CALIFIG Californische Yygen-Stroop. Stadsnieuws Binnenland Gemengd Nieuws weer tuimelt de ruiter ter aarde, en het zwaar, verwonde paard rent, de ingewanden met eigen pooten aftrap pend. door de arena, waar het door een knecht wordt opgevangen. Het wankelt, richt zich weer op, wankelt weer en valt neer. Geen stokken of schoppen kunnen liet meer oprichten, verdoofd van pijn ligt het neer, ter wijl langzaam met het bloed zijn le ven uit hem vloeit. De groote oogen staren smartelijk voor zich uit, naar die menscben, die het ten doode voer den. Dan maakt een korte, handige messtoot achter de ooren een einde aan zijn bestaan. Maar het doel is bereikt, de stier is voldoende vermoeid, zoodat de ban- derilleros hun korte piekjes met weer haken hem in den rug durven ste ken. Dit is een gevaarlijk werk, want met in iedere hand zoo'n piekje, zijn ze zonder den rooclen mantel geheet onbeschut. Eerst pogen ze de aan dacht van den stier op zich te vesti gen deze ziet hen, rent op ze toe, buigt den kop om ze op te slingeren, en op dü oogenblik planten ze, onder het doen van een vluggen zijsprong, hem hun stokjes in den rug. Zijn het gewone piekjes, dan blijft de stier een oogenblik verwonderd staan, schudt de flanken, loeit van pijn, maar keert zich dan weer tegen de hem immer omringende roode mantels. Maar dikwijls gebeurt het, dat de stier niet genoeg vermoeid schijnt, om straks met succès den doo- delijken stoot hem in den rug toe te brengen. Dan, op een teeken van den hoofdleider van het gevecht, meestal een onder-burgemeester van Madrid, worden hem met vuurwerk geladen pieken in den rug gestoken. Wreeder schouwspel is niet mogelijk, het knal lende vuur verschroeit hem de huid, dringt tot in zijne wonden, waaruit rijkelijk het bloed reeds vloeit. Dol van pijn stort hij zich links en rechts op. de banderillero's, die snel weg- springen over de omheining. i Weer gaat een banderillero naar voren, de stier snelt op hem toe, buigt den kop en schiet zonder iets geraakt fe hebben, voorbij. Maar ook de ban derillero heeft zijn evenwicht verlo ren, verliest daardoor een enkele mi nuut. tracht nog den muur te berei ken, maar de stier haalt hem in. Een der scherpe horens dringt, hem in het onderste gedeelte van den rug, de kop richt zich met' kracht omhoog, en de banderillero maakt een luchtbui teling van enkele meters. Snél zijn. de-mantels weer om den stier gekomen, leiden zijn aandacht af en lokken hem naar de andere zijde van de groote arena. Kermend J'gt de gewonde ter aarde, een breede golf bloed stroomt hem uit dun rug eo df borst, waaruit de horen zoo- even naar buiten kwam. Hij wordt weggedragen. Menschenblóed -Na zooveel, on- se huldig dierenbloed is het niet pijn lijkzien, neen, ik moet beken nen, het gaf.me eerder een. gevoel van voldoening. Een wezen der schep ping heeft zich alleen gewroken op een" ander wezen dier zelfde schep ping, dat hem aanviel, hem tergde, hem wreedaardig wondde. En de stier, aan alle zijden nog met roode kleuren getergd, is gekomen bij de plaats, waar het paard met opengereten buik neerligt. Dol van j woede nog, vliegt liij er op af, maar j kis ar het de horens in het vleesch te stoóten, houdt hij-zich in. Nu zit daar op geen menscli meer met een speer, nu i i daar alleen het dier, met bloed nog vloeiende uit de gapende won den. En ziet, hét redelooze dier houdt zijn vaart in, besnuffelt even het nog lillende paardenlijf, loeit zacht,, en wendt zich af. Want het dier het redelooze heeft het dier herkend du is niet zijn vijand, dit is niet de rocrscli, zijn belager, zijn moorde naar. En loeiend keert hij Zich weer totdê menschen. .Arme stier Hij heeft nu zes piek jes, die aan de weerhaken op zijn rug slingeren en hem bij elke bewe ging felle pijnen moeten veroorzaken, hef. bloed vloeit in stroomen langs zijne flanken, terwijl zijn borst woest jaagt bij elke moeilijke ademhaling. Een teeken van den burgemeester, naast de loge van den koning (die niet aanwezig is), en de matador treedt in de arena. Hij zal het spel voleindigen, de edele sport van het, stierengevecht. j In de linkerhand een roode vlag, in de rechter een langen, blinkenden de gen, gaat hij bedaard en langzaam op den stier" toe. Deze ziet de roode kleur, rent er op los, maar stoot al leen in het laken, de matador is ter zijde gesprongen. Nu begint weer j het spel, telkens stoot de stier in de .vlag, alleen ziende cle hem tergende kleuren. Radeloos blijft hij staan, staart zijn aanvaller aan. Dit is het oogenblik Plotseling schiet de matador vooruit, de stier buigt den kop om hem op te slingeren, maar als de man snel ter zijde springt, heeft hij het dier den degen diep in den rug gestooten. Een brullend gejuich, onheilspellen der dan dieren dit ooit konden uit- stooten gaat op uit die zestienduizend toeschouwers, die de arena inhoudt, j De degen is aan de buikzijde naar buiten gekomen, en op den rug prijkt alleen het gevest. Bravo, bravo, brult 'de menigte van menschen. Maar nog houdt de stier moed, hij wendt zich links en rechts, verwonderd over dit dierlijke gebrul misschien, wil nog- mauls aanvallen. Maar het tweesnij dende zwaard scheurt hem inwendig het lichaam open, klievende de edele deelen van zijn breede borst. Zacht loeiend vouwt hij de knieën, legt zich afgemat ter aarde. Heescher, altijd onmensehei ijker brult de me nigte, genietend, kwijlend van vreug de en.... overwinning Dan zakt langzaam de stoere kop neer in het zand, de groote oogen, brekende, staren dof nog eenmaal rond, en sluiten zich dan langzaam. .Vroegen ze misschien nog Waarom Voor het genoegen dier menigte al leen arme stier, voor het genoegen 'dier menigte, die nu brult en juicht en giert, en die den moedigen mata dor, die jou afmaakte, toen je ten doode was afgemat en getergd, met j hoeden en petten en bloemen werpt, i Voor hun harbaarsch genoegen. Zoo sterven er ietleren Zondag, on der den blauwen hemel, onder de lachende zon, zes stieren den martel- j 'dood. „Een wilde volksstam met preten- tiën van beschaving".... zoo heeft een Spanjaard zijn landgenooten eens ge-i kenschetst. Daar op dien Plaza de Toros, heb ik gedacht Hij heeft ge lijk INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. Goed nieuws voor Haarlem. Het is rugpijn, waarnv'cê het ge vaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nier ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pil len genezen de pijn in den rug, ter wijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want in derdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. De Heer A. Kuiper, Beukenweg 41, te Amsterdam, meldt ons: Mijn zoontje van zestien jaren is ge durende het laatste jaar erg aan het sukkelen geweest met de nieren. Hoe wel hij hiervoor eenige maanden in het gasthuis had gelegen, was zijn toestand weinig of niet gebeterd. Steeds klaagde hij over pijn in het be nedengedeelte van den rug en over een zware vermoeidheid, wat hem zeer hinderlijk in zijn werk was. Het urineeren geschiedde met een pijnlijk gevoel, terwijl de urine bij tijden troe bel was; ook de slaap was zeer onrus tig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben een gunstige uitwerking op liet gestel van mijn zoon gehad. Na het gebruik van eenige doozen is hij veel opgeknapt. Hij is veel opgeruimder, gevoelt, zich sterker en de meeste ver schijnselen zijn verdwenen. Uit voor zorg zal hij echter nog een paar doo zen gebruiken, ten einde den wortel van het kwaad geheel uit te roeien. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze dit u goeddunkt. Pas op, dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats hebben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Deze stroop, welke, volgens eene bij zondere bereidingswijze, nit de vrachten van den Californischen vijgeboom wordt gewonnen, ia een ideaal laxeermiddel. Tengevolge van haren aangenamen emaak nomen zelfs de meest verwende patiënten ialifig Yijgen-Ströop gaarne. Het gebruik vordert geenerlel verandering in de levenswijze of in het dieet. 3Ten lette vooral op het merk „Calify". Het praeparaat wordt uitsluitend bereid dooi' de California Fig Syrup Co. Ver- iirijgbaar In Apotheken. Prig's 1.25 per CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had o.m. de uit spraak plaats in de volgende zaken: Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem houdende, op vordering der Centrale Werkgevers Risicobank, vernietiging der beslissing van de Bank, voor zoo ver daarbij genees- en heelkundige behandeling is toegekend aan W. J. B. te Schoten ter zake van een onge val, waardoor hij een geïnfecteerde wond boven de knieschijf bekwam. De Raad overwoog, dat getroffene niet was werkman in den zin der wet, maar onderaannemer. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank en A. v. L. te Veiseroord, gemeente Velsen, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haar lem, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank aan A. v. L. met ingang van 22 Juli 1907 eene ren te is toegekend van 0.70 per werk dag, ter zake van een ongeval, daar in bestaande dat hij door struikelen over rails gevallen is op zijn borst en geruimen tijd in stormweer is blij ven liggen en daarna geleden heeft aan asthenische broncho-pneumonie, gevolgd door hallucinaties. De Centra le Raad verklaarde v. L. wegens te late instelling niet ontvankelijk in zijn hooger beroep, vernietigde de uit spraak en bevestigde de beslissing van de Bank, waarbij verder aangevraag de schadeloosstelling niet werd toe gekend uit overweging", dat niet de overtuiging is verkregen dat v. L. se ders 22 Juli 1907 leed aan de gevolgen van het hem overkomen bedrijfson geval. NEDERL. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. De 63ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersge nootschap wordt gehouden te Haar lem op 30 en 31 Juli en 1 Augustus. Op den lijvigen beschrijvingsbrief komen o.a. voorstellen voor om het schoolblad, althans liet officieele ge deelte, in vereenvoudigde spelling te doen verschijnen, en deze ook in adressen enz. te bezigen, een stre ven, waarmede het hoofdbestuur slechts voorwaardelijk instemtom een commissie van deskundigen tot voorlichting op liet gebied van vak literatuur te benoemen om tegenover den onderwijzersbond eens den weg ter toenadering te betreden om aan te dringen op reorganisatie der rijks- J normaallessen door aanstelling van vaste leerkrachten en uitbreiding van het leerplan om een onderzoek in te stellen in welke mate kinderen voor- I al in groote gemeenten naar andere 1 scholen overgaan om een commissie te benoemen tot het verzamelen en I bewerken van statistische gegevens, I die voor het onderwijs van belang zijn om gegevens te verzamelen aan- gaande het openluchtspelom wijzi- I ging van de leerplichtwet te vragen, dat alleen ongeoorloofde verzuimen moeten worden opgeteekend, of een i andere eenvoudiger regeling ten deze; om in de af deelingen aan de orde te stellen de vraagpunten van de alge- i meene kosteloosheid van het lager onderwijs en „onderwijs-rijkszaak' om te onderzoeken of het mogelijk is de opleiding tot onderwijzer (es) in overeenstemming te brengen met de behoefte aan onderwijzend personeel om de propaganda voor de zoogen. oeuvres post-scolaires, (onschoolsche bijeenkomsten met oad-leerlingen) ter hand te nemen om pogingen te doen om vak j te doen vervallen als ver plicht leervak, althans dit stelt het I hoofdbestuur voor dit onderwerp j opnieuw aan de orde te stellen om I te vorkrijgen dat art. 24 der lager on derwijswet worde gewijzigd, dat bij 25 kinderen twee en bij 60 kinderen trie leerkrachten móéten aanwezig zijn om een eenvormigen "leeftijd van toelating te verkrijgen, en o-o een eigen orgaan op te richten. ONTHEFFING VAN DEN WERKE- LIJKEN DIENST OF TOEKEN NING VAN GELDELIJKE VER GOEDING. De Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennis van belanghebben den, die vermeehen in aanmerking te komen, tot het erlangen van onthef fing van den werkel ijken dienst op grond van de 4e -- in verband met de 3e zinsnede van art. 113 der Militie- wet 1901, zooals die wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 5 Decem ber 1903 (Staatsblad No. 293), of van eene geldelijke vergoeding als be-; doeld in artikel 113 bis van genoeiu- de wet, dat hun belang medebrengt, 'dat de aanvragen, betzij om onthef fing, hetzij om ontheffing of vergoe- ding, tijdig (eenige weken vóór de opkomst onder de wapenen), op onge- zegekl papier worden gericht aan H. M. de Koningin en de aanvragen enkel om vergoeding, aan den Minis ter van Oorlog, zoo de ingelijfde tot de Militie te land en aan den Mi- uister van Marine zoo hij tot de zee militie behoort. Voorts wordt nog ter kennis ge bracht, dat, indien uit het ingestelde onderzoek betrekkelijk eene aanvrage om vergoeding blijkt, dat er termen aanwezig zijn, den ingelijfde in aan merking te doen komen om van den werkelijken dienst te worden onthe ven, de bij de aanvrage betrokken Minister alsdan aan den ingelijfde zal doen kennen, dat deze zich tot H. M. de Koningin zal kunnen wenden, met een verzoek tot het erlangen van vorenbedoelde ontheffing. EEN STADGENOOT IN DEN VREEMDE. Over onze vroegeren- stadgenoot, den heer F. S. Kerkhoff, schrijven de B&r- mer-bladen met veel waardeering. Over zijn vioolspel naar aanleiding van zijn optreden op een concert van het Barnier Siingerchor", Dir.: Ma- thieu Neumann te Bannen, lezen wij in de „de Banner Aneziger", o. m. „Van de solisten toonde zich con certmeester Kerkhoff een geducht vi oolkunstenaar. De sóhoone toon, dien hij aan zijn instrument wist te ontlok ken en de brill ante techniek brachten jhem rijken bijval. Zijn vioolconcert van Mozart, zoomede het Avondlied Ivan Schumann en de Zigeunertanz, Ivan Joachim, deden zijne capaciteiten geheel uitkomen. De Barnier Zeitung" schrijft: De als vioolleeraar zeer geachte concertmeester F. Kerkhoff, speelde een vioolconcert van Mozart, Abend- lied van Schumann en Zigeunertanz van Bralim's-Joachim, alle met groote soberheid, temperament en schoone J opvatting. j I-Iet Adagio van het concert ver- dient wègens zijn bijzonder innige voordracht en reinheid geprezen te worden. Met rijken bijval werd hij evenals zijn mede-solisten (zangeres en zanger uit het Hoftheater) beloond. EEN ONEERLIJKE GELDOPHALER. Zooals wij voor eenige do,gen meld den, werd de geldophaler der ge meente-gasfabriek te Roermond Van D. in den avond van 31 Maart jl. on verhoeds aan den zoogenaamden Doolhof aangevallen en mishandeld. De aanvallers zouden hem peper in het gelaat geworpen en na de mis handeling hem van het in zijn bezit zijnde geld, hetwelk hij dien dag voor de gasfabriek had opgehaald, beroofd hebben. Van D. wees een ge acht inwoner dezer stad als den da der aan. Te diens huize werd nog dienzelfden nacht door de politie een streng onderzoek ingesteld, alhoewel de verdachte zijn alibi kon bewijzen, hield Van D. pertinent vol, dat deze de dader was. De justitie heeft als- toen haar onderzoek voortgezet, niet het resultaat, dat Van D., zooals we gisteren reeds in 't kort mededeelden, na verschillende malen een streng verhoor te hebben ondergaan, op last van den rechtercommissaris in de gevangenis werd opgesloten, als ver dacht, zich de verwondingen zelf te hebben toegebracht, of zich te laten toebrengen, ten einde zich het bij hem berustende geld der gasfabriek toe te eigenen. Het getuigenverhoor omvat pl.m. 75 getuigen. Ds. RUDOLPH EN „DE ROTTER DAMMER". „De Rotterdammer" schrijft Weer is het Dinsdagavond. En weer ontvingen wij geen stuk ken van ds. Rudolph. Zoo moeten we wel als waarheid aanvaarden, wat wij tot onze verba zing lazen Donderdagavond in „De Standaard" „Men schrijft ons uit Leiden Naar ons van vertrouwbare zijde medegedeeld wordt, heeft ds. Iludolph zijne medewerking aan „De Rotterdammer" onttrokken." Gelijk wij zeggen, wij lazen dat Donderdagavond met eenige verba zing. Immers ds. Rudolph had ons wel geschreven, dat hij om de kwestie- Fabius ophield medewerker aan „De Rotterdammer" te zijn, wijl hij er werkelijk zijn naam mee zou verlie zen, maar ons toch ook tegelijk be richt, dat hij, hoewel hij liefst zoo spoedig mogelijk ophield, bereid was deze drie maanden nog uit te dienen, verzoekende tevens in zijn laatste ar tikel, hetzij nu of later, de redenen van zijn afscheid te mogen mededee- len, niet twijfelende, of we zouden hem dit toestaan. Maar plotseling blijkt hij nu den arbeid te hebben gestaakt. CANDID A AT-INDISCHE AMBTENAREN. De Staatscourant bevat een oproe ping van sollicitanten naar het can- didaat-Indisch-ambtenaarschap, vol gens het besluit op de Indische be- stuursopleiding (Stbl. 1907 no. 71). De sollicitanten hebben zich vóór 15 Ju ni schriftelijk bij de commissie aan te melden. (Adresde secretaris M. G. D. Klaassen, De Perponcherstraat no. 47, 's-Gravenhage), onder overlegging" en mededeeling van hetgeen in de Staatscourant wordt aangegeven. Voor het vereischte geneeskundig onderzoek hebben zij zich vóór 27 Mei schriftelijk "te wenden tot de Genees kundige Commissie van het Dep. van Koloniën, Laurens Realstraat te 's-Gravenhage, met opgaaf van adres en met mededeeling, dat de keuring wóor het candidaat-Indiscli-Ambte- naarschap wordt gevraagd. Degenen, die na hun aanmelding nog voor een der gevorderde getuig schriften examen moeten doen, zoo als bij bet eindexamen der II. B. S. met 5-jarigen cursus, moeten trach ten, dat examen zoo spoedig mogelijk te doen afloopen en daarvoor zoo noodig indeeling in een der eerste examengroepen vragen. VERVROEGDE WINKELSLUITING Men meldt uit Weesp: In 't geheel verschenen voor de raadscommissie tot onderzoek naar de wenschelijkheid van een vervroegd sluitingsuur 95 winkeliers. Van deze 95 verklaarde zich 88 vóór een ver vroegd vast sluitingsuur, terwijl 7 zich hiertegen verklaarden. BRANDEN. In 't Vledderveen (Frederiksoord) is brand ontstaan in de woning, toebé- hoorende en bewoond door E. Jager. De man had een brandende lantaarn in de nabijheid Van hooi en stroo in den stal laten hangen bij een varken, dat" juist biggen had gekregen, waar door de brand is ontstaan en eerst ontdekt werd, toen hooi en stroo reeds in brand waren. Van het vee zijn drie koeien, een kalf, een geit, zes varkens en 30 kip pen verbrand, terwijl 2 varkens liet brandende gebouw zijn ontvlucht. Van het huisraad kon ook bijna niets gered wórden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. cloor ongeveer 200 leden van clen Duitschen „Schriftstellerverband" en andere journalistenvereenigingen bij gewoond, werd een motie aangeno men, waarin met verontwaardiging cle houding van cle Rh. Wcstf. Ztg. wercl afgekeurd en de verwachting werd uitgesproken, dat „alle collega's redacteurs, journalisten, schrijvers, correspondenten en berichtgevers den arbeid voor cle Rh.-Westf. Ztg. zullen weigeren." De motie vraagt verder aan de redacties van alle Duitsclie bladen het bedoelde blad niet meer te noemen of aan te halen, en iedere be trekking er mede af te breken. Alle aanwezige journalisten hebben zich voorts schriftelijk verbonden in dien geest te handelen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Benthuizen ds. H. Dnornveld te Veextenclaalte Koeken- gen ds. M. J. G. J. van dePoll te H. I. Ambacht. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. NOG EENS: SPAAR DE VOGELS. Met aandacht heb ik het artikel, getiteld: „Spaar de vogels", voorko mende in het No. van 15 dezer gele zen, en gaarne kan ik inet den. ge- achten schrijver instemmen, waar hij de wenschelijkheid betoogt, dat eige naren van gronden hunne eigendom men niet meer voor dit snood bedrijf zullen leenen. De vinkenbanen worden echter al léén geëxploiteerd van begin Oc tober tot ultimo December. Er is dus tijd te over tegen een volgend seizoen de noodige stappen te doen. Het zij mij echter vergund uwe aandacht te vestigen op een andere wijze van vogels vangen, en wel he.t vangen van zoogenaamde Mei-vinken, [door middel van blinde vinken, j Bij deze wijze van vinken vangen, 'plaatst de vogelaar een kooitje met i een zingende blinde vink er in, in de nabijheid van de plaats waar een vinkenpaar zich voor het broeden ge vestigd heeft. Het mannetje duldt ab soluut geen vreemde vinken in de na bijheid en zoodra heeft de blinde vo gel zich niet laten hooren, of de ande re vliegt toe om den" indringer te ver jagen. i Maar tevens om in de ljjmbiezen vast te geraken, die de vogelaar in middels om het kooitje van de blinde vink geplaatst heeft. Door deze wijze van vinkenvangen worden, daar het juist in den paar tijd geschied, een massa nesten ver stoord. Dit tegen te gaan mag zeer zeker ook een goed werk genoemd I worden en daarom wilde ik hier nog arne even op wijzen. A. M. DE BOYCOT-BEWEGING TEGEN JAPAN. Te Hongkong blijven de betoogin gen in verband met de tegen de Ja panners gerichte boycott-beweging voortduren. Een der voornaamste Chi- neesehe firma's liet haar gansche voorraad .Japansche artikelen met veel ceremonieel in pramen laden en liet die in de haven zinken. Ande re groote firma's lieten haar maga zijn-voorraad van Japansche artike len met eenige plechtigheid in het openbaar verbranden. Als een gevolg van pressie, door de regeering te Tokio geoefend op de Chimeesche autoriteiten te Peking, wordt in cle Chineesche couranten niet of weinig meer geschreven over „dé boycott". Die bladen- schrijven nu over „de nationale schande". Dat be grijpt iedereen in China; en het geeft der Japansche regeering geen kans tot op- en aanmerkingen. TATIANA LéONTIEFF. Men zal zich herinneren, dat Tatia- na Léontiéff, de Russische anarchis te. die eenige jaren geleden te Bern den Duitschei" Muller doodschoot, om dat ze hem voor een Russisch minis ter hield, eenigen tijd geleden van de strafgevangenis naor een krankzinni gengesticht overgebracht werd. De jongste berichten zeggen, dat haar gezondheidstoestand thans van dien aard is, dat ze weer naar de cel over gebracht kan wórden. Ze is zeer kalm en brengt het. grootste gedeelte van den dag in bed door. Dikwijls weigert ze het eten, „omdat haar zenuwen sterker zijn dan haar wil." Tatiana heeft haar prachtige vlecht geheel en al afgeknipt oin er nihilis tischer uit te zien. Ze is bleek en ma ger, doch overigens gezond. Onder de patiënten in het krankzin nigengesticht tracht ze zooveel moge lijk propaganda te maken voor haar beginselen, wat echter niet lukt. EEN DURE GRAP. Uit Roubaix wordt gemeld, dat ge neraal Robert bij een gehouden in spectie aan een man van -de land weer vroeg „Wat zoudt ge doen als ge het bevel tot mobilisatie kreeg Ik zou dadelijk voor een dubbeltje tabak in België gaan koopen", ant woordde de waardige landsverdedi ger. Die grap kostte hem 8 dagen pro voost. 1 DE JOURNALISTENSTAKING IN DUITSCHLAND. Een naspel van de journalistensta king in den Rijksdag komt thans aan de orde: de boycot van de Rheinisch- Westfalische Zeitung te Essen, die haar Berlijnschen redacteur, dr. Har- nisch, désavoueerde en hem onge vraagd zijn ontslag zond. In een bij eenkomst van journalisten te Berlijn, Land en Tuinbouw IN DEN TUIN. 't Is een mooie dag, de zon schijnt, de lucht is zoel, nu gaan we met den zaadzak naar buiten, in den hof, in ons tuintje, een en ander te zaaien. De grond ligt reeds omgespit, zon en wind hebben de aarde wat doen op drogen en de eerste heeft met haar koesterende stralen de bedden en bedjes verwarmd. Waar deze reeds wéder ineen zijn geslagen of zijn dichtgeslibd, daar dienen we den bo vengrond eerst met de hark of de schoffel los te maken en daarna ge lijk te harken. Vooral wanneer we fijn zaad willen uitzaaien, moet de aarde goed verkruimeld zijn; bevat de grond veel grint, dan neme men de moeite groote steentjes althans te verwijderen: waar een steen ligt, kan geen zaadkorrel ontkiemen. Het zaaien is een kunst, nu niet een, die niet door ieder met een beetje goe den wil geleerd kan worden, maar toch: aangeleerd moet zij worden en velen zijn er, die na jaren nog steeds over geheele of gedeeltelijke misluk king" van hun zaaisel hebben te kla gen, omdat zij niet met oordeel zaai en. Bij het zaaien moet men rekening- houden met het zaad, de grootte der korrels het weer en den bo dem. Wie zijn zaden te diep wegge stopt, ze te diep onderharkt, doet ze verstikken in plaats van ontkiemen, en o, dat geschiedt nog zoo vaak. Hoe kleiner de zaadkorrel, des te minder bedekking behoeft ze: in 't algemeen mag als regel gelden, dat het laagje aarde tweemaal zoo dik vnbet zijn als het zaad. Hoevelen har ken er maar flink op los, onverschil lig welke zaden ze hebben uitge strooid. Zoo moet het dikwijls ver keerd loopen. Om behoorlijk te ontkie men, hebben de zaden vocht, lucht en warmte noodig. Men zaaie of pote dus zoo diep, dat de korrel voldoende vocht vinde, maar tevens van de in dringende dampkringslucht en de zonnestralen den invloed ondervin- de. 's Spreekt van zelf, dat op hoogen, drogen grond wat dieper gezaaid en gepoot, moet worden, dan op lage en vochtige. En is in 't midden van den zo mer de aarde uitgedroogd soms zoo droog als asch dan houde men ook hiermee rekening, niet door het zaad dan zoo diep mogelijk weg te stoppen, wat gelijk zou staan met be graven, maar door te gieten en wel vóór men zaait, en door daarna het bed te beschaduwen, door er iets over te leggen, nog beter door er een scherm of eenige takken aan de zon zijde voor te plaatsen. Dat gieten ge schiede ook met oordeel! Niet zoo overvloedig dus, dat de aarde tot slik wordt en het zaad niet behoorlijk kan worden ondergeharkt. Vreest men voor uitdroging, dan doet men goed de aarde na het zaaien aan te drukken, waardoor men het afsnijden der groenten later ook ver gemakkelijkt. Dit aandrukken kan men doen door met den platten kant der schop de aarde plat te slaan. Wil men het bed er netjes hebben uitzien, dan gebruikt men daarvoor een vierkant plankje met handvat. In sommige streken heeft men speciaal daarvoor vervaardigde tuinklompen. Men onderscheidt bij het zaaien 8 manieren: het breedwerpig of uit de volle hand zaaien; het op rij en-zaaien en het'zaaien in putjes of pootgaten, ook poten genoemd. Het eerste is niet zoo gemakkelijk, vooral niet als men met weinig zaad een tamelijk groot bed nioet bezaaien. Men neme dan telkens kleine hoeveelheden te gelijk in de hand, anders zou men licht zaad te kort komen. Wie zich in de ze niet vertrouwt en gaarne regelma tig wil zaaien, vermenge het zaad met wit zand; hij heeft dan grootere hoe veelheid en kan tevens zien, in hoe verre het bed bezaaid'is. Zaait men direct ter plaatse, zoo dat men niet behoeft te verplanten, dan verdient het voor de mees.te groenten aanbeveling in rijen te zaaien. Niét alleen, dat men hier gemakke lijker gelijkmatig het zaad kan verdeelen, maar men kan het bed laterook beter van onkruid zuiveren, uitdunnen, enz. Een eerste eisch is natuurlijk goed geen te oud zaad en koópe bij een vertrouwd handelaar. Vertrouwt men het zaad niet, dan onderzoeke men te voren de kiemkracht. Op een bord met zand of een stuk vloeipapier, dat men vochtig maakt en houdt, zaait men 100 korrels uit en wacht dan af, hoeveel er van ontkiemen; naar den uitslag kan men de te gebruiken hoe veelheid zaaizaad regelen. C. B. PROEVEN BIJ SUIKERBIETEN. Bij deze proeven, op Rijksproefvel den genomen, bleek de gunstigste tijd voor het opeenzetten der jonge bieten- planten te vallen op ongeveer 1 Ju ni; de plantjes waren dan zoover op geschoten, dat het zevende blad zich begon" té ontwikkelen. Den 23en Mei, op welken datum 't 5e blad zichtbaar word, bleek nog te vroeg te zijn. 6 Juni was ook nog niet te laat; 13—20 Juni wél. Had de opeenzetting eerst op 13 Juni plaats, dan bleek latei", dat de planten elkaar gehinderd had den. Bij de op 20 Juni Opeens gezette planten was dit natuurlijk nog in sterkere mate het geval. Het te late opeenzetten gaf een belangrijke scha de in bietenopbrengst, bijna. 1/5. Hebben de planten hinder van vre- terij, bv. van ritnaalden, dan doet men, zooals zich gemakkelijk laat inzien, verstandig iets later opéén te zetten. Invloed op suikergehalte kon niet geconstateerd worden. HET PLANTENBESTAND IN GRASLANDEN. Hieromtrent werd in Friesland een onderzoek ingesteld. Vrij duidelijk was hier de invloed merkbaar, wel ken een betere voedingstoestand var deh grond op het plantenbestand uit oefent. In het algemeen bleek, dal i door een betere bemesting de goed grassen als EngelSGh raygras, ruw beemdgras, beemdhangbloem, enz toenemen, terwijl minder goede gras sen als reukgras, meelraai en oo! kamgras en verder onkruiden als zeg ge, russchen, madeliefje, afnemen. Ook de invloed van een stikstofbe mésting is merkbaar, daar zij meest al een toename van goede grassei én een afname van minder gewenscli te- grassen en andere planten ten voige heeft. De klavers gingen 'doo stikstofbemesting, zooals reeds dii wijls geconstateerd, in aantal ffchtei uit. Het zal den meesten onzer lezei 'wel bekend zijn, dat de vlinderblot mige gewassen, zooals de erwten, bol nen, tuinboonen, de klavers, serri della, lupinen, het vermogen bezitte om de stikstof uit de dampkringsluel te betrekken door middel van bacti rieën, welke zich bevinden in de kno letjes aan liun wortels. Daarom he ben die gewassen voor hun gro j weinig of geen stikstofmest nood en kunnen zij zelfs den bodem ve rijken. Daarom ook gaat men di grond met die bacteriën enten do middel van aarde van andere akkei of met reincultuur, waarin gekwee te bacillen voorkomen. Men heeft onderzocht hoelang de zuiver j kweekte bacteriën levensvatbaar bi ven en bevond, dat zij zeer gevoel J zijn voor ongunstige omstandighed j en hun bewaren in drogen toesta j in watten geen succes heeft. De |l watten gedroogde bacteriën stervf aan de atmosferische lucht bloot) steld, buitengewoon snel, ja de mei ste bacteriën sterven reeds voon zij werkelijk in drogen toestand v keeren. Bepaalde ondersoorten krachtiger dan andere. De baeteii i sterven ook af wanneer ze op j zand uitdrogen. C. B.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6