HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Rubriek voor Rechtsvragen Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen ZA.TEKDAG 2 MEI 1908 VAN Haarlem, 30 April 1908. Ofschoon de stemming ook heden -tamelijk goed genoemd kon worden, wordt nog steeds geklaagd over de afwezigheid van zaken in de voor naamste speculatieve af deelingen. Hoofdzakelijk betreft dit de lokale afdeelingen, waarin de handel de laatste dagen tot een minimum be perkt is, en de variatiën van zeer ge ringe beteekehis zijn. In Mijn- en Petroleum-aandeelen fing nagenoeg niets om en bleven de oersen "nagenoeg op dezelfde hoogte alleen waren de aandeelen Totok eenige procenten lager, door verkoo- pen in een verlaten markt. Tabaksaandeelen over het geheel vast. inzonderheid voor de aandeelen van de oudere maatschappijen, maar ook in deze afdeeling ging wei nig om. Blijkbaar is men in afwach ting van den afloop op de eerstvol gende inschrijving, welke op 8 Mei zal zijn. Wederom heeft de rijzing in Wall- street een slachtoffer geëischt. Giste ren was het de firma Coster Knapp Co., die hare betalingen staakte, ■een faillissement, dat op zichzelf niet van groote beteekenis is, doch waar uit opnieuw blijkt, dat de contramine belangen bij de markt nog immer aanzienlijk zijn. Dekkingsaankoopen veroorzaakten gisteren dan ook in verschillende soorten plotselinge en scherpe rijzingen welke door omvang rijke realisaties door haussiers, ech ter niet gehandhaafd konden blij ven. Vooral Reaing shares hadden een zeer bewogen verloop met variatiën van meer dan drie pet., terwijl Uni ons, Southern Pacifies, Amalgama- teds en Steels eveneens aanzienlijk fluctueerden. Dat bij de onzeker heid, welke er bestaat ten opzichte van de uitgebreidheid der baisse po sities, verrassingen kunnen plaats grijpen. stamt aie markt eenigszins zenuwachtig. Een baisse paniek is voor de technische positie der markt dikwijls even gevaarlijk als een wil de hausse, vandaar dan ook, dat op dit oogenblik In Wallstreet alles ge daan wordt om dit te vermijden, om dat men daar maar al te zeer over tuigd is van de wetenschap, dat zoo dra de open engagementen gedekt zijn, een der krachtigste hefboomen voor een verdere rijzing van de markt is weggenomen en een daling onver mijdelijk is. Feitelijk is de hausse campagne reeds in Februari begon nen en zijn de tijdelijke reacties der contramine dienstig geweest om zich staande te houden. Mogelijk zal -men ook thans een plotselinge belangrij ke prijsverheffing trachten te voor komen en zal de rijzing der laatste dagen door eenige reactie gevolgd worden. Doch zooals boven reeds ge zegd. verrassingen zijn uit hoofde van de technische positie der markt niet buitengesloten. Veel nieuws, leverde de markt ove rigens niet op. Het bericht, dat de re geering binnenkort 40.000.000 dollar der bij de banken gedeponeerde gel den zal opvragen, had weinig of geen invloed, evenals de publicatie van een aantal 6poorwegontvangsten over de maand Maart, welke nog ongun stig blijven. De verbetering op de beleggings- markt houdt evenwel aan en zoowel een nieuwe uitgifte der stad Phila delphia van circa 5.000.000 dollar als ook de emissie van 2.500.000 dollar ïnterbrough Rapid Transit notes werden ruim volteekend. Onze Amerikaansche afdeeling ver liest dagelijks meer hare zelfstandig heid en volgt de leiding, door Londen verstrekt. Gisteren vast onder den in druk van bei-ere koersen van Londen, verkeerde de markt heden daarente gen in een weinig geanimeerde stem ming tengevolge van een ommekeer in de houding van daar. Eenige vraag was hier voor Amal gamated shares, die 5/8 pet. verbeter- Ook voor Southern Pacific aandee len ontstond aan het slot plotseling eenige buitenlandsche vraag, waar door de koers tot 791/2 of 1/4 pet. bo ven de hoogste noteering opliep. Geld 4 pet. WERF CONRAD. Op eenvoudige wijze werd heden aan de „Werf Conrad" herdacht het feit, dat nu vijf-en-twintig jaar gele den deze fabriek werd opgericht door wijlen den heer Thomas Figée, die zich later associeerde met den heer P. Goedkoop Dzn., den tegenwoordi- gen directeur van de sedert tot naam- looze vennootschap vervormde maat schappij van bovengenoemden naam. Waar het zelfstandige bestaan van de „Werf Conrad" in haren tegenwoor- digen vorm eerst dagteekent van den 4en Mei 1889, daar kon uit den aard der zaak van eene eigenlijke feestvie ring, als waartoe anders wel aanlei ding zou bestaan, geen sprake wezen. Toch heeft de directie gemeend den da"- niet geheel onopgemerkt te moe ten laten voorbijgaan ,en zij koos daarvoor de huldiging van een ze vental leden van het personeel, die sedert het jaar 1883 onafgebroken aan de fabriek zijn werkzaam ge weest. Dit zijn H. J. Vester, grofbankwer- kersbaas, P. Gooyer, grofbankwerker, .T. C. van Raaphorst, gereedschapslij per, J. C. Montauban, modelmaker, .T. van der Heyden, modelmakers baas, W. Vermeer, portier, en P. A. Vester, grofbankwerker. De drieeerst- genoemden zijn van 1 Mei 1883 af aan de fabriek verbonden, terwijl de ove rigen korten tijd daarna in dienst kwamen. Ontvangen in eene daartoe opzette lijk belegde vergadering van „de Kern", het aan de „Werf Conrad." verbonden vertegenwoordigend li chaam, werden de jubilarissen, we gens uitlandigheid van den heer Goedkoop, toegesproken door den heer D. W. Stork, een der commissa rissen der vennootschap, die in het kort de redenen uiteenzette waarom van een officieele erkenning van den dag van heden als stichtingsdag van de „Werf Conrad" geen sprake kon zijn, alsook waarom do directie toch gemeend had dien dag tot een bij zon deren gedenkdag te moeten maken voor het zevental jubilarissen, daar bij nog doende uitkomen, dat alleen het samenvallen van deze jubileums met den datum van oprichting van de fabriek de aanleiding tot hunne her denking geweest is. Na eene hartelijke toespraak, waar in de verdiensten van de jubilarissen, in het bijzonder van de beide bazen, naar waarde werden gehuldigd, bood de heer Stork aan elk hunner een gouden horloge met inscriptie aan. Nadat de leden van „de Kern" daaraan hunne geluk wen schen had den toegevoegd, werden de beide ba zen nog in het bijzonder gehuldigd dooi* hunne collega's, die elk hunner een geschenk aanboden, waarna baas Vester nog werd gecomplimenteerd door de werklieden van zijne afdee ling, van wie hij na eene hartelijke toespraak eveneens een fraai ge schenk in ontvangst had te nemen. STRAATDIEVEN. De geheele langdurige middagzit ting van de Rechtbank werd in be slag genomen door de behandeling van slechts één zaak. Een zestal jeugdige dieven Barl. Dirks (17 jaar), Hendr. J. Boogaard (17 jaar), Joh. A. H. Rosekrans (17 jaar), Joh. J. Vermeer (20 jaar), Abra ham L. H. Vige (17 jaar), en Th. J.' van Herwaarden (18 jaar) stonden terecht, voor het plegen van verschil lende kleine diefstallen een hoe veelheid zink, een kistje sigaren, drie biljartballen, een koperen schel en een ham, gepleegd ten nadeele van enkele winkeliers hier ter stede. De beklaagden bekenden. Er wer den niet minder dan 21 getuigen ge hoord, met welk verhoor enkele uren gemoeid waren. Over het algemeen leverde dit verhoor weinig bijzonders op, alleen had een belangrijk inci dent plaats. De beklaagden beweerden de, bij den café-houder Van Dieben gestolen, biljartballen voor 12 gulden verkocht te hebben aan den rijwielhandelaar Carel Henri Pieter de Zwart, Zij wa ren zeer pertinent in hun verklarin gen. Abraham Vige zei zelfs, dat De Zwart bij de betaling vier gul den uit zijn vestzakje haalde, ter wijl zijn echtgenoote naar de boven- woning ging, om daar nog de ont brekende acht gulden te zoeken. Th. ■van Herwaarden bevestigde deze le zing. Getuige De Zwart ontkende dezen koop ten stelligste. Hij had de biljart ballen niet van de beklaagden ge kocht. De President wees getuige her haaldelijk op het gevaar van mein eed, waarop zes jaar gevangenisstraf staat. De Zwart hield echter vol. Het Openbaar Ministerie vroeg te gen De Zwart als nu bevel tot gevan genneming en instructie wegens mein eed. De Rechtbank ging in Raadkamer, en toen de Zwart nogmaals de gele genheid was gegeven om op zijn ver klaring-en terug te komen, en deze weigerde, voldeed de Rechtbank aan het verzoek van het O. M. De Zwart werd dadelijk gevangen genomen en weggeleid. Nadat nog enkele getuigen gehoord waren nam het Openbaar Ministerie zijn requisitoir, en eischta de volgen de straffen: Dirks en Rozekrans (re cidivisten) 6 maanden gevangenis straf, Boogaard, Vermeer en Herwaar den drie maanden gevangenisstraf en Vige ter beschikkingstelling van de Regeering. De beklaagden onder de 18 jaar had den volgens de Kinderwetten een toe gevoegd verdediger. Jlir. mr. Schorer achtte het bewijs tegen Dirks niet voldoende voor een veroordeeling, dus concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot een lichtere straf. Hetzelfde concludeerde Mr. Slinger- berg voor beklaagde Boogaard. Mr. Lieftinck achtte een gevange nisstraf voor beklaagde Rozekrans niet wenschelijk. Een plaatsing in een Tuchtschool, waar hij -een vak kan leeren, is meer aan te bevelen. Mr. Renier hoopte, dat de Recht bank met den eisch van het Openbaar Ministerie zal medegaan, en Vige stellen ter beschikking van de Regee ring. Uitspraak Donderdag a.s. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavofeerk te Haar lem, op Dinsdag 5 Mei 1908, ,'lss namiddags van 1 tot 2 uur, door dan hoer W. Ezerman. Programma No. 1. Choralvorspiel und Fuge, Joh. Brahms. No. 2. Concertfantasie, A". Hesse. No. 3. Adagio, M. Brosig. No. 4. Sonate No. 6, Mendelssohn. No. 5. Aria uit de Schepping, Hay dn. Vraag. Heeft een notaris het recht bij sterfgeval en een testament bij hem aanwezig is, om dat achter wege te houden of een gedeelte daar van vaar te lezen, of binnen welken tijd Drtfit hij het bekend maken A n tw o o r d. De notaris is ver plicht binnen veertig dagen, nadat hij van het overlijden kennis draagt, de belanghebbenden te verwittigen, dat het testament onder hem berust. Aan de onmiddellijk belanghebben de personen moet inzage of mede- deeling worden gegeven. Vraag. Eene dienstbode is 2 Augustus 1907 in betrekking gegaan. Loon 90. Met Nieuwjaar kreeg zij f 4.50. Met Februari heeft zij tegen 1 Mei haar dienst opgezegd. Heeft nu hare mevrouw het recht, de ƒ4.50 van Nieuwjaar van haar loon af te trekken Antwoord. Ja, volgens de leer van den kantonrechter te Haar lem. Deze heeft beslist, dat het te Haarlem bestendig gebruik is, dat bij huur van dienstboden, indien de dienstbode met 1 Januari de overeen gekomen Nieuwjaarsfooi in ontvangst neemt, en daarna haren dienst tegen 1 Mei opzegt, deze het bedrag der ontvangen Nieuwjaarsfooi teruggeeft, of dit met het haar toekomende loon verrekent. Door het aannemen der fooi duurt de huur voor een half jaar voort. De fooi wordt dus beschouwd als godspenning of bewijs van weder- inhuring. Met de kermisfooi is het evenzoo gelegen. Dit 6chijnt althans uit die beslissing wel te moeten wor den afgeleid. UIT DEN SCHOTENSCHEN RAAD. Alle heeren waren presentl De voorzitter deelde mede, waarom B. en W. reeds nu al weer een ver gadering hadden uitgeschreven. Onlangs stelde de Raad een zeker bedrag toe, voor den bouw van de directeurswoning bij de Gasfabriek. Er werd toen bepaald, dat de aan- nemingssom niet boven dit bedrag mocht gaan. Zoo dit wel het ge mocht zijn, moesten B. en W. het werk niet gunnen, maar een nieuw 8U goedkooper ontwerp laten maken. Nu echter het verschil tusschen het toegestaan bedrag en de som, waar voor de minste inschrijver heeft inge schreven, gering is, wilden B. en W. eerst de meening van den Raad ver nemen, over hun voorstel om 't werk .toch aan dezen minsten inschrijver G. B. Meerman voor 8875 te gun nen. Met het maken van een nieuw bestek zou zeker weer eenigen tijd verloren gaan, en dan zou de woning niet op den gewenschten tijd gereed zijn. De heer Hooy kon niet met dit voor stel medegaan. De aannemingssom is f 8875, daarbij komt ongeveer 1000 voor den grond, dat is te zamen 10.000. Rekent men daarbij de grond belasting enz., dan komt de rente van dit kapitaal op ongeveer 600. Het salaris van den directeur is ƒ1200, zoodat zijn geheele salaris (vrij vuur en licht daarbij) op ongeveer 2000 komt. Dat is hooger dan Raad indertijd bedoeld heeft. Ambtenaren die 1200 of 1400 ver dienen, bewonen in den regel slechts huizen van 200 tot hoogstens 400. Nu is het toch onlogisch om aan den directeur een woning van 600 te ge ven. Spreker zou het dan ook ge- wenscht vinden, als de Raad B. en VV. opdroeg minder kostbare plan nen te ontwerpen. De voorzitter achtte de redenee ring van den heer Hooy niet erg to gisch. In de ontworpen woning is ook een kantoorgebouw, en de kosten al leen daarvan bedragen 3000. De heer Hooy: Dat is veell De voorzitter: Dan komt er bij, dat men op een bepaald terrein moet bou wen, wat oorzaak is, dat ongeveer f 900 voor heiwerk moet uitgegeven worden. De bouw van de woning is niet te grootsch opgevat; van luxe is geen sprake, ook al is alles wel dege lijk en flink ontworpen. In het huis zijn slechts 4 kamers en dat is toch zeker niet te veel. De heer De Graaff meende, dat het voorstel' van B. en W. aanbeveling verdient. Nu de Raad de raming geheim ge houden heeft, kan men zeker zijn, dat de aannemers daar geen rekening mede gehouden hebben, zoodat men goed werk heeft. Het voorstel van B. en W. om geen nieuw ontwerp te laten maken, en het werk aan den minsten inschrij ver te gunnen werd hierop aange nomen. Alleen de heer Hooy stemde tegen. Nu stelde de voorzitter voor, de ra ming bekend te maken, opdat het pu bliek ook kan oordeelen. Hiertoe be sloot de Raad, waarop we vernamen, dat de raming 8301.65J bedraagt, zoodat het verschil ongeveer 500 h Bij de Rondvraag informeerde de heer Hooy weer naar de schoolquaes- tie. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van Haarlem zich ten slotte be reid verklaard hebben, de kinderen uit Schoten, die reeds op school zijn, daar geplaatst te houden tot de groo te vacantie. Tegen dien tijd moeten dus weer maatregelen genomen wor den. Nu moet voor deze maand nog plaats gezocht worden voor de kinde ren, die tegen Mei plaatsing aange vraagd hebben, ongeveer 80 in getal. B. en W. zullen nog trachten een lo kaal te huren. Hierna werd de vergadering geslo- HOFBERICHTEN. Woensdagnamiddag om circa twee uur werd de Electrische Centrale te Den Haag bezichtigd door II. M. de Koningin-Moeder met gevolg. Op het fabrieksterrein aangekomen werd H. M. verwelkomd door den heer J. Simons, waarnemend burge meester en waarnemend wethouder der bedrijven, door wien de directeur, de heer N. J. Singels, en de adjunct directeur, de heer H. F. AdamB, bene vens de ingenieurs A. C. Gebhard en baron D. Hemert tot Dingshof aan H. M. voorgesteld werden. Nadat het dochtertje van den direc teur, de jongejuffrouw Louise Singels aan H. M. een bloemruiker aangebo den had, die door H. M. met een vriendelijk woord van dank werd aan vaard, begon het bezoek aan de fa- briek. Achtereenvolgens werd de geheele gang van het bedrijf in oogenschouw genomen. H. M. de Koningin-Moeder heeft be noemd tot lid van den raad van com missarissen der stichting „Oranje- Nassau's Oord" dr. W. Renssen, te Arnhem. H. M. de Koningin-Moeder heeft niet het plan dit jaar de gebruikelijke voorjaarsreis in het buitenland te maken. EEN GESCHENK VAN DEN PRINS. Van Vlieland wordt aan de „Nieuwe Harlinger Ct." gemeld De burgemeester, de heer Molenaar, is tijdens het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, op audiëntie geweest en daarna particulier door Z. K. H. Prins Hendrik ontvangen, waarbij de Prins te kennen gaf, dat het bezoek aan Vlieland de meest aangename indruk ken bij hem had achtergelaten. Als aandenken werd den heer Mo lenaar een prachtige ambtsketen van dof zilver overhandigd. De schalmen toonen afwisselend het wapen van Vlieland in goud en blauw en een waterlelieblad-motief. De datum van het bezoek. 27 Maart 1908, is er in gegraveerd. Het geheel is een prachtig stuk zilver-smidswerk. Op het hofbal trok de keten de aan dacht van vele gasten. Zoowel voor den heer burgemeester als voor de bewoners zal de keten een treffend souvenir van blijvende waar de vormen. VORSTELIJK BEZOEK OP HET LOO. Men meldt uit Apeldoorn Zaterdagavond worden op Het Loo verwacht als gasten van het Konink lijk Echtpaar de prins en prinses van Schwarzburg-Rudolstadt, die enkele dagen op Het Loo blijven logeeren. De gasten zullen om 6.25 aan het station Apeldoorn door het Koninklijk Echtpaar worden verwelkomd. DE STALLEN TE 's-HERTOGEN- BOSCH. Naar de „Nbr." uit goede bron ver neemt, is door minister Sabron op de definitieve oorlogsbegrooting voor dit jaar, die waarschijnlijk na Pinksteren in de Kamer in behandeling zal ko men, een post gebracht tot wederop bouw van de afgebrande stallen te 's-Hertogenbosch. Het maakt een punt van overwe ging uit, den herbouw niet geheel in den oorspronkelijken toestand te doen geschieden, doch daarbij een eenigs zins gewijzigde indeeling te volgen, DE MOORD TE BEESD. Met zekerheid wordt nu gemeld, dat de te Beesd gevonden mespunt niet behoort bij de andere 9iukken van het me9, waarmede indertijd de moord aldaar is gepleegd. Men ver moedt dat de gevonden punt opzette lijk aldaar is neergeworpen. (N. v. d. D.) OPLICHTER GEARRESTEERD. De Haagsche politie heeft gearres teerd een net gekleed heer Rus sisch onderdaan die verdacht wordt zich in vereeniging met een landgenoot te hebben schuldig ge maakt aan oplichting op groote schaal, o.a. in het Amstel-Hotel te Amsterdam. Hij is nog Woensdag middag onder geleide van twee re chercheurs naar Amsterdam vervoerd ter beschikking van de justitie aldaar Naar men mededeelde, was de vreemdeling in het Amstel-Hotel zijn rekening schuldig gebleven. AANMOEDIGEND. Vreemdelingen-gids. Hier is het hol, dat eens een beruchte roorer- bende huisvestte. Toerist. Zoo. En wat ie er vatt die roovers geworden Gids. Dat zijn meest gidsefi ge worden. HET EENVOUDIGSTE. Wat ben je ijverig, Karei. Ja, tante, ik werk als 'n paard. En waarom, mijn jongen f Ik wil rijk worden, dan Ran ik een automobiel koopen. - En jij, Frans jij vo«rl niets uit» Hoef niet. Ik rijd met hem mee. NIEUWSTE DOKTERS-RECLAME. In bet „Nieuws" kon men de vol gende advertentie lezen, met eeö bloemrandje omgeven. „Heden viert in de beste gezond heid de rentenier Nobel zijn negentig- sten verjaardag. Dr. DRIMMER, huisarts." ONDER DICHTERS. Ik heb al op mijn twaalfde jaar gedicht.... Bah I op dien leeftijd was lk al miskend MODERN. Wel, is er iemand geweest, Jeanne Ja, mevrouw, er is een architect hier geweest met de plannen voor uw nieuwen lentehoed. LETTERLIJK. Luitenant. Is het beest mak, of heeft het kuren Willems. Het dier is zoo mak als een lam, als maar rechts op-, eö links afstijgt. Na verloop van oenige dagen ont moet de luitenant, die bij den eerstert rit zandruiter werd, den paarden koopman Willems. Luitenant. Kerel, je hebt mij be drogen op dat beest kan men niet rijdenreeds in de eerste vijf mlnu- ten ben ik uit den zadel gevlogen. Willems. Onmogelijk ik heb u toch gezegd rechts op- en links af te stijgen Maar u is zeker blijven zit- teh, eri dat kan de knol niet verdra gen. ziet u. AANGESPOELD. Nabij de kust van Texel dreven' Dinsdag heel wat vruchten, van wel ke een flinke hoeveelheid op het Noorderstrand aanspoelde. Het wa ren sinaasappelen, citroenen en wor telen, nog zoo goed als versch en zeer goed voor het gebruik. OVERLEDEN. Te Gouda is in den ouderdom van' 53 jaren overleden de heer W. N. van Garderen, sedert 1 Augustus 1890 com missaris van politie aldaar. EEN WOESTELING. Dinsdagmorgen hoorde een gedeti neerde visscher, die door de recht bank te Amsterdam tot een jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, voor het gerechtshof aldaar zijn stral me* een half jaar verzwaren, hetgeen hem in woede deed losbarsten. Schreeu wende: „ik zal wel gerechtigheid vin den," wilde hij over de balustrade van de beklaagdenbank heensprin- gen en worstelde met den eenigen aanwezigen veldwachter en den toe geschoten dourwaarder. Ijlings werd hulp gerequireerd, en niet minder dan vijf veldwachters waren noodig, om den man in bedwang te houdenV Met vereende krachten werd hij de gerechtszaal uitgedragen. TUCHTELOOSHEID. Maandagnacht hebben eenige on verlaten op het villaterrein te Vlissin- gen danig huisgehouden. De leeuweifx die den grooten trap, die toegang tot het badterrein geeft, flankeeren, zijn' stuk geslagen, terwijl banken zijn uit gerukt. Reeds meermalen zijn dergelijke baldadigheden gebeurd. EENE ONTVOERING. De te Utrecht aangehouden Duit- scher is overgebracht naar het parket van den officier van justitie en ver volgens naar het Huis van bewaring aldaar, in afwachting van wat om trent zijn door de Duitsche politie ge- Uit het Engelsch. Op :t zelfde oogenblik kwam er een dienstmeisje binnen en gaf haar een kaartje, waarop naam en adres van den heer Fournier stond. Miranda keek sprakeloos eenige ©ogenblikken naar het kaartje, toen liep zij naar de galerij, waar de heer Fournier op haar wachtte. Vol levendige opgewondenheid kwam hij dadelijk naar haar toe maar zij verzocht hem te zwijgen en deed een tweede deur open, die aan denzelfden kant van de galerij was als de woonkamer, alleen wat meer naar rechte en door die deur ging zij hem voor naar een kleinen tuin, die geheel in bloei stond. Narcissen, camelia's, rozen en lelies, met groote zorgvuldigheid gekweekt, die liet zien hoe de meesteres uit een ander kli maat afkomstig was, stonden daar te bloeien in den helderen zonneschijn, en vulden de lucht met haar zoete geuren. De tuin was een soort van drie- boek. w&apvsa de eene zijde docr den achterwand en de andere zijde door een zijvleugel van het huis gevormd werd. De basis van dien driehoek be stond uit een ouden, half hoogen stee- nen muur, die den hulsmuur met het eind van den zijvleugel verbond. Over dezen muur heen keek men ver weg langs een met olijven beplante berg helling. Het huis zelf stond bijna aan den rand van den afgrond op gelijke hoogte met de Alameda, en van haar alleen door den diepen afgrond ge scheiden. Wie zich over den indertijd door de Mooren opgerichten steenen muur boog, moest onwillekeurig den ken, dat daar beneden tegen den voet van den berg de golven van de zee moesten slaan, dat men het ruischen van de zee hier boven moest kunnen hoorenen altijd weer werd de toe schouwer verrast door het gezicht van de groote vlakte daar beneden. In dezen kleinen tuin bracht Miran da haar bezoeker. Geen venster van het huis kwam hier op uitzij lagen allen aan den anderen kant. Een kleine grintweg ging tusschen de bloemen door naar den hoek, die het huis en de oude muur samen maakten, en hier noodigden twee ge makkelijke tuinstoelen tot rusten uit. Miranda zelf nam in een van deze stoelen plaats en presenteerde den ander aan den heer Fournier. Maar deze scheen op dat verzoek niet te letten. Hij bleef voortdurend Miranda maar aankijkenden hoed hield hij in de eene hand en met de andere veegde hij zich telkens het voorhoofd af. Hij stond daar als een stoffig, transpireerend beeld van ang stige onrust. Komt u van mijn echtgenoot vroeg Miranda. O, dan weet u dus Dat hij leeft Ja en komt u uit zijn naam Uit zijn naam Neen maar' om zijnentwille. Miranda glimlachte om dit onder scheid. U wil natuurlijk geld, zeide ze droog, en hoeveel heeft u noodig U heeft toch waarschijnlijk een of an dere volmacht van mijn echtgenoot gekregen Uit het gelaat van den kleinen Belg sprak nu niet meer angst, maar slechts gekrenkte trots. Wij hebben geen geld noodig, hij noch ik, maar wat de volmacht be treft, daarvoor zou dit misschien wel voldoende zijn. Hij haalde een vuil stuk papier uit den zak en gaf het aan Miranda. Het papier was, zooals zij aan de blauwe lijnen en den afgescheurden rand kon zien, blijkbaar uit een klein no titieboekje gescheurd. Het was zóó verkreukeld en vuil, dat de enkele met potlood op den buitenkant ge schreven woorden ternauwernood te lezen ware».' Miranda vouwde het papier lang zaam open, want alleen het zien er van had iets afstootends. Ook de woorden, die er in stonden, waren met potlood geschrevenen zij werd bleek, toen zij de woorden las. Wat beteekenen die letters J. B.? vroeg zij. J. B.'zijn de initialen van den naam, dien hij heeft aangenomen. Is u er heel zeker van, dat dit briefje van mijn man komt Zijne hand is er heelemaal niet uit te her kennen. Toch ben ik er volkomen zeker van. Dat zijn slechte berichten, zeide ze en weer las ze opmerkzaam wat er op dat vuile briefje geschreven stond, zonder dat het haar mogelijk was, de bekende letters van de hand van Ralph Warrlner daarin weer te vinden. De woorden zelf, die daar ge schreven stonden, waren raadselach tig genoeg „Beloon den brenger van dit „briefje goed en doe om Godswil „alles, wat in je macht staat 1" Maar nog raadselachtiger, nog ver ontrustender dan de woorden, was de manier van schrijven, waaruit men groote opgewondenheid van den schrijver kon opmerken. Haast, angst en onrust hadden blijkbaar zijn hand deen bsven. Daar was hij met schrijven opge houden en zelfs toen nog had de punt op het papier gebeefd, zooals de klei ne, beverige puntjes verrieden. Miranda 6telde zich voor, dat er iemand over de schouders van den schrijver had staan kijken, om te weten te komen, wat er in den brief stond. Dan weer was bet potlood haastig over het papier gevlogen. Het eene woord was in het andere terecht gekomen, als werd hij met koortsach tige haast gedreven, de boodschap te schrijven. Een geheele tragedie sprak uit deze letters. Of was hij misschien ziek Miranda keek weer naar den brief; de letters dansten op en neer. De kleine letters waren duidelijk, maar de groote en lange zwak, alsof de vingers het potlood niet hadden kun nen regeeren. Hij had zich zeker heel ongelukkig gevoeld, toen hij die en kele regels geschreven had. Dit scheen Miranda het aannemelijkst toe. Blijkbaar ligt hij ergens heel ernstig ziek, zei ze. De heer Fournier schudde het hoofd. Neen eerst heb ik dat ook ge dacht, maar het wilde mij niet zoo heel duidelijk worden, en toen heb ik verder vergeleken en bedacht en zie eens tot welk resultaat lk ben gekomen 1 Hij nam uit zijn zak een stuk wit papier en uit den anderen een pot lood. Het papier vouwde hij op zijn knieën uit en het potlood nam hij tusschen de tanden, toen strekte hij de handen naar Miranda uit, met de woorden Nu moet u mijn polsen samen binden 1 Miranda stiet een lichte kreet uit, haar gelaat werd doodsbleek. Waarmee vroeg zij. Met dien gordel, dien u daar aan' heeft. Zij maakte den gordel van haar middel los en bond de polsen vaii Fournier bijeen. Vaster, nog vaster, zei hij. Zoo, nu is het goed I Met groote moeite schreef hij de boodschap van Warriner op het pa pier na en terwijl hij schreef, zag Miranda, hoe de kleine letters scherp en duidelijk voor den dag kwamen?, terwijl de begin- en eindhalen beve rig werden. Zij liet hem nauwelijks den tijd bet af te makenhaastig greep zij er naar en hield het naasS hot origineel. Een onderscheid vu weliswaar op te merken al was het alleen maar het onderscheid, daü het eene door Warriner, het ander* door Fournier geschreven was maar. dat was ook allesde methode WaS in elk geval dezelfdedezelfde moei lijkheden hadden dezelfde gevolgen gehad. {Wordt vervolg'!).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5