-^The BLOOKERS CACAO, DE LUGT SERNE, Kamptrvsst 3. JAC. LAMP Zijden Hoeden E.Br^ndsms Naaimachines st Eenvoudige Boortje Kerk en School Gemengd Nieuws Financiëele Berichten H. C. VAN MEEUWEN, Wed. P. VAN EIJK ZONEN. Fabriek van Braadkasten en Kluisbouw. J. ÜEIJLM0EV, Boelstraat 37. Amerikaansche Prima Engelsohe VILTHOED. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. SOUCHON k ƒ1,30 per 'X JCGfJ de Middelen van 't Boertje DAALDERS de prijs is laag, de cacao is best, ds verpakking is eenvoudig. gesloten aan de eleetrische centrale dn voorts van een handlantaarn, 4 kaarsen sterk en voorzien van een lens. Het is bij de proefnemingen geble ken, dat deze lichtbronnen voor on derzoekingen onder water goede dien sten kunnen bewijzen, doch voor het verrichten van werkzaamheden on voldoende zijn. ZESTIEN HONDERD GULDEN IN HET WATER. Maandagmorgen 12 uur reed een kruiers jongen per fiets over de brug van den Arnstel bij de Prinsengracht te Amsterdam. Hij viel tegen de hel ling, en een portefeuille met f 1600, die hij bij zich droeg, schoot in het water. Tot Maandagmiddag half drie was men vruchteloos bezig met dreg gen naar de portefeuille. Het geld behoorde aan de effectenfirma D. van (ie Keizersgracht. EEN GEMERKT SCHOLLETJE. De marktmeester der zeevischmarkt te Rotterdam, heeft aan den directeur van het rijksinstituut voor het onder zoek der zee te Den Helder opgezon den, een scholletje, gemerkt D. H. 800.06 gevonden in een mand met scholletjes, uit IJmuiden aan de viscli- markt aldaar aangevoerd. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Zaterdag hield de groep Nederland van het Algemeen Nederlandscli Ver bond haar algemeene vergadering in het American-Hotel te Amsterdam. Dij afwezigheid van den voorzitter opende de onder-voorzitter, prof. dr J. te Winkel, de vergadering meteen woord van welkom. In het jaarverslag van den secreta ris, den heer C. van Son, werd met voldoening de bloei van het Verbond, en de groei van het ledental gecon stateerd, die groote uitbreiding van de bestuurswerkzaamheden met zich brengt. De benoeming van een onder- bestuur verdient dan ook ernstige overweging. Groep Nederland telde op 1 Jan. 1907 binnen de landpalen 5124 leden. Dit getal was 31 December gestegen tut 6028, een vooruitgang dus van 900 leden. Het aantal afdeelingen klom van 24 tot 82. De het vorig jaar verkregen samen werking met de leden der ontbonden vereeniging Jong-Nederland en Zuid- Afrika heeft dit jaar mogen leiden tot de stichting van afdeelingen „Jong;- Nederland", welker verhouding ook in het Groepsreglement werd vastge legd. Het is voornamelijk aan de geest drift en aansporing van dx\ Schepers te danken, dat te Haarlem de eerste jongelieden-afdeeling tot stand kwam weldra gevolgd door die te Amsterdam 's-Gravenhage en Alkmaar. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording over 1907 wees aan ontvangsten een totaal aan van f 12,783.48^, waaronder f 9457.25 van de afdeelingen, f 1812.40 aan bijdragen van algemeene leden in het buitenland. Aan het hoofdbestuur zal f 9997.35 J kunnen worden afgedragen. De begrooting van ontvangsten voor het volgend jaar sluit met een eindcij fer van f 13.665.53J. De rekening over 1907 en de begroo ting voor 1908 werden goedgekeurd. De voorzitter, dr. H. J. Kiewiet de Jonge nu, ter vergadering komende, werd met applaus begroet, en nam de leiding over. Tot vertegenwoordigers van groep Nederland in het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren mr. W. Die- ke, te Dordrecht en dr. H. F. R. Hu- brecht, te Amsterdam. De verkiezing van 4 leden voor het groepsbestuur had tot uitslag, dat herkozen werden de heeren prof. dr. P. J. Blok, Mare. Emants, Th. Nolen en gekozen in de plaats van dr. Woltjer dr. N. Mans- velt. Hierna kwamen verschillende voor stellen in behandeling. Haarlem en omstreken wenschte be spreking van de mogelijkheid vaB meer propaganda op het platteland, de wijze waarop overlatende aan het groepsbestuur; gaf voorts in overwe ging na te gaan, of het wenschelijk en mogelijk is vanwege het Verbond aan vele leden ter bestrijding van het ge bruik van bastaard-woorden te ver strekken het boekje ,,,De kleine zuive raar". Het groepsbestuur stelde ten opzichte van het laatste voor: den uit slag der werkzaamheden van de vreemde woorden-commissie, in de vorige vergadering benoemd, af te wachten. Het eerste voorstel werd aangeno men met de toevoeging, dat het groeps bestuur hierover van te voren met de afdeelingsafgevaardigden zal overle; gen. Bij de discussie over het andere merkte de voorzitter op, dat het ge noemde boekje niet geschikt is om door het A.N.V. te worden verspreid. Overeenkomstig het bestuursvoorstel werd daarop besloten. De aid. Amsterdam stelde voor, dat de groep zal bijdragen aan het ge- denkteeken voor Potgieter. Besloten werd de beslissing aan het bestuur over te laten. In de namiddagvergadering sprak de heer J. van der Eist, secretaris der Vereeniging „Onze Vloot" die het doel >?an deze Vereeniging uiteenzette. De belangstelling op te wekken voor onze Vloot, om zoo te komen tot eeö zoo mogelijke marine, tot meerdere verzekering van onze onafhankelijk heid en het behoud der koloniën. De Vereeniging tracht zooveel mo gelijk onze landgenooten te overtui gen, dat defensie en politiek niets met elkaar te maken hebben. Een pro gram van aanbouw wil zij niet geven, omdat liet grootste deel der leden lee- ken zijn; belangstelling te kweeken over het gansche land voor de vloot, dat is haar streven. Een kleine, vastberaden, goed uitge ruste zeemacht kan wonderen ver richten. Onze geschiedenis leert het. Zóó krachtig moet de actie worden van de Vereeniging, dat als in Enge land, de Volksvertegenwoordiging aandringt op betere behartiging dei- vloot, omdat het volk 't wil. Wij moe ten hooger premie voor onze defensie betalen, willen we het risico dekken. „Onze Vloot" telt thans 11 afdeelin gen en 1320 leden. Spreker wekte de aanwezigen op het werk van „Onze Vloot" krachtig te steunen. De Amsterdamsche studentenafdee- ling stelde nog voor om Coers Lieder koor te Utrecht te doen worden het Liederkoor van het Algemeen Neder- landsch Verbond, zonder daarvoor aan dit Verbond geldelijke verplich tingen op te leggen. Dit voorstel wordt aldus gemotiveerd, dat het Liederkoor van den heer Coers slechts en uitslui tend het Nederlandsche lied zingt en bevordert, en daardoor het doel van het A.N.V. behartigt en zijn streven steunt. Daarom moet het koor, dat tot het volk gaat, met de .oude en nieuwe Nederlandsche liederen, door het Verbond worden gesteund, vooral waar het zoo dikwijls alleen staat. De heer Coers zegt, vaak van. de lie deren die het volk zingt te walgen, ze zijn hem te liederlijk. i(Gelacli). Hij meent, dat het plichtverzaking van het Verbond zou zijn het Neder landsche lied niet te bevorderen en het koor niet te steunen. De heer Th. Nolen, groepsbestuur, bestrijdt het voorstel, omdat er ver schillende zangkoren zijn, die het Ne- derlandsch lied willen populariseeren. De heer mr. Boers, Utrecht, betwij felt of Coers1 Liederkoor het Nederi landscli lied wel onder liet volk brengt. Het koor is daarvoor wel wat aristocratisch. De heer Coers wil de ongerustheid stillen. Het liederkoor wil opkomen tegen den lammen Jan Saliogeest, die hier helaas ook heerscht (vroolijk- heid). De spreker houdt verder een verward betoogd, dat nogal eens den lachlust opwekt. De heer dr. J. B. Schepers (groeps bestuur) betreurt .de manie van den heer Coers om met zijn eigen woor den zijn eigen glazenin te gooien. Hij onderschrijft de verschillende geop perde bezwaren. Na nog eenige discussie, waarbij prof. Te Winkel het voorstel levendig had aanbevolen en prof. Blok het had bestreden, werd het met 77 tegen 38 stemmen verworpen. Van de afd. Rotterdam was nog het volgend^ voorstel ingekomen: Afd. Rotterdam stelt voor wijziging- te brengen in den vorm waarop thans de ledeii toetreden en wel zóó, dat elk lid een bewijs zal teekenen, waarbij hij verklaart als lid toe te treden voor den tijd \an één jaar, welk lidmaat schap zonder opzegging vernieuwd zal zijn van jaar tot jaar, waartegen het Verhond zich verplicht tot toe zending van een exemplaar van Neer- landia. Besloten werd dit voorstel in han den van het groepsbestuur te stellen, evenals een te laat ingediend voorstel- Zutphen over populaire lezingen met lichtbeelden. Na bespreking van eenige huishou delijke aangelegenheden werd de ver gadering gesloten. HET RASHOEN. Vrijdagavond vergaderde te Hoorn de Noord-Hollandsche pluimveeveree- niging „Het Rashoen", die werd om gezet in een algemeenen bond ter be vordering van het houden van pluim vee en ter behartiging van de belan gen der pluimveehouders. Deze nieu we bond di oo kde konijnenfokke rij in zijn programma zal opnemen, is gevestigd te Hoorn en zal trachten overal afdeelingen van minstens 20 leden op te richten, of correspondent schappen te vormen. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren J. .van den Burg, voorz., J. Reek Pzn., vice-voorz. jhr.. Sandberg, le seer., J. C. Groot, 2e secr., allen te Hoorn, en J.G. E. C. Dibbits, burgemeester van Zwaag, penningmeester. De eerste algemeene vergadering zal in December te Hoorn worden ge houden, samenvallende met een even tueel te organiseeren tentoonstelling. NED. HERV. KERK. Beroepen te Sint Anthoniepolder (toez.) de heer J. A. F. Manus van der Jagt, hulpprediker te Delfshaven; te Borne ds. M. van Haeften te Le- melete Nijlstroom en te Pretoria (toez.) ds. C. J. L. Ruysch van Dugte- ren, vroeger pred. te Oosterland, van- waai' hij in December jl, naar Trans vaal is vertrokken te Vlaardingen ds. C. A. Lingbeek te Voorst; te Den Helder W. Bronninger Onnekes te Ursem. EVANG. LUTHERBCHE KERK. Bedankt voor het beroep te Groede flor ds. J. H. Bögeholtz te Nieuwe 'ekela. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Juridische faculteit de heer C. von Mé|renfeldt. Men schrijft aan de N. R. Ct. In het anders zoo vredige dorp Vlachtwedde (Gron.) is de rust ver stoord door de kerkelijke kwestie met den Herv. pred. ds. J. P. A. le Roy. Ds. le R. heeft een aanklacht bij de justitie ingediend wegens beleedigiug door een algemeen geacht ingezetene, den landbouwer T., zoodat hiervan proces-verhaal is opgemaakt. Deze zaak, welke met spanning wordt tege moet gezien, zal 10 April voor de rechtbank te Winschoten behandeld worden. Vier getuigen, o. w. de voor zitter van het zendingsgenootschap zullen worden gehoord. Rechtszaken ARTIKEL 1639 BURGERLIJK WETBOEK. De Rechtbank to Amsterdam heeft een beslissing gegeven, die voor vele werkgevers niet van belang is ont bloot en afwijkt van hetgeen in den regel door de kantonrechters wordt aangenomen. Een industrieel had een graveur in dienst genomen voor den tijd vaneen jaar tegen een bepaald weekloon; in den loop van het jaar had hij hem uit zijn- betrekking ontslagen, waar mede de werkman geen genoegen 'nam. Hij bl ef zijne diensten aanbie den, en vorderde, toen deze werden geweigerd, het loon. berekend van'den dag van het ontslag tot 't einde van het arbeidscontract. Bij de behande ling voor 't kantongerecht deed de werkgever een beroep op artikel 1639 Burgerlijk Wetboek en beweerde den man op grond van wettige redenen te hebben ontslagen. De kantonrechter vereenigde zich met dit gevoelen en wees de vordering af. In hooger beroep werd namens den werkman gepleit, dat artikel 1639 B. W., welk artikel den werkgever het recht geeft van onmiddellijk ontslag ter zake van wettige redenen, niet van toepassing is op de verhouding tusschen werkgever en werkman in eene industrièele onderneming, dat immers dit artikel alleen betrof „dienst- en werkboden", waaronder moeten worden verstaan personen wier werkzaamheden worden ver- eischt voor den geregelden dienst der huishouding {fr. gens de service). Daartegenover werd aangevoerd, dat de wetgever onder den naam „werk boden" heeft willen vereenigen alle personen die diensten van onderge schikten aard bewijzen ook al zijn zij in» eene werkplaats of fabriek werk zaam. De Rechtbank vereénigde zich met het gevoelen van den appellantzij was van oordeel, dat het aangehaalde artikel niet van toepassing- is op de verhouding tusschen eenen indus trieel en zijne werkliedendientenge- volke kon het arbeidscontract niet eenzijdig door den werkgever worden opgezegd. Deze werd derhalve veroor deeld tot betaling van het loon, tot het einde van het contract berekend, en in de kosten van het rechtsgeding. Voor den appellant was gepleit door mr. J. R. Boerlageen voor den werkgever door mr. Ch. Thors, beiden advocaten te Amsterdam. DOODSLAG. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde den 43-jarigen J. C. Halman de Jong, drogist en graanwerker, die, vermoedelijk uit wraak tegenover zijn verlaten vrouw zijn 21-jarlgen stief zoon C. B. Boerendonk in Dec. 1.1. in de Jacob Catsstraat met een revolver doodschoot tot 15 jaar gevangenis straf, overeenkomstig den eisch. BIGAMIE. Voor de rechtbank te Almelo zal 7 April terecht staan zekere K., thans wonende te Hengelo, beschuldigd van bigamie. Nadat hij als gepensioneerd militair uit Indië terugkwam trouw de hij met een vrouw uit Borne. Uit Indië' kwamen spoedig brieven van een .Javaansche vrouw, die van K. onderstand vroeg als zijne wettige vrouw. K. werd toen gevangen geno men, doch spoedig weer losgelaten. Thans moet hij voor die zaak terecht staan. KOLENDAMP-VERGIFTIGING. Dr. Motel, te Parijs, deed voor eeni ge jaren het volgende verhaal van een kolendamp-vergiftiging, waarvan hij het slachtoffer werd. In een rij tuig uitgereden, dat door een briquet- ten-stoof werd verwarmd, ondervond hij door van tijd tot tijd het raampje te openen in den aanvang geen' last. Bij het afleggen echter van een later ziekenbezoek bleef het rijtuig met ge sloten raampje wachten, zoodat het zich met de giftige gassen, die zich door niet den minsten reuk verrieden, vulde. Toen hij nog geen drie minu ten daarin vertoefd had, werd hij om zoo te zeggen op eens door de eerste symptomen der vergiftiging overval len. Hij kreeg de gewaarwording, als of hem een hevigen slag op de beide ooren werd gegeven, daarop volgde oorsuizen en plotseling bonsde zijn hoofd tegen den wand van het rijtuig. Dit was de bliksemslag, die hem uit den dommel wekte, instinctmatig het raampje deed openen en zijn hoofd er buiten steken. Op de plaats zijner be stemming aangekomen, was het hem onmogeliik uit te stijgen. Hij waggel de op zijn been en, had ondraaglijke oorsuizingen en alles draaide om hem heen. Na de verwijdering der stoof gelastte hij den onthutsten koet sier, die ook bespeurd had, „que mon- Bieur avait I'air très-malade", naar huis te rijden. De frissche lucht, die het rijtuig doorstroomde, hield zijn bewustzijn op, en hoewel nog hevig lijdende aan de gevolgen der vergif tiging was hij toch in staat, z$n ge zin over het verder beloop gerust te stellen. Door inademen van zuurstof en het gebruik van een purgeermiddel trachtte hij iedere poging „om zijn roode bloedlichaampjes te doen her leven" te ondersteunen. Des ondanks begonnen wel de ernstige symptomen te bedaren, maar gedurende meer dan 6 weken had hij de overtuiging, „qu'il n'était pas solide", en dat hij op de functie van zijn hersenen en beenen niet kofi Vertrouwen. Hij releveert twee punten in het beloop van zijn lijden, ten eerste de pijlsnelle of bij na plotselinge wijze (nog geen 3 minu ten), waarop de vergiftiging ontstond, zoodat b.v een vrouw of kind stellig als slachtoffer daarvan zouden zijn gevallen, en ten tweede, het feit, dat alle stoornissen in de beweging zich alleen tot de onderste ledematen uit strekten er de handen en armen in hun functie geheel ongestoord bleven terwijl zijn toestand van niet te kun nen staan noch loopen nog lang bleef aanhouden (Moleschott.) DE ZAAK-ROCHETTE. Te Parijs heeft een bijeenkomst plaats gehad van belanghebbenden bij de verschillende ondernemingen van Rochette Twaalfhonderd personen waren tegenwoordig, waaronder tal rijke beambten, tevens aandeelhou ders. De vergadering was zeer rumoe rig. Op grond van het feit, dat nog 91/2 millioen in de brandkasten ge vonden waren, eischten de omployé's, dat Rochette gelegenheid zou worden gegeven, aan de aandeelhouders in lichtingen te geven en dat iedere on derneming voortgezet zou worden, onder de verantwoordelijkheid van de raden van administratie. Hierbij sloten zich zeer vete cliënten van den bankier aan. Er werd ten slotte een motie aangenomen om pro test aan te teekenen tegen de inhech tenisneming van Rochette, terwijl zijn voorwaardelijke invrijheidstelling geëischt werd. Het voortdurende ver trouwen zijner aandeelhouders werd hem daarin verzekerd. FAILLISSEMENT DIKKERS Co. Door de curatoren in het faillisse ment dezer firma en van hare leden Leonard Dikkers en Jan Dikkers is per circulair0 aan de crediteuren me degedeeld dat bij beschikking van den rechter-commissaris de raadple ging en stemming over het accoord is uitgesteld tot een nadere vergade ring, le houden op Donderdag 16 April 1908, des voormiddags te 10 uur, in het paleis van justitie te Almelo. Ofschoon door dit accoord den cre diteuren een uitkeering van minstens 50 wordt gegarandeerd, is het toch niet met algemeene instemming be groet. Het comité tot behartiging van de belangen der schuldeischers heeft te gen a. s. Donderdag een vergadering uitgeschreven, waarin het accoord be sproken zal worden. Curatoren zullen zeer spoedig de vaste goederen der firma en hare le den, voor zooverre dit nog niet is ge schied, in veiling doen brengen. FAILLISSEMENTEN. Uitgsproken: Alkmaar, 26 Maart. E. van der Horst, koffiehuishouder, te Heilo. R.- commissaris mr. H. W. van Tienho ven; curator H. P. M. Kraakman. (St.-Ct.) Stooravaartberichtes Het st. Sindoro, van Java naar Rot terdam, arriveerde 29 Maart te Mar seille en zette de reis voort. Het st. Ternate, van Rotterdam b. Java, arriveerde 29 Maart te Port- Said. Het st. Ophir, van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 Maart te Sout hampton. Het st. Goentoer, van Rotterdam n. Java, passeerde 29 Maart Point de Galle. Het st. Ceram, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 28 Maart van La Pallice. Het st. Lombok", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Maart van Port-Said. Het st. Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Maart Perim. Het st. Giotius, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 29 Maart Gibral tar. Het st. Rembrandt, van Batavia n. Amsterdam, arriveerde 29 Maart te Suez. Het st. Ambon, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 29 Maart Point de Galle. Het st. Tantalus vertrok 29 Maart van Amsterdam naar Java vla Liver pool. Het st. Sloterdijk vertrok 28 Maart v.m. van New-York naar Rotterdam. Het st. Noordam, van Rotterdam n. New-York, vertrok 28 Maart nam. 9u. 50 min. var Boulogne sur Mer. Het st, Bali, van Batavia naar Am. sterdam, passeerde 29 Maart Gibral tar. Het st. Ernest Simons, met Fran- sche mails arriveerde 30 Maart van Japan te Marseille. Hedan Telephonlaob aangesloten onder TNT0 ■ohagohal«(raa< 6, Haarlem. Handel em Agenturen In Bouwmaterialen, GLASASSURANTIE. INBBAAKVERZKKBRING n -n BIJKANTOOR: =m SAARLiEM, Krulaweg 88. BELASTEN rich met de uitvoering van effeotenorders. NEMEN en GEVEN gelden op prolongatie. SLUITEN beloeningen. ONTVANGEN gelden it deposito tegen dagelijks vast te stellen rentekoers. WISSELEN vreemde banknoten en muntspeciën. Safe Deposit Inrichtingen. 12-youdig uit een stuk gebogen Brandkasten. hoogarinigj worden geleverd van f 25 af en hooger, zonder vooruitbetaling, A 50 Cents per week. Voor- en achteruitnaaiende Machines A f 40 Kleermakers Centraal-Robbin Ringspoel A f 70. Schoenma kers Patent-Elastiek A f 70. Qratlfl onderricht, 5 jaar garantie. Goedkoopst adres voor Reparation Contant ÏO pCt. korting. isïtMTwtog:, Rqinittamctaa, tSla istok vaat stiften eSe Ifendsn, raa&dftF wam f 1.60 afi. KOEKEHHEIIH, Kos/taM,. gsssarosteeM Mes, Barteljorisstraat 21, Telefoon 659. f 4.— f 4.60 f 5.— f 5.50 Extra liohfc 75 gmm i - i 6.60 i 7.50 f 10.— OPSTRIJKEN. REPAKEE&EK AMSTERDAM, TÏABI BRES Is bet bgraeder wordt de aandacht gevesUgd heeft aan duisende» laders k&nne eoo kostbare gezondheid hergeven; Lati V&lBChe schaamte u niet terughouden, aan te wenden. Dat sou verbasend dom rijn. kinkhoest, horst* en long- gwisteaak an verder bü oANT, IJmuMan.; Mei 8. N, Velsem J. Y. OEVHHEN, Uitgeest R» HILL, Nieuw-Vennap, Balsem van 't Boertje, i rekkingen^ verséuikmgeB^ brand- en sn^ wonden, en voeten. Prgs cents per pot. Siroop van Boertje 'oor kroi lijdere, asthma, verkoudheid, keel- on Luehtpöpaandoaniïïg gendL Pwj« per 1/2 flacon 85 Cents, per 1/1 fiaoon 50 Cents. Verkrijgbaar te Haarlem in elke solide Birma J. WINDHORST, BloemendaalH. o. BROMKES, HoofddorpMej. O. BI. v. n. LAAN, Halfweg H. v. d.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6