NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7613 Versehijm dagelijks, behalve <jp Zon- an Feestdagen. MAANDAG 20 APB1L 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR ORB0 fSAANOBNl Voor Haarlem 0 1.23 ¥®of de dorpen Sn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f s 1.30 i?tfaaco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02K ©eïiiustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 uigave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur h tï. PEEREB00M* ADVERTENTIÉNs Van 1—5 regels 50 Cis.; Iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arronalssemeij Haarlem van 1—5 regels i,—, elke regel meer ƒ0.36 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes reeels. 25 Cts. per plaatste' 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie eu Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 7M, Drukkerijs Zulder Buftenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van Suite" het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandse!! Advertentie-B^rëau~D~ Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. WEGENS HET PAASCHFEEST VERSCHIJNT ONS EERSTVOL GEND NUMMER DINSDAG A.S. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA MAANDAG 20 APRIL. Schouwburg: Voorstelling Door In spanning Uitspanning. Eere-avond mevr. T. Ingelath-Graaff, '7| uur. De Kroon: Haarlemsch Tooneel: ..Voerman Henschel", 8 uur. Brongehouw: Concert Haavlempch Muziekkoi*ps, 8 uur. Bij gunstig weer muziek in den Hout, 2$4 uur. Kleine Vereeniging: Spec.-voorstel- ling, lir uur. DINSDAG 21 APRIL. Schouwburg: Brondgeest-ensemble: „Een dag soldaat," 8 uur. Groote kerk: Orgelbespeling, 12 u. OM ONS HEEN No. 726. Ronken of niet Jteeke». In de bekende Serie Pro en Co n- tra wordt nu ook het rooken behan deld, door den heer A. Hillén te Delft in gunstigen, door Dr. Ch. Bles in afkeurenden zin. Ik had al lang on der mijn papieren een paar biljetjes,' een van den Bond tot bestrijding van het tabakgebruik en een met het op schrift „Ten strijde tegen de zo ver- derfelike rookgewoonte", uit welke spelling men al kan opmaken waai de wind vandaan komt. De heer We- gerif, instltuteur te Nijmegen, schrijft' daarin een bezadigd woord tegen het rooken van cigarêtten door kinde ren. Of deze Bond al een groote vlucht heeft genomen weet ik niet. Mij dunkt, hij zal niet, zoo gemakkelijk aanhangers vinden als de, vereenigin- gen voor drankbestrijding, om de eenvoudige reden, dat de nadeelen van tabaksgebruik, als die er zijn, niet duidelijk naar buiten blijken, j We weten wel van drinkers, die hun j positie in de maatschappij hebben verspeeld of ellende in hun huis heb- j ben gebracht, maar nog nooit hoorde ik van lieden, die hun welvaart ver- j rookt hebben of hun tehuis tot een j hel voor vrouw en kroost maakten J door tabaksrook. Tal van geheel onthouders zijn dan ook groote lief hebbers van rooken. De schrijvers, die in de serie Pro en Contra hun meening uiten, doen dat niet bij wijze van schriftelijk de bat, maar zonder de argumenten van den tegenstander te kennen. Zelfs schrijft de Pro-man, de heer Hillen, dat hij niet weet aan wien het Con tra is opgedragen. Dit veroorzaakt, dat men min of meer langs elkaar heen slaat. Maar laat ons zien, wat er voor en tegen het rooken al zoo wordt aange voerd. Dr. Bles geeft een staatje van het tabaksgebruik in verschillende landen, waaruit blijkt, dat de Span jaard per hoofd 550 gram tabak rookt per jaar en de Nederlander 3400. Goethe heeft er eenvoudig van ge zegd, „dat het rooken dom maakt, ongeschikt tot denken en dichten". Wat niet heel veel beteekent, daal de meeste menschen ongeschikt zou den zijn om te dichten, ook al rooken ze in 't geheel niet I Maar er is erger. Bij het rooken ontstaan koolmonoxyd, de zoo ge vaarlijke kolendamp, wat Dr. Bles met eenige op dieren genomen proe ven aantoont. Zij, die voortdurend in tabaksrook leven, zien er dan ook bleek uit en lijden aan allerlei onbe duidende, maar niet minder lastige ongesteldheden. Dan is er de nico tine, het bekende vergif, plus colli- dine, pyridine en pikoline. Een van de meest bekende uitingen van de chronische nicotino-vergifti- ging is de tabaks-amblyopie. Overdag zien lijders in een nevel, meenen dat iedereen bleek ziet, kunnen ten slotte niet meer lezen. Caféhouders, die veelvuldig last van deze aandoening hebben, kunnen koperen (bronzen en zilveren munten niet meer van elkaar onderscheiden. Bovendien heeft nicotine een diree- teh invloed op de zenuwen, die hart slag en ademhaling regelen en zeer gevoelig zijn voor dit vergift. Verhoo ging van den bloeddruk, bloedarmoe de, spraakstoornissen, half zij" dige ge voelloosheid. duizelingen, hoofdpijn en braken, vermoeidheid, geheugen zwakte, prikkelbaarheid, ongeschikt heid tot werk, ziedaar slechts cenige van de zonden, die Dr. Bles aan het tabaksgebruik toeschrijft. Spoedig zal de invloed van het roo ken op de gezondheid onder cijfp.rs gebracht zijn. Prof. Brendel te Göt.- tingen wil de premie van levensver zekering voor niet-rookers verlagen, en prof. Martius to Rostock het ta bakmisbruik aan de orde stellen. De ze- hooggeleerde heer .verklaarde zelfs, onder veel bijval, dat een normaal inensch, met een goede gezondheid, die meer drinkt, dan hij verdragen kan, een beter risico (voor de levens verzekering) biedt, dan een geheel onthouder; die den geheelen dag ci- garetten rookt Ik vermoed, dat de rooker, die ge schrikt mocht zijn van al de narig heden welke Dr. Bles hem voorhoudt als zijn toekomstige straf, ruimer, adem zal halen, wanneer hij deze woorden van Prof. Martius leest. Iemand, die den neeieu uag oigarei.- ten rookt, maakt zich aan eeri groot misbruik van tabak schuldig. Zoo is de waarschuwing van Dr. Bles klaarblijkelijk ook gericht tegen het tabaksmisbruik, al wordt het niet met zooveel woorden gezegd. Daar door heeft de voorstander, de heer Hillen, gemakkelijk spel. Natuurlijk behandelt hij het rooken niet van den geneeskundigen, maar meer van den maatschappelijken j leant, zelfs loopt hij verklaringen van hooggeleerde heeren rustig omver. Als Prof. Winkler betoogt, dat de degene- ratie van het menschelijk geslacht on- j rustharend toeneemt, meent hij, dat het met die ontaarding best schikt. Rooken, zoo gaat hij dan voort, geeft een stil, moeilijk onder woorden te brengen genot. Het werkt kalmee rend en zenuwstillend, geeft afleiding, behoedt voor de nadeelen, die ont staan uit ledigheid en verveling. Dit alles mag niet te licht worden geteld, j Het zijn juist die gewone, alledaag- sche dingen, welke het levensgeluk der menschen bepalen en beheer-] schen. En, voegt hij er aan toe, waar J hij bespreekt dat Van Deyssel en Van j Mierop meenen, dat men niet rooken kan, zonder mee te doen aan de veroorzaking en bevordering van j menschen-ongeluk „als een fanatiek I rooker tranen met tuiten huilt, om- dat wij, halsstarrige», volharden bij onze sigaar, pijp of pruim, dan heeft hij verdriet, doch dat verdriet doen de rookers hem niet aan, het wordt enkel veroorzaakt door zijne ziekelij ke verbeelding." Natuurlijk vergeet de heer Hillen ook den economischen kant van de quaestie niet. Hij* noemt het verba- j zingwekkende cijfer van 1200 sigaren fabrieken van eenige beteekenis in ons land, ongerekend eenige duizeo- de kleinere fabriekjes. Aan Sums,- tra-tabak wordt jaarlijks van 35 toi 40 millioen guldens verhandeld, aan .Tava-tabak van 17 tot 20 millioen, aan Borneo van 2 tot 3 millioen. Onze oxporthandel is van de allergrootste beteekenis. Onze sigarenfabrieken voerden voor 61/4 millioen gulden 'sjaars uit naar alle werelddeelen, welke statistiek, volgens den schrij ver, nog ver onder de werkelijkheid blijven moet. Het nicotine-gebruik, zoo betoogt hij verder, is in tabak buitengewoon klein. De wetenschap kent nog slechts bijzonder weinig gevallen van acute nicotine-vergiftiging. Handig maakt onze voorstander gebruik van het feit, dat zeer vele doctoren rooken en dat anderen, die het niet doen, er toch geen tegenstanders van zijn. En ten slotte is er één punt, waar de heer Hillen Dr. Bles ontmoet en zonder twijfel overtroeft-" Dat is de quaestie van de infectie. „Het is voor de rookers. een onsma kelijke'gedachte", zegt Dr. Bles> „dat hun sigaren gerold zijn door aan te ring lijdende sigarenmakers, die wel licht de sigaren met hun speeksel bevochtigden. De mogelijkheid, om op deze wijze door liet rooken met een ernstige ziekte besmet te worden,- bestaat zeker en kan contra het roo ken 'aangevoerd worden." Nu was den heer Hillen volstrekt niet ontgaan, dat Dr. De Lint uit Sc-heveningenbeweerd had, dat het zeer onwaarschijnlijk was, dat de tu berkelbacillen, die door long-zieke sigarenmakers bij het dichtlikken der dekbladen op de -punten der sigaren worden overgebracht, tijdens het dro gen der sigaren worden gedood. Hij verkreeg de medewerking van Dr. Haentjes, directeur van het insti tuut voor longlijders te Putten-op de Veluwe, die tuberkelbacillen in de punt van ve'rsclie sigaren bracht, daarna, die sigaren droogde, precies op de manier als dit in de fabriek geschiedt, vervolgens de tuher-kels bij proefdieren inspoot en constateerde, dat deze geen tuberculose kregen. Derhalve waren de bacillen" in de sigaren gedood. Geen wonder, dat de heer Hillen met dit resultaat triomfeert. Ik herhaal, dat meii hier .weer eenigszins. lanas elkaar: heen- /taw. teen. De heer Hillen heeft het over men schen, die matig rooken,Dr. Bles spreekt over menschen, die het on matig doen.- Wij voor ons zouden dus deze nuchtere conclusie trekken Iaat ons in alles matig zijn, opk in het rooken. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE JODEN IN RUSLAND BEDREIGD. De „Russ. Korr." heeft een aantal symptoomen waargenomen, waaruit men moet concludeeren, dat ook dit maal met Paschen weer Jodenbloed zal vloeien. Reeds werd in Odessa een Joodsch koopman door een lid Van het, verbond der echte Russen vermoord. Het orgaan der partij, dat thans een zeer hoogen toon voert, noemt dezen moord een waarschu wing. In verband daarmede vreest het blad, dat de geheime bijeenkomst der afdeelingen van het verbond „om vaderlandslievende betoogingen voor te bereiden" niet veel goeds bedui den. De ,,Russ' Korr." moge over 't alge meen wat al te spoedig booze dingen van de echte Russen verwachten, dit maal schijnt haar vrees niet onge grond. In Jekaterinoslaf'toch zijn in de laatste dagen manifesten verspreid waarin gezegd werd „De Barthelo- maeusnacht naaktde stad is in wij ken verdeeld wanneer gij 's nachts revolverschoten hoort, dringt dan binnen in de huizen der Joden en doodt ze allen." 't Ergste is, dat de officieuze bla den de lasterlijke beweringen der or- -ganen van 't verbond afdrukt en daar op welwillend commentaar levert. Het ziet er inderdaad naar uit of voor de Joden weer donkere dagen te wach ten staan. HET PORT-ARTHUR-PROCES. De generaals Fock, Smirnow en Reiss bekend uit het Port-Artfour- proce-s zijn gepensioneerd. RUSLAND EN DE BALKAN. Bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken in ds Doema, hield de minister van buiten landsche zaken Iswolski een redevoe ring over de Balkan-aangelegenhe den. Hij verklaarde, dat de belang stelling zich op 't oogenblik in hoofd zaak richt op de verbetering van het lot der Christenen in Turkije. Tegen de Oostenrijksch-Hongaarsche Bal kan-spoorlijn heeft Rusland zich niet verzet. Rusland streeft op den Balkan slechts één doel nabevordering van het welzijn van de verschillende Bal- kanstaten en verbetering van het lot der Christenen in Turkije. Uit dien hoofde is het Rusland mogelijk zonder naijver getuige te zijn van de door Oostenrijk-Ilongarije verworven voor deden. Rusland is niet met een pro test, maar met het voorstel voor den dag gekomen om spoorwegplannen, die voor alle Balkanstaten nuttig lij ken, te ondersteunen. DE MOORD TE LEMBERG. Lembergsche bladen deelen mede, düt de drïe zusters van den moorde naar van graaf Potoclcï en Zamora, de vriend van den moordenaar, die als medeplichtig aan den moord ge vangen waren genomen, weder op vrije voeten zijn gesteld. I)e moeder werd in heehtenis ge houden, ofschoon zij volhoudt haren zoon niet tot den moord te hebben op gestookt. Te Lamberg hebben nog voortdu rend 's avonds. anti-Roetheensche be toogingen plaats van studenten en gymnasiasten en alle gebouwen en restauraties, die als Roetheensch worden beschouwd, worden door de politie scherp bewaakt.. TURKIJE EN FRANKRIJK. Uit Kqnstantiinopel wordt gemeld De Porte heeft per nota geantwoord op het memorandum van het Fran sche gezantschap. De Turksclie regee ring verklaart, dat zij overeenkom stig het vergelijk, besloot tot den te rugkoop van de haven Tsoungouldak. Op de door de Fransche regeering ge? stelde' oischen tot schadevergoeding, antwoordt de nota niet. In de nota van Donderdag spreekt de Porte niet over den aankoop der mijnen van Haraklea, omdat deze een particulier bezit vormen en alleen geëxploiteerd worden door een Fransche maat schappij. De Fransche gezant Constans heeft in den namiddag een onderhoud ge had mot deiï grootvizier en den mi nister van buitenlandsche zaken. Naar de in regeeringskringen heer- schende meening, zal het incident bij gelegd kunnen worden. UIT MAROKm^ geus brieven uit Marakesj, drie me- halla's, samen 20,000 man .tellende, zich bij Moelay Hafid hebben aange sloten, en dat deze van plan is, een deel zijner troepen Rabat te laten ver meesteren en zelf met het andere deel naar Fez te trekken, waar hij met al le plechtigheden tot sultan zal worden gewijd. GEVECHT BIJ COL TALZAZA. Het gisteren vermelde gevocht, op den Talzaza-heuvel geleverd, was zeer hevig. De Fransche troepen verstrooi den de harka cn achtervolgden haar over een uitgestrektheid van tien ki lometer. De Berbers lieten vele doo- den, gewonden en gevangenen achter alsmede een vlag en snelvuurkanocn- nen. De Fransche strijdmacht ver loor 28 dooden, waaronder één offi cier, en had een honderdtal gewonden waaronder tien officieren. De harka erloor meer dan 125 dooden. DE CONGO-QUAESTIE. Het „H. v. A.", dat gaarne zou zien dat de Congo-quaestie niet meer vóór dé verkiezingen zou worden opge lost, maakt met eenigen schrik mel ding van het feit, dat de regeering besloten is de zaak voor de verkiezing ten einde te brengen. Wat mag er gebeurd zijn? vraagt't blad én het vertelt dan „Men beweert, dat gistermorgen on. ze minister van buitenlandsche zaken het bezoek heeft ontvangen van den Engelschen gezant Sir A. Hardinge. En deze zou aan de Belgische regee ring hebben beteekend dat zijn gou vernement geen langer uitstel duldt... „Ziedaar, volgens de in Brussel loopende geruchten, het nieuwe feit. „Onze Brusselsche correspondent, wien wij gelast hebben ons te dien op zichte juiste inlichtingen te bezorgen, schrijft 't Hbld., telefoneerde ons Vrij dagmorgen, dat het feit moet waar zijn, maar dat hij geen enkele bepaal de verklaring desaangaande heeft kunnen krijgen.' UIT DEN A M E RIK A AN S CHEN SENAAT. De Senaat bekrachtigde het trac- taat met Groot-Brittannië ter regeling van de visseherij-quaestie in de bin nenwateren langs de Canadeesphe grens en eveneens de arbitrage-ver dragen met Noorwegen en Portugal en twee overeenkomsten, ter Haag- sche Conferentie behandeld, betreffen de de rechten en verplichtingen van onzijdigen bij een zee-oorlog en het •gebruikvan machtsmiddelen ter in- .ning van schuldvorderingen op staten. Stadsnieuws PLOTSELING DOOD GEBLEVEN. Toen Vrijdagavond de veehouder G. wonende aan de Zomervaart, met paard en wagen huiswaarts keerde, zakte, ter hoogte van de Schalkwij kerpoort, het paard plotseling ineen en bleef dood liggen. Door Jen 1 brak het lemoen. Voor den veehouder eeu belangrijke schadepost. Donderdag 16 April herdacht de heer K. Kenniphaas den dag, dat hij vóór 25 jaar geleden als bankwerker in dienst trad bij de firma W. H. Ja cobs, thans N. V. Werf Hubertina. Dc-s morgens afgehaald door twee kame raden, werd de jubilaris naar zijn met groen en bloemen versierde werk bank geleid', "waar liij door den werk meester, deïi 'heer Haèsökér, op toe passelijke wijze werd toegesproken. Namens het geheele personeel werd hem een pendule met beelden en twee schilderijen aangeboden.' Eén der ka meraden, de heer Vooges, sprak een zeer toepasselijk gedicht uit op de onderlinge vriendschap en den bloei der zaak. Later werd de jubilaris op het kantoor door de heeren geluk ge- wenscht met. dezen dag en hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Tot na den middag bleef de jubilaris gezellig bij zijn kameraden, om daar na in huiselijke» kring verder feest te vieren. Den lOen Mei a. s. hoopt de heer Goossens, spoorlegger aan de Centra le Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Baden. In liet Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 704 baden genomen, in dat aan het Leidsche Plein 560. J ub i 1 30 April e. k. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer A. Mooyman, beambte, aan het Hoofdmagazijn der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. alhier, in dienst dezer'Maatschappij trad. HEiD.'""™" T?" In het Museum van Kunstnijver heid zullen gedurende de beide Paaschdagen de tentoonstellingen, die thans gehouden worden, nog geopend blijven. Het Museum zal die dagen te be zichtigen zijn van 10A uur. E. S. M. Behalve de nieuwe bepalingen in ons vorige nummer vermeld, zijn ook nog de navolgende vermeldenswaard. „Abonnementen voor minder dan 12 maanden kunnen één of meerma len verlengd worden tot een geldig heidsduur van ten hoogste twaalf maanden, telkens tegen bijbetaling van het verschil tusschen het Tarief voor den nieuwen en den bestaanden geddigheidsduur. „Op den prijs der abonnementen voor reizen tusschen stations gelegen langs de lijn AmsterdamZandvoort wordt aan jongelieden van beiderlei kunne beneden den leeftijd van 19 ja ren eene korting van 25 toegestaan. Alvorens de korting verleend wordt, kan overlegging van het geboortebe wijs gevorderd worden." Nadere inlichtingen en aanvraag formulieren verkrijgbaar bij de hal techefs te Amsterdam, Haarlem en Zandvoort en aan het wachtlokaal to Bloemendaal. II a r ra o n i e. De Muzielr. ereeniging „Harmonie" geeft 26 dezer eene matinée met wel willende medewerking van het Man doline-Ensemble „.Con Amore" alhier. Zondag 24 Mei e. k. lieeït in den tuin vaar het Brongebouw het feestconcert plaats. Kegelen. De heer P. A. v. d. Most van Spijk alhier behaalde in den kegelwedstrijd van „Alcmaria Vixtrix" den conso- latieprijs met 50 houten in de 10 wor pen. Aardbeie n. Vrijdag 17 April zijn de eerste Hol- landsche aardbeien aangevoerd door W. Geurts. Ze zijn aangekocht door J. G. van Kessel, fruithandelaar te Overveen. Militaire Zaken. De reserve-adjudant-onderofficter Mudde benevens de reserve-sergean ten Neuijen en Schmits, van het 10e regiment infanterie alhier, zullen worden opgeroepen, om in dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen. J u b i 1 Heden vierde de heer S. van Gend zijn 40-jarig jubileum als buffetchef „knegt" zooals do ouderwetsche ti tel luidt van de Sociëteit „Trou moet Blycken". Van het Sociëteitsgebouw, alsook van enkele huizen in den omtrek, woei de driekleur als feestvlag'. Hedenmiddag om 5 uur wordt in de versierde Societeitszaal een receptie gehouden, waar de jubilaris gehul digd zal worden. Uit de Omstreke® HEEMSTEDE. In het Raadhuis is men thans druk' bezig de Raadzaal en verdere boven- \ortrekken gereed te maken voor de huisYlijttentoonstelling. Wij verne men, dat er alle reden is om te ver wachten, dat de tentoonstelling zal slagen, daar er ongeveer 450 inzen dingen zullen zijn. Op Dinsdag 21 en Woensdag 22 April a.s„ telkens van 's morgens 10 tot 12 1/2 en van 2 tot 4 uur zal de commissie in het Raad huis zijn, orn de voorwerpen, waarop ingeschreven is, in. ontvangst te ne men. Op. Donderdag 23 April, des na middags te 4 uur, zal de tentoonstel ling geopend worden voor de officiee- le gasten, terwijl het publiek tot een beperkt aantal tegen betaling van 1 zal worden toegelaten. Op Vrijdag 24 April bedraagt de toegangsprijs 25 cent op Zaterdag en Zondag 10'cent. Een ieder zal dus in de gelegenheid, zijn een bezoek aan de tentoonstelling te brengen in het nieuwe Raadhuis, waarvan de bezichtiging den lagen toegangsprijs aileen wei waard is. Met den verkoop van loten gaat bet zeer voorspoedig. Van de 2500 a 25 cent zijn reeds 700 geplaatst. Ver schillende personen geven fraaie prij zen -ten geschenke voor de verioting, terwijl op de tentoonstelling zelf nog' aanknopen zullen worden gedaan. Op de tentoonstelling-, zal men de leer lingen van den in den afgeloopen winter gehouden huisvlijt-cnvsus kunnen zien werken. Dames zullen ér tegen billijken prijs thee verkoopen. ...Nu deze tentoonstelling jui3t valt in' kan ook op een druk vreemdeUugeh- bezoek worden gerekend. BENNEBROEK. De arbeider P. van Suylichern, wo nende aan de zoogenaamde Worie- lenbuurt te Heemstede, stapte Vrij dagavond bij den hoek van de Ben- nebroek érlaan en den Ilaagschen straatweg uit de van Leiden komen de stoomtram, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en in aanraking kwam met de achterste wagens der inmiddels voortgaande tram. Toen hij was opgenomen bleek, dat een zijner armen op een paar plaatsen was gebroken en hij eene wonde aan het hoofd had bekomen. Nadat hij door dr. Kouwenaar, die terstond ter plaatse was, voorloopsg was verhonden, werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is op het land van den heer J. C. v. d. Laan een riet- en eene hooi schelf afgebrand. Assurantie dekt ge deeltelijk de schade. De oorzaak van' den brand is onbekend. HILLEGOM. De verzending van afgesneden bloe men is dit jaar verbazend groot. Duitschlamd voornamelijk vraagt heel veel. Er worden hooge prijzen besteed. De verzending bepaalt zich op 't oogenblik nog tot hyacinten en narcissen. De groote bloembollenexporteurs gaan het versturen van afgesneden bloemen zooveel in hun vermogen is, tegen, daar de prijzen der bloembol len er zeer door gedrukt worden. Vroege narcissen én hyacinten bloeien alle, van de tulpen komen lang zamerhand ook meer soorten in bloei. SCHOTEN. 2en Paaschdag zal de Muziekverea- niging, de Onthoudersbanier een mar tinóe geven op het Pretoriaplein van' 3 tot 41/2 uur. AERDENHOUT. De welbekende en voor eenigen tijd door brand verwoeste villa Vogelen zang, staande aan de Drakenlaan al hier, thans weer opnieuw herbouwd en herdoopt in Catharina, zal wegens sterfgeval van don eigenaar (wijlen; den heer Diekman) binnenkort in het openbaar" verkocht worden. HAARLEMMERMEER. De afdeelingen Amsterdam en Haarlem van het Leger des Hella zullen op tweeden Paaschdag onder Aalsmeer twee meetingen in de open lucht houden, waarbij een 60-tal offi cieren zullen spreken en zingen. Van de Chr. school te Hoofddorp zijn, benoemd de heer L. Broeila tot) hoofd eener zoodanige school te 's-Gra' venzande en de heer C. de Bree toü onderwijzer te Tienhoven.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1