Nouveauté's. Costumes, Mantel-Costumos, Peignoirs- Bovenrokken GEZ. VAN SANTÉ mVS EMULSION Knip- en Naaicursus Blouses, Siroop van 't Boertje Stoomdrukkerij Lourens Coster, Sport en Wedstrijden Land en Tuinbouw Rechtszaken Enrspseschs Mode-Academie Mej. SMIT, Oed Oude Gracht 43™°d. Gr. Houtstraat 105. berichten de ontvangst der H. KOK, Kerk en School 35 Ct. I laat uwen Drogist spreken. 5# Cs Hij is het beste Attest. Gemengd Nieuws Pinanciëele Berichten Stoomvaartberichtea Heer Hugowaard niet een driewielige Er zijn nu ook nog paardenwedstrij- kar. wat voor den 10-jarigen Jacob'den ingelascht in het programma van Heinis eene gereede aanleiding was de Olympische Spelen in Londen. Zij om ongevraagd mede te rijden. j worden gehouden op drie morgens in Hij koos als zitplaats daarvoor den Juni, tijdens een internationale paar- staart van de kar en maakte inmid- dententoonstelling, 't Zullen zijn een dels gevaarlijke gymnastische toeren wedstrijd voor rijpaarden, een voor door gedurig van en op de kar te springpaarden en een „jeu de rose", springen, totdat eindelijk een sprong Er moeten minstens 24 paarden uit 6 mislukte en hij op de straat viel en landen aan deelnemen, een wiel der kar over zijn borst liep. i Deerlijk gewond werd de arme jon-NEW-YORK PARIJS, gen door Nap opgenomen en in de Saint-Chaffray is bijna, door 'n ex- hofstede van Overtoom gebracht. Des press onderstboven gereden, toen hij avonds om 10 uur is hij overleden. kalm tusschen de rails van de Union j Pacific reed, die ter plaatse op een lilt de St. Jobshaven te Rotterdam dijk waren gelegd, is opgehaald het lijk van den 77-jari- De nacht viel, toen een trein hem gen roeier C. O., die sedert,30 Januari achterop kwam, en Saint-Chaffray ,aLTo.l,°re?dTr^Bt.S»8ï J** VT' naar het doodenhuis op de algemeene D»011 te verlaten, een lantaarn en zijn begraafplaats overgebracht. -zakdoek te zwaaien en den trein te gemoet te gaan. die op 5 meter af- Te Nes is verdronken de 17-jarige stand van de Dion tot staan kwam. J. Has, die aan toevallen leed. De Zust, Protos en de Dion volgen elkaar nu op de hielen. Het tienjarig dochtertje van den] Tweehonderd KM. scheiden Saint- Rijksambtenaar Thomas te Assen Chaffray van Sirtori, die uit Kelton werd in een werkplaats zoodanig doorvertrok, en de Franschman is weer tot een schot hagel uit een geweer, dat.100 KM. voor Koeppen. een leerjongen repareerde, getroffen, j Allen hebben nog 1500 tot 2000 KM. dat de dood spoedig intrad. tot San Francisco af te leggen, waar ze misschien Maandag of Dinsdag aan Te Leiden is in een sloot bij het komen Schuttersveld aan den Maresingel het lijk gevonden van den 40-jarigen cou peur De J. Op het lijk werd gevonden een gou den horloge, dat om 2 uur is stil blijven staan, en een beurs met. onge veer f 14 aan zilvergeld. De politie doet naar de oorzaak on derzoek. ALKMAAR's SLACHTHUIS. Vrijdagmorgen had te Alkmaar de officieele opening van het gemeente slachthuis plaats, in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten en an dere genoodigden. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. De ,;Dordtsche Crt." verneemt, dat de rechter van instructie van strafza ken bij de Arrondissements-Recht- bank te Dordrecht verschillende per sonen laat dagvaarden om voor hem te verschijnen. Zijn wii goed ingelicht, dan zullen de verhooren o. a. ook loopen over 't el- of niet-mishandelen door de poli tie en veldwacht te Papendrecht bij andere gelegenheden dan inzake Garsthagen en tevens over de al- of niet-betrouwbaarheid van getuigen, die verklaren zelf vroeger ook mis handeld te zijn. Een en ander is te beschouwen als een uitvloeisel van het door den Mi nister van Justitie in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal toegezegde nader onderzoek van hooger hand. Door den rechter van instructie te Dordrecht zijn gehoord dr. Brants en de getuigen Teunis Punt, Pieter Gil- tay en Reisinger, evenals de candi- daat-notaris Van Elk. De deskundige en de getuigen heb ben verklaard, dat Garsthagen niet dronken is geweest, hetgeen de politie indertijd in de instructie heeft ver klaard. Talrijke audere getuigen zijn gedagvaard. wien ze nogal eens ruzie had, werd sinds dien tijd ook niet meer gezien. De politie tracht thans dien man op het spoor te komen. DE CATASTROPHE TE PARIJS. Gelijk te verwachten was, blijkt uit de latere berichten omtrent de moei- lijkheden van de verschillende maat- wie de bietenverbouwer was, en waar het onderzoek op suikergehalte plaats had. De schrijver zelf vindt de opbrengst haast ongelooflijk". Nu, dat ongeloof blijve voor zijn rekening, maar voor zandgronden, die doelmatig bemest worden, is zulk een opbrengst vol strekt niet buitengewoon. Te Wage-1 schappijen van Rochette, dat de eer- ningen bv. op een rijksproefveld,s^e berichten sterk overdreven waren, heusch echten zandgrond, verkreeg bij deze zaken betrokken bedrag, men bij vroegen oogst (begin Oct.) aanvankelijk met fr. 200 millioen 41940 KG. bieten. En de rijksland-1 werd opgegeven, zoude volgens de la- bouwleeraar geeft er de aangewende tere berichten fr. 40—60 millioen be- bemesting bij: 1000 KG. super, 1200(jragenj waartegenover activa van Ro- kaïniet en 300 Chili. cbette, ten bedrage van fr. 20 millioen Zie, aan zulke gegevens heeft de ZOude staan, lezer houvast. Allereerst: ze zijn be- HENRI FARMAN GEWOND. De luchtschipper Henri Farman hield Vrijdagochtend te Issy-les-Mau- teneaiix zijn gewone proefnemingen. Hij had al een prachtig geslaagde vlucht uitgevoerd en besloot na eenige minuten oponthoud weer te beginnen. Om kwart voor tien werd de motor aangezet en weldra verhief zich de Farman I tot op een 7 a 8 Meter bo ven den grond en daalde daarna weer gemakkelijk. Op dit oogenblik - het toestel was niet meer dan M. bo ven den grond.wilde Farman een wending uitvoereh.Ongelukkigerwijze deed hij dit wat te plotseling en bij een snelheid van 60 KM. in het uur. De linkervleugel raakte den. grond en het toestel sloeg om. Farman werd met groote kracht een 15 meter weg geslingerd. Men nam hem op met won den in het gezicht en aan den linker arm; hij werd naar een nabijzijnd gasthuis gebracht, waar hij verbon den werd. Het toestel is ernstig beschadigd, maar schijnt spoedig hersteld te kun nen worden. Volgens (le laatste berichten maakt Farman het goed; li ij heeft geen in wendige kneuzingen bekomen, maar in het gezicht en aan den schouder heeft hij groote wonden. HOLLAND—BELGIë-WEDSTRIJD. Naar vernomen wordt zal de Hol land—België-wedstrijd op 26 April te Rotterdam plaats hebben op het ter rein der vereeniging Sparta" aldaar, dat voor dezen wedstrijd speciaal zal worden ingericht. PAARDEN. DE GRAND NATIONAL STEEPLE CHASE. Prijs fr. 75.000, afstand 7200 meter, te Liverpool geloopen, werd gewon nen door den outsider Rubio; tweede was Mattien Macgregor en derde The Lawyer III. 24 paarden namen deel aan de course; geen der favoriets is zelfs geplaatst. De winner Rubio droeg 65h KG., werd gereden door Bletsoe en stond 66 1 genoteerd. De Grand National is een der voor naamste Engelsche rennen; over den enormen afstand van 7200 meter moe ten de paarden circa 40 zware hinder nissen nemen, en dan nog door 600 meter omgeploegd land gaan. LANDBOUW. In het kort geleden vei'schenen „Verslag van de Landbouwproefvel- den in Overijsel" vinden we melding gemaakt van een havervariëteiten- proefveld op lichten zandgrond te Heino. Vergeleken werden vier soor ten, uitgezaaid op 4 perceelen van 5 Are, op 15 April. De onbrengsten wa ren als volgt per H.A. 1. O rig. Mansholts Probsteier No. I: 3300 kg. zaad, 5400 stroo. 2. Strube's Schlandstedter 2960 kg. zaad, 5360 stroo. 3. Orig. Mansholts Probsteier No. II2760 kg zaad, 5120 stroo. 4. Zwarte Presidentshaver2150 kg. zaad, 3260 stroo. No. 1 spande dus de kroon in zaad- en stroo-opbrengst, ook in Hectoliter gewicht, dat 481/2 kg. bedroeg, ter wijl dit bij 2 was 45, bij 348, bij 4 41 kg. De laatste sort was dus in alle opzichten d minste, ook was het stroo kort en slap, dat van de overige variëteiten lang (bij de Strube's zeer lang) en sterk. Echter heeft de Zwarte Presidentshaver dit voor, dat zij on geveer 14 dagen eerder geoogst kan worden, dat in den drukken tijd den boer ook wat waard kan zijn. Dit proefveld was aangelegd met kunstmest en wel, daar de aanleg in 't voorjaar geschiedde, metsuper- phosphaat (500 kg.), patentkali (400 kg.) en Chilisalpeter (250 kg.). Haver is een gewas, dat veeltijds beter voort wil op kunst-, dan op stal mest. Wij weten, dat sommigen er anders over denken en meenen bij haver de stalbemesting te moeten handhaven. Denzulken kunnen we met gerustheid een proefneming met kunstmest aanbevelen. Wij legden de laatste jaren onderscheidene dusdani ge proefvelden aan en met de beste uitkomsten- Het vorige jaar op grintgrond, waai de opbrengst was 3108 kg. zaad en 5595 kg. stroo. Onbemest leverde slechts 380 kg. zaad en 580 kg. stroo op. Op een ander proefveld, dat nooit kunstmest had ontvangen, in slechte conditie verkeerde, en waarop noch haver, noch aardappelen wilden groei en, verbouwde men eerst, in 1906, het ste gewas, daarna, in 1907, aard appelen, beide gewassen met kunst mest, Het succes was zeer bevredi gend, wat het havergewas betreft, uit stekend. Die schrale zandgrond gaf een oogst van 3380 kg. zaad, onbemest maar 400 kg., „zonder kali" 2033 kg. De be mesting was daar 800 kg. slak, 800 kg. kaïniet en 300 kg. Chili. Vooral de kali-werking kwam daar uit-: zij ver hoogde de zaadopbrengst met meer dan de helft. ZANDBIETEN. Onder dit opschrift komt in tal van bladen een stukje voor, ten doel heb bende de zandboeren op te wekken suikerbieten te gaan verbouwen met Peru-Guano. Nu, daar is niets tegen, mits het op goede gronden geschiedt. De wijze, waarop de schrijver zijn zaak aanbeveelt, doet echter vermoe den. dat hij niet zeer sterk staat, en biedt den lezer al heel weinig waar borg, dat hij met den schrijver als gids op den goeden weg is. Men oordeele: De schrijver zag verleden jaar bie ten groeien op zand. Zoo vangt hij zijn stukje aan, maar iets verder schijnt er twijfel bij hem te rijzen, of de bodem wel een zandbodem was: op de plaats, waar hij „de bieten stond te bekijken", zag hij in de verte een mastbosch; en hieruit concludeert hij: ,,'t Was dus bepaald niet op de klei!" Nu, als de schrijver er niet meer van weet, dan hebben wij al zeer weini aan zijn mededeeling, want dat men op een gezichtsafstand van een klei- veld geen mastbosch zou kunnen aan treffen, klinkt toch wat al t.e onnoo- zel. Maar al heeft de schrijver den grond blijkbaar niet opgenomen, de bieten zag bij wel, ja meer dan dat: hij weet, wat ze hebben opgebracht en zelfs het suikergehalte: 16 a 17000 K; per gemet (dat is dus ongeveer 39000 Kilo per HA.) en een suikergehalte van 15 a 17 Hoe hij, die met de ligging en de gesteldheid van den akker niet zoo goed op de hoogte blijkt, aan de ken nis van die cijfers is gekomen, vertelt hij niet. 't Was toch voor de lezers wel zoo aardig geweest, te vernemen, trouwbaar! En aan de hand daarvan kan hij uitgaven en inkomsten bere kenen. Maar wat heeft hij aan hetgeen de schrijver omtrent de bemesting op geeft? „Een bemesting met kainiet en een weinig Thomasslakkenmeel in het najaar," en in het voorjaar: „opgelos te Peru-Guano en als overbemesting nog wat Chilisalpeter." Daarna volgt nog een en ander over de goede eigenschappen der Gu ano. Kan dit nu voorlichting heeten? Wordt de boer hierdoor nu iets wijzer! En we vragen nog: Blijkt uit des schrijvers stukje de genoegzame kennis en ervaring, om als voorlichter op te treden? Als hij werkelijk de belangen dei- boeren wil dienen, moet hij dan niet beter beslagen ten ijs komen? B. B. HAZARDSPEL. ART. 456 WETB. VAN STRAFR. Vrijdag zette de 5e Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank de behande ling voort van de zaak in hooger be roep tegen-: L. F. P. van Opstal, M. H. B. Foort, M. G. Riegen, R. Uriot, E. Cats en C. Kok, die dd. 1 Juni 1907 door den kantonrechter in het 3e kan ton te Amsterdam waren veroordeeld, de eerste vier wegens het houden-van een voor het publiek toegankelijk huis van hazardspel, de laatste beiden we gens het als bankier werkzaam zijn in een voor het publiek toegankelijk huis van hazardspel. De straf, hun op gelegd, wasVan Opstal en Foort ieder 3 maanden hechtenis, Riegen en Uriot ieder f 1000 boete of 2 maanden hechtenis Cats en Kok ieder f 300 boe te of één maand hechtenis. Alle beklaagden, behalve Uriot, gin gen in appèl, waarop het O. M. hoo ger beroep aanteekende tegen allen. Het O. M. mr. Boll, zijn requisitoir nemend, bracht hulde aan het helde re, duidelijke en zeer breedvoerige vonnis van den kantonrechter, waar aan hij zich geheel refereerde. Z. i. kan er niet te streng worden opgetre den tegen houders van dergelijke speelholen want het is een erkend feit, dat ze de bron zijn van allerlei andere misdrijven. Hij eischt tegen de eerste beklaagden zes en tegen de overige beklaagden drie maanden principale hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. Toestanden van zwakte, hetzij voortspruitende uit het gestel, of veroorzaakt door ziekte, worden spoedig genezen door SCOTT'S Emulsion. van Levertraan en hypopliosphiten van kalk cn soda, mag beschreven worden als zuiver kracht gevend voedsel, in een uiterst kiachtdadigen en volko men verteerbaren vorm. Personen met den meest verfijnden smaak begin nen spoedigvan SCOTT'S te houden. SCOTT'S de wordt door de teergevoe- wjdds.'i'.r.'k 'igsle maag zegevierend „beVissciictiici verdragen. Bij alle scott' proces, apothekers en drogisten. KINDERHERSTELLINGS- EN VA- CANTIEKOLONIES. Men verzoekt «nis hert volgende op ie nameet „Het Centraa Genootschap voor KixLderherste.ilings- en Vacanitiekolo- nies, thans allicht geen onbekende meer in den lande, ioont door zijn snellen groei, veile een groote be hoefte er in vele plaatsen bestaat aan eene vereeniging;, due tegen den J^ostendien oriis 'bereid.' is zwaikike kinderen uit allo deJeh-n des larudshet voorrecht te doen deelachtig wonden van een vierwesfltsch verblijf in een gezonde streek, ten einde, medé door goede voeding en verzorging, hen oen zoo volledig mo gedijde herstel to doen vinden. Zoo tracly. het Genootschap mede to wafkan tot hét behauld. varna zoo me- rtiigi kinderleven, dat in den strijd tegen ziekten dröigdle verloren te gaan. Het zijn d'e rifdeelüilgan vain het Genootschap, die die bosten dier ver pleging dragen, en van die afdeei-'m- gen itelit Let er tihJans 52, terwijl in 1907 in de verschillende koloniehuizen een totaal aanbal van 551 kinderen verpleegd werd. Vindt nu het Genootschap zélf vol doenden financieelen steun bij dd burgerij van gansoh Nederland, daln zou hert in staat zijn een Stevige „on- derstandskas" te vormen, wat dade lijk ten gevolge zou hebben, dat meer kinderen dan voorheen do zee lucht of den geur der dennenbosschen mei volle teugen zouden kunnen nieten, ten bate hunner meer mandei- ernstig bedi-eigde beid. Zoo zouden bijdragen aan bet Ge nootschap van zelf hun weg kunnen vinden tot kinderen over liet geheel e land, die thans nog vaak van hot voor hen zoo noodige vierweeiksclie verblijf aan zee of op hét Land moeten verstóken blijven. Elite onzer 52 afdeelingen hunkert er naar om het aantal ulit te zenden kinderen to kunnen uitbreiden! En het is haar niet altijd mogelijk haar eigen geldmiddelen belangrijk to ver in eerder en. Hier zou de „Ondër- standskas" moeten bijsprongen. Ook kan versterking- der „Ctodier- standskas" 'ten goede komen aan kin- derm in plaatsen, waar geen afdee- ling van het Genootschap bestaat. Laat dan door ruimen en algemee- nen steun aan het Genootschap ver pleging .vain vele tlnanls nog niet be reikte kinderen in het zicht komen. Zulk een steun zou reedis bij die tegen woordige uitbreiding van heit Genoot schap zijn werking doen gevoelen van Noord tot Zuid. Voor iéder, die zorg voor hét kind van groot gewicht acht bij alle pogin gen tot bevordering der volksgezond heid, is hier een middefl om naar-de mate zijner finandieeLe krachten me de te werken in de lichting van het behoud dier gezondheid en daarmede van het later arbeidsvermogen en het later levensgeluk van honderden1 Mn- Gelegenheid tot Inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus, welke 0 A pril aanvangt. Onderricht wordt gegeven In het knippen, maatnemen en naaien van alle voorkomende Dames- en Kinderkleeding. Systeem Gediplomeerd leerare», gevangen als nu. De prijs is laag: wJ| send en direct uit de schep «bd, die dagelijks hier binnenkomen. Per vaatje met $09 stuks f 1.46, twee vaatjes (op één adres) f 4.80. Verzending maar a£ta Spoorstations fn Nederland tegen vooraf iaceadbig van PostwiflML P. O KLUST Co Haring-Export IJMUIBEN (Holland). AFSLA» Ossen- enYarkensvleesc Stukjes OSSEN VLEESGH 45 cl. OSBENLAPPBN 40 et. Stukjes VARKENSVLEESCH 45 c LAPPEN 40 et. CARBONADE 46 ct, DOQRRESENLAPPBN 821/8 et. VETTE LAPPEN 80 et. VET SPEK 821/1 ct Prima ROOKWORST 46 et. Per 8 ens. Aan huis bezorgen zonder prijsva hooging. Doelatraat 28. Het secretariaat is gevestigd Ban straat 9, Den Haag. Letteren en Kaast ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer W. iH. Nahuys, gieborem te Arn hem. GranliPigten. Op stellingen bevorderd tót doctor im de rechtswetenschap de hear G. J. B. Weevers Stems, geboren te BiedMngwtolkLe. Toegelaten voor het eerste gedeelte va;» het artsexamen die heer G. W. ter Bals. Leiden. Bevorderd tot arts de he r N J. G, Pen geslaagd voor het arte- exametn eerste g'edteelte de heer A W S. van Hamel. Vraag hem naar die duizenden, die hem hardgrondig danken, d Middelen van 't Boertje te hebben aangeraden. IS GOUD "WAAÜD voor hen, die lijdende zijn aan benauwdhedei borat en asthma, zij die dreigden in hun heest en slijm te verstikken. Vraag het den gebruikers. Rheumatiek, jicht, podagra Ct pootje, beaid- en snij wonden, verstuikingen, stramheid in de ledematen winte haaiden en voeten. Lijders voor U bestaat er de Balsem van Bo ertje; laat geen oogenblik teloorgaan door ze te koopen. Genezw ia beslist. Prijjs van de Siroop25 en 50 Cts. per flacon. den Balsem.40 en 75 pot. Verkrijgbaar te Haarlem in elke solide ^Drogistzaak en verder bjj Firma J. WINDHORST, BloemendaalH. SANT, IJmuMen; Mej. C BROEKES, Hoofddorp; Mej. O. B. v. d. LAAN, Velsen; J.v.OBVBRBn? Halfweg H. v. d. LINDB, Uitgeest R. HILL, Nienw-Vennep. H. M. de Koningin-Moeder heeft het prachtwerk „Afbeeldingen naar be langrijke prenten en teekeningen van 's-Rijksprentenkabinet te Amsterdam" uitgegeven onder leiding van J. Ph. van der Keilen Dzn., bij W. Versluys te Amsterdam, met Hare inteekening vereerd MOORD TE SCHöNEBERG. In Berlijn en omstreken wordt het hoe langer hoe onveiliger. Thans heeft men te Schöneberg (een voorstal van Berlijn) in een rioolput weer,het lijk eener vrouw gevonden, waarover hier eenige bijzonderheden volgen. De put ten te Schöneberg worden zoo nu en dan onderzocht; het laatst geschied de dit !n de maand Februari. Toen spoorwegarbeiders Donderdagavond een der geopende putten voorbijkwa men, zagen ze boven op het water een pak drijven met touwen dichtgebon den. GRAANFIRMA IN MOEILIJKHEDEN Uit Harmburg komt het bericht, dat de graanfirma F. C. Sievers Jr., te Hadersleben, zich in moeilijkheden bevindt. De passiva zou belangrijk zijn. Het st Statendam, van New-York naar Rotterdam, vertrok 28 Maart Vr m. 6 uur van Boulogne. Het st. Noordam vertrok 28 Maart v. m. van Rotterdam naar New-York. Het st. Koning Willem I, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 28 Mrt. van Singapore. Het st. Grotius, van Amsterdam n. Ze vischten het op, maakten 't Batavia, vertrok 28 Maart van Lissa- open en zagen tot hun grooten schrik het lijk eener vrouw, waaraan het hoofd en de beenen ontbraken. Onmiddellijk werd de politie in ken nis gestelddeze liet den put leeg pompen en toen kwamen nog twee pakken voor den dag. In een zwart en wit geruiten lap katoen zaten het hoofd, in een zwart stuk zeil de bee nen der vermoorde vrouw. Een medi cus constateerde, dat de misdaad reeds 4 weken geleden moet hebben hebben plaats gehad. De politie t< bon. Het st. Ophir vertrok 28 Maart van Rotterdam naar Batavia. Het st. Maasland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 28 Maart van Duinkerken. Het st. Salak, van Rotterdam naar Java, passeerde 28 Maart Kaap del Armi. Het st. Lombok, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 28 Maart te Suez. Het st. Prins Willem II, van Am- Schöneberg looft 1000 mark uit voor j sterdam naar Paramaribo, passeerde ieder, die aanwijzing kan geven om-27 Maart Ponta do Arnel. trent de moordenaars. Het lijk werd j Het st. Ceram, van Amsterdam ri. intusschen herkend als dat van de 33- Batavia, arriveerde 28 Maart te La jarige Hanania, die sedert den 17en Pallice. Februari iJ. vermist werd. Haar min- Het st. Oranje arriveerde 28 Maart naar, zekere Hermann Wagner, met van Java te Amsterdam. Z. B. SPAAR8E 6 - ISOOTE HOUTSTRAAT 53 levert alle soorten DRUKWERKEN ais Wissels Kwitantiën Cironlaires Enveloppen Adreskaarten Visitekaarten Convocaties Memorandums Menu's Programma's Bestekken Prijscouranten Aandeelen Brievenhoofden Dissertaties Contraeten Biljetten enz., enz. Nette aflevering. Billijke prijzen. m TELEFOON No. 122.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6