HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BL^a 5 BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Binnenland Onze Lachhoek. Sport en Wedstrijden Land en Tuinbouw Letteren es Kunst FEUILLETON Eindelijk gewonnen Bit, VAN Haarlem, 13 April 1908. De aanstaande feest- en beursvacan- tie-dag en, waardoor de beurs vier dagen achtereen gesloten zal zijn, doen reeds bij voorbaat hun invloed gelden. Het animo tot het aangaan van nieuwe transacties ontbrak he ien nagenoeg geheel, zoodat bij zeer tj I stille markt het aan de markt zijnde 'fonds slechts met eenige koersopoffe- [ring plaatsing kon vinden en de no teer ïngen voor schier alle afdeelingen eenige reactie aantoonen. Peruvians, welke de vorige week reeds gestadig terugliepen, golden wederom lager in verband met het weinige animo, dat bestond voor de nieuwe uitgifte van debentures, welke te Londen reeds ongeveer 1 disagio doen. Het vleug je in Northwestern Hyp. Bk.-waar p. den heeft voor het oogenblik weder ge- lv beel uitgewerktde lappen noteeven weder lager, de aandeelen brachten het niet eens tot een noteering. Indische Cultuurwaarden stil met vasten grondtoon; Javaasche Cultuur en Intern. Cr. H. Vg. hooger ge vraagd, Vorstenlanden daarentegen 'een fractie lager door winstneming. j Petrol.aand. voor de Indische soorten j kalm met gering koersverlies Intern. Rumeensche daarentegen 4 lager op het bericht van het overlijden van H|den jieer pr Olie, hetgeen aanbod van aandeelen uit den boedel van den loverledene doet verwachten. Tabaksaand. zeer stil en lusteloos, -jSenembah 5 Rotterdam Deli 4 la- ger, overigens vrijwel onveranderd. j De positie der Vereenigde New lYorksche banken wordt van week tot l'.week krachtiger en niet sedert den zomer van 1904 is het surplus der re- serve zoo hoog geweest. Een cijfer van 1 ruim 43.000.000 dollars is voor dezen tijd van het jaar, wanneer de vraag naar het gele metaal voor binnen- landeche rekening vrij sterk is, zelfs een bijzonderheid. Ook in de open markt is geld zeer ruim en enkele I bankiershuizen hebben aanzienlijke a| bedragen in de Berlijnsche markt.be- i leend, alwaar de rente-standaard nog immer zeer hoog blijft. Ging deze ver- ruiming der geldmarkt in Amerika I gepaard met een evenredige beleg- 1 gingsvraag dan zou er alle reden zijn |J om in de naaste toekomst een verder belangrijk herstel op de fondsen- S1 markt te mogen verwachten, doch voorioopig is zulks nog niet het ge- i "val en kunnen de meeste Spoorweg- DMijen. niet. anders dan tegen zeer be- I zwaariijke voorwaarden geld opne- men. Zoolang deze toestand aanhoudt I en wij vreezen dat hierin niet dan na de presidentsverkiezingen een veran- B dering komt, zal de verlevendiging |"Van zaken in de Unie uit den aard I der zaak geen groote afmetingen aam a! nemen en periodes van activiteit en I rust elkaar- opvolgen onder invloed waarvan ook het marktverloop min of meer onregelmatig zal blijven. Gaan- deweg zal vermoedelijk het koersni- Ij veau, indien de oogstrapporten gun stig blijven luiden, stijgen, doch even- I zeer als wij op flauwe dagen totkoo- pen adviseeren, zouden wij bij willi- ge markten niet te lang met winstne- men wachten. Juist in de komende maanden kan men op deze wijze j waarschijnlijk met voordeel operee- g| ren. Zonder dat de tendenz speciaal flauw te noemen was, had de markt II te N.-Y. j.l. Zaterdag een zeer onge- i1 animeerd verloop en de weinige lcoop- lust. welke er bestond, ging gepaard met een afbrokkeling der koersen. Meer dan spoorwegaand. hadden hier onder industrials te lijden, speciaal ftopershs.waarvoor de stemmin; I trouwens al eenigen tijd minder gun- stig is Ook Steel shs. worden be ïnvloed door de eenigszins minder gunstige berichten uit de industrieele j! centra. De Corp. werkt thans slechts op ca. 43 harer capaciteit tegen 50 in de le helft van Maart. Deon- I standvastigheid der bedrijvigheid in de staalindustrie komt hoofdzakelijk doordat de verlevendiging van zaken op dit gebied zooals vroeger reeds ge- zegd, voor een groot deel te danken was aan buitenlandsche bestellingen. De vraag voor binnenlandsche reke- nïng blijft nog immer zeer gering te .1 noemen en het is vooral teleurstellend dat de Spoorvveg-Mijen., welke in normale tijden ca. 50 der totale «taalproductie consumeerden, geen w orders van noemenswaardig belang geven. Verbetert de beleggingsvraag en beslaat er eenige meerdere zeker heid omtrent de vooruitzichten van den oogst dan zal hierin ongetwijfeld spoedig verandering- komen. Vrees, dat de kwartaalstaat der Steel Corp., welke tegen het einde dezer maand te wachten is, teleurstellend zal zijn, heeft in de laatste dagen aanleiding gegeven tot realisaties voor rekening van Pittsburgh. De zwakkere stemming der New- Yorksche beurs werd.hier aanvanke lijk in navolging van Londen ten volle -overgenomen, later ontstond echter een weinig meer animo en bleef de markt ten slotte betrekkelijk vast met matig herstel. Geld 4 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZAANDAM. Het is thans zoo goed als zeker, dat aan II. M. de Koningin bij Haar bezoek aan Zaandam een zanghulde zal worden gebracht. De negen be staande zangver eeuigingen hebben zich voor dien dag verbonden en on geveer 400 zangers, waaronder circa 250 dames, zullen H. M. op het plein voor het gemeentehuis te kwart over één toezingen. Do leiding is toever trouwd aan den heer J. W. Kersber gen te Amsterdam, directeur der zaugvereeniging „Euterpe". Ook de voorgenomen vlootrevue moet groote kans van slagen hebben. De Zaanlandsche Zeilvereeniging riep alle eigenaars van zeilvaartui- gen en motoreu op, tot eene vergade- ving op Donderdag a.s. HULDIGING VAN REDDERS Men meldt uit Vlissingen De bemanning van de reddingboot „Koning Willem III" alhier heeft van den Russischen minister van handel en nijverheid f 190 ontvangen, als be looning voor de hulp, verleend bij het redden van den gestrandcn Russi schen schoener „Mikus" op 4 Mei 1907. Deze schoener was destijds bij hevigen westenwind op de Kaloot ge slagen. Het schip brak kort na de stranding, waarop door den kapitein noodseinen werden gegeven. Daarop ging onmiddellijk de reddingboot „Koning Willem III", schipper F. H. jilleba, bemand met 7 roeiers, uit, tot het verleenen van adsistentie. Bij aankomst bleek in het schip reeds 7 voet water te staan het mocht even wel gelukken, alle opvarenden te redden, die men behouden hier aan wal bracht. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. In den nacht van Zaterdag op Zon dag kregen eenige personen, die zich vermaakt hadden met het opbeuren van de rails in de Nobelstraat te Utrecht, plotseling hooggaande ruzie. De 21-jarige kamerbehanger De K., gaf bij dien twist zijn vriend St., kellner, oud 23 jaar, zulk een hevigen siag in den nek, dat S. met het voor hoofd op de rails viel en bewusteloos bleef liggen. Overgebracht naar het hoofdbureau van politie werd de jonge man daar onderzocht door dr. Vrijheid, die op name in het Ziekenhuis noodig oor deelde, welk transport daarheen plaats had per brancard. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is S. in het ziekenhuis overleden. De dader, de 21-jarige de K. werd aangehouden en bevindt zich thans op hot hoofdbureau om ter beschik king van de justitie te worden ge steld. INBRAAK. Een brutale diefstal, Donderdag nacht te Wildervank gepleegd, is het onderwerp van veler gesprek en geeft ongetwijfeld aanleiding tot heel wat bezorgdheid onder de ingezetenen. Bij den landbouwer E. Oldenziel, aan 'l Boven-Westerdiep aldaar, verschaf ten dief (of dieven) zich door opschui ving van een raam toegang tot d6 voorkamer, wisten een daar staande secretaire met een passenden sleutel of looper te openen, en ontvreemd den: 4 bankbiljetten van 10, 2 bank jes van f 100 en 50 aan contanten. Verder 1 gouden dameshorloge met 2 gouden horlogekettingen, waarvan één met dunne schakels, 1 gouden medaillon, een gouden flacon en een armband van bruine kralen met gou den slot. Een kerkboek met. gouden sluiting, hetwelk ook voor de greep werd niet meegenomen. De bewo ners, die in een alkoof westelijk van de voorkamer, sliepen, hebben niet het minste gerucht vernomen. Eerst Vrijdagmorgen ontdekte men den diefstal. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij veldwachter v. d. Meulen, die in gezelschap van den wachtmees ter der marechaussees een uitgebreid onderzoek instelde. Tot heden zonder eenig resultaat. (Wiiisch. Ct Zondagnacht is voor de derde maal in een tijdsverloop van ongeveer één maand ingebroken in de meubelfa briek „Hollandia", van de firma Pan der aan den Zuid Binnensingel te 's-Gravenhage. Ook ditmaal werden verschillende kasten enz. opengebro ken. Aan de brandkast waren ook sporen van inbraak te bespeuren. Men is er echter niet in geslaagd het slot te forceeren. DE AANSTAANDE FEESTEN VAN HET DELFTSCIIE STUDENTEN. KORPS. Vrijdagavond is in eene vergadering van het Delftsch Studentenkorps het feestplan aangenomen, door de Feest commissie opgemaakt ter viering van het 12e Lustrum van 29 Juni4 Juli. In hoofdzaak luidt het Maandag 29 JuniOntvangst der reünisten op de Sociëteit Phoenix, Ma- tinée musicale op het feestterrein in Stads-Doelen. Reunie-diner en daar na Soirée musicale op de Sociëteit Phoenix. Dinsdag 30 JuniDag- en Avond maskerade. Matinée musicale op het if eestterrein, Maskerade-diner, Soirée musicale. Woensdag 1 JuliSteekspel op de Markt, na afloop Matinée musicale op het. feestterrein, 's Avonds Concert en bal, aangeboden door Apollo1Volks concert op de Markt. Donderdag 2 Juli Matinée musicale op het feestterreinCour (receptie) van Lorenzo di Medici in de groote feestzaal's avonds Soirée musicale, gevolgd door een gecostumeerd korps bal. Vrijdag 3 Juli Bij voldoende be langstelling herhaling van het steek spel. Matinée musicale op het feest terrein. 's Avonds Soirée musicale en tuinfeest, Volksconcert op de Markt. Zaterdag 4 JuliMatinée musicale, aangeboden door de Sociëteit Phoe nix. 's Avonds Vuurwerk met concert, aangeboden aan de Dèlftsche burgerij. GOUVERNEUR VAN DAALEN. In de „Nieuwe Courant" van 4 en 5 dezer wordt door den officier van ge zondheid le klasse, H. M. Neeb, die den tocht der Gajoe-kolonie, van het begin tot het einde meemaakte, we der eenig licht geworpen op Wekker's geschrijf Men weet, hoe die Gajoe-tocht een vruchtbaar veld opleverde, om op de eerlijke cijfers van het officieel ver slag totaal afwijkende fantasietjes op te bouweUj. met het doel den gouver neur Van Daalen in de oogen der na tie te kleineeren. Wij wezen o. a. reeds op de leugen achtige voorstelling, van' de inname -van Tampeng gegeven. Laat ons eens hooren, wat dr. Neeb hiervan zegt ,,'t Is daarom dan ook ongehoord en onverantwoordelijk dat het Kamerlid Van Kol in de Kamerzitting van 5 November 1907 zou gezegd hebben „in de Gajoelanden zijn vrouwen en kinderen, die een toevlucht zochten in gegraven kuilen als wilde beesten ge slacht" (blz. 78). Ik verklaar zulks als ooggetuige voor een pertinente leu gen". Dr. Neeb herhaalt nog eens, wat wij reeds wisten en wat ieder ander we ten kon, dat steeds aangedrongen ,werd, om de vrouwen en kinderen uit versterkingen te verwijderen, doch dat de mannen hiervan niet wilden weten, dan als bij Penossan, toen de actie een wijle gestaakt werd, om vrouwen en kinderen alsnog de gele genheid te geven de aangevallen ver sterking, op het laatste oogenblik dus, te verlaten. Dr. Neeb teekent hierbij nog aan „Uit den mond van vele gewonde vrouwen vernamen wij, dat hun man nen hen tegen hun zin dwongen in de versterking te blijven om met hen ten onder te gaan". Ook het tabeltje door Wekker aan woorden van het Kamerlid De Stuers ontleend, dat slechts één gewonde At- jeher gedurende den Gajoe-tocht zou verpleegd geworden zijn, wordt door dr. Neeb een grove onwaarheid ge noemd. Hij verwijst daarbij naar het officieel door hem ingediend genees kundig rapport, naar het medisch ge deelte van het werk van luitenant Kempees over dien tocht, welke gege vens natuurlijk voor een ieder ter in zage lagen, die zich behoorlijk wenschte in te lichten. Wie, wetende, waar de goede bron nen waren, deze opzettelijk voorbij ging. wilde onwaarheid. Anderen zullen uit onkunde onwaar geweest zijn. Voor dezen moge uit dr. Neeb's ge schrift een juist licht opgaan, om daarbij te ontwaren, wat de menschen waren, wie ze door het reclame-ge- schreeuw hun vertrouwen schonken. Wij moeten ons slechts tot enkele aanhalingen uit dit belangrijk arti kel bepalen. Wij kunnen niet nalaten de aandacht van eerlijke belangstel- Jenden daarop te vestigen, om zich een oordeel te vormen over de waar dige wijze waarop een eerlijk, dapper soldaat werd aangevallen, schrijft 't Hbld. BEZOEK AAN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Door een 20-tal leden van de Asso ciation des Blèves Ingénieurs des Ecoles de Gands, een vereeniging, studeerenden in alle vakken omvat tend, za.1 op 14 dezer een bezoek wor den gebracht aan Delft, waar in de eerste plaats het Gebouw voor toe gepaste Natuurkunde en Electrotech- niek zal worden bezichtigd, terwijl daarna bezocht zullen worden de af- deeling van prof. J. A. van der Kloes (Kennis van bouwstoffen), benevens de modelzaal der afdeeling Werktuig bouwkunde. Na een gemeenschappe lijk middagmaal zullen de gasten ont vangen worden op de Sociëteit Phoe nix. De Vlaamsche leden van de „Asso ciation" zijn zeer op dit bezoek aan Delft gesteldzij willen de Fransche taal, waarin zij onderwijs ontvangen, doen vervangen door Nederlandsch en door dii bezoek den medekomenden Walen overtuigen, dat Technisch Hooger Onderwijs ook in het Neder landsch kan gegeven worden,- hetgeen in België nog niet. door iedereen wordt geloofd, EEN GEBEURTENIS TE WAD. DINGSVEEN. Er is een verhaal in omloop geko men, dat bestemd scheen te zijn een groote verbreiding te zullen krijgen, maar hoogstwaarschijnlijk geen le vensvatbaarheid zal blijken te bezit ten, schrijft 't Hbld. Op zekeren daj bevatte een Goudsch blaadje het be richt uit Waddingsveen, dat in een koffiehuis aldaar eene nabootsing van het laatste Avondmaal zou ver toond zijn. Toen was de lamp uitge gaan: het publiek was het café uit gevlucht en de beide hoofdpersonen, M. M. en K. B., zaten te klappertan den van angst, de een met verdraaid hoofd en scheve kaak, de ander kon zich niet bewegen. Uit het Goudsche blaadje schijnt dit verhaal zich in onderscheidene kleine bladen verbreid en blijkbaar reeds velen verontrust te hebben. Omtrent hetgeen aanleiding kan gegeven hebben tot het bericht en tot hetgeen verder gebeurde, ontvangt „Het N. v. d. D." van een ingezetene van Waddingsveen, den heer M. de Rooij Az., eene mededeeling, waar aan het volgende is ontleend: ,M- M. is een gepensionneerd In disch militair, heeft 12 a 13 jaar in Indië gediend en heeft daar meer dan eens beri-beri-ziekte gehad, en nu en dan hier nog wel eens last van moe raskoorts of Indische ziekte; de man is getrouwd, heeft twee kinderen, be zoekt bijna nooit een herberg, leeft kalm en vindt zijn genoegen thuis. „K. B. is los werkman, meestal aan de spoorlijn werkzaam, en is niet beter of niet slechter dan duizend an dere werkmenschen. K. B. heeft reeds sinds lang eene spierverlamming in het. aangezicht, zoodat zijn gezicht van lieverlede scheef trok, maar thans weer geheel normaal is. „Daar bedoelde personen in dit zaakje schade voor zich en hun ge zin zagen, hebben zij zich gewend tot de justitie, maar aangezien de na men niet volledig in het stuk voor kwamen, was dezaak niet vervolg baar. „Daarop is te Waddingsveen een openbare vergadering belegd met een spreker, waarop M. M. en K. B. te genwoordig waren; tevens waren ver slaggever en redacteur van het Goud sche blaadje uitgenoodigd te verschij nen, maai' ze zijn er niet geweest. De kastelein, waar het geval zou plaats gehad hebben, looft 1000 uit aan diengene. die het kan bewijzen, Van allen die de herberg ontvlucht zijn, is niemand meer te vinden. „De geheele geruchtmakende zaak is niets andei'9 dan een canard, een mop of leugen." BRANDEN. De correspondent van 't Hbld. te Amstelveen schrijft: Voor de derde maal binnen eenige maanden brak Zaterdag hier een brand uit, waarvan men de oorzaak slechts kan vermoeden. Weder sloe gen de vlammen het eerst uit een berg, waarin ongeveer 5000 bos stroo was gestapeld en weder uit die van den koopman N. Sloothaak, gelegen op de boerderij van den heer G. Stain van Amsterdam, vlak bij de woning en den stal, stonden spoedig ook de ze in de vlam. Aan redden was geen denken, daar de pannen op stroo en riet lagen. De bewoner, de bleeker Warnink, wist zich met zijn gezin te redden. De wasch ging echter op een klein beetje droog goed na geheel ver loren. Evenzoo de materialen van de ijsclub, die in den stal geborgen wa ren. Gelukkig wist de brandweer een nabijgelegen schuurtje, waarin de waschinrichting stond, te behouden. Met de mislukte poging tot brand stichting in de Herv. kerk, nog kort geleden, en de geslaagde in Boven kerk, is dit nu in negen maanden de vierde brand. Het is te hopen, dat de justitie ditmaal de hand op den da der kan leggen, want het is hier al zoo ver, dat er menschen zijn, die zich des Zaterdags of Zondagsavonds slechts gedeeltelijk ontkleeden bij het naar bed gaan, denkende: ,,'t Is weer Zaterdag (Zondag); we konden wel eens brand krijgen". Het volk ver moedt den dader wel, want men hoort in verband met de branden "t woord h ij met een bijzondere intonatie uit spreken. Het hapert echter nog aan wettische gegevens. Alle brandschade wordt door ver zekering gedekt, behalve de verbran de hooipers. HOOGER BEROEP. Door mr. G. W. C. Pliester, gewe zen directeur der Arnhemsche Bank- Yereeniging, zal hooger beroep wor den aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, waarbij hij tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. NONA? Te Suameer (Fr.) ging de arbeider R. Zaterdagavond, 4 April, ter ruste. Sedert slaapt hij door. Een dokter, die geroepen werd, probeerde hem wakker te maken, wat niet gelukte. ONGELUKKEN. Te Oud-Vossemeer geraakten gis termorgen de kleeren van een acht jarig meisje, terwijl moeder zich even verwijderd had, in brand men ver moedt doordat ze in aanraking kwa men met een fel brandende kachel. Het kind snelde naar een buurvrouw, waar men de vlammen doofde. Een pan met brandend vet is waarschijn lijk over het lichaam gestort. De toe stand is hopeloos. Te Friezenveen is de 25-jarige land bouwer G. K. van den hooizolder op zijn hoofd gevallen en aan de beko men verwondingen overleden. DUIDELIJK. Huwelijks-makelaar. Nu heb ik wat geschikts voor u, meneer, een al leraardigst meisje. Heer. Maar ik moet anders van die hedendaagscho meisjes... Huwelijks-makelaar. Ja maar zóó hedendaagsch is ze niet meer! NIET NAVOLGENSWAARDIG. Papa: „Johan, Johan, wat moet er toch van je terechtkomen, je moest... Johan: „Och, pa, laten wij daar lie ver morgen over spreken." Den volgenden morgen: Papa: „Johan, nu moet ik nog een» een ernstig woordje met je spreken over gisteravond." Johan: „Kom pa, haal nu geen oude koeien uit de sloot!" DE MODERNE VROUW! Lieveling, sprak de man van Mevrouw Suffragette, mag ik den huissleutel hebben? - Den huissleutel? riep ze met ver bazing uit. Wat heb jij aan den huis sleutel, daar Maandagavond de Vrou wen-emancipatieclub vergadert; Dins dag de Vereeniging tot veredeling der dienstmeisjes"; Woensdag de Vooruit vrouwen naar het Binnenhof-vereeni- ging; Donderdag de Wetenschappelij ke dames-soeieteit; en de andere da gen er iederen avond bestuursverga dering van Vrouwelijk Kiesrecht is. Jij blijft thuis en je zorgt dat Jenny niet uit haar wiegje valt! En hij bleef. IIOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, nam de nieuwbenoemde voorzitter, mr. C. P. Zaayer, als zoodanig zitting. Aan den secretaris-penningmeester, den heer S. C. Korteweg werd, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend en zijn opvol ger, de heer A. Korteweg geïnstal leerd. Besloten werd een circulaires betreffende den afkoop van tienden, tot de afdeelingen te richten, tot het vernemen van het oordeel der afdee lingen. AUTOMOBILISME. NEW-YORK—PARIJS. De Thomas geeft het op i De Thomas heeft het opgegeven. Dit is, in 't kort gezegd en slechts ge deeltelijk waar de quintessence van een lang telegram in de „Matin". Een in de buurt van Valdez ingesteld on derzoek naar de wegen en derzelyer berijdbaarheid, heeft uitgewezen, dat. er geen wegen zijn. Die er wel zijn, liggen van een halven tot vijf meter onder smeltende sneeuw, en zijn zoo smal, dat geen automobiel er spoor houdt. Tengevolge van de zeer vroeg inge vallen dooi zijn bovendien een groot aantal gaten, putten en holen voor handen. Zoo formidabel in omvang en diepte, dat een automobiel er zoo inzakken als 'n knikker in een stroop pot. Ergo de Thomas ziet er geen gat. in, is op den trein naar San Fran cisco gestapt, zal zich daar inschepen aan boord van een stoomer naar Wla- diwostock en van daar weer per auto dwars door Rusland etc. naar de Matin" stevenen. Dus toch een reis om de wereld. Maar de „Dion" en de „Zust", niet bang geworden door de bewering van de „Thomas-menschen", dat het pure krankzinnigheid is, om nu door Alas ka te willen rijden, hebben zich eer gisteren naar dat. land ingescheept via Seattle. (TeL) DE NIEUWE REMBRANDT. Prof. dr. W. Martin schrijft aan dft N. Rott. Ct. Er worden in den laatston tijd zóó vaak onware berichten over nieuw „ontdekte" Rembrandts, Vermeer's, Hals'en etc.. vei-spreid, dat. het den lezers der „N. R. C." misschien, niet onaangenaam zal zijn te vernemen, dat de Rembrandt., waarvan in het door uw blad van gisteravond over genomen bericht sprake is, werkelijk een origineel stuk van den meester is, niet enkel door Friedlander, maar ook door Bode en Bredius onvoor waardelijk al9 echt erkend. Ikzelf was onlangs toevallig in de gelegenheid, het te zien, terwijl Hauser te Berlijn het nog onder handen had. Het was namelijk buitengewoon vuil en toen ik het zag was het benedengedeelte (het is een mansportret ten halven lijve) nog geheel onder een meer dan groe zelige smerige vornis- en olielaag. Maar de kop en de prachtige lokken waren reeds gereinigd en goed te zien. En juist door die lokken heeft men, door het vuil heen, het eerst aan Rembrandt gedacht, want ze herinn ren in hun volheid en in de losheta Uit het Engelsch. 18) Miranda leunde tegen de steenen balustrade, hoe zij daar gokomen was, zou zij onmogelijk hebben kunnen ZftggenZij had het bericht verwacht; la, zij had zelfs gemeend, dat de man, achter haar stond, haar echtge noot was, die in eigen persoon geko men was om haar de tijding over te brengen. En toch had het louter uit spreken van die woorden, het feit, L dat haar vrees nu een levenden vorm begon aan te nemen, haar overwel- di^d. En herinneringen kwamen in haar op aan middagen, waarop zij mei, haar ellende naar buiten gegaan was naar „Europa Point", aan avon den. waarop zij in haar ellende op het platte dak van het huis gezeten had, kijkende naar de voortdurend wisselende lichten in de bocht van Al- geeïras en luisterend naar den klank van de tamboerijns, die naar boven steeg van de huizen daar ginds bij den heuvel al dat rampzalig, Snitteloas geleden verdriet van die drie jaar, die zij in Gibraltar door bracht, kwam haar duidelijk voor den geest. Nog eens maakte zij de schande door, die aan de vlucht van Ralph voorafging. Haar eerste gevoel, toen zij hoorde^ dat Ralph leefde, was, zich te verbergen en nu speet het haar bijna, dat zij het niet gedaan had. Het speet haar, dat zij naar Ronda teruggekeerd was waar Ralph of een van zijn handlangers haar dade lijk vinden konden. Maar slechts een oogenblik werd zij door dat gevoel beheerscht. Zij was immers naar Ronda teruggekeerd in het klare be wustzijn van de gevolgen, die haar terugkeer hebben moest, en om re denen, die zij zelfs op dit oogenblik den moed had billijk te vinden. De; vreemdeling kwam van den ingang van de cathedraal op haar af. Het was verstandig van u, me vrouw Waxrinev, mijn nieuws zoo kalm op te nemen, zei hij scherp. Wees verzekerd, dat ik verstandig heid op de rechte waarde weet te schatten. Ik beken openhartig, dat ik mij op een aandoenlijke scène had voorbereid. Maar uw houding was onberispelijk sta irrij toe, dat ik u mijn compliment maak, en hij maak te een buiging, daarbij een hand te gen de borst drukkend. Kende u mijn echtgenoot in Gi braltar begon zij, maar toch.,.. Juist, antwoordde de man op de ai'gwanende vraag. U behoeft niet te schrikken, mevrouw Warriner, ik ben geen politieambtenaar. Wel moet ik toegeven, dat ik in betrekking tot de politie heb gestaan, maar dat. was al tijd onvrijwillig U schijnt aan te nemen, dat ik reden heb de politie te vreezen, ant woordde zij trotsch, maar niets is verder van mij. U zei, dat n mijn man in Gibraltar heeft gekend. U be- weeerde, dat u van hem kwam. Volstrekt nietHet komt. mij voor, dat. wij elkaar niet begrijpen. Ik ben volstrekt niet door hem hier heen gezonden. Al ken ik hem ook van Gibraltar uit, dan moet ik toch toegeven, dat hij mij daar nooit in zijn huis heeft uitgenoodigd... In dat geval, zeide mevrouw Warriner met een tamelijk hoogmoe dige hoofdbuiging, blijft mij niets an ders te doen over, dan u voor het nieuwtje, dat u mij gebracht heeft, te danken en u goeden dag te wen- schen Zij ging langs hem heen, hij was echter met een stap weer aan haar zijde en bleef kalm naast haar. Verstandig, zei hij, heel verstan dig 1 Miranda bleef staan. Wie is u, en wat. wilt u vroeg zij hem. Wie ik ben, dat zegt u het kaartje dat u in de hand heeft Mevrouw Warriner had het visite kaartje, zonder dat zij er op lette, nog altijd in de hand. Nu sloeg zij er een blik op en las Majoor Ambrose Wilbraham. Wilbraham merkte zonder het te begrijpen, dat Miranda hem haastig en verschrikt aankeek. Charnock had haar over een majoor Wilbraham ge sproken, had hem nauwkeurig be schreven, en blijkbaar was dit dezelf de man. En wat ik wil zoo ging hij vooi*t, ik breng u het bericht, over, dat uw echtgenoot, nog leeft., maar ik heb ook iets. dat. u mij moet afkoo- pen. En dat is Mijn stilzwijgen natuurlijk. Het zou pijnlijk zijn, als zekere kringen te weten kwamen, dat kapitein Warri ner, die de instructie van het nieuwe Davenhy snelvuurgeweer aan vreem de mogendheden verkocht, die op den avond, vóór dat hij gevangen geno men zou worden, uit Gibraltar ont week en die een jaar geleden op de Scilly-eilanden schipbreuk leed, niet alleen nog in leven is, maar ook zelfs regelmatige bezoeken in Engeland af legt. Mevrouw Warriner las nog eens den naam op het kaartje Majoor Ambrose Wilbraham, her haalde zij met een toorj van ongeloo- vigheid bij het woord „majoor". Zoo menige aanvoerder is al van het rechte pad afgeweken, zeide Wil braham uit dc hoogte, dan is een majoor ook wel eens een kleine zij sprong gegund. Maar ik wil u niets wijs maken, mevr. Warriner Een kellner in de Shaftesburrystraat gaf mij dezen titel, en ik liet het mij wel gevallen, daar hij mij telkens een in troductie was bij zooveel jonge men schen, die pas den graad van officier of ook wel nog in T geheel geen graad verkregen hebben. Zoo ben ik majoor, maar mijn officieren-socie- teit is iedere kroeg in den omtrek van het. Piceadilly-circus. Laten wij het in 't kort aldus samenvatten Ik ben majoor-titulair en in dienst van het edele regiment der geluksjagers. En devijand, waartegen u iu 't veld komt, zei Miranda met een ver achtelijk optrekken der lippen, zijn vrouwen, zooals ik. Vergeef mij, antwoordde Wilbra ham met onveranderlijk goed hu meur, vrouwen zooals u, waarde me vrouw, zijn de marketentsters, die ons, hoe ongaarne wij ze ook lastig vallen, van het noodzakelijkste op on zen marsch moeten voorzien. Onze ware vijanden zijn de blauwjassen die heeren, die op de hoeken der straten staan te lanterfanten, die het ons van tijd tot tijd lastig maken en ons zoo nu en dan zelfs onvrijwillige huisvesting verleenen. Zij liepen over het plein door een nauwe straat naar beneden, naar de „Tajo", die diepe kloof, die de stad doorsnijdt. De hitte was groot, de grond brandde hen onder de voeten, en zij liepen zeer langzaam. Zij maakten een vreemden indruk, dat tweetal in die oude, eigenaardige straat, de vrouw met haar konink lijke houding, voornaam in haar schoonheid en kleeding de man, of schoon in militaire houding, ietwa# vuil en verweerd, met een blik, dia louter uit gewoonte, spiedend rond keek naar een gelegenheid, die hem vandaag weer zijn kostje zou kunnen doen ophalen. Hun gesprek was nog eigenaardig, want in stilzwijgende overeenkomst vermeden zij het onderwerp aan te roeren, waarover zij een koop zouden sluiten, en terwijl zij zoo naast el kaar voortliepen, schilderde Wilbra ham zijn metgezellin den levensloop van een man, die gedwongen is, van zijn goede invallen te leven. Met zekeren humor zelfs vertelde bij van de wisselvalligheden in wel gesteldheid en ellende, die dit leven met zich bracht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5