgenomen met een weggeslagen been, de bom heeft geworpen. Een later telegram meldt, dat slechts één man, een arbeider, door de bom gedood werd, maar Silberstein doode- lijk werd gewond. Het schijnt, dat bij in de richting der politie was ge- loopen, om de bom te werpen deze ontplofte echter ontijdig en kwetste hem ernstig. Stadsnieuws Onts ag aangevraagd. Door den agent van politie Jb. Oud huizen is tegen 15 April eervol ont slag aangevraagd. Dit is no. 4 sedert 1 Januari jl. In geen der vacatures is weder voorzien. HET TOONEEL „De GROOTE GEMEENTE", DOOR HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Men is mogelijk nieuwsgierig om te weten, wat de beteekenis is van den titel van het stuk, dat Zaterdagavond in den schouwburg is gegaan, en wel ke „groote gemeente" de vrij onbe kende Duitsche auteurs op 't oog heb ben gehad. We zullen aan dit weetverlangen van onze lezers clan ook maar zoo spoedig mogelijk voldoen, door mede te deelen, dat onder deze „groote ge meente," zooals 't in het stuk zelf ver teld wordt, verstaan wordt: de wereld der huwelijksbedrogenen, de wereld der door hun vrouwen bedrogen echt- genooten, die, volgens de slotwoorden van het stuk, hoe langer hoe grooter wordt! Een mooi wereldje! We zullen er dan ook maar gauw afscheid van ne men, ofschoon ze al voor heel wat too- neelwerken stof heeft geleverd, zoo wel voor bloedige drama's, akelige tragedies en dolle blijspelen, in welk laatste genre de Franschen, die de zaak gemeenlijk van den vroolijken kant hebben opgenomen, 't, meest heb ben uitgemunt. Het onderwerp is dan ook al zoo oud, dat de vraag gerechtvaardigd, zou zijn, wat voor nieuws op dit ge bied nog te fabriceeren zou kunnen, worden. Nu, het eenige. zoogenaamd „nieuwe" wat we in de bewerking door de Duitscliers hebben kunnen ontdekken is, dat in „De groote Ge meente" de bedrogen echtgenoot nu eens niet de persoon is over wien ie dereen lacht en met wien men een loopje neemt; neen, hij laat er in dit stuk op zijn beurt nu de anderen eens inloopen en amuseert zich met hen, die hèm bedrogen. Hiermee nemen we afscheid van dit stuk, dat de auteurs bij uitzondering niet aan een Fransche of Duitsche hadplaats hebben doen spelen, maar in Italië. En nu basta! Maar aangenaam is 't ons te kun nen wijzen op het bijzonder ja heusch „bijzonder" knappe spel van de leden van het Nederlandsch. Daar had men Mevrouw Mann Bouwmeester, een vrouw toch van om-en-bij de zestig, die, als een won der, in de vrouwelijke hoofdrol een vrouw van dertig, het beroemde type van Balzac's „femme de trente ans", liet zien, met een jonge hooge stem, een figuur en bewegingen, die in ver warrende illusie brachten, en die voor een grillige, bekoorlijke, coquette vrouw speelde op een manier, dat zij alle tooneelen „droeg," waarin zij op trad. Daar was Emma Morel als een be koorlijk onhandig ingenutje; en Mer- cel Myin als de secretaris-generaal, die in het eerste bedrijf in een leelijk geplooid pakje stak, maar anders goed spel te zien gaf; en Jan C. de Vos weer eens als een pracht-exem- plaar van een lummelig echtgenoot, maar die ze per slot van rekening toch allemaal nog te slim af is; en Schulze als een arme stumperd, die er later bovenop komt en zich dan een heerlijken kop heeft gemaakt van een staatsman, zooals men ze in de Fransche illustraties ziet staan van Fransche député's, met ingesneden korten baard en knevels, puik, raak. We hebben in lang zulk goed sa menspel en geheel van de heeren en dames van het Leidsche Plein niet ge zien. De zaal was aanmerkelijk minder goed bezet dan den vorigen Zaterdag bij 2 maal 2 is 5. FRANS NETSCHER. BOND VAN NED. ONDERW. RANGENSTELSEL. Zaterdagavond hield de afd. Haar lem van den B. van N. O. eene bui tengewone vergadering, waarin de heer F. L. Ossendorp uit Amsterdam, algemeen voorzitter van dien Bond een rede uitsprak over „Een salaris regeling zonder rangenstelsel". Een honderdtal onderwijzers en onderwij zeressen waren met de raadsleden, de heerenW. L. Schram en Vincent Loos- jes aanwezig. De heer Ossendorp ving zijne rede aan met een citaat uit het Handels blad van 5 Maart jl., waarin de cor respondent van dat blad, die de raads zitting bijwoonde, schreef, dat de nog al roerige bondsafcleeling in Mr. Thiel den wethouder van onderwijs haar meester had gevonden. Spreker be toogde, dat bondsafdeelingen „roerig" moesten zijn, tor verbetering van veel op onderwijsgebied, dat daarvoo vatbaar is. De onderwijzer heeft eene gewichtige roeping. Zijn invloed op het kennen en kunnen van het toe komstig geslacht is zeer groot. Dat hij daarom bij de uitoefening van zijn vak geen belemmeringen in den vorm van geldelijke zorg mag on dervinden, wil hij opgewekt en blij moedig zijn arbeid verrichten, is een zoo van zelf sprekende zaak, dat ge meentebesturen zich moesten beijve ren hem een menschwaardig bestaan te verschaffen. En daar ontbreekt veel aan. Spreker kent geen gemeente in ons land, die eene bevredigende salarisre geling bezit en noemt als voorwaar den, waaraan eene goede regeling be hoord te voldoen: een niet te laag aan vangssalaris, een niet te laag eindsa- laris, -op 35 tot 37-jarigen leeftijd dit eindsalaris te bezitten en dat dit eind- salaris voor allen bereikbaar moet zijn. Voldoet Haarlem's regeling hier aan? Geenszins. Spreker toont nader aan, dat in Haarlem van de 180 a 190 onderwijzers slechts 16 kunnen berei ken een maximum van f 1650; voorts een 90-tal, die 't kunnen brengen tot f 1150 en dan zijn er nog een 90-tal, waaronder 19, die hoven de 30 jaar, 8 boven de 40 en 3 boven de 50, die 't kunnen brengen tot f 1050. Hierbij gaf spreker tevens eene tragi- comische beschouwing over de wijze, waarop dan nog de periodieke verhoo gingen kunnen bereikt worden. Waarom het rangenstelsel dan wel gehandhaafd bleef? Volgens spreker is er geen enkel steekhoudend argument voor te vinden, maar het schenkt den autoriteiten een zeker gemak enwerdt beschouwd als te bevatten een prik kel, voor wie naar hooger salaris, stre ven.. Spreker acht dien prikkel verderfe lijk en onnoodig. Zonder dezen mag, behoudens eene enkele uitzondering, van een onderwijzerscorps verwacht worden, dat zij evengoed hun taak en plicht hegrijpen. Ten slotte behandelde spr. nog eens de houding van Mr. Thiel in zake de hernieuwde oproeping van sollicitan ten naar de betrekking van plaatsver vangend hoofd der school en de daar mede samenhangende interpellatie van den heer Vincent Loosjes en gaf de verzekering dat de bondsafdeeling gedaan had, wat haar plicht was, aan alle aanwezige niet-leden den raad ge vende de gelederen te versterken. Vrijheid van solliciteeren bestaat, eveneens om niet te solliciteeren, maar ook om hen, die wenschen te solliciteeren te mogen afraden dit te doen. Spreker eindigde zijn meerma len levendig toegejuichte rede met al len voor oogen te houden: Weg met de rangen! KUNSTBESCHOUWING. Kunst zij ons Doel heeft een vierde kunstbeschouwing georganiseerd voor a.s. Vrijdag over schetsen, aquarel len en etsen van een groot aantal moderne Hollandsche meesters, uit de particuliere verzameling van den heer John F. Hulk, kunstschilder en con servator van Teylers schilderijenka binet. De collectie moet zeer interessant wezen, waarschijnlijk zal het in dit seizoen de laatste kunstbeschouwing zijn. Ongepaste aardigheid. Zondagnamiddag werd de trein, welke 5.42 van Haarlem naar Amster dam Vertrok, plotseling tot staan ge bracht tusschen Halfweg en Sloter- dijk, wat een groote ontsteltenis ver oorzaakte in de verschillende coupé's. Machinist stoker, conducteurs enz., alles was in een kort oogenblikje in beweging om de oorzaak te onderzoe ken en weldra bleek, dat een paar Haarlemmers de aardigheid had den gehad om aan de noodrem te trekken. Het zal hun wellicht niet bevallen zijn, want toen zij in A. aankwamen, werden zii opgewacht door den sta tionschef. die reeds telegrafisch be- richt ontvangen had, en werd proces verbaal opgemaakt. VEILINGEN, gehouden iu het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw", te Haarlem, op Zaterdag 28 Maart 1908, des avonds te 5 uur. No. 1. Een huis eu erve met tuintje aan de westzijde van de A. L. Dyse- rinckstraat no. 56. W. C. Rood, 2080. No. 2. Een huis en erve met tuin en afzonderlijk opgaande bovenwo ning aan dc noordzijde van de Korte Bcgijnestraat no. 21. Gebr. Brakel, 3500. No. 3. Een bouwterrein aan den Rijksstraatweg en Doodweg te Scho ten. H. J. Burgers, f 405. No. 4. Een bouwterrein aan den Rijksstraatweg te Schoten. No. 5. Een bouwterrein aan den Rijksstraatweg en Doodweg te Scho ten. J. J. Guldemond q.q. f 1015. De perceelen No. 4 en 5 gecombi neerd. No. 6. Een huis en erve met open piaats en tuin en afzonderlijk op gaande bovenwoning, aan de zuidzij de van het Leidscheplein get. No. 22 zwart en rood. W. C. Rood 4125. No. 7. Een winkelhuis en erve met open plaats en tuin en afzonderlijk opgaande bovenwoning, naast en grenzende ten westen aan perceel no. 6, get. No. 24 zwart en rood. A. A. Schippers, 3650. De perceelen No. 6 en 7 gecombi neerd. No. 8. Een huis, erf en tuin aan de Witte Heerensteeg. nabij de Zijlstr. get. no. 35. C. Nederkoorn, 1450. No. 9. Een pakhuis eri erve met af zonderlijk npgn.->rirlft hnvftnwraiina' aan de Turfmarkt, get. No. 26 zwart en rood. J. Oolgaardt, 5600. No. 10. Een winkelhuis met afzon derlijk opgaande bovenwoning erve met tuin, aan de zuidzijde van di Spaarnwouderstraat, nabij den Burgwal, get. No. 46 zwart en rood. C. A. Joekes q.q. 4500. No. 11. Een huis, ingericht tot wan kel, met groote inrijpoort, erve eni grond, aan de oostzijde van de Groo-' te Houtstraat, get. No. 177 A zwart en rood. No. 12. Een huis en erf met grond, naast en ten noorden van bovenge meld perceel en daarachter gelegen pakhuis, get. No. 175. No. 13. Een gebouw, ingericht tot smederij, met erven en grond, naast en ten noorden van perceel 12 en daarachter gelegen pakhuis, get. No. 173. De perceelen No. 11, 12 en 13 ge combineerd. P Hoogeveen, f 28435. No. 14. Een gebouw, ingericht tot Manége, aan de westzijde van het Klein Heiligland no. 86. W. Bosman q.q. 7800. No. 15. Een open erf met daarach ter geit- en ^paardenstal, naast en ten noorden van perceel No. 14, geteekend No. 84. W. Bosman q.q. ƒ5800. No. 16. Een winkelhuis, waarin café, met afzonderlijk opgaande bo venwoning en erve, aan de noordzij de van de Frans Halsstraat, op den boek van de Berckheijdestraat, get. No. 63 zwart en rood. J. P. E. Schönhuth, 4250. No. 17. Een huis en erve aan de oostzijde van de Berckheijdestraat, achter het voorgaande perceel, get. No. 14 zwart en rood. H. Smoolenaars, ƒ2675. De perceelen No. 16 en 17 gecom bineerd. No. 18. Een huis en erve aan de De Rijpstraat, get. no. 3. D. W. Koopen, 1355. No. 19. Een huis en erve met open, plaats aan de oostzijde van de Ge dempte Oude Gracht no. 45. Opgehouden, 4005. No. 20. Een winkelhuis en erve, aan de Botermarkt, hoek Tuchthuis straat, get. No. 2. Botermarkt en No. 1 Tuchthuisstraat. Niet geveild. OVERLEDEN. Hier ter stede is overleden mevrouw Helena Gerardina Gerdessenvan Outeren, die zich bekend en bemind gemaakt heeft door haar liefdewerk voor kinderen. Op verlangen van haar eer sten echtgenoot Dr. H. F. Schuur-1 man—Schimmel werd door haar be middeling het Gerde8scnfcnds gesticht aan welk fonds vele jongeheden groo te verplichtingen hebben. Liederavond Zalsman. De 4e Liederavond van Gerard Zalsman zal waarschijnlijk plaats hebben op 22 April met medewerking van Mevrouw Julia Culp. VOORDRACHTENAVOND. De duo's Voget en Schuilenburg ga ven Zaterdagavond in de Kleine Ver- eeniging een voordrachtenavond, die ook al had het aantal bezoekers grooter kunnen zijn heel goed slaagde. Het duo Voget is voor ons geen j onbekende. Op tallooze uitvoeringen heeft het met z'n aardige voordrach ten veel succes gehad, en dat het wat kan praesteeren blijkt ook wel uit het feit, dat op menigen wedstrijd mooie prijzen behaald werden. Ook nu sloe gen de duetten er goed in en bleef de bijval niet uit. Wat is er gelachen om „De begrafenis van oom Manus", om „Pieter en Margot" en ook om de andere voordrachten, die dan ook zeer verdienstelijk werden gegeven. Het duo Schuilenburg meenen we wel eens onder de werkende leden van „Door Inspanning Uitspanning" aangetroffen te hebben. Ook nu gaf dit veel aardigs te zien en te hooren. Vooral eenige café-chantant-liedjes oogstten veel applaus. Om de creatie „Dansen op 't huwelijksfeest" is uit bundig gelachen. Ter afwisseling trad het trio War ner op. Als lucht- en parterre-acroba ten gaven deze jongelui zeer verdien stelijk werk te zien. Ook de leden van het orkest werk ten mede tot het welslagen van den avond, terwijl tenslotte nog een aan genaam dansje gemaakt werd. MAKELAARS EN NOTARISSEN. Naar men weet beslissen de nota rissen, welke makelaars zullen wor den toegelaten om in het verkooplo kaal de Gouden Leeuw te veilen. Op een onlangs gehouden vergade ring der notarissen moet besloten zijn, voorloop"'? niet meer makelaars als zoocianig toe ie ïaten. in veiDana daarmee zijn eenige nog niet toegela ten makelaars opgeroepen tot eene vergadering op a. s. Donderdag in het gebouw de N ij verheid in de Jansstraat, het eigen gebouw der Vereen, van Industrieelen en Kooplie den in bouwkunde en aanverwante vakken. Het schijnt in de bedoeling te lig gen, zoo mogelijk te komen tot de in stelling van een tweede verkooplo kaal. UITVOERING. Men schrijft ons: Eene aanbeveling van de groote gymnastiek- en schermuitvoering, ten behoeve van het lighalfonds voor de Tuberculosebestrijding te Haarlem en omstreken, op Dinsdag 31 Maart a.s., mag na inzage van het programma voor dien avond wel nuttig geacht worden. Aan verscheidenheid der nummers ontbreekt het niet, zoodat het geheel eene aangename afwisseling biedt. Gymnastiek-, scherm- en muziek liefhebbers kunnen volop genieten, een enkele voordracht zorgt weer voor een geheel ander vermaak. De uitvoering belooft werkelijk eene zeldzame te zijn, die men niet verzui- me bij te wonen. Alleen reeds het groote aantal medewerkenden van de gunstigst bekend staande gymnastiek- en schermvereenigingen, is iets bui tengewoons. Een tableau vivant herinnert aan het nuttige en schoone doel. Zijn er ooit beter redenen om naar eene uitvoering te gaan? Kaarten zijn dien avond aan het bureau verkrijgbaar. VRIJZ.-DEMOCRATEN. De afdeeling Haarlem van den Yrij- zinnig-Democr. Bond vergadert Maan dagavond 6 April in de Sociëteit Nij verheid. De penningmeester brengt rekening en verantwoording uit, te vens wordt een commissie tot nazien der rekening ingesteld. Gekozen moe ten worden nieuwe bestuursleden en afgevaardigden ter alg. vergadering te Utrecht.- Ook worden besprekingen gehouden over te verwachten Raads- vacatures. II. A. S. De afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel sloot zich aan bij het Haarlemseh Arbeiders-secreta riaat. MILITAIRE ZAKEN. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat, behoudens de aanne ming van het wetsontwerp betreffen de het blijvend gedeelte door de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, de miliciens die zich vrijwillig hebben aangemeld tot versterking van de 2e ploeg on 4 April e. k. onder de wape nen moeten komen. Haarlemseh) Dagboek 30 Maart. „Hoe is T met den ouwen baas, moeder?" „De ouwe baas... meneer? Die is vandaag vijftien weken dood. Maan dag voor vijftien weken werd-ie be- grave..." 't Ouwe vrouwtje in d'r lange zwar te regenjas kreeg een paar tranen ju d'r blauvv-grijze oogen, toen ze 't ver telde. Nou stond zij daar maar steeds, aan 't Postkantoor, je moest toch le ven .en d'r was geen mensch die het voor d'r verdiende. Bij kinderen in? Nee, ze woont op d'r zelf, voorziet in d'r eigen onderhoud door op de fiet sen te passen. „En ben je nog al tevreden over de menschen, moeder?" ,,'t Gaat nog al wel, meneer... och' d'r zijn d'r genoeg, die de fietsen maar neerzetten en me nooit wat ge ven; maar d'r henne wel goeie men- sche ook, die geve me vast een dub beltje in de week, en andere dames nog wel eens een dubbeltje voor 'n koppie koffie., niet altijd natuurlijk, maar ik ben toch niet ontevreje.. En' nou komt met de zomer de goeie tijd^ zulle we hope.... 'k Heb de slechtste tijd nou al weer gehad... Ja, 'k sta hier nou al negen maanden, meneer! „En hoe oud ben je nou al?" „Zeven en zeventig, meneer...! „Zeven en zeventig?" „Ja, 'n heele leeftijd, meneer..." Lezers, daar staat aan rt postkan toor een vrouwtje van zeven-en-zeven tig jaar, klein, maar pienier... -us go er uw fiets neerzet, dan past zij d'r op... Ge ziet haar misschien niet eens, dénkt er niet aan, dat zij voor uw rijwiel gezorgd heeft. Want ooK „as ze me niks geven, kijk ik er toch na,... ik wil de naam niet hebbe dat ik er niet op let," zei ze. Ze is plicht getrouw... Maar ze doet dat werk, in regen en wind soms, niet voor haar of uw pleizier. Ze doet 't om er van te leven, zonder dat ze kerk- of armbestuur noodig heeft. Daarom één vraag: Doet gij uw plicht tegenover die vrouw, zooals zij haar plicht doet tegenover 't publiek? En nog een vraag aan de omwo nenden van het postkantoor: Is er niet een afspraakje mogelijk voor een vast kopje koffie en thee? OBSERVATOR. VOLKSWEERBAARHEID. Bij de gehouden oefening op Zater dag 1.1. waren ongeveer 60 leden pre sent. Er werden 2 afdeelingen gefor- meerdeen afdeeling onder bovel van' den korpoiaal Steffens marcheerde naar het station Bloemendaal en van daar in Zuidelijke richting naar Aer- denhout, teneinde een veldwacht to betrekken aan den Doodweg. De andere afdeeling onder comman do van den korporaal Traanberg* marcheerde naar het station Voge lenzang, hield daar tot 103/4 uur n. in. rust en beoefende vervolgens den' march van een voortroep in de rich ting van Bloemendaal. De zeer donke re nacht gaf aan de verschillende groepjes gelegenheid hunne bedre venheid in het geruischloos verplaat sen in bedekt terrein te toonen. De voortroep van laatstgenoemde afdeeling stuitte te 111/2 uur met zijn' spits op natrouilles en op de posten' van de veldwacht, die door eerstge noemde afdeeling waren betrokken. D€ veldwacht trok hierop terug langs deü Doodweg naar den tol te Aerdenhont,- alwaar de oefening te 121/2 uur wal geëindigd. Onder het zingen van het weer baarheidslied en van volksliederen' werd in opgewekte stemming huis waarts gemarcheerd. Brandstichting. Hedenmiddag zijn door de veld wachters van Aalsmeer twee perso nen aan het Paleis van Justitie ge bracht, die verdacht worden te zijn de aanstekers van de branden, die ih het laatst der vorige week te Aalsmeer plaats hadden „H e e r e n". Een viertal heeren „lords" zegt onze berichtgever, toerde Zondag middag met een rijtuig van den stal houder Voorting uit de Molenstraat door stad en omstreken. Toen ze ge noeg gereden hadden bleken ze geen geld te hebben, althans van betalen kwam niets in. Gevolg: ruzie, 'n rel letje, volksoploopje... Maar de stal houder moet zijn geld nóg hebben!

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1