HAARLEM'S DAGBLAD. in. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Stadsnieuws BlmienfaniS Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen ahei-i VAN Haarlem, 7 April 1908. De beurs was heden in vrijwel alle afdeelingen stil en onbelangrijk. In Indische Cultuurwaarden ging zoo goed als niets om, Vorstenlanden brokkelden nog iets af door eenig aanbod voor winstneming nu de rij zing in suiker voorloopig tot staan is gekomen en daardoor niet meer de aandacht trekt. Voor tabaksaand. 'neerschte daarentegen bij zeer be perkte affaire een vrij vaste stemming en .tonnen de koersen bijna zonder ee- nige verbetering. Petrol, aand. waren vrijwel prijshoudend, alleen Konink lijke verloren nog 1 Mijnwaarden voor de Indische soorten lusteloos en iets lager. Great Cobars prijshoudend met tamelijk vasten grondtoon in ver band met de voorgenomen introductie dezer aandeelen aan de Parijsche beurs. De betere stemming, die Zaterdag op de New-Yorksche markt was waar te nemen, kon gisteren niet gehand haafd blijven. Zonder dat er positieve redenen voor de gedrukte stemming waren aan tc geven, was de lucht vol van allerlei onbestemde geruchten. Volgens sommigen waren er ongunsti ge berichten omtrent den gezondheids toestand van I. P. Morgan uit Euro pa ontvangen; volgens anderen was men bezig met het liquideeren van de positie van een grooten speculant. In- tusschen, afgescheiden van deze ge ruchten, waaraan niet al te veel waarde kan gehecht worden, schijnt het maar te zeker, dat de totale af wezigheid van kooplust van de zijde van het publiek in de Vereenigde Sta ten de hoofdoorzaak van de loomheid in Wallstreet is, en de betere stem ming welke op sommige dagen door breekt, dan ook dikwijls meer schijn dan werkelijkheid is. Buitendien blijkt het nieuwe finan- cieele plan der Eriespoorweg Mij. het 'hoofdonderwerp van bespreking in Wallstreet. Eiken dag kan men in de financieele bladen en in de beursbe richten der algemcene dagbladen be schouwingen en ontboezemingen le zen over de uiteenloopende meenin gen betreffende de wenschelijkheid van dit plan of het stellen dezer zoo zwaar gekapitaliseerde Maatschappij in handen van een receiver. Dat onder den invloed van deze on zekerheid er weinig lust bij het pu bliek is tot het ondernemen van nieu we zaken is alleszins begrijpelijk. Groote levendigheid is met het oog op de hangende onzekerheid betreffen de de Erie en andere spoorwegen, die ongeveer in denzelfden toestand ver- keeren, dan ook niet op de Ameri- kaansche markt te verwachten. Tege lijkertijd is deze min of meer gedwon gen stand van zaken uitstekend voor het zuiveringsproces der Amerikaan- sche markt. Wat overigens het ver dere verloop der markt betreft, was er aan het slot eenige vraag voor de graan vervoerende spoorwegen in ver band met de verwachting dat het Gouvernements-oogstrapport, dat a.s. Woensdag kan verwacht worden, gun stig zal luiden. Hoewel er in de maand April met zekerheid omtrent den oogst nog niets kan gezegd worden, zullen de maandelijksche officieele oogstrapporten toch eenigen invloed op de markt uitoefenen en is het niet onmogelijk, dat bijaldien aanstaanden Woensdag dienaangaande gunstige berichten vermeld worden de markt daarvan den invloed zal ondervinden. In onze Amerikaansche afdeeling ,waar de willigste gisteren wel wat 'overdreven werd, heerschte heden een veel kalmer stemming en stelden de koersen zich algemeen iets lager, de tendenz was intusschen niet ongunstig en de meeste shares konden geduren de den loop der beurs 1/8 a 1/4 verbeteren. Geld 4 a 4 1/4 Het St Elizabeths Gasthuis. Onlangs hebben de geneesheeren van het St. Elizabeths-Gasthuis de vriendelijkheid gehad, een van de le den der vereeniging de Haarlemsche Pers uit te noodigen tot een rondgang in het nieuwe gedeelte van deze stich ting. Wat hij daarbij zag geeft hij hier weer. In de eerste plaats een schijn bare kleinigheid, maar die toch voor deze inrichtingen van groote beteckc- nis is. Door 't gebruik van pyro- 1 i n wordt namelijk het opstuiven van stof in zalen en gangen belet. De vettige pyrolin bindt het stof, dat de vegende dienstbode in een steeds groo- ter wordende klomp, als een aangroei- nde sneeuwbal voortbezemt. Beneden is de chirurgische afdee ling'. Daar is vlak tegenover de hoofd deur de oude operatiekamer, die ten opzichte van de ventilatie te wenschen overlaat, maar die overigens zeer goed bruikbaar is voor z.g. etterige operaties en voor gevallen, waarin on middellijk gehandeld moet worden, bijvoorbeeld bij ongelukken op straat. De nieuwe operatiekamer ligt. in liet. nieuwe gedeelte. Daar is het electrisch licht aangebracht niet op, maar in de muren, de operatietafel is in alle rich tingen stelbaar en de chirurg heeft bovendien een verplaatsbare stan daard met vier electrische lampen tot zijn beschikking, waarvan de middel ste (een Nernstlamp) overal kan wor den geplaatst, waar ze noodig is. Na tuurlijk heeft de kamer ronde hoeken, zoodat ze overal gemakkelijk kan wor den schoongemaakt. Een steriliseerkamer en een vertrek met verbandstoffen grenzen aan deze kamer. Als merkwaardigheid werd ons een instrument getoond, waarmee de me dicus den patiënt 28 c.M. ver in den darm kan kijken en in den slokdarm tot. aan de maag toe. De ziekenzalen zijn frisch en aange naam van temperatuur, dank zij een centrale verwarming, die van buiten toevoer kan krijgen van frissche lucht. Met een gordijnenafscheiding wordt elk bed tot een soort van kamertje ge maakt. Merkwaardig voor den bezoeker is ook de couveuse, het instnnnont, waarin kindertjes worden opgekweekt. Er lag nu zoo'n wurmpje in, gekoes terd door een warmte van omstreeks 32 graden Celsius, zwaar 1.1 kilo. De grootste hoogte van kleinheid" werd indertijd bereikt door een stumpertje van 750 gram, dat weliswaar niet ouder dan anderhalf jaar geworden is. Zooveel is er van de ruimte geprofi teerd, dat in den corridor, die het oude met liet nieuwe gebouw ver bindt, tien zieken kunnen liggen als dat noodig is. Het nieuwe gedeelte bevat een ver trekje voor oor-, oog- en keelspiege- len, twee laboratoria, waarvan het eene meer speciaal voor pathalogischo anatomie, o. a. een zeer zorgvuldig samengesteld archief met teekeningen van elk geval bezit van de Röntgen- inrichting het andere hoofdzakelijk gebruikt wordt voor microscopische waarnemingen, onderzoek van specta en zoo meer. Allerlei instrumenten werden ons getoond, o. a. een vibra tor, met vloeibaar koolzuur gedreven, we zien, hoe de doctoren van de in richting zelf gevonden hebben van welke stof. aceton, zij zooltjes moes ten vervaardigen voor platvoeten, we bewonderen een donkere kamer met dubbele deuren en roode wanden, ideaal voor een liefhebber van photo- grafeeren. En zoo komen we langza merhand aan de kamer voor Röntgen- behandeling waarover in verschillende bladen critiek is uitgeoefend in zoo verre, dal- het is afgekeurd, dat het Gasthuis door ook patiënten van bui- ton de inrichting te behandel n, con currentie aandoet aan het Zander instituut en particuliere geneeskundi gen. Het standpunt van de doctoren dei- stichting op wier verzoek Regenten daartoe besloten, is dit, dat het gast huis vooreerst door het bezit o. a. van een z.g. trochoscoop en een compres- sie-blende. beter dan iemand anders op deze behandeling is ingericht, dat het tarief niet lager is dan dat van het Zander-instituut, dat lastig heen- en weerzenden voorkomen wordt en dat. ten slott1 het Zander-instituut nog wel degelijk in 1907, hoewel de inrich ting in het gasthuis toen al bestond, tal van personen behandeld heeft. Merkwaardig zijn ook de isoleerka mers. In de groote vinden we patiën ten van scabies en kinkhoest, de klei nere zijn voor éen persoon bestemd. Hier worden krankzinnigen ver pleegd, totdat zij óf ontslagen kunnen worden óf doorgezonden naar Mccr- enberg. Twee bijzonderheden trekken hier de aandachtvooreerst, dat in deze cellen blauw licht kan worden toegelaten, dat een zeer kalmeerenden invloed heeft en vervolgens, dat ook de cel voor zeer storende patiënten niet meer gemotilasseerd is. De moder ne begrippen op dit punt zijn deze, dat juist de matrassen aan de wan den de patiënten er toe brengen, die tc gaan vernielen. Kale muren lokken hen niet tot gewelddadigheden uit. Overigens kan de verpleegster het doen en laten van deze patiënten door een kijkglaasje waaimemen. Verlich ting en verwarming worden natuur lijk van huiten geregeld. We loopen even door de sectieka mer voor gerechtelijke schouwingen, het lijkenvertrek, waar we een kin derlijkje vinden, zorgvuldig met een naambriefje op het laken gespeld en in de kamer, waar de doodkisten wor den geplaatst, welke ruimte door roo de ruiten licht ontvangt. Daarnaast is een eenvoudige wachtkamer voor cle familie. Toch stemmen deze kamers den be zoeker niet tot opgewektheid en 't is daavom een genoegen, in den tuin de lighal voor de lijders aan tuberculose en anderen, die de frissche luclit moe ten genieten, te gaan zien. Helaas zijn dezen de eenige- lijders aan de vreeselijkste van alle ziekten niet. Ook op de kinderzaal vinden we er, stum pertjes van een jaar of wat, die juist aan hun middagmaal zijn en dat nog smakelijk oppeuzelen, 't Kostje van _ehakt vleesch, met bouillon en rijst, is dan ook lekker genoeg, waarvan onze berichtgever gelegenheid heeft zich te overtuigen. Boven wonen de zusters van het Gasthuis .Er zijn er 33, maar hun aantal is xaog niet voldoende en al zijn er sollicitanten genoeg, ook hier is alle hout geen timmerhout. Haar taak is dikwijls moeilijk en de inspanning groot, zoodat het inderdaad goed ge zien is, haar gezellige slaapkamers, een aangename conversatiekamer en eetzaal te verschaffen. Ook zijn er ka mers voor herstellende zusters inge richt. We brengen nog een vluchtig bezoek aan de keuken, waar voor deze heele bevolking gekookt wordt, aan de mooie regentenkamer, pas gerestau reerd, aan die der regentessen, waar in een schilderstuk van Verspronck, dat pas voor 45.000 is verzekerd en eindigen den ommegang met een bord je smakelijke erwtensoep, het menu van den dag, in de kamer der doc toren. Het is wel haast overbodig te zeg gen, dat allerlei maatregelen zijn ge nomen voor gemakkelijke communi catie in het gebouw en voor de moge lijkheid van brand. Voor het eerste zorgt een huistelefoon, voor het laat ste een vernuftig systeem van brand schellen, waardoor, zoodra in het brandend gedeelte een ruitje wordt in geslagen, niet alleen overal alarm wordt gemaakt, maar ook aangewezen waar het gevaar schuilt. Theofakkels zijn overal aanwezig, om het dan verder tegen te gaan. Hoewel dit relaas wel wat van de hak op de tak springt, zal men daar van den indruk hebben gekregen, dien de schrijver wenscht te vestigen, na melijk dat het Gasthuis door zijn ver bouwing zeer belangrijke verbeterin gen heeft ondergaan. Hij mag even wel dit korte overzicht niet eindigen, zonder een woord van dank aan de Directrice van het Gasthuis, aan de doctoren Van Linden van den Heuvell, Westerman, de Walle en Beijerman, die hem met de grootste welwillend heid hebben rondgeleid en inlichtin gen gegeven Verlofgangers. De burgemeester roept op de ver lofgangers in werkelïjken dienst. Wij hebben dit uitgebreide stuk ten gerieve van belanghebbenden voor een paar dagen op onze ruiten aan ons Bureau, Groote Houtstraat 53, ge plakt. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den raad der gemeente Heemstede, op Dins dag den 14den April 1908, des namid dags om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Vergoeding aan L. A. Vosse, we gens vernieling van glasruiten door neervallenden tak. 2. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting van grasge was. 3. .Adres van de Mij. „Bosch en Vaart", om aanleg van eene straat aan het Oranjeplein met voorstel van B. en W. 4. Adres van de Vereeniging tot ver fraaiing van Heemstede en Benne- broek enz., tot verdere bestrating van den Voorweg. 5. Vaststelling van eene lijst van benoembaren tot lid en plaatsvervan gend lid van het stembureau in het tweede stemdistrict. 6. Voorstel van B. en W. tot in trekking van het verzoek van 10 Juni 1905, om gasbuizen te mogen leggen in aan Haarlem toebehoorende we gen onder Heemstede. 7. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 8. Zitting met gesloten deuren. HET KONINKLIJK ECHTPAAR OP HET LOO. Het Koninklijk Echtpaar maakte Maandag met de hertogin Marie An toinette van Mecklenburg in een rij tuig met vier paarden een rijtoer langs den Amersfoórtschen straatweg over Meerveld en Uddel. De Prins ver toefde geruimen tijd op het terrein van de nieuwe stallen. DE CITADELMEDAILLE. Den 31sten Mei a. s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat bij Koninklijk be sluit de citadelmedaille werd inge steld. Op dien zelfden datum keerde de krijgsgevangen bezetting van de citadel uit Frankrijk terug. In verband met dit aanstaande ju bileum, is 't vermeldenswaard, dat de citadelmedaille, gedragen door wijlen den generaal baron Chassé, bij Ko ninklijk besluit van Juni 1857 aan het vaandel van het 7de regiment infante rie gehecht werd, omdat van dit re giment in 1832 de 7e afdeeling ge- heeten een bataljon, thans het 4de bataljon, op roemrijke wijze aan de verdediging van de citadel had deel genomen. Naar de Tel. verneemt, worden reeds plannen beraamd, om de instel ling van de citadelmedaillo en den te rugkeer van dat bataljon uit Frank rijk, feestelijk te herdenken. TWEEDE KAMER. ZAAK-KLEY. De oud-majoor Th. Kley, van het Indisch leger, heeft zich met een na der adres gewend tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, waarin hij zegt „dat hij uit het rapport der com missie Uwer Kamer in zake de mi- nisterieele inlichtingen op adressants bekend adres, heeft gezien, dat bij adressants ontslag door de Regeering „is gebruik gemaakt van de wettelij- „ke bevoegdheid om een officier niet „op verzoek te ontslaan na volbrach ten 40-jarigen diensttijd" „dat bedoeld rapport het eerste of ficieele stuk is, waaruit adressant dit lasnoch in de „Staatscourant", noch in adressants ontslagbesluit werd dit vermeld. Officieel was adressant dan ook ontslagen zonder opgaaf van redenen, en daarom is dat ontslag, door de wijze waarop het plaats had, o n w e 11 i g. (Bij alle ontslagbeslui ten van officieren wordt altijd, zon der eene uitzondering, de reden van dat ontslag "vermeld) „dat adressant bij aanvang dezer zaak en sedert altijd heeft verklaard niet te protesteeren tegen het. ontslag zelf, maar alleen tegen de wijze, waarop het werd verleend; die wijze van ontslag is onwettig geweest en dit wordt door bedoeld rapport aller minst ontzenuwd, want dat rapport zelf bewijst onomstootelijk dat ik werd ontslagen als straf, en dat verbiedt de wet. Indien men a 1 s straf had willen ontslaan, had men mij eerst voor eenen raad van onder zoek moeten brengen „dat adressant nogmaals consta teert, hij vóór zijn ontslag niet is gehoord, en inderdaad uit een cou rant voor 't eerst zijn ontslag heeft gelezen „dat daardoor de wijze waarop hij is ontslagen wel degelijk óók kren kend voor hem is en blijft, en ook hieraan het commissie-rapport niets verandert. „Redenen waarom adressant onver zwakt alles handhaaft, vroeger in zij ne verzoekschriften gezegd en even •onverzwakt handhaaft zijn verzoek om herstel in recht en eer." OM TWEE GULDEN Op 14 Maart j.l. kocht boer S., wo nende ongeveer drie kwartier buiteu Naai'den, van boer De R., wonendein Naarden, twee varkens, naar de laat ste beweert voor f 62, te leveren op nader te bepalen datum. Eenigen tijd later sprak S. De R. aan over de le vering der varkens, doch toen ont stond geschil over den prijs, daar S. beweerde voor f 60 gekocht te heb ben. Voor dien prijs wilde De R. niet verkoopen. S. nam daarop een deur waarder in den arm, die De R. som meerde om de varkens te leveren vol gens afspraak. Waarschijnlijk op juridisch advies ging nu De R. met een wagen, waar op de twee varkens en twee getuigen, naar S., die de varkens in ontvangst wilde nemen, doch voor niet hoogeren prijs dan f 60. De R. weigerde de beesten te geven, als geen 62 werd betaald, en wilde met den wagen het erf afrijden. S. sloot echter het hek, dat van zijn erf toegang geeft tot dén Amsterdamschen straatweg, en hield zoo De R. en de twee getuigen met de varkens ruim twee uur gevangen. De R. heeft nu een klacht ingediend bij de bevoegde macht, dat hij door S. wederrechtelijk van zijn vrijheid is ^beroofd, waartegen volgens art. van het Strafwetboek een maxi mum gevangenisstraf van zeven jaar kan gevorderd worden. S. heeft tegen De R. eene civiele actie ingesteld over de levering der varkens. Dat kunnen dure varkens worden. DE DIEFSTAL BIJ FREULE BODDAERT. Naar men verneemt hebben twee Amsterdamsche rechercheurs in Den Haag de hand gelegd op de vrouw, die Zaterdag bij freule Boddaert den diefstal van juweelen en kleedingsluk- ken heeft gepleegd. Zij was nog in het bezit van het gestolene. HEIMWEE NAAR DE CEL. Te Nijmegen heeft een gewezen Oost-Incfisch militair een broek gesto len, om terug te kunnen keeren in de gevangenis, die hij kort geleden ver laten had. Die beweegreden gaf hij althans op, toen hij zich kwam aan melden bij de politie. S. D. A. P. Blijkens den beschrijvingsbrief zijn voor het 14e congres der S. D. A. P., te houden op Zondag 19, Maandag 20 en Dinsdag 21 April a. s., te Arnhem, niet minder dan 91 voorstellen inge diend en op deze voorstellen weer 8( amendementen. BESTOLEN. De heer Keizer van den Bergh, Hee rengracht 100 te Amsterdam, is dezer dagen op reis van Amsterdam naar Keulen, waarschijnlijk aan het sta tion te Emmerik, toen de trein daar even stilhield, in aanraking gekomen inet zakkenrollers, die hem zijn porte feuille waarin onder meer ƒ295 aan Ilollandsch, 20 Mark aan Duitsch en 100 francs aan Zwitsersch bankpapier geborgen waren, afhandig maakten. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. „Wordt er gewerkt vroegen wij Dinsdagmorgen het bestuur van den A. N. D. B., schrijft het „Hbld." De heer Jan van Zutphen, de con troleur-generaal van alle posten, die de Bond uitzet voor alle fabrieken en werkplaatsen, verzekerde, dat er door leden van den Bond Patrimonium ei> Betlisalel mee inbegrepen ner gens werd gewerkt. Alleen bij de fir ma Asscher een GO volwassen werk lieden voor alle branches en 9 jon gens, allen leden van de vereeniging van personeel dier firma „Ons Be lang'in 1901 opgericht, en welke geen leden van den A. N. D. B. zijn. Dan in de Quellijnstraat nog de acht leden van St. Eduardus, en ergens op een klein „thuisfabriekje" nog 3 leden van dezelfde organisatie. In de fabriek der „Onafhankelijken" aan de Verwerstraat waren Dinsdagmor gen 5 man gekomen, om te werken, maar die zijn ook al spoedig weer naar huis gegaan. Een bezoek aan de firma Asscher overtuigde ons. dat daar met onge veer dezelfde bezetting van de laatste weken werd gearbeid, volgens mede- deeling van de firmanten 85 90 man, bijna allen leden van „Ons Be- long". EEN LUCHTSCHIP. Van Zaterdag a.s. af zal in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam de bestuurbare luchtballon te zien zijn van onzen landgenoot J. Kluytmans, te Parijs woonachtig, die er voor 14 dagen te Courbevoie een snelheid van 75 kilometer mee bereikte. De heer Kluytmans zal zelf tegen woordig zijn, om iets over zijn uitvin ding mede te deelen. De heer Arn. Van Raalte schreef voor eenige jaren in „Het Leven" een serie aardige spotliedjes. Enkele dezer peimevruchten zulle we plaatsen, wellicht dat ze ook onze lezers nog zullen vermaken. TRANEN. Zeg, lieveling, waarom die traan. Heeft iemand je soms leed gedaan. Of wilde men je krenken Kom, wees nu vroolijk; lach nu weer, Je moet maar nimmer, nimmer meer Aan iets verdrietigs denken Wat nu Je weent nog altijd door Ik kus hem weg, dien naren spoor Van tranen Daar m'n kindje Maar schatje, zeg, is 't nóg niet uit Kom, eindelijk dien vloed gestuit Die tranenfloers verblindt je Maar zeg tenminste wè,t het is O denk je dat ik me vergis Zeg, ben je niet verdrietig Of vindt je 't zélf wat klein en flauw? - Nu ja, je bent toch óók eea vrouw! En is de oorzaak nietig Och, jongenlief, 't is geen verdriet. En dat je nu die tranen ziet, Is niet- door droeve zaken, Maar heel iets anders kijk. m'n schat, k Was in de keuken, en daar zat Ikuitjes schoon te maken CRITIEK. Indien een werkman, als hij kan, De arbeid van een and'ren man Veroordeelt, in den goot smijt, Noemt men dit doorgaans brood- n ij d. Maar, als een kunst'naar, ongevraagd Het werk van kunstbroeders verlaagt, Bespot, vertrapt in het publiek. Dan heet dit "nee! voornaam critiek. ANALYTISCH VERSLAG. Tegen heden is in de Tweede Kamer aan de orde gesteld het voorstel be treffende het analytisch verslag, waarvan de aan de leden gezonden nadere stukken tot. dusver vertrouwe lijk zijn behandeld. DE WATERLEIDING AFGESLOTEN. Op last van B. en W. van Helle- voetsluis is Woensdag j.l. de drink waterleiding afgesloten van de 24 wo ningen der Coup. Bouwvcreeniging „Woningwet" te Nieuw-Helvoet. Hier door zien 125 personen zich op eens verstoken van drinkwater, daar öij deze woningen geen regenbakken zijn aangebracht. Het water der naastbij- zijnde slooten kan niet worden ge bruikt voor werk- of spoelwater, zon der groot gevaar voor besmetting op te leveren. De reden van deze afsluiting moet gelegen zijn in een geschil tusschen het gemeentebestuur en de Bouwvcr eeniging over de vordering tot beta ling van weggevloeid water, door een ilek aan de buitenleiding, een vorde ring, waaraan de Bouwvereeniging tot op heden nog niet heeft voldaan. SOCIALE WEEK. De Mededeelingen van rt Centraal Bureau van de „Katholieke Sociale Actie" bevatten het voorloopig pro gramma der sociale week voor 1908. 't Algemeen onderwerp is „De ge meente en do sociale, kwestie". Zondag 6 September, des avonds van acht tot tien uur Opening. Ka tholicisme en sociale hervorming. Maandag 7 September, 's morgens van tien tot twaalf uur De gemeen te en de sociale kwestie des namid dags van twee tot vier uur De ge meente en de klein-industi'ie de» avonds van acht tot tien uur de ge meente en de handeldrijvende mid denstand. Dinsdag 8 September, des morgens van tien tot twaalf uur De gemeen te en het vakonderwijs des namid dags van twee tot vier uur De so ciale werkzaamheid der plattelands gemeenten des avonds van acht tot tien uur De gemeente en de open bare gezondheid. Woonsdag 9 September, des mor gens van tien tot twaalf uur De ge meente en het woningvraagstuk. I. Woningtoezicht, woningbouw; des na middags van twee tot vier uur De gemeente en liet woningvraagstuk. II. Stadsuitbreiding, bodemvraagstuk des avonds van acht tot tien uur De gemeente en de drankbestrijding. Donderdag 10 September, des mor gens van tien tot twaalf uur De ge meente en haar ambtenaren. Rechts positie des namiddags van twee tot vier uur vrij des avonds van acht Uit het Engelsch. 13) De glazen deur kwam op een balcon uit, waarop groote palmen een ver borgen hoekje vormden. In de nabij heid van deze deur echter zat een op zedelijk gebied zeer strenge weduwe, die niets van de beminnelijkheid der gastvrouw bezat, en die tijdens de laatste drie dansen een waakzaam oog had gehouden op het jonge paar in den erker. Telkens als haar dochter, een knap meisje met prachtig goudblond haar en lichtblauw, schitterende oogen, onder de vleugelen van haar deftige mama terugkeerde, ge bruikte deze de gelegenheid om pree- ken te houden over moraliteit. Het jonge paar daar in dien hoek vormde het onderwerp voor haar wij ze lessen. Met schrik had zij de aan groeiende vertrouwelijkheid van het tweetal opgemerkt; en nu wees zij op een ongelukkig rondkijkenden jonge ling, die met zijn balboekje in de hand voor Mevrouw Warriner op en neer drentelde te verlegen om het blijkbaar onderhoudende gesprek te stond. Toen nu mevr. Warriner, juist toen zij op het punt stond den drempel van het balcon over te gaan, een handschoen op den grond liet vallen, stootte de weduwe haar dochter zacht met de ellebogen aan. Kijk toch eens, Mabel, wat een coquette 1 zei ze op minachtenden toon. Charnock, die Miranda op den voet volgde, hoorde die vriendelijke op merking. Vergeef mij, antwoordde hij kalm beleefd, dat was louter toeval. De weduwe kwam statig overeind een donkere blos kwam op haar ge laat zij nam het schildpadden lorg net in de hand en keek daardoor Charnock met een vernietigenden blik aan. Charnock was zoo vrij daar over te glimlachen. Hij bukte zich en raapte den handschoen op. Mevr. Warriner had den hand schoen werkelijk hoelemaal toevallig laten vallen. Omdat Charnock echter toevallig vlak achter haar liep en hem opraapt, daarom zou ook dit, evenals het gele aanplakbiljet in Gibraltar en de chèque van de Lloyd-bank de oor zaak zijn tot ongewone gebeurtenis sen. HOOFDSTUK V. liet huis van lady Donnisthorpe stond bij de poort Queen Anne en liet balcon kwam uii op het St. James park. Charnock was Miranda op het balcon gevolgd. Hij leunde met zijn arm op de ijzeren ballustrad en een tijdlang sprak geen van beiden een woord. Het was een heldere Juni- nacht. De heggen langs dc landwegen breedo strepen jong gras en het lui den van de kerkklokken, wat over de velden heenklonk, sprak van voorjaar in de zachte lentelucht. De donkere hoornen daar beneden in het park fluisterden met de voorbijslrijkende windgolven. Door de takken heen schemerde een scherpe lijn van niet helder brandende lantaarns, die het voetpad over de brug naar de Male- All ee moesten verlichten, en de rij tuigen op den verder gelegen rijweg wierpen hier voorbijsnellende, flikke rende vonken licht tusschen door. Charnock hield den handschoen nog vast, dien hij„zoo juist op den drempel had opgeraapt. Die is van mij, zei Miranda, dank u zeer Daarop stak zij de hand er naar uit. Ja, zei Charnock peinzend, en liet hem door zijn vingers glijden dat fijne stukje wit leer. Hij streek het voorzichtig glad, met een soort van liefkoozende beweging. Miranda, klonk het toen zacht, maar duidelijk van zijn lippen, op aarzelenden toon, als verschafte het hem genot dien klank vast te houden. Miranda kwam ontsteld overeind maar dadelijk daarop liet zij zich weer met een stil glimlachj0 in haar stoel terugvallen. Zeker kreeg zij wel een kleur, toen hij haar naam zoo vertrouwelijk uitsprak en haar hand schoen zoo liefkoozend aanraakte en haar hart klopte daarbij ook zeker heel wat sneller, maar de duisternis verborg dat blozen, en Charnock had haar ook nirt aangekeken. In de frissche nachtlucht was zij spoedig weer tot zichzelf gekomen, maar toch dacht zij er niet aan in den salon terug te gaan. Zij wilde hier blijven zitten en zwijgen, zoo lang er geen vragen tot haar gericht werden. Charnock echter zag er niet uit als iemand, die het antwoord op een vraag van een ander verwacht, maar meer als iemand, die gewoon is, moeilijke probleemen zelf op te lossen. De torenklok van Westminster sloeg het middernachtelijk uur. Mi randa merkte op, hoe Charnock het hoofd ophief en bij de twaalf zware slagen met een glimlach om de lippen toeluisterde, als iemand, die op on verwachte wijze aan bijna vergeten tijden wordt herinnerd. Dat is een hekend geluid voor u, zei mevr. Warriner, en plotseling ontdekte zij bij zichzelf een levendige belangstelling voor alles wat het ver leden betrof van den man, die daar naast haar stond. Ja, antwoordde Charnock, haar vast in het gelaat kijkend. Dus hebt u in het Westminster- kwartier gewoond? Vroeger was ik hier tamelijk dikwijls. Waar hebt u dan gewoond? Charnock lachte. U zou nog niet veel weten, al noemde ik u den naam van de straat, want het is er een. waar u en uw kennissen gewoonlijk niet door komt, zei hij vrijmoedig en ging diep zuchtend verder Ja drie moeilijke, wonderlij ke jaren heb ik in het Westminster- kwartier doorgebracht. O, de jaren zijn niet wonderlijk, zei Mirandamaar Charnock lette niet op de geheime vraag in haar op merking, hij leunde weer op de ba lustrade en keek na&r buiten. Miranda had zich echter voorgeno men haar best te doen meer van hem te weten te komen. De vluchtige aan wijzingen die lady Donnisthorpe met voorbedachten rade in haar ziel had gezaaid, droegen nu vruchten. Nu zij den man had leeren kennen, en hij haar belangstelling had opgewekt, in teresseerde zij zich ook voor zijn ge heel verleden, voor zijn loopbaan, zijn onrustig rondzwerven in de wereld, voor den sluier, die zijn jeugd omhul de, te meer, daar zij zich bet groote onderscheid voorstelde tusschen haar jeugd en de zijne. In een of andere zijstraat van West minster had hij gewoond. Waar schijnlijk was zij op straat meer dan eens dicht langs hem heengegaan, als zij zoo nu en dan van haar ouderlijk huis in Suffolk naar de stad gekomen was. En plotseling stond dit ouderlijk huis weer levendig voor haar geest. Een oud huis in de trant van een, slot gebouwd, omgeven door een slotgracht met donker, stil water, een huis met groote schoorsteenen van roode baksteen en met in lood gevatte ruiten, waartegen de takken der oude boomen voortdurend aantikten. - Ik zou u wel graag mijn ouder lijk huis eens laten zien, zei Miranda haastig aan een plotselingen inval gehoor gevend. Misschien vertelt u mij wel eens, ging zij vlug voort, van den tijd, dien u in Westminster heeft doorgebracht. Zij wenschte bijna, dat zij op hot eerste deel van haar woorden niet had gelet. Ik stel u een ruil voor, zei Char nock. Als u er niets tegen hebt, ruil ik eens bet verhaal van mijn drie moeilijke iaren voor het verhaal va* uw verdriet. Hij had zich geheel naar haar om gekeerd, maar zij hief afwerend de hand op. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5