Weerbericht F. P. EEICHEET, Thermometerstand Uit de Omstreken Rechtszaken Binnenland Uit de Arbeiderswereld Sport eo Wedstrijd®® Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET iONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 1 Mei 1908. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. :e Seydlsfjord laagste 750.1 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 2 Mei Wind zwakke-' tot matige winden, uit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de luchtveran derlijke bewolking, mogelijk regen of onvree r. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 767 m.M. Stilstand. Vorige stand le 2 uur 763 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. leemt StraohMdei Nieuwste modelle» te Haarlem. Vrijdag 1 Mei Meogate gisteren 2 uur F. 67 L*agste hedennacht F. 490 *töemmddag te 12 uur F. 55 BRONGEBOUW. Het concert van het Haarl. Muziek korps, Dir. de heef Kriens was Don derdagavond een gang naar het Bron gebouw overwaard. Met de „Marsch aus der Suite" van Lachner, werd het echt muzikale pro gramma geopend. Het orkest, dat naar ons oordeel, aan het eind van het seizoen, de moeilijkheden van de onderlinge stemming het beste over wint en daarom zeer mooi klinkt, gaf een hoogst artistieke vertolking van Webers Ouverture „Euryanthe". Dit hoogst moeilijk, maar daarom niet altijd een sere-plaats op de orkestpro gramma's in,en wordt o. i. maar veel te weinig gespeeld. Niets minder was de vertolking van „Eine kleine Nachtmusik" van Mo zart, dat innig en teer door het strijk kwintet werd voorgedragen. De voor orkest gearrangeerde Tarantelle uit „Venizzia et Napoli" van Liszt is meer hoeiend door de technische moeilijk heden dan door muzikaal-schoon{ hoe wel het rijk aan klankeffecten is. In 'dit werk toonden de heer Kriens we derom een kapelmeester van beteeke- nis te zijn en. heeren musici dat zij hun partijen, al zijn het ook uiterst moeilijke, goed kunnen uitvoeren. Waar krachten als de heer Gustaaf van dor Pas aan het orkest verbon den zijn. daar mag men dan ook wel .wat verwachten, mits, zooals gezegd, *e door den kapelmeester oq artistie ke wijze aangevoerd worden. Dat de heer Van der Pas, die, na het bovengenoemde, en de Ouverture Figaro's Hochzeit van Mozart, de Zi- geuner-weisen van Sarasate uit te voeren had, nog "met zooveel virtuosi teit dit technisch zeer moeilijk viool- werk vertolkte, versterkte onze mee- ning, dat hij een jeugdig violist is, met buitengewoon talent. Zijn mooie streek en houding doen direct de her innering aan zijn genial en meester 'Angenot opwekken. Ben aangename afwisseling in het orkestrale gedeelte maakte mejuffr. W. Hora Adema, zangeres uit Den Haag. Ons beviel zij het beste in de Duitsche liederen, die zij naar haar vermogen, (het geluid vereischt in de hoogte nog wat meer ontwikkeling), zeer goed voordroeg, hoewel „Chan son Slave" van C. Chaminade door de karaktervolle voordracht niet on vermeld dient te blijven. Zij werd uit stekend begeleid door mej. Van Hoorn en deze dame komt daarvoor een bij zonder woord van lof toe. In één woord 't was een mooie avond. K. Meineed. Onder de rubriek Uit de Rechtszaal kan men lezen, dat de rijwielhande laar De Zwart Donderdagmiddag ge vangen genomen is, als verdacht van meineed. Hedenmiddag werd in het Paleis van Justitie door den rechter-commis- laris reeds een instructie in deze zaak gehouden. De jongens, die in deze rechtszaak als beklaagden optraden, werden nu als getuigen gehoord. I u b i 1 De Christelijke school aan de Bake- nessergracht vierde heden ook feest. De heer G. van Arkel herdacht zijn 25-jarige werkzaamheid als onder wijzer, en dit jubilé is natuurlijk feestelijk gevierd. Des morgens werd de jubilaris door het schoolbestuur, het hoofd der School, den heer Loran, en de kinde ren de)- klasse, ontvangen in het ver sierde leslokaal. Daar werd de heer Van Arkel toegesproken en gehuldigd als bekwaam en gewaardeerd onder wijzer. Het schoolbestuur overhandigde hem daarbij een enveloppe met in houd. Hedenmiddag hebben de kinderen der school vacantie, om zoodoende het onderwijzend personeel in de ge legenheid te stellen, hun collega en jubilaris thuis te complimenteeren. Heden, 1 Mei, herdenkt mejuffrouw A. Brethorst, den dag, waarop zij vóór 25 jaar in dienst trad bij den lieer C. Visser, Hasselaarsplein 27. BLOEMENDAAL., Bij de Gemeenteraadsverkiezing (vacature-Ter Iloffsteede, (liberaal) behaalde de heer A. J. De Waal Ma- lefijt (anli-rev.) 341 stemmen en de heer II. Hogenbirk (cand. der vrijzin nige partijen) 244, zoodat de heer De Waal Malefijt gekozen werd. De stemmen waren als volgt ver deeld Stembureau te OVERVEEN Uit gebracht 253 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. De heer De Waal Ma lefijt verkreeg 208 stemmen, de heer Hogenbirk 42. Stembureau te VOGELENZANG Uitgebracht 92 stemmen, waarvan de heer De Waal Malefijt 68 en de heer Hogenbirk 24 stemmen verkreeg. Stembureau te BLOEMENDAAL Uitgebracht 253 stemmen, waarvan de heer De Waal Malefijt 65 stemmen verkreeg en de heer Hogenbirk 1-48. HEEMSTEDE. Overlijden van den heer Peeperkom. Hedennacht is in de Mariastichting te Haarlem in den ouderdom van 77 jaren overleden, de heer H. Peeper kom Jz. een der geachtste ingezete nen dezer gemeente. De heer Peeperkorn was de oudste zoo in levens- als in dienstjaren in den gemeenteraad. Van 7 Maart 1861 af, dus ruim 47 jaar, is hij onafgebroken lid van dat College geweest en gedurende twee lange perioden daarvan, te samen ruim 30 jaren, wethouder. Hij was de man, die liet voorstel deed, waarvan de bouw van het nieu we raadhuis het gevolg was, zijn naam zal daaraan als die van den va der van het Raadhuis verbonden blij ven. Ook in vele andere functiën was de heer Peeperkorn nuttig werkzaam. Door zijn minzaam karakter en wel dadigheidszin zal hij door velen wor den betreurd. SLOTEN. Ter gisteren alhier gehouden vrije voor j aars-veemarkt waren aange voerd 79 runderen handel vlug, prij zen 170 210. dij ut: vetuiuuuster weu. iNeixs al hier zijn plotseling drie paarden en twee koeien gestorven men vermoedt door vergiftiging. IJMUIDEN. Afgekeurd. De stoomtrawler Mouth van de ge failleerde Naamlooze Vennootschap Stoomvisscherij Mij. Overijsel is bui ten dienst gesteld moeten worden, omdat de inspecteur van het Stoom wezen de machine heeft afgekeurd. De staking der vischkoopers. Vroegtijdig waren we aan de viseh- markt. Gewoonlijk toch .roept de bel te zeven uur de vischkoopers bijeen, omdat dan dagelijks de afslag aan vangt. 'n Vreemde toestand heerschte. Twee uitgestrekte vischhallen, en daarin geen enkel vischje. Ofschoon gewoonlijk de aanvoer des Vrijdags niet groot is, was deze situatie toch ongekend. Slechts één logger binnen, de KW 145 en één blazer, de IJ M 147. De eerste loste zijn visch niet. Onverwacht klonk tegen acht uur de bel, ten bewijze dat er visch ter afslag gereed was. Een klein partijtje zetschol, anderhalve kist kleine schol, een paar tongetjes en 4 kisten schar, afkomstig van den blazer. De afslag ving aan en kooper bleek zekere P. Schaap, een niet-staker dus, want de anders geregelde koopers hebben ééuparig de staking aangeno men. Twee middagen achtereen hebben nog vergaderd de leden van de af- deeling IJmuiden van de Vereeniging tot bevordering der Zeevisscherij, waarin zoowel reeders als koopers zijn, doch men is tot geen schikking gekomen en een uitvoerig telegram, gereed om aan den Minister van Wa terstaat gezonden te worden, is niet verzonden, na een conferentie met den directeur der Visschershaven. Blijft de staking eenigen tijd aan-' houden, dan ziet het er voor IJmui den slecht uit. Het meerendeel der inwoners bestaat direct of indirect door of van den vischhandel en de aanverwante bedrijven, als ijsfabri- katie, netten-boeterijen, enz. enz. Onnoemlijk zal de schade zijn zoo wel voor reeders als koopers en wel licht is het geheele bedrijf te IJmui den er van afhankelijk. Het geldt hier een algemeen, een landsbelang en te wenschen is het, dat spoedig zoodanige schikking ge troffen wordt, die alle partijen be vredigt. Het visscherijbedrijf kan een geduchten stoot niet verdragen. De stoomtrawler Nelly, van de Maatschappij de Kotter, gisteravond gearriveerd, is doorgestoomd naar Amsterdam, om daar te lossen en af te slaan. Overigens is geen enkele stoom trawler heden aan de markt. Een groot aantal is met geringe vangsten gisteren binnen geloopen, om althans vóór de staking nog te kunnen ver- koopen. 'n Donkere wolk hangt dreigend, somber boven IJmuiden. Gisterenavond is door het bestuur der Vereeniging van Vischhandelaren een proclamatie rondgezonden, waar in o.a. gezegd wordt, dat de leden der Vereeniging geen visch zullen koo- pen, noch op den Rijksafslag, noch van de reederijen, noch uit de hand dat ook geen visch gekocht zal wor den in andere plaatsen, dat op het eind der volgende week zal worden vastgesteld, hoe verder te handelen, en dat de leden der Vereeniging vast besloten zijn, de actie tegen de ver mindering der koopmanskorting voort te zetten en verzoeken medewerking der vischhandelaren, die nog geen 'ifl der vereeniging zijn ZANDVOORT. Fam. Labouchère, Zeist, Hotel Beau Site, 7 p. Jongej. H. C. M. Beckeringh Lank- horst, Sneek, Villa Nansen, 1 p. Fam. van Vloten, Amsterdam, Kost- verlorenstraatweg nor-106, 6 p. Kindoren Deen, Den Haag, Villa Ti- no, 6 pers. Fam. Wilson, Bloemendaal, Pensi on Paula, 3 p. Fam. Tienhoven, Bloemendaal, id., 6 pers. Bij eene gehouden onderhandsch^ aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van S. Bosman, aan de Oosterstraat alhier was ingeschreven door de heeren J. Water (2876, L. ten Broeke ƒ2495 en S. Slagveld 2405. De begrooting was ƒ2640. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen .J. Z., die uit de toonbanklade in een bierhuis ruim 2.50 ontvreemd had. Een gulden werd hem uit den mond gehaald. De heer H. C. Voet, gemeente-ont vanger alhier heeft eervol ontslag aangevraagd als lid van het college van Zetters alhier. De heer C. Schermers te Haarlem, benoemd tot gemeente-opzichter al hier, zal 4 Mei a. s. in functie treden. VRIJSPRAAK. De 5e Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft op grond dat het wet tig en overtuigend bewijs niet was ge leverd, vrijgesproken den slager, die terechtstond wegens poging tot be drog bij de leverantie van vleesch aan de gemeentelijke gasthuizen aldaar (in plaats van rund- en kalfsvleesch stierenvleesch). Het O. M. had 8 maan den gevangenisstraf geëischt. Mr. B. E. Asscher was als verdedi ger opgetreden. KON. ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft den nestel- koetsier bij het Kon. staldepartement H. Roording wegens 25-jarigen dienst tijd begiftigd met de eere-medaille, in zilver, van de Huisorde van Oranje Mr. A. WICHERS HOETH. Bij Koninklijk besluit is aan mr. A. Wichers Hoeth, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1908 eervol ontslag sident der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. („St.-Crt.") FLORES. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvan gen telegram zijn op 12 dezer te Soe- lcoerid in het landschap boven Endeh op het eiland Flores twee bivaks door een groote bende kwaadwilligen over vallen en in brand gestoken. Onzer zijds sneuvelden een Europeesch mili tair beneden den rang van officier en twee Amboineesche marechaussees, terwijl vier Amboineesche marechaus sees gewond werden. JONGE VOSSEN. Donderdagmiddag is er op de jacht van baron van Eetvelde onder Bergeyk een nest met vier jonge vos sen bemachtigd. Dit zijn nu binnen anderhalf jaar zeventien stuks tien jonge en zeven oude. GEROLD, Een burgervrouw, die in het Con certgebouw te 's-IIertogenbosch eene publieke verkooping van meubelen, enz. bezocht, kwam er tot de ervo- ring, dat men haar portemonnaie. waarin ongeveer 70, had gerold. RIJKSHERBARIUM. De Minister van Binnenlandsche Zaken, vergezeld door den referenda ris van zijn departement, mr. Feith, hield te Leiden een bespreking over het Rijksherbarium aldaar. ONGELUKKEN. Te Gastel bij Rozendaal is de met selaar C. G. Yan den steiger van een in aanbouw zijnd huis gevallen, waarbij hij zwaar inwendig werd ge kwetst, zoodat men voor zijn léven vreest. STATIONSCHEF, ADJ.-STATIONS- CHEF EN ADSISTENT DER S. S. Wegens meerdere belangrijke werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van stationschef, adjunct stationschef en adsistent der Staats spoorwegen, zal, te beginnen met 1 Juli, een toelage verstrekt worden naar gelang de belangrijkheid van't station. (Leeuw. Ct.) GESCHENK VAN DEN NEDER- LANDSCHEN HANDEL AAN AMERIKA. Naar de Tel. verneemt, heeft zich reeds eenigen tijd geleden te Amster dam een commissie gevormd, bestaan de uit de heeren J. T. Cremer, presi dent van de Nederlandsche Handel maatschappij; S. P. van Eeghen, voor zitter van de Kamer van Koophandel; mr. R. van Rees, lid der firma Adolf Boissevain en Co., en J. H. L. J. ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, vi- oe-admiraal, directeur en comman dant der Rijks-marinewerf, met het doel, om ter gelegenheid van het wel dra te herdenken feit, dat het 300 jaar geloden zal zijn, dat het eerste Nederlandsche handelsschip een Ame- rikaansche haven aandeed, en dus de eerste handelsbetrekkingen met Ame rika ontstonden, der Regeering van de Vereenigde Staten van Amerika namens den Nederlandschen handel eën handelsvaartuig aan te bieden. Voor dit doel moet thans reeds een belangrijk bedrag bijeen zijn gebracht DISTRICT-INSPECTEUR DER SPOORWEGDIENSTEN. De Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot plaatsing van een district- inspecteur der spoorwegdiensten. Dientengevolge worden personen opgeroepen, voldoende aan de volgen de vereischten lo. benoembaarheid, tot die betrek king als gevorderd in art. 13-van het Koninklijk besluit van 9 Juli 1876 (Staatsblad No. 159), laatstelijk ge wijzigd bij Koninklijk besluit van 4 Maart 1904 (Staatsblad No. 55), lui dende „Niemand is benoembaar dan die Nederlander, die in 't volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten is, en den ouderdom van 25 jaren heeft bereikt 2o. bezittende eene goede gezond heid, volgens schriftelijke verklaring door een bevoegd geneeskundige af gegeven". Zij die in het bezit zijn van het diploma van civiel-ihgemeur der Technische Hoogeschool of der Poly technische School te Delft en gedu rende eenige jaren werkzaam zijn ge weest, zullen bij voorkeur in aanmer king komen. Aan die betrekking zal verbonden worden eene minimum jaarwedde van ƒ2000. Zij die voor eene benoeming tot die betrekking in aanmerking wenschen te komen, hebben zich bij gezegeld en vrachtvrij adres te wenden tot den Raad voornoemd te 's-Gravenhage, vóór 15 Mei 1908. (St.-Crt.) TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling van de Visscherijwet kwamen twee amen dementen in bespreking, waarmede reeds voor de Paasclivacontie begon- nenwas, te weten: het amendement van de heeren Van Twist en Ilugenholtz om het visschen met kuilnetten te verbieden; het sub-amendement van den heer Reyne, om dit verbod eerst te doen ingaan twee'jaren na het in werking treden dezer wet. Na de vacantie kwam nu de tegen stand tegen deze amendementen krachtiger los. Het waren gisteren de heeren Van Asch van Wijck, Van By landt en De Visser, die van zulke radicale maat regelen niet wilden weten, zij het ook op uiteenloopende gronden. Want ter wijl eerstgenoemde op den langen duur de kuilnetten wel weg wilde hebben, betoogden de beide anderen, en," niet werd uitgemoord en dat op de voorstanders van het amendement de bewijslast rustte om aan te too- nen, dat achteruitgang van de vis- schersbevolking aan de kuilnetten ge weten moest worden. Wiskundig zeker, zeide de heer Hu- genholtz, was dit bewijs niet te leve ren, doch in tegenspraak met 't rap port van dr. R'edeker somde hij alle redenen op die een zwaar vermoeden opleverden voor het verband tusschen kuilnetvisscberij en achteruitgang van den visschersstand. Voorname lijk zat het hem in het visschen van het „nest", van millioenen kleine vischjes, die voor mest worden gebe zigd. Zeer in den breede betoogde de spr. dat de kuilnetten geenszins on misbaar waren voor de verschillende soorten van visscherij op de Zuider zee en zijn conclusie luidde, dat, wil de men uitmoorden voorkomen, men het visschen met kuilnetten bij de wet moest verbieden. Maar de heer Van Vuuren wilde er niet aan, voornamelijk op grond van de adviezen der Rijksdeskundigen, die ook door Minister Talma in bescher ming werden genomen. De Minister bleef van meening, dat, waar het uit moorden onbewezen was, de Kamer zich niet mocht stellen tegenover de deskundigen in een technische quaes- tie. Als er aan de kuil schade was verbonden, dan moest men het keeren daarvan aan de Reg. overlaten. Doch deze moest zich afvragen of zij zich verantwoordelijk kon stellen voor een verbod dat 717 vaartuigen treffen zou. Men moest de maatregelen der Reg. afwachten. Do Min. drong aan op intrekking van het amend., doch de heer Duymaer van Twist was hiertoe vooralsnog niet bereid. Heden 11 uur voortzetting. RENARDTREINEN. De zes wagens van de Maatschap pij tot Exploitatie van Renardtrei- nen zijn te Utrecht voor 2025 ver kocht aan de firma Ilillen en Co., die ze als omnibussen zal laten rij den tusschen de dorpen in het Gooi. DE NACHTVORST EN DE STEENFABRICAGE. Ten gevolge van de felle vorsten dor laatste nachten is groote schade aangericht aan de pas gemaakte steen aldus meldt do „Arnh. Ct.". Vooral is dit het geval op de steenfabrieken langs de Waal, waar groote partij en geheel bevroren in de vanen zijn gevonden en dus naar de kleihoop moestën getransporteerd worden. De schade beloopt voor sommige fabrie ken enkele honderden guldens. SCHADELOOSSTELLING. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft den heer Ad. Brauno te Almelo, die bij het spoor wegongeluk aldaar den 18den Juli 1907 nogal ernstig gewond werd, de keus gelaten tusschen een schadeloos stelling van 6000 ineens of ƒ7 per week. De heer Braune heeft het eerste GLASVERZEKERING TEGEN HAGELSCHADE. Voor de derde maal is thans een beweging gaande vopr loprichting eener vereeniging voör glasverzeke ring tegen hagelschnde in het West- land. In verband met, de steeds drin gender behoefte aan bescherming van het glas, dat in de cultuur wordt gebruikt, biedt de wijze waarop thans de zaak is aangepakt, veel kans op slagen. Het ontwerp-regle- ment is in de afdeelingen van de Vereeniging Westland behandeld en daarbij zijn de volgende plannen naar voren gekomen. lo. Doorloopende premiebetaling tot 1 van liggend en 3/4 van staand glas met uitkeeriug bij hagel- schade zoover de kas toereikend is. 2o. De leden betalen geen premie, alleen een kleine contributie voor huishoudelijke zaken en zijn verplicht de hagelschade onderling naar de mate van hun glasbezit te dekken. 3o. De helft der schade wordt ge dekt door premiebetaling, de andere helft door verplichten onderlingen omslag. 4o. Er wordt gedurende tien ach tereenvolgende jaren een premie be taald van' 1 V der glaswaarde. Na volstorting van de 10 der glaswaar- de. heeft de deelnemer een premie- vrije polis. 5o. De premie wordt zoo laag moge lijk gesteld en eventueele hagelscha de door leening gedekt, zoolang geen voldoende reserve is gevormd. Het zal op de constitueerende ver- gadering vooral gaan om den grond slag van het verzekeringsstelsel. Er is op gewezen, dat bij vorming van een reservekas het kapitaal aan' de leden tegen lage rente zou kun nen uitgeleend worden voor bedrijfs doeleinden. (N. R. Ct.) AANGEHOUDEN. Donderdagmorgen werd op de Kei- zersgracht te Amsterdam door een rechercheur aangehouden een jong- mensch, wiens signalement overeen kwam met dat van iemand, die Dins dag op de Keizersgracht een onbe heerd staand rijwiel had gestolen. Op de Prinsengracht gekomen nam de aangehoudene de vlucht en geraakte te water, toen het publiek hem wilde grijpen. De politie redde hem bij tijds, en vond later het gestolen rij wiel in zijn woning. EENE WRAAKNEMING Dezer dagen vond iemand te Zie- rikzee zijn beste kalf dood in den stal liggen. Na ingesteld onderzoek door den veearts bleek de kop -van het dier Le zijn verbrijzeld. Na een door de politie ingesteld streng onderzoek is een 24-jorig persoon als de dader aangewezen, die dan ook ter beschik king van de justitie is gesteld. De hamer, waarmede het- misdrijf vermoedelijk is gepleegd, is ten zijnen nuize in nesiag geuumon. VRIJZINNIG HERVORMDE PREDI KANTEN. Een druk bezochte vergadering werd te Amsterdam gehouden van predikanten, belegd door het Centraal Comité van Vrijzinnig Hervormden in Nederland. Dr. Niermeyer voerde het woord voor een rede over „De beteekenis en de waarde van vormen van eeré- dienst in het bijzonder van den doop voor vrijzinnige gemeenten." Dr. Paré (Haarlem) diende de vol gende motie in „De vergadering stemt in met de conclusie van den inleider, luidende Wij moeten de bepalingen van den doop thans aanvaarden, en er ons aan onderwerpen. Wij moeten laten we ten, dat onze afkeuring er van haar oorzaak niet vindt in gebrek aan waardeering van den doop. Maar wij moeten tevens in woord en geschrift aantoonen, dat de bepaling een op vatting van den doop huldigt, die slechts schadelijke gevolgen kan heb ben en daarom moet worden bestre den." Met zitten en opstaan werd deze motie met duidelijke meerderheid aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de grondslag is gelegd voor een nieuw weekblad, gewijd aan de belangen der vrijzinnig hervormden. („N. v. d. D.") IN HET AMSTERDAMSCHE BOUWVAK. Te Amsterdam had een langdurige conferentie plaats tusschen de be sturen der Algemeene Patroonsveree-1 niging in de bouwvakken eenerzijds en de timmerliedenvereenigingen Con cordia Internos en de Federatie van Christelijke timmerlieden anderzijds. De anarchistische Timmerliedenver- eeniging was niet vertegenwoordigd. Gesproken werd nver de vernieuwing van het collectieve arbeidscontract dat met heden, 1 Mei, afloopt. Het be stuur der A. P. V. stelde voor voort zetting tot 1 Mei 1909, behoudens enkele wijzigingen, welke noodigzijn met hot oog op de artt. 1608c en dvan de Wet op het Arbeidscontract. Met laatstgenoemden datum wordt voor gesteld in te voeren het eindigen van den wekelijkschen arbeid op Zater dagmiddag 12 uur en verhooging van het uurloon van 28 tot 30 cent. Over dit voorstel werd van gedach ten gewisseld. Tot een resultaat kwam men nog niet. De volgonde week heeft een confe rentie plaats tusschen de A. P. V. en de metselaars- en timmerliedenorga- nisaties. Uitgenoodigd zijn tot deze samenkomstSt. Marinus, afd. van den Ned. R. K. Volksbond, de afd. metselaars van Patrimonium, de afd. Amsterdam van den Centralen Met selaars- en Opperliedenbond, de op- porliedenvereeniging Nieuw Leven en de afd. Amsterdam D. E. V. van den Metselaarsbond. De beide laatste anarchistische vereenigingen hebben zich sedert eenigen tijd bij de federa tie van metselaars en opperlieden aan gesloten. UIT DE DLAMANTNUVERHEID. Tegen Woensdagmiddag was te Am sterdam eene ledenvergadering van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond uitgeschreven ter bespreking van den huidigen toestand in de industrie. Naar men weet eindigt met 1 Mei a.s. de termijn van 4 weken, geduren de welken alle werk werd stopgezet. Door het bondsraadlid Bern. J. Wins werd meegedeeld, dat de laatste weken met de Amsterdamscho Juwe- liersvereeniging onderhandelingen zijn gevoerd, welke echter nog niet tot een definitief resultaat liehben ge leid. In verband hiermee is de sta kingstermijn met 8 dagen verlengd, ook wijl met Antwerpen nog geen overeenstemming is verkregen. Maandag a.s. te 2 uur zal er weder eene bondsvergadering worden gehou den, waarin verdere mededeelingen zullen worden gedaan. De uitkeering aan de bondsleden blijft voor de vol gende week dezelfde. De I-Ibld.-berichtgever te Antwerpen seint Donderdagnamiddag werd in de vergadering van A. D. B. besloten de stopzetting te eindigen en Maandag a. s. aan het werk te gaan. VOETBAL. HAAGSCHE LAUWERKRANS. Zondag 17' Mei zal op het terrein van II. B. S. aan de Valkenboschlaan, worden gespeeld een wedstrijd tus schen H. B. S. en II. V. V. De winner van dezen wedstrijd komt in het definitief bezit van den Haag- schen Lauwerkrans. Scheidsrechter zal zijn de heer H. A. Meerum Terwogt. DE ENGELSCHE COMPETITIE. Voor de eerste af deeling van den Engelschen Bond speelden te Stam ford Bridge Chelsea en Notts Coun ty. Notts County won met 21. KORFBAL. Tot secretaris van het Bondsbe- stuur is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer J. J. van Zuyle<n te Amsterdam. Tot aanvoerder voor het Neder- landsch Xll-tal is eveneens de heer J. J. van Zuylen benoemd. De kampioenswedstrijd O. S. C. R. —O. S. C. A. is door O. S. C. R. ge wonnen gegeven, zoodat O. S. C. A. haar promotie-wedstrijden heeft te spelen tegen Réuni SCHIETEN. Internationale wedstrijden. Blijkens eene door tusschenkomst van dén Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen mededeeling van den Oostenrijksch-IIongaarschen tij delijk zaakgelastigde zal, ter gelegen heid van het 60ste regeeringsjaar van Z. M. den Keizer van Oostenrijk, Ko ning van Hongarije, te Weenen, van 28 Juni tot 7.Juli dezes jaars, een „Tir Fédéral (Bündesschiessen)" plaats hebben, waarvan het program ma overeenstemt met dat van de ge lijksoortige feesten in Zwitserland, Frankrijk en Italië. Bij die gelegen heid zal de Xlle internationale schiet wedstrijd op het geweer en de revol ver, die, ingevolge de in 1907 bij den internatioijalen schietwedstrijd te Zü- rich genomen beslissingen, te Weenen moet worden gehouden, eveneens plaats vinden. („St.-Crt.") EEN AFSTANDSRIT. Een 7-tal officieren van het 3e re giment huzaren te Deventer maken te paard, onder leiding van hun re giments-commandant, een tocht door Nederland. EENE ONTPLOFFING. Aan boord van het Engelsehe linie schip Britania, op weg naar Queens- ferry, had een ketelontploffing plaats, waardoor 4 man zwaar en 4 licht ge wond werden.- DE VALSCHE MUNTERS. Het parket houdt zich bezig met een onderzoek in België, in verband met het vinden van een Belgisch spoor wegabonnement tusschen de papieren van de gravin Marchetti. Dit abonne ment is juist geldig geweest in den tijd, toen m België veel valsch geld werd uitgegeven. Men wil onderzoeken, of de Belgi sche valsche bankbiljetten niet den- zelfden oorsprong hebben al6 die, waarnaar het parket van Marseille thans onderzoek doet. DE GEVANGEN GEHOUDEN GEZANT. Wij deelden onlangs de berichten mede, die in de buitenlandsche bla den vermeld werden over generaal Izzed Fuad-pasja, de vroegere Turk- sche gezant te Madrid, die naar Kon- 8tantinopel ontboden en daar in het hotel „Pera Palace" gevangen ge houden werd, daar een aantal amb tenaren van de politieke politie hem het verlaten van dat hotel beletten. Men bracht die zonderlinge hou ding der Porte in verband met het verschijnen van Fuad's boek „Autres occasions perdues", waarin hij de militaire operaties in Klein-Azië in 187778 aan een scherpe kritiek on derwierp, en waarin vooral het op treden van den tegenwoordigen groot vizier, den toenmaligen generaal Koetschoek-Said-pasja zeer streng werd beoordeeld. Nu komt uit Konstantinopel het be richt, dat Izzed Fuad-pasja benoemd is tot lid van de Hooge militaire com missie te Yildiz, en dat in Verband daarmede de tegen hem genomen maatregelen opgeheven zijn. Deze verandering in de stemming van den Sultan wordt toegeschreven aan den invloed van den Turkschen ópper-commissaris in Egypte, maar schalk Achmed Mukthar, die in een brief aan den Sultan uiteenzette, hoe juist, gerechtvaardigd en vaderlands lievend de oordeelvellingen van Izzed Fuad in zijn boek zijn. Zijn uiteen-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2