HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEï£^g... Stadsnieuws Binnenland Onze Laehhoek. FEUILLETON [Eindelijk gewonnen GBWEST NOORD-HOLLAND. Aan het nummer vrije oefeningen waarmede het Gewest Noord-Holland op het a.s. Bondsfeestoptreedt, zullen, naar thans reeds met vrij groote ze kerheid kan worden gezegd, een 300- tal dames van de verschillende veree- nigiiigen deelnemen. In verband met de ernstige oefening, welke overal valt waar te nemen, belooft dit num mer veeï. Ook voor het Klassikale Brugnum- mer voor de mannen van genoemd Ge west, waaraan 160 turners deelnemen, bereiden zich de turners flink voor. Do volgende bijeenkomsten staan voor April op het programma: Mannen: Zondag 5 April Haarlem, in het Zander-Instituut, 10 uur. Zondag 12 April Zaandam, Café Neui, 9J uur. Zondag 12 April: Amsterdam, in de Turrihal, 1 uur. Zondag 26 April Alkmaar, Gem. Gymnastieklokaal, 10 uur. Dames: Zondag 26 April: Haarlem, in het Zander-Instituut, '10 uur. Op deze bijeenkomsten worden, be halve de genoemde oefeningen, tevens de stok oefeningen en vrije oefeningen ingestudeerd, waarmede alle aan de feesten deelnemende turnsters en tur ners zullen optreden. Uit het feit, dat op de gehouden oe- 'enbijeenkomsten steeds een groot ge tal dames en heeren aanwezig is, mag zeker worden afgeleid, dat de deelna me van Noord-Holland aan de feesten buitengewoon groot zal zijn. Geslaagd. Te Bingen n/R. zijn geslaagd voor machinebouw-ingertieur o. m. de hee ren H. C. Asses en P. v. d. Kemp, beiden te Haarlem. HOFBERICHTEN. De Erfgroothertogin van Luxem burg heeft Zaterdag de residentie verlaten, zich begevende naar. Brus sel. De Koningin-Moeder deed hare jeugdige logeergast uitgeleide. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De Koningin zal Dinsdag 21 April naar Amsterdam vertrekken tot het verblijven in de hoofdstad voor het jaarlijksch bezoek. DE KONINGIN TE ZAANDAM. Het door de Koningin in uitzicht gesteld bezoek vermoedelijk ook van Prins Hendrik aan Zaandam 's thans bepaald op Dinsdag 28 April e.k. DE REIS VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. Men meldt d.d. 27 Maart aan de Tel.: Het aloude „huis te Heemskerk" in 1338, tijdeus het beleg van Dirk van Polanen, nog een sterkte, met een rondeel en „een toorn van negen esta- gien hoog", sedert eenige malen ver woest en herbouwd, was nu in ge reedheid gebracht voor de ontvangst van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, Marquette, waarvan jhr. mr. Hugo Gevers de eigenaar is, is van oudsher bekend om haar boschrijkc omgeving en prachtige beukenlanen. De auto-tocht, na het bezoek aan Terschelling, van Den Helder over lUkmaar langs den mooien grindweg mn het Noord-Hollandsch Kanaal, in gezelschap van baron Van Pallandt fan Duinzei, ging zeer voorspoedig in vlug. Allerwege stonden menschen, lie den Prins toewuifden, langs den i'eg; verschillende groepen schoolkin teren met hunne onderwijzers juich en Z. K. H., vergezeld van zijn adju tant, baron Van Asbeck, hartelijk e. De chauffeur Nico, van baron Van Jaltandt, voerde in 1 uur 5 minuten iet voertuig van Den Helder naar -astricum. Aldaar werd eenigen tijd 'ertoefd op het jachthuis Kijkuit, na- lij het gesticht Meer en Bosch, waar I. K. H. werd verwelkomd door jhr. levers en mevrouw en baron Van iuylen van Nyevelt. Na het gebruik van eenige verver- schingen, zette het hooge gezelschap den tocht naar Marquette voort en ar riveerde te 6.15 aan den ingang van de beukenlaan, door Heemskerk's be volking luide toegejuicht. Z. K. H. zag er zeer welvarend uit, trots de vermoeienissen van de reis naar Terschelling. Prins Hendrik heeft Zaterdagmor gen per auto Petten bezocht, om daar de zeewering te bezichtigen en een bezoek te brengen aan de bestuurde- ren en het hoofdgebouw der Honds- bossehe van Duinen tot Petten, waar van jhr. Gevers hoofdingeland en het Kamerlid jhr. Van Forees dijkgraaf is Te 1 uur kwam Prins Hendrik weer naar Marquette terug, waar het dé jeuner werd gebruikt en nog eenigen tijd vertoefd werd, om het landgoed te bezichtigen. Te 4 uur ongeveer werd de terug reis naar de residentie over Haarlem aanvaard per auto. Tal van menschen stonden Z. K. H. aan het stoompontveer te Velsen op te wachten, om hem aldaar te kunnen zien en te begroeten. EEN BRUTALE AANVAL. Het is algemeen bekend, dat een valk veel vogeltjes buit maakt, maar dat hij ook een aanval durft wagen op een kanarie, die rustig in een kooitje in een kamer voor het raam zit, is zeker iets zeldzaams. De heer Van Kerkvoorde, te Frederiksoord, had een kooitje, waarin een kanarie, in een staanden hanger, voor het raam staan. Daar komt opeens een valk met zooveel kracht tegen het raam vliegen, dat het glas breekt en het roofdier zich naar binnen tracht te wringen, om den kleinen zanger te grijpen. Toen de eigenaar nader bij kwam, ging de valk op de vlucht. Het diertje, dat anders een goede zanger was, heeft na dien tijd zijn stem niet meer laten liooren. („Zw. Crt.") CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN. Nader meldt men uit Delft aan de „N. Ct." De kapitein-hoofdopzichter heeft aan 20 smeden en 3 zadelmakers be kend gemaakt, dat ze den 2den Mei a.s. zouden worden ontslagen. Er werd bij te kennen gegeven, dat de mogelijkheid, dat er meer zouden volgen, niet was buitengesloten. JUSTITIEEL ONDERZOEK. De justitie van Winschoten is naar Fox hol ver trokken, om een onderzoek in te stellen naar het ongeluk, dat Dinsdagmiddag plaats had in de aardappelmeelfabriek Wilhelmina, waar een arbeider door een riem van dl machine werd gegrepen en ge dood. („Tel.") GERED. Tijdens het speelkwartiertje van de o. L school te Harmeien had het zoon tje van S. Verboon zich aan den Rijn kant begeven om zijn hoepel schoon te maken. Juist bij het voorbij varen van een stoomboot geraakte de jongen te wa ter en werd onmiddellijk daarop door de zuiging van de boot naar het mid den getrokken. Zonder eenig beraad begaf het hoofd der school, de heer Kroon, zich te water, gekleed zelfs met overjas, en mocht het genoegen smaken den jongen uit zijne netelige positie te redden. OUD-BUSSEM. De modelboerderij Oud-Bussum is verkocht voor f 450.000 aan de heeren Floris Vos en J. Verbeek. De overige gronden zijn voor bouwterrein voor f 200.000 verkocht aan Amsterdam- sche makelaars. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. De Bondsraad te Antwerpen is te gen Maandagavond bijeengeroepen. Aan de orde komtstopzetten van heel de nijverheid en een eisch tot verhooging van het minimum loon in ue briljant-branche met 20 pet. EEN BIERBROUWERIJ GEBOYCOT. Men meldt uit Almelo, d. d. 27 Maart Voor eenigen lijd werd door de di rectie der stoombierbrouwerij Hage- drorn en Kirchmann alhier de kuiper T. Wagenvoort ontslagen wegens slapte van werk. De arbeiders be weerden, dat dit ontslag geschiedde op grond, dat Wagenvoort voorzitter was van de afdeeling Almelo van den Bend van werklieden, werkzaam in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. Pogingen van genoemden bond, om het ontslag te doen intrek ken, waren vruchteloos. Thans heeft het hoofdbestuur van den bond den boycot over genoemde brouwerij uitgesproken. In een uitvoerig manifest, dat hier en elders is vespreid, worden de ar beiders aangespoord, geen bier dier brouwerij meer te drinken, zoolang Wagenvoort niet als werkman is te ruggenomen. BESTELLERSTARIEF. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft, naar aanleiding van het in den laatsten tijd in die gemeen te meermalen voorgekomen geval, dat bestellers-wegwijzers voor hunne dien sten, vooral van vreemdelingen, eene buitensporige belooning eischten, in verband met de laatste alinea van ar tikel 49 der verordening op de straat- politie, voor den besteller-wegwijzer een tarief vastgesteld, dat op den len April a.s. in Werking zal treden. (N. R. Ct.) EEN MEEVALLER. Een sergeant, te 's-IIertogenbosch in garnizoen, ontving dezer dagen belicht, dat hij, door het overlijden van een oom zijner vrouw in Neder- londsch-Indië, erfgenaam is gewor den van een derde van diens bezitting dis op 41/2 millioeu gulden wordt ge raamd. De sergeant denkt er sterk over, om den militairen dienst te ver laten. TREURIG LEVEN. Men schrijft uit Winschoten aan't N. v. d. D. Aan den ingang van de stedelijke begraafplaats staat een oud schoolge bouw met twee lokalen, welke sedert een aantal jaren buiten gebruik zijn gesteld en thans drie gezinnen huis vesten, die anders dakloos zouden1 zijn. Het heele huisraad, voor zoover het nog op dien naam aanspraak kan ma-1 ken, bestaat uit een paar oude stoe len, tafel en legerstroo, terwijl eeni- ge oude zakken dienst doen als gor dijnen. Van opvoeding is geen sprake en de Voogdijraad heeft reeds beslo ten drie kinderen aan de ouderlijke macht te onttrekken, opdat van deze 1 stumperde nog iets terecht zou ko men. Toen echter twee agenten van politie de kinderen kwamen halen, verzette de moeder zich hevig daar tegen, en men moest onverrichter za^- ke terugkeeren. Eerst later is de po litie er in geslaagd de kinderen mede te nemen en hun een beter thuis te bezorgen. DE BOSSCHE GEVANGENIS. Een bezoek door den minister van justitie in gezelschap van mr. Dres- selhuys, administrateur der afdeeling gevangeniswezen aan het departe ment van justitie aan da gevangenis sen te 's-IIertogenboscli gebracht, heeft aan Z.E. de overtuiging gege ven, dat de lokaliteiten der „Bijzon dere Strafgevangenis voor mannen" niet voldoen aan de eischen die daar aan billijkerwijze moeten worden ge steld en eene overbrenging dezer ca tegorie gevangenen naar eene andere plaats in een daartoe opzettelijk in te richten gesticht, noodzakelijk maken. In verband met den voorgenomen bouw van een nieuw rechtsgebouw te 's-Hertogenbosch werden mede de daarvoor door het rijk aan te koopen panden en terreinen in oogenschouw genomen INBRAKEN. Vrijdagnacht is op het kantoor van de firma F. en B. in bouwmaterialen, aan het Strooveer no. 6 te Rotterdam, ingebroken. De daders hebben zich van af de zijde der Raampoortstraat door de tuinen, gelegen achter de huizen der Weena straat, toegang verschaft, tot de ach terzijde van het pand. Tot het kan toor gelogen op de eerste verdieping, zijn zij gekomen door het openbreken van een paar deuren en uit een open gebroken lessenaar is ongeveer 3 ge stolen. Een negentigtal sigaren, uit een sigarenkistje weggenomen, zijn op het terrein achter het kantoor te ruggevonden, de sigaren waren in een koker verstopt. Vermoedt wordt, dat de inbrekers gestoord zijn en zich overhaast uit de voeten gemaakt hebben. Een brand kast, die op een voetstuk stond, is voorover geworpen, nadat eerst- eeni ge boeken op den vloer gelegd waren om den slag te dooven. De brandkast is niet geforceerd en zoo overhaast is hun vlucht geweest, dat zij een breek- I ijzer hebben achtergelaten. Toen mevrouw de wed. J. H. Drenth in haar woning in dc- Pieter Vla mingstraat te Amsterdam terugkeer de, bemerkte zij dat de deur, die zij bij haar vertrek gesloten had, open stond. In het alkoof vond zij op het bed voorwerpen liggen, uit hare in het alkoof staande en niet gesloten linnenkast afkomstig, en bij nader onderzoek bleek het haar, dat een aantal gouden en zilveren sieraden uit de linnenkast verdwenen waren. De ongewenschtc bezoeker had als eenig spoor een schaar achtergela ten. De politie is van dezen diefstal in kennis gesteld. Vier personen, zekere L. en de ge broeders H.. zijn. verdacht van in braak in een villa in het Belgische Park te Scheveningen, door de politie aangehouden. De aanleiding tot hun arrestatie was het feit dat gezien was, dat een hunner met een revolver op een hond had geschoten. Terwijl de Scheve- ningsche politie bezig was hen op te sporen ,kwam uit, dat er was ingebro ken in de keuken van een villa. Men verdacht dadelijk het viertal, en eeni gen tijd later werden zij aangehouden in de nabijheid van de strafgevange nis te Scheveningen op den top van een duin, vanwaar zij iets schreeuw den tegen de gevangenen, die op de binnenplaats werden gelucht. Daar in de villa niets werd ver mist, werden de verdachten, na ver hoor door de justitie, bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. BRANDEN. Gistermiddag ontstond brand op de voorkamer der eerste étage van per ceel O. Z. Achterburgwal 150 bij de Oude Doelenstraat, te Amsterdam, be woond door den meubelmaker Goud smit. De brandstichter was een dreu mes van een jaar of drie, die met lu cifers speelde. Moeder had hem juist eergisteren een broertje geschonken en lag nu in de alcooit te bed. Daar door kon zij haar zorgen niet zoo goed aan het ventje wijden als an ders. Er was wel een juffrouw om op te passen maar die was bezig in de keuken voor het eten te zorgen en vader was niet thuis. 't Was in eens een groote vlam, die zich al spoedig aan de gordijnen me-| dedeelde en erger vreezen deed, zoo dat de kraamvrouw de juffrouw riep| om voor den kleinen jongen te zorgen; en zelve met haar jonggeborene in al lerijl de trap afstrompelde. Beneden: werd zij door toegeschoten buren op genomen en bij een dezer binnenge bracht, waarheen haar de juffrouw met het andere kind volgde. Gelukkicr kon een dadelijk geroepen dokter verklaren, dat deze nood-uit- stap moeder en kindje geen kwaad ge daan had Inmiddels brandde 't fel door op de kamer en sloegen de vlammen al de vensters uit. De brandweer was even wel spoedig ter plaatse en wist het vuur tot de voorkamer en de alcoof be perkt te houden. Deze brandden ech ter geheel uit. Een half uurtje later werden de kraamvrouw en de kleine, in dekens gepakt, per rijtuig naar een familielid gebracht. Ook de bengel, die de oor zaak va.n alles was, mocht mee in dat rijtuig en die ongewone gebeurtenis was blijkbaar in staat hem het gehee- le geval te doen vergeten, zoo straalde zijn gezicht van genoegen. „Zoo'n kindzeiden de buurvrou wen", die het rijtuig zagen wegrijden. (N. v. d. D.) Er brak brand uit in dc landbou werswoning van D. J. Klein Thijsen aan den Gelderschen dijk te Hatte- merbroek. Door den oostenwind greep de brand snel oni zich heen. Van de levende have verbrandden 2 koeien, een varken met acht biggen en twee geiten, terwijl een paard, 2 koeien en een weinig huisraad gered wer den door de hulp der buren. De be woner was naar de markt. Oorzaak nog niet opgehelderd. ONDERSTEUNINGSFONDS DER P. EN T. Door eenige ambtenaren van ver schillenden vang bij Posterijen en Telegrafie is een ondersteuningsfonds opgericht, waartoe alle ambtenaren en beambten bij dezen tak van dienst kunnen toetreden, tegen de zeer gerin ge contributie van f 2 per jaar. Het fonds keert bij door een deskun dige voorgeschreven verpleging, in een ziekenhuis of sanatorium, per dag uit f 1.50, en eene verpleging in eigen woning, voor eene zieke van langer dan 28 dagen, een maximum van f 1.per dag. DE INKTWERPER TE AMSTERDAM. Terwijl Donderdagavond, met het oog op 't Donderdag-concert de om geving van het Concertgebouw te Am sterdam door een uitgebreide recher chemacht, te voet en op de fiets, scherp bewaakt werd, heeft de inkt werper zijn slag geslagen... in of na bij den Stadsschouwburg. Daar waak te zooals men weet „de Liefde" en die waakzaamheid heeft niet kunnen voor komen, dat mej. V., van de Stadhou derskade, thuiskomende van de voor stelling, ervaren moest, dat weder op de bekende wijze haar lichtkleurige ja pon bevlekt was geworden. Het slachtoffer van gisteravond in oen dienstmeisje uit de Vossiusstraat. Zij had een boodschap gedaan naar dé Prinsengracht bij de Leidsche- straat en w rd op den terugweg door een paar jongens op het feit opmerk zaam gemaakt. Behalve van dit nieuwe geval is aan de politie nog mededeeling gedaan van een ander, dat reeds Zondag avond zou gebeurd zijn. Deze aan- geefster is ook een dienstbode, in be trekking bij een familie op de Heeren gracht bij de Utrechtschestraat. Zij beweert, dat de daad in de omgeving van het Amstelveld moet geschied zijn. Dat is tot nu toe het eenige geval, dat niet speelt in den omtrek van Leidscheplein of Parkkwartier. Wij kunnen nog mededeelen, dat de heer, dien de politie heeft opgeroepen, in verband met het geval, dat Woens dagavond plaats had, zich heeft aan gemeld. Hii kon niets naders verkla ren, dan dat de groote donkere plek ken op de japon der dame zijn aan dacht hadden getrokken. Verdachte personen heeft hij in hare nabijheid niet opgemerkt. (N. v. d. D.) DE SCHEURENDE BEURS. Niettegenstaande het enorme stut ten en verbouwen der beurs is opnieuw in den rechterhoek van de Groote Koopmansbeurs een groote scheur in een dér bogen ontstaan. De vlakken aan beide zijden van de scheur ver schillen enkele millimeters en het is noodig geoordeeld, een nieuwe stut onder den boog te plaatsen. EEN LASTIGE HUURLING. Op de puinhoopen van een afgebro ken perceel aan den Zijl te Rotter dam, heeft een gewezen huurling Zaterdagnacht zijn tenten opgesla gen. De caféhouder J. H. R., die het benedenhuis exploiteerde, eischt f 25 sleutelgeld van den huisbaas, die daartoe niet bereid is wijl hij drie we ken huur heeft, kwijt gescholden. De advocaat van den huisbaas mr. A. C. van Blommensteijn heeft de hulp ingeroepen van den commissaris der le afd. om den onwilligen huur ling van de puinhoopen te verwijde ren, daar de sloopers van het huie bevreesd zijn voor mishandeling. De commissaris acht zich niet be voegd tusschen beiden te komen omR. van de puinhoopen te verwijderen. Den geheelen nacht heeft hij op de puinhoopen gebivakkeerd onder een tent. De hulp van de Rechtbank zal thans ingeroepen moeten worden, niette genstaande de onwillige huurling geen enkel bewijs heeft dat hij recht heeft op het tere in te vertoeven. (Rott.) EEN ARRESTATIE. Door de Arnhemsche politie is aan gehouden en ter beschikking der ju stitie gesteld C. J. J. Cnobloch, wo nende te Oosterbeek, die te Arnhem onder de firma E. Thiel en Co. een buitenlandschen lotenhandel dreef. Vroeger voerde Cnobloch de firma Hayen en Co., tegen welke firma dik wijls werd gewaarschuwd, Thans werd door de Duitsclie regeering de uitlevering van Cnobloch verzocht. BUREN-VRIENDELIJKHEID. Mijnheer, sprak een man, die op de derde verdieping woonde, tot een ander, die op de vierde verdieping ge huisvest was, ik ben gezonden door 'een commissie van de overige bewo ners van dit huis en ik kom u vragen of ge je fluit niet wilt verkoopen. I Dat treft, sprak de vierde verdie 'pinger, ik ben afgevaardigd door een andere commissie uit dit groote huur huis en die vragen je beleefd om je zuigeling op een afslag te doen. ONS KLIMAAT. Dokter. Het eenige wat ik nog voor je weet is verandering van kli maat. J Nederlander. Veranderingvan kli maat?! En ik heb mijn geheel leven in Nederland doorgebracht! EEN BOTANICUS. Botaniseerend jongmensch (in het park). Kun je mij ook vertellen, beste man, of deze plant tot de Arbu- tus-familie behoort? Tuinman. Nee, beste jongen, ze is van het gemeentebestuur. VERTROUWEN. Dokter, ik kom alleen bij u, om dat ik het mijn vrouw heb moeten be loven, maar ik verklaar u openhartig dat ik niet het geringste vertrouwen in de dokters heb. O, dat geeft niet. De ezels hebben ook geen vertrouwen in den veearts en toch geneest hij ze. KOOKKUNST. Mevrouw (tot de keukenmeid die naar haar ouders geweest is). Mijff man is sedert je weg bent heel veran derd; hij eet en drinkt slechts in zijü' koffiehuis. Wees gerust, mevrouw, ik zal liem weder in uw armen tërugkoken. EEN ERGERNIS. Wandelaar (verontwaardigd omdat een ander hem vlak voor een delicfc,'- tessenwinkel tegen het lijf loopt). Ben je gekkere!, je hebt je oogen dicht! Waarom loop je met. gesloten oogen over de straat.?! Heer. Duizendmaal verontschul diging doch ik durfde naar deze vitrine niet kijken ik maak name lijk een ontvettingskuur. EEN INVAL. De politie heeft een inval gedaan in een dievenverblijf aan de Tnrf- markt in Den Haag. De vier rijwielen welke in een nacht der vorige week zijn gestolen bij een rijwielhandelaar in de Pieterstraat aldaar, werden in; beslag crenomen, en twee personen, verdacht van diefstal en heling, wer den gearresteerd. ONGELUKKEN. Een treurig ongeluk had Vrijdag middag op het station DrunenHeus- den plaats. Op het goederen-emplacement had de voerman M., die even een wagen mee hielp vooruitduwen, het onge luk tusschen de buffers beklemd te raken. Ernstig gekwetst aan schou ders en met eenige gebroken ribben' werd de man uit zijn benarde positie verlost. Men vreest het ergste. (Msb.) Zaterdagmiddag omstreeks vier uur had op de Eerste Nederlandsche Stoomklompenfabriek te Alfen aan de Rijn een ernstig ongeluk plaats. Een' der aldaar werkende jongens werd door de machine gegrepen en wegge slingerd. Ernstig gewond en met ver lies van een arm werd hij opgenomen Aan hoord van de stoomboot „Tan talus der Oceaan-Maatschappij, lig gende aan de Handelskade te Amster dam, is de bootwerker S. in het ruim gevallen. Hij werd onmiddellijk over gebracht naar het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis, en bleek bij aankomst al daar overleden. Donderdagmiddag passeerde een ze kere Nap van Harenkarspel den Mid denweg, nabij den Donkereweg, bij Uit het Engelsch. 5) Aan den ingang van het Moorsche erkliof zagen zij den man, die deze reet liet weerklinken. Een witte stop- elige baard bedekte kin en mond an den Moor, maar de jaren hadden I in kracht niet doen verminderen, Ij iedere beweging van zijn lichaam Befden de'spieren onder zijn taaien Bid als levende wezens. Met gekruiste beenen zat hij in het ft van de straat en als eenig klee- ngstuk droeg hij een vuilen zak. Hij was blind en zijn oogen staar- door een blauwachtig waas over- okken, uit roode holten, alsof de euren der oogappels door elkaar loopen waren. Allah Beh, riep hij en wiegde n lichaam voor- en achteruit met regelmatigheid van een automaat met een onvergelijkelijke vlug- id. Hij schonk noch aan Charnock di aan den knaap ook maar de ge- •B igste belangstelling, toen zij al bij hem stonden. Allah Beh, riep hij en zijn borst raakte daarbij zijn magere knieën aan. Dat is eens de rijkste man van Tanger geweest, vertelde Iiamet, en deed nu een kort verhaal van de le vensgeschiedenis van Hassan Akbar, alsof het de gewoonste zaak van de wereld gold. Hassan had indertijd verzuimd zich onder bescherming van een der Euro- peesche gezantschappen te stellen. Hij had gehoopt zijn rijkdom verborgen te kunnen houden, door armoedig te leven en ofschoon hij een huis in Tanger bezat, dat drieduizend dol lars waard was, woonde hij er niet in. Maar dat geheimhouden gaf hem niets. Eén of ander van zijn kennis sen verraadde het en deed daar ze ker zijn voordeel mee. De pascha van Tanger wachtte slechts het gunstige tijdstip af. En dat kwam, toen Has san blind werd en niet meer instaat was, zich te verweren. Toen maakte de pascha zich van hem meester, dwong hem alles waTTiij bezat te ge ven, en liet den verarmden man toen vrij, die nu aan de poort van het kerkhof bij de voorbijgangers om ko perstukken moest bedelen. En Europa is nauwelijks zeven mijlen van hierriep Charnock. Van de plaats waar hij nu stond kon hij van den eenen oever naar den anderen kijken en de forten van Gibraltar onderscheiden. Wie heeft het verraden vroeg Charnock toen. Dat weet men niet. Charnock wierp een paar geldstuk jes in de schoot van den blinde, maar Hassan hield niet op met zijn gebed om hem dank te zeggen. Hij is geweldig sterk, verklaarde Hamet, die niets buitengewoons vond in het verhaal, dat hij zooeven ge daan had. Zoo wiegt hij den geheelen dag- heen en weer van zeven uur 's mor gens tot vijf uur 's avonds. Nooit houdt hij op. En nauwelijks had Hamet deze Woorden geuit of zij werden dadelijk gelogenstraft, want Hassan Akbar hield plotseling op zoowel met het heen en weer wiegen van zijn Mchaam als met het uiten van zijn klagende geluiden Zijn zwijgen en het inhouden van de bewegingen zijns lichaams kwa men zoo onverwacht, dat Charnock heelemaal verbluft bleef staan. Daar stak Hamet een vinger op en beiden luisterden. Misschien luisterde ook de blinde, maar Charnock was daar toch niet zeker van. Want de gelaatstrekken van Hassan bleven even ondoorgron delijk als zijn oogen en ook uit zijn stijve, rechte houding was niets op te maken. Charnock hoorde nu wat hooger den weg op een onduidelijk geluid. Na een poosje werd het duidelijker en meer bepaald, het was het geluid van een paar-Moorsche pantoffels, die hun geklikklak op het plaveisel deden hooren. Charnock trok den knaap achter een boomstam, die hen ver borg voor hem, die daar aankwam. Toen konden zij goed over den weg kijkenen dadelijk daarop zagen zij de gestalte van een man opduiken, die de kleeding der welgestelde Moo- ren droeg. Zijn gestalte was mager en ietwat beneden het middelmatige zijn Moorsch hoofddeksel had hij diep over het voorhoofd getrokken tot be schutting tegen de zon. Hsssan zat in het stof van de straat; de zon brandde gloeiend op zijn hoofd Toen hij vlak tegenover den bede laar stond bleef de nieuw aangeko mene stilstaan. Vrede-rij met u, hoorde Charnock hem zeggen, die wat Arabisch ver stond. Maar Hassan antwoordde niet, noch gaf hij eenig teeken, dat hij den groet gehoord had. Hij zat onbeweeglijk zonder belangstelling als een geheim zinnig beeld uit marmer gehouden. De Moor lachte zachtjes voor zich heen, en dit lachen tegenover den nu in ellende daarneerzittenden, eens rijken man. deed ruw en hoogst on aangenaam aan. Hamet maakte een ongeduldige beweging, maar Char nock, die in de ontmoeting van het tweetal daar vlak bij hem een leven dig belang stelde, legde den knaap kalmeerend de hand op den schou der. De vreemdeling evenwel had geen der beide toeschouwers opgemerkt. Terwijl hi.i naar den bedelaar stond te kijken lachte hij altijd nog stil voor zich heen, en toen begon hij zachtjes een melodie te neuriën, een eigenaardige, zachte melodie, lieflijk maar tamelijk treurig. En Charnock meende te zien, dat Hassan Akbar zich inspande om die melodie in zich op te nemen en vast te houden. De vreemdeling liep naar Hassan toe en liet een geldstukje in rijn schoot vallen. Het was geen koperen munt, want bij het vallen fonkelde zij in het zonlicht. Nog eens begon hij even te lachen, toen keerde hij zich om, om naar de stad te gaan. Maar terwijl hii zich omwendde zag hij Charnock en merkte, dat hij door hem bespied werd. Haastig trok hij zijn muts verder over het hoofd, maar Charnock had juist nog gelegenheid een verschrikt gelaat te zien, dat hem even vlak in 't gezicht keek en zich toen haastig afwendde. De Moor daalde de allee af. Misschien was hij het, die het verraad pleegde? zei Charnock. Hamet was niet van die meening. Hoe zou hij het hebben kunnen weten? Hij heeft een blonden baard, dus komt hij uit Fes. Charnock had ook de opmerking gemaakt, dat de Moor blond was. De ontmoetine tusschen den rijken Moor en den bedelaar ging hem echter niet meer uit de gedachte, en zijn" phanta- sie bleef zich er mee bezighouden. Peinzend liep hij dwars over het kerk hof om zoo een kortoren weg naar het marktplein af te snijden. Plotseling keerde hii zich naar Hamet om. Heb je de melodie onthouden, die de Moor neuriede? Charnock kon niet vlug melodiën iü zich opnemen Hamet echter floot da" delijk de melodie van het begin tot het einde terwijl Charnock stilstond en trachtte haar in zijn geheugen te prenten. Morgen ben ik het wijsje al weer vergeten zei Hamet. Ik denk, dat ik haar nü wel ont houden zal. antwoordde Charnock, ter wijl hij verder ging. Maar even later bleef hij weer staan, alscf een nieuwe vraag hem op de tong lag. (Werdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5