Verschat dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargang. No. 7697 WOENSDAG 1 APRIL 1808 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN! Wonr Haarlem 1.2e Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H GSMustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 Ol&ave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur i!. PEEREBOOM, ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag cn Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Teletoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 1 APRIL. Schouwburg: Haarlerasch Toon eet: „Narciss", 8 uur. No. 714. De Armoede vroeger en am Thans nu het weer voorjaar is en de hoop komt op werk, zoodat in elk geval door het zachtere seizoen de bittere armoede achter den rug is, komt allicht wel eens de vraag op, of in het algemeen, afgescheiden van tijdelijke werkloosheid, de armoede in vroeger eeuwen grooter of geringer is geweest, dan die van onzen tijd. Naar deze vraag is ongeveer een hal ve eeuw goleden een vrij uitvoerig onderzoek ingesteld. Ee Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft in 1851 een geschrift, geschreven door J. de Bosch Kemper, bekroond, „geschiedkundig onderzoek naar de armoede in ons vaderland". Aan dit lijvige werk wensch ik hier een en ander te ontleenen. Het overzicht begint bij de Bata vieren. Over t algemeen was de hee- le bevolking arm en wanneer een on gunstig jaar den oogst deed misluk ken en veeziekte gebrek aan voedsel veroorzaakte, was er algemeene el lende. Erger nog de kinderen wer den niet zelden verdronken, of om dat zij niet flink schenen te zijn, of omdat het den ouders te zwaar viel, hen op te voeden. Toen de invoering van het Christendom aanleiding gaf tot het vrijlaten van lijfeigenen, werd daarmee ook vanzelf bet. aantal behoeftigen, dat leven moest van wat het dagelijks verdien de, grooter. Wel deed de kerk in die dagen reeds veel voor de armen, maar men krijgt den indruk, dat zij soms den nood niet lenigen kon en somtijds, door te groote mildheid, het gevolg van armenzorg, luiheid en zor geloosheid, in het leven riep. Karei de Groote stelde eenige zeer verstandige bepalingen vast. Zoo schreef hij voor, dat elk van zijn va zallen zijn eigen armen zou onder houden, dat de armen niet mochten bedelen buiten de plaats waar zij wconden en dat haver, gerst en rogge niet meer dan een bepaalden prijs mochten gelden. Maar na den dood van dezen vorst vervielen de meeste van zijn bepalingen weer. De strooptochten van de Noorman nen deden natuurlijk ook geen goed aan de algemeene welvaart. En ten tijde van de Graven van het Holland sche Huis was, zoo zegt De Bosch Kemper, die welvaart nog zeer luttel. Ueen tak van handel kon onder de gedurige oorlogen bloeien. Het groot ste deel van het land lag onbeschut tegen het zeewater, de opbrengst van de granen was zeer wisselvallig en daardoor stond bijna de geheele bevolking van tijd tot tijd bloot aan de ellende, door hongersnood en wa tervloed veroorzaakt. Buiten deze rampen was er toen reeds een klasse van personen, die geheel van liefde gaven leefden. Sedert het midden van de 13de •eeuw nam de welvaart verbazend toe, een gevolg van de opwekking der al gemeene veerkracht door de kruis tochten. Toch kon deze de armoede niet wegnemen. Het grootste gedeelte van de bevolking bestond uit gewe ien lijfeigenen, aan wie bij hunne vrijmaking schatting of cijns in vruchten of vee was opgelegd. Dit droeg den naam van keurmede, en de lieden, die ze moesten opbrengen, werden keurmedigen genoemd. Duurte van levensmiddelen was do ar het gevolg van en soms hon gersnood. Wanneer de landbouw min der voordeelig uitviel, nijverheid en handel door de vele oorlogen werden belemmerd, begonnen de lagere stan den te morren en oproerig te worden. Zoo ging het regelmatig eenige jaren van welvaart deed de bevolking in kracht toenemen, stilstand bracht op roer te weeg. Zoo was het jaar 1315 er een van buitengewone ellende. Er is van aangeteekend, dat niet alleen ue armen bij menigte op de straat versmachtten, maar dat ook ouders en kinderen, ja, echtgenooten, elkaar schuwden en den noodigen onder stand weigerden. De armen aten het vleesch van rauwe krengen. Daarbij heerschte ongehinderd de woeker. De lommerds hieven de meest willekeurige intresten en toen Karei V de rente bepaalde, die geheven mocht worden, bedroeg die nog meer dan 40 procent. Dat was nota bene om erger te voorkomen Natuurlijk waren er in dien tijd cok weinig of geen goede gasthuizen, zoodat op duurte van levensmiddelen of hongersnood altijd een groote sterfte volgde. De burgertwisten in het midden van de veertiende eeuw hebben even eens heel wat rampen uitgestort over ons land. 't Waren, meent De Bosch Kemper, minder persoonlijke veeten, dan een botsing van belangen in han del en nijverheid. En nog in de vijf tiende komt, namelijk in de jaren 1437 en 1438, een heftige hongers nood voor, gevolgd (zooals dat ge woonlijk het geval was) door de pest. Gelukkig, dat de kloosters zeer veel deden tot leniging van den nood. In het laatst van deze eeuw, toen er allerwege burgertwisten hèerschten, in Holland en Zeeland de gevechten der Hoeksclien en Kabeljauwschen, elders de strijd tusschen Gelderschen; en Utrechtenaren en in Westergoo de oneenigheid tusschen Schieringers en. Vetkoopers, schreef de kronijkschrij- ver over al deze ellende „De schamele ingesetenen van den stede worden jarnmerlijc geschat, de arme luyden moestent geven ende leden daar toe grooten honger de Dorpen gaven oock soo groote schat tinghen, dattet niet om seggen en was, sy moestent geven, hadden syt of niet, sy verkochten bedden ende huysraet voor de helft min - dant weerdigh was en 't werde al arm en byster dat in den Stede ende Dorpen gh'eseten was maer het alderquaet- st,3 was dattet een grooten, dieren t;ji van was van Koorn, datter vele van honger stomen met hare kinders, orr. der groote schattinge wille en nie- mant en liadcle medelyden mette scha mele, arme menschen." Te Amsterdam moesten er om streeks dien tijd keuren gemaakt wor den tegen ouders, die hunne kinderen te vondeling legden. Tot omstreeks 1530 hield de Geldersche oorlog het land in ellende en armoede, daarna deed de verdreven koning Christiaan van Denemarken een inval in Hol land. De handel in de Oostzee werd gestremd, waaruit natuurlijk groot gebrek aan granen voortvloeide. Het is merkwaardig uit de jaartallen te zien, wat zoo ongeveer terzelfder tijd het land teisterde 1542 nieuwe druk door den Franschen oorlog, 1543 her leving van den Gelderschen, 1546 groote duurte van levensmiddelen en daarmee verbonden sterfte onder de armen. En gelijk van zelf spreekt bracht de 80-jarige oorlog in 1568 een reeks van rampen over het land. Veiligheid van bezitting en bedrijf, zegt De Bosch Kempor terecht, is de eerste voorwaarde van volkswelvaart. Beiden ontbraken in onzen strijd te gen Spanje geheel en al. De handel werd verjaagd, het platte land ge plunderd en platgebrand door vriend en vijand. Plundering en belegering van steden bracht jammer over de bevolking. De druk der belastingen was zwaar, de prijs van de levens middelen hoog. Soms woedde de pest met zulk een kracht, dat alleen in Oudewater in 1574 3000 menschen stierven. Omstreeks het laatst van de zestiende eeuw werd er door de koop lieden veel geld verdiend met het verhandelen van graan naar Italië, maar dat leidde weer tot ellende voor den arme, omdat men al het graan, dat men vangen en grijpen kon, daarheen ging uitvoeren, zoodat in het land zelf de graanprijzen zeer hoog werden. De groote sterfte van de jaren 1601 en 1602 schijnt dan ook zeer nauw in verband gestaan te hebben met de armoede en de weinige verzorging van de arme lieden. Zoo stierven er bijvoorbeeld te Leiden 900 personen in één week. Het aantal armen, dat daar door het z.g. Huiszittenhuis werd onderhouden, bedroeg ongeveer 15.000 en de som aan armen uitge reikt f 36.000. Zelfs de groote winsten, die door de O.-I. Compagnie behaald werden, kwamen den arme niet ten goede. Die verdiende alleen het dagelijksch loon, dat bovendien door de wisselvallig heid van de tijden nog zeer onzeker was. De Engelsche zeeoorlog in 1652 bijvoorbeeld deed opeens elk middel van bestaan voor de arbeidende klas se ophouden. De bouw van het stad huis te Amsterdam moest bij gebrek aan middelen worden gestaakt, te Amsterdam stonden 3000 huizen leeg, op sommige plaatsen groeide het gras op de straten. En daarop volgde weer een geweldige sterfte te Leiden in 1655 meer dan 13000 personen, te De venter 70 k 90 daags, enz. De eerste helft der 18de eeuw is naar 't scheen niet ongunstig ge weest, wel de tweede helft, wegens idure prijzen, sterfte onder het rund vee en overstroomingen. In de Bos sche Meierij was de overlast van be delaars zóó groot, dat er jacht op hén gehouden werd. En de omwente ling van 1795 had waarlijk niet, zoo als men voorspelde, aan de armoede een einde gemaakt. Te Amsterdam bedroeg het aantal bedeelden een vierde van de bevolkingsommige familiën werden reeds bedeeld in het vierde en vijfde geslacht. Tijdens de Fransche overheersching eindelijk was de armoede grooter in de steden dan op het platteland. Al zijn dan ook de toestanden van heden verre van ideaal, ze zijn toch zeker veel beter, dan die van vroeger. Dat komt door de grootere rust in de maatschappij, het ontbreken van groote natuurrampen als overstroo mingen, betere armverzorging en grootere zekerheid omtrent aanvoer van levensmiddelen in voldoende hoe veelheid, betere zorg voor de openba re gezondheid en gelegenheid tot zie kenverpleging. Zwartgallige menschen, die mee- nen, dat de samenleving maar weinig vooruitgaat, mogen hierin dan toch een kolossale verbetering zien. J. C. P. DE BOM ONTPLOFFING TE NEW-YORK. In aansluiting op de mededeelingen in ons vorig nummer betreffende de bom-ontploffing gedurende een werk- loozenbetooging te New-York valt nog niet veel nieuws te melden. Het feit viel voor op Zaterdagmiddag. Socia listen hadden dien middag een groo te werkloozenbetooging voorbereid, welke in Union Square zou worden gehouden. Dit is een groot openbaar park in het hartje van New-York. De autoriteiten hadden de vergunning tot het houden der betooging geweigerd, hetgeen niet belette dat een twintig duizend betoogers poogden het park binnen te komen. Aan de ingangen werd de menigte door honderdtachtig man bereden politie verspreid. Op eenigen afstand hield de commissa ris van politie een macht van 1500 po- litie-agenten gereed. De commissaris dacht reeds, dat de betooging ver ijdeld was, en dat de geschiedenis zonder verdere moeilijkheden zou af- loopen, toen plotseling de een-en- twintigjarige Selig Silverstein een bom wilde werpen naar een groep, ge vormd door twintig politie-agenten. De lont was echter te kort genomen, en nog vóór het moordtuig de hand van den werper had verlaten kwam reeds dei ontploffing. Silversteins rechter arm werd hem van 't lijf geslagen, terwijl hij ook aan de oogen zware verwondingen kreeg. Iemand in de onmiddellijke nabijheid, zekere Beek man, bleef op de plek dood, terwijl twee politie-agenten en tal van om standers lichte verwondingen bekwa men. De dienders, die toch al niet zacht zinnig waren te werk gegaan bij het verstrooien der menigte, begonnen nu nog hardhandiger op te treden. En hoewel plotseling de Marseillaise door de menigte werd aangeheven, hetgeen geestdrift verwekte, waren in korten tijd het plein en de aangren zende straten schoongeveegd. Hoewel zeer zwaar gewond, was Sil verstein toch in staat eenige vragen te beantwoorden. De man zeide, dat hij geen medeplichtigen had gehad, dat niemand van zijn plan iets had afgeweten en dat hij zijn bom had ge maakt volgens aanwijzingen die hij in een encyclopeadie had aangetrof fen. Hij had de bom gegooid uit plotse linge boosheid, omdat een politie agent hem een slag had gegeven. Bij een onderzoek ten huize van Silverstein zijn brieven in beslag ge nomen van den 'beruchten Alexander Berkmann die jaren geleden een aan slag pleegde op den staalmagnaat Frick. De New-Yorksche politie geeft te verstaan, dat die brieven bijzon derheden bevatten over complotten te gen „kapitalisten". UIT MAROKKO. Generaal Lyautey seint, dat de Mdakra's de Ouled-Zian en Ouled- Barriz bedreigen, die zich onderwor pen hebben aan de Franschen. Generaal d'Amade heeft zich nu aan het hoofd van 3000 man gesteld, en is opgerukt naar hun gebied, om dezen stam geheel ten onder te bren gen door het vestigen in hun land van tijdelijke concentratie-forten. Op deze wijze houdt men zich over tuigd eindelijk de rust en orde in het gebied der Chaujas te zullen herstel len. EEN NIEUWE COUP D'éTAT VAN RAISOULI. Uit Tanger komen berichten van een nieuw optreden van den vorstelij- ken rooverhoofdman Raisoeli, die Per- dicaris en Varley, den kaïd Mac Lean en anderen ontvoerde en na een los geld weer vrijliethij werpt zich thans op als redder van Abd-el-Azis tegen Moulay Hafid onder voor hem schitterende voorwaarden Raisoeli is Zaterdag aan het hoofd van 30 ruiters en 150 man infanterie te Tanger aangekomen. Hij heeft zich op 1000 M. van de stad gelegerd en begaf zich terstond naar El Guebbas, den minister van oorlog. Geen enkele beslissing zal genomen worden tusschen den Makhzen en Raisoeli vóórdat de Engelsche gezant, de heer Lowther, zal zijn aangekomen die Woensdag verwacht wordt. De Mauhzen heeft Raisoeli het voor stel gedaan, aan het hoofd van de mehalla van den Sultan naar Fez op te rukken. Na de inneming der hoofd stad zal Raisoeli tot gouverneur be noemd worden. Aldus de „Petit Bleu". DE TOESTAND VAN PORTUGAL'S KONING. De „Fiearo" verklaart gemachtigd te zijn op de meest besliste wijze de ongunstige berichten tegen te spre ken, die over den gezondheidstoestand van koning Manuel van Portugal in omloop zijn. De wond is sinds lang gesloten en volkomen genezen. De jonge Koning- lijdt volstrekt niet en is volkomen ge zond. UIT RUSLAND. We hebben reeds gemeld, dat Marie Spiridonof (het meisje, dat den gou verneur van Tambof doodde en naar Siberië verbannen werd) ontsnapt is. Die ontvluchting moet, volgens de be richten, welke bij het departement van politie zijn ingekomen, al een week of twee geleden hebben plaats gehad. Er heerscht groote opschud ding onder de politie over het geval. Er is allerwege in koortsachtige haast gezocht, naar alle kanten getelegra feerd, maar zonder resultaat. Marie Spiridonof is en blijft zoek. Men denkt dat ze in manskieeren gevlucht is. EENE SAMENSPANNING VERIJDELD. Het Berliner Tageblatt heeft een bericht uit Petersburg, volgens het welk daar ambtelijke tijding uit Se- wastopol is ontvangen over een nieu we samenspanning op de Zwarte-Zee- vloot. Het plan was, om in volle zee den commandant en de officieren van een pantserschip over boord te wer pen, dan terug te varen en de stad te beschieten. De helpers aan den wal moesten dan een muiterij onder de verdere matrozen en soldaten bewer ken. Er zou brand gesticht worden en in de^algemeene verwarring zou men alle hooge ambtenaren en officieren vermoorden of gevangen zetten. De raddraaiers onder de samenzweerders zijn in hechtenis. In Wladiwostok moet ook iets broeien. UIT FINLAND. Na een debat van zestien uren heeft de Finsche Landdag met 71 te gen 47 stemmen een door de sociaal democraten ingediend voorstel no pens het waarborgen van Finland's staatsrechtelijke stelling aangenomen. Dat voorstel bevatte tevens een mo tie van wantrouwen tegen den Se naat. De oud-Finnen onthielden zich van stemming. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer heeft art. 1 van het wets ontwerp op de amnestie aangenomen. Bij de behandeling van art. 2 ver klaarde minister-president Clemen- ceau te blijven volharden bij zijn be sluit om de weerspannige ambtenaren en de anti-militairisten van de am nestie uit te sluiten. De propaganda der vakvereenigin- gen bedoelt verzet tegen het parle ment, de regeering en het algemeen kiesrecht De heer Devèze stelde voor van de amnestie uit te sluiten veroordeelden wegens lasterlijke aantijgingen. Dit amendement werd van verschil lende zijden gesteund, daar juist aan lasteraars dikwijls de amnestie ten goede is gekomen en het werd aange nomen met 843 stemmen tegen 275. Heden vervolg. -i AFD. HAARLEM NED. R.-KATII. VOLKSBOND. Maandagavond vergaderde de afd. Haarlem in haar gebouw St. Bavo. De voorzitter, tie heer Guskens, heet te de talrijke aanwezigen van harte welkom en installeerde hierna een 12- tal nieuwe leden, waarna hij de man nen van het Bloemist- en Tuindersgil- de feliciteerde met hun groot succes op hunne tentoonstelling. Nadat hierna eenige woorden tot aanbeveling om toe te treden tot de Liefdebeurs waren gesproken, werden de volgende mededeelingen gedaan: le. Dat de heer Aalbers door ziekte verhinderd was als spreker te komen optreden, maar dat op 27 April a.s. een groote propaganda-vergadering zal gehouden worden, waartoe alle ka tholieke mannen en jongelingen van Haarlem worden uitgenoodigd, en waar dan als spreker zal optreden de heer Engels van Leiden en waar dan ook de Centraal-President, de heer Passtoors zal tegenwoordig zijn; 2e. dat op 18 Mei in de afd. Haar lem het Encycliekfeest zal gevierd worden, waartoe ook de vrouwen der leden worden uitgenoodigd; 3e. dat op 20 Mei hier in Haar lem de Katholieke dag zal gehouden worden; 4e. Dat op 30 en 31 Mei de Centrale Raadsvergadering weder in ons ge bouw zal gehouden worden, welke ver gadering met een bezoek van Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. A. .T. Gallier, Bis schop van Haarlem, zal worden ver eerd. 5e. Dat a.s. Zaterdag de bibliotheek wordt gesloten. 6. Dat de heer J. Muller gekozen is tot lid voor den Centralen Raad, va cature Kuiper. Verder werd eene aanbeveling ge daan tot toetreding tot de Coöp. brood bakkerij, waaraan verbonden is een verzekering tegen onvrijwillige Werk loosheid. Nadat de Eerw. Heer L. v. d. Berg nog een hartig en opgewekt woord tot aanbeveling voor de groote pro- pagandavergadering had gesproken, sloot de voorzitter de vergadering. NAAML. VENNOOTSCHAP. In dè Staatscourant van heden zijn opgenomen de statuten van de naam- looze vennootschap Nederlandsche si garenfabriek voorheen W. II. Voet en Zonen te 'Haarlem. Het doel der vennootschap is de voortzetting'en uitbreiding der zaak, thans gedreven onder de firma W. H. Voet en Zonen, zijnde tie fabricage van sigaren en de handel zoo in het groot als in het klein in tabak, siga ren, sigaretten en aanverwante arti kelen in den ruimsten zin genomen. Het kapitaal der vennootschap be draagt 200.000, gesplitst in 2 serieën, elk van 100 aandeelen. Voorloopig zal slechts de 1ste serie worden uitgegeven. Voor de eerste maal zijn tot direc teuren benoemd de heeren W. F. H. Voet en E. Voorthuis, en tot commis sarissen de heeren Jhr. P. O. van Nis pen, C. Fr. Utermohlen, J. Sipltes en J. Voet. Restauratie van Costers Standbeeld. Men heeft sinds enkele dagen eeni ge beambten der Gemeentelijke Com missie voor de Monumenten bezig kunnen zien, onder leiding van een opzichter en een architect, opmetin gen te doen op het middenterrein vari: de Groote Markt, en voornamelijk in de omgeving van het standbeeld van Lourens Janszoon Coster. Men is al gewoon, dat ambté naren van de gemeente geen of ont wijkende antwoorden geven, wanneer men hun een inlichting vraagt, doch de buitengewone stilzwijgendheid, dia we bij de leden van bovengenoemde Commissie aantroffen, deed ons be sluiten naar de redenen van die op metingen een ernstig onderzoek in to stellen. Ziehier 't resultaat van het geen onze verslaggever vernam, da bijzonderheden natuurlijk latend voor rekening van zijn zegsman, die, blijkt het noodig, zich op eventueele tegen spraak met de stukken wel verweren! zal. In de onlangs gehouden bijeenkomst der Besturen van Haarlem's Vreem delingenverkeer en Bloei, werd door een der leden de aandacht gevestigd) op den toestand waarin het stand beeld van Coster op de Groote Markti verkeert, en werd door hem een Inge nieus middel aan de hand gedaan om in het uiterlijk van den reus eene af doende verbetering aan te brengen. Algemeen was men van oordeel, dat inderdaad de groene aanslag op hefc karakteristieke beeld de schoonheid er van weinig verfraait, zoodat dan ook het plan van den heer A. P. Rielen, 2e voorzitter van de Vereeniging. „Bloei en Handel" algemeen Instem- >ming vond Hij wees er namelijk op, dat in Achlum, een plaatsje in het Z. VV. van Schotland, het standbeeld van den Engelschen dichter Padde- burn, dat aan dezelfde kwaal leed, door middel van de Crookesche Elec trode een instrument waarover la ter geheel opnieuw overbronsd is, zonder van zijn plaats te zijn geweest, en meende dat dit middel ook hier zou toe te passen zijn, vooral waar de Crookesche electrode zich in Tey- ler's wetenschappelijke verzameling bevindt. Het denkbeeld werd dan ook door don tweeden Bibliothecaris van Teyler, den heer Mr. Van Straaten, warm gesteund. Besloten werd aller eerst een schrijven te richten tot Di recteuren van Teyler, ten einde da beschikking te erlangen over het vri| kostbare instrument. Dato 16 Januari 11. berichtte de Directeur van Teylers Museum, dat hij geen bezwaar had tegen 't af staan van de Electrode voor het be oogde doel. doch dat de proefneming zelve niet zonder gevaar wasalleen indien het Gemeentebestuur toestem ming gaf en bereid was de mogelijks maatregelen van veiligheid en orde ta nemen, benevens in te staan voor de eventueele schade aan de Crookesche electrode, zou de Directeur eene gun stige beslissing kunnen overwegen. De zaak heeft daarop in enkele ver gaderingen van B. en W. een punt! van overweging uitgemaakt, en is, naar wij met zekerheid vernemen in de langdurige geheime zitting van den Gemeenteraad van Woensdag 1L tot eene beslissing gebracht. In' die zitting werd overgelegd een rap port van do Gemeentelijke Commissie voor de Monumenten en een van den! Directeur dier afdeeling. Uit dit laat ste bleek, dat niet alleen het stand beeld van Coster verweerde, maar ook merkelijk aan verzakking on derhevig was. Die verzakking, be dragende 3.35 m.M. per eenheids- seconde was geconstateerd door de zelfregistreerende snelheidsmeter van Mauromichalis, opgesteld in het ver trek van den heer Gemeente-Secreta ris. De schaduw van de letter A die zooals men weet, door Coster ia de hand wordt gehouden valt op een wit-metalen schijf verbonden aan twee magnetische poleneen purwerk füga d® werking dier polen. Naarma te de schaduw zakte, kon men de ver zakking van het beeld contróleeren. hnTff 0I}d.eFzpek van gemeentewege heeft geleid tot het vermoeden, dat de werking van de Beek, die nog al tijd onder de Groote Markt stroomt 1 Spaarne bij de Damstraat uit- v 6,4ZWaar beIast grondvlak van de Markt, voortdurend doet zak- noodiE°°rZieninS 13 dan °°k drinSend Besloten is nu de werkzaamheden ten spoedigste te doen aanvangen. Woensdag a. s. begint men de proef nemingen met de Crookesche electro de. Het eigenaardig kenmerk van de ze machine is, dat zij alleen werkt bij zonneschijn, die haar eenige be weegkracht is. Vandaar dan ook, dat men niet vóór twaalf uur denkt te beginnen. De machine wordt opge steld op het middenterrein van de Markt, twee enorm-sterke electrlsch»

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1