Weerbericht F P. HE IC HERT, Eeersa Straohsaden Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijder Kerk en Schooi Burgerlijke Stand Laatste Berichten MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. fOpcemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 28 April 1908. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Seydisfjord laagste 745.7 m.M. te iValeniia (Zuidkust Ierland). Verwachting tot den avond van 20 April Wind zwakke tot matigen, Zuid- Oostelijke tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest zwaar bewolkt, mógelijk regenbuien. Temperatuur iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 759 m.M. Neiging' tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. Nieuwste modeliea te Haarlem. Dinsdag 28 April HoogEïe gisteren 2 uur F. 50 Laagste hedennacht F. 36o nadenmiddag te 12 uur F. 50 Eerste p r ij s. Bij den Zondag gehouden wedstrijd in komische voordrachten, uitgeschre ven door de Koninklijke Harmonie „Vlijt en; Volharding'', te Roosendaal, behaalde onze stadgenoot, de heer E. VogeË.in de internationale afdee- ling den lsten prijs. Volksweerbaarheid. Hoewel het weer zich Zaterdag avond niet liet aanzien, zich te zullen leenen tot het houden eener veld dienstoefening, waren op het uur van verzamelen toch een 30-tal leden van de vereeniging „Volksweerbaarheid" (afdeeling Haarlem) present. Door deze af deeling werd toen een verkenningstocht gemaakt in dé rich ting van Vogelenzang, die, dank zij de "gunstige verandering van het weer, als wel geslaagd mocht worden beschouwd. Na afloop der oefening keerden de deelnemers naar Haarlem terug, waar zij te ongeveer 11/2 uur v.m. aankwamen. Geen. faillissementen. 'Als bijzonderheid kan worden me degedeeld, dat heden door de Recht bank geen faillissementen zijn uitge sproken. Dit is in dit jaar nog niet voorgekomen. Faillissement opgehe ven. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis van 28 April 1908 opgehe ven het faillissement van W. Oosthui zen, koopman te Schoten dit faillis sement- was 7 April j.l. uitgespro ken. Leveren op Jaarrekening. De besturen van de Haarlemsche Handelsvereniging, de Hanze en de Vereen, van Industrieelen en Koop lieden zullen Woensdagavond een gecombineerde vergadering houden ter bespreking van de verkeerdheid 'der levering op jaarrekening en de wen schalij kheid van contante beta ling door particulieren. Gratie verleend. Aan K. F. is door H. M. de Ko ningin gratie verleend vopr het nog onvervulde gedeelte van zijn straf, zijnde een jaar plaatsing in een rijks werkinrichting. SCHOTEN. Raadsvergadering op Donderdag 30 'April 1908, des namiddags te half ze ven uur. Voorstel betreffende den bouw van eene woning voor den directeur der gasfabriek, in verband met de gehou den aanbesteding. BENNEBROEK. De toestand van J. Trouwen, wo nende aan de Rolbrug, nabij deze ge meente, die, zooals wij reeds vermeld den, onlangs over een hoop steenen kwam te vallen, is thans zoo ernstig, dat het ergste gevreesd wordt. BEVERWIJK. Maandagmiddag te ongeveer 4 uur brak er een hevige brand uit in een pakhuis van aardbeien-mandjes aan 'de Meerstraat te Beverwijk, toebehoo- rende aan den heer Gaikema. Nog vóór de brandweer kon optreden, was het daarnaast gelegen pakhuis ook in brand geraakt. Hooge vlammen sloe gen fel uit. Met 3 slangen tastte men bet vuur aan en voorkwam verdere uitbreiding, hoewel de omliggende perceelen nogal schade leden. Daar gisteren nieuwe .aardbeien mandjes waren ingebracht, denkt m8n dat onvoorzichtigheid de oor/aak is. Verzekering dekt de schade. De heer H. Breukelaar, A. R., heeft thans zijne functie als raadslid neer- geleerd. Dit is de vierde, die na 1 Maart 1908 bedankte. HALFWEG. Maandagavond zijn publiek geveild twee burger huizen en vier woon- en winkelhuizen aan den Meerweg alhier In combinatie gebracht ,op 14.500, werden zij niet afgemijnd en opge houden. HAARLEMMERMEER. Maandagmiddag omstreeks kwart na twaalf brak een hevige brand uit in de boerderij, bewoond door G. J. Stokman, toebehoorende aan Mevr. de Wed. Meimanvan Dril, te Heem stede, en staande in den Grooten IJ- polder, hoek Ring- en Hornweg. De vlammen grepen zoo spoedig om zich heen, dat weldra de schuur in de asch werd gelegd. Het woonhuis bleef behouden, maar bekwam veel brand- en waterschade. Zes koeien, alle landbouwgereedschap pen, wagens en werktuigen en nage noeg den geheelen inboedel zijn ver brand. Oorzaak tot nu toe onbekend. Huis, inboedel en vee waren verzekerd. Met de wintergewassen in Haar lemmermeer ziet het er niet rooskleu rig uit. Tengevolge van den lang- durigen winter zijn die gewassen ziek, voornamelijk de tarwe. Belangrijke opsporing. Het is den chef-gemeente-veldwach- ter- alhier, mogen gelukken, de hand te leggen op een vijftal personen, die reeds meer dan een jaar lang op ver schillende tijdstippen, ten nadeele van hun patroon, een grooten hout handelaar te Amsterdam, hout ont vreemdden en dit op onderscheidene plaatsen langs den Ringdijk O.z. in deze gemeente, voor een zeer ge rin gen prijs verkochten. Deze personen, die het onbeperkte vertrouwen van hun patroon beza ten, waren gemakkelijk in de gele genheid dezen diefstal t-è plegen en het gestolene te vervoeren, daar zij met elkander samen deden. Wan neer er nu een paar van hen met een motorboot hout moesten wegbrengen naar afnemers in andere plaatsen, waarbij zij langs deze gemeente moes ten varen, werd tevens het. gestolen hout opgeladen en alhier van dc hand gedaan. De diefstallen namen steeds gxoote- ren omvang aan, doch de patroon had tot heden nog niets er' van' gemerkt. Daar de diefstal al over zoo'n gerui- men tijd loopt is het onderzoek in deze zaak zoo omvangrijk, dat het nog niet ten volle is geëindigd. De betrokken personen hebben reeds be kend. Tegen' Zekéren D. en K. alhier is proces-verbaal opgemaakt, wegens ernstige mishandeling en bedreiging naar het leven van den nacht- hrügwachtér aan de Hillegommer- brug, W. Noordhoek; Het is te hopen, dat deze twee beruchte personen hun gerechte straf niet zullen ontgaan. DE VISCHHANDEL TE IJ MUIDEN. II. In hét slot van ons vorig artikel schreven we„doch zal men meer een sabotage-systeem volgen". Die „men" zijn natuurlijk de vischkoo- pers. De redactie teekent daarbij aan: „Zeker wel het meest afkeurihgs- waardige, dat men doen kan. Wij hopen, dat onze Gorr. zich hierin ver gist". Opdat geen misverstand ont sta, tusschen correspondent, redactie en lezers, dient men wederzijdsch te hegrijpen, wat onder sabotage wordt verstaan. Als een winkelbediende in een ga lanteriewinkel, om bij één voorbeeld te blijven, zijn patroon, dien hij open lijk niet kan schaden, wil „pesten", laat hij van tijd tot tijd een kostbaar beeld of kostbare vaas vallen, schijn baar per ongeluk, doch werkelijk met opzet. Dat noemt men „sabotage". In het door ons aangehaalde geval is de toestand eenigszins andere. Hier is geen verhouding tusschen pa troons en bedienden, maar tusschen reeders en kooplieden, d. w. z. de eene categorie is niet de ondergeschikte van de andere. De juiste situatie is deze de ree ders hebben zich ontlast gezien van de verhoogde retributie voor de ex ploitatie van de visschershaven en de vischhallen, en de vischkoopers heb ben zich met die verhoogde retributie voor het rijk belast gezien. Gevolg naijver van de koopers op de ree ders, welke koopers zich nu trachten te ontlasten ten koste van de reeders. Dat is de'strekking van hun adres en de toelichting aan den Minister. „En krijgen we onzen zin niet", al dus de bedreiging in het adres, „dan zullen we tot, ernstiger maatregelen onze toevlucht nemen". Die ernstiger maatregelen zullen zijnhet niet koopen van de aange voerde visch der stoomtrawler, al dus de reeders dwingende, het den koopers afgenomen percentage terug te geven. Evenwel, geen consequent doorgevoerde staking van vischkoop is het voornemen, maar, na vooraf gaande beraadslaging des morgens, ais de aangekomen trawlere zijn ge lost, overeenkomen dien dag wél of niét te koopen. Dit nu noemden we o. i. terecht een sabotage-systeem, omdat dit is„met voorbedachten rade, op anderer, niet verwachte tijdstippen, opzettelijk be langrijk nadeel toebrengen, zonder in het hereik der strafwet te vallen." Waar bovengenoemde handeling werkelijk in het voornemen der visch? koopers ligt, als de ministerieele be schikking ten hunnen nadeele niet wordt ingetrokken, gelooven we ons dus niet vergist te hobben, met van een sabotage-systeem gesproken te hebben. (Wat wij onder sabotage ver staan is iets anders, namelijk het op zettelijk en. voortdurend, schijnbaar bij ongeluk, beschadigen van eens anders goed. Af en toe weigeren te koopen is dus o. i. geen sabotage. •Redactie). Werd een algemeene staking van vischkoopen geproclameerd of onder ling overeengekomen, dan zouden de reeders niet met hunne trawlers te IJmuiden ter markt komen doch dat wil men niet. Men wil juist de traw lers laten komen, laten lossen, om dan, op onverwachte tijden niet te koopen, aldus de reeders dwingende, den koopers 3 korting toe te staan, waartoe de reeders dan wel zedelijk en materieel gedwongen worden;, om dat ze anders de aangevoerde visch niet kunnen verkoopen, óf wel aan z.g. onderkruipers voor zeer geringe prijzen. Het markten voor Hollandsche trawlers in buitenlandsche havens heeft groote, ook ernstige financieele bezwaren. IJmuiden is, zooals gezegd, een vrijhaven, ook voor buitenlandsche schepen, doch in buitenlandsche ha vens moet wel degelijk havengeld be taald worden door Hollandsche vischschepen, zoodat, ook met het oog op administratieve moeilijkheden het lossen der IJmuider stoomtrawlers te IJmuiden voor de reederijen van groot belang" en finnacieel voordeel is. Vandaar onze meening, dat, indien de vischkoopers hun stakingssysteem eendrachtig volhouden, de reeders zullen misschien moeten eindi gen met toe te geven, d. w. z. het verhoogde 1 retributie door het rijk van de vischkoopers geéischt, aan dezen terug te geven daarmede hun bewerihg onwaar makende, dat zij die verhoogde 1 korting niet op hun bedrijf kunnen missen. Reeds vroeger, bij de actie der ree ders, hebben we, voornamelijk met't oog op de weinige of absoluut geene. dividenden door de Stoomvisscherij- Maatschappijen uitgekeerd, medege deeld de gronden, waarop de reeders betoogden niet meer t.e kunnen mis sen. Zoo doen thans ook de vischkoo pers. Ook zij trachten aan te toonen, dat zonder 3 koopmanskorting hun bedrijf slechts verlies zal geven, op gronden reeds in ons artikel „Een dreigend conflict", vermeld. In hoeverre die beweringen en die der reeders omtrent het niet kunnen missen van 1 korting op de bedrij ven juist is, daarop komen we nader terug. Alleen constateeren we héden deze drie feiten lo. de Regeering wil 1 retributie meer en vroeg dat van de reeders2o. de reeders hebben die belasting knaphandig van zich afwe ten te schuiven3o. de vischkoopers, daarna door de Regeering belast, trachten zulks insgelijks te doen, door te beweren, dat niet zij, doch de ree ders het kunnen en moeten opbren gen. - De rechte en kortste weg ligt ook ditmaal in het middendie weg is ook de beste en werd door ons reeds meermalen aangewezen, n.l. een schikking tusschen Regeering, rêe~ ders en koopers. Dat zoowel reeders als vischkoopers de meerdere groote kosten van de haven en de hallen voor hun bedrij ven niet noodig achten, daarover èn over den gulden middenweg in dezen komen we in een volgend blad' iets naders mededeelen. UIT DEN ZANDVOORTSCHEN RAAD. Het heeft Maandagavond weer eens gestormd! Dit was ook wel te verwachten, want in de vorige vergadering bij de interpellatie-Koning stond het weerglas al dreigend op verandering. De VOORZITTER begon den heer Koning te bekennen, dat B. en W. in derdaad aan S. Slagveld vergunning gegeven hebben, om zijn huis aan de Zuiderstraat hooger te bouwen dan geoorlóofd is. Dit is echter onwetend geschied en is te wijten aan een on duidelijkheid in de aanvrage van den bouwer. B. en W. hebben veel last van de heeren-bouwers, die alle slink- sche omwegen bewandelen om de Bouwverordening te ontduiken. Zelfs u, mijnheer Koning, die toch als Raadslid weet wat de bepalingen zijn, hebt twee keer getracht het college van B. en W. om den tuin te leiden. Toevallig kwam 't echter uit. De heer KONING (opstuivend): Wat zegt u daai'? Dat moet u bewijzen, hier in 't openbaar! De VOORZITTER: Die vraag had ik verwacht. Hier zijn eenige bouwplan nen door u ingediend. Bij do verbou wing van het huis van S. Paap aan de Pakveldstraat zijn de muren niet op! de vereischte dikte gebracht, en bij de verbouwing van eenige huisjes aan clon Kanaalweg is een gebrek aan de bedstede. De heer KONING: O, dat zijn maar kleinigheden, die heusch niet met op zet zijn gepleegd! Zoo iets noem ik spijkers op laag water zoeken. Boven dien, als bouwer ben ik geen Raads lid en handel dan ook alleen naar opdrachten van mijn principalen. De VOORZITTER: 't Zijn kleinighe den, maar er blijkt uit, hoe weinig de bouwers te vertrouwen zijn. Maar iets anders, waarom heeft de heer Koning deze zaak eigenlijk in een openbare vergadering tersprake ge bracht. De heer Koning kon weten, dat het verzuim van B. én W. onwe tend is gebeurd, en zoo'n zaak in het publiek te besproken getuigt niet van vriendschappelijke bedoelingen. De heer KONING (zich erg driftig makend en hard scherp sprekende): Ik heb deze zaak ter sprake gebracht, om eens den rotten toestand in deze gemeente op bouwgebied te laten zien. Ik heb mi één feit genoemd, maar er zijn er nog veel, veel meer. De Bouw verordening wordt door B. en W. zeer onrechtvaardig toegepast; wat de een mag, mag de ander weer niet. Ik vraag u, waar moet het heen, als een kapitalist stilletjes vergund wordt om een beestenstal te vertimmeren tot menschen-hergplaats, waar moet het heen als daarentegen arme menschen op een steentje beknibbeld worden, waar moet het heen, als in den tuin van den wethouder zelfs met een half steentje muren gebouwd worden? Er is nog meer. Hier zou een werk aan besteed worden. Een Haarlemmer, schreef minder in dan een Zandvöor- der, en hij kreeg het werk. Latei- blijkt, dat deze Haarlemmer met de fundeeringen smokkelde, on er niet de helft van de vereischte steenen in stopte. B. en W. werden gewaar schuwd, maar de voorzitter en een wethouder zeiden: „laat maar zitten". Als de bouwverordening hier goed werd toegepast, had de* Haarlemmer hooger moeten inschrijven en dan had de Zandvóorder het werk gehad. Dergelijke feiten zijn zeer schandelijk. Zoo'n toestand mag niet langer voort bestaan. De VOORZITTER: Ik ben blij toe! Wat hebt u veel gezegd, mijnheer Koningl U moet u echter niet zoo driftig maken. Kalmte! U wil van al die feiten de schuld maar aan B. en W. geven, 't Is echter hun. schuld niet. Ons college is niet deskundig, behalve de heer Zwaan, en kan niet op alle slakken zout leggen. Om de smokkelende bouwers te controleeren moeten we een goeden gemeente-op zichter hebben, 't Is onze taak niet. Zorg er nu aanstonds voor bij de be noeming van een gemeente-opzichter een goede te kiezen. Dan kan er ver betering komen. Nadat nog de heer ZWAAN het woord genomen had, om als wethou der-deskundige te verzekeren, dat B. en W. nooit vergunningen gegeven hebben in strijd der verordening, zei de heer KONING nog: maar die afwij kingen zijn toch gebeurd, en hiermee was het debat over deze zaak afgeloo- pen. Alsnu kwam aan de orde de benoe ming van een gemeente-opzichter. 118 sollicitanten hadden zich aangemeld. Bij de eerste en tweede vrije stem ming verkregen de heeren Schermers 4 stemmen, Scholten 3, Wessling 1 en Koper ook 1 stem. In herstemming kwamen de heeren Schermers en Scholten, van wie de heer Schermers met 6 van de 10 stemmen gekozen werd. Nog werd besloten, dat de opzichter als de Raad dit later wenscht, een cursus in bouwkundig teekenen moet geven; tegen minstens f 0.60 per les uur, en dat de benoeming voorloopig voor één jaar geschiedt. Iii deze vergadering werd de pas benoemde gemeente-ontvanger, de heer A. C. Voet beëedigd. De voorzitter wenschte hem geluk met deze onderscheiding en de heer Voet dankte voor het in hem gestel de vertrouwen. 't. Was alzoo wat besluiten betreft een weinig vruchtbare vergadering, die echter toch zeer lang fbiurde. Vrijdagavond a. s. zal door een Commissie onder voorzitter-schap van Baron II. M. Collot d'Escury de fees telijke uitreiking plaats hebben van een vaandel aan de Muziekkapel „Paul Kruger", alhier. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZAANDAM. Men seint ons uit Zaandam in aan sluiting aan hetgeen in ons 2de blad is medegedeeld Het weer is prachtig. De stad is overvol van belangstellenden. Op ver schillende. plaatsen is muziek. De vlootrevue op de Achterzaan is uit stekend geslaagd. Een schoon aan zicht bood de gepavoiseerde dubbele rij schepen. II. M. droeg een rosekleurig cos- tuum en bonten mantel. De Prins was in admiraalsuniform. WEST-SUMATRA. Aan do N. R. Ct. werd uit Batavia het volgende geseind: „Maréchaussée Fort vander Capel- len versterkt detachement zeventien de omstreken Padang dag en nacht patrouilleeren." Wij meenen uit het vorenstaande te moeten lezen dat de maréchaussées van Fort van der Capellen, versterkt met een detachement van het 17e ba taljon, zijn aangewezen'voor den pa- trouilledienst, in de omstreken van Padang waar te nemen. Hier gaf, ge lijk men weet, de slaehtbelasting, waarmee bedoeld is de ook elders in de buitenbezittingen geheven en daar onlangs ingevoerde belasting op het slachten van runderen, aanleiding tot, ongeregeldheden, waaraan een in- landsch hoofd ten offer viel en ten gevolge waarvan verschillende arres taties plaats hadden. Mr. T. M. C. ASSER. Heden, 28 April, viert staatsraad mr. T, M. C. Asser zijn 70sten ver jaardag. SANATORIUM „HOOG-LAREN". Men schrijft aan 't „Hbld." J.l. Zaterdagavond werd aan de patiënten van het Amsterdamsch Sa natorium „Hoog-Laren" weder eene aangename afleiding verschaft door eene muziekuitvoering, waartoe me vrouw Julius—De Vogel (zang), me juffrouw Landré (piano) en de heer Van Beever (viool) hunne welwillende medewerking verleenden. Zulke avon den met verheffend kunstgenot oefe nen een zeer opwekkenden Invloed uit op do patiënten en worden door hen dan ook uitermate gewaardeerd. ONGELUKKEN. Men meldt uit Schiedam, aan de „Msb.": Hedenmorgen 10 uur liep de 20- jarige B. Lagendijk, wonende te Rijs- oord (Ridderkerk), op de werf der fa briek Landman, alhier, met het lin kerbeen in een pas afgezaagd stuk ijzer, waardoor de slagader werd af gesneden. Door den baas voorloopig verbonden, werd hij op last van ch\ Janssen, onmiddellijk naai" het zie kenhuis vervoerd. DE MOORD TE SCHUTTORF. Als vermoedelijke mededader van den reeds vermelden moord op Stuvel met inbraak te Schuttorf, is, zoo meldt men uit Oldenzaal aan de Zvv. Crt., door de politie in liet naburige Wilde- liaus gearresteerd zekere Somberg al daar. Hij is geboeid naar Bentheim getransporteerd. DE PLAATSELIJKE COMMANDANT. De luitenant-kolonel, plaatselijke commandant te Utrecht, M. J. de Jongh, heeft pensioen aangevraagd te gen 1 Juli a.s. (U. D.) BRANDEN. In den nacht van 26 op 27 April ont stond een felle brand in het aan vele reizigers welbekende hotel Steenber gen te.Dedemsvaart. De vlammeir von den rijkelijk voedsel en grepen zoo snel om zich heen, dat weldra het ge- heele gebouw met bijbehoorende stal len en schuren in lichtelaaie stond. De brandweer vermocht niets tegen zulk een vuurzee, zoodat in den tijd van een paar uur van het hoofdge bouw nog slechts de vier muren ston den en de bijbehoorende gebouwen tegen den grond lagen. Het vee en de paarden konden gered worden. Dank zij de gunstige windrichting, breidde de brand' zich niet verder uit. Verze kering dekt de schade, terwijl men omtrent d'e oorzaak in het duister tast. ONWEER. Maandagmorgen in de vroegte, tus schen half vijf en vijf uur, barstte er boven Leeuwarden een hevig onweer uit, dat gepaard ging met zwaren ha- gelval. Massa's hagelsteenen daalden op de stad neder en werden hier en daar door den wind tot zoo aanzien lijke hoogte opgehoopt, dat later, toen de hagel smolt, de dakgoten het water niet konden verzwelgen, zoodat deze en gene inwoner verrast werd door een ontlading van het water' aan den binnenkant van zijn huis. Zondagavond laat lichtte het al nu en dan. Het weer was buiïg den gan- schen .nacht. Ook na het hevige on weer vanmorgen vroeg rommelde het nog bij tijden. En daarop is een dag gevolgd, die eerder in een heel koude Maart dan in een Aprilmaand thuis behoort. Verscheiden telefoongeleidingen schijnen door het on weder defect ge raakt te zijn. 1 („Leeuw! Ct.") VAKSCHOOL VOOR TYPOGRAFEN. Maandagmiddag 3 uur had te Utrecht de jaarvergadering plaats van de Vakschool voor de Typogra- phie onder leiding vair den heer J. H. de Waal Malefijt, lid der Tweede Kamer. Medegedeeld werd, dat het aantal leden pl.m, 110 bedraagthet ledental is dus aanmerkelijk minder dan voorgaande jaren. De vóorzitter deed in dit opzicht een beroep op al ler medewerking. Met leedwezen werd Van het overlijden van dén heer H. A. van Beuningen kennis genomen on besloten do rente van. het legaat door Z.Ed. aan de vereeniging vermaakt, te gebruiken voor het geven van prij zen aan de leerlingen. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de rekening in ontvangst en uitgaaf sloot met een be-drag groot 13,723,79. Er is een ba tig saldo van f 298.89. Daar het thans in gebruik zijnde gebouw te klein is, zal door het bestuur worden voorbe reid een leeninrr van 90,000 te slui ten, ƒ70,000 voor den-bouw en f20,000 voor de inrichting ervan. Ter vergadering werd nog medege deeld, dat de school telt 28 leerlingen waaronder uit Appingedam, Culem- borg, Nijkerk, Beverwijk en Amster dam. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. H. do Waal Malefijt en mr. dr. v. Zijst en nieuw gekozen als bestuurslid de heer II. C. van Woer den, directeur der Landsdrukkerij te Den Haag. Het verdient vermelding, dat thans de directeur der Stadsdruk kerij te Amsterdam en de directeur der Landsdrukkerij te Den Haag in het bestuur zitting hebben. Nadat dank was gebracht aan den heer H. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs, voor diens krachtigen steun, deelde de voorzit ter mede, dat de directeur zich bereid had verkloai-d de school na afloop dier bijeenkomst te laten zien aan de leden waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. VOETBAL. Zondag 10 Mei wordt er op het ter rein, gelegen aan den Oudenweg om 't kampioen gespeeld van Haarlem, voor eerste en tweede elftallen. Vereenigingen die daaraan willen deelnemen kunnen zich schriftelijk vervoegen bij den heer P. Martin, Heerensingel No. 23 A. „KRACHTSPORT". Wedstrijden in worstelen en ge wichtheffen om het kampioenschap van Nederland 1908. Op Zaterdagavond 2 Mei en Zon dagmiddag en -avond 3 Mei zal de Amsterdamsche Athl. Club „Arena" Ier gelegenheid van haar vijfjarig bestaan, bovenstaanden wedstrijd ge ven, onder contróle vau den Neder- ir.ndschen Bond en onder leiding van den Amsterdamschen Bond, in het feestgebouw „Bellevue". Zoo belangrijk als deze wedstrijd, is nooit een voorgaande geweest, daar bier uit de deelnemers de beste wor stelaars gekozen worden, om Neder land bij de Olympische spelen te ver tegenwoordigen De Bond heeft dan ook de eer, als eere-voorzitter van de jury te hebben den heer Van Tuijl van Serooskerken, lid van het Internationale Oiympisöh Comité en voorzitter van het Neder- landsche Olympisch comité» Genoemde heer heeft 'tevens een zeer fraaien extra prijs beschikbaar gesteld (zilveren beker). Ruim 170 deelnemers hebben inge schreven, zoodat de strijd spannend zal zijn en ieder uitermate zijjn best 7al doen, om Nederland te Londen te vertegenwoordigen. telegrammen HET ENGELSCHE LAGERHUIS. LONDEN, 27 April, (Reuter.) Het Huis is na het Paasclireces weder bij eengekomen en heeft dadelijk zijn zitting verdaagd tot morgen, ten teeken van eerbied voor de nagedach tenis van Sir Henry Campbell Ban- norman, wiens verdiensten op wel sprekende wijze door minister-presi dent Asquith, onder blijken van in stemming Van alle partijen, werden herdacht. EEN COMPLOT. WE EN EN, 27 April. (Reuter.) Uit Ueskjueb (Macedonië) wordt aan de Weenensche bladen geseind, dat de Turksrhe autoriteiten een complot hebben ontdekt, gesmeed door Ser viërs j. met het doel den aanleg van den Sandjak-spoorweg" te verhinde ren. De samenzwering werd geleid door twee popen en een aantal onder wijzers. De samenzweerders werden gevangen genomen en bij de gedane huiszoekingen werden een aantal compromittèerende stukken .gevon den. RA1SOELI VERMOORD PARIJS, 27 April. (Reuter.) De bla den bevatten een telegram uit Tan ger, mededeeléi\de, dat Raisoeli, na dat hij een feest van zijn stam had bijgewoond, in een hinderlaag is ge lokt en-vermoord. Later telegram. Te vijf uur had het ministerie van buitenlandsche zaken nog geen. bevestiging .van dit bericht ontvangen. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. RABAT, 26 April. (Reuter). Men meldt, dat fanatieke benden de stra ten van Fez doorkruisen, met de be doeling dé buitenlandsche postkanto ren te plunderen. De Duitsche en En- gelsche postkantoren waren gesloten, zoodat de betoogers slechts de buiten geplaatste bussen konden vernielen. M' het Fransche postkantoor werd' al les', stukgésl'agen. Een brievenbestel ler en een soldaat, die zich tegen, het binnenkomen der oproerlingen ver zetten,. werden met den dood be dreigd. Zoodra het bericht' der gebeurtenis sen bekend'was, betuigden de autori teiten aan den agent, die belast is- met de- zorg voor de archieven van het Fransche consulaat, hun gevoe lens van-diep leedwezen. De schuldigen wérden onmiddellijk gevangen gezet. CYCLOON. PARIJS, 27 April. (Reuter.) De mi nister van koloniën deelt mede, dat een hevige cycloon de Comoren ge teisterd heeft, waarbij vooral Groot- Comöro ernstig nadeel geleden heeft. KOERDENINVALLEN. URM-IA. 27 April. (Reuter.) In de afgeloopen week hebben Koerden we der 8 dorpen geplunderd, 5 personen gedood en een groot aantal gewond. Ongeveer 2000 Koerden drongen door in hét district Doula, d'e geheele be volking van één dorp moest vluchten, een ander dorp werd verwoest, waar bij 18 personen werden gedood, in een derde dorp werd een. gedeelte van de bevolking dadelijk gedood» terwijl de rest door verstikking om het leven kwam in een moskee, die de Koerden in brand hadden gestoken. NED. HERV. KERK, Aangenomen het beroep te Groote broek (N.-H.) door Ds. A. van Iterson te Oosthuizen te Midwolda (Old- ambt) ds. W. J. Oósterhéert» ie KieS- windeweer te Almelo door ds. L. S. van Zwet, te Hoogersmilde. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Lioes- sens door ds. S. Schaafsnuft, té Jn- trijri. BEVALLEN April 27. C. van Mierlo-^-Wijnands, z. S. Oudegeest—Thomasz, d. J. L. PolflietPirovano, z, OVERLEDEN April 26.. O., 21 m., z. v. B. v.. Bil- dèrbeek, Korte Hofstraat; K. Velt huis, 78 j.Teding van Berkhoütstr.; 27. Mi J. MeijerRuijper, 77 j„ Am- sterdamsehevaart. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door het Ge meentebestuur aanbesteed Het leveren van de hoeveelheden steenkolen, anthraciet, turf en petro leum, ten behoeve van gemeentege- bouwen en -inrichtingen, benoodigd in het tijdvak van 1 Mei 1908 tot et met 30 April 1909. Minste inschrijvers wares Steenkolen F. Perquin, f 1.15 per 10 K.G. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. 1.82 per 100 K.G. Lange turf G. 1 d. Haak, Jr., 0.27 per dubbele H.L Korte turf N. van Breemen en Co, euG. v. d. Haak Jr., beiden voo f 0.48 per dubb. H.L. Petroleum A Elffers Jr., 0.08 1/2 per Liter, Gunning Dinsdag a.s. om 8 uur. G e v. Voorw. Een kinderjaponnetje, eeta gouder broche, een gouden oorknopje, ee> zilveren halsketting, waaraan geld stukjes zijn bevestigd, eea ve>rreken boekje van een hulpleenbank, een hor loge, een Ulmerdog, een rozenkrans. Uit een tapperij in de Klebae Hout straat worden twee flesschen eterkw drank vermist. Uit een stal aan- he Plein wordt een gedeelte vwo e» paardentuig vermist.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2