HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. MERENS TIEIEMAN Binnenfo'.d Stadsnieuws Haarlemmer Halletjes Sport en Wedstrijden Telegrammen StoomvaartberïchteE MAANDAG 27 APRIL 1908. BEURSBERICHT van Haarlem, 24 April 1908. De stemming ter beurze was heden over het algemeen vrij vast, doch Amerikaansche waarden uitgezon derd, bepaalde het animo zich tot en kele weinige fondsen. Suiker was zeer willig op hernieuwde berichten omtrent een zeer kleinen oogst op Cuba,, waardoor dat eiland in plaats van te exporteeren thans suiker uit Europa betrekt; op Java is de prijs tot f 71/2 per picol gestegen. Vorsten landen bleven na onveranderde ope ning willig, 116 biedende, de actions bleven nabeurs 43.50, wij achten de ze waarden nog steeds koopwaardig evenals Barges en Javasche Cultuur, welke ook hooger gevraagd bleven. Aand. Sentanen Lor golden 7 hoo ger, Sindanglaout G%. Tabaksaand. waren prijshoudend, doch nagenoeg zonder affaire. Petrol.aand. stil, maar vast en voor Koninklijke ongeveer 1 beter met oogenschijnlijk goede koo- pers. Mijnaand. A ast voor Ketahoen en speciaal voor Redjang met, 12 re dres daarentegen liepen Simaus ver der terug tot 390 door winstneming na de niet ongemotiveerde, doch wel wat snelle rijzing. Het succes der nieuwe Pennsylva- nia-uitgifte, welke naar men zegt ruim volteekend werd, was alsmede een der voornaamste redenen voor de zeer opgewekte stemming, welke gis teren den gehcelen dag in Wall street heerschte. Leidende kringen in Ame rika achten het goede onthaal, dat de Pennsylvania Bonds ondervonden een factor van groote beteekenis, die van ver strekkende gevolgen voor de toekomst kan zijn, daar de toenemen de beleggingsvraag, indien deze stand houdt, spoedig een einde aan de heer- schende depressie maken kan. De ge- heele spoorwegafdeeling was zeer vast gestemd en naast Unions en Pennsylvania's muntten de graan- sporen door een vaste tendenz uit. Particuliere berichten uit de graan- districten laten zich alle zeer gunstig I uit over den stand van het gewas en j ofschoon, zooals vroeger reeds ge zegd, het nog te vroeg in het jaar is om iets met zekerheid omtrent de einduitkomst te kunnen zeggen, blijft i Wall street aan deze mededeeiingen te recht of ten onrechte groote waai de hechten. De. raming van wintertar we is volgens de laatste berichten ca. 911/2%, hetgeen een zeer hoog per centage is, dat in de laatste tien jaar j slechts driemaal overtroffen werd. Het is wellicht van belang te weten, dat in twee van deze drie jaren de oogst een recordcijfer bereikte. De vraag dringt zich tlians natuurlijk op of een ruime oogst dit jaar in staat zal zijn alle-sporen van de jongste crisis weg te wisschen en den grond slag te leggen voor een nieuw tijd perk van bloei.- Er zijn verschillende voorbeelden aan te halen, dat zulks bij vroegere gelegenheden1 inderdaad geschied is, zooals bijv. in 1891 toen een zeer overvloedige oogst in de V. S. de betalingsbalans ten gunste van dit land keerde, waardoor in de volgende twee jaren handel en industrie een tijdperk van groeten bloei meemaak ten. Een dolzinnige speculatie, welke hierdoor ontstond gaf echter in 1893 aanleiding tot de beruchte crisis in dat jaar, welke in vele opzichten groo te overeenkomst vertoonde met die van 1907. Het begin van het jaar 1894 kenmerkte zich evenals 1908 dooreen algemeene depressie, nochtans ver keerde de beurs aanvankelijk in op gewekte stemming, dank zij de gun stige oogstraming in April, welke toen voor wintertarwe 86.7 bedroeg. Tot Juni ging alles goed, doch in de volgende maanden sloeg een langdu rige droogte den bodem in aan alle schoonc verwachtingen. Het percen tage van voorjaarstarwe daalde van 88 tot 63 en de oogst in 1894 bleef ruim 400 millioen bushels heneden die van 1893. Deze oogstmislukkïng was de voornaamste oorzaak voor de langdurige periode van depressie, welke toen op de crisis van 1893 volg de en het heeft toen jaren geduurd vóór het land de gevolgen hiervan te boven kwam. Vergelijkingen, spe- PERSONEELE BELASTING, ciaal in de V. S., gaan vaak niet op, De Burgemeester brengt ter kennis doch wij hebben het (bovenstaande dat de -op den 22en April j.l. executoir aangehaald om nog eens te doen uit- ïal.lclaaMe kohieren Nos. 0 en 7 afd. komen, welk een gewicht een al of T,, t niet slagen van den oogst in de schaal ,IV de Personeels belas- legt, al wenschen wij er tevens bij te *mo dezer gemeente, dienst 1908, zeggen, dat een algeheele mislukking aan den ontvanger der directe belas thans uit hoofde van de groote be- tingen zijn ter hand gesteld. bouwde oppervlakte vrijvveil buitenge sloten is. Naast de presidentsverkïe- VERLOF DRANKWET, zingen moeten de oogstramlngeu, ech- Dom. p Dcken is aan en w voorïe'markï Z°iTZZm^°be- ™a8d Unsevolge art. 34 schouwd worden. Wat verder het dlel' wet>' tot llet verknopen van al- marktverloop betrett lton de gunstige ooholhoudenden drank anderen dan stemming tot het einde gehandhaafd sterken drank voor gebruik ter plaat- blijven en profiteerden ook Steels en se van verkoop in het perceel Zoete- Amalgamateds shs. in ruime mate straat 40. van de rijzing. Toch komt de markt ons niet vrij van manipulatie voor en achten wij eenigc voorzichtigheid daarom gewenscht. Tengevolge van lokaal aanbod werd de rijzing hier begin beurs niet ten volle overgeno- j men, later liepen de koersen echter j verder op en de markt sloot vast op j ongeveer de hoogste noteeringen. Ook j Bouds bleven gevraagd met ca. 1 avans voor diverse speculatieve soor- tcn. Alleen Norfolk Conv. werden la ger afgegeven. Geld 4 FIETSONGELUK. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad Onze Amsterdamsche correspondent seint i Allereerst bezocht het Koninklijk Echtpaar hedenmorgen de Luther- sche Diaconesseninrichting. Bij de aankomst van II. M. werden de IIoo- ge bezoekers door ds. K. Scharten, voorzitter van het Luthersche Diaco- nessenwerk in- de met palmen getooi de vestibule ontvangen. Nadat jonge- Vrijdagavond omstreeks half zeven juffrouw Margaretha van Bevervoor- reed de fietsrijder C. Verhoef op de de°i,bouquet had aangeboden, r -i t a,- j werd H. M. naar de groote ontvang- Leidschevaart nabij de remise van de j-amer o-ejeid E.N.E.T. toen eensklaps zijn fiets- j Nadat ds. Scharten in eene stang en vork brak zoodat hij over de korte toespraak het doel en de wijze fiets heen sloeg en bewusteloos bleef van werken der inrichting had uit- liggen. Door de tusschenkomst van eengezet, werd het gebouw rondge- personeel der E.N.E.T. werd hij bin-wandeld. Ook aan de kapel werd een nengedragen, waarna het eerste ver-bezoek eebracht. Vooral Z. K. H. de j i Prms was zeer belangstellend. Zooals band werd gelegd. I men weet behoort de Prins tot den Na ongeveer l£ uur bewusteloos ge-Lutherschen godsdienst. Bij den te- legen te hebben is hij bijgekomen en rugkeer in de ontvangstzaal zongen naar zijn woning in de Edisonstraat de Zusters H. M. en den Prins een gebracht. Zijn gezicht is deerlijk ge- lied toe, waarna de Koninklijke be- wond, terwijl zijn hand geheel ont- zoekers hunne handtekening plaat sten in het register, waarin ook vóór 9 jaren de Vorstelijke naam ,rAVr geschreven werd. Z. K. H. onderhield (Ongevanenverzetei'ing) to volgenbS- spraak plaats in de volgende zaak jonden als altijd dichte drommen Hooger beroep van M. C. de R.I juichende menschen. wed. J K„ te -s-Gravenhage, tegen de I T.e 1.30 werd uitgereden om een te- uitspraak van den Haad van Beroep z°ek,te brengen aan de Koninklijke te Haarlem, houdende bevestiging der Academie voor Beeldende Kunsten, beslissing van de Rijksverzekerings- aaa de Stadhouderskade, bank, waarbij aan eischeresse en ha- De tegenwoordige directeur prof. A. re kinderen schadeloosstelling is ge- J- Dei-kinderen, lichtte H. M. bij de weigerd ter zake van een ongeval met1 bezichtiging der collecties in. Bij de dc-odelijken afloop, den echtgenoot en j aankomst in het gebouw werd H. M. vader overkomen. ontvangen door de commissie van toe- De Centrale Raad bevestigde de uit- zicht op de Academie, bestaande uit spiaak en overwoog, dat eischeresse's de lieeren mr. J. A. Sillem, J. A. Lan- echtgenoot, die ais werkman in dienst genhuizen en mr. S. M. den Tex, die f EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De internationale rijtoer langs de bollenstreek is dezen Woensdag tot aller tevredenheid afgeloopen. Als ik zeg, dat hij internationaal was, dan bedoel ik daarmee de deelnemers; het gespan was meer intercommunaal, in zoover, dat het uit Leiden en uit Haarlem was gerequireerd. Maar hoe genoeglijk het tochtje ook was, geen Ivan de deelnemers zal er rouwig om geweest zijn, toen we na een kor ten rit door de stad (want anders zouden we te vroeg zijn geweest voor het orgelconcert) op de Oude Groen- ir| markt uitstapten. Rijden is een kunst. Ik bedoel niet alleen sturen, hoewel ook dat geleerd moet worden, maar je laten rijden. Uren achtereen in een bakje zitten, met je beenen in strakke rust, daar anders je over buurman wordt gehinderd en dat ter wijl elke ongelijkheid van beteekenis in den weg door de veeren van het rijtuig naar den bodem en vandaar weer naar je ingewanden wordt overgeplant, vereischt zekere erva- ring, die een burgermensch om ver- gj klaarbare redenen niet in staat is om op te doen. Gelukkig werd je af en toe uit het rijtuig genood, om den eerewijn te Jï drinken, die er waarlijk met milde hand geschonken werd. Noordwijk, Lisse en Hillegom wedijverden even hard om hunne glaasjes port, sherry van den staat, werkzaam in de mu nitiefabriek aan de Hembrug, tegen woordig was in het gebouw, waarin eene ontploffing plaats vond, terstond hulp heeft geboden, maar bij het vast houden van een gewonde onwel is ge- orden dat hij zijn werk niet heeft gestaakt, maar na eenigen tijd min der opgewekt was dan te voren, doch dat "onwaarschijnlijk moet worden ge acht dat bedoelde catastrophe de oor zaak is geweest van het ontstaan of eene verergering van het lijden, dat den dood tengevolge had. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De verzameling teekeningen en aquarellen van den dierenteekenaar Hoijtema zullen Zondag aanstaande nog te bezichtigen zijn. aan H. M. werden voorgesteld. Als mede werden voorgesteld de professo ren t. w. jhr. dr. J. Six, Karei L. Da- ke, N. van der Kaay, Bart E. J. M. van Hove en L. Dupont. Namens de Academie werd een ruiker aangebo den door M. J. M. van Hove, dochter tje van den bekenden beeldhouwer. H. M. vertoefde bijna een half uur in de Academie, en toonde voor de geëxpo seerde collectie groote belangstelling. Prof. Derkinderen diende vele malen met zijn blijkbaar zeer gewaardeerde voorlichting. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de ORANJEBUURT, allereerst aan de Willemstraat. Hier De afdeeling Byzantïjnsche Archi- j was het al uren te voren druk. De tectuur is in het trapportaal tentoon-Tribune dichtbezet met Oranjekindc- gesteld. ren, wit met oranjesjerpen, sommigen De H i n d el op erkani er werd onlangs oranjebloesems in het haar. Langs de trottoirs de buurtbewoners in dich te rijen, een tafereel de bekende Oran jestraat waardig en overal waren na- geopend. Zondag is het Museum geopend van 10—4 uur. II e r ij k, Maandag 27 April van 8 tot 12 uur tuurlijk de vlaggen uitgestoken. Zoo als elk jaar was in de Nieuwe Willem- traat hoek Marnixstraat iemand met zal de herijk plaats hebben voor de een vlag geplaatst, om, zoodra de Gedempte Oude Gracht. Van 1 tot 4 Kon. stoet in aantocht is, daarmede uur voor de Raaks en de Koning- een sein te geven. In de Willemstraat straat. bij de Lijnbaansgracht stond aan de en vermouth, als anders om hun bol letjes aan den man te brengen. Ik zeg dat niet, omdat het me- verwon- deide, want wanneer een Nederlan der eenmaal gastvrij wil wezen, is hij het goed. Maar er was iets anders, dat me verbaasd heeft. Zooals van zelf spreekt erd de stoet overal met muziek in gehaald. De plaatselijke harmoniën deden haar best en hadden de natio nale liederen ingestudeerd, of die muzikale kennis al van te voren op gedaan. Natuurlijk kwam eerst het Engelsche volkslied aan de beurt, dan het Fransche en vervolgens ons Wil helmus. Merkwaardig was het wel, dat verreweg de meeste aanwezigen de Marseillaise kenden en die dan ook uit volle horst meezongen. Het Engelsche was, naar het me voor kwam, niet verder bekend dan de eer ste en de laatste woordenGod save our gracious queen, God save the queen, welke heilbede voor de koningin vrij mal klinkt, sedert de Engelschen weer een koning hebben, 't Is hun zeker al precies gegaan als ons, Nederlanders. Wij hebben nog maar altijd ons volkslied niet in overeenstemming kunnen brengen niet het feit, dat een Koningin ons regeert. De vele pogin gen, daartoe door dichters gedaan, hebben nog geen succès opgeleverd. En stel je nu de dwaasheid voor, dat we te Lisse of te Noordwijk, in gezel schap van vreemde tuinbouwers, het navolgende slaan te zingen Linkerzijde opgesteld de „Oranje- Meclclenburggarde," benevens het he- j stuur van de vereeniging Oranje's Vriendenkring, zijnde de lieeren Renz voorzitter; Neumann, Hilgers, Sproe- ten en de Ridder. Aan de rechterzij de bevond zich het eerebestuur dezer vereeuiging, met den heer Alb. v. d. Horst, beschermheer. Eindelijk was het lang Verbeide oogenblik aangebro- kén. Niet zoodra zag men het afge- sproken sein of de massa geraakte in i beweging. Op de brug houdt het Kon. rijtuig stil en wordt de banier voor de paarden geplaatst van het Kon. 1 rijtuig met het front naar de Koning-1 in, waarna de heer v. cl. Horst eenige woorden van welkom spreekt. Thans gaat liet stapvoets, de heer v. cl. Horst gaande rechts bij het portier, de Oranje-Mecklenburggarde en de heer Renz links. Deze laatste onder- houdt zich inmiddels met Z. K. H. den Prins. Voor de tribune waar plus minus 300 kinderen opgesteld zijn wordt stil gehouden, waarna de heer v. d. Horst naar voren treedt en de Hooge Bezoekers als volgt toespreekt: Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Het is voor mij een eervolle taak als tolk der vereeniging Uwe Majes teit en Koninklijke Hoogheid het wel kom in deze straat toe te spreken en dat het ons dankbaar stemt Uwe Ma jesteit en Koninklijke Hoogheid we- derom te mogen begroeten, getuigen de verheugde gezichten van jong en oud, arm en rijk. Het zij mij vergund Uwe Majesteit bij vernieuwing de I verzekering te geven van onze on wankelbare trouw en verknochtheid aan uw koninklijk Huis. Moge met God's zegen het Uwe Majesteit en Ko- ninklijke Hoogheid gegeven zijn, dit bezoek nog menigmaal te herhalen. Dat zij ons aller wensch, wier leuze blijft: Voor God, Koningin en Vader land. j Nadat H. M. en de Prins den heer v. d. Horst hunnen dank betuigd j hadclen, bood het dertien jarig meis je, Jeanne Josephine Franclsca Neu- mann, onder het opzeggen van een ge- dichtje een bouquet met witte linten j aan, waarvoor H. M. minzaam dank- te. Vervolgens zongen de kinderen op de tribune H.M. twee liederen op de wijze van het Wilhelmus en Wien iNèerlands Bloed toe. De Kon. Stoet j zette zich thans weer m beweging, I waarna de kinderen het „Wees ge- groet met jubeltonen" aanhieven. De j Koningin wuifde de kinderen vrien- jdelijk toe. Aan de Brouwersgracht •werd nog eens stil gehouden en druk- I te H. M. de Koningin en de Prins den heer v. d. Horst nog .eens de hand, hem nog eens dankende voor cle hul de hun weer gebracht en verzocht ook dien dank aan de buurtbewoners te willen overbrengen. De tocht werd thans voortgezet naai den traditioneelen Zandhoekwelke als elk jaar weer feestelijk versierd was. De bekende boom prijkte met verschil lende vlaggen en schilderijen, voor stellende historische gebeurtenissen uit het Kon. Huis. De bekende Oran jevrouw, juffr. Vork, (inmiddels ge trouwd met den heer Schaft) had zich hier weer geposteerd om, evenals elk jaar, hare hulde aan de Vorstin te brengen. Zij bood H. M. een bouquet aan, daarbij de beste wenschen vooi haar en het Koninklijk huis uitspre kende. De Koningin dankte met eeni ge vriendelijke woorden, waarna zij onder het gejuich van de Zandhoe- kers langs een omweg naar het Paleis terugreed, alwaar zij te ongeveer half vier aankwam. PRINS HENDRIK NAAR ELST. Bij gelegenheid van cle groote paar- denkeuring op 5 Mei vleit men zich te Eist met een bezoek van Prins Hendrik. Wilhelmus van Nassaue Ben ik van Dietschen bloet, Het vaderland getrouwe Blijf ick tot in den doet. Een Prince van Orangien Ben ik, vrij, onverveert, Den Koning van Hispanien Heb ik altijd geëert. I Zoo groot is de sleur, dat ik het tweemaal uit volle horst had meege zongen, vóór dat ik opmerkte, hoe wonderlijk het toch was, dat ik daar met nadruk stond te verzekeren, dat IK Wilhelmus van Nassaue was, prins van Oranje, vrij en onverveert, en dat ik den koning van Spanje al tijd geëerd heb. Van 't heele verhaal is natuurlijk geen woord waar. Prins ben ik niet, onverveert maar tot ze kere hoogte, daar ik van sneeuwbuien en honden een liartgrondigen afkeer heb en den koning van Spanje heb ik volstrekt niet geëerd. Zijne Majesteit laat mij, om het eerlijk te zeggen, volmaakt koud. Is het toch eigenlijk niet al te zot, dat wij dit mooie lied gedachteloos nazingen op de woorden, die vroeger als verklaring van den Grooten Prins W illem beteekenis hadden, maar in onze dagen toch hun zin hebben ver loren Ik wil althans wel erkennen, dat ik er niet rouwig om was, dat de vreemdelingen die woorden niet kon den verstaan. In diezelfde gunstige omstandighe den waren de Franschen tegenover ons, Nederlanders, niet. Want de Marseillaise is bij zulke vreedzaam- DE TOLK VAN „DE MUSSCHEN". De Haarlemsclie Hockey-Vereeni- ging „De Musschen" ondernam tij dens de Paaschdagen een tour in het Oosten van ons land. Het resultaat was werkelijk schitterend, driemaal bleven de Musschen met groote meer derheid overwinnaar. Het „Musschen"-elftal bestond uit cle volgende heeren Jolles, j Oosterhoff, Iiasch, v.Sonsbeek, M. T. C. v. Lennep (capt.) II. Schippers, Tideinan, J. la Bastide, L. II. van Lennep, Valken, C. J. Merens. Reserve was de heer Coningh. Op den eersten dag werd gespeeld te Zwolle ZWOLSCHE H. C.—„DE MUS SCHEN", 0-10. De Musschen zijn gedurende den geheelen wedstrijd de meerderen, de Zwollenaars komen bijna nooit over de helft en keeper Jolles maakt uit stapjes naar 't midden. Met half-time is 't al 60, ten slot te wordt 't 100 voor de Musschen. Jhr. L. II. van Lennep had hiervan 5, La Bastide 3, Valken 1 en Van Sonsbeek 1 voor zijne rekening geno men. De tweede match vond op een bij zonder slecht veld te Zutfen plaats TAKE CARE—„DE MUSSCHEN", 0—7. Weer zijn het de Haarlemmers, die het spel in handen nemen, 't vóór de rust op 30 brengen en er daarna nog vier bijmaken. De center-voor Van Lennep scoorde weer eens drie maal, La Bastide maakte er twee, Valken en Tideman ieder één. 't Besluit van den tour zou de zwaarste wedstrijd zijn, namelijk die tegen een gecombineerd elftal van de Nijmeegsclie en Velpsche Hockeyclubs te Nijmegen. NIJMEGEN—VELP COMBINATIE— I „DE MUSSCHEN", 2—6. In 't begin is de Musschen-achter- hoede wat onzeker, waar de gecombi- nceiclen gebruik van maken door de leiding te nemen (1—0). Spoedig maakt Valken echter uit eer, strafbulley gelijk, terwijl Van Lennep 't nog voor half-time op 21 voor de Musschen brengt. Na rust zijn de Haarlemmers uit stekend op dreef en scoren achtereen- volgens viermaal, door Valken (2) en La Bastide (2). Als de stand 16 is, komt Nijmegen nog eens opzetten en maakt haar tweede doelpunt. Zoo komt time met 62 voor de Haarlem- j mers, clie met dezen tour hun onge- slagen record prachtig gehandhaafd hebben. I Naar we vernemen zal binnenkort een. match tegen de Haagsche H. C., „O. D. I. S.", kampioen van Neder land, gespeeld worden. Volgens de gruwelijk verslagen Zwollenaars (die van O. D. I. S. met 9—4 verloren) hebben de Haarlemmers een goede j kans, om ook dezen zwaren wedstrijd te winnen. Moge het geschieden VOETBAL, j Voor de Zilveren Medaille van den H. V. B. speelt Zondag a.s. Haarlem II tegen E. D. O. feestelijke gelegenheden nog veel dwazer. Allons, enfant de la patrie Le jour de gloire est arrivé Centre nous cle la tyrannie, L'etendard sanglant est levé Entendez vous dans les campagnes, Mugir ces féroces soldats lis vieuneut j usque dans vos bras, Egorger vos fils et vos compagnes Aux armes, citoyens Formez vos bataillons Marchons, qu'un sang impur Abreuve nos sill ons Dat klinkt vertaald nog veel mooier. „Komt, kinderen van het vaderland, de dag der glorie is aangebroken Dit zou nog kunnen gelden als een bewijs van blijdschap over den pret- iigen dag en den aangenamen rij toer. Maar dan „de dwinglandij heeft haar bloedig vaandel tegen ons opgeheven." Er was niets van aan die goeie Rijnsburgers bijvoorbeeld hadden wel hun vlag uitgestoken, maar dachten er niet aan, de bezoe kers te tiranniseeren, integendeel wa ren zo volkomen bereid om, als dat zoo te pas mocht komen, hun de bol len tot redelijken prijs te vêrkoopen. Hoewel dit uit hun vriendschappelij ke houding ten duidelijkste bleek, zongen wij onverstoorbaar verder „Hoort gij in de velden die woeste soldaten brullen Welnu, ik geef de verzekering, dat er geen enkele sol daat tegen onzen stoet heeft durven brullen in de velden hoorde je niets DE VERKIEZING TE MAN CHESTER. LONDEN, 24 April. (Reuter). Bij de tusschentijdsclie verkiezing te Manchester leed de heer Churchill de nederlaag. De heer Hicks, unionist, kreeg 5417 stemmen, de heer Chur chill 4988 en de heer Irving, de socia listische carididaat, 276. LONDEN, 24 April. (Eigen tel.) De uitslag van de stemming veroor zaakte in Londen groot opzien. Hij werd in de voornaamste „music halls" medegedeeld en onmiddellijk trachtte ieder een extra nummer van cle bladen meester te worden. Men verwacht, dat de heer Churchill thans liberaal candidaat zal worden gesteld bij de tusschentijdsche verkiezing te Dundee. CuHbld.") anders, dan het fluiten van de loco motieven van de Hollandsche Spoor en de eenige militairen, die we gezien hebben, waren vier artilleristen, in klein tenue, zelfs zonder sabel, te paard. Niettemin verzekerden wij met nadruk, dat zij, die vier onnoozele soldaatjes, „tot in onze armen onze zonen en gezellinnen zouden komen wurgen." Ze dachten er niet aan, de stakkers. W a n n e e r ze ergens aan dachten, wat ik wegens hun weinig snuggere gezichten voor hoogst on waarschijnlijk hou, dan was het aan 't etensuur of aan de vraag, of er Zondag verlof te krijgen zou zijn. Toch riepen we in doodsangst elkaar te hulp „Te wapen, burgers, sluit de gelederen, voorwaarts, laat een onzuiver bloed onze voren drenken 't Was een treffend toeval, dat juist bij die laatste woorden een van de Franschen tegen den arm van een kellnér slootte, zoodat een paar gla zen morgendrank op den grond te recht kwamen. Dat is dan ook het eenige (druiven) bloed, dat ik dien dag heb zien storten. Gelukkig nog, dat er geen Duit- schers aanwezig waren. Anders had den we met gelijke klem moeten ver zekeren, dat er een roep opgaat aan den Rijn als een donderslag en dat het lieve vaderland gerust kan we zen, daar wij het wel zullen bewa ken. Toiaal buiten alle verband met de bloembollen en den rijtoer. Ik hoop nu maar, dat niemand zal DE PORTE BN FRANKRIJK. WEENEN, 24 April. (Reuter). Uit Konstantinopel wordt bericht, dat cle Porie in haar antwoord op de Fran sche nota van 16 April blijft volhar den bij haai' plan ten opzichte van cle naasting van de haven van Soun- gouldak en alie kolenmijnen, onder bijvoeging, dat zij alle mijnen in het bassin van Heraklea in haar bezit wenscht te houden ter vermijding van alle geschillen. Men houdt het er ech ter voor, dat de Porte ten slotte wel zal toegeven. EEN INVAL. ATHENE, 24 April. (Reuter). Men meldt uit Ivorfu Ken twintigtal gewapende zwervers landden op de kust van Epirus. Zij werden aangevallen door Turksche troepen, die er elf doodden. DE OVERSTROOMING IN RUSLAND. BERLIJN, 24 April. (Reuter). Er kómen nog voortdurend onrustbaren de berichten over cle overstrooming in Rusland. De spoorwegverbinding in het gouvernement Kaloego is ge stremd, de telegraaf is beschadigd en dijken zijn weggeslagen. De electri- sche inrichting te Moskou staat on der water en de stad is zonder licht. EEN DIPLOMATIEKE ZENDING. WASHINGTON, 24 April. (Reuter). Op last der regeering zal minister 'I aft met een oorlogsschip en een de tachement matrozen naar Panama vertrekken ter regeling van verschil lende quaesties, aanhangig tusschen tie Yeieeuigde Staten en Panama en Columbia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een Ilaarlemsch succes. Hier wordt wederom een belangrijk geval bekend gemaakt. De Heer C. Scholte, Zoetesteeg 10 te Haarlem, meldt ons: Het is thans reeds een paar jaren dat ik geleden heb aan hevige pijn in de linkerzij en in den rug. Ik had veel hoofd pijn, voortdurende benauwdheden en opzwelling onder de oogen en op de wangen. De urine was veelal troebel en verspreidde een onaangename geur. Voortdurend was ik gebukt on der een zwaar, loom gevoel en ik begon er slecht uit te zien. Toen ik vernam dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een afdoend middel voor mijn soort ziekte waren, liet ik daar da delijk een doosje van komen en ik hel) mij daar zeer wel bij bevonden. Een paar pillen waren reeds voldoen de om de pijn veel te verlichten, en tien dagen later was ik volkomen ge nezen. Het water is geheel normaal en ik ben u ten zeerste dankbaar voor uw prachtig geneesmiddel, en voor zoover dit in mijn vermogen is, zal ik het gaarne aan nierlijders aan bevelen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u liet publiek te maken op elke wijze clie u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander ge neesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist het zelfde". Gij vergist u wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander geneesmiddel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Gop- pinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of 10 voor zes doozen. (Iet stoomschip Bogor; van Java naar Rotterdam, passeerde 23 April Sagres. Het stoomschip Noordam, van New- Yórk naar Rotterdam, passeerde 24 gaan denken, dat ik spot met heilige gevoelens. De tegenwoordige volks liederen, beter gezegd oorlogsliederen, hebben hun roemrijke geschiedenis en komen te pas op geschikten tijd en plaats, maar bij een buitengewoon vreedzame gelegenheid als deze ma ken ze toch een vreemd figuur. Wij, Nederlanders, behoeven ons over wat Franschen, Engelschen en Duitschers willen doen, niet te bekommeren, maar aan geschikte woorden op onze nationale melodie (het saaie Wien Neêrlandsch Bloed komt niet in aan merking) is inderdaad behoefte. Een verheerlijking van ons land, een hul de aan onze Vorstin, lof aan onze taal, ziedaar de onderwerpen, die de dichter daarvoor zou kunnen gebrui ken. Ik weet wel, dat het geprobeerd is, met afwisselend geluk, namelijk wat de poëzie betreft, maar ook dat het groote struikelblok is hoe pompen we het den menschen in de hersens Met de jeugd gaat 't nog, maar het geheugen van de ouderen is half ver roest. Welnu, ik zeg maar op z'n Pruisisch ze motten Als we straks worden gedwongen tot een universee- le tijdregeling, dan is het meteen een goede gelegenheid om te bepalen, dat binnen zes weken elke burger boven de 6 jaar voor den burgemeester de vaderlandsche hymne uit het hoofd zal moeten hebben opgezegd. Tekort koming wordt met een zware boete gestraft. fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9