NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Onze Laehhoek. S8e Jaargang. No. 7622 Verschijnt dagelijks, hehaive op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 1 MEI 1908 AARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB JÜAANDBNl Wfear Haarlem 1.20 Wtox de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 IFübkco per post door Nederland1.65 Afeonderlijke nummers0.02 H (gëSlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H n „de omstreken en franco per post 0.45 ®ftgave der Vennootschap ionrens Caster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIÈNJ Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrondlssemenÉ Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0. M Reclames 30 Cent per regeL BIJ Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. pet plaatsing. 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 72d, Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tol de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 1 MEI. Vereeauging: Meivioring. Sprekers: V. Beek en mej. Edelehbosch, 8 uur. Schouwburg: Meiviering Haarl. Ar- siders-Secretariaat. Spreker Ds. Th. lakker-.. 8 uur. BenaebroekGemeenteraadsverga- lering, uur. OM ONS HEEN No. 732. Jen Lundensr.li t Misdadiger n. I „Soms" zoo gaat het verhaal van jen Londenschen misdadiger voort, (gelukt het alleen bij toeval om aan Ie aandacht van de politie te ont- pappea. Eens stond ik vlak naast en jonge dame, die een taschje in de land had, te kijken naar een uitstal- mg. Daar ik vermoedde, dat zij haar prtemonnoie in dat taschje bewaar- fe, opende ik het voorzichtig en nam t de portemonnaie uit. Misschien ag zij iets in het spiegelglas, althans keek opeens naar beneden, en toen I het taschje wijd zag openstaan, pr ik geen tijd had gehad om het sluiten, wendde zij zich om en fcht, zooals ik wel begreep, rnet de )gen naar den politieagent, die daar tijd staat. Ik zon stellig gevat zijn, wanneer niet vlak voor een grooten bazar d gestaan nu ging ik er binnen, ipte vlug door een paar afdeelingen en, verliet het gebouw door een an- re deur en riep een rijtuig aan. ar ledigde ik de portemonnaie en •stopte die daarna onder de bank. let is een van onze grootste zorgen, een gestolen beurs dadelijk kwijt raken. Dikwijls draag ik eenige veloppen in mijn zak. De portemon- le wordt in een van die enveloppen laan en kalmweg als een gewone ef gepost. )e menschen zijn er dikwijls ver- isd over, hoe wij onze hand in hun kunnen steken, zonder dat zij er van voelen. Natuurlijk zouden ze bemerken, wanneer de geheele kS. er in gestoken werd, maar dat leurt ook niet. Niet meer^dan twee drie vingers tegelijk worden er in- token en langzaam langs de voe- veröer bewogen. Op die manier iet vrij gemakkelijk een horloge aen beurs te grijpen. Los geld is doel niet, dat rammelt te veel. Wanneer we iemand zien, die den ruk geeft van een goede portcmon- te kunnen hebben, raken wij zijn zak aan. Door gewoonte nen we dadelijk zeggen, of er iets Ie portemonnaie zit. Dan begint, ils ik u beschreef, het schuiven Iringen, en wordt de slag gesla- couranten houden ons op de le waar en wanneer er een goe- [elegenheid zal zijn, om een slag laan. Vooral' op tentoonstellingen een goede kans. Ik herinner mij, ilc eens op een dag twintig horlo- heb gesnapt op een tentoonstel- wat natuurlijk onmogelijk en te gevaarlijk zou zijn geweeat, neer ik ze niet telkens had kuu- afgeven aan de zuster van can de kameraden, die permissie hal n te krijgen, om er een soort vau jestentje neer te zetten, n merkwaardige ondervinding ik eens gehad, toen ik een groo- [ouden horlogeketting trachtte to Q van iemand, die als een rijk rondliep. Hij'bemerkte wat ik vervolgde mij, zonder evenwel olitie te roepen en maakte zich dijk, nadat liij mij een doods- k had aangejaagd, als een ka- ad bekend. Het mooiste was, dat letting volstrekt niet van goud maar een van die nagebootste igcn, waar wel op eiken schalm [waarborgmerk is gezet, maar die ip deze manier voor ons laten 'o, om ze aan onnoozele lui voor te slijten. Wat een van mijn kameraden eens durfde uitvoeren, i3 zeker een van de meest roekelooze staaltjes, waarvan ik ooit gehoord heb. 't Was in den tijd, toen Chamberlain eerste minister was. Op zekeren dag kwam hij uit het ministerie en stapte in een open landauer, om weg te rijden. Mijn ka meraad was goed gekleed en droeg daarbij een lioogen hoed. Toen de paarden voor den landauer zich in beweging zetten, begon de menschen- menigte te juichen en met hoeden te zwaaien. Mijn kameraad sprong op de treeplank, zwaaide met zijn rech terhand zijn hoed; terwijl hij zich naar Chamberlain overboog en riep „Bravo, bravo, Chamberlain 1" Hij gedroeg zich ais iemand, die door bewondering in vervoering is geko men, maar lichtte meteen met de lin kerhand de speld uit de das van den staatsman en sprong daarna weer op den grond. Zóó handig was dit ge daan, dat de bestolene het niet eens bemerkte en gedacht moet hebben, dat hij de speld op de een of andere manier verloren had. Althans ik heb er niets van in de couranten gele zen- Dezelfde man had het eens. voorzien op een jougmensch, die een prachtige dasspeld droeg. Wij waren in de na bijheid en letten er op, hoe het zou afloopen, want de jonge man was bij zonder zenuwachtig en voorzichtig, en voelde herhaaldelijk, of hij zijn speld nog wel had. We dachten dus, dat de ander bet wel op zou geven, daar de zaak er heel gevaarlijk uit zag en er niet de minste leans scheen te bestaan. Juist kwani de Lord-Mayor in zijn koets met een hoogen gast voorbij. De zakkenroller narn zijn hoed af, stak zijn arm bijna dwars over de borst van zijn slachtoffer omhoog en riep aldoor maar „hoera, hoera ter wijl hij tegelijk met de andere hand de dasspeld uit de das lichtte. Daar op maakte hij beleefd zijn veront schuldiging, dat hij den man geduwd had en werkte zich door de me nigte. Een oogenblik later ontdekte de jonge man zijn verlies, raakte het hoofd kwijt en duwde de menschen weg, om op den grond naar zijn speld te zoeken. Intusschen had de dief het hazenpad al gekozen. Natuurlijk komt het meermalen voor, dat de bestolenen opmerkzaam worden, wanneer de zakkenroller juist hun horloge in de hand, maar den ketting nog niet losgemaakt heeft. Hij kan dan niet anders doen, dan het horloge-laten vallen. Gewoonlijk komt het dan niet hij de menschen op, dat er een poging is gedaan om lien te bestelen, maar denken ze, dat het horloge op de een of andere manier bij toeval uit hun zak is geraakt, doen het er weer in en knoopen kalm hun jas dicht. Er is een algemeene vrees onder inbrekers voor vingerafdrukken. Die zijn later gevaarlijk voor een ver dachte. De politie heeft daarvan veel voordeel gehad, omdat bij het onder zoek de overeenkomst van vingeraf drukken dikwijls tot vaststelling van de identiteit van den dader heeft ge leid. Maar een van de kameraden heeft een soort van rubber-oplossing gemaakt, waarin de inbrekers hun vingertoppen doopen vóór dat zij aan ?t werk gaan. Die oplossing droogt snel op, maar kan met terpentijn gemakkelijk worden afgewasschen. De vingertoppen krijgen daardoor iets vierkants, veranderen geheel van vorm, zoodat de vingerafdrukken na derhand niet moer als bewijsmiddel kunnen gelden. Het inbreken heeft mij wel eens voordeel, maar ook eenige maanden gevangenisstraf opgeleverd, benevens herhaalde teleurstellingen. Ik her inner me, dat we eens in een onbe woond huis door een muur trachtten te komen, om in het naaste huis de brandkast te openen en juist met groote moeite door een muur van twee voet dik waren gebroken, toen de lcomst van een bewaker ons ver joeg. Een anderen keer, op een bijzon der mistigen dag, huurden we een verhuiswagen en trachtte een klein brandkastje mee le nemen, dat in een bekenden winkel vlak bij de deur stond, terwijl een paar kameraden den eigenaar achter in den winkel bezig hielden. We konden er evenwel geen beweging in krijgen, hoe we ook rukten en sjorden, want de kast was aan den vloer vastgemaakt, en toen we eindelijk in den wagen spron gen en de vlucht namen, klonken van alle kanten de alarmsignalen van de politieagenten. Zonder den dikken mist zouden we zeker zijn geknipt. De instrumenten waarmee we wer ken, zijn gemaakt van het beste me taal en dus zeer kostbaar. De zagen zijn zoo gemaakt, dat ze, zoodra er maar een gat gemaakt is, door het zwaarste staal heengaan, wanneer we maar zorgen, dat er voortdurend een sterke zeepsop over wordt uitgegoten, om te beletten, dat ze warm worden. Een Amerikaansche inbreker, die pas'is overgekomen, heeft ons ver teld, dat hij een scheikundige zelf standigheid bezit, die in vijf of tien minuien door het dikste staal heen- vreet." Tot zoover het verhaal van den misdadiger. Dit is gelukkig blijkbaar maar een bluf je geweest, want als dat mogelijk was, zou geen brandkast meer veilig zijn. We zouden er dan wel van ge hoord Rebben. Maar toch kan dit verhaal zijn nut hebben, om de menschen aan te spo ren tot de grootste voorzichtigheid te genover dit gevaarlijk gespuis. In een volgend artikel zal wel gele genheid zijn om eens te wijzen op de onvoorzichtigheid, waardoor het pu bliek zelf mogelijk maakt, dat het bestolen wordt. Daarom vooral kan het vermelden van de triics der dieven zijn werke lijk nut hebben. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE RUSSISCHE DOEMA. De Birsjewja Wedomosti zegt, dat verscheidene Doema-leden plan heb ben hun mandaten neer te leggen, daar zij zich in financieele moeilijk- j heden bevinden, en stelt daarom voor I het daggeld der Doema-leden van tien op vijf en twintig roebel t- bren gen. Het blad vergelijkt de omstandig heden der niet met. aardscho goederen bedeelde Doema-leden met de veel gunstiger positie van de gekozen le den \an den Rijksraad. UIT PORTUGAL. De Lissabonsche bladen bevatten het bericht, dat hij gelegenheid van de onderteekening van het protocol der eedsaflegging, koning Manuel gratie verleenen zal voor alle politieke mis drijven, tot 31 Januari gepleegd, uit gezonderd die, welke verband houden met den koningsmoord. DE OPENING DER PORTUGEE- SCHE CORTES. Koning Manuel begaf zich Woens dag, begeleid door de hoogwaardig heidsbekleders, op weg ter opening der Cortes. In de zaal van de Kamer van Afgevaardigden was een groot aantal afgevaardigden en senatoren bijeen. Do koning', gevolgd door de ministers en de hooge hofdignitaris- sen, beklom den troon, teneinde de troonrede voor te lezen. Hij zeide „Een zelfde gevoel vereenigt ons, nl. dat van smart, veroorzaakt door het wreede lot, dat mijn vader en mijn broeder heeft weggerukt. Het ligt niet op mijn we" een lofrede te houden op de nagedachtenis van den overleden vorst, het zij voldoende de vreeselijke episode van den martelaarsdood van den koning in uw geheugen terug te roepen en daarmede een beroep te doen op uw loyaliteit en ter aanmoe- diging aan allen om te arbeiden in het belang van den vrede en den voor uitgang van de natie. In onze smart ontvingen wij de bewijzen van deel neming van de staatshoofden, maat schappijen en de pers der geheele be schaafde wereld. Wij leven in vrede en in vriendschap met de mogendhe den, die ons nog kort geleden prinsen en afgezanten zonden ter betuiging van haar deelneming in ons leed. ,,Ik voed de hoop, dat ik met de hulp van God en de vertegenwoordi gers van het volk mijn taak naarbe- hooren zal kunnen vervullen. Alle omstandigheden wijzen er op. dat Portugal's buitenlandsche positie ver zekerd is. Op hetcongres te 's-Gra- venhage trachtte onze diplomatie het beginsel van de arbitrage te verwe zenlijken. „Wij moeten trachten onze buiten- landscho handelspolitiek op een ste- vigen grondslag te vestigen. „Ten opzichte van de binnenland- sche politiek bevinden wij ons ineen crisis, die wij moeten trachten te bo ven te komen. De regeering heeft het haren plicht geacht eenige maatrege len van wetgevonden aard op te hef fen en het recht der burgers weder tot den normalen staat terug te bren gen. „Andere maatregelen zullen aan uw vrij ónderzoek worden onderwor pen. „Op ons rust thans en in de toe komst de plicht de grondwet te ver dedigen. „De regeering meent in den geest van de overgroote meerderheid der burgers te handelen, door het geven van gelegenheid om verandering te brengen in de grondwet en de bepa lingen, die de uitoefening van het gezag regelen. Bij deze hervorming moet van den aanvang af aandacht worden geschonken aan de artikelen die aan een bespreking in het parle ment moeten worden onderworpen uit deze vloeit voor het parlement de andere zware taak voort tot aanne ming van een kieswet, die de vor ming van het volgende parlement re gelt en meer dan tot dusverre reke ning houdt met de wijze van vorkie- zing, aan welke het parlement de voorkeur geeft, als zijnde de volkomen uitdrukking van het gevoelen van het volk. De koning kondigde verder een lan ge reeks van' wetsontwerpen aan. Voor de behandeling zal de Kamer in kennis worden gesteld met den staat der financiën en de middelen, waarover de schatkist beschikt, ter tegemoetkoming aan de eischon van den openharen dienst. Aan den tegenwoordigen lagen stand van de staatsfondsen zal een einde komen, zoodra bekend is, over welke groote hulpbronnen het land beschikt. De uitgaven zullen vermin derd worden. Een nieuw contract met de Bank van Portugal, dat de regee ring in staat stelt de uitgaven te be perken, zal aan het oordeel der Ka mer onderworpen worden. De regeering bereidt een conversie voor van de oude binnenlandsche schuld en maatregelen, die zij ge schikt acht ter verbetering van het goud-agio. Het algemeene toltaiaef zal belang rijke wijzigingen (ondergaan. De jongste wet op de publieke comptabiliteit zal gewijzigd worden cn er zullen maatregelen worden voorgesteld tot verbetering van den economischen toestand en het evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven. De politie zal hervormd worden. Verder kondigde de koning de in diening aan van wetsontwerpen tot bescherming van mijnwerkers en vrouwen, bracht hij hulde aan land en zeemacht en deelde hij mede, dat de Hooge Raad van verdediging een algemeene reorganisatie van leger en vloot in onderzoek heeft. Wijders, dat er maatregelen zullen worden genomen in het belang van de ontwikkeling der koloniën, den landbouw, de nijverheid en de spoor, wegen en daarna deed hij een be roep op het parlement om ten bate van het geheele volk alle krachten in te spannen. Onder toejuichingen van de menig te keerde de koning naar het paleis terug. UIT DE BELGISCHE KAMER. De Kamer zet de behandeling over den Congo voort. De heer Hymans be schouwt de annexatie als een drin genden en onvermijdelijken plicht. De lijd voor het persoonlijk optreden is voorbij, redenen van nationalen en internationalen aard eischen een op lossing van het geschil tusschen En geland en den Congo-Staat. De ko ning was direct daarin betrokken, ge heel alleen, zonder raad, die hem ter zijde stond, zonder waarborgen niet als koning der Belgen, maar alssou- verein van den Congo-Staat en indi rect was daardoor ook België er in betrokken. Het belang van het land en de' wensch van Engeland noodza ken België den Congo-Staat te an- nexeeren of op te geven. TROEBELEN IN COCHIN-CHINA. Een telegram uit Battambang in Cochin-China aan don „Temps" be richt, dat daar plotseling een op stand is uitgebrokende stad staat bloot aan een overval, daar er geen voldoende bezetting is. De minister van koloniën verklaart dienomtrent geen berichten te hebben ontvangen. H e r ij k. De eerstvolgende zitting voor herijk heeft Maandag 4 Mei plaats. ENGELSCHE EERSTE KLASSE BE ROEPSSPELERS TE HAARLEM. Het H. F. C.-bestuur deelt ons he den mede, dat in de plaats van de Queen's Park Rangers de eerste klas se Engelsche league-club „Everton" tegen „Chelsea" in het strijdperk zal treden. Aan het bestuur was ter oore geko men, dat de Queen's Park Rangers voor een zelfden datum met do Ra cing Club te Brussel hadden afgeslo ten. waarop het bestuur naar Londen seinde, daar het zeker van het beste elftal der Rangers wilde zijn. Het antwoord uit Engeland was ojibevre- digend en daarop werd telegrafisch met Everton gecontracteerd. De Everton Club is voor hen, die iets van het Engelsche voetbal weten, zeker een der schitterendste sterren aan het Engelsche voetbal-firmameDt. Op het oogenblik telt ze onder hare spelers den amateur links-buiten Hardman, die zich, wat beroemdheid als speler betreft, zeker met Wood ward op één lijn kan stellen, terwijl verder het elftal nog vier prof. inter nationals telt. Everton is een competitie-genoot van Chelsea, staat ongeveer even hoog en volgens berichten, ingewon nen bij den referee Howcroft, zijn Chelsea en Everton twee clubs, die zich niet gaarne door elkaar laten slaan, maar vinnig zullen strijden. De laatste wedstrijd tusschen Chel sea en Everton te Londen dit jaar gehouden, trok 46000 bezoekers. Het publiek verliest zeker niet aan den ruil, in plaats van een, weliswaar goede, Zuid-league club, komt nu een der eerste Eerste League-clubs, met een pracht-elftal, dat in de laat ste vier jaar tweemaal in de cup-final speelde en in Engeland bekend is als een der beste teams, die bestaan. Chelsea's naarn is hier genoeg be kend, „beter voorhoede", zei onlangs de Sportsman, „speelde nooit te zamen." Op dus naar H. F. C.'s veld, Zon dag 3 Mei, half drie. De toeloop naar den wedstrijd Chel- sea-Everton te Haarlem is ontzettend groot Ü8 2e rang, die bij voor-verkoop 25 cts. kost en twee duizend plaatsen telt, is op enkele honderden na uitver kocht; op de overdekte tribune is geen plaats meer te bekomen. De voor-ver koop is tot verlaagde prijzen op Don derdagavond, heden, geëindigd, maar toch zullen zij, die naar den wedstrijd denken te gaan, goed doen zich ook daarna toch bij de voor-verkoopers tijdig van plaatsen te voorzien, daar er groote kans bestaat, dat de H. F. C. „uitverkocht" de hekken zal moeten sluiten. Tevens herinneren wij er aan, dat seizoenkaarten niet geldig zijn. Haarlomsche Handels- vereeniging. Het bestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging benoemde de heer II. Francken Jr. tot penningmeester do heer Heems had als zoodanig be dankt. Schoolfeest. Hedenmiddag kwamen de leerlin gen der beide Doopsgezinde scholen bijeen in een der lokalen van de school in de Rïpperdastraat, om, voor zoover zij een prijs hadden ver diend, dien in ontvangst te nemen, terwijl overigens een vijftigtal meis jes en jongens voor het laatst deze jaarlijksche plechtigheid bijwoonden, omdat zij alle klassen hadden door- loopen en nu voorzien van een nuttig geschenk (naaidoos, gereedschappen etc.) en van een niet minder waarde vol getuigschrift met de beste wen- schen der Schoolcommissie de school verlieten. Had bij dit gedeelte ernst den bo ventoon, straks zouden zij kunnen juichen en lachen, wanneer zij Nög- gerath's bioscope-voorsteliing in den schouwburg, voor hen georganiseerd, bijwoonden. Het was als steeds een heerlijk kin derfeest. Polderverkiezing. Tot voorzitter van het bestuur van den Veerpolder is in plaats van wij len den heer Evelein gekozen de heer Th. S. J. Janzen, alhier. J u b i 1 Heden herdacht A. Mooyman onder vele blijken van belangstelling, zoo wel van de zijde der Directie als van zijn onmiddellijken chef, den heer P. Negrijn, hoofd-magazijnmeester, het kantoor- en magazijnpersoneel, zijn 25-jarig dienstfeest bij de Holl. IJze ren Spoorweg-Maatschappij. OOK EEN PANIEK. Welke was de geweldigste geld- paniek, die u ooit beleefd hebt vroeg de reporter. De geweldigste geldpaniek, dte ik ooit zag, antwoordde de groote financier, was, toen ik eens in oe» tramwagen zat en een kwartje onder de bank rolde en zeven vrouwen er om vochten, dat dit geld het hare was. DUBBELZINNIG. Mevrouw. Kaatje, jij zult mii moeten toestemmen, dat ik mijn best gedaan heb om je van je slordigheid te genezen. Kaatje. Dat is zoo, mevrouw 1 Als u er niet was, zou ik het slordigste schepsel van de wereld zijn. GESTRAFT WANTROUWEN. Een zekere heer koesterde wantrou wen, dat zijne dienstbode wijn uit de» kelder ontvreemdde. Hij verborg zich dus, nadat hij haar had gezegd ee» paar flesschen wijn te halen, in de nabijheid van zijn voorraad, om de meid op de vingers te zien. Het dienstmeisje kwam, zag en overwon. Zonder méér wijn mee te nemen, dan haar opgedragen was, keerde Mietje terug, sloot met een spotachtig lachje de kelderdeur achter zich dicht en ging toen zielsvergenoegd met de tweede meid een boodschap doen. Daar mevrouw niet thuis was e* de kinderen naar school waren, bleef er niemand anders in huis dan mijn heer in den kelder, die het daar twee uur lang schreeuwende en tanden klapperend. moest uithouden, totdat de terugkeerende dienstbare eindelijk "als bij toeval hem verloste. KERKCONCERT. In de Groote Kerk had Woensdag middag een „Uitvoering van Gewijde Muziek" plaats, waartoe welwillend medewerkten de heeren Charles Tournemire, organist te Parijs, em Heinrich Fiedler, solo-violist van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, benevens het „Amsterdamsch Vrou wenkoor", onder leiding van mevr. W. de VeerDe Lange, hoofdleerarea Solo-zang aan de Muziekschool der M. t. b. d. T. te Haarlem. De heer Tournemire leerling van César Franck en zijn opvolger als organist aan do Ste. Clotilde te Pa rijs gaf een programma van klas sieke en moderne orgelwerken, e» deed zich bij de uitveering daarvan als een meester op zijn instrument kennen. Hij toonde zich merkwaardig vertrouwd met de geheimen van ona beroemd orgel. Ware dit evenzeer het geval geweest ten opzichte der ge vaarlijke ac.coustiek van de enorme kerkruimte, dan zou hij ons waar schijnlijk nog meer van de finesses zijner kunst hebben doen genieten. Althans de groote G-mol-Fuga van Bach, waarmede het programma geopend werd, zou, dunkt mij, bij meer doeltreffende registratie, scher per phraseering en minder gebonden spel duidelijker tot ons gekomen zijn dan nu het geval was. Bijzondere belangstelling wekte de geest- en ka raktervolle behandeling in spel en registratie van een Fuga van D. Buxtehude (16351707). Het crescen do, van aanvang tot einde doorge voerd, was zeer effectvolzoo ef fectvol, dat twee oude dames in mijn nabijheid, diejtot dan toe maar voort durend druk hadden zitten redenee ren, eens een oogenblikje adern schep ten en met wijs hoofdgeknik hare hooge goedkeuring te kennen gaven. Verder hoorde ik nog een „Finale" van César Franck grandioos van compositie en schitterend van uitvoe ring. De „Improvisatie", door het pro gramma als slotnummer beloofd, kon' ik, tot mijn spijt, niet meer hooren. Van Fiedler's magistraal vioolspel heb ik het allermeest genoten bij de voordracht van het bekende „Air" van Bach. Hier begeleid door een zacht fluitregister van het orgel kon de week-zangerige viooltoon on gehinderd zijn weg vinden langs de wijde gewelven. In het te voren zeker niet minder mooi gespeelde Adagio (uil Bach's E-dur-ConcertJ daarentegen werd de solo-stem te veel overschaduwd door een te sterke be geleiding, die bovendien in overéén komend klankkarakter (Gamba of Sa- licionaal) was gehouden. Het Amsterdamsche Vrouwenkoor had zijn programma gevormd uit een zestal oud-Hollandsche liederen, waar van ik hoorde „O, Nederland, let op u sacck", „O Heer, die daer" en „Wie dat sich selfs verheft". De klank van dit koortje is bijzonder vol en schoon, en de wijze van zingen scheen met zorg naar de ruimte en den sterken weêrgalm berekend, zoodat dit gedeel te der uitvoering, in al zijn eenvoud, misschien nog de meest algemeen* waardeering vond. PHILIP LOOTC.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1