HAARLEM'S DAGBLAD. TOEES.5!^ Stadsnieuws HET TOONEEL Uit de Rechtszaal Rubriek voor Rechtsvragen FEUILLETON Eindelijk gewonnen Binnenland Pers-Overzicht „DE MEID", VAN HEIJERMANS, DOOR DE „NEDERLANDSCHE TOONEELVEREEN1GING" Herman Heijermans is een be kwaam beheerder zijner geestelijke goederen. Hij is oen even handig schrijver als handig exploitant van zijn geschreven bezittingen. Maar wie kan hem ongelijk geven Handig, ja handig, dèt is hij boven al en in èliee die eigenschap domi neert in alles wat hij doet. Zoo, om iets te noemen, lukt het hem heel handig, wanneer hij iri een seizoen eens geen nieuw groot stuk heeft, eenige schetsjes van zijn alter ego, Samuel Falkland, onder den titel van tooneelstukjes nog eens op de planken productief te maken. Me vrouw Aleida Roeloffszen weet daar van mee te spreken zij toch heeft met haar gezelschap eens drie Falk- landjes ter opvoering gekregen, om sen Heijermans-avond te vullen. En ook Woensdag hebben we weer een Heijermans-avond gehad, die, hij ge brek aan groot werk, weer uit Falk- landjes bestond. Want „De Meid" is eigenlijk niets anders dan een uitvoerig Falklandje. Mevrouw De Pauw heeft, als haar man voor vier maaDden op reis is. een zwak oogenblik gehad en zich met. een ander vergeten. De meid, die bij ben in dienst is, heeft een brief in handen gekregen, waaruit ze alles te; weten is gekomen. En van dit geheim maakte ze nu misbruik door mevrouw ie brutaliseeren, te plagen, geld af te zetten en op een schandelijke ma nier te pijnigen door angstaanjaging, totdat meneer thuis komt, alles ont dekt, zijn vrouw vergeeft en de meid wegjaagt. Dat is alles een schetsmatige no velle dus op het tooneel. Had Heijer mans 't nu ook eenvoudig als zooda-; nig gegeven, dan kon men daar geen bezwaaf tegen maken. Maar in zijn reclamelust noemt hij 't met een op-: zienbarenden bijtitel een „komedie-1 van-haat". Dat wil zeggen, dat de meid mevrouw pijnigt uit haat, maar niet uit gewonen haat van een slechte, meid, o neen, dat zou te eenvoudig en te waar zijn geweest en dan had hij geen „sociaal element" voor' de bovenste rangen er in kunnen brengen. Deze haat is die van het pro letariaat tegen het kapitaal (heet het zoo niet want de meid haat haar mevrouw, omdat deze 't altijd zoo goed heeft gehad, terwijl zij in de keuken of op huar zolderkamertje moest huizen. Hoe klein, reclame- zuchtig en er bovenop gelegd is dit alles We zeiden dan, dat „De Meid" een „schets" waswelnu, dienovereen komstig is alles er in ook schetsma tig. In de personen is niet diep inge drongen ze zijn van huiten even be keken en met een enkel lijntje en kleurtje aangegevon. 't Is erg schets matig en oppervlakkig werk, waarin we dan ook niets over de motieven! der handelingen van de personen vernemen, waardoor wij ze zouden i kunnen begrijpen, 't Blijft alles aan den buitenkant. De Heijermansiaansche handigheid komt echter telkens om den hoek glu ren zoo weet hij precies mot welke typen hij bij het publiek succes heeft. Zoo komt er in een van zijn stukken een type van een juffrouw met een poesje voor, die in de Pijp te Amster dam kamers verhuurt, en telkens de deur moet opentrekkendaar had hij veel succes mee. Nu, net zoo'n mensch niet hetzelfde, maar zulk een type vindt men ook in „De Meid"; de poes is hier een hondje geworden, en zij trekt ook telkens de deur open. En men herinnert zich uit zijn „Schakels" het kostelijk type van den broer van Pancras Duif wel, den gewezen zee- loods, nu, dit-type vindt men ook in „De Meid" terug, maar hier is hij een Amsterdamsche kruier. Na deze opmerkingen voorop ge plaatst te hebben, willen we toch ook erkennen, dat het stukje in hooge ma te ook van de goede eigenschappen van Heijermans' talent getuigt. De dia loog is zeer knap en soms zelfs aar-, digde tooneelen zitten goed in el kaar en geven telkens afleiding, zoo dat de aandacht niet zakter zit spanning in, .waardoor men tot 't laatst met serveuse oplettendheid op de ontknooping blijft wachten het is vol kleine en rake trekjes en, wat ook gezien is, wanneer De Pauw in de groote scène den ontrouw van zijne vrouw te weten komt, heeft er geen traditioneel gevecht, getrek en ge- sleur mot lichamen over de planken plaats, maar ziet men het ontsteld ver- driet van een diep getroffens,. De „Nederlandache Tooneelvereeai- ging" speelde het stukje magnifiek. Mevrouw De Boer—Do Rijk als de meid had een rol, die voor haar ge knipt is, en zij maakte er dan ook wat moois vanhaar spel is zoo juist en waar, dat het idee „spel" er bij verloren gaattot in de kleinste dé tails en de geringste intonaties in haar stem is haar werk „af" en „raak". Dit was iets bijzonders als genrewerk. Mevrouw Van der Horst was een goed gevoelde en weergegeven vrouw, die door haar angst gepijnigd wordt, en die angst en smart gaf zij door stand, gebaar, gekijk en stem mooi weer, ja, haar aanvullend spel, tua- schen de groote dingen in, was door trokken van die angst. Heel knap was 't. En Alex Post als de bedrogen man gaf bijzonder zuiver en zonder over drijving in de groote scène het ver driet van den diep getroffen man weer. Welk een goed samenspel zit er toch altijd bij de leden van dit gezel schap en wat doet hun frissche spe len prettig aan. 't Is voor ons steeds een blijdschap om ze te zie®. Het nastukje „Feest" ook van Heijermans schijnt gemaakt uit de snippers, die na 't schrijven van „De Brand in de Jonge Jan" op zijn bu reau waren achtergebleven. In deze gevangen! sschets liet vooral Van Warmels een prachtig gecreëerd en gegrimeerd type van een versuften gevangene zien. FRANS NETSCHER. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 21 April 1908, ded namiddags van 1 tot 2 uur, door deri heer W. EzermaxL Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S Bach. No. 2. Adagio (4de Symphonie) Beethoven). '-it No. 3. Sonate No. 5, Mendelssohn. a. Andante. 1 b. Andante con moto. c. Allegro maestoso. No. 4. Marsch uit „Jephta", H&ndel No. 5. AriaMondnacht, Schu ma Tiri- UITSPRAKEN. L. H. Pieters, zonder beroep en D. [van Viersen, smids-leerling, de lc te •Haarl.ïïede dé 2e te Haarlem, dief stal en heling, de le ter beschikking van de regeering gesteld, de 2e f 3 boete, of 1 maand tuchtschool. F. A. W. Keyzer, loopknecht te Haarl.Iiede, poging tot diefstal en diefstal, ter beschikking van de re- geering gesteld. J. B. Smit, timmermansknecht en W. Noom, fabrieksarbeider, beiden te Krommenie, met vereende krach ten gepleegd geweld, de le zes weken, de 2e 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek der prev. hechtenis. Th. van Ruiten .hotelhouder te Lis- se, verduistering, 3 boete of een dag hechtenis. 1 D. Walter, II. A. Verschure, B. Brui nonberg, E. C. Mulder, G. van 't Hul, L. Mouton, A. Koehorst, M. Schik, J. iMol, C. Hijnekamp, allen sigarenma- jkers te Beverwijk, diefstal, ieder een ;dag gevangenisstraf. I L. van Gelderen, koopman te Am sterdam, appèl vervoer van een paard !dat, niet vervoerd mocht worden, ont slagen van rechtsvervolging. V r a a-g: Mijne vrouw heeft mar garine gekocht van den Coöp. Boeren bond, hoofdkantoor Smedestraat, on der beding dat, zij bij elk pond een heele bon en bij elk pond een hal ve bon zou ontvangen (dat werd haar ook door den vertegenwoordiger van den bond voorgespiegeld) rechtgeven- de resp. op eene uitkeering van 10 en 5 cents, elk kwartaal uit te keeren. Nu vervoegde ik mij heden aan het hoofdbureau om afrekening en werd mij kennis gegeven, dat ik geen uit keering ontvangen zou, omdat ik geen klant meer was, terwijl mijn vrouw laatstleden Maandag nog van den knecht een pond van den wagen had gekocht. Ik heb toch niet met ge noemden bond gecontracteerd voord* Üit het. Engelsch. 21) Nu, en vroeg mevr. Warriner. Ik ging terug naar Plymouth en overtuigde mij van de waarheid van hetgeen hij zei. De oude man had mij den naam van de schepen en dien van hun eigenaren genoemd. Ik sloeg ze in de registers no, en stelde uit de vertrek- en aankomst-data's onweer legbaar vast, dat die brigantijn, die wij op de hoogte van Quessa'nt ont moet hadden, onmogelijk een van die acht schepen kon zijn. Zoo bleven er dus nog vier over, of wel de drie, die ik had uitgezonderd, want het stoom jacht kwam niet in aanmerking. Volgt o mij goed, mevrouw Warri ner Miranda knikte zwijgend haar be vestigend antwoord. Die drie schepen waren gestrand. Twee daarvan behoorden aan zeer geachte handelsfirma's en de derde aan Ralph Warriner. In de gege ven omstandigheden kon het Ralph Warriner natuurlijk niet anders dan aangenaam zijn, als hij voor dood werd gehouden, terwijl hij toch nog leefde en om zoo te zeggen een schip tot zijn beschikking had. Welk voordeel zouden daarentegen de twee geachte handelsfirma's er van heb ben, als valschelijk de tijding ver spreid werd, dat een der schepen ge strand was Zeker geen enkel 1 War riner daarentegen had alle reden, als hij niet ontdekt wilde worden, om zoowel de takelage, als den naam van het schip te veranderen. Dat al les waren natuurlijk maar combina ties en vermoedens. Charnock bijv. kon zich volkomen vergist hebben. De „Tarifa" was misschien werkelijk niets anders dan de „Tarifa" en een brigantijn. Maar combinatie en ver moedens leidden tot dezelfde gevolg trekking en ik moet bekennen, dat mijn belangstelling langzamerhand aangroeide tot opgewondenheid. Mijn argwaan werd nog versterkt door de vreemde manier van doen van de „Tarifa". In de couranten werd haar binrtenloopen in havens lieelemaal niet genoemd. Zij scheen bij dag geen der signaalstations van de Lloyd ge passeerd te zijn. Wat zou het doel zijn van de „Tarifa" Waarom hield zij haar aankomst geheim Dat hield mijn nieuwsgierigheid in de grootste spanning. De „Tarifa" werd naar het scheen door niemand ver wacht. Als bovendien mijn vermoeden levering- van een zekere hoeveelheid per week of per kwartaal, om recht op teruggaaf van mijn bespaarde dubbeltjes te ontvangen. Welken weg moet ik nu bewandelen? Antwoord: Het zou heel aar dig zijn, wanneer deze zaak eens door den rechter kon worden uitgemaakt, maar wij vreezen dat voor één per soon de kosten te zwaar zouden wor den; wat wij echter niet weten, om dat u ons het bedrag uwer vordering niet noemt. Om een paar gulden kan men natuurlijk niet procedeeren. Maar is het niet mogelijk, dat u te genover den Coöp. Bond ook een coö peratie stelt? Uw geval zal toch wel niet op zich zelf staan? Welnu, veree nig u dan met anderen om de zaak eens te laten uitmaken en stel u in verbinding met een welwillend advo caat, die u helpen wil. Voor ieder af zonderlijk zullen de kosten dan niet te bezwarend zijn en men zal weten of men voortaan nog bij dien bond koopen kan en of deze vertrouwen verdient. V raag: Eene dienstbode is 1-.V jaar in betrokking geweest, is 13 Ja nuari ongesteld geworden, zoodat zij 5 weken moest verpleegd worden. Zij is 17 Februari weer in haar dienst gekomen, maar moest nu vier weken voor Mei haar dienst om gezond heidsredenen verlaten. Mag mevrouw' nu die dagen van Februari afhou den? Moet Mevrouw als de dienstbo de bij haar ongesteld wordt de ver- pleegkosten betalen? Mag men eene juffrouw huishoudster binnen een week haar dienst opzeggen? Antwoord. Uwe eerste vraag is niet al te duMelijk. Voor den tijd dat het werk niet verricht is wordt ge woonlijk geen loon betaald. Verpleeg- kosten behoeft Mevrouw niet te be talen. Wat de juffrouw betreft, als die per week gehuurd is, mag men haar per week opzeggen. Op meer duidelijk gestelde vragen zouden wij ook meer duidelijke antwoorden kunnen ge ven. Soms moeten wij er wel eens naar raden. VERGADERZAAL TWEEDE KAMER. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer is men thans bezig de inrich ting aan te brengen van het midden gedeelte bestemd voor het nemen van een proef ter vervaardiging van een analytisch verslag. De werktafel voor de verslaggevers zal door koorden aan staketsels van de overige ruimte worden afgeschei den. In verband hiermede wordt ook eene wijziging aangebracht in dc plaatsing der stenografenbank. RIJKSVERZEKERINGSBANK. In de te Enschedé gehouden verga dering van de Kamer van Koophan- delen Fabrieken werd behandeld het adres der Kamer te Haarlem, hou dende verzoek aan den Minister tot splitsing der Rijksverzekeringsbank in twee deelen ter vereenvoudiging van hare administratie. Na eenig de bat wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, ook met het oog op het reeds genomen besluit tot den door de Kamer toegezegden steun aan het adres van den Nederl. Werkgeversbond waarbij een onder zoek wordt verzocht naar de uitvoe ring en werking der wet. EERVOL ONTSLAG AAN ONDER WIJZERESSEN WEGENS HUWELIJK. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeenteraad een schrijven doen toekomen waarbij onder herinnering aan de discussie in de zitting van 27 Dec. 1.1., mededeeling wordt gedaan van het in het huwelijk treden eener onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs aldaar. Op grond van de in de bedoelde raadszitting door den gemeenteraad als juist erkende opvatting, dat het werkzaam blijven van onderwijzeres sen na haar huwelijk in den regel niet in het belang van het onderwijs kan zijn, en aangezien er, hoezeer juist was, als de „Tarifa" niets an ders was dan de „Tien Gebroeders" in een andere gedaante en misschien Ralph Warriner bij zich aan boord had dan bleef de vraag nog over, of Ralph Warriner werkelijk alleen ter wille van een of andere vracht gevaar zou willen loopen, in een En- gelsche havenstad zijn vrijheid op :t spel te zetten. Begrijpt u mij, mevr. Warriner Ik overlegde, combineer de, veronderstelde, maar kon tot geen bepaald besluit komen. Maar ik dacht bij mij zelf, de lading van de „Tari fa" is het punt, waaraan ik vast moet houden. Als ik daarvan iets te weten kon komen, dan was ik meteen in de gelegenheid vast te stellen, of Ralph Warriner er zijn hand bij in het spel had. Dat is ii toch duide lijk Het was zoo duidelijk, dat Miranda zich al heelemaal gevangen voelde in het net van scherpzinnige conclusies, die deze man haar onder het oog bracht. Alleen een kortaf „ja" kwam over haar lippen. Welnu, uit den koers van de brigantijn kon men opmaken, dat zij blijkbaar op een der Westelijke ha vens aanhield. Ik bleef een paar da gen in Plymouth op den loer liggen en las ijverig de scheepstijdingen. Maar dat was niet alles, wat ik in dien tijd deed. Ik ging ook nog naar de openbare leeszaal, keek de kolom- de betrokken onderwijzeres, mejuf frouw A. W. Hagen, werkzaam aan de school voor g. I. o. aan de Blok landstraat, als een zeer goede onder wijzeres bekend staat, geen redenen zijn, waarom dit geval als een uit zonderingsgeval zou zijn aan ie mer ken, deelen B. en W. mode, dat zij zich in overeenstemming met het auvies van de commissie voor het openbaar onderwijs, enz. verplicht zien deze onderwijzeres voor eervol ontslag voor te dragen, waarvoor zij voorstellen het tijdstip van ingang op 1 September e.k. te bepalen. Geheel op dezelfde gronden wordt voorgesteld, aan mejuffrouw M. H. Bekkerde Roodt, onderwijzeres aan de school voor g. 1. o. 3e klasse; No. 33 aan de Duijststraat, als zoodanig eervol ontslag te verleenen tegen 1 October a.s.f en aan mejuffrouw H. AndraeMak, onderwijzeres voor de nuttige handwerken in de gewone schooluren aan de school voor g.l.o. 3e klasse No. 18 aan de Benthem- dwarsstraat, tevens werkzaam als le onderwijzeres voor de nuttige hand werken buiten de gewone schooluren aan de school voor g.l.o. 3e klasse No. 61 aan de Oostervantstraat, uit eerst genoemde betrekking eervol ontslag te verleenen tegen 1 October a.s. HOE MET 's LANDS GELD OMGE SPRONGEN WORDT. De Haagsche „Kiekjes"-schrijver van het „N. v. h. N." vertelt het vol gende staaltje van de wijze, waarop in ambtelijke kringen soms met 's lands penningen wordt omgespron gen. „Op een der departementen in Den Haag het doet er niet toe welk wordt een gepensioneerd overste tot eh i van een afdeeling benoemd. De gelukkige is zeer in zijn schik rnet de benoeming, alleen op éón punt is zijn •vreugde getemperd. Wat is namelijk het geval Hij be vindt, dat hij in zijn nieuwen werk kring slechts twee referendarissen onder zijn bevel krijgt. Is dat wel in overeenstemming met zijn „rang" Gepensioneerd met den rang van ko lonel effectief had hij het in. den dienst niet nooger gebracht dan tot overste deed zich nu de ernstige vraag voor, of een kolonel wel met goed fatsoen over slechts twee refe rendarissen kon bevelen. Eigenlijk kon dat niet. Een kolonel ook al is bij gepensioneerd en slechts kolonel a la moed d'Allemagne moet min- stens vier referendarissen onder zich hebben. Minister gesproken. Ernstige bezwaren. Slechte tijden. Kamer zou de twee extra referendaristraktemen ten riiet slikken. De kolonel bleef ech ter aanhouden. Iemand in zijn rang kan zich niet vergenoegen met over slechts twee referendarissen te beve len. "Hij zóu zich blameeren.... en liet werk zou er onder lijden. En op dat argument van het „werk", lieve lezer, dat er onder lijden zou, heeft de zaak haar beslag gekregen, zooals de ko lonel het wenschte. Er werd name lijk bevonden, dat de arbeidsverdee- ling, gij begrijpt wel, de arbeids verdeeling, veel beter zou zijn, indien de oorspronkelijke afdeeling gesplitst werd in drie onder-afdeelin- gen, met ieder aan 't hoofd.... één re ferendaris. Die vierde referendaris is aan den „chef".... beloofd, als, weder en wind dienende, de Kamer eerst den derden referendaris geslikt zou hebben." JEUGDIGE DIEVEGGE. Te Dussen passeerden Dinsdag avond twee wagens met zigeuners, van wie een aankomend meisje bij de landbouwer van Dinteren f 13.25 stal. Nauwelijks was 'i bekend of de be woners liepen te hoop en hebben drie zigeuners, die het meisje volgden, tot tweemaal toe afgeranseld en door het water De Dussen gejaagd. De mare chaussees, wier hulp ingeroepen werd is er in geslaagd het meisje te arres teeren. Behalve bij genoemden land bouwer had ze nog' meer gestolen en van een paar urgelooze huismoeders geld gerold, 't Was een heele conster natie. EMIGRATIE NAAR TRANSVAAL. Naar aanleiding van eene kennisge ving in enkele Hollandscho bladen ge plaatst door het Bureau voor Han delsinlichtingen te Amsterdam, waar bij aanbiedingen werden ingewacht van handelsbedienden, kantoorklerken men van het „Westelijk Morgen- nieuws" door en vond het bericht van de vondst van het lijk op St. Mary. De zeeman zonder gelaat, dien men op Rosevear gevonden had, scheen mij opmerkelijk. Ook viel mijn aan dacht er op, dat er in het Kanaal met het stormachtige en mistige weer veel schipbreuk was geleden. Maar vóór ik nog tot een vast besluit kon komen, las ib, toen ik op den derden morgen de courantenberichten na snuffelde, dat do „Tarifa" in Fal mouth het anker, had laten vallen. Ik nam den eersten trein, die daarheen ging en vond de „Tarifa" aan de ka de van Falmouth liggen. Ik deed da delijk mijn best goede vrienden te worden met de beambten van de ha ven, maar van Ralph Warriner ont dekte ik geen spoor. In Miranda begon de hoop te her leven. Zij wist heel goed, dat Ralph Warriner op dat oogenblik niet in Falmouth was, maar zij liet Wilbra- ham kalm verder vertellen. Ik beken u openhartig, ging hij voort, dat mijn hoop een beetje begon te verflauwen. Warriner zou natuur lijk eerder aan land gezet kunnen zijn, maar toch was het mij onmoge lijk, een bevestiging van mijn vermoe dens te vinden, eer ik hem zelf met mijn eigen oogen gezien had. Miranda stemde toe. Nog had deze man haar niet in zijn macht, nog en anderen, die in Transvaal een za- kelijken werkkring wenschen te aan vaarden, meent het bestuur der Ne- derlandsche Vereeniging te Johannes burg ten sterkte te moeten protestee ren tegen de aanmoediging van zulk een emigratie van Nederlanders op welk gebied ook. Op grond van de algemcene en steeds aanhoudende depressie acht zij het beslist verkeerd, eenigen Neder lander aan te raden naar Zuid-Afrika te komen, omdat niets dan teleurstel ling hem hier wacht. Ieder, die naar Zuid-Afrika komt, wete, dat hij zulks doet, geheel op eigen risico en het bestuur voornoemd, raadt iedereen aan, die, niettegenstaande deze waar schuwing, toch voornemens mocht zijn zich naar Zuid-Afrika te begeven, eerst bij de® consul of bij de Neder- landsche vereenigingen inlichtingen in te winnen. Aanhoudend ontvangt de vereeniging aanzoeken om steun van Nederlanders, die nog maar kor ten tijd hier zijn en er niet in hebben mogen 9lagen, wat zij ook deden, zich een hestaau te verzekeren, of in hun levensonderhoud te voorzien. KLI.TNTREKKERS. Te Beets in de Friesche gemeente Opsterland, is door de veenarbeidei'9, die hooger loon eischten, Maandag- voormiddag appèl gehouden, waarbij een honderdtal aanwezig was. Toen de vergadering geëindigd was, zijn velen, ongeveer 50 der aanwezigen, met werken begonnen. Op den namiddag werd een tweede vergadering gehouden toen waren slechts 50 arbeiders aanwezig. Ook nu was de uitslag niet schitterend, ter wijl na afloop meer dan de helft aan den arbeid toog. De arbeiders hebben dus genoegen moeten nemen met het loon, door de verveners vastgesteld. Het- werk in de veenderij is nu in vollen gang. DE „HEEMSKERK". Bij zijn bezoek aanstaanden Zater dag aan Amsterdam, ter bezichtiging van het pantserschip „Heemskerk", zal de Minister van Marine vergezeld zijn van zijn adjudant, luitenant ter zee Merkus. BENOEMD. Reuter seint uit Rome, dat de ge zantschapssecretaris Catalani be noemd is te 's-Gravenhage. VERMOEDELIJKE BRANDSTICHTING. Uit Amstelveen meldt men thans, dat het onderzoek, betreffende den brand, die in den nacht van Zater dag op Zondag jl. daar woedde, ijve rig wordt voortgezet, onder leiding van den burgemeester, die daarin zelf een daadwerkelijk aandeel heeft ge nomen. Tal van getuigen zijn gehoord en hoewel de bewijzen tegen K. nog zwak zijn, schijnen zij toch eenparig den oorspronkelijk verdachten K. als den dader aan tè duiden. Nader wordt uit Amstelveen ge hield, dat, tot groote blijdschap van de ingezetenen, Woensdag de burge meester zijn onderzoek weder voort zette en dat hij, vergezeld van een gemeenteveldwachter, den verdachten K. in de® loop van den middag heeft gearresteerd. De gearresteerde K. werd Donder dag ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Amsterdam. BRANDEN. Woensdagnacht is de kapperswinkel van den heer G. J. Pierlot aan den Zeedijk te Hilversum geheel uitge brand. De bewoner, die zich te bed bevond, moest zich door een snelle vlucht redden. De oorzaak is onbe kend alles was verzekerd. Te Erica brandde de woning van den arbeider Lanjou tot den grond af. Niets kon worden gered dan twee geiten en een horloge. OOK PRETTIG. Te Bielefeld stond de directeur van het gymnasium, tevens reserve-offi cier, in uniform te wachten 0]5 zijne vrouw, die bezig was met inkoopen doen. Zijn pakje zag er een beetje ouderwetsch uit. Opeens riep iemand: „Dat is ook een kapitein van Köne- nick." Dadelijk een geweldige volksoploop. Honderden stroomden saam. Een po litiebeambte verzocht den officier mee naar het bureau te gaan. Groot hoera onder het publiek. Op het bureau was de zaak spoedig opgehelderd. De gymnasiumdirecteur had een feest maal van reserve-officieren bijge woond, waarbij zijn kleedij en tevens zijn houding ietwat geleden hadden. HET LUCHTSCHIP KLUYTMANS— DE MARQAY. De commissie, door den minister v. Oorlog benoemd, tot onderzoek en be studeering van het luchtschip Kluyt- mans-De Marcay, bracht een bezoek" aan het Paleis voor Volksvlijt, waar zij genoemd luchtschip bezichtigde. Naar de Tel. verneemt, was dö commissie samengesteld uit de overste P. C. J. Noorduyn en kolonel C. J. Snijders, beiden van de genie, zeer voldaan over het luchtschip en zullen ze binnenkort him rapport uitbrengen aan den minister. IN AUDIËNTIE. Naai- men ons uit Rome meldt, is de burgemeester van Rotterdam, die daar thans vertoeft, dezer dagen door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. (N. Ct. TROONSOPVOLGING. Het „Utrechtsch Dagblad", naar aanleiding' van de inmenging van de Parijsche Temps in de kwestie va® onze troonsopvolging, tegen elkebui- tenlandsche inmenging, van welke zij de ook, protest aanteekenend, zegt, dat de kwestie haai- zelfs geen kwes tie lijkt. Zij verschilt in meening met mr. S. vu® Houten, die aanbeveelt, de bepalingen der Grondwet omtrent de troonsopvolging aldus te wijzigen, dat, ingeval de troon vacant mocht komen, „het Nederlandsche volk be voegd zij, de zaak naar de dan be staande toestanden te regelen." Zij acht de door mr. Van Houten aanbe volen gedragslijn wel de gevaarlijkst denkbare handelwijze. Zij wijst op de twisten en beroering, die bij de keuze van een nieuwen koning zeker zouden ontstaan en op de moeilijke positie, die een koning zou hebben, die wel licht een vrij aanzienlijke minderheid tegen zich had gehad. En het blad stelt buitendien de vraag, of men ge looft, dat bij zulk een door het Neder- Iandsche volk ie nemen beslissing over den ledig geworden troon buite®- landsche inmenging zou uitblijven. De conclusie van het blad is dan ook, dat de troonsopvolging, die i® onze Grondwet duidelijk geregeld is, on veranderd moet blijvendie regeling te vervangen door een volkskeuze acht het uit nationaal zoowel als uit in ternationaal opzicht het bedenkelijk- ste wat men doen kon. Het Utr. Dagblad zou zich eer kun nen vereenigen met een advies, naar zij meent van de Standaard. Indient ongeluk mocht gebeuren, dat H. M. de Koningin kinderloos overleed, dan kan hekend zijn wie volgens de Grond wet de naast geroepene tot den troon is. Op het oogenblik zou het zijn de groothertog van Saksen Weimar, die echter, als hij groothertog wilde blij ven wat men meent, dat het geval is volgens onze Grondwet niet te gelijk de kroon van Nederland zou kunnen dragen. Door diplomatieke' aanvrage zou men in elk geval wel kunnen te weten komen wie als de vermoedelijke wettige troonopvolger ware te beschouwen. Nu wordt van zulk eene troonsbe stijging, in een naar menschen-bere- kening nog verre toekomst, het be zwaar gevoeld dat dan plotseling een vorst, vreemd aan onze taal en onze zeden, opgegroeid onder andere ver houdingen dan de onze, in Nederland zijn intree zou komen doen. Dat- is eigenlijk wel het punt waar de schoen hun wringt, die om veraö- 'dering roepen en ook wel anderen, die deswege nog geen verandering 'der Grondwet zouden wenschen. Welnu, de Standaard heeft een een voudig en afdoend middel aa® de hand gedaan, om hierin te voorzien. De vermoedelijke wettige troonop volger worde officieel en openlijk ale zoodanig geproclameerd en hij worde uitgenoodlgd, van het oogenblik dier proclamatie af, aan ons Hof verblijf te honden. Een toekomstig troonopvolger, i» ons midden vertoevend, zou kunnen samengroeien met onzen landaard. Als het moest zou deze weg driB kunnen ingeslagen worden. Maar het blad is van oordeel, met het oog op de mogelijkheid, dat de nationale hoop op nakomelingschap van onze Koningin nog eenmaal verwezenlijkt wordt, en in verband met den leeftijd onzer Koningin, dat het verstandiger is in elk geval nog ettelijke jaren te wachten. hoopte zij er aan te ontkomen, want zij was op dit oogenblik niet in staat tot de logische overdenking, dat Wil- braham niet zoo openhartig tegen- over haar geweest zou zijn, als hij intusschen niet volkomen zekerheid gekregen had. Mijn hoop zou nog kleiner wor den, zoo ging Wilbraham voort. De brigantijn ging door voor een koop vaardijschip, dat- een lading vruch ten van Tarifa aanbracht. Ik zag, hoe de lading gelost werd. Zij be stond werkelijk uit vruchten. Het was geen schijnlading. Het schip moest met alkali terug naar Tarifa. En weer zag ik, hoe de lading werd ingenomen. Maar toen, mevr. War riner, begon ik weer moed te schep pen, want die alkali-lading was in 't oogloopend klein. De verdienste, die daaraan vast zat, kon zeker de kos te niet dekken. Weer ging ik aan het combineeren. Ik zei bij mijzelf, de alkali is niets dan een schijnlading, en de „Tarifa" wil blijkbaar een la ding van een geheel anderen aard in een der kustplaatsen innemen van welken aard die lading zijn zou, daar van kon ik mij natuurlijk geen idéé vormen. Maar dat is alles immers niets anders dan phantasie zei Miranda met een onverschilligheid, die zij in werkelijkheid allerminst voelde. Een goed bericht kreeg ik ook van mijn vriend, den havenbeambte, te hooren, merkte Wilbraham op, n.l. dit, dat de papieren van de „Tarifa" van den laatsten tijd waren, en dat het toch een oud schip was, dat, zoo als men aannam, aan zijn kapitein toebehoorde. Naar 't scheen was er brand in den salon gekomen het schip was uitgebrand en de scheeps papieren waren weg dat moe9t een jaar geleden gebeurd zijn. Een zeer slordige kapitein, nietwaar En ongewoon slordige kapitein, nietwaar mevrouw Warriner Een ongewoon slordige kapitein, of zouden wij mis schien moeten zeggen, een ongewone slimmerd wat dunkt u Want de brand op de brigantijn, waarbij de papieren verbrandden, brak ongeveer precies op denzelfden tijd uit, als waarop de „Tien Gebroeders" op Ro sevear strandde. Wat denkt u van deze combinatie Maar mijn echtgenoot heeft u niet gezien, zeide Miranda hardnek kig. En waarom zag Ik hem niet zeide Wilbraham, omdat hij heele maal niet aan boord was. Dan valt dus uw geheele gebouw van vermoedens In elkaar riep Mi randa uit, terwijl zij van haar stoel opstond. (Wórdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5