I I NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Laehhoek. 26e Jaargang. No. 7605 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 10 APRIL 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB NAANDBNl Vooï Haarlem 1.20 ¥cor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers x 0.02 H (ÊMHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur JL PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regeü. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen 1 contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie TM. Drukkerij: Zulder Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tart de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 721. Nabetrachting van mi' den (tomoenter&ad. |Zoo heelt dan Mr. Miedema zijn londeling bedanken voor het lid maatschap van den gemeenteraad Lor een schriftelijke bevestiging la- Jn volgen, die Woensdag' bij de in- stukken, door onzen burge meester werd voorgelezen. Heb ik kQtoed gehoord (van onze plaats af is voorzitter dikwijls slecht te ver staan), dan meldde cle heer Miedema, ^at hij zijn ontslag nam, afgeschei- jen van zijn in een vorige vergade uitgesproken voornemen, en wel regens drukke werkzaamheden. Evenwei, ik filosofeer daarover ver ier niet. Terecht zeide de voorzitter, lat we dat besluit hebben te eerbie- ogen, ook al zijn we (maar dit zei >2 J.E.A. er niet bij) van oordeel, dat Lh jet niet genomen had behoeven te órden. iNauwelijks waren we met spoed bor eenige minder belangrijke voór- heengezeild, of het scheepje uitte op punt 5, de deuren gingen cht en de Raacl in comité, jsgvpf dat punt 5, aankoop van het Suis in de Kruisstraat van wijlen De Haan, 'alleen in die ver gadering is besproken,_\veet ik niet, laar waarschijnlijk is er meer dan at behandeld. Althans, toen we drie ivartier later weer mochten binnen innen. met een heele sleep belang- iellende onderwijzers achter («is aan, ng de koop van het huis voor f 45000 adjes er door. Toen kwamen de slachthuis-quaes- es op de proppen. Eerlijk gezegd eb ik niet goed begrepen, waarom in de slagers geen teruggaaf kon Bschieden voor de 4 1/2 maand, waar- i zij van de koelcellen geen gebruik ibben kunnen maken, en er toch oor hebben moeten betalen. In onze uchlere maatschappij gaat dat toch io toe. De ambtelijke wereld kent ndere regelen en spreekt van for- eel ongeoorloofde restitutie ja. nenberg er bij, dat de slagers die meerdere kosten dan maar op hun rekening moesten zetten, hij voor zich zou ze graag betalen. Of die bereid vaardigheid nu wel algemeen zal we zen, zou ik durven betwijfelen, de slagers zullen daarvan wel ondervin ding hebben opgedaan, maar in elk géval is dit het breedste standpunt en wanneer de wet op dit oogerLblik nog geen koelhuizen kent, is dat de schuld van den wetgever, die zich liever dan met quaestie's van waar achtig algemeen belang ophoudt •met militaire finesses als 't blijvend gedeelte. B. en W. kregen dan ook in deze zaak hun zin. Alleen het voorstelletje van den heer Riukema, om het slacht huis voor de varkensslagers op Maan dag een uurtje langer open te stellen, kon het tot een meerderheid bren gen. En zoo zijn we van de slachthuis- quaestiën af, mocht het zijn, voor een poosje. De twee hangendeschool- quaesties kwamen daarop aan de orde. Vooreerst het voorstel van B. en W., orn de splitsing van de onder wijzers in eerste en tweede klasse op te heffen en daarmee rekening te houden bij de aanstaande regeling van de salarissen. Hier hield Mr. Thiel een van die pittige redevoerin gen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Wel wou hij de rangen afschaffen, maar daarmee niet iedereen, die de lagere acte heeft behaald, waar een hitter beetje ken nis voor noodig is, zooals de Bond dat wensclit, laten komen tot een salaris van f 1700 f1800. Integen deel, het bezit van. de hoofdacte zou als voorwaarde voor bevordering ge steld worden, want, zeide de spreker, een onderwijskracht zonder hoofd acte is maar een halfwas. Deze uitdrukking bracht eenige be weging en een protest van den heer Van de Kamp, die de ferm compro- mitteerend noemde. Mij dunlit niet terecht. Een onderwijzer moet als van zelf streven naar het verkrijgen van de volledige onderwijs-bevoegd- heid en cle practijk van de zaak is dan ook, dat slechts een paar van de onderwijzers in Haarlem de hoofdacte niet bezitten. Anders is het met de onderwijzeressen gesteld, van wie ve men idealiseeren. Volgens dit systeem is een soldaat iemand, die op de to nen der muziek bij mooi weer een wandeling maakt en soms op een schijf gaat schieten in de duinen een groentenhandelaar iemand, die op een handwagen een pony bestuurt, een winkelier iemand, die zich met zijn klanten onderhoudt, en een jour nalist iemand, die alle pretjes bij woont. Terecht spoorde de .heer Van de Kamp den burgemeester aan, om, wanneer Z.E.A. dat nuttig achtte, toch niet te schromen om meer geld te vragen voor de politie, maar het antwoord van den burgemeester doet niet verwachten, dat dit spoedig ge schieden zal. Althans ik kon uit dat antwoord niet afleiden, da,t de bur gemeester van "de noodzakelijkheid van veranderingen in den" dienst overtuigd is. De Politie-Vereeniging kreeg dus nul op hef request. Toch heeft zij haar doel bereikt, in zoover, dat men principieel wenschte te doën vaststel len, hoe ons gemeentebestuur over de zaak denkt, om zoodoende met grond bij de Regeering te kunnen reques- treeren over wijziging -van de ge meentewet. Natuurlijk zal dit niet de Haarlemsche vereeniging doen, maar het hoofdbestuur van den bond van gemeente-politiebeambten in Neder land. De quaestie van de cóncux-rentie van het St. Elisabeths-Gasthuis met het Zander-Instituut en particuliere geneesheeren ten aanzien van Rönt- 1 gen-behandeling, werd aangehouden. 't Was al laat geworden en er moes- ten nog ettelijke benoemingen wor- i den afgedaan. Zoo werden twee van de jongere Raadsleden met een be noeming verblijdde heer Visser met die tot bestuurder van de Bank van Leening en de heer Middelkoop met het lidmaatschap der Commissie van financiën. Klokke zes stonden we pas op straat. li J. C. P. Buitenlandsch Overzicht len de hoofdacte niet hebben, wat |e vormen weten watMaar zelfs de j trouwens te begrijpen is, omdat zij icus geeft in sommige gevallen iiswaav na vee-I moeite en talmen te veel betaalde belasting terug, aarom zou de gemeente dat niet mnen doen In de schriftelijke, zoowel als in mondelinge toelichting van B. en klonk dan ook voor mijn ooren ts onwezenlijks, iets geforceerds, dat et geheel werd opgelost door het iorstel van B. en W., om aan de agers de maanden, die zij in 1907 kort gekomen waren, in 1908 nog A geven. i 't Marcheert niet recht met die koel- nooit hoofd van een school, zelfs nooit plaatsvervangend hoofd kunnen wor den en gelijk ik bij een vroegere gelegenheid al betoogde tegenover haar beroep geheel anders staan, dan hare mannelijke collega's. Wordt in de toekomst, door de nieuwe regeling, aan 't bezit van de hoofdacte grooter waarde gehecht, dan zullen ook de onderwijzeressen meer naar het bezit van die acte streven. Zooals te verwachten was, werd het adres van mevr. Van Goor, betreffen de haar verhooging van f 100, handen van B. en W. gesteld ter af- piën. De slagers vonden ze te duur j doening. Bescheiden maar duidelijk maakten er maar weinig gebruik j werd in het licht gesteld, dat zij in Vandaar een voorstel van dende school niet aan de hoogste eisch^n ier Rinkema, om den prijs te ver-1 had voldaan. De heer Gravestein jinderen, dat evenwel geen genadescheen zich zoowaar nog te willen op- ipnd in de oogen van den Raad. Dewerpen als kampioen van de getrouw- vereenigde zich lieverde onderwijzeres in 't algemeen, een een voorstel van B. en W., waar-' standpunt, dat van hem allerminst te een zeker gedwongen gebruik van j verwachten was. Het voorstel-Van de P koelcellen wordt ingevoerd, name- Kamp c.s. om de f 100 alsnog te ver- ijk aan de slagers het gebruik van leenen, kon geen meerderheid ha- eze koelcellen gratis wordt toege- f len. ï|(taan, maar daartegenover de slacht- Met de politie is hefc gegaan als ik ilden worden verhoogd. voorspeld heb. Niemand heeft het, inderdaad dan ook sterke, standpunt van B. en W. durven aantasten. Al leen heeft de heer Middelkoop er zijn leedwezen over uitgesproken, dat het College niet het ruimere standpunt heeft ingenomen, waartoe de wet de waar- Dat deze zaak niet zonder discussie Jiiiep, laat zich denken. Er waren Jden> die het niet in den haak von- ®n> dat cle slagers aldus werden ge dongen tot het gebruik van een in- 3 ichting, die de wet niet kent, maar 't mij voorkwam, nam de heer j vrijheid laat. Een beschouwing, #fleijnenberg een juister standpunt mee zich natuurlijk de voorzitter niet a- Hij redeneerde ongeveer zoo, dat vereenigen kon. eenmaal ter wille van de hygiëne Overigens werd het rapport van .een openbaar slachthuis bestaat, den Commissaris van Politie o.a. et ook noodig is, de burgerij daar-, door den heer Van de Kamp gecriti-: an al do voordeelen te laten genie-seerd. Het klinkt zeker heel zonder- m. Een van de grootste daarvan is ling, wanneer de agent van politie hst het koelhuis, de Raad moet dus daarin beschreven wordt als iemand, zachten drang uitoefenen, om de die wandelt, gadeslaat en opmerkt, j fl&gers tot het gebruik daarvan te en nu en dan een dronken man naar 1 ■f'jgen. Zelfs voegde de heer Kleij- het bureau moet brengen. Dat noemt EEN BELANGRIJK RUSSISCH SPOORWEGONTWERP. i Stolypin en al de andere ministers woonden Maandag in de Doema de besprekingen over den Amoer-spoor- weg bij. Op de publieke tribune be vonden zich veel hooggeplaatste mili tairen en ingenieurs, die met onver deelde aandacht de debatten volg den. In een ontzettend vervelende rede voering maakt de verkeersminister, generaal Schaufusz, de aanwezigen met de détails van het ontwerp be kend. Nieuw is voor velen de bewe ring-, dat geen buitenlandsch mate riaal en geen vreemde werkkrachten voor den aanleg gebruikt zullen wor den. De minister stelt zelfs voor, mili tairen en Siberische dwangarbeiders in dienst te nemen een plan, dat met luid gejuich begroet wordt. De assis tent van den minister van Oorlog, generaal Polivvanoff, wist op doel treffende wijze de strategische, oeco- nomische en koloniale voordeelen aan te tooneu. Hij eindigde zijn rede met de woor den Afgezien van de groote geldelij ke offers, brengt de Amoer-spoorweg de Russische cultuur en de Russische militaire macht een belangrijken stap vooruit. Teu slotte bleek, dat de geheele Doema, behalve de oppositie, voor het plan is, zopdat dit waarschijnlijk ten uitvoer gebracht zal worden. De kos ten bedragen 215 millioen roebel, zon der de uitgaven voor stationsgebou wen en rollend materieel. DE ONTBINDING VAN DEN FINSCHEN LANDDAG is in Finland, volgens de berichten uit I-Ielsingfors, met groote kalmte vernomen. Door enkele partijen zijn reeds bijeenkomsten gehouden, om over den toestand te beraadslagen. MINISTERIEELE CRISIS IN SERVIë. Zooals wel te verwachten was, heeft het kabinet zijn ontslag inge diend. Pasjits had aangedrongen op ontbinding der Skoepsjtina, maar de koning weigerde. Pasjits stelde toen de portefeuilles van de kabinetsleden ter beschikking. De koning doet al het mogelijke, om het parlement op gang te houden. Hij heeft het bureau der Skoepsjtina bij zich ontboden, en vervolgens ook de leiders der oppositie-partijen. Hij wenschte namelijk, dat tenminste da begrooting en het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije nog zouden wor den afgedaan vóór het tot nieuwe verkiezingen kwam. De leiders der oppositie-partijen dachten er echter anders over. Zij verklaarden zich voor de onmiddellijke uitschrijving van nieuwe verkiezingen. Waar alzoo ook de partijleiders zich tegen 's Konings wensch verzetten, zal deze wel moe ten toegeven en tot Kamer-ontbinding moeten bêsluiten. Want van een be handeling der dringende wetsontwer pen kan met een dwarsdrijverij, als de oppositie beoogt, toch niets ko men. UIT PORTUGAL. Onder de vijf gekozen republikei nen bevindt zich de redacteur van ,,La Lucta", de heer Brito Camacho. De ministers van openbare werken en van marine hebben de meeste stemmen in Lissabon gekregen. Het aantal kiezers is 20 pet. meer don andere jaren geweest. De monarchitiscbe afgevaardigde, die het hoogste aantal stemmen op zich vereenigde, behaalde er 13.662 de republikeinsche 10.183. Aangezien de meening veld won, dat de republikeinen de aanstokers waren van de plaats gehad hebbende straatgevechten, hebben de republi keinsche leider Bernardino Machado en de voorzitter van de republikein sche financieele commissie te Lissa bon, zich tot koning Manuel en den civielen gouverneur van de hoofdstad gewend, om aan te dringen op een ernstig onderzoek dan zal aan het licht komen, dat hun partij volkomen onschuldig is. DE STRAATGEVECHTEN TE ROME. Maandag is het in den Romeinschen gemeenteraad tot heftige tooneelen gekomen. De conservatieve minder heid interpelleerde den burgemeester, onder groot kabaal en voortdurende interrupties van de zijde van het pu bliek, over het halfstoks hijschen van de stedelijke vlag bij de jongste straatgevechten. Burgemeester Nathan antwoordde, dat wanneer burgerbloed in de stra ten vloeit, een dergelijke betoogïng de plicht is van bet stadsbestuur. Op deze woorden volgde donderend applaus, waarop de leider van d( meerderheid den burgemeester de ver zekering gaf van zijn ongeschokt vertrouwen. DE NIEUWE ENGELSCHE PREMIER. Minister Asquith, door den Koning te Biarritz in audiëntie ontvangen, kreeg ontslag als minister van finan ciën en nam de benoeming aan als eerste minister, Eerste Lord van de Schatkist en was daarna de gast van den Koning bij hel ontbijt. De heer Asquith vertrekt heden en de Koning keert op 15 dezer naar Londen terug, ter bijwoning van de vergadering van den Privy Council op 16 April. UIT DEN FRANSCHEN SENAAT. De Senaat heeft met 194 stemmen tegen 62 de wet op de verbeurdverkla ring der kerkelijke goederen aange nomen. Stadsnieuws Beambten bij Rechtscolle ges. Door beambten (concierges, boden, portiers en knechten) bij de rechts colleges in Nederland is aan den Mi nister van Justitie een adres gericht waarin zij te kennen geven, dat hun salarissen op enkele uitzonderingen na, ver beneden het maximum zijn van die der beambten bij de Departe menten van Algemeen Bestuur. Zij verzoeken daarom den Minister: lo. dat zij mogen worden gelijkgesteld met de beambten der Departementen van Algemeen Bestuur voor wat be treft jaarwedde, periodieke verhoo- jing en maximumen 2o. aan die re geling terugwerkende kracht te ver- leenen voor een bepaald aantal jaren of wel door inkooping in het pen sioenfonds. De brandstichting te Aals- meer. Naar wij vernemen heeft G. thans bekend de brandstichter te zijn van den brand te Aalsmeer in de hooï- klamp van den boer Van Waveren al daar, doch in vereeniging met J. TENTOONSTELLING. Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. heeft eene tentoonstelling plaats van werkstukken der leerlingen van de Teekenschool „St. Jozef" der afd. Haarlem van den Ne.d R.K. Volks bond van den cursus 1907—190S, in bet gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. EEN JEUGDIG AVONTURIER. Voor den krijgsraad te Haarlem heeft terecht gestaan een nog gvon achttienjarig tamboer van het infan- terie-garnizoen alhier, die in het laatst van het vorige jaar was gede serteerd. Hij werd toen op het ijs aangetroffen door een der onder-offi cieren, die hem in de kazerne in ar rest stelde. Doch ook nu weder wist hij te ontkomen.^ Hij is toen naar Duitschlahd gegaan, heeft daar van een daar werkzaam zijnden milicien diens bewijs van Nederlanderschap weten te bemachtigen en heeft zich, daarmede gewapend, te Nijmegen voor de Koloniale reserve laten aan werven. Het bedrog kwam uit, doordat de milicien, die zichTin zijn geboorte plaats op het raadhuis kwam aanmel den, daar te" hooren kreeg, dat hij niet kon wezen voor wien hij zich uitgaf, want dat hij als in dienst ge treden bij de koloniale reserve, als milicien was afgevoerd. De krijgsraad veroordeelde den jeugdigen avonturier tot één jaar tuchtschool, welk vonnis ter approba tie is opgezonden naar het Hoog Mili tair Gerechtshof. Voetbal. Ter gelegenheid van het elfjarig be staan der Haarlemsche Voetbalclub E. D. O. organiseert deze club serie wedstrijden op den 12den en 19den April a.s., waaraan wordt deelgeno men door Amstel, Amsterdam Hol land II, Amsterdam Z. V. V., te ZandvoortE. D. O. II en E. D. O. IllIT. V. V. II, Haarlem Sparta, Haarlem Klein Haarlem, Haarlem Concordia, Haarlem.; Voor a.s. Zondag 12 April staat op het programma 's mprgens van ne gen tot tien uur ConcordiaSparta "s morgens van tien tot elf uur H. V. V. IIE. D. O. II's morgens van elf tot twaalf uur AmstelE. D.O. III's middags van twaalf tot één uur Holland IIZ. V. V. Klein Haarlem is voor de eerste ronde vrijgeloot. Tevens zal er van twee tot vier uur een wedstrijd ge speeld worden om een zilveren me daille, tusschen Holland I (Amster dam) en de H. F. C. E. D. O. Dus zal er a.s. Zondag den geheelen dag op het E. D. O.-terrein gevoetbald wor den. Keurmeesters. Evenals het vorig jaar zijn de in specteurs van politie aangesteld tot keurmeesters over de voeten der a.senten, in verband met het al of niet dragen van de hooge laarzen. Twee agenten van politie hadden ver zocht in plaats met de laarzen met schoenen in dienst te mogen komen', daar zij hunne voeten hadden stuk Seloopen. Nadat dit door der inspec teur-keurmeester bii onderzoek was gebleken, is hun verzoek toegestaan. Ook hebben de andere agenten van politie reeds eenige dagen geleden aan den commissaris van politie doen verzoeken de schoenen te mogen dra gen, met het oog op het jaargetijde en daar dragen van de laarzen afmat tend is. Als antwoord hebben zij ontvangen, dat hun verzoek in over weging zou worden genomen, maar tot op hoden hebben zij niets verno men. E. S. M. Aan den halte-chef der E. S. M. hier ter stede, den heer G. W. de Haan, is met ingang van 15 April a.s. op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. WETEN EN WERKEN. Men schrijft ons Naar men ons mededeelt zijn de cursusavonden, in Weten en Werken van wetenschappelijke voordrachten (zie advertentie in dit blad) einde Maart geëindigd. Deze avonden, vroe ger speciaal door den heer J. B. A. Saeijs gehouden, werden dezen win ter ook door andere heeren geleid. Als sprekers traden dezen winter op de heeren J. B. A. Saeijs, Dr. P. G. Bue- kers, Dr. P. W. Peereboom, W. P. J. Overmeer. G. J. Burger, Dr. M. Gres- hoff en Dr. G. A. Ootmar. Zeer zeker past een woord van lof aan deze heeren, die zich belangloos beschikbaar stelden voor deze cursus- se n. Onderwijzersexamen. Het mondelinge gedeelte van de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer zal te Haarlem in het Brongebouw plaats hebben en wel op 13, 14, 23 en 24 April, 5, 6. 8, 19 en 22 Mei, telkens van 's morgens 10 uur af. Besmettel ij ke Ziekten. In de week van Woensdag 1 tot en met Dinsdag 7 April is te Haarlem voorgekomen 1 geval van diphtheritis. Te Haarlemmerliede 1 geval van typhus en febris typhoïdea. VOOR DE BROUWERS. Men kent deze onhebbelijke gewoon te (of kwaal?) van velen zijner mede- menschen. Wil men een der moed willige „brouwers" er eens tusschen nemen, laat hem dan dit stukje lezen. Ruisch, reine regen! ruisch, roer ritse lende spranken; Besproei, verkwik, versterk haar dor geworden korst; Rijs, Oostersch morgenvuur, verwarm des treur'gen borst, Dringt, troeteldropjes! dringt door glinsterende ranken. Stroom, zilvren regen! Stroom, ver- frisch vermoeide kranken, Drink, kleurig roosje! drink, verzadig gragen dorst; Ranonkel, afrikaan, door droogte zwart bemorst, Word' sierelijk verfraaid door reini- nigende dranken. Bruis, warme regen! Bruis, roep gras, schreeuw akkergraan Pronk, roemrijk druifgewas, stort rij - keiijker traan, Vervroolijken harten der verlangende aardelingen! Waar dorre droogte heerscht, waar regen wordt ontbeerd, Daar treurt groen lommer, daar wordt geur'ge groei verteerd. Ruisch, heldre regen! ruisch, daar dart'le lammeren springen! Harmonie. De Muziekv reeniging Harmonie viert heden feest, ter gelegenheid van haar 121/2-jarig bestaan. Allereerst stond vanmorgen op het programma een aubade aan de Beschermvrouwe Mevr. Visser van Hazerswoude, huize „Karmel" te Bloemendaal. Van '1 tot 2.30 uur werd in hefc Brongebouw een receptie gehouden, die daar later gevolgd wordt door eetf diner, aangeboden door de Bescherm vrouwe, en waaraan alle leden en hunne dames genoodigd zijn. Hierna zullen de deelnemers aan het feest naar den schouwburg trekken, waar de Ned. Tooneelvereeniging een op voering geeft van „Telefoongeheimen- en „De aanbeveling". In Mei zal de Harmonie aan haar donateurs en kunstlievende leden een feestconcert aanbieden. Her ij k. Vrijdag 10 April 's morgens van 8 tot 12 uur zal de herijk plaats hebben voor het Groot Heiligland, Klein Hei ligland en Nieuw Heiligland, 's Mid dags van 1 tot 4 uur voor de Cornelis- steeg, Ravelingsteeg, Korte Houtstraat en Essenstraat. Ruïne van Brederode. De Ruïne van Brederode is gedu rende de maanden Januari, Februarf en Maart door 652 personen bezocht. Uit de Rechtszaal RELLETJES TE KROMMENIE. De zoogenaamde onderkruiper Rol ontving op Zondag 9 Februari bezoek van Binsbergen en diens vrouw uit Zaandam. Toen Rol des avonds zijn gasten naar den trein wilde brengen, is hij door een volksmenigte uitge jouwd en mishandeld. Ook Binsbeis gen, die met de staking niets te ma ken had, is mishandeld geworden. Beschuldigd van deelneming aan deze mishandeling stonden heden te recht de 23-jarige blikslager WiL Noom te Krommenie, en de 17-jarige Joh. B. Smit, tuindersknecht te Vel- sen. Tegen de beklaagden was bevel tot gevangenneming gegeven, maar na een maand is Smit uit de voorloo- pïge hechtenis ontslagen. Beide beklaagden beweerden dien dag dronken te zijn geweest, en zich van het gebeurde niets meer te her inneren. Smit was dien dag naar Krommenie gegaan, om een meisje te bezoeken. Hij is met de stakers in aanraking gekomen, en toen zij er „optimmer den", heeft hij wat geholpen. Het O. M. achtte het gepleegde feit zeer ernstighet maximum der straf is niet minder dan 4 jaar en 6 maan den. Zóó zwaar behoeft de straf voor deze beklaagden niet te zijn, 't is vol doende Smit op te leggen 1 maand gevangenisstraf en Noom 6 maanden gevangenisstraf onder aftrek der voorloopiee hechtenis. De verdedigers, Mrs. Thöne en An- dreae, achtten het bewijs niet gele verd en drongen aan op vrijspraak. Mr. Andreae vroeg bovendien onmid dellijke invrijheidstelling van be klaagde Smit. De Rechtbank wees dit laatste ver zoek echter van de hand.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1