HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT TIELEMM Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen VfilJDAQ M APKIL 1908 VAN Haarlem, 22 April 1908. De handel ter beurze was ook heden verre van levendig, doch de stem ming was in verschillende hoeken ta melijk vast, doordien de vraag, hoe gering dan ook, veelal het aanbod nog overtreft. Het meeste profiteerden fJ „.wederom tabaksaandeelen, waarin de ■«3zwakke hansse posities sedert lang öwfojjn opgeruimd, terwijl er daarente- Ml 8®n Teel ln blanco verkocht is nu de iets hetere verwachtingen eenige vraag doet ontstaan, brengt zulks bij de bestaande marktpositie dadelijk koeraverbeteringen te weeg, welke niet in evenredigheid staan tot den omvang der transacties. Van Cultuurwaarden bleven Vor stenlanden na flauwe opening vast met gedeeltelijk herstel van de geheel ongemotiveerde daling. Mijnaandeeien openden wederom |vast voor Simau met ruim 10 pCt. avans, later liep de koers door winstneming een weinig terug. Great Cobars 3 pCt. hooger, in sym pathie met de Amerikaansche markt. Nadat de markt te New-York giste ren aanvankelijk het grootste ge deelte van den dag in flauwe stem ming had verkeerd, waardoor de koersen hier en daar verder afbrok kelden, verbeterde de tendenz tegen den middag en had onder leiding van Steel shares een algemeen herstel plaats. Waaraan deze plotselinge wij ziging ia toe te schrijven is moeilijk te zeggen. Wel waren er allerhande geruchten in omloop, doch het mee- rendeel hiervan was van zoo een on- bestemden aard, dat zij de vermelding niet waard zijn. De gèheele beweging droeg trouwens duidelijk de sporen van een manipulatie door de hausse partij en het is waarschijnlijk, dat enkele bankiersgroepen om gisteren vermelde redenen een hand in het spel hadden. Wij worden in deze meening versterkt door de aankondi ging van twee nieuwe emissiën, na melijk die der New-York Central der Pennsylvania R. R. Co. i Eerstgenoemde maatschappij werd geauthoriseerd 20 millioen dollar 4 pCt. debentures en 4 millioen dollar 3 1/2 pCt. bouds uit te geven, terwijl laatstgenoemde een uitgifte van 40 millioen dollar bonds beoogt. New-Yorkeche berichten vermelden dat onderhandelingen gevoerd wor den met een Europeesch consortium, Ifu voor de overname van een gedeelte de- zer obligaiiën, doch willen deze po gingen tot resultaten leiden, dan is het ook noodig, dat het publiek door hooge noteeringen in een aangename stemming gebracht wordt. Vandaar dat plotseling talrijke optimistische berichten opgedoken zijn, waaronder een aanstaande belangrijke vracht- verhooging wel een der voornaamste is. Het koersherstel boezemt dan ook niet veel vertrouwen in, al is het niet 'onwaarschijnlijk, dat om voor noemde redenen dit zich nog verder zal uitbreiden. Onder de diverse fond sensoorten trokken enkele minder actieve waarden als Gulfs en Colora do Southern Shares, alsook in de industrieele afdèeling Steel shares, door een vrij belangrijke rijzing de aandacht. Wat laatstgenoemde betreft staat het herstel voor een deel in ver band met dekkingsaankoopen door de contramine partij, welke hiertoe overging op berichten, dat de kwar- taalstaat, die a.s. Dinsdag hekend zal worden, gunstiger zal zijn dan tot dusverre gemeend werd. De netto ontvangsten worden schat op circa 17.500.000 dollar, of ruim 4 millioen dollar meer dan over hetzelfde tijdvak in 1904. Zooals men weet is voor interest, dividenden en afschrijving circa 23.000.000 dollar benoodigd, hetgeen dus over het afgeloopen kwartaal een deficit zou laten van circa 5.000.000 ït dollar. Doch zelfs indien de ontvang sten in het loopende jaar niet verbe teren, hetgeen echter zeer onwaar schijnlijk is, waarborgt het surplus, van ruim 100 millioen dollar ons de handhaving van de dividenden op de gewone en preferente aandeelen. Meer waarde dan aan de ontvang sten zal echter gehecht worden aan het cijfer der te boek staande orders, daar hieruit moet blijken, in hoe verre van een verbetering der staal industrie sedert December gesproken kan worden. Berichten uit Pittsburg luiden dienaangaande niet zeer be moedigend. De schattingen varieeren tusschen 3.500.000 ton en 4.500.000 ton, vergeleken met 4.600.000 ton op ulto December, 8.043.000 op 31 Maart 1907 en 4.130.000 ton op 31 Maart 1904. Zooals wij echter reeds vroeger ge zegd hebben, geven de groote consu menten in een verkiezingsjaar zelden orders van eenig belang vooruit en volgen zij een „hand to mouth" poli tiek, met andere woorden bestellen niet meer dan voor de onmiddellijke behoefte noodig is. De stemming hier ter beurze was voor Amerikaansche shares vrij vast, doch slechts in enkele soorten, als Eries en Steels, waren de affaires van eenig belang. Voor Colorado Southern waarden bleef de gunstige stemming aanhou den, ook wat betreft de 41/2 pCt. bonds, welke zeer goedkoop schijnen. Geld 4 pCt. GEMEENTEFONDS. (Vervolg). Aan het huishoudelijk reglement voor het Gemeentefonds ter bevorde ring van de verzekering tegen gelde lijke gevolgen van werkloosheid, ont leen en we nog het volgende: Eene vereeniging die vervallen ver klaard is, weder aan de eischen be antwoordende, kan opnieuw op haar verzoek volgens art. 11 worden toege-' laten. Do vereenigingen zijn verplicht ver anderingen in haar statuten en re glementen schriftelijk ter kennis van het bestuur te brengen. De toegelaten vereenigingen zijn verplicht eene maandelijksche lijst van de aan haar werklooze leden ver strekte uilkeeringen aan te leggen. Iedere maand moet deze lijst, bene vens een staat bevattende de wijzi gingen in de ledenlijst bij den secre taris van het fonds ingezonden wor den. Het bestuur van het fonds zal een model voor deze lijst en dezen staat vaststellen. De toegelaten vereenigingen zijn verplicht den bestuursleden en den secretaris van het fonds desverlangd inzage in alle hoeken en bescheiden te geven, die betrekking hebben op de verzekering tegen de gevolgen van werkloosheid. Zij zijn verplicht jaarlijks voor 1 Juni hij. den secretaris in te zenden het verslag en de rekening van haar kas over het dienstjaar, loopende van 30 April tot 1 Mei. De rekeningen moeten ingericht worden volgens een door het bestuur het gemeentelijk fonds vast te stellen model. Het bestuur kan de vereenigingen verplichten zich de bovenbedoelde mo dellen bij den secretaris tegen een na der vast te stellen prijs aan te schaf fen. Het bestuur kan eene toegelaten vereeniging, die niet meer beant woordt aan de voorwaarden, die niet nakomt de verplichtingen in dit re glement gesteld of die op verlangen van het bestuur geen wijziging brengt in hare wekelijksche bedrage, verval len verklaren als zoodanig, De verval lenverklaring gaat in op den datum, waarop de kennisgeving van dit be sluit aan de vereeniging verzonden is. De leden eener toegelaten vereeni ging, die gerechtigd zijn tot eene uit- keering uit het werkloosheidsfonds hunner vereeniging, zullen uit het ge meentelijk fonds een bijslag ontvan gen, tot een bedrag, door het bestuur van dit fonds maandelijks vast te stellen. Nochtans zal deze bijslag niet gege ven worden: lo; aan hen, die niet minstens één week werkloos zijn; 2o. aan hen die in hetzelfde dienst jaar reeds over 50 dagen een bijslag uit het fonds ontvangen hebben; 3o. aan hen, die den leeftijd van én en twintig jaar nog niet bereikt hebben, ongehuwd en geen kostwin ner zijn; 4o. aan hen, die weigeren de ter controleering verlangde inlichtingen te verstrekken of blijken opzettelijk valsche inlichtingen verstrekt te heb ben. 5o. aan hen, die korter dan 12 maanden in het bevolkingsregister der gemeente Haarlem zijn ingeschreven. De bijslag wordt slechts gegeven op dat gedeelte der uitkeering door de vereeniging, zoover dat gedeelte der uitkeering gevormd is door de bijdragen der verzekerde leden. De bijslag wordt door de toegelaten vereenigingen wekelijks, tegelijk met da uitkeering uit haar eigen werk- loosheidskas, den leden uitbetaald. Het door eene vereeniging aldus aan het fonds voorgeschoten bedrag wordt maandelijks aan de vereeni ging terugbetaald. Het bestuur van het fonds keert den bijslag voor de afgeloopen maand aan de vereeni ging niet uit, voordat de in art 15 vermelde staat en lijst in zijn be zit zijn. Zijn deze stukken niet bin nen veertien dagen na het eindigen der maand, waarover zij loopen, bij den secretaris ingediend, dan is het recht op bijslag voor die maand ver vallen. Tot betaling van den bijslag wordt ■eerst overgegaan na de in art. 3 ge noemde vergadering. Eene toegelaten vereeniging is ver plicht, wanneer de persoon, die door haar tot de in ontvangstname van den bijslag aangewezen is, ophoudt daartoe gerechtigd te zijn of over lijdt, zoo spoedig mogelijk een ander persoon in diens plaats aan te wij zen en daarvan den secretaris van het fonds schriftelijk in kennis te stellen. Zoolang deze kennisgeving niet ge schied is, zijn betalingen, aan den vroeger aangewezen persoon gedaan, deugdelijk gekweten. SLOTARTIKELEN. Alle geschillen naar aanleiding van dit reglement gerezen, worden door het bestuur van het gemeentelijk fonds beslist. Dit reglement treedt in werking, zoodra het door den Gemeenteraad is goedgekeurd. Voorstellen tot wijziging van dit re glement kunnen slechts worden be handeld in eene daartoe uitdrukkelijk bijeen geroepen vergadering. Aangenomen wijzigingen treden in werking, zoodra zij door den Gemeen teraad zijn goedgekeurd. EERSTE KAMER. De bijeenroeping van de Eerste Ka mer wordt verwacht in de tweede helft van Mei. DE CRISIS IN DE DIAMANT INDUSTRIE. Men meldt, dat door een aantal diamantbewerkers, die wegens con tributieschuld uitgesloten zijn van uitkeering, bij den officier van justi tie een klacht is ingediend wegens beleediging, aangezien zij in het jong ste weekblad van den A. N. D. B. zijn gescholden voor zwervers, schansloo- pers, enz. Congres der S.D.A P, (Derde dag). Dinsdagmorgen te 9 uur werd het congres (dat te Arnhem gehouden werd) voortgezet. Allereerst kreeg men een vervolg van het debat over de resolutie in zake Vrouwenarbeid. Het debat ein digde met het besluit, de zaak (als zijnde nog onvoldoende voorbereid) u;t te stellen tot het volgende con gres. Aan het bestuur werd overgelaten eventueel een commissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. Ook werd besloten, dat het partij bestuur eene commissie zal benoemen om de eventueele wijziging van het gemeenteprogram te onderzoeken. Deze commissie zal bestaan uit het bestuur van de vereeniging van ge meenteraadsleden, dat de bevoegd heid zal hebben, zich andere leden toe te voegen. Bedoelde vereeniging van socialistische gemeenteraadsleden zal voortaan jaarlijks een partij-subsidie van f 100 ontvangen. Door den heer W. H. Vliegen werd de resolutie over het algemeen kies recht ingeleid. Na eenig debat werd deze aangenomen. Er staat o. m. in De vergadering draagt het partij bestuur op, de leiding der kiesrecht beweging ter hand te nemen, en met zoodanige-kracht te voeren, dat, zoo wel de botte als de listige tegenstand van alle reactionnaire elementen zal worden gebroken, en tevens de aan dacht zal worden gewijd aan alle po gingen der bezittende klasse, om, zoo dra men aan de invoering van het algemeen kiesrecht niet meer kan ontkomen, de parlementaire instellin gen zóó te verknoeien, dat aan den volkswil, zooals die zich door het al gemeen kiesrecht uit, nieuwe hinder palen in den weg worden gelegd en het wapen in den strijd ter ontvoog ding van de arbeidersklasse weer zal worden afgestompt roept ten slotte heel de Nederland- sche arbeidersklasse op, aan den strijd voor het algemeen kiesrecht al haar krachten te wijden. Ook de door den heer Spiekman verdedigde resolutie inzake de Onge vallenwet werd aangenomen. Daarin staat, nadat is gewezen op het gevaar, dat men de bepalingen der ongevallenwet wil gaan verzwak ken, o.a. dat men de uitkeering voor kleine ongevallen wil laten ophou den, constateert dat, in 't midden latende de vraag, of er betere contröle over de verzeker den kan worden ingesteld, en even zeer of de administratie der Rijksver zekeringsbank aan alïe eischen vol doet, alsmede of ten opzichte der me dische behandeling de techniek der ongevallenverzekering kan worden verbeterd, de risico-overdracht een aller-schadelijkst element moet wor den geacht voor de arbeidersklasse,, waarvan de toename gelijk zou staan met een verknoeiing der eenmaal in de ongevallenwet toegestane rechten en waarborgen, en rekent op het krachtigst moge lijk verzet der sociaal-democratische Kamerleden tegen dit gevaar, en draagt het partijbestuur op, in samen werking met het Nederlandsch Vak verbond, de middelen te beramen, om de arbeidersklasse voor dit gevaar te waarschuwen, en tegen de aanran ding van haar belangen zich te weer te doen stellen. De financieele verslagen werden goedgekeurd. De begrooting wijst f 10.557 aan. Nadat nog eenige voorstellen van huishoudelijken aard met haastigen spoed waren afgewerkt, werd het congres te 4 uur gesloten. Men ging uiteen onder het zingen van de Internationale. EENEMOTIE. De volgende motie is aangenomen: De anti-rev. kiesvereeniging in Wijmbritseradeel „Vreest God, Eert den Koning", den 20sten April te Sneek vergaderd betreurd het optreden van „De Rot terdammer" tegen de georganiseerde Anti-revolutionaire partij en haren leider constateert met verontwaardiging, dat 'genoemd blad zich over Dr. A. Kuyper uitgelaten heeft op een wijze, welke een verregaand gebrek aan pië teit verraadt en huldigt met geestdriftige liefde Dr. A. Kuyper als onzen van God gegeven leider. EEN HANDIGE OPLICHTSTER. Bij juffrouw B., een winkelierster, wonende in de Korte Baanstraat te Rotterdam, kwam een vrouw, kocht daar voor 30 centen en verzocht toen haar guldens met de beeltenis van Koningin Wilhelmina tegen andere guldens in te wisselen. De winkelier ster haalde eenige guldens te voor schijn om uit te zoeken. Na het ver trek der vrouw miste zij er een. De vermoedelijke dievegge is iemand van omstreeks 20 jaar met een knap, maar verwaarloosd en donker uiter lijk. Zij heeft zwart haar, is bloots hoofd en draagt een kindje op den arm. Zij is in gezelschap van een man, die als zij een Zuidelijke type heeft. VALSCHE AANGIFTE. Tegen juffrouw W. B. is op last van den commissaris van politie te Rotterdam, proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van een vermoedelijk valsche aangifte bij de politie van diefstal met braak in een pakhuis aan de Slachthuiskade aldaar, al waar volgens haar mededeeling voor een waarde van ongeveer f 1600 aan koopmansgoederen zouden zijn gesto len. Deze goederen waren tegen in braak verzekerd. ONTSPORING. Woensdagmorgen reed een goede renwagen van de stoomtram Bussum- Huizen der H. IJ. S. M., voortgeduwd door een losse locomotief, met een vrij flinke vaart over de stootbalken heen ongeveer 6 meter op het perron voor het station Naarden-Bussum. Ge lukkig kon een jongetje, dat daar stond, nog juist den onwelkomen gast ontwijken. Slechts een fietsenrek werd verbrijzeld. De verkeerde lig ging der stootbalken, die nl. een trap vormen, was bijna oorzaak geweest van een groot ongeluk. BRANDEN. Zondagnacht werden de bewoners te Ommen opgeschrikt door het luiden der brandklok. Het bleek, dat in het achterhuis van de wed. H. van El- burg aan den Vrijthof brand was uit gebroken. Al spoedig werden ook de belendende perceelen van S. de Haas en T. Terra aan het Kerkplein aange tast en na korten tijd mede in de asch gelegd. Van de inboedels werd bijna niets gered. De bewoners, die te bed lagen, hadden nauwelijks den tijd de brandende gebouwen te verlaten. Alles was verzekerd. Te Oostwald (Gr.) is door onbeken de oorzaak het café met woonhuis van den heer R. Woustra tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Een paard en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd. Te Donk (L.) is de bakkerij met schuur en woonhuis van den heer J. Maas, door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Het vuur greep aangewakkerd door den hevlgen wind, zoo fel om zich heen, dat hoe genaamd niets gered kon worden. Al les is verzekerd. In een hooiberg bij de boerderij van A. W. te Bennekom ontstond op Paaschmaandag door onbekende oor zaak brand. Ruim 1000 pond hooi, be nevens een vim haver werden door de vlammen vernield. De toegescho ten brandweer mocht er in slagen het huis te behouden. Niets was verzekerd. („A. Crfc.") OPGESPOORD. Door den Leeuwarder recherche dienst is te Arum opgespoord en aan gehouden Sijmen Bergsma, die als koemelker ig Duitschland vertoefde en eenige dagen geleden te Dinsla- ken zich aan diefstal van een zeer aanzienlijk bedrag had schuldig ge maakt. Het gestolene werd bijna ge heel bij hem gevonden. EEN PLEIZIERTOCHTJE. Drie Heldersche jongens, die in een sloep een zeiltochtje in het Marsdiep waren gaan maken, zijn van een slechte reis gekomen. Door een hevi- gen rukwind overvallen, sloeg de sloep bij de Laanbank om en de plei- ziervaarders spartelden in de woeste Noordzee. Gelukkig hadden zij tegenwoordig heid van geest genoeg om zich aan de omgeslagen sloep vast te klampen en huln af te wachten. De hulp werd ge boden door den heer J. van der Hoe ven, die met een vlet in de nabijheid zeilende was, de schipbreukelingen oppikte en aan het Huisduiner strand behouden op het droge zette. GEARRESTEERD. Nadat hij herhaalde malen had we ten te ontsnappen is Dinsdagnamid dag, naar wij reeds met een enkel woord vermeldden, in een woning in de Wenastraat 19 te Rotterdam door drie rechercheurs aangehouden de Amsterdamsche inbreker Anton Cop- pens, wiens aanhouding in Novem ber 1907 was verzocht door den com missaris in de 4e sectie te Amsterdam Door eenige rechercheurs was Cop- pens toen aangetroffen in gezelschap van eenige andere inbrekers in een café in de Zandstraat te Rotterdam. 'Coppens is toen weten te ontkomen door op de electrische tram te sprin gen, nadat hij een der rechercheurs een messteek in het hoofd had toege bracht, voor welk feit hij onlangs door de Rotterdamsche rechtbank bij ver stek werd veroordeeld tot 1| jaar ge vangenisstraf met last tot onmiddel lijke gevangenneming. Tot nog toe had hij zich schuil ge houden te Rotterdam. Thans is hij opgeborgen in het huis van bewaring te Rotterdam. Hij zal zich ook nog hebben te ver antwoorden te Amsterdam en te 's- Gravenhage. ONZE KINDEREN. GrootpaIsidoortje zou je iook wel grootpa willen zijn. Isidoortje Neen grootpa, want dan moest ik ook bons-bons weggeven en ik eet ze liever zelf op. Mevrouw Nu, Anna, waren de kinderen zoet, terwijl ik uit was? Anna O ja, mevrouw alleen 'fc laatste half uur hebben ze vreeeelijk gekibbeld. MevrouwEn hoe kwam dat dan Anna Omdat de een al zoeter wou geweest zijn dan de ander. Tante Karei, toen ik je laatst met je verjaardag al dat lekkers heb ge stuurd, heb ik er bij geschreven, dat je niet alles tegelijk op moest eten, en je hebt me daarop niet geant woord 1 KareiJa, tante, maai' toen ik uw brief kreeg was alles al op VERSTROOIDHEID. Het toppunt van verstrooidheid on der de geleerden en kunstenaars van Italië is wel bereikt door den schil der Francesco Podesti. Zijne presta ties op het gebied der verstrooidheid zijn misschien nog grooter dan da voortbrengselen van zijn penseel. Hij kwam op het postkantoor om een aangeteekenden brief te holen en kon den beambte zijn naam niet opgeven; hij ging met èen opgevouwen over jas onder den arm uit, en bemerkte pas onderweg, toen hij deze aan wil de trekken, dat hij een broek droeg in plaats van een jas. Op een diner verscheen hij eens zonder das en toen de gastheer hem hierop opmerk zaam maakte, verontschuldigde hij zich zeggende„Ja ik was een beetje verstrooid toen ik mij aankleedde, omdat ik opeens de verontrustende ontdekking deed, dat mijn linker been korter wordt". Daarbij kwam aan den dag, dat Podesti twee ver schillende schoenen met ongelijke' hakken had aangetrokken. Het meeat sprekende staaltje werd echter door den schilder op zijn huwelijksdag ge leverd. Hij was er aan gewoon ge raakt, den avond door t.e brengen bij de familie van zijne aanstaande en op een bepaald uur weer weg te gaan. Op de plechtigheid volgde een groot diner ten huize van zijne schoon ouders. Plotseling men was nog niet aan het dessert begonnen keek Podesti op zijn horloge, stond op. groette vriendelijk naar alle zijden met de woorden„Het is tijd om naar huis te gaan", en verliet het ge zelschap voor men goed begreep wat er eigenlijk gebeurde. Allen keken elkander verstomd aan, de jonge vrouw begon al te schreien, toen de schoonmoeder vast besloten opstond, naar het venster liep en den schilder over de straat toeliep„Francesco, neem tenminste je vrouw mee." MENINGITIS. Naar men verneemt, is door den arts D. A. de Groot, te Nes (Fr.), in het gezin van D. Dijkstra, aldaar, geconstateerd zeer waarschijnlijk een geval van meningitis cerebro spinalis epidemica (besmettelijke hersenvlies- en ruggemergsontsteking). Het vermoeden is, dat één der huis- genooten, die een tijdlang in Duitsch land werkzaam was, aldaar is geïn fecteerd. Reeds twee lijders zijn aan deze ge vreesde ziekte bezweken. („L. Ct.") BALI. Het Hbld. ontving van zijn corres pondent te Batavia het volgende be richt „Morgen vertrekt de voor Kloeng- ltoeng bestemde expeditionnaire macht, samengesteld uit het 20e ba taljon infanterie, 1 sectie genie van Tjimahi, 2 sectiën snelvuurgeschut van 3,7 c.M., en 2 sectiën bergartille» lie van Soerabaja". Aan „De Nieuwe Cour." werd nog het volgende geseind „Vrouwen, kinderen, personeel opiumkits gered. Dewa Agoeng Kloengkoeng onderwerping aangebo den voorwaarden onaannemelijk ge acht". Het Hbld. teekent hierbij aan Hetgeen ons uit Batavia wordt be richt, stemt overeen met een vroege re mededeeling, die het vertrek der expeditionnaire macht op heden, Woensdag, vaststelde. Uit de samen stelling dier macht blijkt, dat op krachtigen tegenstand uit de ver sterkte poeries wordt gerekend. Uit het Engelsch. 25) Touché was een hond bij mij verge leken en Sherlock Holmes kan niet in je schaduw staan jij bent hen al len de baas. De zeeman zonder ge zicht was oplichterij. Daar ligt het dorado voor je en wijd en zijd nie mand, die je het geld zal willen af handig maken. „Zoo, mevr. Warriner", sprak ik tot mij zelf, en nam de volgende boot, 'die mij naar Penzance bracht. Van Penzance r6isde ik naar Plymouth van Plymouth ging ik met een Orient- stoomboot naar Gibraltar en van Gi braltar naar Tanger, waar ik een kort gesprek met een paar douane beambten had. Marokko heeft zekere maatschappe lijke voordeelen, die voor menschen als Warriner en mij van groote waar de kunnen zijn. Om een klein voor beeld te noemen Als zij verboden waren in het land willen binnensmok kelen, dan behoeven zij alleen maar den douanebeambten te verzoeken, 's nachts ergens aan don oever hun vracht te lossen. Op deze wijze ver mijden zij veel last,, vóór alles iedere ontdekking en verzekeren zich tegelij kertijd van bekwame werklieden. Voor mij was er geen twijfel aan, dat Warriner alles zoo bewerkstelligd had. Ik kocht eveneens de douane beambten om, opdat zij mij de waar heid zouden vertellen, en zoo kwam ik alles te welen. De „Tarifa" had haar lading eenige dagen voor mijn aankomst in een bocht, die ongeveer anderhalve mijl van Tanger af was, gelost. Monsieur Fournier had een oog in 't zeil gehouden bij het lossen, en de kapitein van de „Tarifa" was nu niet meer de grijze zeebeer, Tho mas Discipline, maar een man van slanke gestalte,^ met blauwe oogen en blond haar. Het we» in één woord de gene, dien gij en ik zoo goed kennen, en die zich nu Mr. Jeremias Bentham noemt. Toen ik deze berichten te we ten was gekomen, ging ik naar den winkel van monsieur Fournier en kocht daar een opgezetten jakhals. Een toerist deed daar 100k juist zijn inkoopendaarom begon ik met zachte stem mijn vragen te doen, ter wijl ik met de ellebogen op de toon bank leunde. Hoe hebt u eigenlijk die geschie denis op Rosevear in elkaar gezet? vroeg ik. En hoe maakt het mijn bes te vriend Ralph Warriner? De kleine Franschman werd zoo wit als krijt en zag er allerdroevigst uit. Hij stiet bevend allerlei tegen strijdige antwoorden uit, die moesten loochenen, wat ik gezegd had, en vroeg toen naar mijn naam. Natuurlijk gaf u hem dadelijk uw kaartje, zei Miranda met iets spot achtigs in haar stem. Wilbraham keek haar bewonderend aan. U hebt werkelijk tegenwoordig heid van geest, dat moet ik zeggen, mevr. Warriner. Ik doe afstand van uw compli mentje, antwoordde Miranda. En hoe ging het verder met monsieur Four- nier Toen «deed hij allerlei verhalen, waaraan geen draad was vast te knoo- pen. U is een maand geleden in Tan ger geweest, u riep„Pas opdoor de deur heen. U hebt een vriend van mij aan het schrikken gemaaktu is een lafaardEn u zou 't niet geloo- ven', zoo ging de kleine wiorm op dat oogenblik te keer 1 Hij werd heele- maal wildzoo wild is hij zeker ook geweest, toen hij zich in de boot op Zebe'deus Isaacs wierp. Ben lastige, kleine kerel bij al zijn lafhartigheid. Hij gaf mij de mooiste scheldnamen. Maar ik wist, wat ik weten wilde. Ik ging terug naar Gibraltar, en hier «ben ik nu. Wilbraham kruiste behagelijk 'de beenen over elkaar en stak met een beleefd „U hebt er toch niets tegen", een sigaret aan. O, ik begrijp u, zei Miranda, de lippen minachtend optrekkend, na dat het u niet gelukt is van mon sieur Fournier of van mijn man iets af te persen, wilde u het bij een vrouw probeeren. Het antwoord van Wilbraham op dit verwijt was zoo onverwacht, dat zelfs Miranda, die bij dezen man op het onverwachte voorbereid was, ver baasd luisterde. Hij toonde geen schaamte, hij be proefde ook niet over de beleediging heen te lachen. De sigaret uit den mond nemend, keek hij haar oplet tend aan en zei doodbedaard Ik beschouw deze dingen niet van het conventioneele standpunt. Als ik bij volkomen gelijke omstandighe den te kiezen heb tusschen man en vrouw, dan ontzie ik den man en tref de vrouw. Hij sprak zonder eenige bitterheid, maar op harden, kalmen toon, als had hij die vraag tot op den bodem overwogen. Een oogenblik hield Mi randa den adem in, toen echter vloog haar het bloed naar het hoofd, haar oogen kregen een zachtere uitdruk king en zij glimlachte. Haar gelaat helderde plotseling op. Wilbraham keek haar verbaasd aan. Hij kon immers niet weten, dat zijn onverwacht brutale woorden haar gedachten vlug verplaatst had den naar dat balcon, dat op St. Ja mes Park uitzag, waar een man een verscheurde handschoen in de hand had gehouden en op niet minder be slisten toon dan Wilbraham zooevën, zoo heel andere woorden gesproken had. Ik had heelemaal geen plan om mij voor deze laten wij zeggen „schadeloosstelling" tot Fournier of uw echtgenoot te wenden, ging Wil braham voort. In het beste geval zou ik zoo nu en dan een kleine som gelds van u los kunnen krijgen, en zooals ik reeds zeide, ik heb mijn vak beter leeren verstaan. Een som gelds in eens zou spoedig weer verteerd zijn, en dan was ik weer even ver als te voren. Ik wend mij tot u met het voorstel, mij geregeld bij vooruitbe taling per kwartaal een bepaalde som uit te betalen. Miranda was nog altijd niet tot kalmte gekomen door de tegenstelling tusschen haar herinneringen en de brutale woorden van Wilbraham. De handschoen lag hij haar thuis achter slot, een bewijs, dat zij niet zonder hulp was. Maar honderd mijlen verder dat dal daar voor haar in en er zou niet eens een woord'voor noodig zijn. om die hulp tot zich te roepen. Toen zij weer begon te spreken, deed zij het in dat bewustzijn met veel meer zelfvertrouwen En als ik u zelfs een shilling voor uw middagmaal weiger? Dan zou ik mij genoodzaakt zien dei' betrokken overheid mee te dee- len, dat Ralph Warriner leeft, en daÜ men hem gemakkelijk in Engeland gevangen kan nemen. Als de misdaad van Mr. Warri ner nu echter heelemaal niet van dien aard was, dat men hem daarom zou kunnen gevangen nemen? Wat hebt u daarop te zeggen Dat zou mij uitermate verwon deren Mr. Warriner heeft de con structie van 't Deven try geweer aati een vreemde regeering verkocht. Is u daar zeker van? -- Omdat ik zijn agent was... U Maar dan is u zijn mede schuldige I Dat klopt en ik ben bereid, tegen hem als getuige op te treden. Miranda gaf den woordenstrijd! op. Zij wist heel goed ,dat haar echtge noot leefde, en dat hij zich werkelijk aan die misdaad had schuldig ge maakt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5