Weerbericht F. P jREICHERT, Thermometerstand Uit de Rechtszaal Letteren en Kunst Uit de Omstreken Binnenland MEDBDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 23 April 1908. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Seydisfjordlaagste 749.8 m.M. te Haparanda (Zweden). Verwachting tot den avond van £4 April Windmatige Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtmeest be trokken, regenachtig. Temporatuur: iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 754 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 757 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Atiegang 17. Engelsche Hoeren Vitthoeden 1 2.—, 2.60, 2.76, 3.—, 3.60, 4— en,. te Haar Lam. Donderdag 23 April Hoogste gisteren 2 uur F. 49 Laagste hedennacht F. 40° Hedenmiddag te 12 uur F. 46 HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Door het Ilaarlemsch Muziekkorps zal onder leiding van den heer Wen- sink te Deventer in den Stads-Schouw- burg een concert gegeven worden op 27 en 28 April. Bankrelatie. De heer J. Spruyt Jr., beheerend vennoot van de Haarlemsche Incasso- bank Duijm Spruyt, zet in eene kleine brochure ae voordeelen uiteen o.a. van het gebruik van chèques bij betalingen, zooals dat in het buiten land door den handel, zoowel als door particulieren, reeds wordt toegepast. CONGRES VOOR KINDER BESCHERMING. Op dit congres heelt Dr. Th. H. van de Velde, van hier, het onder werp Kraambescherming ingeleid, en bracht daarbij het Haarlemsche stelsel ler sprake, da:. naar zijn oor deel het beste is. Dr. L. C. Kersbergen, eveneens van hier, bepleitte de wenschelijkheid der eprichting van moederschoten, om jonge vróuwen uit alle lagen der maatschappij, theoretisch en prac- iisch in te leiden in de grondbeginse len der kinderverzorging, en indirect om een staf van vrouwen te vor men, die later als huisbezoeksters kunnen optreden. Dr. Plantenga, uit Den Haag, deel de mede, dat hij met September aan zijn zuigelingenkliniek een moeder- school openen zal. DIEFSTAL BIJ DE FIRMA JOH. ENSCHEDé EN ZONEN. De 50-jarige beklaagde Fred. Heriu. iWigcherink was reeds gedurende 20 jaren in dienst bij «Je firma Joh. En schedé en Zonen. Hij was daar belast met het smelten van tin en andere mr-talen ten behoeve van de lettergie terij. Al3 zoodanig heeft hij zich aan verduistering schuldig gemaaxt, door zich verschillende platen tin toe te eigenen. Deze platen verkocht hij aan den opkooper Abraham Wallach, en ont ving 70 of 60 cent voor 't. kilo. De dagvaarding beschuldigde be klaagde deze oneerlijkheden gepleegd te hebben van Januari 1906 tot Ja nuari 1908, dus gedurende twee jaar. Als eerste getuige werd de heer Mr. Ch. Enschedé gehoord. De President vroeg hem, hoe groot de schade onge veer is, die de firma ,,door de ge schiedenis" heeft geleden. Dit kon Mr. Enschedé niet mededeelen, wel kon hij vermoeden, dat het bedrag aan zienlijk is. Ook de chef der lettergieterij, de heer H. S. P. Robin, kon het bedrag der Schade niet opgeven. Beklaagde (die vier kinderen heeft) behoefde, naar het oordeel van dezen getuige, niet te stelen. Het vaste weekloon was f 10.50, maar met overgeld werd dit meestal 13 of 14 gulden. Hierna werd de opkooper Wallach als getuige gehoord. Hij bekende het tin gedurende die jaren van Wigche- rink gekocht te hebben. Beklaagde, door den President on dervraagd, verklaarde hortend en stootend, dat hij soms wel 20 gulden in de week ontvingandere weken was het echter weer veel minder. ■Waarvoor hij dit geld gebruikte Och, in het huishouden, dan voor schoenen voor de kinderen, dan voor kleeren, dan voor belasting, dan ook zaten de getrouwde kinderen weer eens in 't nauw en gaf hij hun wat geld. Later heeft beklaagde er mede wil len ophouden maar toen zei Wallach: „Waarom 't Is voor mij zoo'n slech ter tijd, ik verdien er ook wat. aan kom maar weer eens aan." Openbaar Ministerie Beklaagde, is Wallach het eerst bij u gekomen, om te vragen tin te koopen, of bent u het eerst naar hem toegegaan Beklaagde Ik ben 't eerst naar hem toegegaan. Het Openbaar Ministerie, zijn requi sitoir nemende, uchtte deze verduiste ring een hoogst ernstig feit. Toch wil de het O. M. bij het opleggen der straf rekening houden met het feit, dat, toen beklaagde eenmaal in han den was gevallen van dezen opkooper, hij geen vrij man meer was, en het mes hem op de keel gezet werd. De eisch luidteen jaar en zes maanden gevangenisstraf. DE HELER. Hierna stond de 52-jarige opkooper Abraham Wallach, (eerst te Haarlem en later te Amsterdam gewoond heb bende, doch thans gedetineerd), te recht wegens heling. Beklaagde ontkende. Wigcherink was den eersten keer naar hem toe gekomen, zeggend, ,,'t is voor de heeren dat ik dit moet verkoopen."Die gedachte heb ik, aldus verklaarde Wallach, later ook altijd gehouden. Nog meer, omdat Wigche rink eens gezegd heeft: „ik verdien er toch niets aan. Geef mij telkens een fooitje, dan heb ik ook wat." Na dien tijd moest Wigcherink steeds den prijs van het tin en het fooitje apart ontvangen. Wigcherink werd in deze zaak als getuige gehoord. Hij verklaarde het zelfde als even te voren beklaagde. Hij stopte het tin onder de jas en bracht het 's avonds naar Wallach en verhandelde het dan in de binnenka mer. Toen getuige in eenigen tijd niets had verkocht, had Wallach hem bij de werkplaats opgewacht, „om weer een koopje te vragen." Het was bij hem vertrouwd, 't ging goed zoo naar Amsterdam en niemand kon er achter komen. President: Waarom hebt ge (bekl.) gedurende die twee jaar nooit den in koop van dit tin in het register inge schreven? Beklaagde: Och, uit nonchalance. President: Wie dacht je dat ,de hee ren" waren, voor wie Wigcherink het tiu moest verkoopen? Beklaagde: Dat weet ik niet. Door den Rechter, mr. Pasteur, werd beklaagde nader ondervraagd. Eindelijk gaf hij toe, dat hij wist, dat Wigcherink bij de firma Ensche dé in dienst was. Het Openbaar Ministerie achtte het bewijs voor heling meer dan voldoen de geleverd. Wallach moest begrijpen, dat het tin door misdrijf verkregen was. Beklaagde betaalde 60 of 70 cent per kilo en verkocht het even later voor f 1.30 of f 1.40; beklaagde schreef de inkoopen niet in het regis ter; beklaagde drong er op aan steeds meer te verkoopen, enz. Een zware straf wenschelijk vin dende, eischte het O. M. ook tegen Wallach een jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Als verdediger trad op Mr. Kokosky van Amsterdam. Pleiter trachtte in een uitvoerig ju ridisch pleidooi aan te toonen, dat de dagvaarding niet aan de eischen vol doet, zoodat ontslag van rechtsvervol ging zul mueten volgen. Ook achtte pleiter het bewijs niet geleverd, en concludeerde daarom subsidiair tot vrijspraak. DIEFSTAL VAN ANTHRACIET. De beklaagden Ant. Bastiaans en Abr. Godefrooi te Haarlem hebben eenige partijtjes anthraciet gestolen uit een aak liggende in de Bakenes- sergracht en toebehoorende aan de ge broeders Van Breemen. In den nacht van 13 op 14 Maart zijn ze op heeterdaad betrapt. Van te voren was ook herhaaldelijk anthra ciet vermist. Het O. M. eischte tegen Bastiaans vier maanden en tegen Godefrooi (de ze is recidivist) zeven maanden ge vangenisstraf. UITSPRAKEN. E. Zwart, zonder beroep, te IJmui- den, diefstal, ter beschikking van de regeering gesteld. D. J. Bosman, pianostemmer te Haarlem, verduistering, ontslagen van rechtsvervolging. G. W. Besseling, koopman te Haar lem, diefstal, tien maanden gevange nisstraf. H. Roubas, arbeider te Houtrijk en Polanen, diefstal, vijf maanden ge vangenisstraf. C. C. de Bondt, bottelier te Scho ten, mishandeling, 8 boete of acht dagen hechtenis. S. Vis, los werkman te Zaandam, diefstal, een week gevangenisstraf. J. Onrust, arbeider te Ooslzaan, fceleediging ambtenaar, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. H. Vonk, boerenknecht, te Oost zaan, wederspannigheid, f 10 boete of acht dagen hechtenis. H. Mol, arbeider te Koog aan de Zaan, opzettelijke vernieling, 10 da gen gevangenisstraf. J. van Os, arbeider te IJmuiden, wederspannigheid, een maand gevan genisstraf. J u b i 1 Heden herdacht de heer P. Hoogcr- vorst, rijtuigschilder aan de Centrale Werkplaats der H.IJ.S.M., den dag waarop hij vóór 25 jaar bij genoem de maatschappij in dienst trad. Van zijn kameraden ontving de jubilaris als blijk van waardeering en hoog achting een fraai karpet. Namens de maatschappij werd hem enveloppe met inhoud en diploma aangeboden. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Pro- vinc. Bestuur van Noord-Holand al hier aanbesteed Het opruimen van een dukdalf en het maken van twee nieuwe dukdalven in de visschersha- ven te IJmuiden. Raming ƒ5600. Ingekomen waren 9 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer J. Schermers, te Nieuwendijk voor f4690. Volksweerbaarheid. De verenigingen Volksweerbaar heid, afdeeling Haarlem, Bloemen- daal's Commando en Voor Vaderland en Koning zullen Zaterdag a.s. eene gezamenlijke velddienstoefening hou den in de richting van Noordwijker- hout. De vereeniging Bloeinendaal's Com mando verzamelt zich te half negen uur namiddag bij het station Over- veen, de twee andere vereenigingen verzamelen zich te 9 uur n.m. bij het ,viaduct aan den Zijlweg. Wereldreis Gebr. Boes. Hedenmorgen ontvingen wij bezoek van de heeren Gebr. Boes, uit 's-Her- togenbosch vertrokken om te voet een reis om de wereld te maken. Ze zijn Woensdagavond hier aangekomen, komende van Leiden en vertrekken heden naar Amsterdam, om vandaar over Utrecht door Gelderland on Overijsel Duitschland te bereiken. De jongelui, naar schatting 25 k 30 jaar oud, zien or zeer flink en opge wekt uit en zijn vol goeden moed. De reis wordt ondernomen om de avonturen en ondervindingen op hun reis, later in boekvorm uit te geven. TERAARDEBESTELLING. Hedenmiddag had de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. S. van Heulen, in leven o. m. secretaris der vereeni ging D. I. N. D. U. A Aan dé talrijke aanwezigen op de Nieuwe Begraafplaats was wel te be merken, dat de overledene veler ach ting deelde, niet het minst van hen, die met hem de zangkunst beoefenden in de vereeniging reeds genoemd, en het mannenkoor Caecilia. De leden van laatstgenoemde ver eeniging hadden zich geschaard aan den ingang der begraafplaats, waar zij onder leiding van hun directeur, den heer Alb. Ileilo, ten gehoore brachten „Winternacht" van Fred. J. Roeske. Hierna schreed de droeve stoet graf waarts, en daalde het stoffelijk over schot van Jan Samuel van Heulen te midden der ontluikende lente in de groeve. De baar was bedekt met een schat van bloemen, waaronder een krans van de courantbezorgers van Haarlem's Dagblad, als bewijs hoezeer de overledene ook bij zijn collega's geacht en bemind was. De heer P. van Ooy, voorzitter van Caecilia, herdacht het vroege verschei den van den heer Van Heulen in eenige gevoelvolle bewoordingen. Ook de heeren Verkooy en Van Dam wijd den eenige woorden van afscheid aan den vriend van zoovelen. Aan de groeve zong de gemengde zangvereeniging D. I. N. D. U. A., onder leiding van den directeur, den heer J. J. Berghuys, het nummer Vertrouwen, van F. Abt. Hiermede was de droeve plechtig heid geëindigd en verlieten de honder den aanwezigen de begraafplaats, betreurende dat een nuttig mensch en goed vriend ten grave gedaald was. Voetbal. Zondag a.s. zal op het Molenpad een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen Achilles en E. D. O. VI Bei de clubs spelen in de derde klasse van den H. V. B. E. D. O. staat op de tweede en Achilles op de vierde plaats. Een zilveren medaille is voor dezen wedstrijd door den heer P. Guit be schikbaar gesteld. 1 M e i-d a g. De Mei-betooging wordt georgani seerd door het Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat, en niet door de S. D. A. P., zooals bericht was. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging van Leer aren in het Boekhouden geeft deze vereeniging een feestnummer uit. Huisvlijt-tentoonstellirg te Heemstede. Heemstèe's vriendelijk raadhuis is als pronkjuweel van moderne bouw kunst, altijd van buiten en van bin nen het bekijke noverwaard! Maar nu zal de bezoeker, die een maal is binnengetreden er zooveel be zienswaardigs vinden, dat hij in geen uur of nog langer! van heen gaan wil weten! De plaatselijke afdeeling van den Volksbond (vereeniging tegen drank misbruik) heeft daar thans een Huis- vlij ttentoonstelling georganiseerd. 't Was zeker een groote aanpak, om zoo iets op een dorp op touw te zet ten, maar de onderneming is buiten veler verwachting geslaagd prach tig geslaagd zelfs! De mooie, ruime raadszaal waar anders onze vroede vaders confereeren is voor de tentoonstelling ingericht. Met de ruimte is gewoekerd, van on der tot boven, van den vloer tot den zolder, is ze volgepropt met de pro ducten van de noeste huisvlijt-beoefe naars. Toch is alles zóó smaakvol uitge stald, dat 't geheel een aangenomen indruk maakt en volstrekt niet aan een rommel-pakhuis doet denken. Dit zou anders geen wonder zijn, als men bedenkt, dat in die betrekkelijk kleine ruimte niet minder dan een 500 (vijf honderd) verschillende voorwerpen zijn uitgestald. 't Heeft dan ook heel wat hoofdbre kens gekost, om deze keurige groepee ring te verkrijgen. Woensdagmiddag, toen we even een kijkje kwamen ne men, was een leger dames, onder aan voering van den Burgemeester, den heer Mr. D. E. van Lennep en het Raadslid, den heer W. C. van Meeu wen, nog ijverig bezig. Ze stonden druk te beraadslagen: „Nu is er dat nog"... „O, dat kan daar!"... „En dat?..." Ja, als we dat daar deden, en wat daar staat ver plaatsten naar"... Zoo is er gewikt en gewogen, om alle voorwerpen zoo voordeelig moge lijk te plaatsen, en zure gezichten van de respectievelijke inzenders te ver mijden. Wat er al zoo op de tentoonstelling te zien is? Veel, heel veel! Zoo we elk stuk of stukje afzon derlijk gingen beschrijven, 't zouden kolommen en nog eens kolommen worden. De catalogus der 437 inzen dingen is al een heel boekwerkje en daarin staat alleen den naam, het voorwerp en het nummer. Als we dan nog een beschrijving van het voorwerp er bij zouden moeten ge ven..-. o wee! Toch kunnen we niet nalaten op enkele bijzondere inzendingen de aan dacht te vestigen. Er is te zien: mooi houtsnijwerk, mooi figuurzaagwerk, mooi teeken- werk, mooi kunstnaaldwerk, mooi plakwerk, mooi vlechtwerk, mooi boetseerwerk, mooi bindwerk... alles mooi!... Het kunstnaaldwerk is vooral goed vertegenwoordigd de dames hebben zich kranig geweerd! Ook al hebben wij mannen bitter weinig verstand van dezen vrouwenarbeid, toch kun nen we met volle gerustheid verzeke ren, dat alles heel mooi is. Fijn ge borduurde tafelkleedjes, kussens, loo- pers en hoe die dingen meer mogen heetenl Ook houtsnijwerk is aanwezig. Be wondering verdienen vooral eenige theebladen, die uitmunten door fijne teekening en secure afwerking. De andere voorwerpen van Kerbschnitt als een tafeltje, schilderijlijst, si- garenkastje, naaidoos, klompjes getuigen eveneens van vaardige han den, die met 't mesje weten om te gaan. 't Figuurzaagwerk is ook heel aardig. Vogelkooien zijn er bij de vleet, en zoo mooi, 't lijken wel vogelpaleizen! De bouwplaten getuigen ook van veel geduld! Wat zal er bijv. een werk geweest zijn, aan 't in elkander zet ten van dat reuzenfort, van papier! Alles is compleet, de schildwachten zijn zelfs niet vergeten! Geduld heeft voorzeker ook de ma ker van de miniatuur-stoommachine gehad. Dat keurig stukje werk zal ze ker veel bekeken worden en het is dit ook waard! Ter opluistering is een collectie op gezette vogels ingezonden, die in die bonte mengeling van voorwerpen een aardige afwisseling biedt, 't Zelfde geldt voor een collectie Indisch hout snijwerk, dat een beeld geeft van de verschillende trappen van deze nij verheid in onze koloniën. Nu komen we aan eenige eigen aardige voorwerpen, en noemen, be halve verschillende „pronkjes" van si- garenlintjes en postzegels gemaakt, een scheepjo van kruidnagelen ver vaardigd en een dameshoed van ge vlochten vloeipapier! Dit vluchtige en onvolledige over zicht, laat reeds zien welk een rijke verscheidenheid op deze tentoonstel ling te bewonderen is. Natuurlijk is 't eene voorwerp kun stiger dan "t andere. Er is altijd baas boven baas! Maar toch heeft de inzen der van zelfs het eenvoudigste voor werp de voldoening medegewerkt te hebben aan dit groote succes. De Volksbond heeft zeker met het organiseeren van deze tentoonstelling het beoogde doel bereikt. Er is heel wat tijd noodig geweest, voor het knutselen van deze voorwerpen; gedu rende dien tijd heeft de maker zijn tijd genoegelijk thuis doorgebracht, en is den kroeg ontloopen. Nu de lust eenmaal is opgewekt, om de huis vlijt te beoefenen, zullen zeker velen daarvan blijvende beoefenaars blij ven, eveneens met dit gunstige ge volg. We kunnen dus een bezoek aan do- ze tentoonstelling ten volle aardje', e- len. Ze is een bezoek overwaard! Hedenmiddag te vier uur had in tegenwoordigheid van enkele genoo- digden de opening der tentoonstelling plaats. SCHOTEN. Een vodden- en beenen-koopman, sedert eenigen tijd alhier woonachtig heeft, na achterlating van een briefje, een zieke vrouw en drie kinderen, waarvan de oudste 12 jaar, onver zorgd achtergelaten. De man had meermalen te kennen gegeven met een woonwagen te willen gaan reizen, maar de vrouw had daar geen plezier in. Nu was hij volgens zijn briefje besloten om alleen te gaan, omdat hij met zijn vrouw niet kon opschieten. Of hij ver zal komen is te betwijfelen, daar aan de politie verzocht zal wor den hem op te sporen en weer naar zijn arme vrouw en kinderen terug te voeren. De vrouw is pas eenige weken he vig ziek geweest aan longontsteking, en kan nu nog niets doen. Woensdag a.s. des middags om 2 uur zal Dr. Kramer in het Raadhuis gratis vaccinatie houden. BENNEBROEK. Woensdagmorgen ongeveer vijf uur bemerkte H. van Donselaar, wonende aan de Bennebroekerlaan alhier, dat beneden in zijne woning brand was ontstaan. Nadat hij en de andero be woners uit het raam waren geklom men, werden de buren geroepen, die met emmers water den brand vrij spoedig biuschten. De geheele achter woonkamer is uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Alles is verzekerd. HAARLEMMERLIEDE. Aan den overweg Liebrug doet thans geregeld een man als wachter dienst, terwijl hot signaalhuisje tot dusver zich bevindende in de op eeni gen afstand staande woning, thans Bij de afsluitboomen wordt ge plaatst. Een en ander geschiedt naar aan leiding van de tusschenkomst van den burgemeester na het jongste on geluk. HAARLEMMERMEER. In een der laatste nachten heeft men uit een afgesloten schuur, staan de op het erf van V. te Nieuw-Vennep een partijtje nieuw hout ontvreemd. Allo aanwijzingen omtrent den dader ontbreken. Het onderzoek duurt nog steeds voort Door het schrikken van het paard, gespannen voor een brik en behooren- de aan den landbouwer H. te Nieuw- Vennep, geraakte het gespan fe wa ter in een langs den weg gelegen sloot. De inzittenden, waaronder eenige kinderen, kwamen er nog al goed af; enkelen waren alleen maai* nat, an deren hadden bovendien nog eenige ontvellingen. Het paard en de wagen, die met vereende krachten spoedig weer op het droge waren ge-bracht, bleken nog al niet veel geleden te hebben. Hot Zaterdag j.l. opgehaalde lijk uit de Ringvaart van Haarlemmer meer en vervoerd naar de begraaf plaats te Hoofddorp, is door de echt- genoote van dien verdronkene her kend. De ongelukkige ie J. van H., wenende te Haarlemmermeer, vroeger verpleegd te Meerenberg en thans we de»' malende. Sedert eenige dagen had hij de ech telijke woning verlaten. HALFWEG. De verpachting van Rijnland's gras- gewas op den Spaarndamschen dijk heeft in totaal opgebracht f 7850, te gen 7828 ip 1907. Woensdag werden alhier publiek verkocht 41 schapen van de R.-K. Kerk en armen zij brachten gemid deld f 22 per stuk op. IJMUIDEN. ZESTIG JAAR GETROUWD. Heden vangen de bruidsdagen aan voor Willem Bakker en Trijntje Vis ser, wonende Breesaapstraat 30, IJ muiden, die over 14 dagen hun zestig jarig huwelijksfeest hopen te vieren. Beiden zijn geboortig van Assen delft. Bakker heeft den leeftijd van 80 jaar bereikt, zijne echtgenoote is 81 jaar. Uit hun huwelijk werden gebo ren 7 kinderen, die, allen gehuwd, den oudjes reeds hebben geschonken 27 kleinkinderen en 12 achterklein kinderen. De oudste dochter is juist 60 jaar. Willem Bakker is bij alle zeevarenden op Amsterdam een goede bekende. „Alle kapiteins en alle koks kennen me, meneer", zei Bakker. Geen wonder. Dertig jaar lang, van de opkomst van IJmuiden tot heden, voert hij een kleinhandel in visch op de de sluizen passeerende stoom- en zeilschepen; versche visch verkoopen- de aan vreemde schepen, gerookte en gedroogde visch op de Hollandsche booten. Toen we Woensdagmorgen het oude paartje, dat zich nog in een goede gé- zondheid verheugen mag, eens be zochten, trof ons de hartelijkheid die tusschen hen bestaat en de liefde, waarmede zij over hun kinderen spre ken. „We hebben toch zulke beste, goe de kinderen, meneer," klonk 't uit beider mond. Ondanks zijn 80-jarigen leeftijd klautert de oude Bakker nog op alle passeerende booten, om zijn vischjes aan den man te brengen. Op onze vraag of daar nog een broodje mee te verdienen was, antwoordde hij bevestigend. „Niet royaal, meneer, maar 'n broodje; ze willen altijd van Willem koopen, want ik overvraag ze nooit". Den 7en Mei zullen alle familiele den, waarvan alleen de twee oudjes nog op IJmuiden wonen, daar samen komen. Ook de IJmuidenaren zullen dien dag voor de oudjes niet onopge merkt voorbij laten gaan. BRUTALE DIEFSTAL MET BRAAK. Met zeldzame brutaliteit is Woens dagmorgen ingebroken in het kan toor van den heer S. alhier, agent van de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam. Op klaarlichten dag, tusschen half tien en half elf moet de inbraak met diefstal gepleegd zijn, zooals de heer S. aan de politie mededeelde. Te half tien was de katnoordeur, die in het pakhuis uitkomt nog gesloten, op slot en toen de heer S. te half elf beneden kwam, stonden èn pakhuis deur èn kantoordeur èn kastdeur wijd open. Een ijzeren geldkistje, waarin de heer S. de kantoorgelden bewaarde, bleek onaangeroerd; althans van het geld daarin werd niets vermist, doch een bedrag van ruim f 37 van zijn pri vé geld, dat een plank hooger lag, was verdwenen. Dit bestond uit een nieuw bankbiljet van f 25, vermoede lijk genummerd 7481 of 7485 en eenig zilvergeld. Daar het pakhuis en het aangren zende kantoor van den heer S. nabij de visschershaven liggen, waar 't des morgens gewoonlijk zeer druk is, is hier wel met groote brutaliteit opge treden. Van den dader(s) ia nog geen spoor ontdekt. Paardenvervoer. ónze correspondent schrijft Niet voor de eerste maal vestigen we de aandacht op het transport van paarden uit Engelsche havens- naar Amsterdam. Wij toonden aan, dat de thansportmiddelen, vooral bij eenigs- zins ruw weder, absoluut onvoldoen de bescherming geven. Zoo stierven o.a. van de 12 paarden aan boord van het stoomschip Eems- strooin van Huil er niet minder dan 5 gedurende den korten overtocht on der betrekkelijk gunstig weer, terwijl aan boord van het stoomschip Glan- nure van de 40 paarden zeven dood aankwamen. Die cijfers spreken. Reeds vroeger vestigden wij er de aandacht op, in welken deerniswaardigen toestand die beesten dikwijls aankomen. ZANDVOORT. Door het omvallen van eea petro- leumtoestel ontstond bij den arbeider A. K. alhier een begin van brand. Door spoedige hulp der buren werd de brand in zijn begin gestuit, en was de aangerichte schade gering, Met ingang van 1 Mei a. s. cal het Post- en Telegraafkantoor alhier ge opend zijn van 's morgens 7,30 tot 's avonds 8.30. Op Zon- en feestdagen 'a morgens van 7.30 tot 8.30 en 's middags van 12.30 tot 1.30. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad Donderdag. (Derde d&g). Onze Amsterdamsche correspondent meldt Hedenmorgen hield de Vorstin audiëntie voor particulieren Te 1.30 uur werd uitgereden en een rijtoer ondernomen, welke heden gold een bezoek aan HET STEDELIJK MUSEUM. De ontvangst der Koninklijke Be zoekers in de vestibule van het ge bouw was hoogst eenvoudig. Zij ge schiedde door den conservator, den heer C. H. Baard, die als leden van de commissie van toezicht aan H. M. voorstelde de heeren L. Serrurier, J. F. M. Sterek, Mr. G. A. Sillem en den adviseur den heer P. van Eeghen. Burgemeester Van Leeuwen is voor zitter der commissie. Direct nadat de heeren voorgesteld waren, schreed de Koninklijke Fami lie naar de Schutterijzaal, waar de Schutterijverzameling werd gadege slagen. Aan den ingang der zaal maakte de commissie voor deze ver zameling H. M. hare opwachting. De ze commissie wordt gevormd door den oud-kolonel G. T. D. Slaap, te Bever wijk, John H. Schmitz, L. M. P. G. Hoorn en de heeren A. J. 3P. Haas en C. W. D. Baars, als conservators. Bij de bezichtiging der zeer fraaie verzameling trok vooral de triptiek van Hoinck van Papendrecht, die in Mei van het vorige jaar in de zaal werd geplaatst ter herdenking onzer schutterij H. M.'s bijzonder opmerk zaamheid. De heeren Baard en Haas dienden met voorlichting. j Van de Schutterij zaal begaven de Hooge Bezoekers zich naar de Luy- ken-verzameling, de schenking van den heer Van Eeghen. Deze verzame ling van ongeëvenaarde volledigheid getuigend, bevat uitsluitend werk van de gebroeders Jan en Caspar Luyken. Meer dan 4000 teekeningen, penteeke- ningen en aquarellen zijn op bijzon der verdienstelijke wijze bijeen ge bracht. Vooral de bibliotheek van werken door Jan Luyken, geïllus- treerd, is een kostbare collectie, dia een volledig overzicht over het werk van den meester geeft. De verzame ling is, dank zij de offervaardigheid? van den heer Baard, een door Hobbe Smith geschilderd portret van den heer P. van Eeghen rijk geworden. Het fraaie stuk hangt aan een der wanden, geflankeerd door twee zeer kostbare schilderijen van Jan Luy ken. De verzameling bevat ook de oor spronkelijke stukken der uitgaven van „Do Bijkorf des Gemoeds", „Het men- schelijk bedrijf" en meerdere door Jan Luyken geschreven en teven» meesterlijk geïllustreerde werken. In deze zaal is ook de bekende verzame ling van C. P. van Eeghen geplaatst, uitsluitend bestaande uit werk van den Dordtschen Ary Scheffer en diens tijdgenoot, den Engelschen Sir David Wilkie. II. M. bracht ook een bezoek aan de Alberdingk Thijmkarner, die de zen zomer als studiezaal in gebruik zal worden genomen. Ten slotte bezocht H. M. de zaal, waar de voorwerpen, betrekking heb bende op de geschiedenis van Amster dam, vereenigd worden. Daar trok ken vooral de onlangs aangekochte 12 schilden van het Korendragersgilde H. M.'s aandacht. H. M. toonde zeer veel belangstelling voor de uitnemend verzorgde en talentvol bijeen gegaar de collection en verliet na een ver blijf van 40 minuten onder warmen dank aan directeur en commissies, het Museum, waarvoor een enthou siaste menigte den terugkeer der Vor stelijke personen verbeidde. BEZOEKEN VAN DE KONINGIN MOEDER. Intusschen had des morgens H. M. de Koningin-Moeder baar jaarlijksch bezoek aan de voorjaarstentoonstel ling in Arti et Amicitïae gebracht. H. M. werd ontvangen door dezelf de bestuursleden en commissieleden, welke bij het bezoek van het Konink lijk Echtpaar gisterenmiddag tegen woordig waren. Voorts bracht IT. M. de Koningin- Moeder nog een bezoek aan den La- renschen Kunsthandel en het gebouw voor HULP VOOR ONBEHUISDEN. Indien een bezoek geldt één hoogst ruttige en verdienstelijke inrichting, dar is het wel het bezoek, dat H. M. aan deze stichting bracht. Deze stichting stelt zich ten doel aan hen, die van huisvesting versto ken zijn, tijdelijk onderkomen te verschaffen. Het is nog een jonge stichting, maar de directeur deelde H. M. mede, dat reeds in het afgeloo- pen jaar 3000 verpleegdagen aan man nen, 12000 aan vrouwen en 72000 aan kinderen waren besteed, en dat in d6 laatste maanden 400 man aan logiea- per nacht was geholpen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2