HAARLEM'S DAGBLAD. BEURSBERICHT MERENS TIEIEMAK Binnenland Stadsnieuws Onze Lachhoek. 'os FEUILLETON -Eindelijk gewonnen VAN Haarlem, 30 Maart 1908. Onze beurs was waarschijnlijk in Terband met de flauwere koersen van Amerikaansche shares niet opge wekt en bewogen de koersen zich voor de meeste afdeelingen in dalende rich ting, zoodat er geen aanleiding be staat tot afzonderlijke vermelding. Al leen Great Cobar bleven flauw, met 5 verlaging op Amerika. Sedert ons laatste beursverslag heeft de New-Yorksche beurs blijk gegeven, dat de Combinaties, die de haussebe weging op touw gezet hebben hun 'laatste kaart nog niet hebben uitge speeld, doeh niettemin zooals de koersen van Zaterdag doen zien de contramine zoo nu en dan de gelegen heid laten hunne contramine-positiès hier en daar uit te breiden, om er zoo lang mogelijk den moed in te hou den, wijl, ofschoon een krachtig in grijpen der- hausse wel een krachtige en plotselinge rijzing zou in het le ven roepen, toch aan den anderen kant de technische positie te veel zou verzwakken. De Amerikaansche markt van Zaterdag gaf in weerwil van de steeds hooger wordende sur- plusreserve der banken meeren- deels lagere slotkoersen te zien bleek ook daar weder uit, dat de haus se aan de baisse een oogenblik vrij spel liet- De berichten uit de Unie zijn meest van gunstigen aard; zelfs het bericht, dat ongeveer 30.000 man, werklieden van de South Western Co- al-mijnen, den len April in staking zouden gaan, had weinig invloed. Wij blijven onze opinie handhaven, dat bij reactie met gerustheid de be tere soorten gekocht kunnen worden, daar toch aile termen aanwezig zijn om de toekomst optimistischer in te zien, doch men bedenke wel, dat even min als het mogelijk is op de hoogste koersen aan te ltoopen, mèn zijne aan- 'koopen niet langer dan noodig is uit stelt, daar de terugkeer tot meer nor male tijden in aantocht is en het we- derkeeren van het vertrouwen slechts een kwestie van tijd is. Tot op dit oo genblik was de markt nog niet geheel ontbloot van manipulaties, doch waar de vooruitzichten steeds beter worden zullen de engagementen van het pu bliek tot dusverre onbeteekenend toenemen en een machtige hefboom zijn voor een verdere rijzing. Het feit, dat de aangekondigde Obligatie-uit gifte ad 50 millioen Dollar der Union Paeific eerst zal plaats hebben, wan neer de Obligatiemarkt haar werk kracht geheel zal hebben herwonnen, had een gunstige uitwerking. Steel- shares bleven aangeboden, waarschijn lijk op het ongunstig verslag der Iron- Age, maas ondervonden op het lagere niveau goede kooplust. De Amerikaan- sehe koersen hier waren algemeen lager, doch was op de verlaagde koer sen goede kooplust op te merken. Geld 3 7/8 door ons te stichten Rijks tuinbouwschool worden gevestigd En toen heeft de Alg. vergadering gezegdNaar onze meening in Haar lem. Vermoedelijk zal nu ook de school wel in Haarlem komen, maar of nu ook ,,in andere plaatsen, waarvan-uit Haarlem niet zoo gemak kelijk en vlug te bereiken is, dergelij ke inrichtingen verrijzen" zullen, in dien de Haarlemsche school aan de verwachtingen voldoet, is minstens genomen twijfelachtig voor hem, die de discussies ter algemeene vergade ring van Bloembollencultuur heeft ge volgd. Maai dat heeft, vermoedelijk, de heer Laurensz niet, en daarom zullen we hem zijn averechtsche voor stelling van zaken niet al te zwaar aanrekenen.- NIET JUIST. De briefschrijver van ,,Land cu Volk" de onzen lezers bij name be kende heer P. Laurenz vertelt in zijn jongste correspondentie een nieuwtje van dezen inhoud „De Algemeene Vereeniging van Bloembollenhandelaars heeft in hare 09 Vergadering besloten tot het stichten van een wintertuinbouwschool. Dat is een goed werk, het bloembollenbedrijf U* brengt geld in 't land. AUes wat dat Uö bedrijf, kan doen bloeien, verdient 05 steun en sympathie. De school zal in Haarlem gevestigd worden en zoo zij S5 aaji de vei wachting voldoet, zullen 10 ook in andere plaatsen, waarvan uit ar'em zoo gemakkelijk en fidl J. bereiken is, dergelijke inrich- tingen verrijzen." iA 13 zo° &oed als geheel onjuist. De „Alg. Vereen, van Bloembollen- handelaars" bestaat niet, wel is er .60 eene „Alg. Vereeniging voor Bloem- .11 bollencultuur". Deze nu heeft vol- 06 strekt niet besloten een wintertuin- 11 bouwechool te stichten. Haar was al- .0®ten 3evraagd door de Regeering: 225 *ar moot, naar uw meening de KONINKLIJK BEZOEK AAN ZAANDAM. Het bezoek van de Koningin aan Zaandam op 28 April, zal plaats heb ben van 10 uur "s morgens tot 5 uur 's middags. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. De Koningin vertrok hedenmiddag met den trein van 12.12 per Holland- sche Spoor naar Rotterdam. GISTING IN INDIë. De Hbld.-correspondent te Batavia seinde Maandag: Controleur Westenenk bezocht het brandpunt der gisting. Alle familie hoofden waren aanwezig en vroegen vergiffenis en verstrekten gegevens. De tegenkanting in zake den aan slag in de belasting in de Bovenlan den sproot meer voort uit onbekend heid met aard en doel, dan uit onwil. Patrouilles in Oudagam vonden al les rustig. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. De Algemeene Nederlandsche Dia- manthewerkersbond heeft een mani fest verspreid, waarin de toestand der beweging nog eens uiteen gezet wordt. Er zal onder de bondsleden een refe rendum gehouden worden om zich uit te spreken over de maatregelen in de bekende motie ter sprake bracht. Het manifest eindigt: Kameraden! Over deze zaak is vol komen overeenstemming verkregen met het bestuur van den Antwerp- schen Diamantbewerkersbond. Wij rekenen op u allen, om het be sluit, als het door u wordt goedge keurd (waaraan wij niet twijfelen) zoo krachtig mogelijk uit te voeren en te doen uitvoeren. Gij voelt allen wat op het spel staat! Het Bestuur van den A.N.D.B. HENRI POLAK, Voorzitter. JAN A. VAN ZUTPHEN, Secr. Amsterdam, 28 Maart 1908. N.B. Men deelt ons mede, dat som mige eigenwerkmakers aanstalten willen maken om naar Antwerpen te vertrekken. Derhalve deelen wij hier bij mede, dat te Antwerpen evenals hier zal worden gehandeld en dat zij die zich nu daarheen begeven, onmid dellijk zullen worden geroyeerd. De Hbld.-correspondent te Antwer pen schrijft d.d. 28 Maart: Zooals wij heden seinden is de Bondsraad van den A. D. B. tegen Maandagavond bijeengeroepen met het dagorde: voorstel tot stoppen van het diamantbedrijf tot 2 Mei e.k. en verhooging van 20 op het minimum loon in het briljantvak. Waarschijnlijk zal Donderdagavond de algemeene vergadering worden ge houden. De uitslag is niet twijfelach tig en naar het schijnt zouden de pa troons geneigd zijn aan de vraag om verhooging toe te geven. De A.D.B. rekent dat deze beweging hem ongeveer 300.000 francs zal kos ten, maar gaarne zal hij de opoffe ring doen om den toestand te zuive ren van de kleine eigenwerkmakerij, die de diamantmarkt zoo drukkend beheerscht. Voor wie niet volkomen met den stand der zaken bekend is dient, voor het duidelijk begrip van het verder verloop der dingen, hier gezegd dat patroons en werklieden hier te Ant werpen niet in een zelfde begrip van organisatie tegenover elkaar staan als te Amsterdam. Bij ons toch bestaat niet een ingerichte patroonsvereeni- ging en dienen alle onderhandelingen tusschen werkgever en werknemer met de eersten individueel behandeld Maandag zal er dan wel meer kun nen meegedeeld worden over de hou ding die de patroons van man tot man zullen aannemen en of de meer derheid hunner het voornemen heeft dat eenigen schenen te hebben, de beweging ook stoffelijk te steunen, INBREKERS BETRAPT. Zondagavond omstreeks half twaalf is een drietal personen aangehou den, die op heeterdaad betrapt wer den op inbraak in de perceelen op den hoek Vlamingstraat en Raamstraat te 's-Gravenhage, waarin gevestigd zijn woning, magazijn en werkplaatsen van de heeren Van Wijk. De inbre kers waren binnengekomen door het opendrukken van een met een hang slot gesloten deur eener schutting, staande voor een gedeelte van het perceel, dat verbouwd wordt. De bewoners waren op dat oogen blik afwezig, doch hadden de dienst bode met de kinderen naar huis ge zonden; deze hoorde gestommel en loopen in het magazijn en op de bo venverdieping. De politie, inmiddels door buren gewaarschuwd, kwam in- tusschen en 'arresteerde het drietal. Een van hen, die door de deur van de schutting trachtte te ontvluchten, werd daar gegrepen door een politie agent, waarna de beide anderen na eenig zoeken werden gevonden op de bovenverdieping. VER. VOOR TENTOONSTELLENGS- BELANGEN. Te rs-Gra.venhage had onder voorzit terschap van den heer J. E. Schol ten, een vergadering plaats van dames- en heerenleden van het Algemeen be stuur van de Vereeniging voor Ten- toonstellingsbelangen. De voorzitter .openende de vergade ring, dankte de heeren die zich de in de vorige bijeenkomst gedane benoe ming tot leden van het algemeen be stuur hebben laten welgevallen, voor al de heeren in het buitenland woon achtig. De jeugdige vereeniging heeft dezen moreelen steun zeer noodig. Hoofdpunt voor deze vergadering, was de beslissing omtrent het al of niet deelnemen aan de tentoonstellin] te Brussel 1910. In een voorafgegane ledenvergadering der Vereeniging, was reeds tot deelneming besloten. Dit besluit werd aan de vergadering me degedeeld, onder bijvoeging dat de organisatie van de Nederlandsche deelname, zal overeenkomen met die indertijd gevolgd voor de Parijscbe tentoonstelling in 1900 zij het met eenige afwijking op ondergeschikte personen. In de ochtendvergadering was ook reeds gesproken over de beu- ze van een commissaris-generaal en zijn adjunct; van een zaalchef en een colporteur. Maar definitief was te dien aanzien niets besloten, mede in verband met het voornemen om zich tot de Regee ring om steun te wenden. Het comité voor de Brusselsche tentoonstelling, eenmaal gevormd, zal dan ook eigen lijk aan de Regeering een voordracht voor een commissaris-generaal en zijn adjunct hebben te doen, en de defi nitieve keuze zal dus ten slotte bij de Regeering berusten. De bedoeling is 'n deelname op groote schaal te verkrij gen, en in verband daarmee is beslo ten de verschillende commissies en !t uitvoerend comité eenigszins uitge breid samen te stellen. Mocht de deel name tegenvallen, dan kunnen de ver schillende commissies ingeperkt wor den. De voorzitter vroeg nu of deze ver gadering deze voorloopig vastgestelde gedragslijn kon goedkeuren. Besloten werd zich tot de Regeering te wenden met een schrijven, waarin haar wordt medegedeeld dat deze ver- gadering van oordeel is, dat officieele steun van de Regeering, van grooten invloed zal zijn op deelneming van de Nederlandsche industrie en dat men de tentoonstelling niet slechts uit politiek maar ook vooral uit oecono- misch oogpuntvan groot gewicht acht voor Nederland. LUITENANT-KOLONEL KRAMERS. Zaterdag overleed te Apeldoorn de gep. luit.-kolonel S. D. Kramers in den ouderdom van 73 jaar. De over ledene, zoon van den schrijver dei- bekende woordenboeken, trad als mi licien in dienst en behaalde in drie jaar den rang van luitenant. Na een eervolle loopbaan in Indië waar hij als hoofdofficier de krijgsverrichtin gen in Atjeh mede maakte en ten slot te als plaatselijk commandant te Ba tavia werkzaam was, werd hij op zijn verzoek gepensionneerd en vestigde zich in 1884 te Apeldoorn. Vier zonen van den overledene be- kleeden den officiersrang in het leger, van wie er twee zijn geridderd met de militaire Willemsorde. ONGELUKKEN. De familie Luisterburg te Halste ren (bij Bergen op Zoom) heeft be richt ontvangen, dat een 21-jarige zoon, die werkzaam was bij het leg gen van spoorlijnen in Westfalen, door een trein is overreden en ver morzeld. Te Bodegraven is een meisje van den heer Van N. in een onbewaakt oogenblik in den Rijn geraakt en jam merlijk verdronken. Een Am9terdamsche jongen van om streeks 13 jaar, die Zaandam bezocht en een kiikje nam op een der in de haven liggende booten, is in het ruim van dit schip gevallen. Hij viel 42 voet diep en kreeg bovendien nog het luik op zich. Oogenschijnlijk had hij zich niet bij zonder ernstig bezeerd. Toch is hij per brancard naar het ziekenhuis te Am sterdam vervoerd. Te Heer Hugowaard is een 10-jarige jongen door een wagen overreden. De ongelukkige was terstond dood. OPGEGRAVEN. Op last en in tegenwoordigheid der justitie is te Diepenheim het lijk op gegraven van een vrouw, wier lijk een paar jaar geleden aldaar in een boschje werd gevonden. Een reizend stoelenmatter werd verdacht van misdaad en enkele we ken geleden door de politie aange houden. BRANDEN. Zondagnacht is te Ainbt-Doetin- chem door onbekende oorzaak afge brand de woning, bewoond door H. Buunk en toebehoorende aan den heer Wensink. Bijna niets werd ge red. Alles was verzekerd. Te Hedikhuizen zijn afgebrand de woningen van den bakker Westerla- ken en de landbouwers v. d. Linden, v. Geffen, en Timmermans 6 stuks vee zijn omgekomen. Te Oude Pekela is in den nacht van Zaterdag op Zondag afgebrand de winkelbehuizing van den heer J. J. Levie. De bewoners waren afwezig. Alles verbrandde, o. m. een hoeveel heid goud en zilver uit den winkel, alsmede een voorraad dameshoeden. Een en ander was verzekerd, doch te laag om de schade geheel te dekken. Te Winterswijk is de boerenwoning van den landbouwer Ten Pas door onbekende oorzaak verbrand. De le vende have werd gered. Een aantal varkens had echter zóó van het vuur geleden, dat ze moesten afgemaakt worden. Assurantie dekt de schade. Zondagnacht te half di-ie brak te Delft, ten huize van de wed. Van G„ i'i de Coenderstraat, brand uit. Door een ruit in te slaan, wist men de bewoners te wekken, waarna de vrouw en hare twee kinderen nog tijd hadden de woning te verlaten. Een inwonend kostganger moest over do daken vluchten. Niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde de woning uit. Oorzaak onbekend. Zondagmiddag heeft een hevige boschbrand gewoed tusschen Hoen- derloo en Ugchelen. Vijftig bunder dennenbosch zijn vernield, ondanks bet flink optreden der omwonenden. De oorzaak is onbekend. De rook en vlammen waren op verren afstand zichtbaar. Zondagmiddag ontstond er brand op de boerenhofstede van W. Blokhuis in de buurtschap Slichtenhorst onder Nijkerk. Een kleine handspuit in de buurt geplaatst deed het eerste werk, dat door de spoedig aanwezige brand weer uit Nijkerk werd voortgezet en gelukkig voltooid. Twee groote bergen met hooi en haver lagen toen in asch te midden van een krans groote ge bouwen, die door het kalme weer en het wakkere optreden van buurtge- nooten en spuitgasten behouden ble ven. Niets was verzekerd. Oorzaak, met lucifers spelende kinderen. VEREENIGING VOOR LUCHTSCHEEPVAART. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtscheepvaart hield in den Foyer van het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer C. J. Snijders, hare jaarlijksche algemeene vergadering, welke o. a. werd bijge woond door officieren van onder- acheidenen rang van leger en vloot. In het midden der zaal was door manschappen van het korps genie troepen een gevulde ballon, met net en mand geplaatst, 't Was een ballon van het type als bij schietoefeningen in het kamp van Olienbroek wordt gebruikt. De Voorzitter deelde met voldoening mede, dat het ledental gestadig toe neemt, zoodat de Vereeniging thans reeds telt 8 donateurs, 310 gewone le den en 45 buitengewone leden, terwijl 2 leden ieder met een schenking van 100 de vereeniging steunden. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1908 werd vastgesteld en overeenkomstig het voorstel van't hoofdbestuur werd besloten het bal lonfonds afzonderlijk te beheeren. Voor dit fonds, waarvoor in de eerste plaats door een 9-tal Rotterdamsche heeren een bedrag van 1700 was ge schonken was dezer dagen nog van den heer Ten Kate de Vries van Am sterdam een gift van f 100 ontvangen, zoodat het fonds, ten bate waarvan uit de ontvangsten der Vereeniging ƒ400 wordt afgeschreven, bedraagt dus thans reeds 2200. Dankzeggende voor de schenking van den heer De Vries, wekte de voorzitter leden donateurs op dit goede voorbeeld te volgen. Verder werd onder meer nog mede gedeeld, dat de heeren H. F. Onder water, te Dordrecht, C. D. van Tien hoven, techn. student te Delft; J. Schoon, 2e-luitenant der infanterie te Nijmegen F. A. van Heyst, idem te LeeuwardenW. Cool, civiel-inge- nieur te RotterdamE. Brassem, te Scheveningen en D. G. M. de Vries, te Amsterdam zich hebben bereid ver klaard als correspondent op te tre den. Het voorstel van het hoofdbestuur, waarbij machtiging verzocht werd on derhandelingen aan te knoopen met de administratie van ,,La Conquète de l'Air" of met een ander buiten- landsch tijdschrift om door dusdani ge combinatie een orgaan voor de ver eeniging te verkrijgen, werd, onder bijvoeging „uiterlijk voor den termijn tot eind 1909", aangenomen. Aangenomen werd een voorstel tot aanschaffing van een oefenballon en eveneens hechtte de vergadering ha re goedkeuring aan het denkbeeld van het hoofdbestuur om het luchtvaart park der Vereeniging, bestemd voor oefentochten, te Utrecht te vestigen. Nadat nog eenige aangelegenheden van huïshoudelijken aard waren af gehandeld werd bij handklap beslo ten aan de besturen van zuster-veree- nigingen te Parijs, Brussel en Berlijn, van welke tot dusverre zooveel mede werking was ontvangen, begroetings telegrammen te zenden. Daarna trad als spreker op de kapi tein der genie P. J. P.van der Steur, om een en ander mede te deelen over luchtreizen met vrije ballons. Hier aan liet hij voorafgaan een bespre king in hoofdpunten van de samen stelling van den ballon, als omhulsel, net, mand. lijnen en stoffen waarvan ballons vervaardigd worden, enz. enz. Spreker sprak zijn dank uit jegens 'den commandant van het korps genie troepen voor het beschikbaar stellen van den 30 kb. M. doelballon, ter ver duidelijking van de uiteenzetting der constructie van ballons. Voorts beschreef kapitein Van der Steur de verschillende wijzen van vul ling en behandelde ten slotte vraagstuk der landing. TUDS-BHPALING. A. (tot B., die veel schulden en drie rijke tantes heeft)Wanneer denk Jij* nu eigenlijk eens je schulden te ke- talen? B. Schulden betalen Hm zo» ongeveer na drie dooie tantes. OP HET CARNAVALSBAL. Waarom kijk je Je vrouw zoo meewarig aan Het is toch een aar dig costuum, dat ze aan heefij Ja zelfs prachtig Ik krijg nog honger als ik er naai* kijk antwoordde de echtge noot ze heeft dit costuum uitge spaard op haar huishoudgeld. EÉN GROOTE FAMILIE. In een groote stad liep een politie man hoofdschuddend op een man met grijze bakkebaarden af Maar, meneer 1 op uw leeftijd zoo'n opstootje te verwekken 1 Wat opstootje I Maar zie je dan al die menschen en kindereü niet om je heen?! Dat maar dat is mijn eigen familievrouw, zoons, dochters, schoonzoons, schoondochters en aö- dere kinderenwij gaan naar dan dierentuin, beste man. COMPLEET SUCCES. Op een kermis speelde een zesde- rangs troepje een vreeselijk melo-dra- ma. De acteurs waren nog vreeselij- ker en het regende knollen, citroenen, eieren en rotte appelen. Ja zelfs werd eensklaps een laars naai* het hoofd van den ..verrader" gesmeten. Deze bukte gelukkig en wilde weg- loopen. Woedende stem des direc teurs achter de schermen Doorspelen, stommerik Waarom? Dan komt de tweede laars l MILITAIRE RECHTSPLEGING. De „Ass. Ct." schrijft: Voor eenigen tijd hebben we ge meld, dat de president der onderoffi- cieren-vereeniging alhier gestraft was wegens het uitspreken van eene ope ningsspeech in een deel waarvan' door eenige officieren eene beleedl- ging werd gezien van een batalllons- commandant, wegens een door hem genomen maatregel. Men zal zich herinneren, dat een aantal onderofficieren voor het eeri of ander feit gestraft waren, zoodat zij den feestavond hunner vereeniging niet konden bijwonen. De voorzitter raakte deze kwestie even aan en zou gezegd hebben, dat eenige collega's door omstandigheden „buiten hunnen wil" dezen avond niet konden bijwonen. Eerst eenigen tijd later werd de voorzitter, een ser geant-majoor, daar eenige officieren verstaan zouden hebben „buiten hun schuld", gestraft met acht dagen ka mer-arrest. De gestrafte onderging zijn straf doch kwam in hooger be roep, zoodat het Hoog Militair Ge rechtshof te Utrecht de zaak behan delde. Het gevolg is geweest, dali thans de sergeant-majoor in het gel Ij K i9 gesteld en zijn straf Is geroyeerd. GEVAARLIJK SPEELGOED. Een vreeselijk ongeluk had gelijk we reeds in het kort meldden, Vrijdag te Nieuwbuinen plaats. Een leerjon gen van den rijwielfabrikant Geer- lings, de 15-jarige E. Haak, was tij dens de afwezigheid van zijn baas in de werkplaats bezig met een geweer. Vóór het raam was het 10-jarig doch tertje van den rijksambtenaar Tho mas, buurman van Geerling, rustig aan 't kaatsen. Plotseling knalt een schot en... het meisje valt doodelijk getroffen neer. De in allerijl ontboden geneesheer kon na korten tijd slechts den dood van het kind constateeren. Het schot had de kleine in het hoofd getroffen. (Prov. Gr. Ct.) ELECTRISCH LICHT ONDER WATER. Aan het binnenhavenhoofd te Ter Neuzen zijn vanwege den Rijkswater staat proeven genomen om te onder zoeken of bij het uitvoeren van werken onder water gebruik kan worden ge maakt van electrische lichtbronnen. Voor die proefneming werd gebruik gemaakt van een groote lamp met re- het flector> bevattende vier gloeilampen van 50 kaarsen lichtsterkte ieder, aan- Uit het Engelsch. den e- i - Hamei, begon hij, hield Hassan Akbar al niet met zijn bede om hulp op, die hij volgens jouw zeggen altijd IJoor laat hooren, nog voordat de loor verscheen, ja zelfs eer zijn stap J hooren was Dan moet hij gewe- ten hebben, wie daar aankwam. Hoe ■—kon hij dat echter weten? Hoe kon iq het vermoeden? Dat is het wandelpark, zei Hamei, Ti plaats van antwoord te geven. Zij waren aan den anderen kant ;an den heuvel gekomen, op welks telling het kerkhof lag or. nu zagen :i| het marktplein voor zich. J4 Charnock tobde altijd rog over de ipïossing van het raadsel, waarbij hem niet kon helpen en nog ^Jienzelfden middag zou liet hem weer pnieuw en op nog levendiger wijze ezig houden. Het was dien middag markt. Char- oek zag een wit veld aan zijn voe- en liggen, of eigenlijk juister ge- h een witte vlakte. De vlakte feStttre-kte zich tot dé zóo fel door de zon 20. beschenen stadsmuur uit, en een on telbare menschenmenigte, negers uit Timbuctu, Arabieren, Israëlieten en Mooren in allerlei kleeding van de armzaligste lompen tot de prachtigst gekleurde stoffen schoof en drong, schreeuwde en loofde en bood hier onder een verzengenden zonneschijn. Hier bood een oude vrouw den voor bijgangers luid prijzend haai- waren aan een paar verschrompelde en wat verlepte groenten daar baan den zich twee mannen hun weg door met. stokken om zich heen te slaan, en achter hen aan kwam een deftige optocht van kameelen met zijn last van dadels uit het binnenland. Met hoogmoedig gelaat liep hier een Ara bier met de met zilver beslagen buks over den schouder, een paar pistolen in den gordel. Hij had geen voorloo- pers noodig, die heiu den weg baan den, want alles week voor hem uit. Op een andere plaats zag men een slangenbezweerder, en vlak daarbij iemand, die met levendige welbe spraaktheid en ongelooflijke expres sieve bewegingen allerlei geschiede nissen vertelde en daarmee een groo te schare toehoorders om zich verza meld had, die niet weinig geboeid scheen. Boven alles uil blonk het rumoer van ontelbare menschenstemmen in de heete lucht en bij dat lawaai voegde zich nog het brullen der ka meelen, het balken der ezels, het blaten der schapen, het loeien der koeien en nog veel meer Men kreeg den indruk, of hier alle dieren der aarde zich verzameld hadden tot een reuzengroot, onhar monisch orkest. En naar dit Babel richtte Charnock na zijn schreden. Daar zijn de schoenlappers, zei Hamet. Met die woorden wees hij op een groep kleine, vuile, met grof zakken- linnen bespannen tenten, die in een hoek van het hoogst gelegen deel van het marktplein stonden een paar houtvuren brandden in de open lucht tusschen de tenten en vlak daarbij sliep een afgebeuld muildier zijn laat- sten slaap, niet bepaald aangename leuren om zich heen verspreidend. Hassan Akbar slaapt op straat bij de tenten, ging Hamet voort. lederen avond komt hij naar bene den hier op het marktplein, koopt melk en brood bij de schoenlappers en slaapt hier Naast dien muilezel, zei Char nock huiverend, en dat voor iemand, die eens de rijkste man in geheel Tanger was. Het volgende oogenblik trof hem weei* een tooneeltje, dat hij uit Tan ger met zich mee zou nemen. Daar kwam tusschen de menschenmenigte door de Moor in zijn rijke kleeding, I ei eenige passen achter hem volgde d blinde, magere bedelaar van de kerkhofpoort, met onhoorbare schre den. Hij schoof en drong door de menigte heen en verloor geen oogen blik zijn spoor. De man, dien hij ver volgde, zweeg te midden van al die lawaai makende menschen, maar Hassan vergiste zich niet in zijn weg. Het geluid van de voetstappen van den rijken man verloor zich in ontel bare, daarop gelijkende geluiden, en toch kon Hassan ze op een of andere wijze onderscheiden. Charnock schrikte, ja, hij kon zich tegen een zeker gevoel van afschuw niet verzetten. Het kwam hem zóó angstwekkend voor, dat dit wezen, zonder licht in de oogen, met die on beweeglijke trekken, in staat zou zijn een enkelen zwijgende onder honder den lawaai makende menschen on vermoeid en zonder aarzelen te ver volgen. Charnock ging een eindweegs naast Hassan Akbar loopen en tracht te gelijken tred met hem te houden. Ofschoon zijn oog steeds op den voor hem uit loopenden Moor gericht was ei: ofschoon hij zag, hoe diens voeten den grond aanraakten, toch kon hij zijn voetstap niet hooren. Hoe kon Hassan dat wel De vervolgde en zijn vervolger ver lieten het marktplein en gingen on der de gewelfde poort door. Char nock ontsloeg Hamet, gaf hem zijn Icon en begaf zich daarop naar een hotel. Toen miste hij den rechten weg. Hij ging over de paardenmarkt, daalde een steile straat af, ging de groote moskee langs, en kwam toen in een smallen, tusschen kale, gele muren loopenden, hollen weg, die in een soort van tunnel onder huizen door eindigde. Bijna aan het eind van dezen tun nel was een handelszaak gevestigd, tenminste dien indruk kreeg men van het huis, want boven de deur hing als reclame een opgezette jakhals. Voor dit huis bleef Charnock in groo te verbazing staan. De deur van het gewelf was geslo ten, het venster zonder ruiten was van blinden voorzien. En onder dit venster, zoodat zijn hoofd de venster bank bijna aanraakte, lag Hassan op da steen ineen gehurkt en liet voort durend een zilveren dollar tusschen zijn vingers doorglijden. Achter de deur knarste nu een grendel, de deur ging open en in de opening verscheen een zwaarlijvige Europeaan, naar het uiterlijk te oor- deelen een Franschman. Hij poetste zijn brilleglazen op, zet- den bril op den neus, keek onder zoekend de straat langs, deed voor zichtig de deur achter zich dicht en ging zonder den blinde onder het ven ster opgemerkt te hebben, vlug den tunnel door. Hij ging met haastige, korte, trippelende passen. Charnock bleef wachteud staan, tot h -t geluid van do voetstappen zwak ker werd en eindelijk niet meer te hooren was. Op hetzelfde oogenblik stond Hassan langzaam op, zonder eenig teeken van haast of opgewon denheid te geven, richtte hij zich" op en schoof langs den muur heen naar do deur. Zijn rechter elleboog schuur de eerst langs den muur toen ver loor hij dien steun. Hassan was tot' de deur genaderd en hier bleef hij staan. Charnock bedacht nu, dat hij den grendel niet weer in het slot had hooren knarsen. De deur stond dus alleen maar aan. Zou de buit van Hassan zich daarbinnen bevinden Plotseling was de zaak geen sprook je meer, waarmee de phantasie van Charnock zich naar believen kon be zig houden zij was nu werkelijkheid- geworden. Dadelijk begon Hassan ge laten zijn verzoek om een aalmoes te mompelen, daarvoor strekte hij zijn linkerhand uit, een buigzame, slanke hand, met lange, gespierde vingers een blijkbaar ongewoon krachtige hand. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5