a Verschijnt dagelijks, behalve op lost- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken fl Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen 3§e Jaargang. No. 7<>06 ZATERDAG 11 APRIL 1908 B MRLEHTS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN: "Moor Haarlem 1.20 ¥dot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)*1-30 if'nanco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H ©éïMustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 SJigave der Vemiootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVEF Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regci meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /li—, elke regel meer ƒ030. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. iatercommnuaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. T '^oonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN den dag gunstige berichten in zake de Erie-kwestie bekend werden, volg de een algemeen herstel, dat tot het einde gehandhaafd kon blijven, zoo dat het slot vast was en op de hoog ste koersen van den dag. Evenals de vorige dagen bleven ook thans in dustrials min of meer ten achter, .nAO I daar de berichten uit Pittsburg en an- Haarlem, J April 1 JOB. c\ere industrieele centra niet onver- De stemming ter beurze was ook deeld gunstig luiden. De zwakke stem lieden over het algemeen gunstig, zon- j ming voor koper droeg eveneens tot der dat zulks tot een noemenswaar- de mattere tendenz in deze afdee- dige uitbreiding van omzetten leidde, ling bij. North Western Pacific Hypotheek- j De betere New-Yorksche slotkoersen Bank-waarden ontmoetten tamelijk welke ook door Londen overgenomen veel belangstelling, waarvan heden werden, vonden hier niet ten volle vooral de aandeelen profiteerden, I weerklank, daar in de meeste hoeken welke vier pci. hooger golden. Indische Cultuurwaarden zeer vast, speciaal aandeelen Vorstenlanden, welke 2 1,2 pet. verbeterden. Tabaksaandeeler prijshoudend doch nagenoeg zonder affaire, in afwach ting van den afloop der inschrijving op morgen. Van Petroleumaandeelen openden Koninklijke, ruim twee pet. hooger overwegend lokaal aanbod bestond, zoodat het slot veelal weinig be ter, hier en daar zelfs lager dan gis teren was. Ons publiek laat zijn stemming niet zoo gemakkelijk wijzi gen en wanneer de markt, zooals nu, een paar weken hangende en min of meer flauw is geweest, gelooft de doorsnee speculant eerst in een rij zing, wanneer New-York de koersen door matige vraag in eene verlaten J dagen achtereen heeft opgezetdan markt, het avans ging echter later'worden plotseling op 'n zeer willigen weder ten deele verloren. dag de bakens verzet en wordt over-| Mijnaandeelen zeer vast voor SU haast het verkochte terug genomen of1 maus. welke a 390 verhandeld wer- ter elfder ure een voorraad lichte den. Indien de voorspellingen bewaar- shares opgedaan. De koersen stijgen lieid worden, dat dit fonds op den dan natuurlijk flink boven pariteit, duur niet voor Redjang behoeft onder'en de New-Yorksche manipulanten te doen, is er zeker nog alle ruimte ontdoen zich met goede winst van het opgekochte fonds, om daarna eene nieuwe reactie in het leven te roepen en t.z.t. het spelletje te herhalen. Als men daarom op flauwe dagen den moed mist, koope men bij rijzen de markt, doch dan ook aan het be gin, niet aan het einde der rijzing. Geld 4 a 4 1/4 Stadsnieuws voor rijzingwaar echter de mijn eerst in 19i0 in exploitatie kan ko men, wordt van het geduld van den speculatieven houder nogal wat ge vorderd. Cobars waren lokaal meer aange boden. waardoor de koers een weinig afbrokkelde. Transvalia's hebben de reeds eenige dagen aangevangen rijzing verder voortgezet zond er dat wij daarvoor bepaalde redenen te weten konden komen. Intusschen zijn de aandeelen zeker niet duur, maar men moet er Tr i kei verleende vergunning tot oprich- JfnA' „7i,. „ni L™. Uns van een «nederij to het perceel schijnt wel, of alle andere factoien tn in New-York op het oogenblik buiten van reottswege beschouwing blijven en de markt ge-vervallen verklaard wegens het met m heel beheerscht wordt door de onze-nemen van den gestelden ter- kerheid betreffende de financieele j mijn- vooruitzichten van deze spoorweg onderneming. Tot zoolang deze kwes tie niet definitief is opgelost is op geen verlevendiging van zaken te rekenen. dat de 0" den 7den April j.I. ei Het schiint. dat de MaatschaDDii aan t'01*" verklaarde kohieren Nos. 1 Afd. I op de Personeele belasting de zer gemeente, dienst 1908, op heden Hinderwet. B. en W. hebben de aan J. L. Rin- Personeele belasting. De Burgemeester brengt ter kennis, execu- Het schijnt, dat de Maatschappij aan de houders der éénjarige notes, wel ke gisteren vervielen, de keuze heeft gelaten om deze te wisselen in drie jarige 6 pet. notes plus 5 pet. in con tanten, of de nominale waarde in geld te ontvangen. Waar in geval van een receivership de vooruitzich ten voor de houders der oude notes aan den ontvanger der directe belas tingen zijn ter hand gesteld. H er ij k. Zaterdag 11 April 's morgens van 8 tot 12 uur zal de herijk plaats heb- op zijn minst genomen zeer onzekerben voor De Haasstraat, Burret- zouden zijn, mag wel aangenomen worden, dat het voorstel der directie aangenomen wordt en hierdoor de bestaande moeilijkheden der Maat schappij, voor het oogenblik althans, opgelost zijn. Dat een en ander reeds voor het vertrek van den heer Morgan naar Europa in de afgeloopen maand ge- l'egeld is en vermoedelijk ook Mmi&W AP"1. des nam. van 1-3 uur, insiders bekend was, is haast aan j door den heer W. Ezerman. straat, De Witstraat, Korte- en Lan ge Hofstraat, Minnebroedersteeg, Paarlaarsteeg en Peuzelaarsteeg. 's Middags van 1 tot 4 uur voor de Scliagchelstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk op Dins- No. No. geen twijfel onderhevig, doch op echt Amerikaansche wijze hebben de inge wijden in deze kwestie hun weten schap eerst ten eigen voordeele aan-! gewend, alvorens 't. publiek met den juisten stand van zaken bekend te maken. Ook gisteren stond de markt geheel onder invloed van professio- neele manipulaties, waardoor 't koers verloop onregelmatig was. Aanvan kelijk heerschte er een min of meer zwakke stemming, vooral voor de No. 5. Ar.a uit de Messias, Handel, lichtere soorten, maar toen later op No. 1. Preludium en Fug Bach; Offertoire, R. Wely. Sonate, Krausse. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Menuet. No.4. Choral aus Matthaus J. S. Bach. UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN RAAD. In de Donderdagmiddag gehouden zitting waren alle heeren present. Allereerst kwam in behandeling een voorstel van B. en W., om zich aan te sluiten bij de adresbeweging voor de invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd. Gelukkig bleven we ook hier bespaard voor een schrikaanja- gend-principieel-wetenschappelijk de bat over deze zaak. Alle heeren ver klaarden zich maar kortweg voor het invoeren van den Midden-Europee- schen tijd, alleen de heer Roozen zei: ,,ik meen dat ik er voor ben.'- Voor zichtig dus! Daarna volgde de bespreking over den aankoop van een terrein voor den bouw van een politiepost; een punt, dat reeds vaker in behandeling kwam. De Kennemer Bouwmaatschappij heeft haar aanbod niet gestand ge daan, zoodat overblijft het aanbod van den heer Kuhn, (190 vierk. meter grond voor 2090), B. en W. stelden voor, daartoe te besluiten, wat den Raad ook deed. Vervolgens kwam aan de orde de stemming over het voorstel van den heer Bijvoet om de raadhuis-plan nen aan te houden tot in de vacature- Ter Hoffsteede zal zijn voorzien waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Nu wer<j het voor stel verworpen. Aangenomen werd alsnu het voor stel van B. en W., om het raadsbe sluit tot aankoop van grond in Kweek- duin, uit te voeren, en daarvoor een geldleening van ƒ16.000 tegen hoog stens 4 1/0 rente te sluiten. Onder de ingekomen stukken was één heel belangrijk, n.l. het verslag van de Comjnissie voor het ontwer pen van den Ligger der wegen. De voorzitter zei: Nu het verslag er ein delijk (de spreker zei dit „eindelijk" met een bijzonderen klemtoon!) is,past een woord van hulde aan den secre taris der commissie die zeker veelwerk aan het verslag heeft gehad. Binnenkort zal dit rapport in een af zonderlijke vergadering behandeld worden, want aldus constateerde de voorzitter het is een heel lijvig werk, wel een aparte vergadering waard! Een ander ingekomen stuk was bericht van Gedeputeerde Staten, waarin dit College bezwaar maakten tegen eenige redactie-vormen van het onlangs vastgestelde reglement van orde. De Raad wijzigde de verorde ning in dien geest, en stelde haar weer opnieuw vast. Eenigen tijd bracht de Raad zoek met het benoemen van leden voor de stembureaus voor de verkiezing van een Raadslid (vacature Ter Hoffstee de). Daarbij bleek nog eens hoeveel vogels van diverse pluimage Bloemen- daal herbergt. De heer Koolhoven werd, gelijk hij terecht opmerkt, met nog vijf andere inwoners in één bu reau benoemd en van deze zes heeren was hij de eenige met een zuiver Hol- landschen naam. De candidaatstelling voor de bedoel de verkiezing zal plaats hebben op 21 April, de stemming op 30 April en de herstemming, zoo noodig, op 12 Mei. Bij de Rondvraag vroeg Mr. Tide- man, hoe het mogelijk is geweest, dat de buizen der waterleiding in den1 Duinlustweg eerst over 100 meter aan den eenen kant zijn gelegd, en later weer naar den anderen kant zijn over gebracht. Er is een kabel der Kenne mer Electriciteit-Maatschappij gevon den, maar wist de ambtenaar der ge meente, die daar toezicht had uit te oe fenen, niet, dat die kabel daar lag? De Voorzitter deelde mede, dat men eerst de boomea voor „Wild hoef" heeft willen sparen, maar toen men bezie was, vond men een hoog- 'stroomkabel van 5000 volts, die naar IJmuiden leidt. Uit technisch oogpunt is het zeer ongewenscht, dat de bui zen der waterleiding daar naast wor den gelegd, zoodat toen maar beslo ten werd, den anderen kant van den weg te kiezen. Mr. Tideman repliceerde, dat het gewenscht zou zijn, dat alle onder- grondsche werken (licht, waterlei ding, telefoon en rioleering) in deze gemeente in teekening gebracht wer den dan zullen zulke feiten niet meer kunnen gebeuren. De Voorzitter constateerde nog eens, dat dit een oude zaak is, vóór zijn tijd. Wil de Raad echter zulke kaarten, dan zal dat arbeid en geld kosten. Wil men ons daar een crediet voor geven De Raad keurde het voorstel van den heer Tideman goed, om B. en W. uit te noodigen, eerst deze zaak nog eens te overwegen en daarna met een voorstel en begrooting te komen. Ook gaf Mr. Tideman in overwe ging, om van gemeentewege toezicht te laten houden bij het leggen der waterleidingsbuizen in den Duinlust weg. Tn 't algemeen is het noodzake lijk, dat bij zulke aanbestede wer ken toezicht gehouden wordt. De op zichter De Jong kan niet alles doen, daarom is het noodig hem een amb tenaar ter adsistentie te geven. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. deze zaak eens zullen overwe gen, en wellicht later met een voor stel in dien geest zullen komen. Mr. Tideman In de volgende ver gadering, en over dit werk? De Voorzitter Dan zit de waterlei dingsbuis allang onder den grond. De heer Bispinck stelde voor. deze zaak verder over te laten aan B. en W. Aan het door den heer Tideman gesprokene heeft het College voldoen de richtsnoer. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten en ging de Raad over in een zitting met gesloten) deuren. HILLEGOM. Uit Hillegom meldt men aan de „N. R. Ct." Het meerendeel van de reizigers in bloembollen op Duitschland is van de gewone jaarlijksche reis terugge keerd. Er is door hen op verre na niet zooveel verkocht als vorige jaren. De hyacinten vooral hebben in Duitschland slecht gebloeid. Door den natten, kouden zomer van het vorige jaar is het gewas niet voldoende ge rijpt, waardoor^e bollen minder ge schikt waren voor de broeierij. De Duitsche vakbladen klagen alle over de slechte uitkomst, die men bij het broeien verkregen heeft. Ze zijn er slecht over te spreken, dat de bui- tenlandsche afnemers door de Hol- landsche exportfirma's niet gewezen zijn op de mindere geschiktheid voor broeien. DE BLOEMBOLLKNVELDEN. Uit het centrum der bloembollen- velden schrijft men aan de „Tel." Naar zon, veel zon was het verlan gen. Dat begint bevrediging te vin den. De velden te Hillegom en Lisse en hun environs „kleuren" mooi. Er bestaat veel kans, dat het hier in het hartje dit jaar bijzonder prachtig zal worden. Hyacinten niet \roeg, tulpen niet laat, narcissen op tijd, geeft veel kans, dat alles gelijk in bloei zal staan op de velden, die juist hier steeds wijder worden en steeds mooi er door de veelheid van bloemen in allerlei kleuren. Blijft het weer door gaan, als de laatste paar dagen, dan zal het met Paschen en in de Paasch- week de bloementijd zijn, en dan zal het onder de ontbottende boomen langs den straatweg en in onze dor pen zijn vol leven en woeligheid. De Houttuin te Hillegom en het Vierkant te Lisse, de middens der beide bloe- mendorpen, geven dan een prettï; beeld van heerlijke dagen. IJMUIDEN. Witte Kruis. In de vergadering van de afdeeling Velsen van het Witte Kruis, op Woensdag 8 dezer, werd medegedeeld dat het rijk in overleg met de staats commissie voor het reddingswezen bereid is steun te verleenen voor de stichting van een tweede wijkgebouw te IJmuiden, op voorwaarde, dat daaraan zal worden toegevoegd een lokaal, waarin eerste hulp aan schip breukelingen kan worden verleend. Uit het jaarverslag over 1907 blijkt, dat het ledental in twaalf jaar tijds is gestegen van 105 tot 1750 en de in komsten van 262.30 tot ruim 4047 per jaar. Voor het tweede wijkgebouw, dat 10.000 zal kosten en waarvoor gratis grond werd afgestaan door de Bin- neiïlandsche Exploitatie Maatschap pij, is tot heden ingekomen ƒ7250. Dankbaar wordt er aan herinnerd, wat het overleden hoofdbestuurslid, dc heer Van Eldik Thieme, voor de vereenïging heeft gedaan. De rekening over 1907 geeft als ont- vancst aan 6434.24 1/2, als uitgave 6263.15 1/2, alzoo een batig slot aan wijzend van 171.09. De giften voor het tweede wijkgebouw, op de Rijks postspaarbank belegd, bedroegen dit jaar alleen 3774. De penningmeester, de heer Vader, wordt op voorstel der commissie tot het nazien der boeken, van zijn be houden beheer gedechargeerd. Van de drie voorgestelde candida- ten voor het hoofdbestuur, dc heeren Van Tienen, Haitsma Muiier en W. C. Visser, wordt voorloopig alleen eerstgenoemde overgenomen, omdat men zich eerst wil vergewissen, of de beide anderen voprstanders zijn van verlaging der bijdrage van. 0.25 tot 0.12 1/2 of 0.10 voor de vereeni- ging per afde§lingslid. Tot afgevaardigde naar de aanstaan de algemeene vergadering wordt bij acclamatie gekozen de voorzitter der afdeeling, de heer Wynoldy Daniels, en tot plaatsvervangers de heeren Dr. Bos en Dr. v. d. Horst. Besloten wordt dit jaar weder met rijkssubsidie een cursus te houden voor eerste hulp bij ongelukken. ER WAS EENS... Er was eens een meisje, zoo mooi en zoo slank, Met donzige perzikewangen. Zij was zoo vol gracie, zoo teêr en zoo rank, Haar albasten teint was doorschijnend en blank; Dat meisje leerde... verlangen. Er was eens een jongen, vol jeugdige kracht, Die leerde dat meisje beminnen, Hij vond haar zoo lief en hij vond haar zoo zacht. Bij al wat hij deed en bij al wat hij dacht Beheerschte zij altijd zijn zinnen... Er was eens een paartje, en in het begin Doorleefden zij zalige tijden! Zij spraken van trouw en van vurige min... Er w a s eens een paartje, let wel op dien zin Nu zijn ze allang weer gescheiden! KUNST. De Kunst? -Die is eenvoudig maar Een warenhuis, of een bazaar, Waar ieder 't zijne kiest! Je teekent, schildert, schrijft vol gloed, Draagt lange haren, slappen hoed... Dan ben je een „artiest"! (Het Leven). SANTPOORT. Woensdagavond hield de heer D. de Clercq van Bloemendaal, in het lo kaal van den heer J. Limbach voor een vrijwel talrijk opgekomen publiek eene pakkende en boeiende lezing over I Staatspensionneering. I In hoofdtrekken het een en ander hierover mededeelende, behandelde spr. uitvoerig de noodzakelijkheid, als jmede het recht, tot algemeene pensio neering van ouden van dagen, man nen zoowel als vrouwen, door den Staat, zonder premiebetaling. De leef tijd stelde hij voorloopig op 65 jaren, en het te ontvangen pensioen op 300. Denemarken en Nieuw-Zeeland wa ren ons daarin al voorgegaan. I De hoofdbron waaruit de kosten zou den kunnen worden gedekt meende hij te kunnen vinden in eene verhooging der successierechten bij nalatenschap pen. Elke gepensionneerde zou moeten ontvangen een zoogenaamd pensioen boekje, waarmee op het Postkantoor het bedrag kon worden geïnd, j Komende tot de vraag, wat er ge daan kon worden, dit sociale vraag stuk te doen rijpen en te zien oplossen sprak liij als zijne overtuiging uit, dat zulks alleen langs den weg van ver- eeniging was te verkrijgen, en gaf don kiezers, van welke partij of richting ze ook mochten zijn, den raad dade- lijk toe te treden tot den Bond voor Staatspensioneering, thans 40000 leden I tellende, en bij het kiezen van volks vertegenwoordigers zich ernstig af te vragen of de te kiezen personen deze ng. 3i Uit het Engelsch. 15) Een paai- maal heb ik u gewaar schuwd, zei Miranda op vroolijken toon, maar u lette daar niet op. Charnoclt keek haar ongeloovig ver wonderd aan. WatIs u niet eens boos over mijn misdrijf? U is een engel van goedheid Nu helpt geen boos zijn meer, antwoordde Miranda, glimlachend naar den bedorven handschoen kij kend. En ook geen naaien, zei hij vol berouw, den handschoen met de grootste voorzichtigheid uittrekkend. Dat moet een leer voor mij zijn 1 Misschien is het nog meer een gelijkenis, zei Miranda poinzend, den handschoen van hem aannemend. Charnock merkte op, dat zij weer heel ernstig geworden was. Als het #en gelijkenis was, dan zou ik haar niet kunnen uitleggen, zei hij. Zal ik het dan voor u doen De glimlach was van haar lippen verdwenen haar oogen keken hem aan, maar niet overmoedig zooals eerst, maar met stillen, diepen emst. Alstublieft. Welnu, begon zij langzaam, dan zou ik haar zoo willen uitleggen, dat een man nooit een vrouw zijn vriend schap of hulp kan aanbieden, zonder haar op andere wijze verdriet te ver schaffen. Zijn oog was vast op het hare ge richt. Is dat werkelijk uw meening? vroeg hij. Hij sprak volkomen kalm, zonder ook maar zijn stem te verheffen, en toch voelde mevr. Warriner volkomen duidelijk, dat hij alleen haar ,,Ja" moest hooren en het zou voor altijd voorbijzijn met zijn vragen, zijn vriendschap, zijn bijstand, met alles dat wat meer was dan een opper- vlakkigen omgang. Misschien zouden zij elkaar dan eens toevallig op de zelfde boot treffen op een overtocht van Gibraltar naar Algeciras, dan zouden zii elkaar vormelijk groeten en een paar onverschillige woorden wisselen dat zou echter alles zijn, en ook alleen nog maar zoo lang, als zijn werk hem daarginds in het Zui den vasthield Is dat werkelijk uw meening? vroeg hij nog eens. Zij voelde lust het „ja" uit te spre ken, maar een vaag gevoel waar schuwde haar, dat ieder antwoord. hoe het ook luiden mocht, onbekende en onberekenbare gevolgen zou heb ben. Zij had een gevoel of zij op het punt stond over haar volgend leven te beslissen. Van het „ja" of „neen", waartusschen zij nu moest kiezen, hing haar levensgeluk af. Zij besloot geen van beiden te zeggen en aan het gesprek een wending van scherts te geven. Hier heeft u immers het bewijs, zei ze, haar best doende een luchtliar- tigen toon aan te slaan en zij zwaaide de handschoen daarbij, heen en weer. Maar haar gezelschap bleef hard nekkig bii zijn vraag volhardenzij sprak uit zijn oogen, zijn stem, zijn geheele houding Is dat werkelijk uw meening? vroeg hij weer. Moet u dat volstrekt weten? fluisterde zij verlegen. Ik zie niet in, waarom ik werkelijk meenen moet, wat ik zeg, of waarom ik juist zeggen moet, wat ik meen.... Misschien is 't zoo ik dacht het maar zoo.... ik weet het niet misschien. Het was haar een verlichting, toen zij Charnock een haastige beweging zag maken. Als hij nog een oogenblik langer zoo was blijven staan, terwijl alles aan hem op een antwoord aan drong dan zou zij hem dat was dui delijk zonder pardon antwoord hebben moeten geven het een of het. anderzij wist echter ook, dat hoe het antwoord ook mocht luiden, het zeker zoo geweest zou zijn, dat zij het het liefst dadelijk daarop weer terug had genomen. - Als u nu tevreden gesteld is, dan kunnen wij wel weer naar binnen gaan, ging zij half boos, half spottend voort. Hij ging op zijde om haar voorbij te laten gaan, maar voor zij nog een stap verder kon gaan, was hij weer op zijn vorige plaats terug en ver sperde haar zoo den weg. Alstublieft, nog niet, zei hij en uit zijn stem sprak groote opgewon denheid. alsof hij zoo juist een inge ving gekregen had. Ik weet van lady Donnisthorpe, dat u aan vormen weinig waarde hecht, zei Miranda met een zucht, die half schertsend bedoeld waszij scheen ongaarne te willen hooren, wat hij[ haar te zeggen had, als vrees de zij bijna het te hooren. Maar Charnock had geen oog voor haar eigenaardige houding. Die handschoen daar... begon hij er naar wijzenden Miranda dacht, dat hij er de hand naar wilde uit steken. O, ik heb ontelbare van dei-gelij ke paren, riep zij levendig. U behoeft u daarover werkelijk geen zorgen te maken. Ik wil hem ook niet hebben daar heb ik heelemaal niet aan gedacht. Integendeel, ik wilde u vragen hem te houden als u er niets tegen hebt. Het is iets anders, dat ik u vragen wilde. - O lieve tijd zei Miranda op kla- genden toon, nu zou het mij haast spijten, dat u mij bij het dansen niet op den voet getrapt hebt. Pardon dan, antwoordde Char nock en maakte dadelijk plaats voor haar. De weg was nu vrij. Zij ging hom voorbij en liep op de balcondeur toe, waardoor licht en muziek naar buiten stroomde in den donkeren nacht. Als hij haar gevolgd was, dan zou zij dadelijk de zaal in gegaan zijn om zich onder de dansende paren te mengenhaar cavalier zou haar da delijk ten dans geleid hebben, zij zou Charnock uit het oog verloren hebben en van dit onderhoud op het balcon zou haar dan niets zijn overgebleven, dan een herinnering in haar hart en nieuwsgierigheid in haar denken. Maar Charnock was haar niet ge volgd. Hii bleef staan, waar zij hem verlaten had en bij iedere schrede, die zij voorwaarts deed, aarzelde haar voet langer. Ten tweeden male dien avond had zij een duidelijke ge waarwording, dat zij op het punt stond iets te doen, wat niet weer on gedaan gemaakt kon worden. Nu was het alleen maar dien stap over den drempel, van den steenen vloer van het balcon naar het parket van de balzaal een stap, op zich zelf zoo onschuldie en toch van zoo groote be- teekenis in zijn gevolgen. Een seconde lang stond zij daar be sluiteloos maar daar zag zij den ca valier, dien zij dezen dans toegezegd had, hoe hij juist bezig was in de zaal naar haar rond te kijken ,en dat gaf den doorslag. Langzaam kwam zij te rug naar Charnock toe, die nog in straf militaire houding was blijven staan. U had mij toch wel wat tegemoet kunnen komen, zei ze gekrenkt, en voegde er toon zeer zacht bij Ik zou nu wel willen hooren, wat u mij te zeggen hebt als u het nog seggeiS wilt. - Ja zeker ik wilde nl. pro- beeren u dit te zeggen, begon hij. Het pijnlijkste in den nood is om hulp te moeten vragen vindt u ook niet? Ik wilde u daarover niet spreken, tot ik" één middel gevonden had, waardoor ieder verzoek u bespaard zou worden Het komt mij bijna voor als een werk der Voorzienigheid, dat ik uw hand schoen verscheurd heb; want juist die verscheurde handschoen wijst mij den weg, dien u zou kunnen inslaan. I' woont in Ronda. (Wordt vervNed).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5