HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Bindelfli: gewonnen Onze Lachhoek. WOENSDAG 22 APB1L 1908 Binuealaod HOFBERICHTEN. Vrijdagmorgen woonde II. M. d<-: Koningin met Z. IC. H. Prins Hen drik, het gevolg en eenige genoodig- den, de godsdienstoefening bij in de Hofkapel, op het Loo, waar ds. Knott- nerus, emeritus predikant te Apel doorn, voorganger was. Gedurende het a. s. verblijf van de Koningin en den Prins der Nederlan den in de hoofdstad des rijks zal dienst worden gedaan ten Paleize te Amsterdam door mevrouw Van Loon en baronesse Van Wassenaer van •Catwijck, dames du paleisbaronesse Van Burmania Rengers en jonkvrou- we Van Haersma de With, hofdames; luitenant-generaal graaf Du Mon- ceau, adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis der Koninginba ron Sirtema van Grovestins, groot meester baron Bentinck, opperstal meester graaf Van Randwijck, cere moniemeester jhr. Van den Bosch, kamerheer en waarnemend hofmaar schalk baron Tindal, baron Röell en jhr. Six, kamerheeren i. b. d. te Am sterdam jhr. Van Geen, kamerheer en paniculier secretaris kapitein ter zee baron Mulert, luitenant-kolonel graaf Schimmelpenninck, majoor Von Hoogstraten, adjudanten van H. M. le luit. baron Van Voorst tot Voorts, le luit. jhr. De Beaufort, ordonnance- officieren van II. M. De Prins zal worden vergezeld door zijn adjudanten, kapitein jhr. Van Suchtelen v. d. Ilaare, en luit. ter zee le kl. baron Van Asbeck. Het gevolg van de Koningin-Moeder te Amsterdam zal bestaan uitmevr. De Beaufort, geb. baronesse Van De- dem, grootmeesteressebaronesse Van J ttersum, hofdame jhr. De Ra- nitz, grootmeesterjhr. rar. Schirn melpenninck, kamerheer. Jhr. Vegelin van Claerbergen, di recteur van het Kabinet der Koningin zal de Koningin vergezellen geduren de H. D. verblijf te Amsterdam. PRINS HENDRIK. De Prins der Nederlanden trad Zon dag zijn 38ste levensjaar in. Hem zij een gelukkig jaar aan de zijde van onze geliefde Koningin, eerbiedig toe- ge wenscht. Het is verblijdend op te merken, dat Z. K. II. in het afgeloopen jaar de banden die hem aan het volk, waar in hij werd opgenomen, verbinden, weder eenigszins nauwer heeft toege haald. Zijn initiatief tot bijeenroeping der landbouwvereenigingen ten palei ze te Amsterdam wekte in de betrok ken kringen groote voldoening. En voorts werd zijn werkzaamheid inza ke het reddingswezen op hoogen prijs De Prins heeft zich aan het hoofd eener Commissie voor liet reddingwe zen geplaatst en als zoodanig door zijn persoonlijke bemoeiing reeds ve ler ijver geprikkeld en tot werkelijke verbeteringen den doorslag gegeven. Er valt toch ten onzent op dat gebied nog heel wat te doen. Gelijk men weet, heeft de Staat zich hot nu toe het belang van het red dingswezen niet aangetrokken. Het is aan bijzondere maatschappijen toe vertrouwd, wat op zichzelf zeker geen afkeuring verdient, maar wel enkele nadeelen medebrengt, als gemis van "voldoende samenwerking en van een organisatie, die onze geheele, lange kustlijn omvat. Zou niet juist de persoonlijke belang stelling die Z. IC. H. voor het redding- wezen toont, door hemzelven tot het middel kunnen gemaakt worden om het hier genoemde nadeel gemakkelijk en zonder wrijving uit den weg te ruimen Welk een schoone beharti ging- van een waarlijk nationaal be lang zou het zijn, indien de beide groote reddingsmaatschappijen van ons land voortaan eendrachtig moch ten samenwerken onder Prins Hen drik als gemeenschappelijk hoofd Het, zij ons vergund op heden ook dezen wensch aan den Prins toe te brengen, schreef de N. Ct. KONINKLIJK BEZOEK. Gedurende de dagen van het Ko ninklijk bezoek te Amsterdam zullen op den Dam muziekuitvoeringen plaats hebben. De uren, dat gespeeld wordt, zijn thans als volgt samen xe- steld Woensdag 22 April van half 5 tot half 6 uur. Donderdag 23 April van ha if 1 tot half 2 uur. Vrijdag 24 April van kwart ovar 2 tot. kwart over 3 uur. Zaterdag 25 April van 1 tot 2 uur. Maandag 27 April van 1 tot 2 uur Uit het Engelsch. 23) Hij hield plotseling op en zat voor zich heen te peinzen. Een beweging naast hem, riep hem weer in de wer kelijkheid terug. Maar dat heeft niets te maken met hetgeen wij nu te bespreken heb ben, wil u zeggen, zei hij ruw. Ik liet dus de „Tarifa" aan den mond van de rivier. Het kleine dorp, dat ongeveer een mijl verder meer land waarts in ligt, ligt aan den Zuidelij ken oever en vlak daartegenover aan den kant van Falmouth ligt het sta tion voor de kustwachtdichter bij den mond, ook aan den kant van Falmouth, ligt verscholen achter een klein boschje, een schoolgebouw met een half dozijn huisjes, en nog meer naai- voren komt de weg van Fal mouth over de kam van den heuvel heen en strekt zich beneden verder langs de helling uit. Op één plaats daar is eon kleine inham, die door geboomte omgeven is. Die inham kan men van het kustwachtstation uit niet zien. Hij ligt vlak bij het eind ■en dicht bij de zee. Ik had dus geen BALI. De „Staatscourant." bevat het vol gende telegram uit Ned.-Indië. „Blijkens een uit Ned.-Indië ont vangen telegram zijn bij ongeregeld heden in ICloengkoeng (eiland Bali) zwaar gewond één officier en negen militairen boneden den rang van of ficier, onder wie één Europeaan." RAAD VAN DEFENSIE. De „St.-Ct." no. 93 bevat een ICon. Besl. van den 16en April waarbij, uit overweging, dat het ter bevordeirtng van 's lands belangen, voor zoover de zee- en landmacht en de overige weer middelen van den Staat betreft, wen- schelijk wordt geacht een permanent college in te stellen, 't welk ten aan zien dier belangen van advies kan dienen. DRUKKERIJ-GEHEIM. De a.-r. „Rotierdammer" schrijft onder het opschrift„Beleefd ver zoek" het volgende „Volgens mededeeling van onzen drukker vervoegde zich op den Goe den Vrijdag ds. Vonkenberg ter- druk kerij om naar den inhoud van ons blad te informeeren. Er geschiedt veel in deze dagen, maar mogen we ds. Vonkenberg ver zoeken dit. niet te herhalen De inhoud van een blad is drukkerij- geheim totdat het blad verschijnt. En dan heeft ds. Vonkenberg- tijd genoeg om het te lezen." Mr. W. F. VAN LEEUWEN. 19 April was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat rar. W. F. van Leeuwen, thans burgemeester van Amsterdam, aan de Amsterdamsche hoogeschooi cum laude promoveerde op een proef schrift, getiteld Opmerkingen over behouden-Varenverzekering. Mr. Van Leeuwen ontving van ver schillende kanten blijken van belang stelling met dit jubileum. EEN GROOT SCHIP. Amsterdam zal op 27 April door een vreemd en groot schip worden be zocht en wel door het stoomschip „Grangesberg", groot 10.000 ton, dat met een lading erts uit Zweden daar aankomt. Dit stoomschip was tot. nu toe in de vaart op Rotterdam en de firma Wm. H. Muller en Co. vatte het plan op, om ook Amsterdam door dit schip te doen aandoen. Het is haar dan ook gelukt om een lading ijzererts naar hier le dirigeeren. De lading zal door 12 ploegen, in daartoe gereed liggende Rijnschepen, worden gelost, waarmede men te Rot terdam in ongeveer 30 uur gereed komt. Het schip is van een eigenaardigen bouw, heeft veertien masten en ver dere bijzondere inrichtingen, welke men niet bij andere schepen opmerkt. De firma Wm. H. Muller en Co. neemt een proef met de lading', om deze naar Amsterdam te brengen, en slaagt, deze, dan zal dit schip gere geld onze haven met lading binnen- loopen, hetgeen wij van harte wen- schen. De „Grangesberg" zal ligplaats ne men in het. IJ bassin ove rde Han delskade, nabij loods A A., schrijft de Tel. HET GROOTSTE PANTSERSCHIP. Het nieuw gebouwde pantserschip „Jacob van Heemskerk", dat aan staanden Woensdagmiddag op de rijkswerf te Amsterdam in dienst zal worden gesteld, is in 1905 op genoom- de werf op stapel gezet en reeds in het volgend jaar te water gelaten. Het vaartuig is geheel van staal, heeft een lengte van 98 M. zijnde 2.8 M. minder dan de „Tromp'het grootste schip onzer marine een breedte van 16.85 M„ een diepgang van 5.7 M. en een waterverplaatsing van 5000 ton van 1026 Kg. zeewater. De stalen gordel heeft, een dikte van 100 tot 150, de geschut- en de com mandotoren 200 en het dek 50 m.M. De machines hebben twee schroeven en een stoomvermogen van 6000 in dicator paardenkracht. De bewape ning bestaat uit 22 stukken geschut de torpedo-inrichting heeft 2 lanceer- buizen. De complete bemanning is 263 koppen. De bodem is bestemd voor de verde diging van het rijk in Europa. Met het bevel wordt belast kapitein ter zee W. A. Mouton. Zaterdag heeft Zijne Excellentie de Minister van Marine, de vice-admi-1 raai J. Wentholt, de marinewerf be zocht, om dc „Heemskerk" te bezich tigen .Z. Exc. arriveerde te half twee aan het Centraal-station, gevolgd door zijn adjudant, den luitenant ter zee 1ste klasse A. Merkes. Met de defensie-sloep, waar zich aan boord bevond de adjudant van den directeur-commandant, de luite nant ter zee le klasse A. F. J. Roms- winckel, begaf Z. Exc. zich vervolgens naar de Marinewerf. Toen de sloep het wachtschip passeerde, presenteer de de eerewacht het geweer. Ook stond op het wachtschip aangetreden de marine muziekkapel, onder lei ding van den kapelmeester Haze- broek, die zich thans hier bevindt met het oog op het a.s. Koninklijk bezoek. Bij het passeeren der defen sie-sloep speelde de muziek het Wien Neerlandsch Bloed, gevolgd door een populairen marsch. Vóór de direc teurswoning werd aangelegd en begaf Z. Exc. zich aan land. Daar werd hij ontvangen door den directeur-com mandant der Marinewerf, schout-bij nacht J. H. I.. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, het hoofd van het vak van uitrusting, de kapitein ter zee J. H. Calmeyer en den hoofd ingenieur, hoofd van het vak van scheepsbouw, J. F. van Beek. Met de genoemde heeren in het ge volg begaf Zijne Excellentie zich aan boord van het groote pantserschip, dat hij met veel belangstelling bezich tigde. Herhaaldelijk gaf Z. Exc. van zijne ingenomenheid blijk. No de bezichtiging begaf Z. Exc. zich weer aan boord der defensie sloep, die hem naar liet Centraal-sta tion stoomde, terwijl bij het passee ren van net wachtschip men weer de gebruikelijke eerbewijzen bracht. Z. Exc. vertrok te 2.57 naar Den Haag. ONGELUKKEN In hel dorpje Tüddem nabij Sittard is 't vijfjarig dochtertje van den land bouwer Ramaken op treurige wijze om het leven gekomen. Terwijl de ouders op het veld aan den arbeid wa ren. geraakten de kleeren, van het kind, dat voor de kachel zat, door eene terugslaande vlam in brand. Op de jammerkreten van het meisje kwa men de buren haastig toegesneld, doch het was reeds te laathet arme kind was den vuurdood gestorven. Zaterdagmiddag vond de tuinier F. •J. D. D., wonende Plantageweg 55 te Rotterdam, bij zijn thuiskomst de deur van zijn woonkamer afgesloten. Toen hij zich met geweld toegang had verschaft, bleek, dat de geheele ka mer met gas gevuld was, terwijl zijn vrouw bewegingloos op den grond lag. Dr. Zoutendijk, die aanstonds te hulp werd geroepen, kon slechts den dood constateeren, zoodat het gas met kracht de kamer was binnen ge stroomd. Een zoontje van schipper Dijkstra, die onder Midwolde (Gr.) van het schip viel, is verdronken. Uit een kolk bij den Duivelsberg (ten Oosten van Berg en Dal) is opge haald het lijk van een onbekenden man. Sommige kleedingstukken wa ren gemerkt II. B. Het lijk is naar Wijier Pruisen) vervoerd. Toen te Oudenbosch de werkman A. B„ met een kruiwagen straatstee- nen uit een schip in de haven loste, viel hij ongelukkigerwijze van de loopplank, zoodat hij in het ruim te recht kwam. Daarbij kreeg hij den kruiwagen met steenen op zijn li chaam, waardoor hij in- en uitwen dig zwaar gewond werd. Met drie gebrokken ribben en met bloed be dekt, is hij naar het gasthuis ver voerd. Zaterdagmorgen viel door den aan houdenden wind te Schiedam in de Sint Liduinastraat de voorgevel van de onlangs uitgebreide branderij van de firma Tak en Co. voorover, juist toen daar 2 jongens aan 't. spelen wa ren, die onder de puinhoopen geraak ten. Beiden zijn behouden er onder vandaan gehaald. Wel hadden zij vrij belangrijke kwetsuren opgeloopen, doch hun toestand is zonder gevaar. Te Aduard lieten arbeiders van den landbouwer J. Wolters een boom door middel van buskruit springen, met het gevolg, dat allen ernstig gewond werden. Vrijdagmiddag had op de ijzer-giete- rij „Vulcaansoord", te Doetinchem,1 een droevig ongeval plaats. Bij het j rangeeren van waggons, die ter vul ling aan de fabriek stonden, had de werkman K. het ongeluk met zijn hoofd tusschen de buffers te geraken, waardoor dit werd ingedrukt en de hersens bloot kwamen te liggen. Dr. Brunk, uit Terborg, en dr. Bloemens, uit Doetinchem, verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de onge lukkige naar Arnhem werd vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Te Afferden is bij het. uitgaan dei- kerk de hovenier R. Maas, waar schijnlijk door de duisternis misleid, in de Zuid Willemsvaart geloopen en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. EEN DRENKELING. Zaterdagmorgen is in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder na bij Schinkelveer het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon, ver moedelijk 30 jaren oud. Het lijk is on der toezicht van de gemeentepolitie uit Haarlemmermeer overgebracht naar de algemeene begraafplaats al daar. GEZONKEN. Op den lJsel nabij het Reehierdiep is gezonken de Rotterdammer stoom boot Koophandel tengevolge van een aanvaring met de Zutfensche boot JonCheer Coenen. De bovenlast is drijvende en wordt opgevischt dooi de bemanning van beide booten. BRANDEN. Te Veldhoven (N.-B.) is door on bekende oorzaak, de boerderij met schuur en stal van den landbouwer J. v. Nisden, tot den grond afge brand. Het vuur, aangewakkerd door den feilen wind, greep zóó snel om zich heen, dat niets gered kon wor den. Alles is verzekerd. Te Muiden brak brand uit in de si garenfabriek van den heer W. De drogerij, waar de vlam het eerst uit sloeg, brandde tot den grond af. De belendende gebouwen, waarvan de meésten van hout zijn opgetrokken, bleven gespaard. ONTROUWE POSTBEAMBTE. Zooals gemeld is, werd te Arnhem een brievenbesteller gearresteerd on der verdenking vun verduistering van brieven. De verdachte, die in zijn be irekking werd geschorst, heeft een be kentenis afgelegd, waarbij bleek, dat hij brieven uitzocht, waarvan hij ver moedde, dat ze geld of postzegels kon den inhouden. Het waren brieven ook bestemd voor andere plaatsen dan Arnhem. In plaats van ze naar de stempeltafel te brengen ter afstempe ling, wikkelde de verdachte ze in een courant en nam ze mee naar huis. Daar opende hij met behulp van een breinaald de brieven, haalde er uit wat.yam zijn gading was en plakte ze weder dicht, waartoe hij steeds een pakje gom bij zich droeg. Een hoe veelheid postzegels werd ten zijnen huize in beslag genomen. De dichtge plakte brieven expedieerde de ver dachte weer naar het postkantoor en stempelde ze daar af. zoodat niet ge constateerd kon worden hoe een eventueele vertraging was ontstaan. Toen bij eenige klachten de aandacht op den verdachte viel, volgde ten slotte diens arrestatie. STAKINGEN TE LEEUWARDEN. Het aantal stakende schildersgezel len te Leeuwarden bedraagt thans 90. 15 zijn weer aan den arbeid gegaan, doordat 6 patroons hebben toegege ven. CONFERENTIE DER S. D. VROU- WENPROPAGANDACLUBS. Heden, Zaterdag, wordt te Arnhem, in het „Volksgebouw" op den Klaren- dalsingel, een conferentie gehouden tusschen afgevaardigden, zooal niet van alle, dan toch van de meeste der sociaal-democratische vrouwen-pro- paganda-clubs in ons land. Deze con ferentie, waartoe reeds verleden jaar, in den Haag, in beginsel besloten werd, heeft tot taak, een nauwere aaneensluiting der clubs tot stand te brengen. Doel dier nauwere aaneensluiting is: le. te bereiken, dat de sociaal-de mocratische vrouwenclubs voortaan inderdaad uitsluitend uit sociaal-de mocraten, d. w. z. uit vrouwen, die lid zijn van de S.D.A.P., zullen be staan. 2e. tusschen de S. D. V. C.'s onder ling een geregeld contact tot stand j jte brengen, met een hoofdbestuur als middelpunt. (Het Volk). „DE ROTTERDAMMER" EN „DE STANDAARD". „De Maasbode" verneemt uit goede bron, dat prof. Lindeboom te Kampen zich bereid heeft verklaard een eere jury samen te stellen met het doel den vrede tusschen de „Rotterdam mer" en de „Standaard" te herstel len. Men zal zich herinneren, dat de Rotterdammer reeds eerder het denk beeld van een eeregericht heeft opge worpen, maar dat de „Standaard" dit weigerde, omdat, naar dit blad meende, er hier geen sprake was van pex-soonlijke aangelegenheden, die daartoe aanleiding gaven. HET ARBEIDSCONTRACT. Het moet, volgens het Vad., in de bedoeling der regeering liggen om de wet op het Arbeidscontract met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. EEN BIJZONDER SLACHTOFFER VAN DEN INKTWERPER. Een soldaat, verliefd van natuur, had, zoo lezen wij, een paar coquette Amsterdamsche dienstmeisjes een tijdlang achtervolgd. De jonge dames vonden dat de zoon van Mars vreesè- lijk geheimzinnig deed en dachten onmiddellijk aan den beruchten inkt werper, vandaar aangifte bij de poli tie, opsporing van den bontgeknevel- den verliefden soldaat, confrontatie met de slachtoffers van den inktwer per. Doch uit dit omvangrijke onder zoek bleek niets anders dan de rein ste onschuld van den krijgsman. In dienst hart is het echter thans zwart als inkt over den achterdocht van de door hem vervolgde coquette dienst meisjes. EENE OPLICHTSTER. In het Vondelpark te Amsterdam is eene vrouw aangehouden, die ver dacht wordt zich te hebben schuld'g gemaakt aan oplichting van manu facturen. Zij vervoegde zich onder den naam van freule LomanHuizinga bij ver schillende winkeliers, verzocht goede ren, welke zij bestelde, aan een zeker adres dat niet bestond, te zenden, en nam bij voorbaat reeds een gedeelte der goederen mede. Een groot aan tal winkeliers werd op deze wijze het slachtoffer. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. „Ter herinnering" heeft het bestuur van den A. N. D. B. aan alle bona fide werkgevers in de diamantnijver heid eene circulaire gezonden, waar in er op gewezen wordt, dat het be stuur gaarne zal onderhandelen met die werkgevers, die na afloop van re vier weken stilliggen van het bedrijf geneigd zijn, op den door den Bcnd voorgelegden grondslag weer te laten werken. GEHEIMZINNIG. Vrijdagnamiddag werd op de lijn van den Hollandschen Spoorwegeven voorbij Delft gevonden een 75-jarig man, zekere V. S., met een diepe wonde aan het hoofd. Per rijtuig naar het gasthuis te Delft vervoerd, ver klaarde de man, die niet beschonken was, niet te kunnen verklaren hoe hij op den spoorweg was gekomen en op welke wijze zijn wonde was ont staan. De9 nachts is hij in het gast huis gestorven, zoodat dit geheimzin nige geval wel onopgehelderd zalblij- EEN VERGISSING Zaterdagmorgen vroeg, om 7 uur al, wapperde te Utrecht van den Domto ren de driekleur met den oranjewim pel. Het gymnasium, het stadhuis, de Buurttoren hadden eveneens de vlag aan den stok geheschen. Maar om 11 uur was op den Dom en alle andere gebouwen het vroolijk rood-wit-en- blauw weer verdwenen. De oorzaak? Vermoedelijk dezedat men den dag van heden voor den 19en Aprili 's Prinsen verjaardag, heeft aange- en. (U. D.) OP HEETERDAAD BETRAPT. Zaterdagavond zijn te 's-Gravenha- ge drie beruchte inbrekers door de politie op heeterdaad betrapt bij een inbraak in de Nieuwe Kerk aan het Spui. VLEIEND. Dame-bezoekster. Kijk, kijk, wat een aardig kereltje (en zij trok het lieve kind der dame bij wie zij een bezoek bracht naar zich toe). Och wat een snoeperige vent. En naar wie heet je?. Tonny: Dat weet ik niet. Dame-bezoekster. Zeker naar je papa, hé? Tonnp. Dat weet ik niet. Dame-bezoekster. Kom, kom, dat zou je niet weten. Hoe noemt ma hem dan? Tonny (onmiddellijk). „Ezel." DE SCHOONE SLAAPSTER. En waarmee heeft de Prins de sla pende Prinses wakker gemaakt? vroeg de onderwijzeres, die de klein tjes verteld had van 3e schoone slaap ster. Wat gaf hij haar? De kinderen zwijgen allen. Kom, jelui weet het wel. Hij gaf haar hetzelfde wat je moe 's morgens geeft. Levertraan! riep een der kleintjes. OOK EEN PLAATS. Kindermeid: O, gus, mevrouw, klei ne Leo is weg. Ik heb alles afgezocht. Hij is nergens te vinden! Mevrouw: Ileb je ook in den stofzui ger gekeken? DUBBELZINNIGE TOESTEMMING. Dronken student (verontwaardigd). Waarom lacht u, mijnheer? Ziet u ons soms niet voor vol aan? Heer. Voor zeer vol zelfs! CONCURRENTIE. Amerikaan. Met eerlijkheid zult ge het hier niet ver brengen. Landverhuizer. En met zwendel? Amerikaan. Daar is te veel con currentie in. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. In het „Weekblad van het Recht" komt van de hand van rar. Reitsma, advocaat-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, een schrijven voor, waaraan het volgende is ontleend Men heeft, (bij de bespreking in de pers) twee punten, die scherp onder scheiden hadden behooren te worden, op schromelijke wijze met elkander verward, te weten lo. het feitelijk onderzoek naar de waarheid van de door den beklaagde in de Dordtsche courant aan een paar veldwachters ten laste gelegde mis handeling, en 2o. de juridische beslissing des recht ers over de vraag of hier ingevol ge art. 263 sub 2 Sr. het bewijs dier waarheid van de zijde des aange klaagden beschuldigers was toegela ten. Nu schijnt men uit het vonnis en het arrest, omdat bij beide laatstbe doelde vraag (in strijd met mijne mee ning) ontkennend werd beantwoord, ,te hebben afgeleid, dat er ter terecht zitting geen onderzoek naar de waar heid der bedoelde mishandeling heeft plaats gehad. Misschien ook heeft de een den ander daarin op de gebrui kelijke wijze nagepraat of is men en kel afgegaan op de lezing, die van de zijde des beklaagden van de zaak is gegeven, hoe dat zijmet dat vol strekt onjuiste praemis brak de storm los. liet eene alarmeerende courantenartikel volgde op het ander, onjuistheid op onjuistheid' of scheeve voorstelling stapelend, steeds in gif tigheid met elkander wedijverend, den rechter o. a. gebrek aan besef van zijn sociale roeping verwijtend, hem maar eventjes van opzettelijke vermij ding der waarheid beschuldigend en eindelijk zelfs van „beestachtige klasse-justitie" cn van „beeste-vonnis- sen" gewagend. Niet dit laatste, M. de R„ maar wel het daaraan voorafgaande, waar dit mij bleek te komen uit den koker van bekende rechtsgeleerden, die het be ter hadden kunnen en moeten weten, deed bij mij den emmer overloopen. Van daar dat ik thans door middel van uw blad (met beleefd verzoek aan andere dagbladen om dit over te ne men) de verklaring afleg, dat er zoo wol in eersten aanleg door de Recht bank als o p n i e u w in hooger beroep reden, de „Tarifa" verder te vervol gen. Ik ging met mijn barkas in dien inham voor anker, waadde naar land en ging in de duisternis verder, tot ik mij in het struikgewas kon neer-' leggen om te wachten op hetgeen or verder gebeuren zou. Op de „Tarifa" waren alle lichten uit, maar ik kon haar omtrek toch nog herkennen. Als een donkere vlek kwam zij uit het halfduister van den nacht te voor schijn. Ik wachtte, naar het mij toescheen eeuwen maan noch ster ren waren te zien. Eindelijk hoorde ik een rammelend geluid, dat van het andere einde der wereld scheen te komen. Het her haalde zich, werd luider, duidelijker, tot men eindelijk het rollen van wa- genwielen op den uitgedroogd en j landweg kon onderscheiden. Ik keeki op mijn horloge, de witte wijzerplaat' maakte mij dat mogelijk. Het was vijf minuten voor elf. Vijf minuten lang kwam het rollen voortdurend dichter bij. Verder de rivier op klon ken op een boot zes klokslagen, en i toen kwam uit de richting van de„Ta- rifa" het zachte geplas van roeien over het water heen. Eén boot, zeg ik, maar daarop volgde er nog een en nog een. De drie booten liepen knarsend op het zand, op hetzelfde oogenblik, dat de wagens van den landweg af daar naderden. Slechts een paar woorden werden gewisseld, geen enkel licht ontstoken. Tk lag in het struikgewas en spitste mijne ooren om een bekende stem te hoo- ren, deed mijn best om te zien, als misschien een afgestreken lucifer zijn lichtschijnsel op een bekend gezicht zou laten vallen. Nu, vroeg Miranda, vol ver wachting. Zij was in hevige opgewondenheid geraakt, dat verried haar gezicht en haar slem. Mijn hoop werd teleurgesteld, antwoordde Wilbraham, maar ik zag ten minste iets van de vracht, die de wagens over den berg heengebracht hadden en die nu door de booten aan boord gebracht werden. Voortdurend gingen de booten tusschen het schip en den wal heen en weer met onver anderde zorg en spoed. Eerst droegen zij langwerpige kisten van een tame lijk groot gewicht, voor zoover ik kon opmaken uit de gebaren der men- schen, die niet hun last de helling naar den wal afgingen. Na de kisten kwamen vierkante kasten, die nog zwaarder schenen te zijn. De mor gen brak al aan, toen pas de laatste boot weer werd opgehangen en het geluid der wielen van den laatsten wagen, die over den heuvel wegrolde, was weggestorven. En waaruit bestond de lading dan vroeg Miranda. Dat was nu juist het raadsel, dat mij kwelde, antwoordde Wilbraham. Daar lag ik nu in den morgen tegen de helling van den heuvel aan in een troosteloos humeur, zooals u zich kan voorstellen. Door een open plek in het struikgewas bespiedde ik de „Tarifa" daarginds, zag hoe de be manning aan dek bedrijvig heen en weer liep, en hoe van de kombuis uit een lichte rookwolk in de lucht op steeg. Het ontbijt werd klaar ge maakt. Een geweldige honger begon mij plotseling te pijnigen. Was War- riner nu met de lading aan boord gekomen En waaruit bestond de la ding, en naar welke haven werd zij door de „Tarifa" gebracht Niets was ik te weten gekomen. Toen zag ik, hoe een paar men- schen op de brigantijn het anker be gonnen op te winden een ketting kletterde, toen net gelicht werd, het groote zeil ging kletterend naar bo ven en de andere zeilen werden klaar gemaakt. De „Tarifa" zou dadelijk in zee steken en ik was niets te we ten gekomen. Ik kwam mij zelf voor als iemand, die met gebonden handen en voeten een schat, onder zijn be reik had. Reeds had ik de hand op den schat kunnen leggen. Weer knarste het wiel, het kluiverzeil werd opgeheschen. Ik zag de golven aan den boeg opspringen en als witte strepen in het kielwater van de bri gantijn achterblijven. Ik had het spel verloren. In den tijd van een seconde doorleefde ik iedere minuut van mijn laatste vijftien jaar met al hun troos- telooze bijzonderheden, en bij voor baat doorleefde ik de vijftien jaar, die nu komen zouden en die wanho pig veel op de andere zouden lijken, en een huivering beving mij bij de gedachte, dat daarop misschien nog weer vijftien zulke jaren zouden vol gen. Ik strekte mij uit en begroef mijn gezicht in het zand. En intusschen gleed de „Tarifa" door de eerste stralen van de morgenzon beschenen, langzaam over de rivier naar zee. Het gelaat van Wilbraham was ge heel vertrokken door de kracht van zijne herinneringen. Met zooveel le vendige oprechtheid, met zoo'n bewo gen stem had hij het aangroeien en weer verminderen van zijn hoop ge schilderd, dat Miranda daardoor bij na vergat, waarom het hier ging, dat zij bijna het mislukken van zijn on derneming betreurde tot het haar weer duidelijk voor den geest stond, dat hier van geen mislukken sprake was, want anders zou hij nu niet hier op de Alameda naast haar zit ten. U had dus pech zei ze op koe len toon. Wat gebeurde er toen Ik sloop naar mijn barkas terug als de rampzaligste kerel in de Ver- eenigde Koninkrijken. Mijn stoker zat in zijn zeemanshuis gewikkeld en was afschuwelijk uit zijn humeur. Ik had niet eens meer den moed, tegen zijn onbeschaamdheid op te treden, en wij gingen naar Falmouth terug. De vraag „Van welken aard was de lading, die ik hedennacht op den Heifort gezien had liet rnij geen oogenblik met rust. Dc schroef van mijn barkas scheen haar op de gol ven rnee te nemen de kleine golfjes, 'die tegen den boeg opspatten, sche nen hetzelfde te fluisteren, als wis ten zij het antwoord en wilden zij niets verraden. Toen wij in Fal mouth landden, sloeg ik, bijna zon der er my zelf van bewust te zijn, den weg in naar de openbare lees zaal, maar de deur was nog geslo ten. Met een koortsachtig ongeduld ontbeet ik ergens in de buurtt en was er weer, vóór dat de deuren nog geopend waren. Ik was dien morgen zeker de eerste lezer, die binnen kwam Nogmaals zocht ik alles door wat over de vondst op de Scilly- eilanden bekend gemaakt was. Ën verscheidene punten, die ik eerst in haast over het hoofd had gezien, be gonnen nu grooter beteekenis te krij gen. Zoo bijv. de oude Fournier. Het kwam mij nu een beetje verdacht voor, dat een dierenopzetter uit Tan- ger den langen weg naar de Scilly- eilanden zou gaan, om daar eene maand vacantie door te brengen. Komt dat u waarschijnlijk voor Wat had de oude Fournier op de Scilly's te zoeken Het is bekend, dat daar veel schepen stranden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5