Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buiteniandsch Overzicht !n- Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken 25e Jaargang. No. 7612 ZATERDAG 18 APRIL 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Haarlem 1.23 ¥oor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 [Fsanco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Yt OeüSustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H n ff de omstreken en franco per post 0.45 S9iti>ave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBOOM, ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regel. Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Bontstraat 55. Intercommunaal Teletoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnttenspaarne 6. Teletoonnnmmer 122. Ty» de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. UIT RUSLAND. De Doema heeft zich bezig gehou den met de begrooting van het minis terie van verkeerswezen. De begro tingscommissie had voorgesteld een soro van 11.000 roebel van die be grooting te schrappen, omdat de mi nister op onwettige wijze dat bedrag aan de goedkeuring des Tsaren had onderworpen tien dagen vóór de Doc- ma-zitting. Graaf Robrinski, lid de; gematigde rechterzijde, merkte op, dat het de plicht der Doema was te zorgen voor de handhaving der fundamenteele wetten en aldus haar toewijding te toonen aan den monarch, wien im- mers niets aangenamer zou kunnen zijn dan dat de fundamenteele wet ten worden geëerbiedigd. Hij stelde daarom voor aan die 11.000 roebel, die geschrapt moesten worden, nog eén roehei toe te voegen, teneinde al dus de rechten der Doema op het punt der begrooting te doen gelden. De uiterste rechterzijde verklaarde daarop de zaal te zullen verlaten, daar de Doema door een dergelijke handelwijze tracl in de rechten van den alleenheerscher. Er ontstond daarop een groot tu mult in de banken van het centrum en de linkerzijde. Er weerklonken kreten „er uitDe uiterste rechter zijde verliet de zaal tijdens de stem ming. Met algemeene stemmen nam de Doema vervolgens Robrinski's voorste! aan, alsmede de begrooting van openbare werken, van welke echter, overeenkomstig het voorstel •der begrotingscommissie, een bedrag van 1.300.000 roebei geschrapt werd. FINLAND'S ZELFSTANDIGHEID IN GEVAAR. Bij een interpellatie in de Doema over de verhouding tusschen Finland t het Rijk, hield de minister-presi dent Stolypin een redevoering, waar in hij uiteenzette, dat ingevolge de opvatting van artikel 2 der grondwet: „alle zaken, die niet in verband staan met binnonlandsche aangelegenheden van Finland, op algemeen wetgeven de wijze, door dc Rijksdoema moeten worden geregeld." Deze uitlegging geeft, ten gevolge van gebrek aan bepaling wat onder binnenlandsche aangelegenheden van Finland te verstaan is, aan den Rus- sischen ministerraad de gelegenheid zich telkens weer1 aan Finland's zelf standigheid te vergrijpen. DE MOORD TE LEMBERG. Te Lemberg hebben zich de anti- Roetheensche betoogingen herhaald. Bij verscheidene Roetheensche win kels werden de ruiten ingeworpen. Een paar boekwinkels werden geheel overhoop geworpen. De boeken lagen weldra in flarden op straat. De poli tie maakte ten slotte aan die schan dalen een eind. Een afvaardiging Roetheensche stu denten heeft haar opwachting ge maakt bij Siczynski's zuster te Wee- nen. Zij verzekerden haar, dat alle Roetheensche studenten met haar broeder sympathiseerden en hem be schouwden als een held in den Roe- iheenschen vrijheidsstrijd. KONING EDWARD TE LONDEN TERUG. De Koning is té Londen aangeko men aan het station werd hij o.a. opgewacht door den prins van Wales en den eersten minister Asquith. De Koning presideerde daarna een vergadering van den Council in Buckingham Palace, waar hij de nieuw benoemde ministers ontving. Q1I DE CONGO-QUAESTIE. Qn De Belgische Kamer behandelt 14 thans het wetsontwerp tot overne ming van den Congo;staat. Verschil lende vóór- en tegenstanders hebben reeds het woord gevoerd. De heer Schollaert, minister van Binnenland- kuiBche Zaken, verklaarde, dat België tot na de inlijving van den Congo verplicht zal zijn de akten te eerbie digen, aan welke de Congo zijn ont staan te danken heeft. De kolonie zal, wel verre van aan het moederland iels te kosten, integendeel nieuwe bronnen openen. België is weliswaar ook gelukkig zonder koloniën, maar het is moreel verplicht een geheel volk te bevrijden uit den toestand van barbaarschheid, waarin het ver keert en een goede en onpartijdige burgerlijke rechtspleging in te voe- Na deze verklaring var. minister Schollaert verklaarde de socialisti sche linkerzijde, dat bij de tegemoet komende houding van de regeering ir kans zou zijn om tot overeenstem ming to komen. Met algemeen goed vinden werd besloten, dat de bespre king zal voortduren tot 9 Mei, den aatuin van sluiting dev zitting en zoo 0. noodig, hervat zal worden in Juni. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaart, dat de onzijdigheid van den Congo gelijk zal zijn aan die van België, de akte van Berlijn blijft \an kracht. Niemand heeft het recht te twijfe len aan de eerlijkheid der bedoelin gen van België, dat zich het vertrou wen van Europa zal weten waardig te maken. De Kamer zal hare beslis sing nemen in een volkomen onaf hankelijkheid en vrijheid de loyau- teit, waarmede België zijn vroegere verplichtingen is nagekomen, is een waarborg voor hetgeen het in de toe komst voor den Congo zal doen. UIT MAROKKO. Er is Donderdag een hevig gevecht geleverd in de omstreken van Talza- ha tusschen een harka en een Fran- sehe colonnereeds van den ochtend af hoorde men het gebulder der ka nonnen. DE REDE VAN BOTHA TE VOLKSRUST. Minister Botlia heeft naar aanlei ding van de onjuiste uitlegging, ge geven aan zijn woorden op de verga dering te Volksrüst, toen hij sprak over de gelden, die president Krüger had achtergelaten bij zijn vertrek uit Transvaal, thans een nadere verkla ring gegeven. Hij deelde mede, dat hij het volgende had gezegd Krüger had aan de vorige regeering eenige gelden ter hand gesteld. Nadat de Engelschen Pretoria waren binnen gerukt, was dit geld besteed voor de commando's. Botha had nu aan Mil-, ïier rekening en verantwoording over deze sommen aangeboden, niet het geld zelve. Stadsnieuws DE OLYMPISCHE SPELEN TE LONDEN. Te Amsterdam had een vergade ring van het Olympische Comité plaats onder leiding van den voorzit ter, den heer F. W. baron Van Tuyll. Vertegenwoordigd waren: de Ned. Zwembond, de Ned. Athletiek- Unie, de Ned. Voetbalbond, de Ned. Wielerbond, de Ned. Schaatsenrijders- bond, de Ned. Schermbond, de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging, de Ned. Krachtsportvereeniging en de Kon. Ned. Scherpschuttersvereeni- ging- De voorzitter deelde mede, dat het Min. van Binnenl. Zaken een subsi die van f 5000 heeft toegezegd, ter tegemoetkoming in de reis- en ver blijfkosten van deelnemers. (Applaus). Voorts heeft spr. een som van f 2500 bijeen gekregen van verschillende do nateurs, en hij hoopt op deze wijze f 3000 bijeen te krijgen. Dit is slechts een tegemoetkoming, met de f 5000, die reeds bijeen gekregen is, en niet een vergoeding. De heer C. Labou- chère heeft het penningmeesterschap op zich genomen. In Londen zoowel als in Henley zijn reeds alle mogelijke administratieve maatregelen genomen, terwijl de fir ma Cook Co. een zeer voordeelige regeling voor mededingers aan de spelen getroffen heeft. Betreffende de voorwedstrijden in Haarlem deelde de heer mr. J. Lief- tinck mede, dat hij reeds ruim 2/3 der kosten door bijdragen gedekt heeft. Het is dus te hopen, dat bin nen eenige dagen nog door sportlief hebbers het resteerend bedrag bijeen zal gebracht worden. Wij wekken hierbij belangstellenden op om hier toe hun medewerking te verleenen. Julia Culp. Woensdag 22 April a. s. zal deze groote kunstenares zich in de con certzaal der Soc. Vereeniging op den' 4en Liederenavond van Ger. Zals- man, doen hooren. Waar alle critici zoo vol lof zijn over haar optreden in binnen- en buitenland, mag men ver wachten, dat de Haarlemsche liefheb bers blijk zullen geven van hunne waardeering door in grooten getale o]J te komen. Het programma bevat liederen van Schubert, Brahms en Strauss. Te water. Donderdagmiddag omstreeks vier uur geraakte een 7-jarig meisje al spelende in de Westergracht. Geluk kig werd dit door den heer W. C. K. van zijn woning uit, opgemerkt. Hij begaf zich dadelijk gekleed te water en had het genoegen het kind, dat reeds zinkende was, behouden op het droge te brengen. AMBACHTSSCHOOL. Donderdagmiddag had de uitrei king plaats van de diploma's aan de leerlingen, die na volbrachten leertijd de Ambachtsschool hebben verlaten. De voorzitter van het bestuur der Ambachtsschool, de lieer P. Kleiweg Dyserinck, heette de leerlingen, als ook vele hunner ouders, hartelijk welkom. Ook deed het hem genoegen enkele gemeentebesturen (Schoten en Beverwijk) vertegenwoordigd te zien, door hun burgemeesters en enkele raadsleden. Zich daarop weer tot de vertrekkende leerlingen richtende, wees hij dezen op het groote voor recht, dat zij genoten hebben, door hier degelijk onderwijs te ontvangen. Ik hoop zoo zei de voorzitter dat het jelui in je verdere leven goed mag gaan, dat je met genoegen te rug zal zien op den tijd, aan de Am bachtsschool doorgebracht, en dat je den directeur en de leeraren niet zult vergeten (applaus). Nadat de diploma's waren over handigd, nam de directeur, de heer P. Doorn, nog het woord, om den jongens ook al liet beste op den le vensweg toe te wenschen. Spreker drong er voorai op aan, dat de ont slagen leerlingen bedenken, dat zij nog veel in de practijk moeten lee- ren en dus niet in eigenwijsheid moe ten denken en zeggen ,,ik heb de Ambachtsschool doorloopen, dus nu behoef ik niets meer te leeren." Wel hebt ge nu de Ambachtsschool ver laten aldus vervolgde de heer Doorn maar weet wel, dat de band nog niet verbroken mag worden. Is er een leerling, die raad en steun noodig heeft, laat hij maar koméh, en de Ambachtsschool zal zooveel moge lijk trachten te helpen. I.uid applaus der leerlingen be wees wel, dat zij het ook met de strek king dezer woorden eens waren. Naaat nog eimeie -ïeeiiiiigeii nun gereedschappen in ontvangst geno men hadden elke leerling ontvangt bij het verlaten der school een stel gereedschappen werd overgegaan tot de bezichtiging van de tentoonge stelde werkstukken, waarvan eene beschrijving in ons vorig nummer voorkwam. Aan de volgende leerlingen werd het eind-diploma uitgereikt Timmerlieden: E. Bellaart, D. Blan kevoort, J. Dekker, J. Kuyken, P. J. Luyendijk (Zandvoort), P. J. Mul, (Beverwijk), J. Ph. Peper, M. F. A. Stevens, G. A. L. Erdtsieck, J. H. Scherpenhuysen, C. de Vlieg (Hoofd dorp), J. G. Vermeys, J. de Vries (Spaarndam), A. G. Willebord (Over- veen), IJ. Zegwaard (Vogelenzang), J. Tijssen (Beverwijk), P. Elffers. Schilders: Iv. Honing (Beverwijk), W. F. A. Lips, G. F. Born, G. Ch. Noteboom, G. H. F. Kruyer en L. E. Kenselaar. MeubelmakersJ. G. Ducro, J. Groot, W. van Brussel, C. van Onse- len (Heemstede) en M. B. Peeters. Smeden-bankwerkers P. W. Bal der (Halfweg), Mr. J. Bottelier, D. Craye, C. van Damme, P. Ekel (Spaarndam), E. Kuvk (Hillegom), J. D. van Dongen, L. H. .T. Damsteek, C. Th. Nieuwenhuysen, J. Schoonder- beek (Hillegom), J. Slot (Spaarndam), W. Tuyn (Velsen), J. Th. Timmer, Tj. Veldhuis, D. v. d. Wateren (Vel sen) en P. Tensen. De leerlingen, van wie de woon plaats niet is genoemd, wonen allen te Haarlem. De jaarvergadering van de Am bachtsschool zal in Mei a.s. plaats hebben. Het bestuur der Ambachtsschool is uitgenoodigd, om een collectie teeke- ningen en werkstukken in te zenden op de tentoonstelling, die gehouden zal worden tijdens het derde inter nationale congres voor vakopleiding te Londen. Militaire Zaken. Bij het 4de regiment is benoemd tot kapitein de le-luitenant J. W. Gef- ken, van het 10de regiment. Bij het 10de regiment zijn benoemd: tot majoor, de kapitein W. D. A. Op- horst, adjudant van het 4de regiment; tot le-luitenant de 2e-luitenants P. Weys en jhr. A. D. Laman Trip, bei den van het korps. BEZOEK VAN FRANSCHE EN EN- GELSCHE TUINBOUWERS AAN DE BLOEMBOLLENSTREEK. Zooals we reeds hebben medege deeld, zullen ongeveer 80 Fransche en Engelsche tuinbouwers Woensdag a.s een bezoek aan de bloembollenstreek brengen, onder leiding van het hoofd bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De rijtoer vangt aan te half negen 's morgens aan het station te Leiden, om te eindigen te Haarlem, tegen half vijf. Het déjeuner zal gehouden wor den te Hillegom tegen 1 uur en het diner te Haarlem, in de Kroon, te 6 uur. EEN OUD-STADGENOOT. Over een oud-stadgenoot, den heer G. E. L. Hijmans, lezen wij het na volgende in de Javabode ..Als iemand het te Semarang druk heeft, is het zeker wel de heer L. R. Priester, de assistent-resident voorde politie en de voorzitter van onzen ge meenteraad. Nu is de heer P. ontwijfelbaar een zeer ijverig man, vol werkkracht en werklust, maar het onmogelijke kan niemand en de dag langer dan 24 uur te maken, gaat ook al niet. Geen wonder dan ook, dat de heer P. als voorzitter van den gemeente raad niet altijd op de hoogte der ge meentezaken is en hem vaak de tijd ontbreekt tot het instellen van een grondig onderzoek en tot het bestu- deeren der vraagstukken, welke de belangen der gemeente raken. Hulp was dan ook zeer gewenscht en in de jongste gemeenteraadszitting werd het lid, de heer Hijmans, be noemd tot raadsgedelegeerde. Ge noemde lieer was vroeger lid van den Haarlemschen gemeenteraad en is vol toewijding ten opzichte van de belan gen van Semarang. In het vervolg zal de heer H. eiken Zaterdag zitting houden in de raadszaal, verzoekschrif ten in ontvangst nemen, inlichtingen verstrekken, onderzoek doen en gege vens verzamelen, die aan de vroede leden van den gemeenteraad ten goe de kunnen komen hij hun beslissin gen. De lieer H. is iemand, die belang stelt in alles, zoo merkten wij verle den reeds op. Hij vraagt of de brand weer wel in orde is, of er wel zorg besteed wordt aan de jonge boompjes in de Sijthoff-laan hij heeft gezien, dat de wegen wel worden geveegd, de koelies en mandoers geen toe zicht wordt gehouden, enz., enz. Zoo'n lid, aan wiens scherpen blik niets ontgaat, is voor raadsgedele geerde als geknipt en het hoofd onzer politie wordt van veel werk ontlast. CONCERT-TILLY KOENEN. De Liederenavond van Tilly Koener. en Coenraad V. Bos was zeer goec bezocht. De groote zaal der „Vereeni ging" was voor ongeveer drie kwart bezet. Mej. Koenen had zich een een voudig, niet lang en voldoende afwis selend programma samengesteldvier liederen van Schubert„Dem Unend- lichen", „Der Wegweiser", „Auflö- sung" en „Erlkönig" vier van Hugo Wolf„Die ihr schwebet", „Gesang Weyla's", „Lied vom Winde" en „Er ist 's"vier van Cath. van Rennes „Poppengedoe", „Theevisite", „Wie- gendeuntje" en „Zonnelied" vier van Rich. Strauss: „Mohnblumen", „Die Wasserrose", „Wiegenlied" en „Früh- lingsfeier". Prachtig klonk het formi dabele geluid door de ruimte bij de grootsche voordracht van Schubert's eerste lied. En elk volgend nummer gaf opnieuw gelegenheid, den rijkdom aan klankschakeering te bewonderen en de souplesse van stembuiging die deze buitengewoon begaafde zangeres ten dienste staan. Onder de liederen, die mij door voordracht en techniek tot de meest volmaakte uitingen van haar kunst schenen te behooren, noem ilc Schubert's „Erlkönig", Wolf! uLïed vom Winde", Rich. Strauss's /.Wasserrose" en „Wiegenlied" zon der daarbij ook maar iets af te din gen op de overige voordrachten. Want nog eens elk afzonderlijk lied leuke dingetjes van Cath. v. Rennes zoowel als de stormvlagen van Strauss was een meesterstukje van karak tervolle, ccht-muzikale, door en door gave zangkunst. Niet weinig werd het genot van den avond verhoogd door het meesterlijk pianospel van den heer Coenraad Bos, wiens technische vaardigheid en mu zikale intelligentie vooral in de liede ren van Wolf en Strauss menige zwa re proef hadden te doorstaan. Zonder merkbare inspanning kweet hij zich echter schitterend van zijn veel- eischende taak. De luide en hartelijke toejuichingen, die telkens uit de zaal opgingen, zullen dan ook zoowel den pianist als de zangeres hebben ge golden. PHILIP LOOTS. Vergunning Drankwet. Door H. C. Iveijzer is aan B. en W. gevraagd om vergunning (ingevolge art. 55, le lid lett. a dier wet) tot het verkoopen van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkfoop, in de gelagkamer van het perceel Groote Houtstraat 183. Personeele Belasting. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat het op den 13en April j.l. executoir verklaard kohier No. 3 Afd. II op de Personeele belas ting dezer gemeente, dienst 1908, aan den ontvanger der directe belastin gen is ter hand gesteld. DIEFSTAL VAN... EEN PAARD EN WAGEN1 Ja een diefstal van een paard en wagen, en in dien wagen waren nog varkens ookl Deze groot-scheepsche diefstal werd ten laste gelegd aan Hendr. Roubos te Houtrijk en Polanen. Uit het getui genverhoor bleek niet duidelijk, hoe alles in zijn werk is gegaan, maar 't kwam hierop neer, dat Hendrik be weerde nog f 20 van den veehande laar N. Sjerps te moeten hebben, en toen deze de schuld niet wilde beta len, heeft Hendr. het paard, den wa gen en de varkens maar meegeno men. Later heeft Sjerps het gestolene weer terugontvangen, maar toch j meende het Openbaar Ministerie, dat Hendr. voor dit brutale feit gestraft moet worden. De eisch luidde: 5 maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. Jan van Os te IJmuiden is nog al eens dronken en voert dan niet veel ids uit. Op 11 Maart had hij weer zoo'n bui en heeft toen den veldwach ter M. Krap mishandeld. Het O. M. eischte 1 maand gevan genisstraf. D o o p s g. Zangkoor. Het tweede concert van „Doopsge zind Zangkoor" in dit seizoen zal de genen, die ook het vorig concert bij woonden, in staat stellen, opnieuw Nobel, te hooren. De muziekverslag- gever van dit blad, de heer Philip Loots, schreef indertijd zeer gunstig én over het werk zelf èn over de ver tolking er van. Een goede gelegenheid dus ook voor hen, die dit toonwerk niet hoor den. Een tweetal werken van onzen stad genoot Willem Andriessen, opgedra gen aan Doopsgezind Zangkoor, en heide met Oud-Hollandschen tekst, zullen een eerste uitvoering onder vinden, terwijl als solisten medewer ken de heeren Simon Denijs, baryton te Amsterdam, en E. A. Cats, violist alhier. Ter opluistering. Door het Museum van Kunstnijver heid alhier zijn verschillende fraaie voorwerpen ter opluistering afgestaan voor de in Juni a.s. te Harlingen te houden groote Kunstnijverheidsten- toonstelling. Een goed tehuis gekregen. De keeshond en zijn twee jongen, indertijd gevonden in het Kenaupark, zijn door bemiddeling van het be stuur der Vereeniging tegen het mis handelen van dieren, aan dieren vrienden afgegeven. LEVERING OPGEDRAGEN. Door het departement van Oorlog ïs aan de N. V. Handel-Maatschappij van A. Resinlc te Haarlem de levering opgedragen van 21.000 KG. ledercar- ton. Een Paasch-étalage. Wie nu een mooie Paasch-étalage van een slager wil bewonderen, moet eens gaan kijken bij „De Westfaal- sche ham", den winkel van den heer Joh. H. D. v. Hemsbergen, Anegang 21. Het met groen, bloemen, lintjes en strikjes versierde vleesch maakt een aardig effect. Aan belangstellende kijkers ont breekt het dan ook niet Nederland en Oranje. Donderdagavond vergaderde de anti revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje". Tot bestuursleden werden gekozen (in de vacaturen J. W. Florijn en J. C. van Goudoever) de heeren Van Blitterswijk en Jac. de Jong. De heer P. Kalbfleisch beantwoord de in een causerie de vraag, welke middelen zijn aan te wenden, om het ledental en het werkzaam aandeel der leden bij de verkiezingen te verhoo- gen. Na een geanimeerd debat werd. besloten, volgens het door den heer Kalbfleisch ontwikkelde propaganda- plan, krachtig werkzaam te zijn. Een melksalon. Weder is onze stad met een melk salon verrijktDe maatschappij „Hartelust" heeft een deel van haar fabrieksgebouw Kruisweg 70 daartoe ingericht. De salon is keurig en ge riefelijk ingericht en biedt een prach tig uitzicht op het drukke en mooie stadsdeel Kruisweg en Parklaan. VERLAGING TRAMTARIEVEN. Binnen een paar dagen zullen be langrijke wijzigingen worden aange kondigd van de abonnementstarie ven onzer electrische trams. Zoo zal het abonnement Haarlem—Amster dam van f 110 worden verminderd tot f 90 en de mogelijkheid geopend worden voor hen, die dit abonnement of Haarlem-Zandvoort of Haarlem- Bloemendaal bezitten, om voor f 15 een suppletie-abonnement te nemen op de ceintuurbaan. In botsing. De stoomtram, die te 10.35 van Alk maar naar Haarlem vertrekt, kwam in het begin van den Alkmaarderhoub aan den Kennemerstraatweg in bot sing met den wagen van den vracht rijder C. Steeman van Castricum, die juist van een zijweg uit (de Bleekers- laan) op de rails van de tram kwam. Paard en voerman waren gelukkiger over heen en kwamen er met den schrik en onbelangrijke kwetsuren af, maar de wagen van den vrachtrijder kreeg belangrijke schade. UIT DEN ZANDVOORTSCHEN RAAD. Een magere agenda eu toch. een vrij langdurige vergadering Een eigenaardige stemming. De stemming ongeldig? Een te laat bemerkt verzuim. De Raad was Donderdagavond al leen samengeroepen voor de benoe ming van een gemeente-ontvanger, maar niettegenstaande deze magere <?p-nda, is het dank zij weer den langdurige "vergadering geworden. De stemming voor gemeente-ont vanger had al een zeer bijzonder ver loop. B. en W. hadden aanbevolen de heeren W. Posthumus Meyjes, kerke lijk ontvanger der Ned. Herv. gem, te Haarlem en J. P. Viruly, ambte naar van den Burgerlijken Stand te Teteringen. Bij de eerste stemming waren de 10 stemmen als volgt verdeeld: J. P. Viruly 0; W. Posthumus Mey jes 4; O. Schrikkema, (timmerman en aannemer te Zandvoort), 1; A. C. Voet •(pensionhouder te Zandvoort) 3; Heil (Zandvoort) 2. Bij de tweede vrije stemming: Viru ly 0; Posthumus Meyjes 1, Schrikke ma 3; Voet 4; Heil 2. Het eigenaardige is, dat van de vier personen, die eerst den heer Pos thumus Meyjes stemden, drie van ge dachten veranderd waren. Waarom? In herstemming kwamen düs de Zandvoorders O. Schrikkema en A. C. Voet. Zij behaalden toen: Schrikke ma 4; Voet 6 stemmen. Gekozen werd dus de heer A. C. Voet, Ho! zei echter de heer Koning de stemming is ongeldig! De heer Driehuizen is familie van den heer Voet, dus deze had bij de herstem ming niet mogen stemmen. De heer Driehuizen: Maar wie zegt u, dat ik den heer Voet gestemd heb? Nu kwamen de wetboeken ter ta fel en werd het ten slotte uitgemaakt, dat het beter of secuurder was ge weest, als de heer Driehuizen zich bij de herstemming onthouden had. De voorzitter constateerde echter, dat 't geen invloed op de stemming heeft gehod. Zoo de heer Driehuizen bui ten stemming gebleven was, had de heer Voet 5 van de 9 stemmen gekre gen, en was dus ook benoemd gewor den. Om deze reden werd de stemming dan ook geldig verklaard. Bij de rondvraag nam de heer Ko ning weer het woord, zeggende: Voor eenige jaren is een stratenplan der Erven Favauge door den Raad goed gekeurd, echter onder beding, dat de huizen aan de Zuiderstraat geen hoo- geren gevel krijgen, dan 4 meter. Hoe komt het nu, dat aan deze straat een perceel gebouwd is met 6 of 6J me ter gevelhoogte? De wethouder de heer Zwaan, meende zich te herinneren, dat de aanvrage voor het betreffende per ceel geschiedt is als staande aan een aangrenzende straat. Daardoor heb ben B. en W. de ontduiking der hoog te-bepaling te laat gezien. De heer Koning: Als dat zoo is, wou ik wel gaarne aan B. en W. rra- ;en, of zij ook genegen zijn, aan de

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1