NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Onze Lachhoek. aSu Jaargang. No. 7630 Verschijnt dagelijks, behalve cp Zee- en Feestdagen. WOENSDAG 29 APB1L 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN! ^<ma Haarlem 1.29 W*or de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente^ 1.30 jpssuco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H O^Bustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a 037 Y% de omstreken en franco per post 0.45 QSHgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. i'. PEEREBOOM, ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer /0.20 Reclames 30 Cent per regtf. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing? 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tfort de plaatsing van advertentiën en reclame" van biliten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 29 APRIL. Groote Sterk: Uitvoering van gewij- ie rnuziMï,. uur. No. 730. VeSto- en Sehaolbaden. Sin oos vorig nummer is meegedeeld, Jat Dr. W. P. Ruysch a.s. Vrijdag vergadering zal presideeren, om komen tot oprichting van een af- Haarlem van de Nederland- Vereeniging voor Volks- en .ooïbaden. Ziedaar een van die lemens, waarover het niet noodig de nuttigheid in debat te brengen, 'olks- en Schoolbaden zijn een zaak algemeen erkende wenschelijk- ,ds de eenige moeilijkheid, die er te pas komt, is deze, om zooveel !urs en leden te krijgen en te den, dat zij, die de zaak besturen, staat zijnuit te voeren, wat zij ig achten. Misschien kan ik tot de algemeene langstelling, die daarvoor noodig iets bijdragen door een en ander ver de aaak zelf en hoe die in Haai'- >zn er voor staat, mee te deelen. In en strooibiljet dat voor mij ligt en at de gelegenheid, om door goed rakwerk den belanghebbenden te ens smaak voor schoonheid in te oezeraeii, jammerlijk heeft laten oorbijgaan, lees ik „De Vereeniging stelt zich ten doel, e oprichting en het gebruik van roïks- en Schoolbaden te bevorderen, lij tracht dit doel te bereiken a. door het houden van samenlcom- ten van de leden onderling en met jö besturen der vereenigingen, die fclks- en schoolbaden exploiteeren b. door het verspreiden van vlug- jchriffcen en het houden van populaire Jcordrachten en congressen, waarop jet hooge belang van reinheid jan de volks- en schoolbaden en de ladaelen der volksvervuiling worden esproken Jc. het geven van adviezen voor den jouw, de inrichting en de exploitatie jan volkg- en schoolbaden. En voor hen, die deze deftig sta- itaire volzinnen uit gewoonte over- aa», zijn er nog enkele van die korte nspreuken aan toegevoegd, die be- ir in de-hersenen blijven hangen Reinheid is de grondslag van de )lksgeBondheid. Het bad reinigt het lichaam, ver- ischt den geest, weert ziekten irhoogt het levensgenot. Het kind moet het schoolbad leeren aardeeren, dan is vanzelf later het ibruik van het volksbad verzekerd. Ieder, hetzij man, vrouw of kind, ime wekelijks een bad. Met deze vier volzinnen is inder- lad de wenschelijkheid van volks- schoolbaden goed omschreven. Of at ik liever zeggen van school- en Iksbaden, want terecht zegt het rooibüjefc van de vereeniging, dat rst het kind het schoolbad moet eren waardeeren en dat dan (daar- dus) htèè gebruik van het volksbad rzek«rd ie. Hier, zooals bij zooveel, euwe begrippen, is de hoop geves- ;d op het jonge geslacht. Ik heb lis schertsend hooren zeggen, dat li deugd evengoed als de ondeugd in gewoonte is. Welnu, het baden is lenzeer een gewoonte als het niet- iden, natuurlijk alleen met dit ver- jbil, dat het eerste een goede ge- oonte is en het tweede een slechte. zoolang het vaststaat, dat ge- lonten het best bij den jeugdigen msch er in zijn te brengen, ligt het or de hand, dat de aandacht voor op de schoolbaden gevestigd moet jvam. Wat van de ouderen over- mt tot het volksbad is winst, maar groote drommen der voorstanders n te verwachten uit de school, moe- i worden gerecruteerd onder de igd. Zoodra een kind zich onbe- jaglfib voelt wanneer het zijn we- kelijksch bad niet heeft genoten, is het goede doel zeer nabij. Het zou onbillijk zijn, hierbij niet te vermelden, wat al in deze richting tot stand gekomen is. De twee bad huizen van het Witte Kruis hebben in Haarlem sinds hunne oprichting met succès gewerkt, het bestuur let er flink op en elke week wordt het publiek door een opgaaf van het aan tal baden, dat er genomen wordt, nog eens aan hun bestaan herinnerd. Hier volgen de cijfers. Er werden in 1905 genomen In het Badhuis aan den Kouden- horn 3430 baden eerste klasse, 17673 tweede klasse, in 1906 3612 en 18554, in 1907 3240 en 18726. In het Badhuis aan het Leidsche- plein in 1905 3604 baden eerste klas se, 14916 tweede klasse, in 1906 3703 en 13898, in 1907 3453 en 14079. Het bestuur schreef eu zeker wel terecht deze vermindering in 1907 aan den naren, natten zomer toe. Er blijkt uit, dat verschillende baders voorloopig nog meer het aangename, dan het nuttige van hun bad beseffen. Anders was er toch geen aanleiding geweest om weg te blijven, wanneer het wat minder warm was. Deze cijfers zijn niet slecht, maar hebben toch tegenover een bevolking van meer dan 70.000 zielen (want ook het Schoterkwartier behoort in dit opzicht bij Haarlem te worden gere kend) nog niet heel veel te beduiden. Het aantal menschen, dat zelf een badkamer in zijn huis bezit, of bruik kan maken van het duurdere badhuis in de Badhuisstraat, is na tuurlijk betrekkelijk klein. Toch is het alvast een verblijdend verschijnsel, dat het bestuur daarin tot de stichting van een derde volks badhuis aanleiding heeft gevonden. Op deze manier komt er stellig voor uitgang, want de volksbaden, hoe verschillend in aard en wezen ook overigens van de kroegen, hebben dit er mee gemeen, dat er meer gebruik van wordt gemaakt, naarmate er meer zijn. Wanneer het mogelijk was, bij wijze van spreken, in iedere straat een badhuisje te hebben, zou niemand meer met een vuile huid kunnen rondloopen. Er werden in de twee badhuizen ook nog militaire- en vrouwenbaden genomen. Uit de cijfers van de eerste valt waarschijnlijk geen conclusie te trekken over vermeerderende (of ver minderende) liefhebberij in het nemen van een bad, omdat vermoedelijk de soldaten er toe worden gecomman deerd. Natuurlijk neemt dit niet weg, dat ook het nut op hevel niet uit blijft trouwens zou men af en toe wel willen, dat in onze tegenwoordige samenleving nuttige dingen wat meer algemeen konden werden bevolen. Maar iets anders is het met de vrou- wenbaden. Die worden wel degelijk uit vrijen wil genomen of nagelaten, en nu is het merkwaardig, dat er in 1906, zoowel aan den Koudenhorn als op het Leidscheplein, minder van de ze baden werden genomen, dan in 1905. Wat daarvan de reden mag zijn geweest, is moeilijk met zekerheid te zeggen ze wordt gezocht in de om standigheid, dat iemand, die in zijn practijk de vrouwen naar het badhuis joeg, naderhand niet meer practiseer- de. Wanneer dat juist is, blijkt in elk geval, dat de ware. overtuiging bij deze vrouwen nog niet was door gedrongen. Het schijnt, ook afge scheiden hiervan, wel moeilijk de vrouwen tot een geregeld bad te be wegen, wat gedeeltelijk wel zijn grond zal vinden in de moeilijkheid, om het huis te verlaten, voor een ander deel in een zekere behoudendheid, die het bad doet beschouwen als ,,kouwe drukte", waarover men uitgelachen worden kan. Vóór dat die meening is uitgeroeid, zal er nog wel wat water in de badhuizen moeten zijn ver bruikt. De achteruitgang blijkt ons ook bij vergelijking tusschen 1906 en 1907. Bij de schoolbaden bestaan weer andere moeilijkheden. Misschien kun nen de lezers zich nog herinneren, dat toen aan de school van den heer Val ken een proef met schoolbaden ge nomen werd, het schooltoezicht daar aan een einde maakte, omdat dit ge schiedde onder de schooluren, terwijl, het leerplan daarnaar niet was inge richt. Dat standpunt is destijds wei gecritiseerd, maar we moeten niet vergeten, dat de districts-schoolopzie- ner geroepen is, op uitvoering van dat leerplan te letten en dat nood wendig de tijd, aan het bad besteed, aan een leervak moest worden ont houden. Sedert dien tijd worden dan ook de schoolbaden buiten de school uren gehouden, wat weer een ander bezwaar heeft opgeleverd, namelijk dat een gedeelte van het onderwij zend personeel er niet aan verkoos mee te werken. Wat dit beteekent is uit het navol gende staatje van in 1907 genomen schoolbaden duidelijk te zien. 2de tusschenschool 4920. School G 1824 School D 1428 3de tusschenschool 7044 School B 1092 School A 60 Naar mij wordt meegedeeld hebben school D., B. en A. niet het geheele, maar toch een groot gedeelte van 't jaar meegedaan. En waarom haalt de 3de tusschenschool dit bij uitstek hooge cijfer Omdat daar een con cierge en echtgenoote zijn, die door de gemeente zijn aangesteld om toezicht te houden bij het baden, een geval waaruit logisch zou kun nen worden afgeleid, dat de kinderen wel willen baden, maar dat het toe zicht nog niet overal goed geregeld is. Des te beter, dat er een wethouder (de heer De Breuk) in het voorloopig comité zitting heeft. Uit deze beschouwing blijkt in elk geval, dat we op het stuk van volks- en schoolbaden nog maar staan aan een begin en dat de poging, om hier een afdeeling van de Vereeniging te stichten, steun verdient. Dr. Ruysch, dien we ook als onver moeid bestrijder van drankmisbruik kennen, is wel de rechte man, om de zaak Vrijdag bij de belangstellenden in te leiden. J. C. P. UIT RUSLAND. De Swet bevat een artikel, waarin op krachtige wijze stelling wordt ge nomen tegen de plannen der regee ring op marine-gebied. Het blad er kent, dat Rusland een sterke vloot noodig heeft. Maar het acht er nu den tijd nog niet voor gekomen. Eerst moeten de financiën op orde zijn ge bracht en het leger worden hervormd. Eerst dan kan er gedacht worden aan versterking der vloot. UIT PORTUGAL. Zaterdagmorgen heeft koning 'Ma nuel voor het eerst sinds 1 Februari het paleis verlaten. Hij verliet in een gesloten rijtuig, met koningin Amelie aan zijn zijde, het paleis Necessitades om in het oude klooster der Jerony- mos te Belem den plechtigen absolu- tiedi.enst bij te wonen voor zijn vader en broeder. Het koninklijk rijtuig werd geëscor teerd en omstuwd door het 2e regi ment cavalerie; de stedelijke burger wacht en de politie stonden en haie opgesteld langs heel den langen weg. De vlaggen, in de stad hingen half- stoks. De sclieepsbatterij en losten salvo's. Alle staatsgebouwen waren gesloten, evenzoo de publieke verma kelijkheden. Zonder incidenten bereikte de Ko ning de kloosterkerk, waar het ge heele hof, de ministers, burgerlijke-, militaire- en geestelijke overheden in plechtgewaad hem opwachtten. De Koning en Koningin waren ver gezeld van den infant, den hertog van Oporto. Dadelijk na hun aankomst begon de dienst. Het militaire element was in de kerk verre overheerschend, de tachementen van alle regimenten en afdeelingen van leger en marine wa ren om de katafalk en de tribunes op- Ieder kwartier brandden de oor logsschepen op den Taag en de artil- lorie-batterijen, voor het klooster op gesteld, los. Nadat de plechtigheid ongeveer 21/2 uur geduurd had, keerden de vorstelijke personen, hevig aange daan, naar het paleis terug, dat zon der eenig ongeval bereikt werd. UITVAART SIR H. CAMPBELL BANNERMAN. Ik woonde Maandag in Westmin ster Abdy den lijkdienst bij van wij len1 Sir Henry Campbell-Bannerman, met eenige honderdeal anderen, die toegangsbewijzen hadden kunnen ver krijgen, seint de Hbld.-correspondent te Londen. Onder de aanzienlijke per sonen die, even voor het lijk werd binnengedragen, de kerk binnentrap den, bevonden zich de prins van Wa les, die den koning vertegenwoordig de, minister Clemenceau voor de Fransche regeering, en alle leden van •het kabinet. De prins van Wales en minister Clemenceau werden door lakeien gevolgd, die prachtige kran sen droegen. De lijkdienst was zeer indrukwek kend. Te één uur vertrok de stoet naar Euston-station, van waar het lijk naar Schotland wordt overge bracht. Langs den weg stond een dichte me nigte geschaard, die overal den groot sten eerbied betoonde. DE AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN GUATAMALA. Uit Guatamala wordt thans be richt, dat de militaire opstand is on derdrukt. Er schijnt dus toch een op stand in het land. te hebben gewoed. Het officieele bericht omtrent den aanslag op den president van Guata mala meldde, zooals men zich zal herinneren, dat in het land volkomen orde en rust heerschte. De muiterij was een gevolg van de niet-betaling der soldijen. Veertig' man zijn gefu silleerd. In het telegram van de Deutsche Kabelgr. Ges. wordt nog ge meld ,,Men vreest verwikkelingen met Honduras" en ,,de minister van financiën van Honduras zal het land o.nciêr Mexicaansche bescherming ver laten". Dat wijst er toch wel op, dat wij omtrent den waren toestand in het land niet juist ingelicht zijn. OPTOCHT A. N. W. B. De navolgende circulaire is ver. spreid M. H. In de vergadering van 22 dezer van het Uitvoerend Comité voor de fees ten, te geven re Haarlem, bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, werd o.a. besloten tot het houden van een optocht op Zaterdag 18 Juli a.s., en dat die optocht zoo mogelijk zal bestaan ter eerste uit een huldebelooging aan den A. N. W. B. Toeristenbond, en leu tweede uit eene voorstelling van de ontwikke ling van het Toerisme van de vroegste tijden af tot op heden, alles omringd door versierde rijwielen. Aan die huldebëtooging zullen b.v kunnen deelnemen de bondsleden uit de 11 Provinciën, en wel zoo, dat iedere provincie afzonderlijk iets voor stelt, wat op haar betrekking heeft of voor merkwaardigs aan vervoermid delen en kleeding aanbiedt, terwijl aan het tweede gedeelte niet alleen alle bondsleden zullen kunnen deel nemen, doch ook allen, die belangstel len in het Toerisme. Besloten werd daarom* dat het co mité een beroep zou doen op H.H. afdeelings-consuls en consuls in de verschillende provinciën en tevens qjp H.H. directeuren van de Spoorweg- Maatschappijen, van maatschappijen of vennootschappen op rijwiel-, mo torrijwiel- en automobiel-gebied, op H.H.' fabrikanten en op de besturen van verschillende vereenigingen, ook van niet-wielrijders, en reisbureaux, om zoodoende te trachten iedereen tot deelneming op te wekken. Het is daarom, dat bovengenoemd comité de vrijheid neemt, zich tot u te wenden, met beleefd verzoek, wel zoo spoedig mogelijk te willen mede- deelen. of u genegen zijt, mede te werken tot het formeer en van dien optocht en op welke wijze. De commissie voor dien optocht is gaarne bereid, zoo verlangd, inlich tingen te verstrekken en tevens gene gen, zoo noodig, behulpzaam te zijn in hetgeen men wil voorstellen, des noods geheel in orde te brengen te gen vergoeding der onkosten. Hoogachtend Het Uitvoerend Comité, G. B, CROMMELIN, Voorzitter. J. J. ZEEWOLDT, le Secretaris. Gelieve de brieven té adresseeren aan den voorzitter Statenbolwerk 5. De Stationsbouw. De groote ijzeren kap, die de hoofd gebouwen aan het Stationsplein ver bindt, nadert reeds zijn voltooiing. Er wordt dan ook hard aan gewerkt. Brandstichting. De Haarlemsche Rechtbank vertrok hedenmiddag naar Bennebroek, om daar een onderzoek in te stellen naar een brand, die in 't laatst der vorige week daar heeft plaats gehad. STUKKEN VAN DEN RAAD. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen voor: le in te trekken het raadsbesluit van 23 Mei 1883, waarbij aan Mevr. C. de Witt HubertsFigee, wegens den aanbouw van een koepel aan het huis Leidsche Vaart 2, een recognitie van 3 per jaar werd geheven. 2e. B. en W. te machtigen orn een bedrag van f 9 voor te veel betaalde recognitie! terug te betalen. 3. Te berichten dat de gemeente niet bereid is dezen grond te verkoopen. 4e. Met ingang van 1 Jan. 1909 de erven van H. Figee Jr. te ontheffen van de huur van het perceel grond verhuurd bij besluit van 13 Dec. 1905. 5e. Aan Mevr. de Witt Huberts-Fi- gee, een gedeelte van dezen grond te verhuren voor f 52.80 per jaar, en aan de Haarl. Machinefabriek een ander gedeelte voor 100.20 per jaar. 6e. De bij raadsbesluit van 4 Juli 1906 aan H. Figée Jr. verleende huur over te schrijven op naam van Mevr. de Witt Huberts-Figee. (Raadsstuk 130). EEN BOUWGRONDEN-QUAESTIE. Op 30 Augustus 1907 is door B. Schrijnders en H. de Munnik aan B. en W. vergunning gevraagd tot het bouwen van 16 woningen en een win kelhuis aan de zuidzijde der 2e Voor uitgangstraat. Na 54 dagen werd deze vergunning geweigerd. Op 17 Dec. 1907 is door F. L. Oostehbroek als ei genaar der gronden vergunning vraagd, maar ook dezen werd een weigerend antwoord gezonden, om dat niet voldaan was aan eenige be palingen der bouwverordening. Nadat deze bezwaren uit den weg geruimd waren heeft Oostenbroek op Tl Febr. 1908 nogmaals vergunning gevraagd) Op 9 April werd hem weer vergunning geweigerd, op grond van een ander artikel der Bouwverorde ning. Oostenbroek heeft zich thans met een adres tot den Raad gewend. Hij vraagt: le. Is het college van B. en W. macht gegeven om den bouw van deze perceelen nu reeds 7^ maand op te houden, en dat, niettegenstaande er zoo'n gebrek aan werk bestaat? 2e, Hadden de ambtenaren 54 dagen noodig om te constateeren, -dat do eerste aanvragers geen eigenaars van den grond waren, iets wat bij de ope ning der stukken direct kon worden geconstateerd? Adressant verzoekt den Raad: le. wel te willen beslissen of het college van B. en W. krachtens de bestaande plaatselijke bouwverorde ning en Woningwet al of niet de be voegdheid heeft op de wijze als door haar is geschied, een verzoek om bouwvergunning te weigeren, en 2e. wel hulp eu steun te willen verke nen, ten einde het opnieuw aan B. en W. ingediende verzoek om bouwver gunning zoo spoedig mogelijk inge willigd te krijgen. ORGELBESPELING in de Groote of Si,. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 30 April 1908, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Toccate in C-dur, J. S. Bach, No. 2. Adagio. Mendelssohn. No. 3. Sonate, A. Mailly. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Andantino, C. Franck. No. 5. Scherzo, A. Guilmant. R.-K. KERK. Maandag is te Volendam de nieuwe R.-K. kerk door Z. D. H. mgr. Callier, bisschop van Haarlem, ingewijd. J u b i 1 Den lsten Mei hoopt de heer M. Versteeg den dag te herdenken, waar op hij vóór 25 jaar in dienst der ge meente trad als veerman aan den Koudenhorn. R.-K. Volksbond. Maandagavond hield de afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond eene propaganda-vergadering in St. Bavo. De heer Engels, ambtenaar van het Bureau voor de Katholieke Sociale Actie te Leiden, hield een lezing over de Katholieke vakvereenigingen, waarbij hij vooral de werking en in richting van den Volksbond prees. Staande de vergadering traden 100 nieuwe leden toe. 'T GROOTSTE VARKEN. Kleine Anna is bij oom, die boer is, te logeeren. Oom laat haar voor de aardigheid ook eens het varkenshok zien, waarin een dik varken zich be vindt. Kijk eens, Annetje, zegt oom, hier heb je nu het grootste varken AnnetjeOch en is dit nou tante Oom ,,Hoe kom je daar bij, meid?" Annetje„Ja, moeder zei laatst, (oom is eenl goed man, maar tante is 't grootste varken MUZIKAAL. Theobald Richard W&gneriski is zoo muzikaal, dat hij zijn deur sluit) met een bassleutelzijn zolder rast op notenbalken hij heeft zijn huis houdster zelf geleerd de eerste viool te spelen, en zijn middagmaal ge bruikt hij met een stemvork. Natuur lijk vormen noten zijn dessert en hij zeer gesteld op een goeden toon in zijn huis. IETS ANDERS Jonggehuwde man „Ik weet niet, lieve Truda, maar in onze kamers is eigenlijk nooit alles op lOz'de. Toen ilc als verloofde je bezocht, was ik tel kens opgetogen over de stipte orde*, die ik bij je zag." Truda„Ja maar, mannetje, des tijds kwam je maar om de acht dage» bij ons." DRINKHAL STAALWATERBRON. Men schrijft ons: Op Vrijdag 1 Mei a.s. wordt de drinkhal in het Frederikspark weder geopend en wel dagelijks van 716 voormiddags en3—5 's namiddags. Ds prijs voor een persoonlijke seizoen kaart bedraagt f 2, terwijl per glas genomen dit op vijf cent bepaald ia. Wij vertrouwen, dat velen dit jaar- van de drinkhal gebruik zullen ma ken, omdat een druk bezoek nog het zijne er toe kon doen om de drinkhal voor Haarlem te behouden. Zooals men weet luidt het rapport der raadscommissie niet gunstig voor het Staalbad Haarlem en is de kans groot, dat 1908 de drinkhal voor heti laatst'geopend ziet. Gij allen dus, die in den loop der jaren baat of genezing hebt gevon den door het gebruik van ons voor treffelijk geneeskrachtig Staalwater, alsmede gij die het Staalbad Haarlem een goed hart toedraagt, maakt u op, en toont door uw tegenwoordigheid aan de Bron, dat er nog genoeg be langstelling voor ons Staalbad is om haar voortbestaan te trachten moge lijk te maken. Brievenport. De directeur van het postkantoor te Haarlem brengt ter algemeene ken nis, dat met Ingang van 1 Mei e.k, het locaal-port voor brieven mede van toepassing zal zijn voor brieven, ge wisseld tusschen den bestelkring vaif zijn kantoor en dien van het postkan toor te Bloemendaal. Landweerplic. htigen. Ons garnizoen is thans aanmerke lijk versterkt, doordat Maandag eeni ge lichtingen der Landweer zijn opge komen. De oude Spaarne-brug. De werken voor de opruiming van den pijler der oude Spaarne-brug vorderen slechts uiterst langzaam. Het cement is zóó hecht, dat het btf- ren van diepe gaten voor het in brengen van ontplofbare stoffen, met de grootste moeilijkheden gepaard gaat. Het werkje kan dan ook nog een heel poosje duren. Een mooi huis. Het reeds vaak door ons beschreven perceel Botermarkt 25, dat onder lei ding van den architect, den heer J. v. d. Ban, verbouwd wordt in den oorspronkelijken oud-Hollandschen trant, is thans bijna gereed. Het schuttinghok is reeds weggebroken. Eerst nu komt het mooie bouwwerk goed tot zijn recht. „OranjeNa'ssau". Wegens vermeerdering van het aan tal leerlingen zal het personeel van het instituut „Oranje Nassau" weder worden uitgebreid. Ins p.e c t i e. De generaal-majoor W. de Meester, commandant der 1ste divisie, hield heden eene inspectie in de infanterie- kazerae over de lokalen, in gebruik van de Landweer.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1