3 I if NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 86e Jaargang. No. 7610 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 16 APRIL 1908 fa 6 HAARLEM S DAGBLAD tUL ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! \jf®u Haailem 1.2# foor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. 1'. PfiEREBOOM, ADVERTENTIËNS Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondlssemotó Haarlem van 1—5 regels ft—,elke regel meer ƒ0. £0 Reclames 30 Cent per regtf. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znlder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Ta# de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit Wad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y, ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. .MUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 16 APRIL. I.Vereemging; Concert Tilly Koenen j Coenraad V. Bos, S uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 2-3 u. Zand voort: Raadsvergadering, 71 u. OM ONS HEEN No. 784. loogleeraren over Sport. twee zeiden „niet anders, dan dat1 ik het heb zien spelen. Het spel", zoo voegt een hunner er bij, „heeft op mij den' indruk gemaakt, zéér ruw te zijn. Op grond daarvan ben ik te genstander van het voetbalspel." De Nederlandsche medicus staat bekend als zeer voorzichtig in zijn diagnose. De vraag kan rijzen, of daarvan hier niet een weinig is afge weken. Waarschijnlijk is dit een weinig de schuld van het spel zelf, waarvan het bekend is, dat het meer dan eenig. ander spel, zijn enthousias te vrienden eh zijn verbitterde vijan den heeft. Hoe zou anders de uitla ting van een ander der hoogleeraren te verklaren zijn, die het voetbal eveneens een ruw spel vindt, waar in domme krachten de aangezien elB h o o f d r o 1 spelen, in den lander Met deze afkeuring wordt toch, zou j Het tijdschrift „De Nederl. Sport" jlat naar men weet een algemeeiï sportblad is, maar ij.n voorkeur heeft [och vooral voor het orgaan van dé1 ik meenen, een onbillijkheid begaan, ^paardensport wordt gehouden, heeft Het is juist in voetbal, dat de domme Ban onze Nederlandsche hoogleerareü! kracht' weinig of niets en de vlug- ®n de geneeskund e en aan ruim 800, heid, gepaard met overleg, zeer veel Sractiseerende Nederlandsche genees» kan uitrichten. Misschien is hier een jteeren een vragenlijstje toegezonde misverstand in 't spel, althans de- fver sport. zelfde hoogleeraar heeft vernomen, Het blad bégint met de antwoorden, dat er in sommige landen (Engeland) ïpede te deelen van de professoren„veel dooden bij schijnen te vallen1 jeïijk behoort. Eerst de hooggeleerd Is hij hier niet in de war mei het len, dan de zeergeleerden (de medi- befaamde Rugby-voetbal, dat in Ne- inae doctoren) en de artsen, wies derland 'nergens gespeeld wordt jiger.lijke titel „zeer ervaren" is.' Het vragenlijstje van de Nederl. Zonderling onderscheid, daar zooalö Sport drijft overigens onze professo ren weet de eigenlijke academische ren wel een weinig in den hoek. Alsof tudie voor doctoren en artsen dezelf- de steller van de vragen de grooten- le is, terwijl het eenige verschil hier- deels afkeurende antwoorden voor- h ligt., dat de eersten een gymnasiale zien had, vraagt hij leukweg „Heeft plsiding bobben genoten, de laatsteh uwe. practijk u het bewijs gelevérd, iun voorafgaande vorming aan de dat het voetbalspel gevaarlijk is oogere burgerscholen hebben ver-Zijn u ernstige gevallen bekend Iregen. Onder de professoren worden Eén hoogleeraar antwoordde niet, ian ook zoowel artsen, als doctoren; één zei „nu en dan", één ja, twee Wgetroffen'. j neen,, één „slechts enkele". Geen Over het algemeen hebben de pro wonder. Onze professoren in de ge- essoren het tot hen gerichte verzoek) neeskuncle krijgen niet veel voetbal- inlichtingen vrijwel genegeerd.- ongelukken onder de pogen. Ze zijn 'jfan de 43 antwoordden er slechts 6, daarvoor niet belangrijk genoeg. de andere 37 deden er het zwijgen! Meestal zijn 't geringe verwondingen toe. Ik kan niet helpen, dat mij bijt of kwetsuren, die de huis-medicus het doorlezen van de antwoorden der zeer wel behandelen kan en dus aan zes het spreekwoord te binnen schoot: den professor niet toekomen. De J,spreken is zilver en zwijgen is j antwoorden van de hoogleeraren op goud." Laat mij er dadelijk aan toe j dit punt bewijzen dan ook voldoende, Voegen, dat dit minder de schuld is dat er bij het voetbalspel weinig era van de hoogleeraren, dan van hen bun de vragen deden. Ik zou zelfs schijnbaar stoute stelling durven dat men aan professoren Sgëen vragen over sport moet doen. Althans niet, wanneer daarbij hun .ptiek wordt gevraagd en deze gepu bliceerd als een leiddraad voor j .feïdors en voogden en ten slotte, in 3,Ie eerste plaats, voor hen, die de beoefenen. I Om niet te worden, misverstaan wil !K-er dadelijk aan toevoegen, dat ik pooten en oprechten eerbied koester foor onze Nederlandsche hoogleer aren in de medische faculteit. De toate van hun kennis is groot en de [ergelijking met hunne buitenland- SChe collega's kunnen zij, naar ik Meermalen van betrouwbare deskun digen vernam, glansrijk doorstaan, ^öowel de Nederlandsche professor Ms dé Nederlandsche geneeskundige in 'i algemeen geniet dan ook door He geheeie wereld heen een zeer goe den naam. bEn toch meen ik te mogen opperen, iat de Nederlandsche Sport in dit ?evaï verstandiger zou hebben gedaan foor hun oordeel niet te vragen. En wel om deze reden, dat de feesten hunner tot het hoog leraarsambt zijn geroepen aan den j Verkeerden kant van de 40 en later Waaruit volgt, dat zij de takken van fport, die op dit oogenblik het meest zwang zijn, niet indertijd zelf heb- Wn meegespeeld, maar daarvan la ter alleen met hun verstand hebben iennis genomen en die beoordeeld op leeftijd, toen hun de bezadigd- reeds in 't bloed was gekomen zij licht geneigd waren, de sport- igen, die jongelui levendig, dot en vlug noemen, voor ruw aan te zien. Dit is geen overdrijving, want op ie vraag Kentu het voetbal- 'pel? antwoordde geen van de zes loogleeraren bevestigend. Drie ant woordden „niet uit eigen ervaring", tefening< stige ongevallen voorkomen. Ik wil maar zeggen, dat wanneer de Nederlandsche Sport of een ander blad over twintig jaar weer eens een vragenlijstje aan onze Nederlandsche professoren zendt, de ineeningen "over het voetbal gunstiger zullen luiden dan tegenwoordig, omdat er dan hoogleeraren zullen zijn, die het voet bal in hun jeugd zullen hebben be oefend. (1). Dat blijkt o.a. uit de verklaring, die een van de nu antwoordende hoog leeraren geeft en waarin hij o.a. zei len aanbeveelt als sportwaarvan hij zelf een groot liefhebber is. Maar hoeveel jongelui kunnen gaan zeilen Wie kan zich de weelde ver oorloven, vaak een flinke zeilboot te gaan huren, om niet te spreken van er zelf een te koopen En wat moeten we zeggen van dén hekenden hoogleeraar, die als de beste sporthet hengelen aanbe veelt? Het is misschien onbillijk, éen sport te beoordeelen naar haar be oefenaars, maar wanneer we de hen gelaars Zondagmiddag van hun sport zien terugkeeren, krijgen we an het veredelende, dat er in henge len gelegen is, zeker geen hoogen dunk. En daarbij, wat zullen onze jongens zeggen, wanneer we hun aanraden, uren lang stil aan den wa terkant te gaan zitten, om ongeluk kige vischjes te vangen, die in den regel niet eens worden opgegeten Dit alles is heel mooi en goed in theorie, maar het is niet practisch. Wanneer wij leven in een woeligen, haastigen, drukken tijd, kan een pro fessor, bij wijze van medicijn, wel een (1) Dat dit niet uit de lucht gegre pen is, blijkt uit het resultaat van het referendum bij de geneesheeren. "Van de 50, die daaraan deelnamen, bleken slechts 13 bepaalde tegenstan ders te zijn, 26 voorstanders, 11 ant woordden niet. rustige sport aanraden, maar het baat toch niet. Elke tijd heeft zijn eigen sport. Het levendige, woelige, drukke voethal, met zijn wedijver,- is de zuivere afspiegeling' van den levendigen, woeligen, drukken tij cl, met zijn wedijver, waarin we leven. Die sport is een gevolg van dien tijd, ze kan niet anders zijn, dan zte is. Toen onze samenleving nog rustiger was, niet zoo haastte, speelden onze voorvaderen het bedaarde kolfspel en namen de lange pijp tusschen de tanden, wanneer het hun beurt was om den sajetten bal voort te drijven. Om die reden lijkt mij de poging van de Nederl. Sport, hoe interessant ook, van geen waarde, wanneer men de antwoorden als medische adviezen mocht willen beschouwen. Het kleine kind kijkt zijn mooie speelgoed niet aan en is verrukt met een houten hondje op anderlialven poot. De jon geling doet niet anders, hoort onze deftige raadgevingen van oudere merischen aan, maar speelt zijn eigen spel. Laat ons dat geluk toch niet ver storen Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. De Doema heeft in eerste lezing het wetsontwerp aangenomen van den minister van volksontwikkeling, waar in 6.900.000 Roebels worden aange vraagd voor de invoering van alge meen lager onderwijs. Daarna wer den de beraadslagingen over den ••Amoer-spoorweg voortgezet, waarbij minister Stolypïn een lange redevoe ring hield, om den spoorweg te ver dedigen als noodzakelijk voor Rus- lahd's beschavende taak in Azië. De minister verklaarde, dat die Amoer-spoorweg den staat jaarlijks 20 tot 22 millioen Roebels zou kos ten..... GURKO BEGENADIGD. Een telegram uit Petersburg aan de „Russ. Korr." meldt, dat de oud- minister Gurko, die wegens ernstige knoeierijen in de zaak der graanleve- ringen door de firma Lidval, door den Senaat tot langdurige gevangen! straf werd veroordeeld, ondanks de krachtige protesten van den minister van justitie door den Tsaar is bege nadigd. DOOR ROOVERS AANGE VALLEN. Zondagmiddag werd bij den grens post te Beliasuver een grenswacht van 6 ruiters overvallen door Perzi sche roovers, uit den stam der Khod- ji-bepli. De grenswacht sloeg alarm het garnizoen van Beliasuver rukte uit en een gevecht ontstond, waarin een Russisch kapitein, twee vrijwilli gers en een ruiter gedood, drie solda ten en twee vrijwilligers gewond wer den. De roovers trokken over de grens terug. DE MOORD TE LEMBERG. Volgens de eigen verklaring van den dader, was de moordaanslag van den student op den Galicischen gouverneur Potocki geen daad van wraakzucht, maar een uiting van po litieke haat. De verbittering der Roe- t-henen tegen hunne Poolsche over- lieerschers is dan ook gemakkelijk te begrijpen. De Polen hebben namelijk sinds lang in Galicië een onbeperkte heerschappij gevoerd en dank zij de rol, die zij in het Oostenrijksche par lement spelen, daarbij steeds den steun der regeering ondervonden. Bij de verkiezingen waren de schrome- lijkste misbruiken tot gewoonte ge worden en de rechten der Roethenen werden voortdurend vertrapt. Zij zijn meedoogenloos overgeleverd aan de plagerijen der lagere overheid, die de politieke tegenstanders op alle mo gelijke manier tegenwerkt en onder drukt. Voornamelijk onder de Roe- theensche studenten heerscht over deze achteruitzetting en onderdruk king groote verbittering en uit de jongste relletjes en betoogingen aan de universiteit te Lemberg is reeds gebleken hoe hoog de haat is opge laaid. Men herinnert zich nog het proces tegen de Roetheensche stu denten en hoe dezen door het eigen aardig middel van een weigering om voedsel te gebruiken, trachtten te pro testeeren tegen de hun aangedane verongelijking. Het schijnt nu, dat de moordenaar van de meening is uitgegaan, dat een geruchtmakende daad als de zijne de aandacht van de geheeie wereld zou vestigen op den treurigen toestand, waaronder zijn stamgenooten in Ga licië gebukt gaan en dat hij daarom zijn eigen leven en dat van den gou verneur meende te moeten opofferen om tot verbetering van den toestand te komen. Graaf Andreas Potocki, de vermoor de gouverneur van Galicië, was mo gelijk de rijkste man van Oostenrijk. -Zijn vermogen wordt op 140 millioen kronen geschat. De student Siczynski moet gezegd hebben, dat als er nu geen verandering komt in het regeer- steisel, dat dan een tweede Roetheen zal klaar staan, om Potocki's opvol ger uit den weg te ruimen. Men denkt, dat Siczynski deel heeft uitgemaakt van een komplot. Er wa ren ook aanslagen beraamd tegen den rector der universiteit en tegen Glombinski, den voorzitter van de Poolsche club. Het wordt bevestigd, dat Siczynski's moeder hem tot den moord had opgezet. Zij moet dit zelf tegen den commissaris van politie gezegd hebben. Daarom is zij ook in hechtenis genomen. Als opvolger van Potocki wordt de landmaarschalk graaf Badeni, een broeder van den voormaligen minis ter-president, genoemd. UIT PORTUGAL. Sedert den dood van koning Carlos van Portugal hebben koning Manuel en koningin Amelie, volgens een me- dedeeling uit Lissabon van het bureau Reuter, nog geen cent ontvangen van de civiele lijst, omdat deze bij elke troonsverwisseling door 't parlement moet worden goedgekeurd. Alle uit gaven voor de. koninklijke huishou ding zijn tot dusverre bestreden uit de particuliere kas van den koning. Het gerucht loopt nu, dat de jonge koning de uitgaven voor zijne huis houding sterk zal besnoeien, dat hij zal voorstellen de jaargelden van koningin Maria Pia en hertog Alfon so te verminderen en weigeren zal een jaargeld voor koningin Amelie te aanvaarden, daar hij van plan is uit zijn particuliere inkomen ook de kos ten voor de hofhouding van zijn -moeder te bestrijden. HET TERRORISTEN-GEDING TE BARCELONA. Met groote voldoening is te Ma drid, blijkens een telegraphische me- dedeeling uit die plaats aan de Ivöln. Ztg., en eveneens te Barcelona het bericht ontvangen, dat Ruil, zijn moe der en zijn' broeder ter dood zijn ver oordeeld en de andere medeplichtigen in de anarchistische aanslagen tot langdurige tuchthuisstraf. De „Libe ral" zegt, dat de sluier, die over de terroristische aanslagen hing, welis waar nog niet geheel en al is opge licht, maar dat de regeering en het publiek thans ten minste weten, waar zij aan toe zijn. Het is gebleken, welk een nauwe samenhang er bestaat tusschen de politiespionnen en de hommenhelden. Daardoor is reeds iets gewonnen en vermoedelijk zullen de vooralsnog huiten schot gebleven anarchisten thans door een heilzamen schrik wor den bevangen, nu'zij zien welk gevaar hun boven het hoofd hangt, en zullen zij de stad Barcelona voorloopig wel met rust laten. EEN BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT. De president heeft een speciale boodschap gezonden aan het congres, waarin gewezen wordt op de noodza kelijkheid om in de begrooting van marine een som uit te trekken voor vier slagschepen. De president betoogde, dat men op arbitrage niet kan rekenen ter hand having van den vredede jongste Haagsche conferentie heeft getoond, 'hoe weinig kans er bestaat, dat de mogendheden tot overeenstemming zullen geraken over inkrimping der zeemacht. Slechts twee of drie slagschepen per jaar te bouwen zou er toe leiden, dat het land den tot nog toe ingenomen rang onder de mogendheden zou ver liezen en zich zou blootstellen aan eedigingen, zonder zich te kunnen verweren. De eerste en gewichtigste volks deugd is geschiktheid tot zelfverdedi ging wanneer het land vrede wil, moet bekend zijn, dat het steeds tot den oorlog gereed is. Stadsnieuws BOND VAN ZUIVELFABRIEKS- ARBEIDERS. Dinsdagavond vergaderde de afd. Haarlem van onzen Bond. De bonds voorzitter Hiemstra uit Leeuwarden sprak over: De arbeidsvoorwaarden en de middelen ter verbetering. Be sloten werd een ernstig onderzoek in te stellen naar het boetestelsel hier ter stede en andere grieven, een en ander in verband met het spoedig in werking treden van de wet op het Arbeidscontract. Handelsvereenigi ng. Tot bode der Haarlemsche Handels- vereeniging is met ingang van 1 Mei benoemd de heer I. de Vries, gepen sioneerd agent van politie eerste klas se alhier. KATH. SOC. ACTIE IN HET BIS DOM HAARLEM. Zondag vergaderde te 's-Gravenha- ga het Diocesaan Comité voor de Ka tholieke Soc. Actie in het Bisdom Haarlem; vertegenwoordigd waren 13 Comité's. Aan het jaarverslag 1907 van den secretaris ontleenen wij het volgende: de pogingen tot oprichting van een R. K. Bond van Midden- standsvereenigingen in ons Bisdom zijn met succes bekroond, deze bond kwam tot stand en telt thans 14 aan gesloten vereenigingen; het Diocesaan Comité omvat thans 30 plaatselijke comité's niet ongeveer 250 aangeslo ten vereenigingen tellende circa 19000 leden; verspreid werden in ons Dio cees 108.000 vlugschriften en vliegen de blaadjes. De periodieke verkiezing had tot uit slag herkiezing der aftredende be stuursleden mevr. J. M. Burcksen, de heer mr. P. J. M. Aalberse eh gekozen tot penningmeester de heer Th. J. H. Mouwens, Lange Haven 84 te Schie dam en tot 2e secretaris de heer dr. A. C. A. Hoffmann te Gouda. Naar aanleiding van een voorstel, gedaan door het plaatselijk, comité te Bovencarspel, werd besloten de voorjaarsvergaderingen te houden in 's-Gravenhage of Haarlem, de jaarsvergaderingen in Amsterdam of Rotterdam; voor de aanstaande ver gadering werd Rotterdam aangewe zen. KATHOLIEKENDAG. In de afdeelingsvergaderingen van den op 20 Mei te Haarlem te houden Katholiekendag zullen conclusies be handeld worden betreffende: volksbi bliotheken, uitgaven van ontspan ningslectuur en op het gebied der kunst, goedkoope lectuur, en de dag bladpers. HAARLEMSCHE CREDIETBANK. Ill de Dinsdag gehouden vergade ring van aandeelhouders werd het verslag over 1907 alsook de balans winst- en verliesrekening goedge keurd, terwijl het dividend op 5 bepaald werd. In een daarop gehouden buitenge wone vergadering werden de door de Directie voorgestelde wijzigingen in de statuten goedgekeurd. Hinderwet. Op 28 April kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht worden tegen 't verleenen der volgende vergunnin gen. Aan C. Mienes vergunning tot op richting van een timmermanswerk plaats, waarbij als beweegkracht een electromotor van 5 paardenkrachten zal worden gebezigd, in het perceel Gasthuisstraat 7. Aan A. Bos vergunning tot oprich ting van een smederij in het perceel Nieuwe Kruisstraat 9. Van 't Kantongerecht OVERTREDING LEERPLICHTWET. Een huisvader uit Heemskerk moest terecht staan, omdat zijn dochtertje, op in de dagvaarding genoemde da gen, de school had verzuimd. Eigenaardig was het, dat al de ver zuimen steeds op Dinsdag en Vrijdag Vielen. De niet verschenen vader had een verklaring overgelegd van den dokter dat het meisje op die genoemde da gen ziek was geweest. Het hoofd der R. K. Zusterschool te Heemskerk als getuige gehoord, deel de mede, dat het meisje aan haar ge zegd had, dat ze moest thuis blijven, omdat moeder uit werken ging. KantonrechterDan is de verkla ring van den dokter van deze toeval lige ziekte ook raadselachtig. We zul len de zaak 14 dagen uitstellen en eens nader onderzoeken. DAT VIEL NOG MEE. Een pas-getrouwde Amsterdammer had blijkbaar niet veel schik in z'n leven. Hij maakte althans een snoep reisje naar Haarlem en werd daar voor dronkenschap opgepakt. Hij ver ergerde zijn „misdaad" nog door een yalschen naam op te geven. Nu stond de Amsterdammer voor beide feiten terecht. Voor de dronkenschap eischte de ambtenaar van h8t O. M. 6 gulden boete, terwijl Z.E.A. voor het opge-j ven van een valschen naam, vnï-1 spraak moest vragen, wegens ee duidelijkheid in het proces-verbaal,i waardoor de dagvaarding onjuist ge- steld werd. De Amsterdammer bofte dus nog I UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan A. K., te Haarlem, en 3 anderen, een trekdier los en onbeheerd laten staan, allen 1 boete of een dag hech tenis. T. K., P. K. en W. Y- d. W. t« Zandvoort, rumoer verwekken, ieder f 3 boete of drie dagen hechtenis. J. de K. en 4 anderen, loopen over verboden grond, respectievelijk f 5 boete of drie dagen hechtenis en f 3 boete of drie dagen hechtenis. P. H., te Haarlem, en 20 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, allen f 1 boete of een dag hech tenis. II. T. te Bennebroek, vrijgespro ken. L L., te Velsen, loopen over verbo den grond, verzet vonnis d.d. 6 No vember 1907, verzet vervallen ver klaard. Voorts werden er nog 15 personen veioordeeld wegens openbare dron kenschap, respectievelijk tot 14 da gen hechtenis, drie dagen hechtenis, 5 boete of drie dagen hechtenis, f 3 boete of drie dagen hechtenis, en ff, b ete of twee dagen hechtenis. Militaire Zaken. De milicien A. C. B., van het 10de regiment infanterie alhier, die on langs terzake van desertie door den krijgsraad tot twee maanden mili taire detentie werd veroordeeld, is thans weder uit de militaire zieken- inrichting ontvlucht, alwaar hij, na zijn ontslag uit het huis van bewa ring, ter verpleging was opgenomen.. Door detachementen van het 10de regiment infanterie zullen dit jaar fort-manoeuvres worden gehouden te IJmuiden en te Den Helder, terwijl behalve de bataljons- en regiments- öëfeningen, die. gehouden worden in de legerplaats bij Laren, door enkele onderdeelen nog schietoefeningen zul len worden gehouden in de leger plaats bij Harskamp. Polder verkiezing. Als bestuursleden van den Poelpol der onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zijn ge- en herkozen de heeren N. van Loon, alhier en J. W. van den Berg teZuid-Schalkwijk. Slechte tij den. Als een zeldzaam feit kan vermeld worden, dat heden, Woensdag, geen. enkel paar ten Stadhuize is getrouwd. De slechte tijd kan zeer zeker als da oorzaak hiervan worden beschouwd. AKTE-EXAMENS L. O. Haarlem, 14 April. Geëxamineerd 7 candidaten, afgewezen 3. toegelaten' 4, nl. de heeren: L. Hazelhoff, L. J. Korff, J. Duïnker en F. Brouwer, al len te Haarlem. P r ij s u i t d e e 1 i n g. Hedenmorgen had in de scholen voor openhaar gewoon lager onder wijs de prijsuitdeeling plaats en do uitreiking der bewijzen van loffelijk ontslag. Uit de Omstreken GEMEENTERAAD VAN HEEM STEDE. In de Dinsdagavond gehouden zit ting waren alle heeren, behalve de heer Peperkorn, aanwezig. Tijdens de rijp-week van Januari viel een tak van een boom staande aan de Kerklaan, en vernielde een drietal ruiten van de werkplaats van L. A. Vosse. Deze vroeg nu van de gemeente schadevergoeding. B: en W. stelden voor de vergoe ding te geven, echter onder uitdruk kelijke mededeeling, dat de gemeente zich niet verplicht gevoelde de scha de te betalen, als zijnde hier een quaestie van overmacht aanwezig. De voorzitter zei als toelichting, dat men aan deze toekenning geen recht mag gaan ontleenen. Als een volgen den keer eens een heel huis in elkan der viel door zoo'n ongelukkige boom, {gelach). Bovendien is deze schade zeer gering 71 gulden. Door den heer Van Meeuwen werd voorgesteld een gedeelte der schade te betalen, een voorstel dat echter met 6 tegen 4 stemmen werd verworpen. Alsnu werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot on- derhandsche verpachting voor 5 ja ren van grasgewas de hermen aan den Meerweg en Van Merlelaan aan C. Tates voor 7 gulden, en de bermen aan de Prinselaan aan N. van Rijn, voor 10 gulden gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. De heer Van den Berg wist iemand

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1